Każdorazowo przy sprzedaży auta pojawia się kwestia - sprzedaż auta a OC. Co zrobić z polisą? Nie masz tutaj wiele do powiedzenia. Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych musisz polisę OC oddać kupującemu, nawet jeśli za OC zapłacisz za cały rok z góry.

Każdy właściciel samochodu decydujący się na jego sprzedaż, ma obowiązek przekazania nabywcy swojej dotychczasowej polisy ubezpieczenia OC i zgłoszenia tego faktu do towarzystwa. W przeciwnym razie może ponieść konsekwencje finansowe wraz z nowym właścicielem samochodu. Towarzystwo na podstawie stosownego zgłoszenia ma możliwość przeliczenia składki OC dla nowego właściciela pojazdu, choć nowy właściciel może wypowiedzieć polisę, jeśli ta okaże się niekorzystna.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Bezwzględny obowiązek przekazania dokumentów polisowych wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawa reguluje również, co z polisą może zrobić nowy właściciel auta. A możliwości ma dwie - możesz kontynuować lub wypowiedzieć umowę.

Sprzedajesz samochód? Musisz przekazać dokumenty

Tę kwestię reguluje art. 32 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Co mówi prawo?

Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu.
art. 32 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Jeżeli nabywca zdecyduje się wziąć Twoją polisę, to oznacza koniec tematu. Nie możesz jej zatrzymać. Nie możesz też wymagać lub oczekiwać od kupującego, że zrzeknie się Twojego OC, żebyś mógł dostać zwrot składki. Polisa idzie z samochodem. 

A co jeśli kupujący spowoduje szkodę, a nie przepisze umowy? Uspokajamy - nie ma się czego obawiać. W momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży za wszelkie zobowiązania ubezpieczeniowe odpowiada kupujący, w tym za szkody. Pomimo tego, że umowa ubezpieczenia jest na Ciebie, szkoda nie zostanie zapisana na Twoje konto. 

Co z ubezpieczeniem OC, gdy wstawiasz samochód do komisu?

Przy wstawianiu samochodu do komisu możliwości są dwie:

 1. Komis kupuje od Ciebie auto i wystawia je na sprzedaż - wówczas spisujecie umowę kupna-sprzedaży, a komis staje się właścicielem pojazdu i zgodnie z Ustawą to na nim spoczywa obowiązek ubezpieczenia. 
 2. Spisujecie umowę komisową i komis zobowiązuje się wystawić pojazd w Twoim imieniu - w takiej sytuacji pomimo tego, że auto stoi u pośrednika, Ty pozostajesz jego właścicielem i Ty musisz ubezpieczać. 

Jak odzyskać pieniądze z OC po sprzedaży samochodu?

Weźmy przykładową sytuację, gdzie odnawiasz OC na cały rok, płacisz 600 zł i po miesiącu trafia Ci się rewelacyjna okazja, żeby samochód sprzedać. Przyszedł kupiec, pyta o cenę, a kiedy ją podajesz, nawet się nie targuje. Złoty interes. Jesteś gotowy pisać umowę kupna-sprzedaży już w tej chwili, ale wówczas nadpłacone 550 zł przepadnie. Co robić, żeby nie stracić składki za OC? 

Choć zgodnie z prawem musisz przekazać nabywcy komplet dokumentów, na OC nie będzie stratny. Masz dwie możliwości:

 1. Jeżeli kupujący deklaruje, że zrzeknie się Twojego OC - dostaniesz zwrot składki.
 2. Jeżeli kupujący zabiera Twoje OC i będzie na nim jeździć - dodaj nadpłaconą składkę do ceny pojazdu na umowie kupna-sprzedaży. 

Ile zwrotu dostaniesz lub jaką kwotę dodać? To zależy od:

 • zapłaconej składki za OC, 
 • czasu pozostałego do końca umowy. 

Najdokładniejszym rachunkiem będzie podzielenie zapłaconej składki przez liczbę dni w roku i przemnożenie przez liczbę dni pozostałych do końca umowy. 

