Wycena wartości samochodu przydaje się nie tylko w przypadku jego sprzedaży, ale dzięki niej towarzystwa ubezpieczeniowe mogą również ustalić wysokość odszkodowania z OC lub AC. Jak oszacować wartość rynkową auta? Można przeprowadzić ją samodzielnie lub zlecić rzeczoznawcy. Sprawdź, jakie aspekty wpływają na wartość samochodu i która metoda jest najbardziej wiarygodna.

W Polsce rynek samochodów używanych wciąż cieszy się dużą popularnością. Atrakcyjnych ofert szuka się m.in. w serwisach internetowych oraz komisach. Raport przygotowany przez AAA Auto donosi, że w marcu 2023 roku w Polsce oferowano ok. 209 620 aut z drugiej ręki.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Na rynku wtórnym krążą zarówno dobrze wyposażone, nowoczesne modele, jak i egzemplarze nieco starsze i w wersjach podstawowych. Ich wartość można wycenić na własną rękę, np. porównując oferty tych samych modeli i roczników w serwisach ogłoszeniowych. Czasem jednak warto skorzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi.

Jak obliczyć wartość używanego samochodu?

Nikt, kto sprzedaje samochód, nie chce stracić na tej transakcji. Z drugiej strony cena nie powinna być zbyt wygórowana, ponieważ w ten sposób można łatwo zniechęcić potencjalnych zainteresowanych. Podejrzana może wydawać się także zbyt niska cena. Klienci często doszukują się w niej haczyków. To wystarczająco dużo, aby zadbać o adekwatną wycenę wartości samochodu.

Pamiętaj, że jeśli zamieszczasz ogłoszenie w serwisie internetowym, publikowanie go bez ceny pojazdu może spowodować, że nikt na nie nie odpowie. Jak zatem zabrać się za wycenę? Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Porównanie ofert na rynku jako punkt wyjścia

Przejrzenie ofert podobnych do własnej to najlepszy punkt wyjścia. Znajdź innych sprzedawców oferujących sprzedaż tego samego modelu z tego samego rocznika i z podobnym wyposażeniem. Nie znaczy to oczywiście, że masz zaproponować identyczną cenę. Na ostateczną wycenę wpływa ostatecznie szereg czynników indywidualnych, jak wyposażenie lub przebyte stłuczki.

Pamiętaj również, że pojazd powinieneś nie tylko dobrze opisać, ale także zaprezentować na zdjęciach. Czysta karoseria i sprzątnięte, odświeżone wnętrze z pewnością przykują dodatkową uwagę kupców.

Ocena stanu technicznego i wyposażenia

To dwa zasadnicze czynniki, które wpływają na wartość pojazdu. Jeśli samochód przebył jedną czy więcej stłuczek, z pewnością będzie mniej wartościowy.

Co ważne, nigdy nie należy zatajać takich aspektów przed kupującym. Jeśli stan techniczny auta nie jest bez skazy, będziesz musiał zadbać o odpowiednią rekompensatę przy transakcji.

Jeśli nie można mu nic zarzuć, będzie to z pewnością Twoja dobra karta przetargowa. Podobnie sprawa wygląda z wyposażeniem, zwłaszcza jeśli sam zainwestowałeś w dodatkowe udogodnienia.

Porównaj ceny OC i AC

Czy serwisy internetowe mogą oszacować wartość samochodu?

W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów online, dzięki którym możliwe jest oszacowanie wartości pojazdu. Takie narzędzia znajdziesz m.in. na stronach:

 • https://www.autouncle.pl,
 • http://darmowa-wycena-aut.pl,
 • https://omnipret.com/pl/rpl.

Wyszukiwarka oblicza wartość auta na podstawie takich danych, jak:

 • model i marka,
 • przebieg,
 • moc silnika,
 • rok produkcji.

Jak dokładnie działają? W każdym serwisie znajdziesz zastrzeżenie o tym, że wyliczona wartość będzie szacunkowa, a każdy z nich może brać pod uwagę również inne, dowolnie ustalone parametry samochodu. Przykładowo portal omnipret prosi użytkownika o podanie dodatkowo przebiegu pojazdu. Warto sprawdzić, jak duże mogą być różnice szacunków wartości tego samego modelu auta w kilku różnych kalkulatorach.

