Chcesz zakupić ubezpieczenie OC lub AC telefonicznie lub przez internet? Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy z konsultantem lub wypełnienia kwestionariusza w internecie – zobacz jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia.

Firmy ubezpieczeniowe to eksperci w zakresie szacowania ryzyka. Dla każdego kierowcy prawdopodobieństwo uczestnictwa w kolizji jest inne, dlatego też składki wyliczane są indywidualnie dla każdego klienta. Jeżeli samochód posiadasz dłużej niż rok, to z pewnością wiesz, że polisa OC odnawia się automatycznie. Mimo że to korzystne rozwiązanie (gdyż nie trzeba pilnować terminów), to nie zawsze jest ono opłacalne – konkurencja może mieć dla Ciebie przystępniejszą ofertę. Aby to sprawdzić, musisz przygotować opisane niżej dokumenty.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Dokumenty potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia

Używając kalkulatora OC AC powinieneś odpowiedzieć zarówno na zbiór pytań dotyczących kierowcy (lub kierowców), jak i na pytania odnoszące się do pojazdu, dla którego chcesz zakupić ubezpieczenie OC, AC, NNW czy assistance. Aby wyliczenie składki odbyło się szybko i sprawnie, przygotuj następujące dokumenty:

  • Prawo jazdy. W tym dokumencie znajdziesz informacje o tym, kiedy uzyskałeś uprawnienia. Jeżeli jesteś młodym kierowcą, który dopiero co zdobył uprawnienia do kierowania pojazdem, to zapytamy nie tylko o rok, ale również o miesiąc, w którym odebrałeś dokument.
  • Dowód rejestracyjny. Znajdziesz w nim wszystkie szczegóły dotyczące auta, w tym pojemność silnika czy datę pierwszej rejestracji.
  • Obecną polisę (oczywiście jeżeli ją posiadasz). Znajdziesz w niej np. informacje o obecnym ubezpieczycielu oraz o zakresie dotychczasowej ochrony pojazdu. 

Uwaga! Jeśli nie znasz wysokości Twoich zniżek w OC czy AC, nie musisz obawiać się, że nie ukończysz kalkulacji - zapytamy Cię tylko o liczbę lat, w których kupowałeś polisy komunikacyjne. Na ich podstawie współpracujące z nami towarzystwa same naliczą przysługujące Ci bonusy.

Jeżeli samochód ma więcej niż jednego posiadacza, do wyliczenia składki ubezpieczeniowej należy podać dane wszystkich współwłaścicieli. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może dokonać rekalkulacji składki i wezwać właścicieli samochodu do dopłaty. Pamiętaj też o podaniu danych młodego kierowcy, który korzysta z Twojego pojazdu.

Przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej zostaniesz też zapytany o szkody, które zostały zlikwidowane z Twojej polisy OC. Jeśli kupujesz AC, przyda Ci się także informacja, czy i kiedy naprawiałeś auto z tej polisy.

Jak widać, lista dokumentów potrzebnych do obliczenia składki OC czy dodatkowych polis (AC, NNW czy assistance) nie jest długa. Nie możesz znaleźć dowodu rejestracyjnego lub nie masz go pod ręką? Znajdujące się w nim dane możesz pozyskać w inny sposób.

Czym jest e-usługa „Mój Pojazd” i jakie informacje możesz z niej pozyskać?

Już od kilku lat dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców są udostępniane obywatelom. W ramach jednej z modernizacji tego systemu informatycznego Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło e-usługę „Mój Pojazd”. Jakie informacje są dostępne w jej ramach? Są to m.in.:

  • dane o pojeździe – użytkownik może sprawdzić m.in.: markę i model auta, jego numer VIN, datę pierwszej rejestracji czy datę ostatniego przeglądu technicznego,
  • dane techniczne pojazdu – w e-usłudze gromadzone są dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie całkowitej czy liczbie miejsc,
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem – są to m.in. dane o rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdu czy czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
  • informacje o właścicielach – zarówno poprzednich, jak i aktualnych,
  • informacje o polisie – jej ważności oraz firmie ubezpieczeniowej, która zapewnia ochronę ubezpieczeniową.