Przykład

Kupiłeś OC 01.01.2023 r. i zapłaciłeś 600 zł na cały rok. 15.08.2023 r. sprzedajesz samochód. Do końca umowy zostaje 138 dni.
600 zł / 365 = 1,64 zł
138 * 1,64 zł = 226,32 zł.
Tyle możesz doliczyć do ceny auta.

 

Ale kiedy spisujesz umowę kupna-sprzedaży i nie masz pod ręką kalkulatora, a musisz policzyć szybko w pamięci, możesz użyć prostszej metody, i podzielić zapłaconą składkę przez liczbę miesięcy w roku, a następnie przemnożyć przez liczbę miesięcy pozostałą do końca OC. 

Przykład

Kupiłeś OC 01.01.2023 r. i zapłaciłeś 600 zł na cały rok. 15.08.2023 r. sprzedajesz samochód. Do końca umowy zostało 4,5 miesiąca.
600 zł / 12 = 50 zł
50 zł * 4,5 = 225
Tyle możesz doliczyć do ceny auta.

 

Jeżeli płatność za OC była podzielona na raty, to powinieneś doliczyć proporcjonalnie mniejszą kwotę, czyli w przypadku podziału na dwie raty połowę, a dla czterech rat - jedną czwartą. 

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie - kto płaci raty za OC? 

Tak jak pisaliśmy wyżej, nowy właściciel odpowiada za zobowiązania ubezpieczeniowe od momentu wejścia w posiadanie 

Ty, jako sprzedający, masz obowiązek zgłosić sprzedaż pojazdu do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Ma to służyć między innymi temu, żeby za zobowiązania z polisy towarzystwo ubezpieczeniowe nie ścigało Ciebie. Jeśli tego nie zrobisz, a nowy właściciel nie zapłaci raty, ubezpieczyciel ma prawo ścigać Was obu. 

Przykład

Pan Rafał kupił samochód w styczniu 2023 r. i otrzymał od zbywcy polisę OC ważną do listopada 2023 r. Okazało się jednak, że poprzedni właściciel skorzystał ze sprzedaży ratalnej i opłacił tylko pierwszą (z czterech) ratę składki OC. W lutym przypadał termin zapłaty drugiej raty, którą powinien już uregulować pan Rafał. Pan Rafał zdecydował się na wypowiedzenie umowy OC zbywcy pojazdu, ponieważ znalazł ubezpieczyciela, który zaproponował mu całoroczne OC tańsze o kilkaset złotych niż suma trzech rat pozostałych do zapłaty w obecnej firmie.

Co z polisą OC może zrobić kupujący?

Jeśli oddałeś ubezpieczenie OC, kupujący ma dwie możliwości:

1. Wypowiedzieć dotychczasową umowę

Umowę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania. Wypowiedzenie OC powinno zostać złożone w formie pisemnej. Możesz to zrobić drogą elektroniczną, pocztą lub faxem. Zanim wyślesz dokument, skontaktuj się z ubezpieczycielem i dowiedz się, jakie ma wymagania w tej kwestii.

Jeśli jednak zdecydujesz się zrobić to po jakimś czasie, może się to wiązać z dopłatą za czas, przez który korzystałeś z ochrony.

Przykład

Pan Adam kupił używany samochód 20.08.2023 r. i korzystał z polisy OC zbywcy do 04.11.2023 r. W dniu 05.11.2023 r. wypowiedział OC i kupił ubezpieczenie w innej firmie. Towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym poprzedni właściciel auta zawarł umowę, przeliczyło składkę na podstawie danych pana Adama i poprosiło kierowcę o dopłatę w wysokości 240 złotych, za okres korzystania z ochrony, czyli od 20.08 do 04.11.2023 r.

Pan Adam mógłby uniknąć rekalkulacji składki (ponownego przeliczania), gdyby wypowiedział umowę OC zbywcy pojazdu od razu po zakupie auta.

