Samochód zezłomować należy w legalnej stacji demontażu. Dzięki temu otrzymasz dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji. Ponadto możesz również ubiegać się o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony auta.

Kasacja niesprawnego i zniszczonego samochodu na nielegalnym złomowisku to nie jest najlepszy pomysł. Takie rozwiązanie pozbawi cię możliwości wyrejestrowania auta i otrzymania niewykorzystanej części składki OC. Dodatkowo może zakończyć się problemami z urzędem skarbowym czy policją, jeśli pojazd np. zostanie wykorzystany do przestępstwa. Wyjaśniamy krok po kroku, jak najkorzystniej zezłomować wyeksploatowany samochód.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kiedy warto zezłomować samochód?

Często zezłomowanie starego samochodu jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż ciągłe naprawy czy utrzymywanie nieużywanego pojazdu w garażu. Warto oddać auto na złom, jeśli:

 • na co dzień w ogóle nie korzystasz ze starego samochodu, który od dawna stoi zaparkowany na parkingu lub w garażu, ale równocześnie cały czas musisz opłacać składki OC. Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, z którego możesz zrezygnować dopiero po zezłomowaniu lub sprzedaży auta,
 • towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą, czyli koszty naprawy uszkodzonego samochodu przewyższają jego rynkową wartość,
 • wyeksploatowany samochód jest w bardzo złym stanie technicznym i stanowi zagrożenie dla ciebie i innych uczestników ruchu drogowego,
 • trudno ci znaleźć osobę chętną na zakup starego samochodu, ponieważ jest w bardzo złym stanie technicznym.

Jak zezłomować samochód – krok po kroku?

Złomowanie auta wymaga spełnienia kilku formalności. Można to zrobić w kilku krokach:

 1. Na początek przygotuj dokumenty potrzebne do zezłomowania samochodu (ich listę podajemy w dalszej części artykułu).
 2. Następnie wybierz stację demontażu, w której zezłomujesz samochód. Sprawdź, czy punkt ma pozwolenie na działalność od Marszałka Województwa – to bardzo ważne.
 3. Jeżeli nie masz możliwości dostarczenia samochodu do stacji demontażu, sprawdź, czy firma oferuje lawetę. Transport wraka może być dodatkowo płatny.
 4. Porównaj ceny w kilku stacjach demontażu. Warto zapytać o opłatę za każdy brakujący kilogram pod względem masy całkowitej pojazdu wpisanej w dowodzie rejestracyjnym.
 5. Sprawdź po zezłomowaniu samochodu w stacji demontażu, czy pracownik przekazał ci wszystkie niezbędne dokumenty. Należą do nich zaświadczenie o przyjęciu auta na złom, a także unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych.
 6. Wyrejestruj samochód w ciągu 30 dni w odpowiednim wydziale komunikacji. Zgodnie z przepisami, pojazd musi zostać wyrejestrowany w miejscu ostatniej rejestracji. Jeżeli więc kupiłeś pojazd w zupełnie innej części Polski niż mieszkasz i nie zdążyłeś go przerejestrować, czeka Cię dodatkowa podróż.
 7. Jak zezłomujesz samochód w stacji demontażu i wyrejestrujesz go w wydziale komunikacji, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Złóż wniosek o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania samochodu w stacji demontażu?

Zanim oddasz samochód na złom w legalnej stacji demontażu, musisz przygotować niezbędne dokumenty. Oto lista potrzebna do zezłomowania samochodu:

 • dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy wystawiony przez wydział komunikacji, jeśli dowód został skradziony, zniszczony lub zatrzymała go policja,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • dowód osobisty,
 • umowa kupna-sprzedaży,
 • wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę,
 • pisemne pełnomocnictwo ze zgodą na złomowanie pojazdu wystawione przez pozostałych współwłaścicieli, jeśli osobiście nie mogą pojawić się w stacji demontażu.

Czy można zezłomować samochód bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu?

