Do Chorwacji jeździmy samochodem m.in. po kąpiele słoneczne, morskie, ale także doświadczenia związane z lokalną kuchnią. Poza tym to kraj na tyle bogaty kulturowo, że nie sposób zwiedzić wszystkich atrakcji turystycznych w ciągu jednego pobytu. Warto postawić na niezależność i swobodę podróżowania, zwłaszcza że trasę z Polski do Chorwacji możesz pokonać nawet w 6 do 9 godzin w zależności od wybranego wariantu. Jak wyglądają autostrady w Chorwacji? Oto co każdy kierowca wiedzieć powinien!

Jeśli obrałeś właśnie taki wakacyjny kierunek, mamy dobrą wiadomość! Drogi ekspresowe i autostrady w Chorwacji stanowią dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Bez obaw możesz zdecydować się na podróż własnym samochodem, zyskując niezależność, komfort i swobodę w planowaniu wyjazdu. Jednak jak przed każdą inną trasę za granicę, do podróży należy przygotować się odpowiednio wcześniej. 

Wybór trasy, orientacja w chorwackiej mapie, wymagane opłaty za autostrady, wyposażenie samochodu czy ubezpieczenie - o wszystkim powinieneś pomyśleć za wyprzedzeniem, aby uniknąć niespodzianek po drodze. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące poruszania się drogami szybkiego ruchu w Chorwacji oraz opłatami, jakie należy wnieść za przejechanie danego odcinka.

Czy Chorwacja samochodem to dobry pomysł?

W każdej podróży chodzi o to, aby dotrzeć do celu. Jednak wybierając się na wakacje własnym samochodem, zyskujesz znacznie więcej. Przede wszystkim jest to możliwość odkrywania interesujących miejsc. W przypadku Chorwacji trasa może wieść zarówno przez małe, malownicze miejscowości, jak i bardziej naturalny, górski i nadmorski krajobraz. 

Po drodze możesz zatrzymać się m.in. w Słowenii, Austrii, a także na Węgrzech. Jeśli Twój harmonogram na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować nocleg i zaczerpnąć nieco z tych bogatych kulturowo i historycznie krajów.

Jeśli natomiast martwisz się, że koszt przejazdu własnym autem może doprowadzić do konieczności kompromisów z Twojej strony, możesz się mile zaskoczyć. Koszt paliwa i opłat za autostrady nierzadko jest niższy niż bilety lotnicze do Chorwacji.

Uwaga!

Podróżowanie na własną rękę jest szczególnie opłacalne, gdy wybierasz się w trasę z rodziną i zamiast kupować osobne bilety dla każdego, możesz zabrać standardowo cztery osoby w zatankowanym samochodzie. Nie ponosisz dodatkowych kosztów za każdą z nich.

Ponadto jeśli Twoje zakwaterowanie w Chorwacji jest uzależnione od dobrego transportu, a połączenia autobusowe są niedostępne, prawdopodobnie i tak zdecydujesz się na wynajem samochodu. Biorąc pod uwagę koszty biletów, podróż własnym samochodem może się okazać korzystniejsza. Dzięki temu masz też możliwość zabrania ze sobą większej ilości bagażu. Na rodzinnym wyjeździe z dziećmi to często bezcenne.

Porównaj ceny OC i AC

Jak wyglądają drogi ekspresowe i autostrady w Chorwacji?

Sieć autostrad w Chorwacji liczy obecnie ok. 1,5 tysiąca kilometrów. Obowiązuje tam system poboru opłat na bramkach, ale też specjalny system ENC (Electronic Toll Collection). Niektóre z dróg szybkiego ruchu prowadzą również przez przejścia graniczne, np. z Węgrami czy Słowenią.

źródło: https://map.hak.hr/

Uwaga!

W ostatnich latach władze Chorwacji zdecydowały się na zniesienie niektórych opłat, np. za przejazd tunelem Sveti Ilija czy przejazd mostem na wyspę KRK..