Przykład:Anna planuje sprzedaż swojego Volkswagena Golfa VI Comfortline z silnikiem 1.2, napędzanego benzyną, wyprodukowanego w 2011 r. i o przebiegu 150 000 km. Przed publikacją ogłoszenia postanowiła wykonać kilka kalkulacji w kilku serwisach. Otrzymała kolejno wartości 14 600 zł, 23 000 zł, 26 000 zł. Ze względu na spore różnice sprawdziła również podobne oferty sprzedaży Golfa na portalach z ogłoszeniami. Okazało się, że model o podobnym parametrach najczęściej wystawiany jest za 24 000 zł-28 000 zł w zależności od wyposażenia. Postanowiła zamieścić ogłoszenie z ceną 26 000 zł.

Z porównania wynika także, że jeden z internetowych kalkulatorów mocno zaniżył wartość auta, więc tym bardziej wyliczenia należy traktować poglądowo.

Czy warto powierzyć oszacowanie wartości samochodu wyspecjalizowanej firmie?

Oprócz kalkulatorów, które jak widać, bywają zawodne, wartość samochodu można oszacować w komisie, u handlarza albo nawet w warsztacie. Jednak komisy, jako potencjalni nabywcy pojazdu, także często podają zbyt niską cenę. Osobie, która czuje, że nie będzie sama potrafiła realnie określić wartości samochodu, pozostaje skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w wycenach samochodowych.

Na rynku działa ich kilka, a najpopularniejsze to:

 • info-ekspert.pl,
 • eurotax.pl.

Wycena wartości auta tym sposobem kosztuje ok. 30-50 zł. W tej cenie możesz ocenić, ile warto jest Twoje auto, aby szybko znaleźć kupca i jednocześnie nie stracić na transakcji. Firmy uwzględniają ewentualne usterki i ubytki w wartości pojazdu spowodowane kolizjami i wypadkami, przez co są dokładniejsze i wiarygodniejsze niż bezpłatne kalkulatory.

Ważne! Ze wspomnianych baz korzystają również towarzystwa ubezpieczeniowe, kiedy szacują wartość ubezpieczanego samochodu i chcą ustalić sumę ubezpieczenia AC. To ważne, ponieważ zależy od tego wysokość odszkodowania, jakie właściciel pojazdu uzyska po ewentualnej szkodzie.

Zobaczmy na przykładzie Eurotax, czy wycena wartości samochodu w serwisie jest skomplikowana. W tym przypadku należy założyć konto i zalogować na platformie. W dalszej kolejności:

 1. Wybierz moduł ”Wycena Online”.
 2. Jeśli jesteś już zalogowany, przejdziesz do strony, na której będziesz miał możliwość określenia parametrów samochodu.

Tutaj możesz skorzystać z kilku opcji:

 • wyszukać pojazdu po kodzie EC,
 • wyszukać pojazdu po numerze VIN,
 • wyszukać pojazdu po numerze rejestracyjnym samochodu.

Dostępna jest również zakładka "Szukaj", gdzie wyszukuje się odpowiedni samochód za pomocą filtrów lub zakładka "Nowa", gdzie masz opcję samodzielnego podania rodzaju pojazdu, marki, modelu i typu. Zostaniesz poproszony o wskazanie kilku istotnych informacji dotyczących pojazdu. Będzie to:

 • miesiąc i rok pierwszej rejestracji,
 • aktualny stan licznika,
 • opcjonalnie numer rejestracyjny samochodu.

W kolejnym kroku powinieneś otrzymać wycenę auta do zapoznania się online lub pobrania w formacie PDF.

Jakie czynniki wpływają na wartość używanego samochodu?

Każdy samochód jest inny. Nawet kilka egzemplarzy tej samej marki i o podobnych parametrach mogą mieć bardzo różną wartość, co częściowo pokazaliśmy już na przykładzie. Wydaje się oczywiste, że najdroższe są zwykle nowe pojazdy, które niedawno opuściły salon samochodowy. Im pojazd jest starszy, tym jego wartość spada. Warto wiedzieć, które czynniki dokładnie podnoszą lub zaniżają wartość, a tym samym cenę auta, które zamierzasz wystawić na sprzedaż.

