Wydaje Ci się, że umowa najmu może dotyczyć wyłącznie mieszkania? Nic bardziej mylnego! Z powodzeniem możesz wynająć również samochód. Umowa wynajmu samochodu może zostać spisana z osobą fizyczną lub przedsiębiorstwem. Nie ma w tym względzie większych ograniczeń. Przy takiej transakcji warto jednak zadbać o formalności i odpowiednie zabezpieczenie interesów każdej ze stron. Jak wygląda wzór umowy najmu samochodu i co musi się w nim znaleźć? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na najem auta.

Umowa najmu samochodu to opcja, ale nie obowiązek. Warto jednak zabezpieczyć się "na papierze", jeśli druga strona umowy wynajmu złamie wspólne ustalenia. Sporządzenie pisemnej umowy najmu pomoże Ci wówczas w egzekwowaniu Twoich praw. Jakie wątki umieścić w treści dokumentu, aby spełniał swoją rolę i czy można skorzystać z gotowego wzoru? Zobacz, dlaczego spisanie umowy wynajmu samochodu się opłaca i jak zrobić to prawidłowo.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest umowa najmu samochodu?

Niezależnie od tego, czy to Ty szukasz pojazdu na wynajem, czy sam jesteś właścicielem auta, które chcesz wynajmować innym - warunki wynajmu warto spisać w najważniejszych punktach. Choć dziś umowa ustna jest warta tyle samo, co spisana, to w tym drugim przypadku masz szansę doprecyzować te kwestie, na których najbardziej Ci zależy.

Poza tym kwestie wynajmu samochodu reguluje polskie prawo, a konkretnie Kodeks cywilny. Dokument sporządzony w dwóch egzemplarzach i podpisany przez każdą ze stron umowy to zabezpieczenie dla wynajmującego i najemcy.

Co zawiera umowa wynajmu samochodu? Najważniejsze elementy

Co obejmuje umowa najmu pojazdu? Wzór zawiera kilka elementów, które muszą pojawić się w każdym dokumencie. Niezbędny jest przede wszystkim skrupulatny opis przedmiotu najmu. Zadbaj o to, aby pojawiły się w niej:

 • model i marka samochodu,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • rok produkcji auta,
 • numer VIN.

Umowa najmu samochodu obejmuje także szczegółowe dane dotyczące poszczególnych stron. Osoba fizyczna powinna podać zatem:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres swojego zamieszkania.

Osoba prawna, czyli prowadząca działalność gospodarczą ma udostępnić:

 • nazwę podmiotu,
 • numer KRS lub REGON,
 • adres siedziby firmy.

Weryfikując umowę wynajmu, pamiętaj przede wszystkim o sprawdzeniu zgodności jej przedmiotu ze stanem faktycznym.

Umowa najmu auta a jego eksploatacja

W przypadku wynajmu samochodu należy dokładnie określić zasady przekazania wszystkich dokumentów dotyczących pojazdu. Należą do nich:

 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • polisa OC,
 • komplety kluczyków,
 • ewentualnie dodatkowe wyposażenie.

Jako załącznik do umowy wynajmu samochodu możesz dodać taki wykaz dokumentów w formie wypunktowania, jednak nie jest to obowiązek wynajmującego. Jeżeli decydujesz się na najem samochodu na okres przekraczający 12 miesięcy, warto ustalić kwestie ubezpieczenia pojazdu. Podobnie jest z obowiązkowym przeglądem technicznym. Te ustalenia powinny się pojawić zanim dojdzie do ostatecznego zawarcia umowy.

Co jeszcze powinien zawierać wzór umowy najmu samochodu?

Umowa najmu pojazdu powinna zawierać jeszcze szereg innych informacji, istotnych z punktu widzenia każdej ze stron. Im jej zapisy będą bardziej precyzyjne, tym mniej problemów formalnych i komunikacyjnych przez cały okres trwania najmu. Oto elementy umowy, na które warto zwrócić uwagę.

Określ dokładny czas trwania umowy najmu

Data obowiązywania umowy powinna zostać ściśle wskazana przez wynajmującego auto. Inaczej mówiąc, jest to moment, w którym pojazd ma wrócić w jego ręce fizycznie. Niektórzy decydują się na bezterminowy wynajem, co może być kłopotliwe jeśli najemca okaże się nieuczciwy lub kontakt z nim będzie utrudniony.

Podpisywanie umowy najmu wymaga zatem dużej rozwagi i dokładnego przemyślenia wszystkich aspektów, na których Ci zależy jako wynajmującemu.