Jeśli dowód rejestracyjny został zgubiony, zniszczony lub zatrzymany przez policję, musisz udać się do wydziału komunikacji, który wystawi Ci dokument zastępczy niezbędny do zezłomowania pojazdu. W urzędzie należy okazać:

 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie, które potwierdzi zgłoszenie kradzieży dokumentu lub jego zatrzymanie przez policję,
 • dokument potwierdzający, że to ty jesteś właścicielem pojazdu, jeżeli nie został on zarejestrowany na ciebie,
 • dowód osobisty,
 • wydruk z KRS-u, gdy samochód jest zarejestrowany na firmę,
 • pełnomocnictwa od pozostałych współwłaścicieli pojazdu, jeśli nie mogą pojawić się osobiście w wydziale komunikacji. 

Wydział komunikacji powinien wystawić dokument od ręki, co kosztuje kilkanaście złotych. Podobna procedura obowiązuje w przypadku karty pojazdu.

Stacja demontażu pojazdu – jaką wybrać, aby legalnie zezłomować samochód?

Zgodnie z ustawą o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, samochody powypadkowe, stare lub niesprawne należy zezłomować w legalnych stacjach demontażu. Tego typu podmioty muszą mieć zezwolenie na działalność wydane przez marszałka województwa. Listę legalnych auto-złomów możesz znaleźć na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.

Uwaga!

Jeśli przeprowadzisz złomowanie auta w nielegalnym punkcie, nie otrzymasz dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o zwrot części składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Jakie dokumenty wystawi legalna stacja demontażu po zezłomowaniu samochodu?

Po przeprowadzeniu złomowania samochodu pracownik legalnej stacji demontażu powinien przekazać ci dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji. Należą do nich:

 • zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, które powinieneś otrzymać w 3 egzemplarzach. Jeden zostaje u pracownika stacji demontażu, drugi jest potwierdzeniem dla ciebie o zezłomowaniu auta, a trzeci będzie potrzebny do wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji,
 • unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic i karty pojazdu.

Jeśli zezłomujesz samochód w stacji działającej bez zezwolenia, zamiast zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu możesz otrzymać umowę kupna-sprzedaży. Niestety na jej podstawie nie można wyrejestrować auta w wydziale komunikacji. Natomiast osoba, z którą zawrzesz umowę, jako nabywca pojazdu zyskuje prawo do kontynuowania twojej polisy OC do końca obowiązywania umowy z ubezpieczycielem. Jeśli jej nie wypowie, nie otrzymasz zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony.

Co więcej, nowy właściciel wraka może samodzielnie przeprowadzić jego złomowanie w legalnej stacji demontażu. Wtedy zyska podwójnie. Zarobi na złomie, a także może złożyć wniosek w towarzystwie ubezpieczeniowym o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Do czego nielegalna stacja demontażu może wykorzystać zezłomowany samochód?

Niestety, poza oczywistą stratą przez ciebie pieniędzy, nielegalny podmiot wbrew zapewnieniom wcale nie musi zezłomować pojazdu. Zamiast trafić do kasacji, samochód np. może zostać wykorzystany do popełnienia przestępstwa. Jeśli umowa kupna-sprzedaży została sporządzona poprawnie, możesz uniknąć kłopotów. Gorzej, gdy nabywca poda fałszywe dane.

Właściciele nielegalnych złomowisk mogą również zakupić wyeksploatowany samochód na osobę chorą psychicznie lub bezdomną. W efekcie urząd skarbowy może zgłosić się do ciebie o zapłatę zaległego podatku z naliczonymi odsetkami.

Nielegalnie zezłomowany wrak może również przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska. Poprzez palenie tapicerek, opon czy wylewanie płynów w różnych miejscach do tego nieprzeznaczonych. Natomiast legalne stacje demontażu mają obowiązek zagospodarowania odpadów, a także ponownego wykorzystania nawet 85% surowców po zdemontowaniu samochodu.

Ile można zarobić na zezłomowaniu samochodu?

