Zapomniałeś, że kończy się termin Twojego ubezpieczenia OC? Jeśli chcesz szybko znaleźć nową polisę, skorzystaj z internetowego kalkulatora ofert. Wszelkich formalności możesz dopełnić online, a za polisę zapłacisz przelewem, bez konieczności odwiedzania oddziału towarzystwa lub agenta ubezpieczeniowego. Kupiując OC przez Internet oszczędzisz czas i pieniądze.

Polisa kupiona przez Internet jest tak samo ważna, jak umowa zawarta w oddziale towarzystwa lub u agenta ubezpieczeniwego. Po opłaceniu wybranego przez Ciebie ubezpieczenia, na Twoją skrzynkę mailową przesyłane jest potwierdzenie zawarcia umowy. Są na nim  zawarte wszystkie informacje dotyczące Twojej polisy.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Gdzie kupić polisę OC?

W dzisiejszych czasach obecność firm ubezpieczeniowych oferujących sprzedaż polis w sieci nikogo już nie dziwi. Oferuje je większość towarzystw. Korzystając z możliwości zakupu ubezpieczenia auta przez Internet, masz szansę zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Poza tym, możesz mieć w domu obowiązkową polisę OC w bardzo krótkim czasie. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych serwisów umożliwiających bezpośredni zakup ubezpieczenia.

Najprościej polisę OC jest kupić online w kalkulatorze rankomat.pl. Nie tylko możemy zrobić to bez wychodzenia z domu w dowolnym momencie, lecz także zyskujemy możliwość oszczędności pieniędzy. Przekonał się o tym 21-letni Mariusz z Dębicy, właściciel Fiata 500 z 2011 r. Dzięki porównaniu ofert, na zakupie ubezpieczenia OC zaoszczędził 1178 zł.

Ceny OC dla 21-latka z Dębicy
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1196,00 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1255,00 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1357,00 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1695,00 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1734,00 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1767,00 zł
Ceny OC dla 21-latka z Dębicy
mtu24.pl
547,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
778,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1196,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1255,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1357,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1695,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1734,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1767,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 26.10.2021 r. dla 21-latka z Dębicy, właściciela Fiata 500 z 2011 r. o poj. silnika 875 cm3.

Czy polisę OC trzeba mieć przy sobie?

Jeśli kupisz polisę online, odpowiednie potwierdzenie otrzymasz na podany przez siebie adres mailowy. Możesz je wydrukować i mieć przy sobie w momencie podróży samochodem. Jednak od 1 października 2018 r. nie jest ono obowiązkowe. Od tego czasu kierowca podczas kontroli drogowej nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego, a także papierowego potwierdzenia ważnego ubezpieczenia OC pojazdu. Zawarte w nich dane, służby mogą sprawdzić elektronicznie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).


Natomiast wciąż kierowcy podczas podróży samochodem muszą posiadać przy sobie dowód osobisty i prawo jazdy. Za brak drugiego z tych dokumentów grozi mandat. 


Jaka kara za brak ważnej polisy OC?

W 2021 r ponownie wzrosła maksymalna kara za brak polisy OC dla właścicieli samochodów osobowych. Wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej z 2600 do 2800 zł brutto, wysokość grzywny nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wzrosła z 5200 do 5600 zł. Właściciel auta osobowego, który nie będzie miał obowiązkowego ubezpieczenia, w 2021 r. zapłaci karę:

 • do 3 dni – 1120 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Właściciel pojazdu musi mieć na uwadze, że dotkliwa może być nie tylko kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale też rekompensata, która sięgnąć może setek tysięcy złotych, a która będzie musiała zostać pokryta przez właściciela pojazdu w wypadku braku posiadania ważnego ubezpieczenia obowiązkowego. W rekompensatę wpisują się nie tylko koszta szkód materialnych, ale także koszt leczenia i renty, a nawet zadośćuczynienie za utracone przez poszkodowanego korzyści majątkowe.

Stefania Stuglik

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Co prawda kierowcy podczas jazdy samochodem nie muszą już posiadać przy sobie papierowego potwierdzenia aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, ale informacja o jego braku zostanie podczas kontroli drogowej bardzo szybko wykryta. Policja lub inne uprawnione służby sprawdzą ważność polisy OC w bazie CEPiK. W efekcie kara dla nieodpowiedzialnych właścicieli aut jest nieuchronna.

Co warto wiedzieć?

 1. Po zakupie polisy OC online, umowę otrzymamy na podany przez nas adres e-mail.
 2. Od 1 października 2018 r. nie trzeba wozić w aucie papierowego potwierdzenia ważności polisy OC.
 3. Na zakupie polisy OC online można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.
 4. Z zakupu polisy OC online można zrezygnować w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy polisa OC zakupiona przez Internet podlega automatycznemu przedłużeniu?

  Tak. Ustawodawca nie określa w jaki sposób ma zostać zakupiona polisa, natomiast nakłada na towarzystwo obowiązek poinformowania klienta na 14 dni przed końcem obowiązywania polisy, o upływie terminu jej obowiązywania. W wypadku braku aktywności ze strony klienta polisa zostaje automatycznie przedłużona na kolejny rok.
 2. Jak służby podczas kontroli weryfikują posiadanie przez nas ważnego OC?

  Organa, które mogą podejmować kontrolę drogową mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Towarzystwa ubezpieczeniowe przesyłają dane dotyczące zawartych polis do CEPiKu i stamtąd służby czerpią informacje o posiadanym przez kierowców ubezpieczeniu obowiązkowym.
 3. Gdzie znajdę numer polisy wysłanej drogą mailową?

  Numer polisy będzie się znajdował w jednym z załączników przesłanych na podany adres mailowy. Należy dokładnie zapoznać się z przesłanymi przez towarzystwo ubezpieczeniowe informacjami, a załącznik z polisą od towarzystwa najlepiej zachować w skrzynce, pobrać na dysk komputera lub wydrukować.
 4. Czy wszystkie polisy są rejestrowane w CEPiKu?

  Tak. Ustawodawca nałożył na towarzystwa ubezpieczeniowe obowiązek odnotowywania sprzedanych polis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ten elektroniczny system pozwala na zintegrowanie baz danych, ułatwia wymianę informacji i pozwala na błyskawiczną weryfikację aktualności obowiązkowego ubezpieczenia.