Umowa najmu miejsca garażowego pozwala najemcy parkować pojazd w wyznaczonym miejscu postojowym należącym do wynajmującego. Podpowiadamy, jak skonstruować umowę najmu garażu, aby podczas zawierania transakcji mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami.

W umowie najmu miejsca garażowego warto zawrzeć zasady dotyczące użytkowania garażu przez Najemcę, a także obowiązki Wynajmującego z tytułu najmu.

Pobierz darmowy wzór umowy miejsca garażowego

Pobierz wzór umowy

Umowa najmu miejsca garażowego – co musi zawierać?

Umowa najmu miejsca garażowego, tak jak każda inna umowa pisemna, powinna zawierać:

  • datę i miejsce zawarcia umowy;
  • dane obu stron podpisujących umowę, umożliwiające ich identyfikację (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery dowodu osobistego, PESEL, a w przypadku firm: imię i nazwisko osoby reprezentującej firmę, adres siedziby firmy, NIP i REGON).

Oprócz powyższych informacji, konieczne jest także określenie, gdzie znajduje się garaż, którego dotyczy umowa najmu, a więc podanie informacji tj. miasto, nazwa ulicy, numer.

Następnym priorytetem jest podanie daty, od jakiej umowa obowiązuje, czyli terminu, od którego Najemca może rozpocząć korzystanie z miejsca garażowego. Jeżeli jest to umowa najmu terminowego, wyraźnie określmy także, kiedy dobiega końca oraz czy możliwe jest jej wcześniejsze wypowiedzenie. Można to zrobić w następujący sposób:

Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieoznaczony, z …………………………... terminem wypowiedzenia w formie pisemnej. Termin wypowiedzenia biegnie od dnia ……. dnia miesiąca – w którym wypowiedzenie zostało złożone, jeśli nastąpiło to do ……. dnia tego miesiąca lub od ……. dnia następnego miesiąca, jeśli wypowiedzenie zostało złożone po …… dniu miesiąca.

Umowa najmu miejsca garażowego – informacje dodatkowe

W umowie najmu koniecznie trzeba wskazać wysokość miesięcznego czynszu za wynajem garażu, który Najemca zobowiązuje się opłacać Wynajmującemu. Warto również zaznaczyć sposób dokonywania opłat – w gotówce czy przelewem bankowym. W przypadku drugiego wariantu wpiszmy numer konta bankowego, na który należy wpłacić należność.

Do umowy najmu garażu warto wpisać także sposób potwierdzania wpłat, np. za pomocą faktury.

WAŻNE!
Umowa najmu garażu powinna być stworzona w dwóch identycznych egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron i przez każdą stronę podpisana.

Co z podnajmem miejsca garażowego kolejnej osobie?

Umowę najmu garażu lub umowę najmu miejsca garażowego warto spisać w taki sposób, aby jasno określić w niej zasady dotyczące użytkowania garażu przez najemcę. Innymi słowy, umowa powinna precyzować, co najemcy wolno, a czego nie. Dobrym przykładem jest tutaj podnajem. 

Jeśli wynajmujący nie życzy sobie, żeby przedmiot najmu był bez jego zgody podnajmowany, powinien zawrzeć w umowie najmu miejsca garażowego klauzulę o mniej więcej takiej treści: Najemca nie ma prawa oddawać przedmiotu najmu w podnajem, a także bezpłatnie udostępniać go osobom trzecim. 

Jeśli umowa nie będzie zawierała takiego zapisu, najemca będzie miał prawo czerpać zyski z podnajmu, nie pytając o to właściciela. Jako ciekawostkę dodajmy, że gdyby przedmiotem najmu był lokal mieszkalny, a nie garaż lub miejsce garażowe, zakaz podnajmu regulowałyby odgórne przepisy, a więc wspomniana klauzula nie byłaby konieczna. 

Dla lepszego zabezpieczenia swoich interesów najemca powinien z kolei nalegać na to, żeby umowa najmu garażu zawierała analogiczny zapis w stosunku do wynajmującego, np. taki: Wynajmujący zobowiązuje się, że w trakcie okresu najmu przedmiot najmu lub jego część nie będzie podnajmowana przez niego osobom trzecim, a także nie będzie przedmiotem żadnych zobowiązań wynajmującego wobec osób trzecich. 

W tym miejscu warto wspomnieć, że w końcowej części umowy najmu garażu warto umieścić standardową klauzulę o treści: sprawy nieuregulowane w niniejszej umowie regulują odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego. 

