Litwa, jako nasz bezpośredni sąsiad chętnie wybierana jest przez Polaków jako cel wycieczek samochodowych. Rodaków przekonują nie tylko niskie ceny, ale i historyczne sentymenty. Polskę i Litwę przez wiele stuleci łączyły koleje losu, którym obecnie zawdzięczamy mnóstwo polskich śladów na litewskiej ziemi. 
 

Litwa to mały kraj (6-krotnie mniejszy od Polski) więc przejechanie go wzdłuż i wszerz połączone ze zwiedzeniem to kwestia weekendu. Punktem obowiązkowym każdej wycieczki jest Wilno, czyli stolica Litwy i miejscowość mocno związana z Adamem Mickiewiczem.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Oto najkrótsze trasy, które należy pokonać, aby dostać się do Wilna z:

 • Gdańska – 515 km,
 • Krakowa – 737 km,
 • Poznania – 747 km,
 • Warszawy – 447 km.

Oprócz Wilna, lubianym miastem wśród Polaków jest Kowno i Druskienniki, zaliczane do najlepszych uzdrowisk w Europie. Litwa leży w innej strefie czasowej niż Polska, dlatego jest tam o 1 godzinę później. 

Podróżując na Litwę, trzeba pamiętać, żeby zabrać ze sobą wystarczającą ilość gotówki. Płacenie kartą nie jest tam tak popularne, jak w Polsce i poza hotelami, znanymi restauracjami i supermarketami może być z tym problem. Niestety, sieć bankomatów też nie jest rozbudowana i lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której zabraknie nam w portfelu euro. 

Językiem urzędowym jest litewski, ale wielu Litwinów rozumie polski, a młodzi ludzie powszechnie mówią po angielsku. Osoby, których celem jest aktywne zwiedzanie stolicy Litwy, powinny zaopatrzyć się w Wileńską Kartę Miejską, która upoważnia do darmowej komunikacji po mieście i bezpłatnego wstępu do wielu muzeów, galerii i zabytkowych obiektów. Vilnius City Card kosztuje od 19 do 42 euro (w zależności od wybranego wariantu) i można ją kupić w punktach informacji turystycznej.

Jak wygląda sytuacja z Covid-19 przy wyjeździe na Litwę?

Choć niektóre osobistości przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. twierdziły, że koronawirus jest w odwrocie, nie było to do końca prawdą. Wiurs jest w odwrocie teraz - w Polsce nie musimy już nosić maseczek, zachowywać odstępu, a życie powoli wraca do normy. Jednak regulacje w tej kwestii każde państwo ustala we własnym zakresie. Jak wygląda sytuacja epidemiczna na Litwie? 

Podobnie jak w Polsce. Od 1 maja Litwa zniosła obowiązek wykonywania testów przed wjazdem na jej terytorium, posiadania certyfikatu lub wypełniania formularza podróżnego. Z racji faktu, że Litwa należy do Strefy Shengen, możesz tam obecnie jeździć tak swobodnie, jak u siebie.

Aktualne informacje na temat obostrzeń związanych z Covid-19 w poszczególnych państwach znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem:

https://www.gov.pl/web/litwa/informacje-dla-podrozujacych

Jakie wyposażenie samochodu trzeba mieć na Litwie? 

Litwa należy do strefy Schengen i Unii Europejskiej, więc przepisy dotyczące poruszania się samochodem po kraju są podobne, jak w Polsce, a w niektórych kwestiach wręcz mniej restrykcyjne. Żeby wjechać na terytorium kraju, trzeba posiadać:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • polskie prawo jazdy,
 • ubezpieczenie OC samochodu.

Osoby, które często wypożyczają samochód, aby pojechać nim do innego kraju, przyzwyczajone są do pobierania upoważnień do korzystania z auta. Ten dokument, wymagany w wielu państwach, ale nie jest obowiązkowy na Litwie.

Jeżeli chodzi o wyposażenie auta, to Litwa podpisała konwencję wiedeńską. Oznacza to, że samochód zarejestrowany w Polsce poruszający się po litewskich drogach musi mieć na stanie ekwipunek zgodny z polskimi przepisami. Dla zaspokojenia ciekawości poniżej znajdują się akcesoria, których wymaga prawo litewskie:

 • apteczka,
 • trójkąt bezpieczeństwa,
 • gaśnica.