Bardzo trudno określić przybliżoną kwotę. Ceny mogą się różnić nawet o kilkanaście procent w zależności od lokalizacji stacji demontażu pojazdu. Na ich wysokość wpływają również wahania notowań surowców na światowych rynkach. Zdecydowanie więcej zarobisz na kasacji auta ciężarowego niż osobowego, ponieważ ma większą masę. Do możliwego zarobku możesz również doliczyć zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Za 1 kg masy złomu samochodu osobowego można otrzymać około 50 gr. Z kolei w przypadku złomowania ciężarówek i autokarów stawka wynosi ok. 60 gr. Najopłacalniejszą opcją jest zezłomowanie auta dostawczego, za którego możesz otrzymać około 70 gr za 1 kg masy. W związku z tym w zależności od modelu i rodzaju pojazdu na kasacji można zarobić około 300-1000 zł. Warto wcześniej zapoznać się z cennikiem stacji demontażu pojazdów poprzez wizytę na stronie internetowej lub kontakt telefoniczny.

Uwaga!

Samochód kompletny ma ściśle określoną wagę, która nie może być mniejsza niż 90% masy pojazdu. Większość skupów złomu odlicza około 200 g wagi części niemetalowych auta. Oznacza to, że jeśli samochód waży np. 3 t, to stacja demontażu zaliczy go jako pojazd ważący 2,8 t.

Mniej można zarobić na kasacji samochodu niekompletnego, czyli rozebranego na części. W takim przypadku stacja demontażu za każdy brakujący kilogram wagi w porównaniu do danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym naliczy dodatkową opłatę, której wysokość może wynieść od kilkudziesięciu groszy do złotówki. W efekcie więcej możesz zarobić np. na zezłomowaniu auta z brakującymi lusterkami w porównaniu do pojazdu bez silnika.

Ile można zarobić na sprzedaży starego samochodu na części?

Wielu właścicieli starych aut może być rozczarowanych niskimi stawkami oferowanymi przez stacje demontażu. Zamiast więc zezłomować samochód, wolą sprzedać go na części. Możesz zdecydowanie więcej na tym zarobić, ale równocześnie takie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem. Jak już wspominaliśmy w powyższym artykule, na polskim rynku działa wiele nielegalnych złomowisk. W efekcie części, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, mogą zostać zniszczone poprzez spalenie czy wylanie zużytych płynów i olejów. Powstałe w ten sposób zanieczyszczenia są bardzo niebezpiecznie dla środowiska.

Jeśli więc zdecydujesz się sprzedać samochód na części, warto się wcześniej zabezpieczyć. W tym celu przed zbyciem starego auta nie zapomnij o jego wyrejestrowaniu w wydziale komunikacji. Ponadto poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela pojazdu i okaż umowę kupna-sprzedaży. Dzięki temu możesz uniknąć problemów, gdy nabywca wraka wykorzysta go do nielegalnych działań.

Czy jest możliwa kara za złomowanie samochodu bez polisy OC?

Wypowiedź eksperta

Wszystkie zarejestrowane w Polsce pojazdy mechaniczne muszą mieć wykupioną polisę OC. Nieważne, w jakim są stanie technicznym. Zrezygnować z obowiązkowego ubezpieczenia można dopiero po zezłomowaniu samochodu w legalnej stacji demontażu, a następnie jego wyrejestrowaniu w wydziale komunikacji.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

W okresie lipiec-grudzień 2023 r. za brak OC powyżej 14 dni właścicielowi samochodu osobowego grozi kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) w wysokości 7200 zł.

W dniu złomowania pojazd musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Pracownik stacji demontażu powinien wpisać w dokumentacji datę jego ważności. Jeżeli tego nie zrobi, o polisę OC może zapytać urzędnik w wydziale komunikacji. Po wykryciu braku OC zawiadomi UFG, które przyśle wezwanie do zapłaty kary.

Jak wyrejestrować zezłomowany samochód w wydziale komunikacji?

Po zezłomowaniu samochodu w stacji demontażu musisz w ciągu 30 dni wyrejestrować auto w wydziale komunikacji. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, możesz zostać zmuszony do zapłacenia kary w wysokości od 200 do 1000 zł. W urzędzie należy przedstawić komplet następujących dokumentów:

 • wniosek o wyrejestrowanie samochodu,
 • dokument tożsamości,
 • zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu ze stacji demontażu,
 • dowód wniesienia odpowiedniej opłaty,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 • tablice rejestracyjne.

