Zapomniałeś, że kończy się termin Twojego ubezpieczenia OC? Jeśli chcesz szybko znaleźć nową polisę, skorzystaj z internetowego kalkulatora ofert. Wszelkich formalności możesz dopełnić online, a za polisę zapłacisz przelewem, bez konieczności odwiedzania oddziału towarzystwa lub agenta ubezpieczeniowego. Kupując OC przez Internet, oszczędzisz czas i pieniądze.

Polisa kupiona przez Internet jest tak samo ważna, jak umowa zawarta w oddziale towarzystwa lub u agenta ubezpieczeniowego. Po opłaceniu wybranego przez Ciebie ubezpieczenia na Twoją skrzynkę mailową przesyłane jest potwierdzenie zawarcia umowy. Są na nim zawarte wszystkie informacje dotyczące Twojej polisy.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie są zasady zawierania polis ubezpieczeniowych na odległość?

Polisa ubezpieczeniowa to umowa zawarta pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym, a klientem. W imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego występuje agent ubezpieczeniowy, któremu po wypełnieniu określonych procedur towarzystwo ubezpieczeniowe nadaje umocowanie do zawierania umów ubezpieczeniowych. 

Umowa zawarta na odległość według definicji z Ustawy  to:

Umowa zawarta z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.

- Art. 2. pkt 1. Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

Przepisy dotyczące zawierania polis ubezpieczeniowych drogą elektroniczną reguluje art. 6 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Jego treść brzmi:

1. Umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 144, poz. 1204, z późn. zm.2)), są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność.


2. Propozycja zawarcia umowy w postaci oferty, zaproszenia do składania ofert lub zamówień albo do podjęcia rokowań powinna jednoznacznie i w sposób zrozumiały informować o zamiarze zawarcia umowy przez tego, kto ją składa.


3. Posłużenie się telefonem, wizjofonem, telefaksem, pocztą elektroniczną, automatycznym urządzeniem wywołującym lub innym środkiem komunikacji elektronicznej w celu złożenia propozycji zawarcia umowy może nastąpić wyłącznie za uprzednią zgodą konsumenta.


4. Posłużenie się środkami porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy nie może odbywać się na koszt konsumenta.

- Art 6. Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o niektórych prawach konsumentów.

Treść art. 6 ust. 1 Ustawy precyzuje, że o ile tylko zakład ubezpieczeń zorganizuje swoje działanie w taki sposób, aby umożliwić konsumentom zawarcie umowy na odległość, to taka umowa jest ważna w świetle prawa. Jest to zgodne z przepisami Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, którego art. 353 mówi:

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

- Art. 353 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. 

Gdzie kupić polisę OC online?

W dzisiejszych czasach obecność firm ubezpieczeniowych oferujących sprzedaż polis w sieci nikogo już nie dziwi. Oferuje je większość towarzystw. Korzystając z możliwości zakupu ubezpieczenia auta przez Internet, masz szansę zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Poza tym możesz mieć w domu obowiązkową polisę OC w bardzo krótkim czasie. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych serwisów umożliwiających bezpośredni zakup ubezpieczenia.

Najprościej polisę OC jest kupić online w kalkulatorze rankomat.pl. Nie tylko możesz zrobić to bez wychodzenia z domu w dowolnym momencie, lecz także zyskujesz możliwość oszczędności pieniędzy. Przekonał się o tym 46-letni pracownik działu IT z Bobina w powiecie proszowickim, posiadacz Toyoty Corolli z 2009 r., 1,6 benzyna. Towarzystwo Wiener zaproponowało mu 280 zł za ubezpieczenie OC auta na cały rok, podczas gdy najdroższa oferta opiewała na 595 zł, czyli ponad dwa razy drożej.

Najtańsza polisa zawarta online - Toyota Corolla z 2009 r., 1,6 benzyna, mężczyzna z Bobina
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
280,00 zł rata od 280 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
341,12 zł rata od 341,12 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
354,00 zł rata od 224 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
370,12 zł rata od 370,12 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł rata od 220 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
403,00 zł rata od 253 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
404,00 zł rata od 404 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
438,01 zł rata od 242,01 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
474,00 zł rata od 474 zł
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
507,01 zł rata od 276,51 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
595,00 zł rata od 200 zł
Najtańsza polisa zawarta online - Toyota Corolla z 2009 r., 1,6 benzyna, mężczyzna z Bobina
Wiener
280,00 złrata od 280.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
341,12 złrata od 341.12 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
354,00 złrata od 224.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
370,12 złrata od 370.12 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
400,00 złrata od 220.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
403,00 złrata od 253.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
404,00 złrata od 404.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
438,01 złrata od 242.01 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
474,00 złrata od 474.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
507,01 złrata od 276.51 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
595,00 złrata od 200.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Dane własne porównywarki rankomat.pl aktualne na dzień 30.05.2022 r.

Jakie są zalety zakupu polisy online

Pandemia Covid-19 pokazała, że rozwiązania technologiczne umożliwiające załatwianie ważnych spraw online są konieczne. Większość firm ubezpieczeniowych w Polsce wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując możliwość zawarcia polisy online i wysłania jej pocztą lub na maila. Kupując polisę w rankomat.pl również masz możliwość załatwienia całej sprawy w 100% online. Jakie są zalety zawarcia polisy przez Internet? 

Szybkość załatwienia sprawy - Gdyby podliczyć czas, który potrzebujesz na dotarcie do agenta, podanie danych, podpisanie i opłacenie polisy, okaże się, że jej zawarcie online trwa o wiele krócej. Omijasz korki, kolejki, przelewu dokonujesz online i jak tylko płatność zostanie zarejestrowana, dostajesz dokument na maila. 

