Od 17 maja 2024 roku wszystkie samochody z instalacją LPG muszą mieć specjalną tabliczkę informacyjną zamontowaną w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Bez tego oznaczenia samochody z LPG nie przejdą badania technicznego. Skąd wziąć taką tabliczkę i kogo dotyczy nowe prawo?

Tabliczka to efekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu, które jest aktem wykonawczym do ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. – tam zostały opisane zasady nowego oznaczania pojazdów z instalacją LPG.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Które samochody osobowe muszą mieć tabliczkę?

Nowe zasady dotyczą samochodów, w które przystosowano do zasilnia gazem po 17 maja 2024 roku. Jeśli instalacja LPG w Twoim aucie została zainstalowana przed tą datą, nie musisz wykonywać żadnych działań.

Co mówi prawo?

Tabliczka informacyjna powinna być wykonana z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne (takie jak np. warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne) i w taki sposób, aby możliwe było odczytanie danych na niej zawartych. Należy umieścić ją w sposób trwały i łatwo dostępny w miejscu widocznym na ramie drzwi albo pod pokrywą komory silnika.
Rozporządzenie w sprawie homologacji

Skąd wziąć tabliczkę do instalacji LPG w aucie?

Tu też nie musisz się martwić, bo rozporządzenie zakłada, że to zakład montujący system LPG w Twoim aucie musi taką tabliczkę umieścić w samochodzie. Sama tabliczką będzie prawdopodobnie trwałą naklejką, podobną do tej, którą stosują producenci samochodów z fabrycznymi instalacjami LPG.

Jakie mogą być konsekwencje jazdy bez tabliczki? Nie dostaniesz za to mandatu, ale w przypadku kontroli drogowej, policjant może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny. W przypadku braku tego oznaczenia na instalacji LPG, Twój samochód nie przejdzie badania technicznego.

Tabliczka na instalację LPG ma ustalony wzór i powinna zawierać:

 • numer świadectwa homologacji,

 • dane instalatora (właściciela świadectwa homologacji),

 • nazwę zakładu montującego system LPG,

 • numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji.

Polacy kochają samochody na gaz

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w w 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było blisko 3,4 mln aut osobowych zasilanych gazem LPG – to o ok. 100 tys. więcej niż trzy lata wcześniej. Oznacza to, że instalację LPG miał zamontowaną co siódmy (13,9%) samochód osobowy zarejestrowany w tym czasie w Polsce.

W rankingu producentów, których samochody najczęściej wyposażone są w instalacje gazowe w Polsce prym wiodą: 

 1. Ranault,

 2. Opel,

 3. Audi, 

 4. Volkswagen,

 5. Skoda.

Warto wiedzieć

Oprócz wykonania badania technicznego, należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o montażu instalacji gazowej i przedstawić skan dowodu rejestracyjnego. Wyposażenie samochodu w zbiornik LPG to poważna zmiana konstrukcyjna pojazdu, która może wpłynąć na cenę OC. W związku z tym ubezpieczyciel może wykonać rekalkulację składki, czyli ponownie przeliczyć jej wysokość.
Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl