Wycenić wartość samochodu, który chcemy sprzedać można samodzielnie, za pomocą internetowych kalkulatorów, czy korzystając z usług rzeczoznawcy. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim markę i model, rocznik oraz stan techniczny auta.

W Polsce rynek samochodów używanych jest bardzo popularny. Najprościej wyszukać w serwisach ogłoszeniowych należący do nas model i rocznik, a następnie porównać z cenami oferowanymi przez innych sprzedawców. W ten sposób łatwo i szybko możemy oszacować przybliżoną wartość pojazdu. Jednak niekiedy warto skorzystać z bardziej zaawansowanych możliwości.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak obliczyć wartość używanego samochodu?

Cena samochodu nie powinna być zbyt niska. Nie tylko jest to niekorzystne dla dotychczasowego właściciela, który mógłby zarobić więcej na sprzedaży, ale może przyczynić się do tego, że auto trudniej będzie sprzedać, ponieważ potencjalni kupcy będą doszukiwali się haczyków. Oczywiście cena nie może też być zbyt wysoka, gdyż odstraszy to zainteresowanych. Kiepskim pomysłem jest też dawanie ogłoszenia bez informacji o cenie – ludzie na ogół nie reagują na takie anonse, a jeśli już się zdarzy, że ktoś skontaktuje się w sprawie zakupu, to często proponuje skandalicznie niską zapłatę.

A zatem, żeby szybko sprzedać pojazd, należy wypośrodkować jego cenę. Jak to zrobić? Najlepiej poszukać innych ogłoszeń o sprzedaży tego samego modelu z tego samego rocznika i porównywać. Na możliwość podwyższenia ceny względem konkurencji wpływa niski przebieg i bardzo dobry lub idealny stan samochodu, a przebyte stłuczki i wypadki powinny być impulsem do obniżenia ceny. Warto pamiętać, aby pojazd korzystnie zaprezentować na zdjęciach – umyć karoserię i wysprzątać wnętrze. Na auto, które jest sprawne technicznie, ale wizualnie zaniedbane, będzie trudniej znaleźć kupca.

Czy serwisy internetowe mogą oszacować wartość samochodu?

W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów online, których celem jest oszacowanie wartości pojazdu. Takie narzędzia są m.in. na stronach:

 • https://www.autouncle.pl ,
 • http://darmowa-wycena-aut.pl ,
 • https://omnipret.com/pl/rpl.


Serwisy te na podstawie danych, takich jak: model i marka, przebieg, moc silnika i rok produkcji, szacują wartość samochodu. Jak działają? Sprawdźmy. We wszystkich kalkulatorach wpisaliśmy takie same dane pojazdu do wyceny. Do zabawy wybraliśmy VW Golfa VI Comfortline z silnikiem 1.2. napędzanego benzyną, wyprodukowanego w 2011 r. i o przebiegu 150 000 km.

Wyniki były bardzo zróżnicowane: kalkulatory oszacowały wartość takiego samego auta na 14 600 zł, 23 000 zł i 26 000 zł. Jak to się ma do rzeczywistości? Weszliśmy na popularny serwis z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów i tam VW Golfy VI o podobnych parametrach wystawione są za 24 000 – 28 000 zł w zależności od wyposażenia dodatkowego. Oznacza to, że przynajmniej jeden z podanych kalkulatorów mocno zaniżył wartość naszego auta.

Czy warto powierzyć oszacowanie wartości samochodu wyspecjalizowanej firmie?

Oprócz kalkulatorów, które jak widać, bywają zawodne, wartość samochodu można oszacować w komisie, u handlarza albo nawet w warsztacie. Jednak komisy, jako potencjalni nabywcy pojazdu, także często podają zbyt niską cenę. Osobie, która czuje, że nie będzie sama potrafiła realnie określić wartości samochodu, pozostaje skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w wycenach samochodowych. Takie firmy (np. info-ekspert.pl , eurotax.pl) za niewielką opłatą (30-50 zł) oszacują, za ile wystawić auto, aby szybko znaleźć kupca i jednocześnie nie stracić na transakcji. Firmy uwzględniają ewentualne usterki i ubytki w wartości pojazdu spowodowane kolizjami i wypadkami, przez co są dokładniejsze i wiarygodniejsze niż darmowe kalkulatory.

