Kierowcy z Lublina w I półroczu 2021 roku płacili za ubezpieczenie swojego samochodu statystycznie 641 zł i był to piąty najlepszy wynik wśród miast wojewódzkich w Polsce. Taniej kierowcy płacili tylko w Opolu, Rzeszowie, Kielcach i Katowicach. 

Sprawdziliśmy, z czego wynikają średnie stawki dla mieszkańców Lublina, kto mógł liczyć na najbardziej korzystne oferty i co na nie wpływało. Przyjrzeliśmy się także temu, jak miasto wypada na tle innych stolic wojewódzkich oraz ile za OC płacili młodzi kierowcy.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Ile kosztuje najtańsze OC w Lublinie?

Choć średnia stawka ubezpieczenia samochodu w Lublinie wynosi prawie 650 zł, to nie brakuje kierowców, którzy za polisy OC płacili w I połowie 2021 r. znacznie mniej.

Tylko 369 zł kosztowała polisa OC 56-letniego właściciela Nissana Micry z 2003 roku, o pojemności silnika 1240 cm3. Mężczyzna jest żonaty i od co najmniej 10 lat ubezpiecza swoje samochody. Tanie OC zapewniły kierowcy m.in.  bezszkodowa jazda oraz posiadanie auta z niewielką pojemnością silnika. 

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
369,00 zł rata od 36 zł
Benefia
369,00 złrata od 36.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Powyższą propozycję dla mieszkańca Lublina przygotowało towarzystwo Benefia. W pozostałych firmach ubezpieczeniowych stawki były znacznie wyższe. Cena OC wahała się od nieco ponad 500 zł do 700 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
501,75 zł rata od 50 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
519,00 zł rata od 52 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
532,00 zł rata od 53 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
554,00 zł rata od 55 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
614,00 zł rata od 61 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
705,00 zł rata od 70 zł
Link4
501,75 złrata od 50.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
519,00 złrata od 52.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
532,00 złrata od 53.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
554,00 złrata od 55.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
614,00 złrata od 61.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
705,00 złrata od 70.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Lublin na tle innych miast - gdzie OC jest najtańsze?

W Lublinie za ubezpieczenie samochodu średnio płaci się nieco więcej niż wynosi średnia krajowa składka za OC (615 zł). Nie jest to jednak najniższa stawka. Na tańsze OC w I kwartale br. mogli liczyć mieszkańcy Rzeszowa (583zł), Opola (558 zł), Kielc (612 zł) oraz Katowic (626). W całym województwie lubelskim średnia cena ubezpieczenia pojazdu oscylowała wokół 564 zł. 

Znacznie wyższe stawki płacili mieszkańcy Wrocławia - na ubezpieczenie OC musieli oni wydać średnio 821zł. Niewiele mniejsze kwoty przeznaczali na OC Gdańszczanie (792 zł) oraz Warszawiacy (758 zł) i Poznaniacy (758). 

średnie ceny oc w polskich miastach wojewódzkich

Czy wypadkowość ma wpływ na ceny OC w Lublinie?

Poziom bezpieczeństwa na drogach można oszacować m.in. współczynnikiem wypadkowości - jest to liczba wypadków i kolizji, do jakich dochodzi w danym mieście na 1000 mieszkańców. Ten czynnik niektórzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę ustalając ceny OC dla mieszkańców poszczególnych miast. Jednak nie musi on być decydujący. Jak jest w przypadku Lublina?

Na 56 miast branych pod uwagę w niniejszym rankingu, Lublin zajmuje 23 miejsce. W 2020 roku dochodziło tam do 13 wypadków i kolizji na 1 000 mieszkańców. 

lp.MiastoLiczba mieszkańcówLiczba kolizji i wypadkówWypadki i kolizje na 1000 mieszkańców
1Kędzierzyn-Koźle600212153,6
2Rybnik13712810958,0
3Jaworzno903687468,3
4Jastrzębie-Zdrój880387448,5
5Tarnobrzeg463603958,5
6Ostrołęka516565049,8
7Tychy126871128410,1
8Skierniewice4765551210,7
9Radom209296223510,7
10Włocławek108561121211,2
11Tarnów107498119911,2
12Przemyśl5977967311,3
13Gdynia244969277811,3
14Zamość6278572211,5
15Kraków779966908311,6
16Biała Podlaska5694267411,8
17Wałbrzych109971131111,9
18Zielona Góra140892170812,1
19Siedlce7781396912,5
20Leszno6285478912,6
21Legnica98436126112,8
22Sopot3528645713,0
23Lublin338586439413,0
24Świnoujście4094853713,1
25Płock118268158613,4
26Jelenia Góra78335105213,4
27Sosnowiec197586264613,4
28Poznań532048726313,7
29Warszawa17941662453613,7
30Żory6284485813,7
31Chełm6113584513,8
32Mysłowice74559103413,9
33Gorzów Wielkopolski122589172514,1
34Łódź672185948714,1
35Krosno4594464914,1
36Dabrowa Górnicza118285167914,2
37Konin72539104214,4
38Kalisz99106144114,5
39Piotrków Trybunalski72250105614,6
40Nowy Sącz83558122814,7
41Białystok296958437714,7
42Bielsko-Biała169756250514,8
43Gliwice177049262414,8
44Gdańsk470805704115,0
45Koszalin106235161215,2
46Bydgoszcz344091527415,3
47Opole127839197215,4
48Wrocław6419281020815,9
49Częstochowa217530352616,2
50Toruń198613321816,2
51Olsztyn171249283516,6
52Kielce193415322216,7
53Słupsk89780149816,7
54Rzeszów196638338617,2
55Szczecin398255696217,5
56Katowice290553552819,0
Źródło:GUS: ludność 2020 r., stan w dniu 31.12. SEWIK: Liczba kolizji i wypadków w 2020 r.