Uwaga!

Samochód może zostać wyrejestrowany jedynie przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Może to być: urząd starostwa powiatowego, urząd miasta, urząd dzielnicy.

Dokumenty możesz:

 • złożyć osobiście w wydziale komunikacji właściwego urzędu, 
 • wysłać pocztą,
 • złożyć przez internet – jeśli wybrany urząd daje taką możliwość (sprawdzisz to na stronie internetowej danego urzędu).

Wydział komunikacji ma 30 dni od daty złożenia wniosku na potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu.

Jak ubiegać się o zwrot składki OC po zezłomowaniu samochodu?

Po zezłomowaniu samochodu w legalnej stacji demontażu możesz ubiegać się o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony. W tym celu należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym wniosek, a także dokumenty potwierdzające kasację oraz wyrejestrowanie pojazdu

Niektóra towarzystwa mają gotowe druki do uzupełnienia, ale taki dokument można przygotować samodzielnie. Ważne, aby znalazły się w nim dane właściciela i pojazdu, numer polisy OC oraz numer konta, na który ma być zwrócona niewykorzystana część składki. Ubezpieczyciel ma na to 14 dni.

Co warto wiedzieć? – Złomowanie samochodu

 1. Złomowanie pojazdu można przeprowadzić legalnie w mającej do tego uprawnienia stacji demontażu.
 2. W przypadku złomowania aut osobowych cena za 1 kg złomu wynosi około 30-40 gr.
 3. Po zezłomowaniu auta przysługuje zwrot niewykorzystanej części składki OC.
 4. Alternatywą dla złomowania pojazdu jest sprzedaż starego samochodu na części.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zezłomowanie samochodu

 1. Czy można zezłomować samochód bez silnika?

  Tak, jednak jego masa musi wynosić co najmniej 90% wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli auto będzie ważyło mniej, stacja demontażu pojazdów może naliczyć opłatę za każdy brakujący kilogram.

 2. Czy możliwe jest zezłomowanie samochodu bez zgody współwłaściciela lub po jego śmierci?

  W przypadku, gdy dwóch współwłaścicieli pojazdu nie zgadza się w kwestii jego zezłomowania, jeden z nich nie może sam oddać go do kasacji. Wymagana jest pisemna zgoda drugiego właściciela.  Jeżeli współwłaściciel zmarł, część jego własności przechodzi na spadkobierców. Wtedy oni stają się współwłaścicielami samochodu, a do przeprowadzenia złomowania pojazdu jest wymagana ich pisemna zgoda. Jeżeli auto nie nadaje się do jazdy i wszyscy właściciele zgadzają się w tej kwestii, nie pozostaje nic innego, jak tylko udać się do legalnej stacji demontażu. Może się tam wybrać tylko jeden ze współwłaścicieli, jeśli posiada pisemne pełnomocnictwa wystawione przez pozostałych spadkobierców.

 3. Czy ubezpieczenie OC wiekowego samochodu jest drogie?

  Zwykle tak. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej proponują właścicielom nowszych aut niższą składkę OC, ponieważ uważają je za bezpieczniejsze. W związku z tym może się okazać, że zakup ubezpieczenia na kolejny rok dla wiekowego samochodu będzie zupełnie nieopłacalny finansowo. Wtedy warto pomyśleć o zezłomowaniu pojazdu.

 4. Czy zamiast złomowania można czasowo wyrejestrować samochód osobowy?

  Niestety, ale samochodów osobowych nie można czasowo wyrejestrować z ruchu. Możesz złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta, jeśli zostało zniszczone w kraju lub za granicą. Podobnie wywóz albo sprzedaż pojazdu do innego kraju również skutkuje wykreśleniem go z CEPiK.

 5. Jakie pojazdy można czasowo wyrejestrować z ruchu drogowego?

  W Polsce czasowo można wyrejestrować z ruchu autobus, ciągnik samochodowy, samochód ciężarowy i przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t; a także pojazdy specjalne. Wycofanie jednego z nich na 2 miesiące kosztuje 80 zł. Ten termin można przedłużyć do 48 miesięcy po uregulowaniu dodatkowych opłat.