Jednorazowa płatność za składkę ubezpieczeniową OC, AC, NNW czy assistance nie jest jedyną opcją – składka może zostać rozłożona na raty. Co ile płaci się wówczas ubezpieczenie samochodu?

Zarówno młodzi kierowcy, jak i właściciele nowych samochodów, którym zależy na szerokiej ochronie ubezpieczeniowej, muszą liczyć się z wysokim wydatkiem. Aby nazbyt nie obciążać domowego budżetu, warto rozważyć rozłożenie składki na raty. Zakup ubezpieczenia na raty jest możliwy przez internet.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co ile płaci się OC i polisy dodatkowe?

Pytanie, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, często zadają osoby, które mają w planach zakup pierwszego auta. Ubezpieczenia komunikacyjne (OC, AC, NNW i assistance) kupuje się na okres 12 miesięcy, a składkę płaci się jednorazowo przy zakupie polisy (z góry na cały rok). Jednocześnie od tej zasady jest kilka wyjątków.

Kupując ubezpieczenie na 12 miesięcy, możesz rozłożyć płatność składki na raty. Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu w takiej sytuacji? To zależy od wybranego przez Ciebie systemu płatności ratalnej – raty mogą być tylko dwie (płatność co pół roku), ale równie dobrze może być ich 12 (płatność co miesiąc).

Na rynku dostępne są też ubezpieczenia komunikacyjne krótkoterminowe. Przez takie ubezpieczenia rozumie się polisy oferowane na okres krótszy niż rok. Co ile płaci się krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu? W przypadku polis krótkoterminowych częstotliwość opłacania składek jest powiązana z tym, jak często ubezpieczasz auto. Ubezpieczenia oferowane na okres krótszy niż 12 miesięcy to np.:

 • Ubezpieczenie OC – z krótkoterminowego OC mogą skorzystać jedynie kierowcy, którzy zostali wymienieni w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, np. właściciele samochodów zabytkowych czy przedsiębiorcy prowadzący komisy samochodowe

Przykład:  Pan Miłosz jest miłośnikiem motoryzacji i właścicielem samochodu zabytkowego. Co ile płaci on za OC dla swojego auta? Mężczyzna raz w roku kupuje polisę na 30 dni, a składkę opłaca zawsze w całości przy podpisaniu umowy.

 • Ubezpieczenie assistance – w wersji krótkoterminowej ta polisa jest szczególnie popularna wśród kierowców, którzy sporadycznie wybierają się na dłuższe trasy (w Polsce lub za granicą) i w razie problemów chcą sobie zapewnić pomoc drogową

Przykład:  Pani Żaneta co kwartał spotyka się ze swoimi przyjaciółmi w Niemczech. W 2021 r. odwiedziła ich 4 razy, a przed każdym wyjazdem kupiła assistance na 7 dni. Co ile kobieta płaci za ubezpieczenie? W ubiegłym roku zapłaciła ona za polisę 4 razy, przy każdym podpisaniu umowy.

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

Rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnegoCzęstotliwość opłacania składki
Ubezpieczenie OCKupując OC na rok, składkę płaci się jednorazowo lub w ratach. Jednorazowo składkę opłacają np. właściciele aut zabytkowych (OC krótkoterminowe)
Ubezpieczenie ACWiększość ubezpieczycieli oferuje AC na rok, a składkę można opłacić jednorazowo lub w ratach.
Ubezpieczenie NNWUbezpieczenie jest sprzedawane na 12 miesięcy, a nabywca może opłacić składkę jednorazowo lub w ratach (zdarza się to tylko przy wysokiej składce).
Ubezpieczenie assistancePolisa jest dostępna w opcji rocznej lub krótkoterminowej. W pierwszym przypadku składka jest opłacana jednorazowo lub ratalnie, w drugim tylko jednorazowo.

Kto rozkłada składkę ubezpieczeniową na raty?

Płatność ratalna jest dostępna dla właścicieli samochodów, którzy kupują ubezpieczenia komunikacyjne na rok. Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu po rozłożeniu składki na raty? To zależy od tego, kto będzie ich udzielał. Możliwości są dwie:

 • Raty od firmy ubezpieczeniowej – przy czym nie każdy ubezpieczyciel oferuje rozłożenie składki na raty. Również liczba rat zależy od polityki przyjętej przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
 • Oferta kredytowa proponowana przez dystrybutora ubezpieczeń – przykładowo, rankomat.pl oferuje Raty Rankomat, a podmiotem udzielającym kredytu jest partner Rankomatu, czyli Inbank.