Pod względem ceny za OC Lublin znalazł się na 37 miejscu, a więc niżej niż w rankingu wypadkowości. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że Lublin to miasto wojewódzkie, największe w regionie i porusza się po nim najwięcej drogich samochodów w województwie, co przekłada się na wysokość likwidowanych szkód i ryzyko.

lp.MiastoŚrednia cena OClp.MiastoŚrednia cena OC
1Tarnobrzeg498 zł29Piotrków Trybunalski605 zł
2Rybnik523 zł30Wałbrzych608 zł
3Krosno523 zł31Kielce612 zł
4Tarnów524 zł32Tychy614 zł
5Kędzierzyn-Koźle526 zł33Świnoujście621 zł
6Nowy Sącz537 zł34Siedlce624 zł
7Żory546 zł35Katowice626 zł
8Przemyśl549 zł36Jelenia Góra637 zł
9Zamość551 zł37Lublin641 zł
10Biała Podlaska557 zł38Koszalin646 zł
11Opole558 zł39Olsztyn648 zł
12Częstochowa560 zł40Zielona Góra654 zł
13Płock563 zł41Białystok659 zł
14Skierniewice566 zł42Legnica661 zł
15Jaworzno567 zł43Kraków668 zł
16Chełm568 zł44Gorzów Wielkopolski673 zł
17Gliwice570 zł45Radom679 zł
18Dąbrowa Górnicza578 zł46Toruń693 zł
19Bielsko-Biała580 zł47Słupsk693 zł
20Jastrzebie-Zdrój580 zł48Bydgoszcz719 zł
21Rzeszów583 zł49Szczecin743 zł
22Mysłowice590 zł50Łódź744 zł
23Kalisz592 zł51Sopot757 zł
24Włocławek594 zł52Poznań758 zł
25Konin598 zł53Warszawa758 zł
26Ostrołęka601 zł54Gdynia763 zł
27Leszno602 zł55Gdańsk782 zł
28Sosnowiec604 zł56Wrocław821 zł
Mediana cen na podstawie danych rankomat.pl z I półrocza 2021 r.

Ile kosztuje OC dla młodych kierowców w Lublinie?

Każda młoda osoba musi liczyć się z tym, że za OC zapłaci więcej niż doświadczony kierowca. Zdaniem ubezpieczycieli, młodzi należą do grupy bardziej ryzykownej na drodze i z ich powodu częściej dochodzi do wypadków i kolizji. Na szczęście nie wszyscy z tej grupy muszą płacić horrendalne stawki za OC. 

W I półroczu 2021 roku w Lublinie najtańsza polisa dla młodego kierowcy kosztowała 960 zł. Została przygotowana dla 19-letniej panny, właścicielki Citroena C2 z 2005 roku. Na okazyjną cenę ubezpieczenia wpływ miała m.in. marka ubezpieczanego samochodu (właściciele Citroenów płacą za OC średnio 644 zł, co plasuje ten model na 5 miejscu pod względem wysokości składki). 

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
960,00 zł rata od 96 zł
Uniqa
960,00 złrata od 96.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Ofertę dla młodej mieszkanki Lublina przygotowało towarzystwo Uniqa. Pozostałe propozycje ubezpieczycieli były mniej korzystne. Cena składki wahała się od prawie 1400 zł do ponad 3000 zł.

Gdzie kupić tanie OC w Lublinie?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie ubezpieczenia, warto porównać oferty różnych firm. Jak widać na przykładzie młodej mieszkanki Lublina, różnica między ich propozycjami może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Nie trzeba robić tego na własną rękę - w naszym kalkulatorze można w kilka minut porównać kilkanaście wariantów ubezpieczenia OC renomowanych polskich firm.  Po uzupełnieniu formularza o wymagane dane kierowcy oraz samochodu, można zapoznać się z propozycjami. Wybraną polisę łatwo zakupić online. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na podany wcześniej adres mailowy. Proces zakupu można przejść także z pomocą telefonicznego doradcy klienta.

Co warto wiedzieć?

  1. Kierowcy z Lublina za OC płacą średnio 641 zł, taniej jest tylko w Rzeszowie, Opolu, Katowicach i Kielcach.
  2. Najtańsza oferta w I półroczu 2021 roku została przygotowana dla właściciela Nissana Micry z 2003 roku i wyniosła 369 zł.
  3. Wśród młodych kierowców z Lublina najmniej za ubezpieczenie samochodu zapłaciła 19-letnia posiadaczka Citroena C2 (960 zł).
  4. Tanie OC można porównać i zakupić w naszym kalkulatorze.