Obecnie na terytorium Chorwacji sieć autostrad prezentuje się następująco:

OznaczenieNieoficjalna nazwaPrzebiegDługość
A1Autocesta kralja TomislavaZagrzeb (węzeł Lučko) – Karlovac – Bosiljevo – Split – Ploče – Opuzen – granica Bośni i Hercegowiny oraz granica Bośni i Hercegowiny – Dubrownik550 km
A2Zagorska autocestaMacelj (granica Słowenii) – Trakošćan – Krapina – Zagrzeb (węzeł Jankomir)61 km
A3Posavska autocestaBregana (granica Słowenii) – Zagrzeb – Slavonski Brod – Bajakovo (granica Serbii)306 km
A4Varaždinska autocestaGoričan (granica Węgier) – Varaždin – Zagrzeb (węzeł Ivanja Reka)97 km
A5Slavonska autocesta Slavonika Branjin Vrh (granica Węgier) – Beli Manastir – Osijek – Đakovo – węzeł Sredanci (A3) –  Svilaj (granica Bośni i Hercegowiny)88,1 km
A6Primorsko-goranska autocestaWęzeł Bosiljevo 2 (A1) – Delnice – Rijeka (węzeł Orehovica, A7)81 km
A7Kvarnerska autocestaRupa (granica Słowenii) – Matulji – Orehovica – Sveti Kuzam – Hreljin – Šmrika44,62 km
A8Učka autocestaWęzeł Kanfanar (A9) – Pazin – Lupoglav – węzeł Matulji (A7)64 km
A9Istarski ipsilonWęzeł Umag – Kanfanar – węzeł Pula77 km
A10Neretvanska autocestagranica Bośni i Hercegowiny – Ploče 8,8 km
A11Sisačka autocestaZagrzeb (węzeł Jakuševec – Velika Gorica – Sisak42 km

Uwaga!

Oznaczenia autostrad składają się z litery A oraz liczby wpisanych w zielony sześciokąt. Niektóre z chorwackich autostrad mają również swoje nieformalne nazwy, np. Dalmatina czy Slavonika. Oznaczenia występują od A1 do A11.

Czy w Chorwacji obowiązują winiety elektroniczne?

W Chorwacji nie obowiązują winiety tradycyjne ani winiety elektroniczne. System opłat za autostrady polega na wnoszeniu ich bezpośrednio za przejazd na bramce. W praktyce przy wjeździe na dany odcinek kierowca pobiera bilet na bramce wjazdowej, a należność za przejazd reguluje przy bramce wyjazdowej.

Wysokość opłat zależy od realnie przejechanego dystansu, ale także od sezonu. Przykładowo w środku lata w Chorwacji kalkulator opłat pokaże wyższe sumy niż okresie jesienno-zimowym.

Nie oznacza to jednak, że w drodze do Chorwacji w ogóle nie musisz przejmować się zakupem winiet. Będziesz w końcu przejeżdżać przez kraje, w których funkcjonują tradycyjne winiety naklejane albo tylko elektroniczne. Wszystko zależy od wybranej przez Ciebie trasy, ale o tym więcej powiemy za chwilę.

Jak płacić za autostrady w Chorwacji?

Jak powiedzieliśmy, opłaty za autostrady w Chorwacji pobierane są na bramkach zlokalizowanych przy wyjazdach z poszczególnych odcinków. Wysokość opłat za chorwackie autostrady zależy od trzech czynników:

  • długości pokonanego odcinka drogi,
  • sezonu (w sezonie letnim opłaty autostradowe są nieco wyższe niż poza sezonem),
  • kategorii pojazdu (samochód osobowy do 3.5t zaliczany jest do I kategorii).

Płatności można dokonać za pomocą: 

  • karty płatniczej,
  • gotówki,
  • BLIK-a,
  • szybkiego przelewu.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu ENC. Jest to chorwacki odpowiednik polskiego systemu ViaToll. To znacznie szybszy i prostszy sposób na uregulowanie opłaty za autostrady, który przy okazji pozwala też nieco zaoszczędzić. Użytkownicy ENC mogą liczyć na niższe opłaty. Natomiast wszystkie środki wpłacane na systemowe konto kierowcy, nie mają limitu, jeśli chodzi o ich wypłatę, jak również nie przepadają.