Mimo że każde z powyższych rozwiązań pozwala zapłacić składkę w ratach, to między nimi występują istotne różnice. Powinieneś je znać, ponieważ dotyczą one formalności, jakie będziesz musiał spełnić.

Na jakich zasadach ubezpieczenie na raty proponują ubezpieczyciele?

Co ile płaci się za ubezpieczenie samochodu w ratach, wybierając ofertę ubezpieczyciela? Składka może zostać podzielona na 2, 4 lub 12 rat, przy czym zdecydowanie częściej dostępne są dwie pierwsze opcje. Jeżeli kupujesz ubezpieczenie za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl, możesz sprawdzić proponowaną liczbę rat po kliknięciu „Szczegóły oferty”.

Podział składki OC na raty ubezpieczyciela

Firma ubezpieczeniowa umożliwiająca rozłożenie składki na raty:

 • Nie sprawdza historii kredytowej klientów. Dzięki temu płatność ratalna jest dostępna również dla kierowców, którzy w przeszłości nie zawsze regulowali swoje zobowiązania na czas.
 • Nie wymaga okazania zaświadczenia o zarobkach. Na etapie zakupu polisy przez rankomat.pl nie trzeba wykonywać dodatkowych kroków.
 • Pobiera dodatkową opłatę – składka płacona w ratach jest droższa niż składka opłacona jednorazowo. Wysokość dodatkowej opłaty jest uzależniona od liczby rat.

W przypadku zakupu ubezpieczenia na raty opłacenie pierwszej raty jest uznawane za zawarcie umowy. Kolejne raty klient powinien zapłacić zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Z czym wiąże się wybór oferty kredytowej?

Rozłożenie składki na 2 lub 4 raty to dla Ciebie za mało? Możesz wybrać ofertę kredytową. Co ile płaci się za ubezpieczenie samochodu w takim przypadku? Składkę można rozłożyć maksymalnie na 12 rat.

Kupujesz ubezpieczenie za pośrednictwem internetowej porównywarki rankomat.pl? Możesz skorzystać z Rat Rankomat – składka zostanie rozłożona na 12 rat. Informacje o możliwości zapłacenia za składkę w 12 ratach znajdziesz po kliknięciu „Szczegóły oferty”.

Podział składki OC na raty rankomat

Podział składki na 12 rat oznacza zaciągnięcie kredytu. W związku z tym bank:

 • Sprawdza historię kredytową. Od wyniku weryfikacji zależy, czy właścicielowi samochodu zostanie przyznany kredyt. Negatywna historia w BIK może spowodować, że bank rozpatrzy wniosek klienta negatywnie.
 • Sprawdza zdolność kredytową. Bank wymaga podania dodatkowych danych – np. wysokości uzyskiwanych dochodów. Podmiot udzielający kredytu musi upewnić się, że właściciel samochodu będzie miał z czego spłacić kredyt.
 • Weryfikuje dane klienta. Banki wykorzystują w tym celu przelew weryfikacyjny – w Inbanku jego kwota to 1 zł.

Jeżeli skorzystasz z Rat Rankomat, Twoim wierzycielem będzie bank. Przeleje on pieniądze firmie ubezpieczeniowej (zapłaci składkę jednorazowo) i następnie będzie wymagał od Ciebie spłaty zobowiązania (kredytu w określonej wysokości).

Raty od firmy ubezpieczeniowej vs Raty Rankomat – kluczowe różnice

Raty ubezpieczycielaRaty Rankomat - raty w ofercie kredytowej
Kto udziela rat i jest wierzycielem?UbezpieczycielInbank
Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?2, 4 lub 12 rat12 rat
Z jakimi kosztami wiąże się skorzystanie z oferty?Koszty zależą od ubezpieczycielaAktualnie RRSO wynosi 36,88 proc.
Czy udzielenie rat jest uzależnione od zdolności kredytowej?NieTak
Czy sprawdzana jest historia kredytowa klienta?NieTak

Jak skorzystać z Rat Rankomat, kupując ubezpieczenie?