Jak wstępnie ustalić wartość używanego samochodu?

Najprostszy sposób na wstępną wycenę wartości samochodu to porównanie się do konkurencji. Warto przejrzeć serwisy ogłoszeniowe i portale aukcyjne, poszukać samochodu zbliżonego parametrami i wyciągnąć średnią. Dobrze jest też zwrócić uwagę na datę wystawienia ogłoszenia – jeśli „wisi” ono od miesięcy to oznacza, że albo pojazd jest wystawiony za drogo, albo wystawiający zataił jakieś istotne informacje, które są ujawniane dopiero przy bezpośrednim kontakcie.

Jako ciekawostkę napiszemy, że na cenę samochodu ma wpływ także jego kolor. Pojazdy w neutralnych barwach (biały, czarny, srebrny) sprzedają się łatwiej i drożej niż te o ekstrawaganckich kolorach karoserii. Ta zasada nie dotyczy najdroższych marek i nabywca np. Lamborghini chętniej kupi auto pomarańczowe lub złote niż białe, ale jeśli mówimy o przeciętnych pojazdach na przeciętną kieszeń, to zdecydowanie szybciej znajdzie się kupiec na neutralny kolor.

Jakie czynniki wpływają na wartość używanego samochodu?

Poniżej wypisaliśmy czynniki, które mają wpływ na wartość pojazdu.

 1. Cena katalogowa samochodu – najdroższe samochody najszybciej tracą na wartości. Auto, które w salonie kosztuje 300 000 zł, po 3-4 latach można sprzedać za 1/2 lub 1/3 wartości. A pojazd za 50 000-60 000 zł w tym samym czasie straci na wartości około 20%.
 2. Kraj pochodzenia – samochody sprowadzane z zagranicy są warte mniej niż takie same, lecz zarejestrowane w Polsce.
 3. Stan techniczny pojazdu – oczywiście im lepszy stan techniczny, tym samochód jest więcej wart. Nie można zatajać wad przed kupującym, ponieważ – prędzej czy później – i tak wyjdą na jaw, a sprzedawca odpowiada za ukryte wady. Niektóre usterki mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, co może doprowadzić do tragedii i sprowadzić kłopoty na byłego właściciela auta. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w ogłoszeniu informacji, że zainteresowany kupnem może sprawdzić stan techniczny w wybranym przez siebie warsztacie. Będzie to potwierdzenie, że sprzedający niczego nie ukrywa i stan pojazdu jest rzeczywiście taki, jak opisany.
 4. Liczba przebytych stłuczek i wypadków – na auta bezwypadkowe kupujący wyłożą więcej pieniędzy niż na takie, które uczestniczyły w kraksach. Ba, są nawet tacy kupcy, którzy w ogóle nie są zainteresowani powypadkowymi samochodami i nie skusi ich nawet wysoki rabat. Ludzie obawiają się, że skutki usterek ujawnią się po jakimś czasie i w rezultacie będą musieli dużo dołożyć na naprawy.
 5. Przebieg samochodu – im niższy przebieg, tym auto jest mniej wyeksploatowane, a to znaczy, że dłużej pojeździ bez konieczności naprawy. Przestrzegamy przed korzystaniem z usług osób zajmujących się cofaniem liczników. Jest to nie tylko nieetyczne, ale taki proceder zalicza się do przestępstw, za które grozi nawet do 5 lat więzienia. Odpowiedzialności podlega zarówno przekręcający licznik (np. mechanik), jak i osoba, która to zleciła. Mocno uśredniając, przeciętny przebieg samochodu w Polsce na rok to około 12 000 km.
 6. Dodatkowe wyposażenie auta – czujnik cofania, asystent pasa i parkowania, podgrzewane fotele i sprzęt audio to udogodnienia, za które kupcy zapłacą więcej.

Czy można sprawdzić cenniki firm ubezpieczeniowych i rzeczoznawców?

