Starając się o wydanie prawa jazdy, musisz przedstawić szereg dokumentów stwierdzających Twoją zdolność do prowadzenia pojazdu. Wśród wymogów formalnych jest także odpowiednia fotografia. Zdjęcie do prawa jazdy musi spełniać określone wymogi, aby zostało przyjęte w urzędzie. Jakie parametry techniczne mają tutaj znaczenie? Poniżej dowiesz się wszystkiego!

Jeśli Twoje zdjęcie do prawa jazdy zostanie wykonanie nieprawidłowo, możesz mieć problem z uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami. Te kwestie dokładnie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 lutego 2016 roku w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, a także podobne Rozporządzenie z 20 maja 2016 roku.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Tam szczegółowo opisano, jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy. Jeśli się do nich zastosujesz, wydanie dokumentu nie powinno stanowić żadnego problemu.

Jakie wymogi musi spełniać zdjęcie do prawa jazdy?

Zdjęcie do prawa jazdy musi wyglądać w określony sposób, jednak nie masz obowiązku zamawiania takiej usługi w profesjonalnym studiu fotograficznym. Jeśli masz takie możliwości i czujesz się na siłach, zdjęcie do prawa jazdy możesz wykonać samodzielnie w domu. Nie da się jednak ukryć, że zdjęcia do prawa jazdy najlepiej i najszybciej realizuje się u fotografa.

W większości przypadków możesz liczyć na to, że fotograf będzie miał świadomość wymogów związanych ze zdjęciem do prawa jazdy - warto poinformować go wcześniej, jaki jest cel Twojej wizyty. Wtedy fotografia z pewnością będzie spełniać poniższe warunki:

  • zdjęcie musi charakteryzować odpowiednia głębia kolorów, powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle,
  • rozdzielczość zdjęcia do prawa jazdy powinna być odpowiednio wysoka z naturalnym kontrastem,
  • zdjęcie do prawa jazdy należy wykonać nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku,
  • wymiary zdjęcia powinny wynosić 35 × 45 mm,
  • zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę w pozycji frontalnej, ciało nie dalej niż do górnej części barków, wyraźne oczy (zwłaszcza źrenice) oraz naturalny kolor skóry.

Fotografowana osoba powinna natomiast:

  • patrzeć przed siebie,
  • mieć zamknięte usta i naturalny wyraz twarzy,
  • mieć otwarte oczy,
  • unikać zasłonięcia oczu włosami,
  • unikać zakładania okularów z ciemnymi szkłami,
  • unikać nakrycia głowy.

W praktyce twarz kandydata na kierowcę powinna zajmować ok. 70 procent powierzchni zdjęcia do prawa jazdy. Nie mogą się na nim pojawić prześwietlenia tła, ponieważ mogłyby negatywnie wpłynąć na wyrazistość fotografii. Na co dzień nosisz soczewki zmieniające kolor oczu? Także musisz je zdjąć u fotografa.

Zdjęcie do prawa jazdy a wymagania techniczne

Każdy profesjonalny fotograf powinien stosować się do odgórnych wymogów dotyczących wykonania zdjęcia do prawa jazdy. Niezależnie od tego, czy dostarczysz je w postaci fizycznej czy cyfrowej, musi ono spełniać poniższe warunki:

  • format JPEG/JPG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej (nagłówek EXIF powinien obejmować datę wykonania i nazwę oraz dane adresowe zakładu fotograficznego, który wykonał zdjęcie),
  • kolorystyka skanowania: sRGB,
  • głębia kolorów: 24 bity,
  • rozdzielczość: 480×615 pikseli,
  • rozmiar: nie większy niż 100 kb,
  • jakość kompresji: nie mniejsza niż 80/100 lub z wyłączoną opcją kompresji skanowania.

Tak naprawdę zdjęcie do prawa jazdy odpowiada tym samym rozmiarom, co do dowodu osobistego.

Czy można zrobić zdjęcie do prawa jazdy samodzielnie?

Przed Tobą wniosek o prawo jazdy i zamiast wizyty w zakładzie fotograficznym wolisz zrobić zdjęcie na własną rękę? Nie ma problemu - zdjęcie do prawa jazdy możesz wykonać nawet własnym telefonem, jeśli tylko dostosujesz się do wyżej wymienionych zasad.

Jeśli dysponujesz w domu drukarką i specjalnym papierem fotograficznym, nie będziesz potrzebować właściwie żadnej pomocy. Jeśli nie - możesz udać się np. do fotokiosku.

Jakie wyjątki dotyczą zdjęcia do prawa jazdy?

Wiesz już, że zdjęcie do prawa jazdy wymaga odpowiedniego przygotowania. Brak nakrycia głowy, ciemnych okularów, naturalny kontrast czy jednolite tło to tylko niektóre z wymagań. Co jednak, jeśli cierpisz na wadę wzroku lub stale nosisz nakrycie głowy zgodnie z wyznawaną religią? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury przewiduje takie wyjątki w kwestii polskiego prawa jazdy.

Wada wzroku a zdjęcie do prawa jazdy

W przypadku wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku można wykonać zdjęcie do prawa jazdy (biometryczne) w okularach z ciemnymi szkłami. Możesz jednak zostać poproszony o przedstawienie dokumentów stwierdzających chorobę - może to być orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Ważne! Pamiętaj, że zdjęcie do prawa jazdy powinno być identyczne jak do dowodu osobistego. To znaczy, że na każdym z nich powinieneś być w ciemnych okularach. W przeciwnym razie urzędnik nie przyjmie zdjęcia.

Wyznanie religijne a zdjęcie do prawa jazdy

Nakrycie głowy może być determinowane religią. W takiej sytuacji musisz jednak spełnić kilka warunków. Twarz musi być widoczna w całości. Musisz także dołączyć do wniosku zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje także ta sama zasada, co w kwestii wady wzroku - założenie nakrycia głowy do zdjęcia do prawa jazdy jest możliwe, jeśli w dowodzie osobistym jest identycznie.

Ile kosztuje zdjęcie do prawa jazdy w 2023 roku?

Zanim zapłacisz za wydanie prawa jazdy, musisz ponieść kilka innych mniejszych kosztów, m.in. opłata za zdjęcie. Cena w dużej mierze zależy od lokalizacji zakładu fotograficznego. Obecnie wykonanie zdjęcia do prawa jazdy kosztuje średnio ok. 50 zł za komplet 4 profesjonalnych fotografii.

Do wniosku o prawo jazdy potrzebujesz co prawda tylko jednego zdjęcia, ale pozostałe możesz później wykorzystać w innym celu.

W porównaniu do późniejszych kosztów związanych np. z rejestracją czy ubezpieczeniem samochodu cena zdjęć nie jest wysoka.

Zobacz także: Ile kosztuje prawo jazdy? (podsumowanie wydatków) | Rankomat.pl

Jak dostarczyć do urzędu zdjęcie do prawa jazdy?

W większości przypadków zdjęcie do prawo jazdy dostarcza się w tradycyjnej formie papierowej. Jeśli jednak wolisz fotografie w formacie cyfrowym, zrób zdjęcie dokumentowe wygodnie w zakładzie fotograficznym i poproś o wersję np. na zewnętrznym nośniku danych. W takiej postaci możesz dostarczyć je do urzędu, jednak nie każdy z nich honoruje taką formę. Jeśli masz szczęści i Twój urząd zgadza się na wersję cyfrową, możesz wykorzystać w tym celu pentdrive.

Pamiętaj o wspomnianych wymogach technicznych w tym zakresie jak rozdzielczość zdjęcia, wymiary czy dane adresowe zakładu fotograficznego.

Na zdjęciu do prawa jazdy musisz wyglądać w określony sposób. Zanim odwiedzisz fotografa lub zrobisz zdjęcie samodzielnie, dokładnie zapoznaj się z warunkami, którym powinieneś sprostać. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na ewentualnych błędach i z dniem złożenia wniosku będziesz mieć pewność, że nie napotkasz żadnych problemów formalnych.

Warto wiedzieć!

  • Do wniosku o wydanie prawa jazdy w formacie 35 x 45 mm.
  • Aby Twoje zdjęcie zostało zaakceptowane w urzędzie, musisz patrzeć przed siebie, mieć zamknięte usta i naturalny wyraz twarzy, mieć otwarte oczy, unikać zasłonięcia oczu włosami, unikać zakładania okularów z ciemnymi szkłami, a także nakrycia głowy. 
  • Prawo przewiduje kilka wyjątków od wyżej wymienionych reguł - dla osób o wyznaniu religijnym narzucającym nakrycie głowy lub osób z orzeczeniem o niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku.
  • Zdjęcie do prawa jazdy możesz wykonać samodzielnie zamiast u fotografa, jeśli przygotujesz je perfekcyjnie pod względem wymogów technicznych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zdjęcie do prawa jazdy

  1. Ile kosztuje zdjęcie do prawa jazdy w 2023 roku?

    Choć do wniosku o prawo jazdy potrzebujesz jednej fotografii, zwykle od fotografia dostaniesz komplet czterech. Dokładna cena usługi zależy od lokalizacji zakładu, ale jest to zwykle 40-50 zł.

  2. Czy można wykorzystać to samo zdjęcie do prawa jazdy i dowodu osobistego?

    Jak najbardziej. Wymagania techniczne są identyczne dla prawa jazdy, jak i dowodu osobistego. Zdjęcia, które otrzymasz w jednym komplecie możesz wykorzystać w różnych celach.

  3. Jakie wymiary powinno mieć zdjęcie do prawa jazdy?

    Obowiązkowym wymiarem zdjęcia do prawo jazdy jest 35 x 45 mm. Fotografie innej wielkości nie będą akceptowane przez urząd.

  4. Czy ubiór ma znaczenie przy wykonywaniu zdjęcia do prawa jazdy?

    Choć nie ma sztywnych wymogów co do ubioru do zdjęcia, należy pamiętać, że widać na nim głowę, szyję oraz częściowo ramiona. Warto wybrać prosty, schludny, tzw. casualowy strój, raczej nie w krzykliwym kolorze.

  5. Jaki powinien być wyraz twarzy do zdjęcia do prawa jazdy?

    Na zdjęciu do prawa jazdy liczy się naturalny wyraz twarzy. Co to znaczy? Dopuszczalny jest lekki uśmiech, ale staraj się uśmiechać tak, aby nie eksponować zębów.