Zatem litewskie wymagania dotyczące wyposażenia samochodu różnią się od polskich jedynie koniecznością posiadania apteczki, która u nas jest jedynie zalecana.

Jakie są najważniejsze przepisy drogowe na Litwie?

Litwa posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg, choć niestety wiele z nich jest w kiepskim stanie technicznym. Na prowincjach często występują drogi szutrowe, których nie widać w niektórych nawigacjach GPS. Możliwość skrętu w lewo regulowana jest specjalną zieloną strzałką na oddzielnym sygnalizatorze. Jeżeli strzałka zaświeci się, to można kontynuować jazdę, w innym przypadku trzeba czekać. Nietypową sprawą jest uzależnienie maksymalnej dopuszczalnej prędkości od pór roku. Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej największa, dozwolona prędkość wynosi:

 • 50 km/h w obszarze zabudowanym (przez cały rok),
 • 70 km/h – na drogach bez asfaltowej nawierzchni,
 • 110 km/h – na drogach szybkiego ruchu (w okresie 1.11 - 31.03 – do 100 km/h),
 • 130 km/h – na autostradach (w okresie 1.11 - 31.03 – do 110 km/h).

Na Litwie istnieje także ustawowy obowiązek używania opon zimowych w okresie pomiędzy 1 listopada a 1 kwietnia. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,4 promila. Nie dotyczy to motocyklistów, kierowców samochodów ciężarowych i posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata – ci nie mogą wsiadać za kierownicę nawet po śladowej ilości alkoholu. 

Jakie są ceny paliw na Litwie?

Na Litwie znajduje się kilkaset stacji paliw, co na tak niewielki kraj jest wielkością imponującą. Litewscy kierowcy tankują na stacjach Neste, Circle K, Viada, a nawet na polskim Orlenie, który ma u naszych wschodnich sąsiadów aż 27 punktów i planuje dalszą ekspansję. Kierowcy samochodów na gaz powinni wiedzieć, że LPG na niektórych stacjach oznaczany jest słowem: dujos, a na znakach informacyjnych prezentowany jako przechylona butla. 

Średnie ceny paliw na Litwie (stan na 30.06.2022 r.)
PaliwoCena w €Cena w PLN
Pb952,0849,75
ON2,0279,49
LPG0,8565,53 

* Kurs € z dn. 30.06.2022 r. - 4,68 zł

Źródło: cargopedia.pl 

Jak widzisz ceny paliw na Litwie są wyższe niż w Polsce, więc dobrze zatankować do pełna jeszcze u nas. 

Autostrady na Litwie

Na Litwie są tylko 2 drogi spełniające kryteria autostrady: A1 i A2. A1 przebiega z zachodu na wschód i łączy Kłajpedę z Wilnem, A2 biegnie z północy (z Poniewieża) na południe, do stolicy kraju. Patrząc na mapę samochodową, zobaczymy wiele dróg oznaczonych A, jednak poza wspominanymi A1 i A2, są to tak naprawdę drogi magistralne. 

Warto wspomnieć, że przez Litwę przebiega część drogi międzynarodowej E67, zwanej Via Baltica, która docelowo ma połączyć Warszawę z estońskim Tallinem. 

Wszystkie drogi na Litwie są bezpłatne - samochody osobowe korzystając z autostrad i dróg nie muszą posiadać żadnych winiet. Dotyczy to samochodów osobowych, ale również wszystkich aut do ośmiu miejsc pasażerskich (plus kierowca), a także motocykli.

Czy są winiety na Litwie?

Dla wszystkich, którzy jeszcze się wahają czy jechać na wycieczkę na Litwę mamy ważną informację: w tym kraju nie obowiązują winiety. Przywilej ten dotyczy wyłącznie samochodów osobowych do 9 miejsc (wraz z kierowcą) i motocykli. Pojazdy ciężarowe, autobusy i busy powyżej 8 pasażerów (+1 kierowca) muszą mieć wykupione winiety. Opłatę trzeba uiścić za każde auto, które jest zarejestrowane na co najmniej 10 osób, nie liczy się, ilu pasażerów faktycznie będzie w samochodzie. 