Jak korzystać z systemu ENC?

Usługa ENC jest dostępna na wszystkich punktach poboru opłat zarządzanych przez Chorwackie Autostrady d.o.o., a także na Autostradzie Rijeka-Zagreb d.d. Miejsca te są wyraźnie oznaczone znakami drogowymi "ENC". W sytuacji wzmożonego ruchu otwierane są dodatkowe bramki ENC.

Miejsca, w których można kupić ENC oraz numery bramek, przy których jest dostępny umieszczono m.in. na stronie HAC.hr.

Uwaga!

Urządzenie ENC należy kupić osobiście. Aby zrealizować transakcję, konieczne jest wypełnienie formularza i własnoręczne podpisanie umowy.

Aby korzystać z płatności ETC, należy wybierać odpowiednio oznaczone bramki na autostradach i zachować 10 m  odstępu od poprzedzającego samochodu. Szlaban podniesie się automatycznie (na wjeździe i wyjeździe). Przy zjeździe z płatnego odcinka na wyświetlaczu obok szlabanu pojawi się kwota pobranej opłaty i środki pozostałe na koncie.

Co jeżeli opłata za przejazd będzie większa niż kwota na koncie ENC? Szlaban i tak podniesie się do góry, ale na koncie pojawi się debet, na wyrównanie którego będziesz mieć 30 dni.

Na których odcinkach działa system ENC?

Nie wszystkie odcinki autostrad w Chorwacji są objęte systemem ENC. Z tej opcji możesz skorzystać, gdy Twoja trasa biegnie przez następujące drogi płatne:

  • Autostrada A1 Zagreb–Split–Dubrovnik,
  • Autostrada A3 Bregana–Zagreb–Lipovac,
  • Autostrada A4 Zagreb–Goričan,
  • Autostrada A5 Beli Manastir–Osijek–BiH,
  • Autostrada A6 Rijeka–Zagreb,
  • Autostrada A7 Rupa–Križišće,
  • Autostrada A10 Ploče–Granica BiH,
  • Autostrada A11 Zagreb–Sisak,
  • Droga D425 Ploče–Karamatići.

Ile kosztuje przejazd autostradami w Chorwacji?

Na początek sprawdźmy, jak wyglądają ceny pakietów ENC.

PAKIETKOSZT CAŁKOWITYKOSZT URZĄDZENIAKREDYT NA PRZEJAZD
S60 euro15 euro57,50 euro
M90 euro15 euro95,84 euro
L120 euro15 euro134,17 euro

źródło: www.chorwackie.pl

Nieco trudniej jest oszacować dokładną opłatę, którą trzeba uiścić na bramce. Jeśli chcesz to zrobić jeszcze przed wyjazdem, musisz dokładnie wytyczyć swoją trasę.

Opłata za przejazd z Goričan do Dubrownika

Jeżeli wjeżdżasz do Chorwacji od strony Węgier (przejście w Letenye), a Twoim celem jest Dubrownik (punkt opłat w Vrgorac), musisz przygotować się na następujące opłaty.

Odcinek autostradyIAIIIIIIIIV
Goričan – Sveta Helena3,40 euro5,80 euro8,60 euro13 euro19,10 euro
A1: Zagreb (Lučko) – Vrgorac17,70 euro29,60 euro46 euro67,60 euro102,30 euro
SUMA21,1 euro35,4 euro54,6 euro80,6 euro121,4 euro

Opłaty za przejazd z Macelj do Dubrownika

Na wypoczynek w Chorwacji dojedziesz również przez Słowację. Oto jak kształtują się opłaty za przejazd od przejścia granicznego w Macelj do Dubrownika (punkt opłat w Trakošćan).