Skorzystanie z e-usługi „Mój Pojazd” jest bezpłatne. Aby pozyskać wybrane informacje, trzeba jednak posiadać Profil Zaufany (eGO) – ten możesz założyć przez bankowość internetową lub online i następnie potwierdzić go w jednym z wielu punktów to umożliwiających.

Nie posiadasz rachunku bankowego lub nie masz czasu, aby potwierdzać swoje dane w punkcie potwierdzającym? Skorzystaj z alternatywy – tymczasowego profilu zaufanego. Od końca kwietnia 2020 r. każdy obywatel może założyć tymczasowy profil zaufany przez internet, podczas rozmowy wideo z urzędnikiem. Tymczasowy profil jest ważny przez 3 miesiące.

Przebieg ubezpieczeń OC i AC możesz też sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W bazie danych UFG nie są gromadzone informacje o wysokości przysługujących zniżek – możesz je jednak wyliczyć samodzielnie, opierając się o system bonus-malus stosowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe.

Jakie dokumenty przygotować do rozmowy z konsultantem?

Wolisz porozmawiać z konsultantem zamiast wypełniać formularz? Konsultant również zapyta o kierowców korzystających z pojazdu i o sam pojazd. Z tego względu powinieneś przygotować wymienione wyżej dokumenty. Jeżeli interesuje Cię także autocasco, NNW czy assistance, konsultant przedstawi Ci oferty ubezpieczycieli i pomoże wybrać najkorzystniejszą z nich.

Zarówno podczas wypełniania formularza OC AC, jak i rozmowy z konsultantem ważna jest informacja dotycząca lat bezszkodowej jazdy. Jeżeli nie podasz prawdziwych informacji, a ubezpieczyciel sprawdzi Twoją historię ubezpieczenia w UFG, będziesz musiał dopłacić. Sankcje za poświadczenie nieprawdy we wniosku autocasco są znacznie poważniejsze. Ubezpieczyciel może zmniejszyć lub nawet odmówić wypłaty odszkodowania (w zależności od warunków umowy AC).

Proces zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych przez kalkulator rankomat.pl i w rozmowie telefonicznej z doradcą ubezpieczeniowym, jest bardzo podobny. W każdym przypadku pytamy wyłącznie o dane niezbędne do przedstawienia propozycji firm ubezpieczeniowych. To Ty porównujesz oferty i decydujesz, która z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejsza

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jak kupić ubezpieczenie za pośrednictwem kalkulatora OC AC?

Wyliczyłeś wysokość składki ubezpieczeniowej przy pomocy naszego kalkulatora OC AC i uznałeś, że warto zakupić proponowane ubezpieczenie OC lub pakiet OC i AC? Aby nabyć wybrane polisy, powinieneś podać dane niezbędne do umowy, czyli:

  • dane osobowe – potrzebny jest numer PESEL (również współwłaściciela, jeżeli taki jest), imię i nazwisko oraz adres zamieszkania,
  • informacje o dodatkowych kierowcach – jeżeli z Twojego samochodu będzie korzystał inny kierowca (imię i nazwisko kierowcy, data uzyskania przez tę osobę uprawnień do kierowania pojazdami),
  • adres e-mail – na wskazany adres zostanie wysłane potwierdzenie zakupu ubezpieczenia oraz umowa ubezpieczeniowa.

Masz wątpliwości i chciałbyś skorzystać ze specjalistycznej porady? W każdym momencie możesz skontaktować się z naszymi konsultantami lub zamówić rozmowę z agentem, pozostawiając swoje dane kontaktowe.

Skorzystałeś z kalkulatora OC AC, ale chciałbyś przemyśleć propozycje ubezpieczycieli zanim zdecydujesz się na jedną z nich? Wyślij wyliczenia na swój adres e-mail. Instrukcję - jak to zrobić - znajdziesz na ekranie wyników. W ten sposób będziesz mógł w dowolnym momencie do nich powrócić.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę i zamierzasz zakupić ubezpieczenie AC, należy podać dodatkowe informacje dotyczące zabezpieczeń, które zostały zainstalowane w pojeździe (np. alarm, immobilizer, blokada skrzyni biegów czy geolokalizacja). Im więcej zabezpieczeń znajduje się w pojeździe, tym lepiej – składka ubezpieczeniowa może być niższa.