Cena katalogowa samochodu

Najdroższe samochody najszybciej tracą na wartości. Auto, które w salonie kosztuje 300 000 zł, po 3-4 latach można sprzedać za 1/2 lub 1/3 wartości. Natomiast pojazd za 50 000-60 000 zł w tym samym czasie straci na wartości około 20%. To może przekonywać niektórych niezdecydowanych do zakupu samochodu na rynku wtórnym.

Kraj produkcji auta

Co do zasady samochody sprowadzane z zagranicy są mniej warte niż te z pierwszą rejestracją w Polsce. Warto także zaznaczyć, że samochody produkowane i rejestrowane w kraju cieszą się większym zainteresowaniem wśród kupców.

Stan techniczny pojazdu

Jak już powiedzieliśmy, im lepszy stan techniczny pojazdu, tym wyższa będzie jego wartość. Nie powinieneś ukrywać przed kupującym żadnych mankamentów, zwłaszcza że niektóre z nich mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w ogłoszeniu informacji, że zainteresowany kupnem może sprawdzić stan techniczny w wybranym przez siebie warsztacie. Będzie to potwierdzenie, że sprzedający niczego nie ukrywa i stan pojazdu jest rzeczywiście taki, jak opisany.

Zobacz również: Badanie techniczne pojazdu – ile kosztuje i co obejmuje? | Rankomat

Historia zdarzeń drogowych

Na auta bezwypadkowe kupujący wyłożą więcej pieniędzy niż na takie, które uczestniczyły w kraksach. Są nawet tacy kupcy, którzy w ogóle nie są zainteresowani powypadkowymi samochodami i nie skusi ich nawet wysoki rabat. Ludzie obawiają się, że skutki usterek ujawnią się po jakimś czasie i w rezultacie będą musieli dużo dołożyć na naprawy.

Przykład: Bartek zamierzał kupić od osoby prywatnej używaną Hondę Civic. Przed podpisaniem umowy sprawdził jednak przeszłość pojazdu w usłudze Historia Pojazdu, korzystającej z danych CEPiK. Zorientował się, że sprzedawca chciał wprowadzić go w błąd, zatajając informację o wypadku, w wyniku którego powstała istotna szkoda, a także o naprawach, które przeszło wystawione na sprzedaż auto. Z powodu tych wiadomości Bartek rozmyślił się, a następnie zdecydował się zamieścić uwagę o nieuczciwości sprzedawcy na stronie internetowej, na której znalazł ogłoszenie. Z tego powodu osoba sprzedająca pojazd straciła zaufanie wielu użytkowników serwisu i nie udało jej się szybko zbyć samochodu.

Przebieg samochodu

Im niższy przebieg, tym auto jest mniej wyeksploatowane, a to znaczy, że dłużej pojeździ bez konieczności naprawy. Przestrzegamy przed korzystaniem z usług osób zajmujących się cofaniem liczników. Jest to nie tylko nieetyczne, ale taki proceder zalicza się do przestępstw, za które grozi nawet do 5 lat więzienia. Odpowiedzialności podlega zarówno przekręcający licznik (np. mechanik), jak i osoba, która to zleciła. Mocno uśredniając, przeciętny przebieg samochodu w Polsce na rok to około 12 000 km.

Dodatkowe wyposażenie auta

Bezpieczna i wygodna jazda sprawia także przyjemność. Właśnie dlatego producenci samochodów oferują obecnie cały szereg udogodnień, które można zamówić do samochodu jako jego dodatkowe wyposażenie. Nie są one niezbędne do jego użytkowania, ale znacznie je ułatwiają. Niektóre z najpopularniejszych dodatków to:

 • czujnik cofania,
 • asystent pasa i parkowania,
 • podgrzewane fotele,
 • podgrzewana kierownica,
 • sprzęt audio.

Za dobrze wyposażony egzemplarz kupcy z pewnością chętnie zapłacą więcej.

Czy można sprawdzić cenniki firm ubezpieczeniowych i rzeczoznawców?

Rzeczoznawcy samochodowi to profesjonaliści w wycenie pojazdów. Od mechaników i innych osób, które oferują podobne usługi, rzeczoznawców odróżnia fakt, że muszą spełnić wymogi wskazane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, żeby wykonywać ten zawód.