Wybór Rat Rankomat udzielanych przez Inbank wiąże się z dodatkową procedurą, której celem jest sprawdzenie zdolności kredytowej klienta oraz zweryfikowanie jego danych.

Proces zakupu polisy przy finansowym wsparciu banku wygląda następująco:

 1. Po wyborze polisy podajesz dane i wybierasz opcję „Raty płatne z Inbanku”
 2. Odpowiadasz na pytania, które są niezbędne do rozpatrzenia wniosku o kredyt i składasz wniosek o jego przyznanie
 3. Po pozytywnej odpowiedzi ze strony banku zapoznajesz się z umową i podpisujesz ją kodem SMS
 4. Dokonujesz weryfikacji swoich danych, wykonując przelew weryfikacyjny na 1 zł
 5. Umowa zostaje zawarta – bank opłaca składkę, a Ty spłacasz kredyt w 12 ratach

Wszystkie dokumenty potwierdzające zarówno zakup ubezpieczenia, jak i zawarcie umowy kredytowej, otrzymasz na podany adres e-mail.

Nie lubisz przepłacać? Banki często kuszą klientów korzystnymi warunkami – przykładem mogą być raty 0 proc. Również partner Rankomatu, czyli Inbank, organizuje czasowo takie promocje.

Ile kosztuje rozłożenie składki ubezpieczeniowej na raty?

Kierowcy zainteresowani rozłożeniem składki na raty zastanawiają się nie tylko, co ile płaci się za ubezpieczenie samochodu, ale również o ile raty są droższe od płatności jednorazowej. Wysokość składki ubezpieczeniowej jest mocno zindywidualizowana. Aby poznać ofertę, będziesz musiał przeprowadzić kalkulację.

Przykład:  Pan Szymon jest właścicielem Citroena C1 z 2019 r. Ponieważ pojazd jest stosunkowo nowy i zadbany, jego właściciel chce kupić pełen pakiet polis (OC, AC, NNW i assistance). Jednocześnie mężczyźnie zależy na szerokim zakresie ochrony, a to powoduje, że najtańsze oferty nie wchodzą w grę. Z tego względu pan Szymon zdecydował się na płacenie składki w ratach.

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 lub 4 raty – raty ubezpieczyciela (całkowity koszt)12 rat – Raty Rankomat (całkowity koszt)
Wiener1631 zł

1938 zł - 2 raty

2196 zł - 4 raty

1924,56 zł
mtu24.pl1792 zł

2005 zł - 2 raty

2272 zł - 4 raty

2114,52 zł
Benefia1851 zł

2052 zł - 2 raty

2224 zł - 4 raty

2184,24 zł
Kalkulacja na dzień 20.01.2022 r.

Gdyby kierowca z przykładu zdecydował się na ofertę firmy Wiener, to zaciągnięcie kredytu w banku będzie mu się opłacać bardziej niż skorzystanie z możliwości rozłożenia składki na raty przez ubezpieczyciela. W pozostałych dwóch przypadkach korzystniej wypada wybór 12 rat zamiast 4.

Przykład:  Pan Filip to 20-letni student i właściciel Audi A4 z 2005 r. Szuka on wyłącznie ubezpieczenia OC i z uwagi na ograniczony budżet jest zainteresowany zakupem polisy na raty.

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 lub 4 raty – raty ubezpieczyciela (całkowity koszt)12 rat – Raty Rankomat (całkowity koszt)
Benefia2266 zł

2549 zł - 2 raty

2832 zł - 4 raty

2673,84 zł
Trasti2602 zł

-

3070,32 zł
You Can Drive2779 zł

2990 zł - 2 raty

3599 zł - 4 raty

3279,24 zł
Kalkulacja na dzień 20.01.2022 r.

Ponieważ kierowca chce kupić tylko OC, może skorzystać z najtańszej oferty. Koszt kredytu na opłacenie ubezpieczenia OC wyniesie dla niego 407,84 zł.

Jakie są konsekwencje nieopłacenia raty składki OC lub AC?

