Jeśli planujesz wyjazd za granicę własnym autem, z wyprzedzeniem sprawdź swoje obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co to znaczy? Nie w każdym kraju polskie OC działa tak jak w obrębie RP. Poza tym warto wiedzieć, jak uruchomić polisę, gdy dojdzie do szkody właśnie poza granicami kraju. Sprawdź, gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie auta, a w jakich państwach powinieneś mieć wykupioną dodatkową ochronę.
- Gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie OC?
- W których krajach polskie ubezpieczenie samochodu nie zadziała?
- Kto odpowiada za szkody za granicą?
- Co robić, gdy dojdzie do szkody komunikacyjnej za granicą?
- Jak zlikwidować szkodę z ubezpieczenia OC za granicą?
- Czy trzeba mieć potwierdzenie zakupu OC pojazdu za granicą?
- Czy można mieć polskie OC na samochód zarejestrowany za granicą?
- Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę - czy warto?
- Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu, którym jeździsz za granicę?
Wyjazdy zagraniczne to nie zawsze samolot i coraz rzadziej pociąg. Ogromna sieć autostrad szczególnie w krajach rozwiniętych i relatywnie niskie koszty podróży skłaniają Polaków do wypraw samochodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że z Południowej Polski do Chorwacji jest prawie taka sama jak nad Bałtyk.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Wybierając się w podróż poza granice Polski, warto wiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenie OC może nie stanowić wystarczającego zabezpieczenia. W niektórych państwach problem ten rozwiązuje posiadanie Zielonej Karty, którą duża część ubezpieczyciele dodaje za darmo do obowiązkowej polisy.
Oto wszystko co trzeba wiedzieć o działaniu ubezpieczenia OC za granicą, aby uniknąć nieporozumień!
Gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie OC?
1 maja 2004 roku przedstawiciele większości państw europejskich podpisali Jednolite Porozumienie Wielostronne. Na jego mocy ubezpieczenie OC kupione w kraju obowiązuje także na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Pod Porozumieniem podpisało się także kilka innych krajów:
- Islandia,
- Norwegia
- Szwajcaria
- Andora,
- Serbia,
- Czarnogóra.
W efekcie na ich terenie nasze krajowe ubezpieczenie OC jest ważne i nie trzeba kupować dodatkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej.
W których krajach polskie ubezpieczenie samochodu nie zadziała?
Choć lista krajów, w których honorowane będzie nasze polskie OC jest długa, wciąż istnieją obszary, na których taka polisa nie zadziała w razie potrzeby. Wówczas trzeba postarać się o specjalną ochronę, np. w ramach systemu Zielonej Karty czy OC granicznego.
Zobacz więcej:OC graniczne – kiedy jest potrzebne i ile kosztuje?
Czym jest Zielona Karta pojazdu?
Zielona Karta pojazdu to potwierdzenie tego, że został on ubezpieczony w Polsce. Jeśli więc doprowadzisz poza granicami kraju do kolizji lub wypadku, Twój ubezpieczyciel pokryje koszty likwidacji szkód osób trzecich.
Uwaga!
Dzięki systemowi Zielonej Karty w wybranych krajach nie trzeba martwić się o dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. W Polsce za realizację systemu odpowiada Polskie Biuro ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Do niego należy także likwidacja szkody wyrządzonej przez właściciela pojazdu ubezpieczonego poza Polską.
Które kraje należą do systemu Zielonej Karty?
Zielona Karta czy dodatkowe ubezpieczenie samochodu nie będzie Ci potrzebne w większości krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak w gronie 46 biur narodowych 10 nie podpisało się pod Porozumieniem Wielostronnym. Efekt? Przejeżdżając przez te kraje samochodem, należy zadbać o wyrobienie wcześniej Zielonej Karty lub zakup ubezpieczenia OC granicznego.
Polskie ubezpieczenie OC nie zadziała w:
Uwaga!
Jak uzyskać Zieloną Kartę przed wyjazdem za granicę samochodem?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce traktuje Zieloną Kartę jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC lub sprzedaje ją klientowi w bardzo korzystnej cenie. Każdy zakład ubezpieczeń może dowolnie kształtować warunki wydawania tego dokumentu.
Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego będzie dostępny za dodatkową opłatą np. w: Ergo Hestii, Wienerze czy towarzystwie TUZ Ubezpieczenia. Ile zatem kosztuje wyrobienie Zielonej Karty? Tam gdzie trzeba za nią zapłacić, zwykle ceny wahają się od 20 do 100 zł.
