Polisa OC kosztuje z reguły kilkaset złotych, ale dla wielu polskich rodzin to nadal za dużo. Stąd decyzja o rozłożeniu płatności na raty. Ubezpieczyciel przypomina o zbliżającym się terminie płatności kolejnej raty składki ubezpieczeniowej, jednak może się zdarzyć, że przeoczysz tę informację. Co wtedy  z polisą? Czy ochrona ubezpieczeniowa przepadnie? 

Według szacunków UFG ok. 0,5% pojazdów zarejestrowanych w Polsce nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, co przekłada się na 80-90 tysięcy pojazdów. 30% z nich nie posiada polisy OC, ponieważ właściciel pojazdu nie opłacił składki, w tym 6% kierowców tłumaczy to brakiem pieniędzy. Niestety ustawodawcy nie interesuje sytuacja finansowa posiadaczy pojazdów mechanicznych, a obowiązek posiadania ważnego OC obejmuje wszystkich.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Dlatego też wielu z nich decyduje się na rozłożenie składki na raty.

Dlaczego rozkładamy płatność za OC na raty?

W sektorze bankowym konkurencja jest przeogromna. Nie jest też tajemnicą, że banki generują największe zyski właśnie działalnością kredytową. Dlatego też banki w Polsce prześcigają się w ofercie kredytowej. Dostępność kredytów w połączeniu z dość niskim parytetem siły nabywczej i brakiem skłonności do oszczędzania sprawia, że większe wydatki chętnie finansujemy kredytem.

40% Polaków posiada obecnie zobowiązanie kredytowe. Wśród nich dominują kredyty konsumpcyjne, plasując się na pierwszym miejscu przed kredytem hipotecznym. Zobowiązania kredytowe Polaków przekraczają 80 miliardów złotych, co daje średnio 22 tysiące złotych kredytu na każdego dorosłego Polaka.

Obowiązek ubezpieczenia pojazdów mechanicznych również daje się nam we znaki, przez co zalegamy towarzystwom ubezpieczeniowym ponad 200 milionów złotych. Rekordzista ze Szczecina był winny ponad 200 tysięcy złotych!

Rozłożenie płatności składki na raty z reguły oznacza większe koszty, ale nawet pomimo to mnóstwo kierowców decyduje się skorzystać z tego rozwiązania, chociaż składka za OC po rozłożeniu na raty w większości towarzystw rośnie o kilka lub kilkanaście procent. 

Co się stanie, jeśli nie zapłacisz raty ubezpieczenia OC?

Ochrona w ramach ubezpieczenia OC rozpoczyna się w chwili zawarcia umowy i opłacenia składki lub jej raty. Jeśli kolejna rata za OC nie została opłacona w terminie, ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkody, które spowodujesz, jednak ma on prawo do wyegzekwowania od Ciebie nieopłaconej składki, nawet wykorzystując do tego firmę windykacyjną. Informację o Twojej zaległości ma prawo natomiast umieścić w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Od stycznia 2018 r. w przypadku zakupu polisy przez call center Rankomat istnieje możliwość rozłożenia płatności na 12 rat lub 10 rat 0%. W celu skorzystania z oferty należy porównać ceny OC AC online, a następnie zamówić kontakt przy ofercie, która nas interesuje. Doradca skontaktuje się i przedstawi wszystkie szczegóły.

Jak wygląda procedura egzekucji płatności za ratę?

Proces egzekucji płatności za ratę może różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale z reguły 

1. Agent ubezpieczeniowy - W większości firm agent ubezpieczeniowy będzie miał obciętą prowizję lub zabraną w całości, jeśli rata nie zostanie opłacona. Stąd kluczowe jest podanie aktualnego numeru telefonu podczas zawierania polisy. Procedura bardzo często kończy się na tym etapie, ponieważ zwyczajnie zapominamy o płatności.

2. List z Towarzystwa ubezpieczeniowego - po tym, jak skontaktuje się z nami agent ubezpieczeniowy nastąpi również kontakt z towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to o tyle ważne, że jeżeli zdecydowaliśmy sie nie podawać numeru telefonu podczas zawierania polisy, list z TU będzie jedyną formą przypomnienia. Dlatego też ważne jest, by podawać aktualne dane adresowe.

