Zapomniałeś, że kończy się termin Twojego ubezpieczenia OC? Jeśli chcesz szybko znaleźć nową polisę, skorzystaj z internetowego kalkulatora ofert. Wszelkich formalności możesz dopełnić online, a za polisę zapłacisz przelewem, bez konieczności odwiedzania oddziału towarzystwa lub agenta ubezpieczeniowego. Kupując OC przez Internet, oszczędzisz czas i pieniądze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Polisa kupiona przez Internet jest tak samo ważna, jak umowa zawarta w oddziale towarzystwa lub u agenta ubezpieczeniowego. Po opłaceniu wybranego przez Ciebie ubezpieczenia, na Twoją skrzynkę mailową przesyłane jest potwierdzenie zawarcia umowy. Są na nim zawarte wszystkie informacje dotyczące Twojej polisy. Zasady zakupu ubezpieczenia samochodu zdalnie są przejrzyste, a cały proces przebiega szybko i wygodnie. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Przekonaj się jakie są największe zalety polisy online!

Jakie są zasady zawierania polis ubezpieczeniowych na odległość?

Polisa ubezpieczeniowa to umowa zawarta pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym, a klientem. W imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego występuje agent, któremu po wypełnieniu określonych procedur dana firma nadaje umocowanie do zawierania umów ubezpieczeniowych. Oto jak umowa zawarta na odległość definiowana jest w polskim prawie.

Co mówi prawo?

Umowa zawarta z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.
art. 2. pkt 1. Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

Inny akt prawny reguluje natomiast przepisy dotyczące zawierania polis ubezpieczeniowych drogą elektroniczną   

Co mówi prawo?

Zawieranie polis ubezpieczeniowych drogą elektroniczną:
 • 1. Umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 144, poz. 1204, z późn. zm.2)), są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność.
 • 2. Propozycja zawarcia umowy w postaci oferty, zaproszenia do składania ofert lub zamówień albo do podjęcia rokowań powinna jednoznacznie i w sposób zrozumiały informować o zamiarze zawarcia umowy przez tego, kto ją składa.
 • 3. Posłużenie się telefonem, wizjofonem, telefaksem, pocztą elektroniczną, automatycznym urządzeniem wywołującym lub innym środkiem komunikacji elektronicznej w celu złożenia propozycji zawarcia umowy może nastąpić wyłącznie za uprzednią zgodą konsumenta.
 • 4. Posłużenie się środkami porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy nie może odbywać się na koszt konsumenta.
art. 6 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny

Treść art. 6 ust. 1 Ustawy precyzuje, że o ile tylko zakład ubezpieczeń zorganizuje swoje działanie w taki sposób, aby umożliwić konsumentom zawarcie umowy na odległość, to taka umowa jest ważna w świetle prawa. Jest to zgodne z przepisami Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Co mówi prawo?

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

art. 353 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Gdzie kupić polisę OC online?

Dziś obecność firm ubezpieczeniowych oferujących sprzedaż polis w sieci nikogo już nie dziwi. Oferuje je większość towarzystw. Korzystając z możliwości zakupu ubezpieczenia auta przez Internet, masz szansę zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Poza tym możesz mieć w domu obowiązkową polisę OC w bardzo krótkim czasie. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych serwisów umożliwiających bezpośredni zakup ubezpieczenia.

Najprościej polisę OC jest kupić online w kalkulatorze OC i AC. Przekonał się o tym 46-letni pracownik działu IT z Bobina w powiecie proszowickim, posiadacz Toyoty Corolli z 2009 r., 1,6 benzyna. Towarzystwo Balcia zaproponowało mu 458 zł za ubezpieczenie OC auta na cały rok, podczas gdy najdroższa oferta za samo OC opiewała na 778 zł. To różnica ponad 300 zł  przy niezmiennym zakresie ochrony!

Najtańsza polisa zawarta online - Toyota Corolla z 2009 r., 1,6 benzyna, mężczyzna z Bobina
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
458,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
509,00 zł rata od 165 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
564,00 zł rata od 325 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
573,00 zł rata od 325 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
653,00 zł rata od 202 zł
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
742,12 zł rata od 256,40 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
777,98 zł rata od 459,01 zł
Najtańsza polisa zawarta online - Toyota Corolla z 2009 r., 1,6 benzyna, mężczyzna z Bobina
Balcia Insurance
458,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
509,00 złrata od 165.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
564,00 złrata od 325.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
573,00 złrata od 325.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
653,00 złrata od 202.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
742,12 złrata od 256.40 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
777,98 złrata od 459.01 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Dane własne porównywarki rankomat.pl aktualne na dzień 28.11.2023 r.

Jakie są zalety zakupu polisy online?

Pandemia Covid-19 pokazała, że rozwiązania technologiczne umożliwiające załatwianie ważnych spraw online są konieczne. Większość firm ubezpieczeniowych w Polsce wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując możliwość zawarcia polisy online i wysłania jej pocztą lub na maila.

Kupując polisę w rankomat.pl również masz możliwość załatwienia całej sprawy w 100% online. Jakie są zalety zawarcia polisy przez Internet? 

Szybkość załatwienia sprawy - Gdyby podliczyć czas, który potrzebujesz na dotarcie do agenta, podanie danych, podpisanie i opłacenie polisy, okaże się, że jej zawarcie online trwa o wiele krócej. Omijasz korki, kolejki, przelewu dokonujesz online i jak tylko płatność zostanie zarejestrowana, dostajesz dokument na maila. 