2. Korzystać z ochrony do końca jej trwania

Każdy nabywca auta może korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca trwania umowy.

Uwaga!

W przypadku kontynuowania polisy zbywcy do końca jej trwania, OC nie przedłuży się na rok następny, a Ty możesz otrzymać karę za brak OC, która w 2022 roku wynosi 6020 zł dla aut osobowych za przerwę dłuższą niż 14 dni. Jeśli kupiłeś samochód, nie czekaj, i oblicz składkę za swoje OC w kalkulatorze rankomat.pl już dziś! Kupując polisę całoroczną, zabezpieczysz się przed ewentualną przerwą w ubezpieczeniu OC.

Ubezpieczyciel ma jednak prawo do rekalkulacji składki, czyli powtórnego oszacowania ryzyka. Może się więc zdarzyć, że choć sprzedający miał opłaconą polisę na cały rok, firma ubezpieczeniowa przeliczy składkę i upomni się o dopłatę. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy niedoświadczony kierowca przejmuje ubezpieczenie kupione przez kierowcę posiadającego wysokie zniżki za bezszkodową jazdę.

Przykład

20-letni Michał kupił samochód od swojego 50-letniego wujka i otrzymał od niego polisę OC ważną jeszcze przez 10 miesięcy. Michał posiada prawo jazdy dopiero od dwóch miesięcy i po raz pierwszy kupuje OC. Jego wujek natomiast jest doświadczonym kierowcą i wypracował już maksymalne zniżki w OC za bezszkodową jazdę. Towarzystwo ubezpieczeniowe oszacowało więc większe ryzyko ubezpieczenia młodego kierowcy niż doświadczonego i w związku z tym wyliczyło, że Michał powinien dopłacić do składki 800 złotych.

Pomimo sporej dopłaty, młody kierowca zdecydował się na kontynuację umowy zbywcy. Okazało się bowiem, że inne firmy przedstawiły mu znacznie droższe propozycje całorocznego ubezpieczenia - składka w najtańszej firmie wyniosła ponad 2 tysiące złotych. Michałowi opłacało się więc dopłacić 800 złotych do polisy i korzystać z ubezpieczenia jeszcze przez 10 miesięcy.

Czy każde towarzystwo rekalkuluje składkę OC?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakład ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji składki, choć... wcale nie musi. Okazuje się, że wielu ubezpieczycieli nie korzysta z tego przywileju, zjednując sobie tym samym nowych klientów. Dopłaty do składki mogą uniknąć nawet młodzi kierowcy, szczególnie jeśli do zakończenia umowy pozostało niewiele czasu.

Wypowiedź eksperta

Nie zawsze należy bać się rekalkulacji składki! Należy pamiętać, że po rekalkulacji składki ubezpieczenia samochodu może się także okazać, że cena polisy powinna być niższa niż ta, którą wniósł wcześniej zbywca pojazdu (np. gdy samochód kupił od młodej osoby starszy, doświadczony kierowca). Wtedy istnieje możliwość uzyskania zwrotu pieniędzy nadpłaconych na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Zanim zdecydujesz, że zatrzymujesz polisę zbywcy lub ją wypowiadasz, skontaktuj się z przedstawicielem danego towarzystwa i ustal, czy w Twoim przypadku konieczna będzie rekalkulacja.

Czy kontynuacja umowy OC zbywcy zawsze się opłaca?

Nie, i możesz wykorzystać tę wiedzę, by odradzić kupującemu korzystanie z Twojej polisy OC, dzięki czemu łatwo dostaniesz zwrot składki z OC. Większość nabywców pojazdów używanych ocenia opłacalność przejęcia polisy OC zbywcy biorąc pod uwagę wyłącznie wysokość ewentualnej dopłaty do składki. Tymczasem jest jeszcze jeden detal, który warto uwzględnić, a mianowicie – gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę.