Wezwania do zapłaty są generowane i wysyłane automatyczne w oparciu o bazę danych z zaległościami. To powoduje, że bardzo często płatność i wezwanie do zapłaty "mijają się". Jeśli dostałeś wezwanie do zapłaty, a już zapłaciłeś i masz dowód wpłaty, nie masz się czym przejmować - wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych Rankomat.pl

3. Dział windykacji towarzystwa ubezpieczeniowego - każda firma ubezpieczeniowa chce przede wszystkim odzyskać swoje pieniądze, więc ponowi kontakt. Tym razem jednak będzie nieco bardziej zdecydowana.

4. Firma windykacyjna - na tym etapie należy wykazać przynajmniej minimalną chęć spłaty zobowiązania. W przeciwnym razie czekają nas przykre konsekwencje, jak np. zgłoszenie do Krajowego Rejestru Dłużników oraz BIK, co niszczy naszą zdolność kredytową

5. Komornik - egzekucja komornicza jest najbardziej nieprzyjemną formą egzekucji długu i nikt nie chce jej doświadczyć. Komornik ma prawo zająć nam wynagrodzenie lub mienie na poczet spłaty zobowiązania.

Ważne! Nieopłacenie rat za polisę OC spowoduje, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie przedłuży Twojej polisy OC automatycznie. To jedna z częstych przyczyn przerwy w ciągłości OC, co skutkuje karą z UFG.

Gdzie sprawdzić, co grozi za nieopłacenie raty w AC?

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W przeciwieństwie do OC. jego zakresu nie reguluje ustawa i towarzystwa ubezpieczeniowe mogą dowolnie kształtować warunki umowy, także konsekwencje nieopłacania rat.

W pierwszej kolejności powinniśmy odszukać swoją polisę i dołączone do niej Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziemy w nich zapis dotyczący konsekwencji nieopłacenia składki. Zdarza się, że umowa zawiera informacje, iż wciąż mamy miesiąc lub dwa ochrony. Jeśli czytając polisę AC i jej warunki nie znajdujemy takiego zapisu, powinniśmy zacząć działać jak najszybciej. 

Co się stanie, jeśli nie zapłacisz raty ubezpieczenia AC?

Postępowanie w przypadku polisy AC jest zależne od zapisów zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego towarzystwa. Jeśli nie opłacisz kolejnej składki w terminie, ubezpieczyciel poinformuje Cię o tym fakcie i poprosi o dotrzymanie warunków umowy. Jeśli mimo upomnienia składka nie zostanie uregulowana, samochód przestaje być chroniony w zakresie polisy AC.

Nieopłacenie składki może się przytrafić każdemu i wcale nie oznacza to braku pieniędzy na ten cel. Ważne jest, aby jak najszybciej zareagować i uzupełnić płatność, której brak spowodowany był zwykłym przeoczeniem.


 

Co warto wiedzieć

 • Dla wielu osób jednorazowy wydatek rzedu kilkuset złotych to nie lada problem, stąd decydują się na płatność ratalną, nawet jeśli oznacza to dopłatę. 
 • Brak płatności raty za OC jest jedną z najczęstszych przyczyn przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC. Według szacunków UFG może to być nawet 30% przypadków. 
 • Zaleganie z opłaceniem raty za OC nie oznacza braku ochrony ubezpieczeniowej, aczkolwiek ubezpieczyciel może np. wstrzymać wypłatę odszkodowania do czasu opłacenia składki. 
 • Uporczywa opieszałość w opłacaniu składki za OC może skutkować zleceniem windykacji zewnętrznej lub egzekucją komorniczą.
 • Nieopłacenie składki za polisę Autocasco z reguły kończy się wypowiedzeniem umowy i brakiem ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy OC działa, jeśli nie zapłacę raty?

  Tak, ochrona z OC działa, co nie znaczy, że nie trzeba płacić rat. Opieszałość w spłacie może powodować przykre konsekwencje.

 2. Czy mogę mieć komornika, jeśli nie zapłacę raty za ubezpieczenie?

  Jak najbardziej. Zawarcie polisy jest zobowiązaniem i daje towarzystwom ubezpieczeniowym tytuł do egzekucji, co oznacza, że firmy ubezpieczeniowe mają prawo domagać się od nas spłaty należności.

 3. Co z ochroną z Autocasco, jeśli nie opłacę raty?

  Ubezpieczyciel wezwie Cię do zapłaty, a przy dalszym uchylaniu się od płatności może wymówić Ci umowę, przez co stracisz ochronę.