Zastanawiasz się, która kategoria prawa jazdy pozwoli Ci kierować ścigaczem bez ograniczenia mocy i pojemności silnika? A może zamierzasz kupić motocykl z bocznym wózkiem i nie wiesz jakie uprawnienia będą Ci potrzebne? Od 2013 roku wyróżnia się cztery kategorie prawa jazdy. Niektóre możesz zdobyć w wieku 14 lat, inne natomiast dopiero po ukończeniu 24 lat. 

Do danej kategorii prawa jazdy z grupy A przypisane są różne pojazdy (wg rodzaju, pojemności i mocy silnika) i osoby (wg wieku). Dlatego, zanim kupisz motocykl i zapiszesz się do szkoły jazdy, powinieneś sprawdzić jakie uprawnienia kierowcy będą Ci potrzebne i czy w ogóle możesz już się o nie ubiegać.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym różnią się kat. A, A1, A2 i AM. Podpowiadamy także, jak krok po kroku przejść proces zdobywania uprawnień do kierowania motorowerem, quadem czy motocyklem trójkołowym.

Czym różnią się kategorie A, A1, A2 i AM?

Trzy kategorie z grupy A (A, A1, A2) uprawniają do poruszania się po drodze m.in. motocyklem i motocyklem trójkołowym. Czwarta kategoria (AM) pozwala już jednak co najwyżej na kierowanie motorowerem lub czterokołowcem lekkim (np. quadem). Można za to uzyskać ją najwcześniej, bo kurs prawa jazdy kat. AM jest dostępny nawet dla osoby, która ukończyła 14 lat. Ogólnie mówiąc, różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami A, A1, A2 i AM dotyczą:

  • Wieku kandydata na kierowcę – pierwsze prawo jazdy można zdobyć przed ukończeniem 18 lat, natomiast niektóre uprawnienia najwcześniej w wieku 20 lat lub 24 lat,
  • Rodzaju pojazdu – poszczególne kategorie dzielą motocykle ze względu na pojemność i moc silnika, a kat. AM obejmuje wyłącznie motorowery i czterokołowce lekkie.
W 2013 roku zaczęły funkcjonować nowe kategorie: AM i A2. Kategoria AM zastąpiła wydawaną wcześniej kartę motorowerową, natomiast kategoria A2 objęła motocykle o maksymalnej mocy 35 kW oraz motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW. Można więc uznać, że stworzono kategorię pośrednią pomiędzy A1 i A.

Jakie dokładnie uprawnienia zostały przypisane do każdej kategorii prawa jazdy na motocykl? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?

Kategoria A jest z pewnością najbardziej pożądaną wśród amatorów motocykli, ponieważ pozwala na kierowanie wszystkimi jednośladami, bez względu na ich parametry techniczne. Jeśli uzyskasz uprawnienia na motor kategorii A, będziesz mógł prowadzić także pojazdy uwzględnione w kat. AM (np. motorowery, quady).

Prawo jazdy A pozwala również na kierowanie zespołem pojazdów, na przykład do jazdy motocyklem z przyczepą czy quadem z przyczepą. Pamiętaj jednak, że takie uprawnienie obowiązuje tylko na terenie Polski.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A1?

Kategoria A1 przyda Ci się, jeżeli chcesz kierować:

  • motocyklem o pojemności silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg,
  • motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW,
  • pojazdem z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki).

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu na kat. A1 będziesz też mógł wyjechać na drogę zespołem pojazdów, czyli pojazdami określonymi powyżej połączonymi z przyczepą. Podobnie jak w przypadku kategorii A, jest to dozwolone wyłącznie w Polsce.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A2?

Kategoria A2 pozwala na kierowanie nieco słabszym jednośladem, bo motorem o maksymalnej mocy 35 kW, w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg. Jednocześnie, nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc dwukrotnie przekracza moc tego motocykla.

Z uprawnieniami kat. A2 możesz kierować także:

  • motocyklem trójkołowym o mocy maksymalnej 15 kW;
  • pojazdami z kategorii AM.

Po uzyskaniu uprawnień kat. A2 będziesz mógł również jeździć na terenie Polski zespołem wyżej wymienionych pojazdów połączonych przyczepą.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii AM?

Kategoria AM uprawnia do kierowania pojazdami o najsłabszej mocy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ten dokument zastąpił obowiązującą do 2013 roku kartę motorowerową.

W przypadku kat. AM przepisy pozwalają na korzystanie z motoroweru, czterokołowca lekkiego (np. quad) oraz zespołu ww. pojazdów połączonych z przyczepą (uprawnienie dotyczy tylko Polski).   

Posiadasz kartę motorowerową? Możesz ją wymienić na obowiązujące aktualnie prawo jazdy kat. AM. Wystarczy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy AM we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania urzędzie: starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy (jeśli mieszkasz w Warszawie). Uwaga! Karty motorowerowej nie musisz wymieniać, gdy masz prawko dowolnej kategorii, bo taki dokument uprawnia Cię równocześnie do kierowania motorowerem czy czterokołowcem lekkim.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Prawo jazdy AM - jakie daje uprawnienia?

Czy wiesz, że…

Jeżeli ukończyłeś 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, nie musisz posiadać żadnego dokumentu, aby kierować motorowerem. Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie Prawo o ruchu drogowym jest nim pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Pamiętaj, że takie uprawnienie dotyczy tylko motoroweru! Jeśli chcesz korzystać z czterokołowca lekkiego, powinieneś mieć co najmniej prawo jazdy kategorii AM.

Osoby, które przed 2013 rokiem ukończyły 18 lat często wychodzą z błędnego założenia, że nie potrzebują żadnego dokumentu, aby poruszać się po drodze publicznej zarejestrowanym quadem. Tymczasem przepisy przewidują taką możliwość tylko dla kierowców motorowerów. Za brak prawa jazdy kategorii AM kierowcy quada grozi wysoki mandat. Oczywiście otrzyma on go także wtedy, gdy zostanie przyłapany na jeździe po nieoznakowanej drodze leśnej

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jak uzyskać prawo jazdy kat. A, A1, A2 i AM?

Chcesz wyrobić prawo jazdy kategorii A, A1, A2 lub AM? Powinieneś uzyskać indywidualny numer PKK, przejść kurs w wybranym ośrodku szkolenia kierowców oraz zdać egzamin państwowy (teoretyczny i praktyczny).

Ile lat trzeba mieć, aby zdać egzamin na poszczególne kategorie prawa jazdy?

Przepisy dotyczące minimalnego wieku kandydata na kierowcę motocykla nie są rygorystyczne. Najwcześniej otrzymasz prawo jazdy kat. AM, choć w tym przypadku będziesz uprawniony tylko do korzystania z motoroweru lub lekkiego czterokołowca. Jeżeli zamierzasz zapisać się na kurs prawa jazdy:

  • kategorii AM – powinieneś mieć ukończone 14 lat. Przed zapisaniem się na kurs uzyskaj także zgodę rodziców (opiekunów prawnych) na jego rozpoczęcie,
  • kategorii A1 – musisz mieć ukończone 16 lat i tutaj również potrzebujesz zgody rodziców (opiekunów prawnych), 
  • kategorii A2 – o uprawnienia możesz starać się po ukończeniu 18 lat,
  • kategorii A – powinieneś mieć ukończone 20 lat lub 24 lata.

Uprawnienia kategorii A na motocykl są dość osobliwe, jeśli chodzi o wiek kandydata na kierowcę. Pierwszy próg wiekowy, czyli 20 lat dotyczy osób, które od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2. Jeżeli jednak nie mają takich uprawnień lub posiadają je krócej niż 2 lata, obowiązuje ich minimalny wiek 24 lat.

Jakimi pojazdami można kierować i ile trzeba mieć lat, żeby uzyskać prawo jazdy kat. AM, A1, A2 i A?