Okazuje się, że większość towarzystw ubezpieczeniowych nie przyznaje zniżki w OC, jeśli kierowca korzystał z polisy poprzedniego właściciela. Może to mieć spory wpływ na wysokość składki w kolejnym roku polisowym. Szczególnie jeśli ubezpieczenie pojazdu będzie kupował młody kierowca.

Przykład

20-letni Michał zdecydował się na kontynuację umowy OC zbywcy pojazdu i korzystał z niej przez 10 miesięcy. W tym czasie nie spowodował żadnej szkody. Podczas zakupu kolejnej polisy kierowca dowiedział się, że ten okres nie zostanie uwzględniony przy wycenie składki (nie otrzyma zniżek za dotychczasową bezszkodową jazdę).

Gdyby Michał wypowiedział OC zbywcy pojazdu i zawarł całoroczną umowę OC, mógłby otrzymać zniżkę 10% (w niektórych firmach nawet 20%) na zakup kolejnej polisy.

Kupiłeś używany samochód i chcesz wiedzieć, czy opłaca Ci się korzystać z polisy zbywcy pojazdu? Sprawdź oferty ubezpieczenia kilkunastu firm z pomocą naszego kalkulatora OC i AC i porównaj uzyskane wyniki z propozycją obecnego towarzystwa.

Porównaj ceny OC i AC

O czym jeszcze trzeba pamiętać po sprzedaży samochodu?

Podstawowym obowiązkiem sprzedającego jest przekazanie polisy kupującemu, ale też poinformowanie na piśmie zakładu ubezpieczeń o tym fakcie. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje tym, że za ewentualne płatności związane z polisą – za okres od sprzedaży pojazdu do poinformowania ubezpieczyciela – sprzedający odpowiada solidarnie z kupującym. Mogą to być koszty związane na przykład z płatnością drugiej raty. Najlepiej więc bezzwłocznie po sprzedaży pojazdu zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprzedaż auta wiąże się także z innymi obowiązkami, o których, korzystając z okazji, przypominamy:

 • musisz zgłosić sprzedaż samochodu do wydziału komunikacji - niezgłoszenie zawiadomienia o sprzedaży w terminie 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży może skutkować karą w wysokości od 200 do 1000 zł,
 • zgłoszenie do urzędu skarbowego - jeśli pojazd sprzedasz do 6 miesięcy po zakupie.

Sprzedajesz samochód? Masz coś nowego na oku?

W większości przypadków sprzedaż samochodu odbywa się przy jednoczesnym poszukiwaniu czegoś nowego. Pozbywasz się starego auta, a środki z jego sprzedaży przeznaczasz na zakup lepszego, mniej wyeksploatowanego i bardziej odpowiedniego dla Ciebie auta.

Jak już wiesz, sprzedając samochód, musisz przekazać komplet dokumentów. To samo będzie dotyczyć zbywcy, kiedy to Ty będziesz kupować pojazd. 

Chcielibyśmy Ci przypomnieć, że OC sprzedającego nie przedłuża się automatycznie. Jeżeli do końca umowy ubezpieczenia OC dotychczasowego właściciela nie zostało wiele czasu, lepiej Ci będzie kupić OC na cały rok. Tym sposobem unikniesz kary za brak OC. Bardzo często - zbyt często wręcz - ma miejsce sytuacja, w której kupujący zwleka do ostatniego momentu z zakupem polisy na kupiony samochód, przez co potem powstaje przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC. Zobacz, z jaką karą finansową nakładaną przez UG musisz się liczyć w takim przypadku.

Więcej dowiesz się tutaj: Kara za brak OC w 2023 – ile wynosi i jak jej uniknąć? | Rankomat.pl

Możesz kupić polisę OC na długo przed końcem okresu ochrony ubezpieczenia poprzedniego właściciela, a początek okresu ochrony nowej polisy zacznie się z dniem końca ochrony poprzedniej. Tym sposobem niczego nie tracisz, a ubezpieczenie masz z głowy i zyskujesz pewność, że nie powstanie przerwa. 