Wypowiedź eksperta
Przed wyjazdem za granicę skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i wskaż kraj, w którym będziesz potrzebować certyfikatu. Czarno-biały dokument wydawany jest na okres od 15 dni do 12 miesięcy. To właściciel pojazdu sam określa, na jak długo go potrzebuje.
Kto odpowiada za szkody za granicą?
Gdy doprowadzisz do szkody poza granicami polski, będziesz musiał udostępnić wszystkie niezbędne dane identyfikacyjne, a więc:
- imię i nazwisko,
- adres,
- numer dowodu tożsamości,
- dane pojazdu,
- serię i numer polisy ubezpieczenia OC wraz z datą jego ważności oraz nazwą i adresem zakładu ubezpieczeń.
Likwidacją szkody zajmie się wówczas lokalny odpowiednik naszego polskiego PBUK.
Jeżeli natomiast to Ty będziesz poszkodowanym, musisz zebrać wyżej wymienione dane od sprawcy zdarzenia.
Jeśli jest nim obywatel jednego z państw sygnatariuszy, po powrocie do Polski skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na podstawie danych z polisy sprawcy Biuro wskaże reprezentanta ds. roszczeń. Podmiot ten reprezentuje na terytorium Polski zakład ubezpieczeń sprawcy i do niego należy właśnie skierować roszczenia z tytułu doznanej szkody.
Reprezentant jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na zgłoszone żądanie wraz z uzasadnieniem w terminie 3 miesięcy od dnia zgłoszenia. Jeśli tego nie zrobi, roszczenie należy zgłosić do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Co robić, gdy dojdzie do szkody komunikacyjnej za granicą?
Wszystko zależy od tego, jaki jest rodzaj szkody i co mówią lokalne przepisy. Pamiętajmy, że w Polsce nie ma obowiązku wzywania policji na miejskie kolizji, w której żaden z uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń. Zupełnie inaczej może być za granicą.
Zobacz też: Kiedy trzeba wezwać policję do kolizji, a kiedy nie?
Krokiem niezbędnym powinno być spisanie szczegółowego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, którego wzór warto wozić w aucie w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Powinny się w nim znaleźć następujące informacje:
- dane właściciela pojazdu,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- marka i model pojazdu,
- nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
- numer polisy OC,
- kraj ubezpieczenia pojazdu.
Poza tym w oświadczeniu należy zawrzeć:
- wyraźne przyznanie się do winy sprawcy,
- szczegółowy przebieg i okoliczności zdarzenia,
- opis uszkodzeń (najlepiej z dokumentacją zdjęciową).
Jak zlikwidować szkodę z ubezpieczenia OC za granicą?
Sposób i ścieżka likwidacji szkody za granicą może przebiegać bez komplikacji, jeśli zastosujemy się do obowiązujących procedur.
Wariant 1: Szkoda na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Jeżeli zdarzenie miało miejsce w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o wypłatę odszkodowania należy się ubiegać w towarzystwie, w którym sprawca kupił ubezpieczenie samochodu. Warto zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dowiesz się tam, kto jest reprezentantem ds. roszczeń zagranicznej firmy i może w Twoim imieniu prowadzić sprawę (zwykle tę rolę przejmuje polski ubezpieczyciel).
Jeśli zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy szkody nie będzie miała reprezentanta w Polsce, za proces likwidacji szkody odpowiada PBUK.
Wariant 2: Szkoda poza terenem Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Jeżeli do szkody doszło w kraju, który nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zasady likwidacji szkody będą nieco inne. Nie możesz wówczas zgłosić się do pomoc do polskich instytucji, ale musisz działać bezpośrednio w firmie sprawcy szkody za granicą. Nie zawsze ta procedura przebiega szybko i sprawnie.
Zabezpieczeniem na taki wypadek może być własna polisa autocasco. Wówczas możesz starać się o likwidację szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce, w którym mamy wykupione autocasco.
Zobacz też: Co obejmuje ubezpieczenie autocasco?
Czy trzeba mieć potwierdzenie zakupu OC pojazdu za granicą?
W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że nie musimy wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy dowodu zawarcia umowy OC. O tym wszystkim musimy jednak pamiętać za granicą! W końcu tamtejsze służby nie mają swobodnego dostępu do bazy CEPiK, w której mogą zweryfikować dane kierowcy i pojazdu w przypadku kontroli.
Na wyjazd za granicę własnym samochodem należy zabrać:
- ważną polisę ubezpieczenia OC (Zieloną Kartę lub OC graniczne),
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- prawo jazdy.
Czy można mieć polskie OC na samochód zarejestrowany za granicą?
Zastanawiasz się, czy możesz ubezpieczyć w Polsce auto zarejestrowane w innym kraju? Aby odpowiedzieć na to pytanie, poszczególnie przypadki należy rozpatrywać indywidualnie.