Cena winiety uzależniona jest od czasu jej obowiązywania i masy auta. Dla przykładu opłata dla samochodu do 3,5 tony to 6 euro za dzień (albo 14 euro za tydzień), a dla pojazdu od 3,5 do 12 ton to – analogicznie – 11 i 37 euro. Od 2018 r. na Litwie nie ma winiet tradycyjnych, papierowych – obowiązują ich elektroniczne odpowiedniki. Winietę można kupić poprzez stronę internetową litewskiej Dyrekcji Dróg Krajowych i zapłacić za pomocą sms.

Jakie są mandaty na Litwie?

Siadając za kierownicę na Litwie, warto wiedzieć, że mandaty za nieprzepisową jazdę są znacznie surowsze niż w Polsce. O ile za przekroczenie prędkości do 10 km/h kierowca otrzyma tylko ostrzeżenie, to bardziej brawurowa jazda karana jest mandatem. 

Wysokość mandatu zależy od wielkości przewinienia i przedstawia się następująco:

 • od 13 do 30 euro za przekroczenie prędkości od 10 do 20 km/h,
 • od 20 do 30 km/h – od 30 do 90 euro,
 • od 30 do 40 km/h – od 120 do 170 euro,
 • od 40 do 50 km/h – od 170 do 230 euro.

Przekraczając prędkość o ponad 50 km/h trzeba się liczyć z karą 450-550 euro i z zabraniem prawa jazdy na okres od miesiąca do półtora roku. Prawo jazdy czasowo odbierane jest też motocyklistom i kierowcom z krótkim stażem, którzy przekroczą prędkość o ponad 30 km/h.

Naturalnie, za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,4 promila) też można dostać mandat. Najniższa stawka to 289, a najwyższa – 867 euro. Ponadto, kierowcy, którzy wydmuchają ponad 1,5 promila, powinni być świadomi, że oprócz kary finansowej i odebrania prawa jazdy, mogą trafić do więzienia na okres do 1 roku.

Jak działa polisa OC na Litwie w razie spowodowania wypadku?

Ubezpieczenie OC samochodu to ważna sprawa dla każdego kierowcy. Poza tym, że jest na Litwie obowiązkowe (podobnie jak w Polsce), warto je wykupić, aby nie martwić się o to, kto zapłaci za skutki wypadku. Ubezpieczenie OC przerzuca bowiem odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania ze sprawcy wypadku na ubezpieczyciela. 

Koszty naprawy samochodu, rehabilitacji poszkodowanych mogą sięgać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Niewielu kierowców jest w stanie pokryć je z własnej kieszeni, a przecież tak łatwo się przed tym zabezpieczyć. 

W sytuacji kiedy spowodujesz wypadek lub kolizję na Litwie, po prostu zostaw poszkodowanemu swoje dane, czyli:

 • Imię i nazwisko, 
 • dane pojazdu - numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model, rocznik, 
 • nazwa zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę, 
 • numer polisy OC,
 • dane kontaktowe - nr telefonu, adres e-mail. 

Z tymi danymi poszkodowany będzie w stanie uzyskać odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela i zlikwidować szkodę za pośrednictwem litewskiego odpowiednika Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które nazywa się Lietuvos Respublikos Transporto Premonių Draudikų Biuras. Znajdziesz je na stronie https://www.cab.lt/. 

Samo zostawienie danych kontaktowych, jak nr telefonu czy adres e-mail nie wystarczy. Spowodowawszy szkodę musisz upewnić się, że poszkodowany będzie w stanie zidentyfikować polisę i zlikwidować szkodę, nawet jeśli nie uda mu się z Tobą skontaktować. W przeciwnym razie może to zostać uznane za oddalenie się z miejsca wypadku i Twój ubezpieczyciel wystąpi do Ciebie z żądaniem regresu.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Czytaj więcej: Stłuczka za granicą - co robić?

Jeżeli to Ty będziesz poszkodowanym w wypadku na Litwie, musisz wziąć te same dane od sprawcy i zgłosić się do jednego z agentów PBUK, który w Twoim imieniu odzyska należne odszkodowanie. Agentami PBUK są firmy PZU i Warta

Dostępna porównywarka ubezpieczeń OC AC na rankomat.pl, daje możliwość znalezienia dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania finansowego. Prosty i intuicyjny w obsłudze kalkulator to wygodne i efektywne narzędzie, w którym można znaleźć ubezpieczenie tańsze nawet o połowę.