Ile może kosztować polisa OC na cały rok? Najczęściej rejestrowaną marką w pierwszej połowie 2023 roku była Toyota. Przygotowaliśmy zatem zestawienie propozycji składki, jaką w kalkulatorze OC i AC może uzyskać właściciel popularnej Toyoty RAV 4 z 2019 roku z silnikiem diesla o pojemności 2.0 l.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
964,58 zł rata od 569,10 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
677,00 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
776,00 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
819,00 zł rata od 474 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1008,00 zł rata od 123,98 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1094,00 zł rata od 134,56 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
3989,17 zł rata od 2353,61 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
5978,00 zł rata od 735,29 zł
Beesafe
964,58 złrata od 569.10 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
677,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
776,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
819,00 złrata od 474.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1008,00 złrata od 123.98 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1094,00 złrata od 134.56 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
3989,17 złrata od 2353.61 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
5978,00 złrata od 735.29 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 31.10.2023

Jak widać, rozstrzał cenowy pakietu ochronnego samochodu może być bardzo duży. Tym bardziej warto skorzystać z porównywarki, aby przekonać się, że atrakcyjny zakres ochrony wcale nie musi kosztować milionów, a oferta w dużej mierze zależy od polityki prowadzonej przez dane towarzystwo.

Porównaj ceny OC i AC

Pamiętaj, aby przy wyborze konkretnego ubezpieczyciela kierować się także opiniami na temat jakości obsługi klienta. Również w tym możemy Ci pomóc! Zajrzyj do naszego rankingu 2023 - Ranking ubezpieczeń OC w 2023 roku - Wybierz najlepszą polisę | Rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. Przy sprzedaży pojazdu musisz przekazać nabywcy komplet dokumentów, w tym polisę OC, i to od nabywcy samochodu zależy, czy będzie kontynuować polisę, czy nie.
 2. O sprzedaży pojazdu musisz zawiadomić swojego dotychczasowego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni. Brak zgłoszenia może skutkować tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie Cię wzywać do zapłaty składki. 
 3. O sprzedaży auta musisz także powiadomić wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania i, jeśli sprzedałeś pojazd w ciągu 6 miesięcy od zakupu, urząd skarbowy. 
 4. Nabywca pojazdu może samodzielnie sprawdzić, gdzie pojazd był ubezpieczony i czy ma ważne OC za pomocą bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
 5. Z ubezpieczenia poprzedniego właściciela można korzystać do końca jej trwania lub wypowiedzieć umowę i kupić inną polisę
 6. Warto sprawdzić, czy wykupiona przez poprzedniego właściciela polisa, jest w całości opłacona
 7. Nabywca może odmówić kontynuowania polisy poprzedniego właściciela jeśli warunki przedstawione przez towarzystwo ubezpieczeniowe okazują się niekorzystne
   

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprzedaż samochodu a OC

 1. Czy muszę zapłacić ratę ubezpieczenia poprzedniego właściciela, jeśli ten nie poinformował towarzystwa o zbyciu pojazdu?

  Tak. Jeśli nowy właściciel decyduje się na korzystanie z ubezpieczenia do wygaśnięcia umowy, jest zobowiązany do uregulowania płatności za polisę. Koszty związane ze składką można jednak podzielić z poprzednim właścicielem zgodnie z prawem do solidarnej zapłaty składki. Warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym pisemnie, przez co ubezpieczyciel nie może pozostawić wniosku bez odpowiedzi.

 2. Czy AC również przechodzi na nabywcę?

  Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, zatem nie przechodzi na nowego właściciela. Taka ochrona wygaśnie w momencie sprzedaży samochodu. Poprzedni właściciel, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, dzięki czemu może otrzymać zwrot niewykorzystanych z polisy środków.