Odcinek autostradyIAIIIIIIIIV

Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb)

3,80 euro6,40 euro9,60 euro14,60 euro28,50 euro

A1: Zagreb (Lučko) – Vrgorac

17,70 euro29,60 euro46 euro67,60 euro102,30 euro
SUMA21,5 euro36 euro55,6 euro82,2 euro130,8 euro

Opłaty za przejazd z Goričan do Splitu

Bardzo popularnym kierunkiem wycieczkowym Polaków jest Split. Oto, ile zapłacisz, jadąc przez Węgry właśnie w tym kierunku (punkt opłat w Dugopolje).

Odcinek autostradyIAIIIIIIIIV
Goričan – Sveta Helena3,40 euro5,80 euro8,60 euro13 euro19,10 euro
A1: Zagreb (Lučko) – Dugopolje14,40 euro24 euro37,60 euro55,20 euro83,70 euro
SUMA17,8 euro29,8 euro46,2 euro68,2 euro102,8 euro

Opłaty za przejazd z Macelj do Splitu

Trasa z Polski do Splitu może wieść także przez Słowację (przejście w Macelj).

Odcinek autostradyIAIIIIIIIIV

Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb)

3,80 euro6,40 euro9,60 euro14,60 euro28,50 euro

A1: Zagreb (Lučko) – Dugopolje

14,40 euro24 euro37,60 euro55,20 euro83,70 euro

SUMA

18,2 euro30,4 euro47,2 euro69,8 euro

112,2 euro

Opłaty za przejazd z Goričan do Zadaru

Jest to trasa, którą pokonuje się jadąc od Węgier, Budapesztu (przejście w Letenye) do Zadaru (ostatni punkt opłat w Zadar zapad).

Odcinek autostradyIAIIIIIIIIV
Goričan – Sveta Helena3,40 euro5,80 euro8,60 euro13 euro19,10 euro
A1: Zagreb (Lučko) – Zadar zapad9,80 euro16 euro25,60 euro37 euro57,30 euro
SUMA13,2 euro21,8 euro34,2 euro50 euro76,4 euro

Opłaty za przejazd z Macelj do Zadaru

Jest to trasa którą pokonuje się, jadąc od Słowenii, (przejście w Macelj) do Splitu (punkt opłat w Zadar zapad).

Odcinek autostradyIAIIIIIIIIV
Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb)3,80 euro6,40 euro9,60 euro14,60 euro28,50 euro
A1: Zagreb (Lučko) – Zadar zapad9,80 euro16 euro25,60 euro37 euro57,30 euro
SUMA13,2 euro21,8 euro34,2 euro50 euro76,4 euro

Niektóre strony udostępniają podróżnym specjalny kalkulator opłat za przejazd, jakie mogą Cię czekać w Chorwacji i w drodze do Chorwacji.

Winiety w drodze do Chorwacji - autostrady na trasie są nimi objęte!

Wiesz już, że w Chorwacji nie kupuje się winiet, a za przejazd płaci się w specjalnych punktach poboru. Inaczej wygląda sprawa w tzw. krajach przejazdowych. W przypadku Chorwacji są to:

  • Czechy,
  • Austria,
  • Węgry, 
  • Słowacja,
  • Słowenia.

Wszystkie te państwa  wprowadziły na swoim terytorium system winiet. W niektórych masz możliwość ich zakupu online w wersji elektronicznej jeszcze przed wyjazdem. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu na drodze, a podróż będzie znacznie spokojniejsza.

Przeanalizowaliśmy koszt przejazdu do Chorwacji pod kątem opłat drogowych, biorąc pod uwagę dwa warianty. Założyliśmy jedynie przejazd przez te kraje i zakup winiety na najkrótszy możliwy okres.

Czechy-Austria-Słowenia

W Czechach i Austrii funkcjonują winiety elektroniczne na jeden dzień. Niestety w Słowenii najtańsza winieta obowiązuje przez 7 dni. Trzeba ją wykupić nawet wtedy, jeśli tylko przejeżdżasz przez ten kraj.