W razie kradzieży i szkód na parkingu – AC na Litwie

W przypadku stłuczki, pieniądze na naprawę samochodu poszkodowanego w wypadku, zostaną wypłacone z OC sprawcy. Jeśli Ty będziesz sprawcą i Twój samochód też ucierpi, to niestety polisa nie pokryje Twoich szkód. 

Co do zasady, jeśli chcesz zabezpieczyć swoje auto przed skutkami kolizji, musisz wykupić autocascoUbezpieczenie AC obejmuje też szkody parkingowe (np. zarysowanie przez inne auto) oraz za niewielką dopłatą możesz ubezpieczyć np. fotelik dziecięcy czy sprzęt elektroniczny przewożony w samochodzie.

Ważne! Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i towarzystwo ubezpieczeniowe może dowolnie kształtować jego warunki. Dlatego też przed zawarciem ubezpieczenia przeczytaj dokument OWU lub dopytaj agenta, czy w tym przypadku AC działa za granicą

Assistance w razie nieprzewidzianych zdarzeń

Na drogach, oprócz wypadków i kolizji, mogą zdarzać się inne nieprzewidziane sytuacje np. awarie samochodu. Wielu z nich pomoc drogowa nie jest w stanie naprawić na miejscu, tylko konieczne jest holowanie do warsztatu, co bardzo podnosi cenę usługi. 

Ubezpieczenie dobrowolne assistance to jedna z najbardziej rozbudowanych polis. Zakres ochrony gwarantuje kierowcy oraz jego pasażerom kompleksową pomoc w wielu problematycznych sytuacjach, co szczególnie jest szczególnie istotne w podróży poza granicami kraju. Należy jednak pamiętać, że przed decyzją o skorzystaniu z Assistance, należy zwrócić uwagę na:

 • Opis dokładnych sytuacji, w których przysługuje ochrona.
 • Zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, a w tym: zakres terytorialny, definicję zdarzeń, limity w poszczególnych świadczeniach, wyłączenia od odpowiedzialności.

Każdy z ubezpieczycieli oferuje kilka wariantów dobrowolnego ubezpieczenia assistance, a często również podstawowy zakres można uzyskać wraz z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jeżeli wyjazd ma charakter tymczasowy, np. jedziesz na wakacje, najbardziej optymalną opcją będzie assistance krótkoterminowe. Jego koszt zależy od czasu trwania wyjazdu i zakresu ubezpieczenia, ale podstawowy wariant możesz mieć za grosze. Poniższa tabela prezentuje ceny assistance którkoterminowego przy wyjeździe na Litwę:

Ile kosztuje assistance na wyjazd na Litwę?

FirmaHolowanieAuto zastępczeNaprawa na miejscuDodatkowoCena
AXA Assistance300 km2 dni TAK
 • Transport podróżnych bez limitu,
 • Nocleg do 3 dni, 
 • Wymiana koła, 
 • Dostarczenie paliwa* bez limitu
115 zł
Europ Assistance500 km6 dniDo 1000 zł
 • Transport podróżnych - 1000 zł,
 • Nocleg do 5 dni, 
 • Wymiana koła - 1000 zł
 • Dostarczenie paliwa* - 1000 zł.
115,66 złOblicz składkę
Europ Assistance    750 km15 dniDo 1000 zł
 • Transport podróżnych - 1000 zł,
 • Nocleg do 5 dni, 
 • Wymiana koła - 1000 zł
 • Dostarczenie paliwa* - 1000 zł.
164,48 złOblicz składkę
AXA Assistance500 km5 dniTAK
 • Transport podróżnych bez limitu,
 • Nocleg do 4 dni, 
 • Wymiana koła, 
 • Dostarczenie paliwa* bez limitu
180 złOblicz składkę
AXA Assistance1000 km5 dniTAK
 • Transport podróżnych bez limitu,
 • Nocleg do 4 dni, 
 • Wymiana koła, 
 • Dostarczenie paliwa* bez limitu.
343 złOblicz składkę

* usługa nie obejmuje zakupu paliwa. Koszt paliwa podróżny pokrywa we własnym zakresie.