 3. Sprzedałem auto po opłaceniu składki OC. Czy odzyskam pieniądze?

  Taka opcja jest możliwa, ale wyłącznie w sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu wypowie umowę ubezpieczenia. Nabywca ma prawo zachować polisę i jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie, poprzedniemu właścicielowi pieniądze nie zostaną zwrócone. Warto przy sprzedaży pojazdu zapytać nabywcę o plany wobec ubezpieczyciela, dzięki czemu będzie wiadomo czy można ubiegać się o zwrot środków.

 4. Jak powinienem ubezpieczyć samochód, jeżeli sprowadziłem go do Polski i potrzebuję czasu na dopełnienie formalności?

  Według polskiego prawa każdy samochód, który jest zarejestrowany w Polsce i porusza się po naszych drogach, musi posiadać ważne ubezpieczenie. Jeśli z jakiś przyczyn formalności się przedłużają, warto skorzystać z polisy krótkoterminowej. Jest to ubezpieczenie, które nie odnawia się po zakończeniu umowy, dzięki czemu można później zakupić standardowe ubezpieczenie OC.

 5. Czy umowa OC po jej przepisaniu przedłuża się automatycznie?

  Nie. Jest to jeden z przewidzianych w prawie wyjątków, w których polisa ubezpieczeniowa nie zostaje automatycznie przedłużona. Należy pamiętać, że taki samochód będzie ubezpieczony jedynie do końca trwania polisy poprzedniego właściciela, a potem nowy właściciel powinien nabyć polisę. Należy pamiętać, że za brak polisy przewidziane są wysokie kary (do 6020 zł dla właścicieli auta osobowego).

 6. Czy trzeba wypowiedzieć umowę OC po sprzedaży samochodu?

  Nie. Wraz ze sprzedażą pojazdu oddajesz polisę OC nowemu właścicielowi i od tego momentu to na nim spoczywa obowiązek ubezpieczeniowy. Twoim obowiązkiem, jako sprzedającego, jest zgłoszenie zbycia pojazdu do wydziału komunikacji, ubezpieczyciela i urzędu skarbowego. 

 7. Co się dzieje z OC po sprzedaży samochodu?

  OC po sprzedaży samochodu idzie za nowym właścicielem. Do niego należy decyzja, czy będzie kontynuować Twoją polisę OC, czy zrzeknie się jej i kupi OC na cały rok samemu. Ty nie masz na to wpływu, bo zgodnie z prawem musisz przekazać wszystkie dokumenty samochodu nowemu właścicielowi.

 8. Czy trzeba powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu?

  Tak. Masz na to 14 dni po sprzedaży auta. Ubezpieczyciel musi wiedzieć, do kogo należy dany samochód, bo ciąży na nim obowiązek automatycznego wznowienia polisy OC, gdy skończy się okres ochrony. Jeśli nie zgłosisz sprzedaży i nie podasz danych nowego właściciela pojazdu, ubezpieczyciel wystawi polisę automatycznie wznowioną na Twoje dane. 

 9. Czy można odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu?

  Można, ale decyzja nie należy do Ciebie. Możesz dogadać się z nabywcą, żeby zrzekł się Twojego OC i kupił OC na cały rok na siebie. Wtedy odzyskasz nadpłaconą składkę za OC. Jednocześnie najpewniej będzie to oznaczało zejście z ceny sprzedaży auta o te kilka stówek. 

 10. Kto wypowiada umowę OC po sprzedaży samochodu?

  Nowy właściciel może się zrzec ubezpieczenia OC dotychczasowego właściciela, jeśli nie chce z tego ubezpieczenia korzystać. Wówczas sprzedający dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, a nowy właściciel będzie musiał kupić OC na siebie na cały rok.

 11. Czy można jeździć na ubezpieczeniu sprzedającego?

  Tak. To ubezpieczenie jest ważne do ostatniego dnia okresu ochrony. Nie ma znaczenia, na kogo została wystawiona polisa. Liczy się fakt, czy dany samochód ma OC, czy nie ma. Ważne! Polisa zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Jak przegapisz termin, to zapłacisz karę za brak OC.