Ustal kwotę czynszu najmu samochodu

Poza samą wysokością opłat warto wskazać w umowie wynajmu samochodu także formę, w jakiej środki mają zostać przekazane. Perspektywa wynajmujący a najemca może być bardzo różna. Jeśli nie określisz, jaką drogą mają do Ciebie trafić pieniądze, może czekać Cię niespodzianka, jeśli najemca zechce np. uregulować należność na zasadzie barterowej, a Tobie w ogóle nie przyszłoby to do głowy.

Ustal odpowiedzialność za koszty użytkowania przedmiotu wynajmu

Stan techniczny samochodu poruszającego się po drogach publicznych musi być bez zarzutu. Regularne przeglądy, opłaty za części eksploatacyjne, koszty napraw i konserwacji pojazdu - powinieneś je dokładnie wskazać, zanim dojdzie do podpisania umowy.

Ustal zasady na wypadek złamania zasady umowy najmu

Zdarza się, że zapisy umowy wynajmu samochodu nie są do końca spełniane, pomimo początkowych deklaracji i złożonych podpisów. Jeśli przykładowo najemca złamie któryś w istotnych punktów, możliwe jest rozwiązanie umowy najmu samochodu lub wypowiedzenie umowy najmu na konkretnych warunkach.

Wygląd umowy najmu samochodu - czy obowiązuje wzór?

Polskie prawo nie przewiduje konkretnego wzoru umowy najmu samochodu. Można skonstruować ją samodzielnie, jednak wymaga to czasu i znajomości najważniejszych przepisów z tym związanych. Na szczęście w sieci znajdziesz mnóstwo propozycji wzoru umowy najmu samochodu, które możesz także dowolnie modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami, a które uwzględniają ogólne zasady umowy najmu.

My także przygotowaliśmy dla Ciebie wzór umowy najmu samochodu w dwóch formatach. Jeśli brakuje Ci czasu na formalności lub po prostu nie czujesz się pewnie w gąszczu przepisów związanych z najmem pojazdu, zdaj się na nas!

Umowa najmu samochodu docx

Umowa najmu samochodu PDF

Czy podpisywanie umowy najmu samochodu się opłaca?

Dziś umowę warto spisać na niemal wszystko - każdą usługę czy świadczenie wzajemne. Spisane na papierze warunki wynajmu samochodu będą zabezpieczeniem dla każdej ze stron. Jeśli natomiast dojdzie do nieprzyjemności na drodze sądowej, umowa najmu pozwala na zdecydowanie szybsze i sprawniejsze rozstrzygnięcie sprawy.

Często okazuje się, że taki dokument to oszczędność czasu, pieniędzy i sporej dawki stresu, który może wiązać się z wypożyczeniem samochodu niewłaściwej osobie.

Kto najczęściej podpisuje umowę najmu auta?

Do zawarcia umowy najmu pojazdu należy mieć zdolność do czynności cywilnoprawnych. Co to oznacza? Wystarczy mieć skończone 18 lat. W praktyce jednak można wskazać kilka grup lub podmiotów, dla których solidnie skonstruowana umowa najmu to podstawa tego typu usługi.

Wypożyczalnia samochodów

Wynajem auta z wypożyczalni niemal zawsze wiąże się z koniecznością podpisania umowy. W takich miejscach jest to standard, dzięki któremu wszystkie kwestie związane z użyczeniem pojazdu są uregulowane prawnie.

Osoby wypożyczające auto prywatnie

Nawet jeśli pożyczasz znajomemu samochód do ślubu czy na inną okazję, powinniście stworzyć dokument, w którym znajdą się warunki użytkowania auta. Jako wynajmujący możesz np. umieścić w niej zapis, że auto powinno do Ciebie wrócić zatankowane do pełna lub znajomy nie powinien poruszać się nim po drogach innych niż asfaltowe itp.

Umowa wynajmu samochodu a jego ubezpieczenie

Każda osoba lub podmiot wynajmujący samochód ma obowiązek objęcia go ochroną OC. Ta polisa musi zostać wykupiona dla każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w kraju, nieważne do kogo formalnie należy. Kwestię tę dokładnie reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Więcej dowiesz się tutaj: Ubezpieczenie samochodu na wynajem – jak to wygląda? | Rankomat.pl

Jeśli jako najemca pojazdu doprowadzisz do szkody, zostanie ona co do zasady zlikwidowana z OC, którą wcześniej wykupił wynajmujący. Ubezpieczenie koniecznie należy uregulować w umowie najmu samochodu, ponieważ stanowi ono ochronę najemcy przed roszczeniami osób poszkodowanych, jeśli w trakcie trwania umowy najmu dojdzie do zdarzenia drogowego.

Co poza OC przy wynajmie samochodu?