To, co ile płaci się za ubezpieczenie samochodu, zależy od liczby rat. Właściciel samochodu, który nie spłaca kredytu lub kolejnych rat, musi się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami. Najczęściej są one naliczane już po przekazaniu sprawy do działu windykacji lub firmy windykacyjnej.

Nieopłacenie raty ubezpieczenia OC nie powoduje, że kierowca traci ochronę ubezpieczeniową. Jednak windykacja oraz brak automatycznego wznowienia się polisy mogą okazać się kosztowne. W 2022 r. zaledwie jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC oznacza karę w wysokości 1200 zł
Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Dodatkowe konsekwencje nieopłacenia rat udzielonych przez ubezpieczyciela to:

 • Ubezpieczenie OC – nie zadziała mechanizm automatycznego wznowienia polisy na kolejny okres. Jeżeli kierowca nie będzie pilnował dat, dojdzie do przerwy w ciągłości ubezpieczenia, co wiąże się z karą.
 • Ubezpieczenie AC, NNW, assistance – w większości dokumentów OWU można przeczytać, że ubezpieczyciel wyznacza dodatkowy 7-dniowy termin płatności, a jeżeli klient nie zapłaci raty, to odpowiedzialność ubezpieczyciela ustanie.

Powyższe konsekwencje nie dotyczą właścicieli pojazdów, którzy zaciągnęli kredyt na opłacenie składki, gdyż w tym przypadku składka została w całości opłacona przez bank.

Co warto wiedzieć

 • To, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, jest uzależnione od tego, czy klient płaci składkę jednorazowo, czy też w ratach.
 • Jeżeli właściciel samochodu chce rozłożyć składkę ubezpieczenia na raty, może skorzystać z propozycji firmy ubezpieczeniowej lub banku.
 • Większość ubezpieczycieli oferuje rozłożenie składki na 2 lub 4 raty. Kredyt zaciągnięty na opłacenie składki można spłacać maksymalnie przez 12 miesięcy.
 • Różnica między ofertą ubezpieczyciela i banku dotyczy formalności oraz weryfikacji klienta pod względem historii i zdolności kredytowej.
 • Kredyt na składkę ubezpieczeniową można uzyskać za pośrednictwem porównywarki internetowej Rankomat. Kredytu udziela Inbank.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczyciel ma prawo wypowiedzieć OC, jeżeli kolejna rata nie została zapłacona?

  Jedynie nieopłacenie jednej z rat nieobowiązkowej polisy może być interpretowane jako wypowiedzenie umowy przez klienta. Firmie ubezpieczeniowej nie przysługuje możliwość odstąpienia od umowy w przypadku OC. Gdy nie zapłacisz raty OC, nadal będziesz korzystał z ochrony ubezpieczeniowej.
 2. Kiedy muszę zapłacić pierwszą składkę ubezpieczenia, kupując polisę przez porównywarkę rankomat.pl?

  Pierwsza rata składki powinna zostać zapłacona najpóźniej w momencie zakupu polisy. Należność możesz zapłacić na różne sposoby, w zależności od form płatności akceptowanych przez firmę ubezpieczeniową. Przykładowe formy płatności to: BLIK, przelew online, karta płatnicza i przelew tradycyjny.
 3. Czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC (lub np. OC i AC) na raty zawartą przez internet?

  Jeżeli umowę ubezpieczenia OC czy OC i AC na raty zawarłeś na odległość, czyli choćby przez internet, możesz od niej odstąpić. Na odstąpienie masz 30 dni. To prawo przysługuje Ci również wówczas, gdy zdecydowałeś się zapłacić składkę ubezpieczenia, zaciągając w tym celu kredyt. Czasu jest wówczas jednak mniej, bo masz tylko 14 dni na odstąpienie od umowy kredytu. Na zwrot przyznanej kwoty będziesz miał 30 dni, licząc od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
 4. Czy mogę sprzedać samochód, jeżeli zdecydowałem się zakupić ubezpieczenie na raty?

  Opłacanie składki ubezpieczeniowej w ratach pozostaje bez wpływu na prawo własności – możesz sprzedać samochód. Musisz jednak poinformować nabywcę o korzystaniu z rat i powiadomić o sprzedaży pojazdu firmę ubezpieczeniową. Jeżeli zdecydowałeś się na kredyt, dotyczyć będzie Cię tylko ta druga czynność.