KRAJOKRES TRWANIA WINIETYCENA
Czechy1 dzień

49.99 zł/200.00 CZK

Austria1 dzień

49.99 zł/8.60 euro

Słowenia7 dni

99.99 zł/16.00 euro

RAZEM: 199.97 zł

Słowacja-Węgry

Tym razem 1-dniową winietę możesz kupić na Węgrzech, ale na Słowacji najkrótszy możliwy okres jej trwania to 10 dni.

KRAJOKRES TRWANIA WINIETYCENA
Słowacja10 dni

72.99 zł/12.00 euro

Węgry1 dzień

72.99 zł/5150.00 HUF

RAZEM: 145.98 zł

Warto wiedzieć

Jeśli przy planowaniu podróży najbardziej zależy Ci na optymalizacji kosztów, najlepszym wyborem będzie trasa przez Słowację i Węgry. Wjedziesz wówczas do Chorwacji od północno-wschodniej strony. Tym samym w samej Chorwacji pokonasz więcej kilometrów niż poza nią, jeśli Twoim celem są oczywiście popularne miejscowości turystyczne na południu.

Najważniejsze przepisy drogowe w Chorwacji

Na terenie Chorwacji ruch drogowy odbywa się na podobnych zasadach, jak w Polsce. Znajdziesz tu charakterystyczne znaki zakazu lub nakazu. To co jednak odróżnia Chorwację od Polski, to dopuszczalne prędkości na drogach. Wedle przepisów maksymalna prędkość to:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym dla wszystkich pojazdów,
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym dla samochodów osobowych i 80 km/h dla aut z przyczepą lub powyżej 3,5 t,
  • 130 km/h na autostradach dla samochodów osobowych, a pozostałych aut – 90 km/h,
  • 110 km/h na drogach ekspresowych dla wszystkich samochodów.

O czym jeszcze pamiętać w Chorwacji, aby nie narazić się na wysoki mandat?

  1. Nie możesz prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu (limit dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz kierowców zawodowych, wykonujących pracę to 0,0 promila, a dla pozostałych - 0,5 promila).
  2. Nie możesz korzystać w trakcie jazdy z telefonu komórkowego, chyba że za pomocą zestawu głośnomówiącego.
  3. Obowiązuje Cię znajomość zasad parkowania w Chorwacji. Możesz zostawić auto tylko w wyraźnie dozwolonym miejscu.
  4. Wszyscy podróżujący samochodem są zobowiązani do zapisania pasów bezpieczeństwa.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji samochodem?

Zanim wyruszysz w podróż poza przepisami drogowymi zapoznaj się z aktualnymi cenami paliw na stacjach benzynowych oraz obowiązkowym wyposażeniem samochodu. 

Ceny paliw w Chorwacji

W Chorwacji nie znajdziesz stacji znanych z polskich dróg. Tamtejsi kierowcy korzystają z takich sieci jak Lukoil, Tifon, INA, Petrol i mniej znanych firm. Choć ceny paliw nie odbiegają zbytnio od polskich, ostateczny koszt tankowania zależy od lokalizacji oraz dystrybutora paliwa. Sprawdziliśmy średnie ceny paliwa za 1 litr w 2024 roku:

  • Pb95 – 1,46 euro,
  • Pb98 – 1,89 euro,
  • ON – 1,56 euro,
  • LPG – 0,74 euro.

Uwaga!

W Chorwacji stacje benzynowe nie są zasadniczo dostępne przez całą dobę. Możesz z nich skorzystać od godz. 6-8 do 20-22. Jest co prawda kilka punktów, które działają non stop, jednak są one zlokalizowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu turystycznego. Jeśli więc późną porą wybierasz się z dala od nich, lepiej zatankować do pełna.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Chorwacji

Poruszając się po Chorwacji, trzeba mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Co ważne, ten wymóg obejmuje również niepełnoletnie dzieci. Nie musisz z kolei wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy. Wystarczy Ci Twój polski dokument. Poza nim inne ważne dokumenty, które należy zabrać ze sobą, to:

  • polisa OC,
  • dowód rejestracyjny auta z ważnym badaniem technicznym.