W przypadku najmu prywatnego polisa AC pojazdu to już pełna dowolność właściciela auta. Z kolei wypożyczalnie samochodów dość często korzystają z możliwości dodatkowego ubezpieczenia samochodu, chroniąc w ten sposób swój majątek. Sytuacje, w których może zostać wypłacone odszkodowane w ramach AC wynajętego samochodu zawsze zostaną określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zajrzyj także tutaj: OWU AC – te rzeczy sprawdź przed podpisaniem! | Rankomat.pl

Oczywiście rozszerzona ochrona przedmiotu umowy może wpływać na ostateczny koszt wynajmu. Jeśli zamierzasz użyczać swojego pojazdu innym na zasadzie wynajmu, przy zakupie lub przedłużaniu rocznej polisy OC pomyśl o ewentualnych ubezpieczeniach dobrowolnych.

Autocasco, assistance czy NNW bez problemu dokupisz choćby online za pośrednictwem porównywarki internetowej. Po wpisaniu podstawowych danych dotyczących Ciebie jako właściciela oraz parametrów pojazdu, uzyskasz oferty ochrony o różnym zakresie od kilkunastu towarzystw w kraju.

Na takie wyjście zdecydował się Łukasz z Olsztyna, który postanowił ubezpieczyć swojego Volkswagena Transportera w kalkulatorze OC i AC z myślą o przyszłym wynajmie. Zobacz, jakie oferty otrzymał i ile może zaoszczędzić na porównaniu cen w Internecie.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
622,00 zł rata od 197,50 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
716,14 zł rata od 254,51 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1191,00 zł rata od 378 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
1320,00 zł rata od 681 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1384,69 zł rata od 816,97 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1572,00 zł
Uniqa
622,00 złrata od 197.50 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
716,14 złrata od 254.51 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1191,00 złrata od 378.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
1320,00 złrata od 681.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1384,69 złrata od 816.97 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1572,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 5.10.2023

Jak widać, Łukasz otrzymał propozycje ubezpieczenia Volkswagena o bardzo różnym zakresie w szerokim przedziale cenowym. Wszystko dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę szereg czynników przy wyliczaniu składki. To nie tylko parametry techniczne samochodu, ale także historia ubezpieczeniowa kierowcy, jego wiek czy miejsce zamieszkania.

Więcej dowiesz się tutaj: Co wpływa na ceny OC i AC? Od czego zależy wysokość OC? | Rankomat.pl

Dzięki porównaniu ofert można zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, dopasowując ofertę ochrony do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zobacz, na jakie warunki możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia samochodu online!

Co warto wiedzieć?

 1. Warunki umowy najmu samochodu warto spisać na papierze, aby uniknąć nieprzyjemności lub problemów komunikacyjnych z drugą stroną umowy.
 2. Umowę najmu auta można stworzyć samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru dostępnego w treści artykułu. Umowa najmu zabezpiecza każdą ze stron transakcji, dlatego warto zadbać o własnoręczne podpisy zarówno wynajmującego, jak i najemcy.
 3. W umowie należy dokładnie określić czynsz i terminy spłaty należności, ale najważniejsze jest wskazanie przedmiotu umowy oraz zasad użytkowania samochodu.
 4. Przy zawieraniu umowy najmu auta wynajmujący powinien przekazać drugiej stronie dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), polisę OC, komplety kluczyków, ewentualnie dodatkowe wyposażenie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy mogę wynająć komuś swój samochód jako osoba prywatna?

  Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Możesz samodzielnie stworzyć umowę wynajmu samochodu lub skorzystać z naszego wzoru, aby zabezpieczyć się na wypadek niejasności lub wątpliwości z najemcą.

 2. Czy umowa najmu samochodu musi zostać poświadczona notarialnie?

  Nie ma takiego wymogu prawnego. Notariusz nie musi być obecny przy podpisywaniu umowy między wynajmującym a najemcą.

 3. Co mogę zrobić, jeśli najemca nie chce zwrócić samochodu?

  Dzięki spisaniu umowy wymuszasz na najemcy zwrot wypożyczonego mienia. Jeśli nie wywiąże się on z tego obowiązku, masz prawo dochodzić sprawiedliwości. Pierwszym krokiem może być ustne lub pisemne upomnienie najemcy do zwrotu auta. Jeśli to nie zadziała, możesz wstąpić na ścieżkę sądową.

 4. Czy mogę zawrzeć z najemcą umowę ustną?

  Tak - umowa w tej formie także będzie wiążąca, jednak jeśli dojdzie do problemów - spisane ustalenia pomogą Ci znacznie szybciej je rozwiązać, np. wyegzekwować zwrot samochodu, jeśli najemca odmawia zwrotu. Dzięki umowie udokumentujesz także Wasze wspólne ustalenia co do eksploatacji i sposobu użytkowania pojazdu. Gdy najemca ich nie dotrzyma, możesz wyciągnąć stosowne konsekwencje.