Innymi słowy – rzeczoznawcą nie zostanie każda osoba, która po prostu zna się na samochodach. Lista uprawnionych rzeczoznawców majątkowych jest powszechnie dostępna i można znaleźć ją tutaj: https://rejestresrm.mrpit.gov.pl/.

Z usług rzeczoznawców korzystają najczęściej kierowcy, którzy nie zgadzają się z ubezpieczycielem w kwestii wyceny szkód po wypadku. Oczywiście nie ma problemu, żeby do rzeczoznawcy zgłosił się każdy zainteresowany tym właściciel auta, który chce wiedzieć, za ile może sprzedać swój samochód. Niektórzy rzeczoznawcy mają swoje strony internetowe z cennikami. Koszt wyceny samochodu wynosi 300-500 zł.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Pomocny może okazać się również cennik ubezpieczyciela sporządzony na potrzeby umowy AC, jednak pod pewnymi warunkami. W końci wartość samochodu jest szacowana przez ubezpieczyciela na podstawie podanych przez Ciebie informacji. Praktyka pokazuje, że wartość auta wpisana w umowie AC jest zbyt wysoka jak na realia rynkowe. To oczywiście nie znaczy, że taki szacunek nie jest przydatny. Warto jednak zestawić go z wartością, którą ustaliło się samodzielnie.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Każda osoba, która zamierza sprzedać samochód, musi przekazać nabywcy swoją dotychczasową polisę ubezpieczenia OC i zgłoszenia tego faktu do towarzystwa. Jeśli sprzedający zaniedba ten obowiązek, może ponieść z tego powodu konsekwencje finansowe. 

Porównaj ceny OC i AC

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Sprzedaż samochodu a OC - o czym warto wiedzieć? | Rankomat.pl

Towarzystwo na podstawie stosownego zgłoszenia ma możliwość przeliczenia składki OC dla nowego właściciela pojazdu, choć nowy właściciel może wypowiedzieć polisę, jeśli ta okaże się niekorzystna. Obowiązek przekazania dokumentów polisowych wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Reguluje ona również to, co z polisą może zrobić nowy właściciel auta. Ma on według prawa dwie możliwości:

 • kontynuować polisę,
 • wypowiedzieć umowę ubezpieczenia.
Pamiętaj! Ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki, czyli powtórnego oszacowania ryzyka. Może się więc zdarzyć, że choć sprzedający miał opłaconą polisę na cały rok, firma ubezpieczeniowa przeliczy składkę i upomni się o dopłatę. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy niedoświadczony kierowca przejmuje ubezpieczenie kupione przez kierowcę posiadającego wysokie zniżki za bezszkodową jazdę.

Jeśli jako nowy właściciel zdecydujesz się kontynuować polisę sprzedającego, musisz pamiętać, że nie przedłuży się ona automatycznie po zakończeniu umowy! To oznacza, że odpowiednio wcześniej musisz zadbać o znalezienie kolejnej oferty ubezpieczenia. Nawet jeden dzień przerwy w obowiązkowej ochronie OC może skutkować karą finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2023 roku wysokości kar dla poszczególnych kategorii pojazdów prezentują się następująco:

Gdzie szukać korzystnej oferty ubezpieczenia i atrakcyjnych dodatków? Najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora OC i AC, w którym w kilka chwil porównasz ze sobą propozycje od kilkunastu ubezpieczycieli. Wystarczy, że podasz najważniejsze parametry dotyczące samochodu i Ciebie jako kierowcy. Być może uda Ci się na tym nawet sporo zaoszczędzić. Zobacz, jak udało się to zrobić 35-letniej Oli z Krakowa, właścicielce 5-letniej Mazdy CX-5 o pojemności silnika 2.0.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
643,00 zł rata od 220,50 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
712,00 zł rata od 244,25 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
771,00 zł rata od 446 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
777,46 zł rata od 276,45 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
819,26 zł rata od 483,37 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
4738,00 zł rata od 1746 zł
Uniqa
643,00 złrata od 220.50 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
712,00 złrata od 244.25 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
771,00 złrata od 446.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
777,46 złrata od 276.45 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
819,26 złrata od 483.37 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
4738,00 złrata od 1746.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Oczywiście wysokość składki ubezpieczeniowej zależy również od wybranego zakresu ubezpieczenia. Jak widzisz, oferty które otrzymała Ola znacznie różnią się pod tym względem, co w naturalny sposób przekłada się na cenę ochrony. W kalkulatorze możesz zapoznać się ze szczegółami każdego z produktów i zdecydować, który z nich będzie najkorzystniejszy właśnie dla Ciebie i przy Twoim ryzyku.