KategoriaJakimi pojazdami możesz kierować?Ile musisz mieć lat, żeby uzyskać prawo jazdy
AM
  • motorower

  • czterokołowiec lekki (np. mały quad)

  • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce

14 lat

A1
  • motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg

  • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW

  • pojazdy z kategorii AM

  • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą - tylko w Polsce

16 lat

A2
  • motocykl, który spełnia warunki: moc do 35 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg, nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla

  • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW

  • pojazdy z kategorii AM

  • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce

18 lat

A
  • każdy motocykl

  • pojazd z kategorii AM

  • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce

  • 20 lat - jeśli masz już od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2

  • 24 lata - jeśli nie masz od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2

Uwaga! Wniosek o prawo jazdy możesz złożyć nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnieciem wieku przewidzianego dla danej kategorii.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. A, A1, A2 i AM?

Ceny kursów na prawo jazdy kategorii A czy AM nie są stałe i każdy ośrodek szkolenia kierowców ustala własny cennik. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, najlepszym sposobem na znalezienie taniego kursu będzie porównanie ofert kilku ośrodków działających blisko Twojego miejsca zamieszkania.  

Sprawdziliśmy ceny kursów w losowo wybranych ośrodkach szkolenia w kilku największych miastach Polski. Pamiętaj jednak, że są one tylko orientacyjne – o cenę kursu powinieneś zapytać w wybranej przez Ciebie szkole jazdy.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy kat. A1, A2, A i AM (teoria plus praktyka) w wybranych miastach?

MiastoKategoria AMKategoria A1Kategoria A2Kategoria A
Warszawa1190 zł - 1650 zł2190 zł - 2590 zł2390 zł - 2590 zł
Kraków1250 zł - 1299 zł2250 zł - 2499 zł2599 zł - 2600 zł
Łódź1120 zł - 1150 zł1899 zł - 2100 zł
Wrocław1800 zł - 2000 zł2000 zł - 2200 zł1800 zł - 2600 zł2100 zł - 2900 zł
Poznań1100 zł - 1500 zł2100 zł - 2500 zł2400 zł - 3200 zł
Oferty losowo wybranych szkół jazdy, aktualne w kwietniu 2023 roku

Jak przebiega proces uzyskiwania prawa jazdy?

W pierwszej kolejności postaraj się o uzyskanie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. W tym celu złóż wniosek o wydanie prawa jazdy w odpowiednim urzędzie i dołącz do niego:

  • zdjęcie (kolorowe 35x45mm),
  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, 
  • zgodę rodziców - jeśli jesteś osobą niepełnoletnią.

PKK uzyskasz od ręki, o ile wniosek będzie kompletny. Dłuższa weryfikacja wymaga z reguły dwóch dni oczekiwania, natomiast jeśli powstaną jakieś wątpliwości, na PKK poczekasz do miesiąca (w sprawach skomplikowanych do 2 miesięcy).

PKK jest indywidualnym elektronicznym dokumentem zawierającym dane kandydata na kierowcę oraz przebieg jego szkolenia. Są one aktualizowane na bieżąco. Jeżeli chcesz rozszerzyć swoje uprawnienia (np. z A2 na A), powinieneś złożyć nowy wniosek w urzędzie i uzyskać nowy PKK.

Więcej o PKK przeczytasz w artykule Profil Kandydata na Kierowcę – co to jest?

Jakie kolejne kroki – po uzyskaniu PKK – musisz przejść?

1. Krok pierwszy – zapisanie się do szkoły jazdy

Po otrzymaniu numeru PKK zapisz się na kurs prawa jazdy w wybranej szkole. Na jego zakończenie powinieneś zdać egzamin wewnętrzny. Wybierając kurs, masz dwie możliwości: możesz zdecydować się na lekcje teoretyczne i praktyczne lub wyłącznie na kurs praktyczny, a wiedzę zgłębić najpierw we własnym zakresie (do szkoły jazdy zgłaszasz się wówczas po zdaniu części teoretycznej egzaminu państwowego).

