Jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd  swoim samochodem, przyda Ci się garść informacji dotyczących polskiego ubezpieczenia OC poza granicami RP. Dowiedz się, gdzie obowiązuje, a w jakich państwach powinieneś mieć wykupioną dodatkową ochronę.

Wyjazdy zagraniczne to nie zawsze samolot i coraz rzadziej pociąg. Ogromna sieć autostrad szczególnie w krajach rozwiniętych i relatywnie niskie koszty podróży skłaniają Polaków do wypraw samochodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że z Południowej Polski do Chorwacji jest prawie taka sama jak nad Bałtyk.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Wybierając się w podróż poza granice Polski, warto wiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenieOC może nie stanowić wystarczającego zabezpieczenia. W niektórych państwach problem ten rozwiązuje posiadanie Zielonej Karty, którą duża część ubezpieczyciele dodaje za darmo do obowiązkowej polisy.

Gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie OC?

Od 1 maja 2004 r. ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium państw sygnatariuszy Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi, czyli:

Na ich terenie nasze krajowe OC jest ważne i nie trzeba kupować dodatkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli spowodujesz wypadek na terenie któregokolwiek z wyżej wymienionych państw, musisz udostępnić poszkodowanemu wszelkie dane umożliwiające identyfikację:

 • imię i nazwisko,
 • adres,
 • numer dowodu tożsamości,
 • dane pojazdu,
 • serię i numer polisy ubezpieczenia OC wraz z datą jego ważności oraz nazwą i adresem zakładu ubezpieczeń.

Szkody za granicą

Jeżeli to ty będziesz poszkodowanym, musisz zebrać wyżej wymienione dane od sprawcy zdarzenia. Jeśli jest nim obywatel jednego z państw sygnatariuszy, po powrocie do Polski skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na podstawie danych z polisy sprawcy, Biuro wskaże reprezentanta ds. roszczeń. Podmiot ten reprezentuje na terytorium Polski zakład ubezpieczeń sprawcy i do niego należy właśnie skierować roszczenia z tytułu doznanej szkody. Reprezentant jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na zgłoszone żądanie wraz z uzasadnieniem w terminie 3 miesięcy od dnia zgłoszenia. Jeśli tego nie zrobi, roszczenie należy zgłosić do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zielona Karta

Jeżeli planujesz wyjazd poza kraje Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego potrzebna Ci będzie tzw. Zielona Karta. Działa ona na zasadzie OC, jednak stanowi odrębny dokument. Większość towarzystw ubezpieczeniowych traktuje ją jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC lub udziela korzystnych rabatów na jej zakup.

Czy można mieć polskie OC na samochód zarejestrowany za granicą?

To zależy w dużej mierze od kontekstu.

Przykład 1. Pan Mariusz mieszka i pracuje na stałe w Niemczech w Dortmundzie. Do Polski zjeżdża dwa razy do roku. Ma samochód, dwulitrowe Audi A6 z 2012 roku. W Niemczech za OC zapłaciłby za nie 400€, czyli ok. 1800 zł. W Polsce za ten sam samochód wychodzi 800 zł. Nie da się ukryć, że pan Mariusz wolałby ubezpieczyć samochód w Polsce, oszczędzając tym samym ok. 1000 zł. 

Kluczowe znaczenie ma tutaj miejsce zameldowania na pobyt stały. Jeśli pan Mariusz jest zameldowany w Polsce, samochód również powinien być zarejestrowany, a co za tym idzie ubezpieczony, w Polsce. Niestety pan Mariusz jest zameldowany w Niemczech i tam ma zarejestrowany samochód. Chcąc opłacać OC w Polsce musiałby się tu zameldować i zarejestrować auto.

Przykład 2. Pani Beata jeździ do pracy do Holandii - co miesiąc na trzy miesiące - po czym wraca. Pracuje i odkłada na kontynuację budowy domu w Kutnie. Na miejscu w Holandii kupiła sobie niedrogi samochód na bieżące dojazdy. Auto jest zarejestrowane za granicą, ale pani Beata chciałaby płacić za OC według polskich stawek. 

Tutaj zamiar powrotu do Polski na stałe nieco zmienia postać rzeczy. Pani Beata nie ma adresu zameldowania na pobyt stały w Holandii. Przyjeżdża na pobyt tymczasowy, pracuje, po czym zjeżdża do Polski. Gdyby chciała, może zarejestrować samochód w Polsce, wykupić polisę OC w działającym tutaj towarzystwie ubezpieczeniowym i władze Holandii będą honorować takie ubezpieczenie. 

Przykład 3. Pan Tomek kupił okazyjnie samochód we Francji i zjechał nim do Polski. Wykupił ubezpieczenie krótkoterminowe, ale nie zgłosił zakupu pojazdu ani go nie przerejestrował, ponieważ ciąży na nim egzekucja komornicza, a on nie chce stracić auta. 

Samo zaniedbanie obowiązku zgłoszenia zakupu pojazdu grozi karą grzywny od 200 do 1000 zł. Jakiekolwiek nieprawidłowości z tym związane wyjdą na jaw przy pierwszej lepszej kontroli drogowej. To, co planuje zrobić pan Tomek, jest wysoce ryzykowne i skrajnie nieodpowiedzialne.

Na pojazd zarejestrowany za granicą żadne działające w Polsce towarzystwo ubezpieczeniowe nie  może wystawić polisy całorocznej. Jedyny rodzaj polisy OC, jaką polski agent ubezpieczeniowy może wystawić, jest 30-dniowe OC, i może to zrobić tylko raz. Wznowienie polisy 30-dniowej grozi poważnymi komplikacjami. 

Co warto wiedzieć

 • Państwa sygnatariusze Jednolitego Porozumienia Między Biurami Narodowymi (tzw. Porozumienia Wielostronnego) honorują wzajemnie krajowe umowy ubezpieczenia OC. Niektóre z tych państw wymagają dodatkowo posiadania Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia, tzw. Zielonej Karty.
 • Samochody zarejestrowane w Polsce powinny mieć OC wykupione w Polsce. Auta zarejestrowane za granicą i nie sprowadzone z zamiarem rejestracji w Polsce, powinny mieć zagraniczne OC.
 • W razie szkody za granicą należy skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które wskaże reprezentanta ds. roszczeń (jeśli to my jesteśmy poszkodowani). Gdy to my spowodujemy szkodę, trzeba poszkodowanemu udostępnić nasze dane ubezpieczeniowe. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na polskim OC mogę jeździć za granicą?

  Tak, we wszystkich krajach, które honorują polskie OC. W Europie nie będzie z tym problemu. W niektórych pastwach możesz potrzebować Zielonej Karty.
 2. Kiedy mogę kupić polskie OC?

  W momencie, kiedy mieszkasz w Polsce na stałe (lub po prostu posiadasz adres zameldowania w Polsce) oraz Twój samochód jest zarejestrowany w Polsce, możesz wykupić polskie OC.
 3. Czy potrzebuję AC, jadąc za granicę?

  AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc nie ma takiego obowiązku.