Przykład
Kluczowe znaczenie ma tutaj miejsce zameldowania na pobyt stały. Jeśli pan Mariusz jest zameldowany w Polsce, samochód również powinien być zarejestrowany, a co za tym idzie ubezpieczony, w Polsce. Niestety pan Mariusz jest zameldowany w Niemczech i tam ma zarejestrowany samochód. Chcąc opłacać OC w Polsce, musiałby się tu zameldować i zarejestrować auto.
Przykład
Tutaj zamiar powrotu do Polski na stałe nieco zmienia postać rzeczy. Pani Beata nie ma adresu zameldowania na pobyt stały w Holandii. Przyjeżdża na pobyt tymczasowy, pracuje, po czym zjeżdża do Polski. Gdyby chciała, może zarejestrować samochód w Polsce, wykupić polisę OC w działającym tutaj towarzystwie ubezpieczeniowym i władze Holandii będą honorować takie ubezpieczenie.
Przykład
Samo zaniedbanie obowiązku rejestracji auta grozi karą grzywny od 250 do 2000 zł. Jakiekolwiek nieprawidłowości z tym związane wyjdą na jaw przy pierwszej lepszej kontroli drogowej. To, co planuje zrobić pan Tomek, jest wysoce ryzykowne i skrajnie nieodpowiedzialne.
Na pojazd zarejestrowany za granicą żadne działające w Polsce towarzystwo ubezpieczeniowe nie może wystawić polisy całorocznej. Jedyny dostępny wówczas rodzaj polisy OC, to 30-dniowe, krótkoterminowe OC - i to tylko jednorazowo.
Dowiedz się więcej: OC krótkoterminowe na miesiąc - ile kosztuje i gdzie kupić?
Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę - czy warto?
Dodatkowe ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę to opcja , a nie obowiązek. Warto jednak rozważyć rozszerzenie ochrony. Dzięki temu unikniesz przykrych i nieprzewidzianych konsekwencji wszelkich zdarzeń związanych z twoim pojazdem.
Niektóre usługi drogowe poza granicami Polski, np. holowanie pojazdu, są naprawdę kosztowne!
Gdy często podróżujesz do innych krajów, większe poczucie bezpieczeństwa zyskasz z polisą assistance, nawet tą w wariancie krótkoterminowym. Ochrona obejmuje takie przypadki jak choćby:
- przebicie opon,
- brak paliwa,
- rozległą awarię silnika.
Przy porównaniu ofert w kalkulatorze assistance zauważysz, że zakres ochrony może być znacznie szerszy - wszystko zależy od tego czego i na jak długo potrzebujesz.
Takie same korzyści płyną z zakupu ubezpieczenia AC, jednak to produkt, który powinieneś kupić wraz z całorocznym ubezpieczeniem OC. Autocasco docenisz jednak wtedy, gdy również za granicą dojdzie do:
- kradzieży auta,
- uszkodzenia z powodu złej pogody,
- aktu wandalizmu,
- innych działań ze strony osób trzecich.
Jeśli obawiasz się kosztów związanych z rozszerzeniem ochrony, kalkulator OC i AC to strzał w dziesiątkę. Wygodne narzędzie online pozwoli Ci oszacować koszty zarówno umowy całorocznej, jak i assistance w wariancie krótkoterminowym. A jeśli się zdecydujesz, umowę podpiszesz w zaledwie kilka minut!
Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu, którym jeździsz za granicę?
O użytkowanie samochodu za granicą zostaniesz zapytany przy zakupie ubezpieczenia OC - niezależnie od tego, czy polisę kupujesz z pomocą agenta czy za pośrednictwem kalkulatora OC i AC.
widok formularza kalkulatora OC i AC rankomat.pl
Czy to wpływa na ocenę ryzyka? Czy za granicą masz większe szanse spowodować stłuczkę? Teoretycznie tak. Po pierwsze, jesteś w obcym kraju i być może nie do końca znasz tamtejsze przepisy lub zwyczaje. Problematyczna może być szczególnie podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie na drodze obowiązuje ruch lewostronny.
Po drugie, za granicą koszt likwidacji szkody może być wyższy z uwagi na:
- kurs walut,
- droższe usługi naprawcze,
- droższe części,
- wyższy koszt obsługi szkody,
- możliwą konieczność tłumaczenia dokumentów i załatwiania sprawy na odległość bez możliwości weryfikacji szkody.
