W 2020 r. do Polski z Holandii sprowadzono 35,3 tys. używanych samochodów. Kraj tulipanów zajmuje czwarte miejsce pod względem importu aut wśród Polaków. Tamtejsi obywatele są zamożni i często zmieniają pojazdy, pozbywając się starszych egzemplarzy. Jednocześnie nie oszczędzają na przeglądach i częściach zamiennych co sprawia, że są one dobrze utrzymane.

W Holandii pracuje wielu Polaków i często przy okazji powrotu do Polski, kupują używane holenderskie samochody na tamtejszej giełdzie. Holendrzy lubują się w ekologii i coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne – np. tylko w 2019 zakupili prawie 30 000 nowych Tesli 3, co uczyniło ich trzecim państwem na świecie (po Norwegii i Islandii) pod względem liczby tych modeli poruszających się po drogach. W efekcie zakup używanego auta z kraju tulipanów może być bardzo atrakcyjny.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Gdzie szukać auta z Holandii?

Miejscem, do którego kieruje się każdy kierowca poszukujący solidnego, używanego auta w Holandii jest giełda samochodowa w miejscowości Beverwijk, która znajduje się w pobliżu Amsterdamu (dokładny adres: Ringvaartweg 7 1948 PE Beverwijk – wiodą tam autostrady A9 oraz A22). 

W każdy wtorek zostaje tam wystawionych na sprzedaż kilkanaście tysięcy aut, co czyni giełdę w Beverwijk największą w Europie. Dodatkowo wszystkie formalności związane z zakupem samochodu można załatwić na miejscu, ponieważ stacjonują tam przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych, pośrednicy w urzędach, a nawet tłumacze przysięgli. Giełda ma stronę internetową (dostępną w języku polskim): https://pl.automarkt.nl/, jednak liczba ofert dostępnych w witrynie to tylko niewielki ułamek tego, co można znaleźć przyjeżdżając osobiście na miejsce.

Inne serwisy w internecie, gdzie można nabyć samochód z Holandii to:

 • https://www.marktplaats.nl/ ,
 • ooyyo.com (stronę można wyświetlić po polsku).

Pierwsza strona jest odpowiednikiem OLX, gdzie prywatni właściciele sprzedają swoje samochody. Druga zaś to porównywarka ogłoszeń sprzedaży aut wystawionych w sieci. Strona jest wygodna w użytkowaniu i intuicyjna, poza tym można ją pobrać w formie aplikacji na telefon. 

Jak sprawdzić auto z Holandii?

Weryfikacja samochodu z Holandii jest prosta i dostępna dla każdego za pomocą strony: https://historiapojazdu.gov.pl/. Należy wpisać nr rejestracyjny, nr VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu, aby wyświetliły się dane dotyczące:

 • modelu i marki,
 • odczytu drogomierza (licznika),
 • statusu badań technicznych i polisy OC,
 • zgłoszenia pojazdu jako kradziony.

Jeżeli posiadasz wyłącznie numer rejestracyjny samochodu, możesz skorzystać z https://ovi.rdw.nl/. To holenderska strona instytucji zajmującej się rejestracją pojazdów i prawa jazdy, a także dokumentacji NAP (Nationale Auto Pass, czyli rejestr przebiegu samochodu). Raport RDW jest bogatszy niż ten pochodzący ze strony https://historiapojazdu.gov.pl/. 

Oprócz podstawowych danych samochodu zawiera poszerzone informacje. Dowiesz się z niego m.in., ilu auto miało właścicieli (w linijce Aantal eigeneren prive – pierwsza cyfra to liczba właścicieli prywatnych, a druga – firm, które posiadały dany pojazd), a w zakładce Basis->Tellerstanden->Oordee zobaczysz przebieg samochodu zarejestrowany podczas kolejnych przeglądów.

Jak sprowadzić auto z Holandii?

Szukając samochodu, pamiętaj o wszystkich kosztach, które poza ceną auta, będziesz musiał ponieść, żeby sprowadzić je do kraju. Polskę i Amsterdam dzieli 1 200 km, co daje minimum 300 zł potrzebnych na benzynę w jedną stronę (koszt lawety to co najmniej 2 000 zł). Co więcej, wracając samochodem na kołach, będziesz musiał zapłacić około 10 euro za tablice wywozowe i dokupić krótkoterminowe OC, jeżeli pojazd nie ma ważnej polisy.

Gdy znajdziesz już samochód, którego cena będzie dla Ciebie atrakcyjna po doliczeniu powyższych opłat, musisz sporządzić ze sprzedawcą umowę kupna-sprzedaży. Zadbaj, żeby była także w języku polskim, bo będziesz jej potrzebował do zarejestrowania auta w kraju. Oprócz umowy, sprzedawca powinien Ci wydać:

 • dowód rejestracyjny (tzw. Kentekenbewijs),
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • dokument NAP.