2. Krok drugi – zdanie egzaminu

Następnym krokiem będzie zapisanie się w WORD (Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego) na egzamin. Najlepiej najpierw zdać część teoretyczną, a potem zapisać się na egzamin praktyczny. Jeżeli po tym egzaminie również uzyskasz wynik pozytywny, to WORD wyśle odpowiednią informację do wydziału komunikacji, w którym wyrobiłeś numer PKK - sprawdź, czy informacja została przekazana na stronie www.info-car.pl. Wystarczy podać na niej swój numer PESEL, imię i nazwisko.

3. Krok trzeci – odbiór prawa jazdy

Przed odebraniem prawa jazdy należy uiścić opłatę w wys. 100,50 zł na rachunek bankowy urzędu, w którym składałeś wniosek (w kasie lub przelewem na konto). Z reguły odbiór dokumentu jest możliwy w ciągu 9 dni roboczych (licząc od dnia, w którym przekazałeś potwierdzenie wpłaty). W wyjątkowych sytuacjach procedura może potrwać dłużej - miesiąc lub dwa miesiące (jeśli sprawa wymaga dodatkowych wyjaśnień.

Prawo jazdy na motocykl kategorii A, A1, A2 lub AM możesz odebrać na jeden z dwóch sposobów:

  • w urzędzie – zabierz ze sobą dowód osobisty (lub paszport) i dotychczasowe prawo jazdy - jeśli takie posiadasz;
  • pocztą – poinformuj wcześniej urząd na jaki adres ma dostarczyć Twoje nowe prawo jazdy. Uwaga! Jeśli masz inne prawo jazdy, powinieneś wcześniej dostarczyć je do wydziału komunikacji.
Pamiętaj, że możesz prowadzić motocykl dopiero po odebraniu stosownego dokumentu. Samo zdanie egzaminu jeszcze Cię do tego nie upoważnia.

Czy motorower i motocykl muszą być ubezpieczone?

Każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany w Polsce musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Pamiętaj o tym w momencie, gdy już otrzymasz prawo jazdy kat. A, A1, A2 lub AM i kupisz swój pierwszy motocykl.

Jeżeli Twój wybór padł na nowy pojazd z salonu, polisę OC powinieneś nabyć najpóźniej w dniu jego rejestracji, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Jeśli kupisz pojazd używany, ważne obowiązkowe ubezpieczenie powinien przekazać Ci zbywca motocykla. Z jego polisy możesz korzystać do końca umowy. Upewnij się jednak czy motocykl faktycznie jest objęty ochroną, czy polisa została opłacona w całości i czy obecny ubezpieczyciel wymaga dopłaty do składki po przepisaniu polisy na Ciebie. Jeśli pozostanie w dotychczasowej firmie okaże się niekorzystne, w każdej chwili możesz wypowiedzieć umowę i ubezpieczyć motor w innej firmie.  

Więcej na temat przejęcia ubezpieczenia OC od poprzedniego właściciela pojazdu dowiesz się z artykułu Przepisanie ubezpieczenia OC Przepisanie ubezpieczenia OC - jak to zrobić?

Ile kosztuje OC na motocykl i skuter?

Motocykl, który zamierzasz kupić, nie jest ubezpieczony? Chcesz zrezygnować z OC zbywcy pojazdu i przejść do innej firmy? Nie musisz odwiedzać biur agentów poszczególnych zakładów ubezpieczeń, bo polisę OC na motocykl kupisz bez problemu przez Internet. Zastanawiasz się, ile będzie Cię to kosztowało?

Obowiązkowe ubezpieczenie na motor zazwyczaj nie jest drogie. Polisa na motorower lub motocykl z niewielką pojemnością silnika to średnio koszt od 150 zł do kilkuset złotych. Jeśli zgłaszasz do OC motocykl sportowy z „mocnym” silnikiem, wtedy już musisz liczyć się z nieco większym wydatkiem. 

Pamiętaj, że składka nie jest naliczana tylko na podstawie rodzaju pojazdu. Każdy ubezpieczyciel zwraca także uwagę na dane właściciela – m.in. jego wiek, miejsce zamieszkania, doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz dotychczasową historię ubezpieczenia. Każdy posiada jednocześnie własny cennik. Dlatego najlepiej porównać oferty jak największej grupy ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejszą z nich. W poszukiwaniach najtańszej polisy może pomóc np. internetowy kalkulator cen OC AC motocykla. 