Niezależnie od tego, czy właśnie sprzedałeś auto i rozglądasz się za nowym nabytkiem, czy stoisz po drugiej stronie transakcji i poszukujesz korzystnej propozycji po zakończeniu dotychczasowej umowy ubezpieczenia - szybkie porównanie cen w kalkulatorze da Ci najlepszy ogląd Twojej sytuacji i tego, na co możesz liczyć.

Co warto wiedzieć?

 1. Najszybszy sposób na oszacowanie wartości samochodu to znalezienie ogłoszeń o sprzedaży takiego samego auta i porównanie cen.
 2. Czynniki obniżające cenę samochodu to duży przebieg, przebyte stłuczki i wypadki, słaby stan techniczny. Za wyższą cenę odpowiada dodatkowe wyposażenie i kraj pochodzenia (samochody zarejestrowane w Polsce są droższe).
 3. Do oszacowania wartości samochodu można skorzystać z bezpłatnych kalkulatorów online, lecz nie są one zbyt dokładne. Bardziej wiarygodne są płatne narzędzia do wyceny online lub usługi uprawnionych rzeczoznawców majątkowych.
 4. U niektórych dealerów lub w komisach można, w rozliczeniu za nowy samochód, pozostawić stary, ale nie jest to korzystne finansowo, ponieważ udzielony rabat jest mniejszy niż realna wartość pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wycenę samochodu

 1. Czy po sprzedaniu samochodu należy zapłacić jakiś podatek?

  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości pojazdu płaci tylko nabywca.

 2. Czy po sprzedaży samochodu ubezpieczyciel zwraca nadpłaconą polisę OC?

  To zależy od nabywcy – jeśli wypowie umowę ubezpieczenia OC przejętego od zbywcy samochodu, to towarzystwo zwróci nadpłaconą część składki poprzedniemu właścicielowi.

 3. Czy osoba, która kupiła używany samochód, może go reklamować u sprzedawcy, jeśli stwierdzi usterki?

  Tak, auto to produkt, jak każdy inny i nabywcy przysługują prawa z tytułu reklamacji i rękojmi.

 4. Czy sprzedaż samochodu obcokrajowcowi różni się czymś od sprzedaży Polakowi?

  Nie, sprzedaż samochodu osobie z innego kraju wygląda tak samo, jak sprzedaż auta Polakowi. Jedyna różnica jest taka, że kupujący zapewne będzie chciał otrzymać umowę także w swoim języku. Nie ma żadnej zasady, kto pokrywa koszt tłumaczenia – jest to do uzgodnienia pomiędzy sprzedawcą a kupcem.

 5. Czy zlecenie wyceny samochodu się opłaca?

  Jeśli chcesz być pewnym, że wycena wartości auta jest naprawdę rzetelna, zlecenie jej profesjonalnemu podmiotowi to dobry krok. Należy jednak uważać, ponieważ czasem komisowe wyceny mogą zaniżać rzeczywistą wartość pojazdu. Dużo lepszym rozwiązaniem są usługi niezależnych profesjonalistów albo korzystanie z płatnych serwisów.

 6. Co wpływa na podniesienie wartości auta?

  W transakcji kupna-sprzedaży samochodu niektóre czynniki mają bardziej doniosłe znaczenie od innych. Chodzi o przebieg, wiek oraz wyposażenie auta. Wartość egzemplarza wzrośnie z pewnością w sytuacji, gdy na rynku zapanuje popyt na ten model. Jeśli w krajach sąsiednich ceny i wartości samochodów poszybują w górę, w Polsce stanie się podobnie. Wartość samochodu może również rosnąć razem z podnoszeniem się średniej wartości rynkowej w kraju.

 7. Jak szybko auto traci na wartości od zakupu?

  Często spadek wartości samochodu odczuwalny jest dopiero przy okazji jego sprzedaży, zwłaszcza jeśli auto było dość mocno eksploatowane. Szacuje się, że największy spadek następuje w ciągu 3 pierwszych lat. Może on wynosić nawet połowę początkowej wartości pojazdu.