Porównaliśmy oferty dla przykładowego kierowcy na ten sam samochód, przy czym w jednej ofercie zaznaczyliśmy, że auto nie będzie się poruszać za granicą, a w drugiej - że będzie. Nasz przykładowy kierowca to 40-letni żonaty mężczyzna z Tarnowskich Gór, ma jedno 12-letnie dziecko, i 14-letniego Opla Vectrę, 1,9 CDTi. OC kupuje od ponad 10 lat, nigdy nie miał szkód.
Poniżej widzisz oferty dla pojazdu, który nie będzie jeździł za granicę.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | 400,00 zł rata od 220 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 434,00 zł rata od 434 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 456,48 zł rata od 252,24 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 461,00 zł rata od 288 zł | |||
OC | AC Mini | Assistance | NNW | 525,48 zł rata od 286,74 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 536,00 zł rata od 536 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 585,00 zł rata od 585 zł | |||
OC | AC Mini | Assistance | NNW | 659,00 zł rata od 659 zł | |||
OC | AC Mini | Assistance | NNW | 671,38 zł rata od 359,69 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 738,00 zł rata od 242 zł | |||
400,00 złrata od 220.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
434,00 złrata od 434.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
456,48 złrata od 252.24 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
461,00 złrata od 288.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
525,48 złrata od 286.74 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
536,00 złrata od 536.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
585,00 złrata od 585.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
659,00 złrata od 659.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
671,38 złrata od 359.69 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
738,00 złrata od 242.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Nieco inaczej kształtują się oferty dla auta, które będzie użytkowane za granicą ponad 3 miesiące w roku.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | 404,00 zł rata od 404 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 461,00 zł rata od 288 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 489,03 zł rata od 268,96 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 524,68 zł rata od 524,68 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 536,00 zł rata od 536 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 585,00 zł rata od 336,50 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 623,00 zł rata od 480 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 665,00 zł rata od 665 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 738,00 zł rata od 242 zł | |||
404,00 złrata od 404.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
461,00 złrata od 288.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
489,03 złrata od 268.96 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
524,68 złrata od 524.68 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
536,00 złrata od 536.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
585,00 złrata od 336.50 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
623,00 złrata od 480.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
665,00 złrata od 665.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
738,00 złrata od 242.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Widzimy, że w przypadku, gdy nasz modelowy kierowca nie wybiera się za granicę, więcej towarzystw ubezpieczeniowych jest skłonnych przedstawić ofertę, a niektóre z nich, jak np. Link4 czy Beesafe, są w stanie zaproponować AC ,mini w atrakcyjnej cenie.
Uwaga!
Masz obowiązkowe OC i szykujesz się do podróży za granicę? Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na taki wyjazd niesie wyłącznie korzyści - skupisz się na wypoczynku bez obaw, że , w razie konieczności będziesz mógł liczyć tylko na siebie.
Co warto wiedzieć?
- Polskie ubezpieczenie OC obowiązuje w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego dzięki Jednolitemu Porozumieniu Wielostronnemu.
- W krajach poza UE, jak Albania, Ukraina, Turcja czy Tunezja, potrzebna jest Zielona Karta, która działa jako międzynarodowy certyfikat potwierdzający posiadanie ważnego OC.
- W państwach takich jak Rosja czy Białoruś, ubezpieczenie OC wykupione w Polsce ani Zielona Karta nie są uznawane. konieczne jest zakupienie lokalnego ubezpieczenia granicznego.
- Zielona Karta jest wydawana przez ubezpieczyciela zazwyczaj bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Dokument można uzyskać na okres od 15 dni do 12 miesięcy.
- Warto rozważyć zakup assistance lub autocasco przed zagranicznymi podróżami, by uniknąć kosztów związanych z awarią, holowaniem czy kradzieżą pojazdu - mogą się zdarzyć również poza granicami Polski.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy trzeba mieć wydrukowane OC za granicą?
Tak, jeśli podróżujesz poza granice polski, powinieneś wydrukować i mieć przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
Czy za granicą muszę mieć ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny?
Tak - te dokumenty są niezbędne do identyfikacji kierowcy i pojazdu przez służby innego kraju. Nie mają one dostępu do polskiego systemu, w którym na własną rękę mogą sprawdzić te dane.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę?
Jeśli zdecydujesz się na zakup assistance krótkoterminowego na czas wyjazdu, zapłacisz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ostateczna cena zależy od tego, jakiego zakresu ochrony oczekujesz i na jakich warunkach. W kalkulacji liczą się także Twoje dane jako kierowcy oraz parametry techniczne ubezpieczanego samochodu. Zdecydowanie jednak bardziej opłaca się dopłacić za rozszerzoną polisę niż ponosić wysokie koszty likwidacji szkód i napraw w innych krajach.