Porównaj ceny OC i AC motocykla

Co warto wiedzieć

  • Kategorie A, A1 i A2 uprawniają do poruszania się po drodze m.in. motocyklem i motocyklem trójkołowym, natomiast kat. AM tylko do jazdy motorowerem lub czterokołowcem lekkim.
  • Uprawnienia AM i A1 możesz zdobyć przed ukończeniem 18 lat. Na pozostałe trzeba poczekać do osiągniecia wieku 18 lat, 20 lat lub 24 lata.
  • Ceny kursu w poszczególnych szkołach jazdy nie są stałe i wahają się zazwyczaj w granicach od 1100 zł do nawet 3000 zł, w zależności od kategorii, którą chcesz zdobyć.
  • Po zakupie motocykla pamiętaj, aby go ubezpieczyć. OC na każdy zarejestrowany w Polsce pojazd jest obowiązkowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można jeździć motorowerem bez prawa jazdy?

    Tak, jednak taki przywilej jest przewidziany tylko dla wybranych kierowców. Chodzi dokładnie o osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2019 roku, czyli przed zmianą przepisów dotyczących praw jazdy i zaprzestania wydawania kart motorowerowych. Jednocześnie warto pamiętać, że motorowerem można legalnie poruszać się po drodze nie tylko z uprawnieniami kategorii AM, ale również innymi, np. prawo jazdy kategorii B, A czy C.

  2. Czy można kierować quadem bez prawa jazdy?

    Nie. Do prowadzenia quada niezbędne jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM. Kierowcy motocykli posiadający uprawnienia innej kategorii również mogą legalnie zasiąść za kierownicą czterokołowca lekkiego.  

  3. Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. A1?

    Egzamin na prawo jazdy kategorii A1 składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Część teoretyczna egzaminu państwowego trwa 25 minut i jest przeprowadzana w WORD-zie, przy użyciu komputera. Składa się ona z 32 pytań (20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej w kategorii A1). Osoba egzaminowana powinna zdobyć co najmniej 68 punktów, aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu. Z kolei egzamin praktyczny odbywa się na placu manewrowym (polega na wykonaniu określonych zadań) oraz w ruchu drogowym. 

  4. Jestem niepełnoletni - czy muszę mieć zezwolenie rodziców na uzyskanie prawa jazdy?

    Tak. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, będziesz potrzebował pozwolenia rodziców lub opiekunów prawnych na ubieganie się o prawo jazdy. Dotyczy to kategorii AM (kurs można rozpocząć już po ukończeniu 14 lat) oraz kategorii A1 (od 16 lat).  

  5. Czym można jeździć na uprawnienia A1?

    Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 oraz mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Osoby, które uzyskały uprawnienia kat. A1 mogą także jeździć motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW oraz – z racji, że jest to kategoria wyższa niż AM – motorowerem i lekkim czterokołowcem, np. quadem. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. A1 możesz również wyjechać na drogę jednym z wyżej wymienionych pojazdów połączonym z przyczepą. Jest to jednak dozwolone wyłącznie na terenie naszego kraju. 

  6. Ile kosztuje prawo jazdy A1?

    Kurs na prawo jazdy kat. A1 kosztuje od około 2000 zł do 2500 złotych. Przykładowo, w Łodzi ceny w ośrodkach szkolenia kierowców zaczynają się od 1900 złotych. Wydatek ponoszony na naukę jazdy motocyklem stanowi największe, ale nie jedyne koszty. Do tego doliczyć trzeba chociażby opłatę za orzeczenie lekarskie (200 zł), zdjęcia (ok. 40 zł) i egzamin państwowy (50 zł teoretyczny i 200 zł praktyczny). Ostatnią pozycją na liście kosztów jest oczywiście opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy. Wynosi ona 100,50 złotych.