Dlaczego warto porównać oferty ubezpieczycieli?

Wspomniany wyżej mechanizm automatycznego odnawiania się ubezpieczeń dotyczy wyłącznie polis OC. Jeżeli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę (czyli zakupić AC, NNW czy Assistance), będziesz musiał poszukać atrakcyjnych ofert wśród dostępnych propozycji firm ubezpieczeniowych, a następnie pamiętać o odnawianiu umowy. Korzystając z kalkulatora OC AC czy pomocy konsultantów, możesz:

  • upewnić się, że dotychczasowy ubezpieczyciel rzeczywiście ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę – niestety, często zdarza się, że promocje są przewidziane wyłącznie dla nowych klientów i to oni mogą liczyć na najatrakcyjniejsze ceny,
  • zakupić ubezpieczenia w pakiecie – nabycie kilku łączonych polis jest bardziej opłacalne niż zakup każdego ubezpieczenia osobno,
  • dowolnie rozszerzyć lub zawęzić ochronę ubezpieczeniową (w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych) zgodnie z własnymi potrzebami – to właśnie od zakresu ochrony zależy wysokość składki ubezpieczeniowej.

Korzystając z kalkulatora OC AC lub kontaktując się telefonicznie z jednym z naszych konsultantów, masz szansę zakupić ubezpieczenia dopasowane do Twoim potrzeb, oferowane w najlepszej cenie.

Co warto wiedzieć

  • Aby wyliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej za pomocą kalkulatora OC AC, będziesz musiał podać dane dotyczące samochodu i jego kierowców. O te informacje zapyta również konsultant podczas rozmowy telefonicznej.
  • Jeżeli nie masz pod ręką dowodu rejestracyjnego czy ostatniej zawartej umowy ubezpieczenia OC, skorzystaj z e-usługi Mój Pojazd. Po zalogowaniu się do niej otrzymasz dostęp do najważniejszych danych.
  • Zakup polisy ubezpieczeniowej możesz sfinalizować online lub w trakcie rozmowy z konsultantem. Wystarczy, że podasz wymagane dane oraz opłacisz składkę. Umowa i potwierdzenie zostaną wysłane na Twój adres e-mail.
  • Porównując oferty ubezpieczycieli, masz możliwość zakupić ubezpieczenie w najkorzystniejszej cenie. W przypadku polis dodatkowych możesz dowolnie modyfikować zakres ochrony zgodnie z własnymi potrzebami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak mogę otrzymać z UFG historię szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych?

    Jeżeli masz konto na portalu UFG, wystarczy, że się na nie zalogujesz. Wniosek o wydanie historii szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych możesz też złożyć w formie papierowej – wyślij go na adres UFG za pośrednictwem poczty. Pamiętaj, że UFG posiada historię od 2004 r. w przypadku OC i od 2006 r. dla ubezpieczeń AC.

  2. Jak ustalić, ile kilometrów przejedzie samochód w ciągu kolejnych 12 miesięcy?

    Sugeruj się dotychczasowym przebiegiem. Jeżeli rozbieżność między zadeklarowaną i rzeczywistą ilością przejechanych kilometrów nie będzie duża, firma ubezpieczeniowa nie będzie oczekiwała dopłaty do składki OC czy AC. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

  3. Czy po zakupie ubezpieczeń w rankomat.pl otrzymam potwierdzenie nabycia polisy?

    Tak. Wszystkie dokumenty prześlemy na wskazany przez Ciebie przy zakupie ubezpieczenia adres e-mail. Otrzymane potwierdzenie nabycia polisy OC czy OWU możesz wydrukować lub powrócić do niego w dowolnym momencie.

  4. Czy muszę wozić przy sobie potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC?

    Dziś już nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu zakupu ubezpieczenia OC. Nie musisz mieć przy sobie również prawa jazdy – wystarczy tylko dowód osobisty. Służby uprawnione do kontroli kierowców mogą sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony w bazie CEPiK, do której mają dostęp. Pamiętaj jednak, że każdy w wymienionych dokumentów należy zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.