W treści zwykłej umowy najmu garażu nie sposób zawrzeć wszystkich możliwych kwestii i właściwie nie ma takiej potrzeby. Dlatego też standardowo stosuje w niej odsyłacz do odgórnych przepisów prawnych. 

TU SPRAWDZISZ CENY

Kto ma ubezpieczyć miejsce garażowe i garaż?

Wynajem garażu daje najemcy prawo do użytkowania go na określonych zasadach, ale garaż nadal pozostaje własnością wynajmującego, a więc tylko on może wykupić dla niego ubezpieczenie

Ubezpieczenie garażu przez wynajmującego nie jest obowiązkowe, ale ten może się zobowiązać w stosunku do najemcy, że wykupi odpowiednią polisę. Jeśli takie porozumienie zaistnieje, warto byłoby je zawrzeć w umowie najmu garażu, np. w taki sposób: wynajmujący zobowiązuje się do ubezpieczenia będącego przedmiotem najmu garażu od zdarzeń losowych oraz pokrycia związanych z tym kosztów. 

Jeśli wynajmujący nie jest zainteresowany nabyciem ubezpieczenia, a jednocześnie chce w inny sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami wynikającymi ze szkód na mieniu najemcy, może w umowie najmu garażu uwzględnić taką oto klauzulę: Wynajmujący nie odpowiada za szkody na mieniu najemcy, które zaistniały w będącym przedmiotem najmu garażu. 

Taki zapis nie zabezpieczy jednak wynajmującego przed wszystkimi możliwymi konsekwencjami finansowymi. Przykładowo, jeśli nie dopełni on wszystkich obowiązkowych przeglądów technicznych lub konserwacji i wskutek tego ucierpi auto najemcy, będzie on zobowiązany do rekompensaty finansowej. 

Co prawda najemca nie ma prawa do ubezpieczenia przedmiotu najmu w postaci garażu lub miejsca garażowego, ale może zabezpieczyć się finansowo na wypadek szkód, jakie nieumyślnie wyrządzi na mieniu osób trzecich, w tym na mieniu wynajmującego. Potrzebna mu do tego będzie polisa uwzględniająca ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Warto zainwestować w taki produkt, ponieważ przydaje się on w wielu codziennych sytuacjach, nie tylko w kontekście najmu garażu czy innej nieruchomości.    

W ramach podsumowania można powiedzieć, że prawidłowo sporządzona umowa najmu garażu w formie pisemnej jest kluczowym zabezpieczeniem dla obu jej stron, jednak warto też pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci odpowiedniej polisy lub polis. Po stronie wynajmującego jest wykupienie ubezpieczenia garażu lub miejsca garażowego, natomiast najemca może wykupić polisę zwierającą OC w życiu prywatnym

Jak ubezpieczyć miejsce garażowe i garaż?

Miejsce garażowe możemy zabezpieczyć finansowo w ramach ubezpieczenia nieruchomości, jednak taka polisa nie pomoże nam przy wszystkich rodzajach szkód. Przykładowo, jeśli w zaparkowane na miejscu garażowym auto uderzy inny pojazd, odpowiedzialność spada na właściciela tego pojazdu, a odszkodowanie powinno być przyznane z jego OC kierowcy. Kolejną tego typu sytuacją jest zalanie będące skutkiem zaniedbań administracji budynku – wówczas odpowiedzialność finansowa spada na wspólnotę bądź spółdzielnię mieszkaniową.  

Ubezpieczenie garażu jest możliwe w ramach ubezpieczenia podstawowej nieruchomości. Jeśli więc wykupisz polisę dla domu lub mieszkania, automatycznie będzie ona też chroniła garaż (jego mury i ewentualnie elementy stałe) stanowiący integralną część nieruchomości. Ubezpieczenie garażu wolnostojącego wymaga już jednak dokupienia odpowiedniego rozszerzenia. 

Ubezpieczenie garażu jako integralnej części podstawowej nieruchomości automatycznie zapewnia mu taką samą albo podobną (z wyłączeniem konkretnych zdarzeń) ochronę, jaką ma mieszkanie lub dom. Zakres ten można też poszerzyć o dodatkowe ryzyka, np. kradzież z włamaniem, akty wandalizmu, przepięcie, powódź czy stłuczenie elementów szklanych. 