W kwestii obowiązkowego wyposażenia samochodu Chorwacja dostosowała się do wymogów tzw. konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. To międzynarodowa umowa, w której wskazano m.in. wymogi co do obowiązkowego wyposażenia samochodów zagranicznych. Zgodnie z tymi zapisami, auto zarejestrowane w innym kraju musi być wyposażone zgodnie z wykazem panującym w rodzimym prawie, niezależnie od tego, jakie wymogi obowiązują w kraju, przez który pojazd przejeżdża.

Uwaga!

Chorwacje służby nie mogą ukarać polskiego kierowcy, jeśli nie będzie miał na wyposażeniu samochodu elementu obowiązkowego na terenie tego kraju, ale z kolei niewymaganego przez polskie prawo.

W podróż należy zabrać ze sobą:

  • kamizelkę odblaskową,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • dobrze wyposażoną apteczkę,
  • komplet zapasowych żarówek.

Niektóre z nich nie są obowiązkowe, ale warto mieć je ze względów praktycznych.

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Chorwacji?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Chorwacji, czy w jakimkolwiek innym kierunku zagranicznym, dobre ubezpieczenie samochodu to podstawa. Nie chodzi wyłącznie o obowiązkowe OC. Podróż będzie znacznie przyjemniejsza i spokojniejsza, jeśli maksymalnie zadbasz o poczucie bezpieczeństwa Twoje i pasażerów. Stresu może Ci odjąć ubezpieczenie autocasco czy assistance. To możliwe rozszerzenia ochrony, które w przypadku wyjazdu za granicę mogą stanowić nieocenione wsparcie przy awarii, kradzieży czy uszkodzeniu samochodu. 

Sprawdź dlaczego warto: Jedziesz na wakacje za granicą własnym autem? Pomyśl o ubezpieczeniu!

Wypowiedź eksperta

Jeśli za granicą dojdzie do kolizji lub wypadku, to z ubezpieczenia OC sprawcy poszkodowani dostają pieniądze. Ubezpieczenie pokryje m.in. koszt naprawy pojazdu leczenia. Jeżeli natomiast dojdzie do awarii Twojego auta, będziesz potrzebować dodatkowej ochrony, zwłaszcza że koszty usług takich jak holowanie czy organizacja dalszej podróży mogą się okazać wyjątkowo kosztowne. W takich sytuacjach assistance, nawet w wariancie krótkoterminowym, jest bezcenne.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

W praktyce dzięki polisie assistance za granicą możesz liczyć m.in. na:

  • usunięcie awarii (naprawę na miejscu lub holowanie do warsztatu),
  • samochód zastępczy,
  • organizację noclegu,
  • pomoc tłumacza, lekarza,
  • pomoc informacyjną.

Dokładny zakres świadczeń ze strony towarzystwa zależy oczywiście od wybranego przez Ciebie wariantu polisy. 

W popularnych turystycznie krajach, a Chorwacja z pewnością do takich należy, warto poszerzyć ochronę samochodu o autocasco. W końcu samochód może zostać uszkodzony z przyczyn niezależnych od Ciebie (np. przez siły przyrody lub w drodze aktu wandalizmu). 

Przykład

Jeśli za granicą dojdzie do kolizji lub wypadku, to z ubezpieczenia OC sprawcy poszkodowani dostają pieniądze. Ubezpieczenie pokryje m.in. koszt naprawy pojazdu leczenia. Jeżeli natomiast dojdzie do awarii Twojego auta, będziesz potrzebować dodatkowej ochrony, zwłaszcza że koszty usług takich jak holowanie czy organizacja dalszej podróży mogą się okazać wyjątkowo kosztowne. W takich sytuacjach assistance, nawet w wariancie krótkoterminowym, jest bezcenne.