Rzeczoznawcy samochodowi to profesjonaliści w wycenie pojazdów. Od mechaników i innych osób, które oferują podobne usługi, rzeczoznawców odróżnia fakt, że muszą spełnić wymogi wskazane w ustawie prawo o ruchu drogowym, żeby wykonywać ten zawód. Innymi słowy – rzeczoznawcą nie zostanie każda osoba, która po prostu zna się na samochodach. Lista uprawnionych rzeczoznawców majątkowych jest powszechnie dostępna i można znaleźć ją tutaj: https://rejestresrm.mrpit.gov.pl/.

Z usług rzeczoznawców korzystają najczęściej kierowcy, którzy nie zgadzają się z ubezpieczycielem w kwestii wyceny szkód po wypadku. Oczywiście nie ma problemu, żeby do rzeczoznawcy zgłosił się każdy zainteresowany tym właściciel auta, który chce wiedzieć, za ile może sprzedać swój samochód. Niektórzy rzeczoznawcy mają swoje strony internetowe z cennikami. Koszt wyceny samochodu wynosi 300-500 zł.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Czy warto pozostawić w rozliczeniu stare auto za nowy samochód?

Niekiedy komisy i dealerzy oferują możliwość pozostawienia swojego starego, używanego samochodu w rozliczeniu za nowy. Czy to się opłaca? I tak, i nie. Duży plus to pozbycie się problemu, jakim jest samodzielne szukanie nabywcy na auto. Za pozostawienie samochodu komis daje rabat na nowy pojazd, ale zniżka jest często niższa niż realna wartość pojazdu.

Zatem takie działanie opłaca się, jeśli kierowca potrzebuje nowego samochodu „na już”, a nie stać go, żeby zapłacić pełną kwotę. W przypadku, jeśli właściciel samochodu może poczekać z zakupem, finansowo wyjdzie lepiej, jeśli sam znajdzie kupca na stare auto i dopiero kupi nowe.

Źródła:

Ustawa Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

Co warto wiedzieć?

 1. Najszybszy sposób na oszacowanie wartości samochodu to znalezienie ogłoszeń o sprzedaży takiego samego auta i porównanie cen.
 2. Czynniki obniżające cenę samochodu to duży przebieg, przebyte stłuczki i wypadki, słaby stan techniczny. Za wyższą cenę odpowiada dodatkowe wyposażenie i kraj pochodzenia (samochody zarejestrowane w Polsce są droższe).
 3. Do oszacowania wartości samochodu można skorzystać z bezpłatnych kalkulatorów online, lecz nie są one zbyt dokładne. Bardziej wiarygodne są płatne narzędzia do wyceny online lub usługi uprawnionych rzeczoznawców majątkowych.
 4. U niektórych dealerów lub w komisach można, w rozliczeniu za nowy samochód, pozostawić stary, ale nie jest to korzystne finansowo, ponieważ udzielony rabat jest mniejszy niż realna wartość pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wycenę samochodu

 1. Czy po sprzedaniu samochodu należy zapłacić jakiś podatek?

  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości pojazdu płaci tylko nabywca. Natomiast podatku nie trzeba płacić, jeśli kupujemy auto sprowadzone z zagranicy – wówczas należy uregulować akcyzę.

 2. Czy po sprzedaży samochodu ubezpieczyciel zwraca nadpłaconą polisę OC?

  To zależy od nabywcy – jeśli wypowie umowę ubezpieczenia OC przejętego od zbywcy samochodu, to towarzystwo zwróci nadpłaconą część składki poprzedniemu właścicielowi.

 3. Czy osoba, która kupiła używany samochód, może go reklamować u sprzedawcy, jeśli stwierdzi usterki?

  Tak, auto to produkt, jak każdy inny i nabywcy przysługują prawa z tytułu reklamacji i rękojmi.

 4. Czy sprzedaż samochodu obcokrajowcowi różni się czymś od sprzedaży Polakowi?

  Nie, sprzedaż samochodu osobie z innego kraju wygląda tak samo, jak sprzedaż auta Polakowi. Jedyna różnica jest taka, że kupujący zapewne będzie chciał otrzymać umowę także w swoim języku. Nie ma żadnej zasady, kto pokrywa koszt tłumaczenia – jest to do uzgodnienia pomiędzy sprzedawcą a kupcem.