Co ważne, ubezpieczenie garażu może też obejmować znajdujące się w nim przedmioty, czyli ruchomości domowe, takie jak narzędzia, opony, maszyny czy rower. Najczęściej, niemożliwe jest jednak ubezpieczenie pojazdu mechanicznego znajdującego się w garażu, zarówno motocykla, jak i samochodu – takie mienie chroni się w ramach OC kierowcy oraz autocasco

Ubezpieczyć garaż można więc dość kompleksowo i dodajmy, że również dość tanio, ponieważ wysokość składki w ubezpieczeniach nieruchomości najczęściej jest relatywnie niska. Warto jednak mieć świadomość, że z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych nie w każdym przypadku miejsce, w którym parkuje się auto, jest garażem. Żeby sprawdzić, jak dany ubezpieczyciel definiuje garaż, trzeba spojrzeć do dokumentu OWU. Najczęściej jest to dla niego budynek niemieszkalny przeznaczony do parkowania pojazdów mechanicznych, który spełnia następujące kryteria: 

  • posiada ściany, czyli wydzielone przegrody budowlane; 
  • wszystkie znajdujące się w nim otwory (okna, drzwi, bramy) są zamykane; 
  • podstawowym przeznaczeniem jest tutaj przechowywanie pojazdów mechanicznych; 
  • obiekt posiada fundamenty (najczęściej wyłączone z ochrony są garaże blaszane). 
PAMIĘTAJ!
Ubezpieczenie garażu z reguły nie chroni znajdującego się w nim samochodu. Aby zabezpieczyć auto, należy wykupić polisę OC/AC dla kierowcy.

Gdzie kupić ubezpieczenie garażu?

Za pomocą porównywarki możesz kupić polisę dla domu lub mieszkania, która będzie obejmowała również ubezpieczenie garażu lub miejsca garażowego, o ile stanowią one integralną część nieruchomości. W ten sposób nabędziesz też polisę dla najemcy uwzględniającą ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.  

Ubezpieczenie nieruchomości za pomocą porównywarki jest bardzo proste. Musisz tylko wprowadzić do niej podstawowe informacje o swoim domu lub mieszkaniu, a także kilka informacji natury formalno-prawnej (własność, najem, działalność gospodarcza, historia ubezpieczenia, okres ubezpieczenia itd.). Później musisz już tylko wybrać zakres oraz sumy ubezpieczenia. Po zatwierdzeniu tych danych przejdziesz do tabeli z uporządkowanymi ofertami i będziesz je ze sobą porównać, a także poznać ich niuanse analizując OWU oraz karty produktów. Kiedy już wybierzesz ubezpieczyciela oraz zdecydujesz się na konkretny produkt, płynnie przejdziesz do finalizacji transakcji, a twoje ubezpieczenie zacznie działać nawet następnego dnia roboczego.  
 

TU SPRAWDZISZ CENY

Ważne informacje

1. W umowie najmu garażu niezbędne jest dokładne określenie, jaki obiekt jest przedmiotem najmu – podajmy miasto, ulicę i numer garażu

2. W umowie najmu miejsca garażowego warto zamieścić informacje o potwierdzeniach wpłat za najem, np. za pomocą faktury

3. Dobrze jest zastrzec w umowie, czy garaż może być podnajmowany osobom trzecim

4. Wynajmujący powinien pomyśleć o ubezpieczeniu garażu, który wynajmuje – można to zrobić w ramach polisy na dom 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie garażu

  1. Czy ubezpieczę blaszany garaż?

    Nie, ponieważ taka konstrukcja nie jest trwała ze względu na materiał i brak fundamentów. TU traktuje garaż blaszany jako obiekt tymczasowy, podobnie jak szklarnię czy namiot. 

  2. Czy ubezpieczenie miejsca garażowego obejmuje zalanie?

    Tak, ale po odszkodowanie należy zgłosić się w pierwszej kolejności do zarządcy budynku, który także jest ubezpieczony.

  3. Co powinienem ubezpieczyć jako najemca garażu?

    Najlepiej wyposażenie, czyli ruchomości na wypadek kradzieży z włamaniem i zdarzeń losowych, o ile TU daje taką możliwość w polisie.

  4. Jak nazywa się osoba, która wynajmuje mieszkanie?

    To wynajmujący, natomiast lokator w wynajmowanej nieruchomości czy garażu to najemca.

  5. Jak wynająć miejsce postojowe?

    Na takich samych zasadach, co garaż, a więc za pomocą spisanej umowy dla wynajmującego i najemcy.

  6. Jak powinna wyglądać umowa najmu garażu?

    W dwóch identycznych egzemplarzach papierowych powinna zawierać co najmniej dane wynajmującego i najemcy, czas trwania umowy, wysokość miesięcznego czynszu i informacje odnośnie wypowiedzenia umowy.