Pełna dowolność w kształtowaniu zakresu - To Ty decydujesz, czego potrzebujesz i za co płacisz. Nie musisz odpowiadać na pytania o ubezpieczenie domu, życia, firmy czy telefonu, jeśli nie chcesz. Potrzebujesz ubezpieczenie OC + NNW i Assistance? Zaznaczasz OC, NNW, Assistance i przechodzisz do płatności. 

✅ Polisa zawsze pod ręką - Dokument otrzymujesz na maila, co oznacza, że w dowolnej chwili możesz wejść w skrzynkę mailową i go odszukać. Potrzebujesz wydrukować polisę? Też nie ma problemu. Gotowy dokument w formie elektronicznej możesz też natychmiast wysłać do księgowości. 

✅ Polisa odporna na zniszczenie lub zgubienie - Częstym przypadkiem była utrata dokumentu polisowego wskutek zniszczenia np. przez zalanie lub zagubienie. Można wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego o wydanie duplikatu polisy, lecz to zwykle trwa, a procedura wiąże się z pisaniem maila, listu lub dzwonieniem na infolinię. W przypadku polisy mailowej nie ma takiego problemu. 

Ekologia - Odchodzenie od makulatury jest popularnym obecnie trendem. Jeżeli losy planety nie są Ci obojętne, zdecyduj się na polisę w formie elektronicznej. Tym bardziej że nie potrzebujesz jej ze sobą wozić. 

Czy polisę OC trzeba mieć przy sobie?

Jeśli kupisz polisę online, odpowiednie potwierdzenie otrzymasz na podany przez siebie adres mailowy. Możesz je wydrukować i mieć przy sobie w momencie podróży samochodem. Jednak od 1 października 2018 r. nie jest ono obowiązkowe.

Od tego czasu kierowca podczas kontroli drogowej nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego, a także papierowego potwierdzenia ważnego ubezpieczenia OC pojazdu. Zawarte w nich dane, służby mogą sprawdzić elektronicznie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Uwaga!

Kierowcy podczas podróży samochodem muszą mieć przy sobie natomiast dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem.

Jaka kara za brak ważnej polisy OC?

W 2023 r. ponownie wzrosła maksymalna kara za brak polisy OC dla właścicieli samochodów osobowych. Wraz ze podniesieniem płacy minimalnej z 2800 zł brutto do 3600 zł brutto, wysokość grzywny nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wzrosła do nawet 7200 zł dla samochodu osobowego. 

Wypowiedź eksperta

Właściciel pojazdu musi mieć na uwadze, że dotkliwa może być nie tylko kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale też rekompensata, która sięgnąć może setek tysięcy złotych, a która będzie musiała zostać pokryta przez właściciela pojazdu w wypadku braku posiadania ważnego ubezpieczenia obowiązkowego. W rekompensatę wpisują się nie tylko koszty szkód materialnych, ale także koszt leczenia i renty, a nawet zadośćuczynienie za utracone przez poszkodowanego korzyści majątkowe.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Co prawda kierowcy podczas jazdy samochodem nie muszą już posiadać przy sobie papierowego potwierdzenia aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, ale informacja o jego braku zostanie podczas kontroli drogowej bardzo szybko wykryta. Policja lub inne uprawnione służby sprawdzą ważność polisy OC w bazie CEPiK. W efekcie kara dla nieodpowiedzialnych właścicieli aut jest nieuchronna.

Co warto wiedzieć?

 1. Po zakupie polisy OC online, umowę otrzymamy na podany przez nas adres e-mail.
 2. Od 1 października 2018 r. nie trzeba wozić w aucie papierowego potwierdzenia ważności polisy OC.
 3. Na zakupie polisy OC online można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.
 4. Z zakupu polisy OC online można zrezygnować w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy polisa OC zakupiona przez Internet podlega automatycznemu przedłużeniu?

  Tak. Ustawodawca nie określa w jaki sposób ma zostać zakupiona polisa, natomiast nakłada na towarzystwo obowiązek poinformowania klienta na 14 dni przed końcem obowiązywania polisy, o upływie terminu jej obowiązywania. W wypadku braku aktywności ze strony klienta polisa zostaje automatycznie przedłużona na kolejny rok.

 2. Jak służby podczas kontroli weryfikują posiadanie przez nas ważnego OC?

  Organa, które mogą podejmować kontrolę drogową mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Towarzystwa ubezpieczeniowe przesyłają dane dotyczące zawartych polis do CEPiKu i stamtąd służby czerpią informacje o posiadanym przez kierowców ubezpieczeniu obowiązkowym.

 3. Gdzie znajdę numer polisy wysłanej drogą mailową?

  Numer polisy będzie się znajdował w jednym z załączników przesłanych na podany adres mailowy. Należy dokładnie zapoznać się z przesłanymi przez towarzystwo ubezpieczeniowe informacjami, a załącznik z polisą od towarzystwa najlepiej zachować w skrzynce, pobrać na dysk komputera lub wydrukować.

 4. Czy wszystkie polisy są rejestrowane w CEPiKu?

  Tak. Ustawodawca nałożył na towarzystwa ubezpieczeniowe obowiązek odnotowywania sprzedanych polis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ten elektroniczny system pozwala na zintegrowanie baz danych, ułatwia wymianę informacji i pozwala na błyskawiczną weryfikację aktualności obowiązkowego ubezpieczenia.