Kalkulacja z dnia 30.06.2022 r. 

NNW w razie poważnych wypadków

Nikt nie planuje wypadków, jednak trzeba mieć świadomość, że się zdarzają. Nie każda stłuczka kończy się drobnymi otarciami czy złamaną ręką, nieraz konsekwencje są znacznie poważniejsze.

Trwały uszczerbek na zdrowiu połączony jest często z długotrwałą rehabilitacją i przerwaniem pracy zarobkowej. A pieniądze na utrzymanie siebie i rodziny trzeba skądś brać. W takich przykrych sytuacjach przydaje się ubezpieczenie NNWUbezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu gotówkę, żeby zrekompensować mu straty wynikające np. z utraconego dochodu. W razie śmierci ubezpieczonego, 100% polisy dostaną osoby wskazane jako uposażeni (np. współmałżonek, dzieci).

Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać, jadąc na Litwę? 

Każdy wyjazd zagraniczny powinien wiązać się z zakupem ubezpieczenia turystycznego. Owszem, karta EKUZ zapewnia podstawową opiekę po wypadku za granicą, ale właśnie, słowo klucz: podstawowa. Może się okazać, że ochrona EKUZ nie wystarczy na pokrycie wszystkich świadczeń i kosztów leczenia. I tutaj przydaje się polisa turystyczna

Litwa nie jest uznawana przez ubezpieczycieli za niebezpieczny kraj, a z uwagi na bliskość do Polski koszty ubezpieczeń turystycznych są niskie. Przykładowa polisa na podróż na 14 dni dla typowej rodziny 2 +1 - mama, tata i 8-letnie dziecko - może kosztować tyle:

14-dniowy wyjazd za granicę samochodem, rodzina 2 + 1
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
162,96 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
140 583 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
1 406 zł
163,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 058 zł
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
194,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
187 444 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
2 343 zł
221,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 23 430 złOC: 234 305 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
250,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 zł
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
262,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 300 000 złOC: 50 000 zł
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
322,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
468 609 zł
Ratownictwo
32 803 zł
Bagaż
4 686 zł
344,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 46 861 złOC: 468 609 zł
14-dniowy wyjazd za granicę samochodem, rodzina 2 + 1
AXA
162,96 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
163,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
140 583 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
1 406 zł
Dodatkowo: NNW: 14 058 zł
Proama
194,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
221,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
187 444 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
2 343 zł
Dodatkowo: NNW: 23 430 złOC: 234 305 zł
Generali
250,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 zł
Proama
262,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 300 000 złOC: 50 000 zł
AXA
322,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł
Europa Ubezpieczenia
344,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
468 609 zł
Ratownictwo
32 803 zł
Bagaż
4 686 zł
Dodatkowo: NNW: 46 861 złOC: 468 609 zł

"Jadę samochodem, co może mi się stać?"

Niezaleznie od tego, co może Ci się stać, pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie NNW, a (jeśli masz) także ubezpieczenie na życie to ubezpieczenia dobrowolne, co oznacza, że w razie wypadku odszkodowanie dostaniesz z każdego z nich.

Ważne telefony na Litwie

Wyjeżdżając czy to na krótki wypad, czy na dłuższe wakacje do obcego kraju zawsze warto mieć pod ręką numery telefonów do różnych instytucji. Należy je zapisać nie tylko w notesie, ale również w swoim telefonie komórkowym, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy będą potrzebne:

112 – międzynarodowy numer alarmowy,
01 – straż pożarna,
02 – policja,
03 – pogotowie ratunkowe,
8 800 00 000 – pomoc drogowa.
(00-3705) 270 90 01 do 03, 270 90 04 do 05 – Ambasada Polski na Litwie (adres: Smelio 20 A, LT – 10 323, Wilno).

Ubezpieczenie turystyczne na Litwie w razie choroby

Osoby, które wyjeżdżają za granicę, myślą, że EKUZ im wystarczy. Owszem, EKUZ pozwala korzystać z opieki zdrowotnej w innym kraju, ale:

 • nie jest ona całkowicie bezpłatna (pacjent musi część dopłacić na miejscu, u lekarza),
 • obejmuje bardzo podstawowe świadczenia,
 • dostępna jest w wybranych przychodniach.