Pełna dowolność w kształtowaniu zakresu - To Ty decydujesz, czego potrzebujesz i za co płacisz. Nie musisz odpowiadać na pytania o ubezpieczenie domu, życia, firmy czy telefonu, jeśli nie chcesz. Potrzebujesz ubezpieczenie OC + NNW i Assistance? Zaznaczasz OC, NNW, Assistance i przechodzisz do płatności. 

✅ Polisa zawsze pod ręką - Dokument otrzymujesz na maila, co oznacza, że w dowolnej chwili możesz wejść w skrzynkę mailową i go odszukać. Potrzebujesz wydrukować polisę? Też nie ma problemu. Gotowy dokument w formie elektronicznej możesz też natychmiast wysłać do księgowości. 

✅ Polisa odporna na zniszczenie lub zgubienie - Częstym przypadkiem była utrata dokumentu polisowego wskutek zniszczenia np. przez zalanie lub zagubienie. Można wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego o wydanie duplikatu polisy, lecz to zwykle trwa, a procedura wiąże się z pisaniem maila, listu lub dzwonieniem na infolinię. W przypadku polisy mailowej nie ma takiego problemu. 

Ekologia - Odchodzenie od makulatury jest popularnym obecnie trendem. Jeżeli losy planety nie są Ci obojętne, zdecyduj się na polisę w formie elektronicznej. Tym bardziej że nie potrzebujesz jej ze sobą wozić. 

Czy polisę OC trzeba mieć przy sobie

Jeśli kupisz polisę online, odpowiednie potwierdzenie otrzymasz na podany przez siebie adres mailowy. Możesz je wydrukować i mieć przy sobie w momencie podróży samochodem. Jednak od 1 października 2018 r. nie jest ono obowiązkowe. Od tego czasu kierowca podczas kontroli drogowej nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego, a także papierowego potwierdzenia ważnego ubezpieczenia OC pojazdu. Zawarte w nich dane, służby mogą sprawdzić elektronicznie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).


Natomiast wciąż kierowcy podczas podróży samochodem muszą posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem


Jaka kara za brak ważnej polisy OC?

W 2022 r. ponownie wzrosła maksymalna kara za brak polisy OC dla właścicieli samochodów osobowych. Wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej z 2800 zł brutto do 3010 zł brutto, wysokość grzywny nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wzrosła z 5600 zł do 6020 zł. Kary za brak OC w 2022 r. wyglądają tak:

kary za brak oc w 2022 roku

Właściciel pojazdu musi mieć na uwadze, że dotkliwa może być nie tylko kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale też rekompensata, która sięgnąć może setek tysięcy złotych, a która będzie musiała zostać pokryta przez właściciela pojazdu w wypadku braku posiadania ważnego ubezpieczenia obowiązkowego. W rekompensatę wpisują się nie tylko koszty szkód materialnych, ale także koszt leczenia i renty, a nawet zadośćuczynienie za utracone przez poszkodowanego korzyści majątkowe.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co prawda kierowcy podczas jazdy samochodem nie muszą już posiadać przy sobie papierowego potwierdzenia aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, ale informacja o jego braku zostanie podczas kontroli drogowej bardzo szybko wykryta. Policja lub inne uprawnione służby sprawdzą ważność polisy OC w bazie CEPiK. W efekcie kara dla nieodpowiedzialnych właścicieli aut jest nieuchronna.

Co warto wiedzieć?

 1. Po zakupie polisy OC online, umowę otrzymamy na podany przez nas adres e-mail.
 2. Od 1 października 2018 r. nie trzeba wozić w aucie papierowego potwierdzenia ważności polisy OC.
 3. Na zakupie polisy OC online można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.
 4. Z zakupu polisy OC online można zrezygnować w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy polisa OC zakupiona przez Internet podlega automatycznemu przedłużeniu?

  Tak. Ustawodawca nie określa w jaki sposób ma zostać zakupiona polisa, natomiast nakłada na towarzystwo obowiązek poinformowania klienta na 14 dni przed końcem obowiązywania polisy, o upływie terminu jej obowiązywania. W wypadku braku aktywności ze strony klienta polisa zostaje automatycznie przedłużona na kolejny rok.

 2. Jak służby podczas kontroli weryfikują posiadanie przez nas ważnego OC?

  Organa, które mogą podejmować kontrolę drogową mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Towarzystwa ubezpieczeniowe przesyłają dane dotyczące zawartych polis do CEPiKu i stamtąd służby czerpią informacje o posiadanym przez kierowców ubezpieczeniu obowiązkowym.

 3. Gdzie znajdę numer polisy wysłanej drogą mailową?

  Numer polisy będzie się znajdował w jednym z załączników przesłanych na podany adres mailowy. Należy dokładnie zapoznać się z przesłanymi przez towarzystwo ubezpieczeniowe informacjami, a załącznik z polisą od towarzystwa najlepiej zachować w skrzynce, pobrać na dysk komputera lub wydrukować.

 4. Czy wszystkie polisy są rejestrowane w CEPiKu?

  Tak. Ustawodawca nałożył na towarzystwa ubezpieczeniowe obowiązek odnotowywania sprzedanych polis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ten elektroniczny system pozwala na zintegrowanie baz danych, ułatwia wymianę informacji i pozwala na błyskawiczną weryfikację aktualności obowiązkowego ubezpieczenia.