W dalszej trasie przydaje się również polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. W jej ramach możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji po wypadku. 

Czy polskie OC wystarczy do Chorwacji?

Przed wyjazdem do Chorwacji własnym samochodem nie musisz starać się w swoim towarzystwie o Zieloną Kartę. W razie konieczności kupione w Polsce wystarczy, aby pokryć koszty likwidacji szkody. Poruszając się po polskich drogach nie musimy mieć przy sobie polisy fizycznie. Służby korzystają ze specjalnego systemu elektronicznego, w którym mogą sprawdzić ważność ubezpieczenia OC. Za granicą jest inaczej, dlatego wyjeżdżając do Chorwacji wydrukuj polisę i trzymaj ją zawsze w samochodzie jak potwierdzenie zakupu. 

Porównaj ceny OC i AC

Nie tylko ubezpieczenie samochodu przyda się w Chorwacji...

Jeżeli jesteś ubezpieczony w NFZ, możesz złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej będziesz mógł skorzystać z  podstawowej opieki zdrowotnej w państwach UE - Chorwacja również do nich należy.

Uwaga!

Pamiętaj, że pomoc lekarska w ramach EKUZ nie jest w 100% bezpłatna, a świadczenia są ograniczone. Przykładowo karta EKUZ nie pozwoli Ci na zorganizowanie w jej ramach transportu medycznego do kraju.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiego ubezpieczenia, skorzystasz z pomocy lekarskiej w prywatnych gabinetach, ale także z bezpłatnego pobytu w szpitalu, jeśli zajdzie taka konieczność. Co ważne, polisa turystyczna chroni też przed skutkami zdarzeń niezwiązanych z medycyną. Taką ochronę możesz kupić nawet tuż przed wyjazdem do Chorwacji, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. To samo dotyczy polisy assistance krótkoterminowego. 

Co warto wiedzieć?

  1. W Chorwacji opłaty autostradowe reguluje się w punktach poboru zlokalizowanych przy zjazdach z płatnych odcinków. Innym sposobem jest wykorzystanie systemu ENC (odpowiednika polskiego ViaToll). 
  2. Aby podróżować w Chorwacji autostradami, nie kupuje się winiet. Inaczej jest w przypadku Czech, Węgier, Austrii czy Słowacji, przez które wiedzie trasa. Aby legalnie poruszać się po tamtejszych płatnych dogach szybkiego ruchu, musisz dokonać zakupu winiety stacjonarnej albo elektronicznej.
  3. W Na terytorium republiki czeskiej obowiązują 1-dniowe winiety, ale np. w Słowacji nawet za sam przejazd musisz wykupić winietę na 10 dni (to minimalny okres).
  4. Ceny autostrad w Chorwacji zależą od kategorii pojazdu, kilometrów pokonanych na płatnym odcinku oraz sezonu - przykładowo w pełni lata opłaty będą wyższe niż poza sezonem turystycznym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy w Chorwacji obowiązuje Zielona Karta?

    Tak, jeśli jedziesz do Chorwacji samochodem, nie musisz starać się o wydanie Zielonej Karty przez swoje towarzystwo. Jeśli masz kupione obowiązkowe OC, wystarczy mieć ze sobą potwierdzenie jego zakupu.

  2. Jak się płaci na autostradach w Chorwacji?

    Na bramkach autostradowych przy zjeździe z płatnego odcinka lub za pośrednictwem elektronicznego systemu ENC. W Chorwacji nie obowiązują winiety.

  3. Jak długo jedzie się samochodem do Chorwacji?

    Wszystko zależy od tego, jaką trasę wybierzesz. Najkrótszą możesz pokonać nawet w niecałe 9 godzin (przez Czechy, Słowację i Węgry).

  4. Czy mogę zapłacić na autostrady w Chorwacji za pomocą karty płatniczej?

    Tak, na bramach zjazdowych możesz zapłacić kartą, ale również za pomocą BLIK-a czy gotówką.