EKUZ nie obejmuje np. transportu międzynarodowego, jeśli więc konieczne będzie przewiezienie chorego do Polski, wówczas musimy się liczyć z wydatkiem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Kompleksową ochroną przed takimi sytuacjami zapewnia wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Warto dodać, że polisa turystyczna obejmuje zdarzenia nie tylko związane ze sprawami medycznymi, ale np. pokrywa koszt szkód wyrządzonych przez dziecko w hotelu. Najprostszym sposobem na znalezienie najlepszego rozwiązania (i najbardziej atrakcyjnego cenowo) jest porównywarka ubezpieczeń na rankoma.pl. Wystarczy kilka kliknięć i mamy dostępny cały wachlarz ofert od różnych ubezpieczycieli.

Ponadto, niektóre ubezpieczenia podróżne gwarantują wypłatę odszkodowania za zgubiony (zniszczony) bagaż, a nawet chronią pozostawiony w kraju dom i mienie od zdarzeń losowych i kradzieży. Opuszczone mieszkanie to zachęta dla złodziei, dlatego warto dobrać ochronę tak, aby nie martwić się o pozostawiony sprzęt RTV, ale cieszyć się wakacjami.

Co warto wiedzieć?

 1. Litwa to mały kraj (6-krotnie mniejszy od Polski).
 2. Językiem urzędowym jest litewski, ale wielu Litwinów rozumie polski, a młodzi ludzie powszechnie mówią po angielsku.
 3. Litwa należy do strefy Schengen i Unii Europejskiej, więc przepisy dotyczące poruszania się samochodem po kraju są podobne, jak w Polsce, a w niektórych kwestiach wręcz mniej restrykcyjne.
 4. Żeby wjechać do kraju trzeba posiadać ważne ubezpieczenie OC
 5. Dostępna porównywarka ubezpieczeń OC AC na rankomat.pl, daje możliwość znalezienia dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania finansowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

 1. Jak najlepiej przygotować się do długiej podróży samochodem?

  Najlepiej zacząć od rzeczy, których nie warto zostawiać na sam koniec, czy odpowiednim ubezpieczeniu – zarówno auta, jak i pasażerów. Nie zapomnij również o apteczce, dokumentach, obowiązkowym wyposażeniu auta, jak gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, kamizelce odblaskowej a także dokładnym zapoznaniu się z przepisami drogowymi panującymi w kraju, do którego się wybierasz.

 2. Czy w związku z zagranicznym wyjazdem będzie mi potrzebna Zielona Karta?

  Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki jest kierunek podróży. O ile ubezpieczenie OC jest wymagane wszędzie o tyle nie zawsze wystarczy polska polisa.

  Kraje, do których potrzebować będziesz zielonej karty, to: 

  • Albania, Azerbejdżan, 
  • Białoruś, 
  • Iran, Izrael, 
  • Maroko, Mołdawia, Macedonia, 
  • Rosja, 
  • Tunezja, Turcja, 
  • Ukraina.

  Certyfikat Zielonej Karty wystawiany jest na okres minimum15 dni, 30 dni lub maksymalnie roku. 

 3. Czy podczas porównywania ofert ubezpieczycieli musze podać takie informacje, jak imię, nazwisko o raz miejsce zamieszkania?

  Nie, aby znaleźć dla siebie ubezpieczenie nie trzeba  podawać takich informacji, wystarczy podać miejscowość oraz kod pocztowy. Na podstawie tych czynników, a także kilku innych na temat pojazdu, jak i samego właściciela (marka, model, pojemność silnika, wiek kierowcy, wykonywany zawód, stan cywilny), porównywarka zapewni kilka, a nawet kilkanaście ofert, z pośród których można wybrać najlepszą dla siebie.

 4. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu dodatkowego ubezpieczenia?

  W Polsce tylko zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie. W pozostałych ubezpieczeniach dobrowolnych, zakres ochrony polisy zależy od ubezpieczyciela. Dlatego, uczulamy, aby w pierwszej kolejności zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli dokumentem w którym zawarte są wszystkie zasady na podstawie których zawiązywana jest umowa pomiędzy towarzystwem, a klientem. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń na rankomat.pl z OWU można zapoznać się przed zakupem polisy.