Kiedy samochód będzie już formalnie Twój, udaj się do lokalnego oddziału RWD, gdzie za opłatą 10 euro, otrzymasz tablice wywozowe. Umożliwią Ci poruszanie się po drogach unijnych przez 14 dni od ich wydania, abyś zdążył wrócić do Polski.

O czym należy pamiętać po przyjeździe do Polski?

W Polsce masz 30 dni na opłacenie akcyzy od daty zakupy samochodu, a nie od chwili powrotu do kraju. Podatek wynosi:

 • 3,1% dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% dla samochodów z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3.

Jeżeli sprowadzasz auto hybrydowe (ładowane z gniazdka), to zapłacisz o połowę mniej, tj. 1,55% za silnik do 2000 cm3, a także 9,3% powyżej 2000 cm3 pojemności. Akcyzę możesz zapłacić osobiście w urzędzie skarbowym lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. W ciągu 14 dni od opłacenia podatku powinieneś złożyć w urzędzie deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S). Uwaga – deklarację musi złożyć oddzielnie każdy współwłaściciel samochodu.

Ponadto będziesz potrzebował tłumaczenia dokumentów, które dostałeś w Holandii na język polski. Wydział komunikacji honoruje tylko tłumaczenia przysięgłe, co kosztuje około 200-250 zł. Samochód sprowadzony do Polski powinien przejść także badanie techniczne, które jest niezbędne, by móc potem go zarejestrować. Koszt przeglądu dla pojazdu osobowego wynosi około 100 zł.

Jak zarejestrować samochód w Polsce?

Gdy opłacisz akcyzę, a samochód przejdzie badanie techniczne, możesz zarejestrować pojazd w kraju. Zabierz potwierdzenie opłacenia podatku i przeglądu auta, przetłumaczone dokumenty i udaj się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Tam od razu zarejestrujesz tymczasowo auto, a w przeciągu 30 dni otrzymasz stały dowód rejestracyjny. Wszystkie opłaty, które będziesz musiał uiścić w urzędzie, wyniosą 256 zł (lub 1 176 zł, jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne). Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu, musisz wykupić polisę OC.

Jak ubezpieczyć samochód z Holandii?

Zasady ubezpieczenia samochodu z Holandii są takie same, jak auta zakupionego  w Polsce lub w każdym innym kraju. Najważniejsze co powinieneś wiedzieć to to, że polisa OC jest obowiązkowa. Brak ważnego OC skutkuje bardzo wysokimi karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wynoszą one:

– Mandat od UFG to nie jedyna konsekwencja braku OC. Właściciel nieubezpieczonego pojazdu musi się także liczyć z koniecznością pokrycia kosztów ewentualnego zdarzenia drogowego. Wówczas, z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić nie tylko za naprawę uszkodzonego auta, ale również leczenie poszkodowanych. Warto wspomnieć, że koszty wypadków drogowych sięgają niejednokrotnie setek tysięcy złotych  – mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie. Obejmuje on przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Oznacza to, że niezależnie z którym towarzystwem zawrzesz umowę, otrzymasz dokładnie taki sam zakres ochrony. W związku z tym warto wybrać najtańsze OC.

Najtańszą polisę najłatwiej jest znaleźć porównując ceny w różnych towarzystwach. Można to zrobić za pomocą kalkulatora rankomat.pl, który wyświetli oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Oprócz polis OC, narzędzie pokaże ceny pakietów z AC, assistance, NNW i innymi dodatkowymi rozszerzeniami. 

Co warto wiedzieć?

 1. W 2020 r. z Holandii sprowadzono  do Polski 35,3 tys. używanych samochodów.
 2. Historię pojazdu zarejestrowanego w Holandii można sprawdzić na stronach: www.historiapojazdu.gov.pl oraz www.ovi.rdw.nl/.
 3. Czas na opłacenie akcyzy wynosi 30 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
 4. Nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego auta kupionego w Holandii, ponieważ ten kraj jest członkiem UE.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprowadzenie samochodu z Holandii

 1. Czy warto kupić samochód z Holandii?

  Tak, ponieważ Holendrzy dbają o utrzymanie samochodu w dobrym stanie, a także tamtejsze drogi są wysokiej jakości. Jednocześnie kierowcy często wymieniają auta na nowe (coraz częściej na elektryczne), dzięki czemu rynek używanych pojazdów jest bardzo duży.
 2. Kiedy jest otwarta giełda samochodowa w Beverwijk?

  Największa giełda samochodowa w Europie jest otwarta w każdy wtorek w godzinach 06:00-13:00. Po zakupie auta na miejscu można załatwić wszelkie formalności związane ze sprowadzeniem pojazdu do Polski.
 3. Ile kosztuje akcyza na samochód z Holandii?

  Podatek akcyzowy opłaca się procentowo od wartości samochodu. Nie da się go oszacować nawet w przybliżeniu, bo wartości te mogą być skrajnie różne. Np. za samochód, który kosztował 5 000 zł i miał pojemność silnika do 2000 cm3, trzeba zapłacić 155 zł podatku, a za taki sam pojazd o wartości 60 000 zł – już 1 860 zł.