W 2023 roku Holandia pozostaje w czołówce krajów, z których Polacy najchętniej sprowadzają samochody. Według statystyk CEPiK, w pierwszej połowie roku było to niemal 15 000 egzemplarzy. Z czego wynika ten trend? Sprowadzając auta z Holandii można liczyć na naprawdę atrakcyjne modele w dobrym stanie technicznym. O czym trzeba pamiętać, decydując się na zakup samochodu z tego kraju?
Trzeba przyznać, że Holendrzy to zamożny naród. Dość często wymieniają samochody, pozbywając się starszych egzemplarzy. Nie oszczędzają jednocześnie na przeglądach i częściach zamiennych. To powoduje, że holenderskie samochody są zwykle dobrze utrzymane, przez co bardzo atrakcyjne na rynku.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
W Holandii wciąż pracuje wielu Polaków i często przy okazji powrotu do Polski kupują używane holenderskie samochody na tamtejszej giełdzie. Holendrzy lubują się w ekologii i coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne – według danych przedstawionych przez Nationale Agenda Laadinfrastructuur, po holenderskich drogach jeździ obecnie ok. 335 tys. samochodów elektrycznych. Ochoczo pozbywają się zatem aut spalinowych, a to może poskutkować bardzo dobrym zakupem na rynku wtórnym. Jeśli się na to zdecydujesz, zobacz, jak przejść przez wszystkie formalności związane z zakupem i sprowadzeniem auta z Holandii.
Czy warto sprowadzić samochód z Holandii?
Decydując się na zakup samochodu z rynku wtórnego, z pewnością liczysz się z tym, że nie zawsze uda Ci się znaleźć egzemplarz w stanie idealnym i niewymagający początkowo pewnego wkładu finansowego. To ryzyko możesz jednak ograniczyć, sprowadzając pojazd z zagranicy - zwłaszcza z Holandii.
To kraj, w którym wyjątkowo dużą wagę przywiązuje się do dobrego stanu technicznego samochodów, ale również ich bogatego, komfortowego wyposażenia. Choćby z tego powodu nie należy zniechęcać się formalnościami związanymi ze sprowadzeniem auta z zagranicy. W ostatecznym rozrachunku taka transakcja może okazać się bardzo opłacalna.
Co więcej, samochody z Holandii to często modele z oszczędnymi silnikami, często zasilane gazem - w końcu Holendrzy również w tym zakresie działają na rzecz ochrony środowiska.
Gdzie szukać auta z Holandii?
Osoby zainteresowane zakupem samochodu z Holandii, mają tak naprawdę kilka możliwości, jeśli chodzi o szukanie atrakcyjnych ofert. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Giełda samochodowa w okolicy Amsterdamu
Miejscem, do którego kieruje się każdy kierowca poszukujący solidnego, używanego auta w Holandii jest giełda samochodowa w miejscowości Beverwijk, która znajduje się w pobliżu Amsterdamu. Można tam wygodnie dojechać autostradami A9 oraz A22.
Dokładny adres to:
Ringvaartweg 7
1948 PE Beverwijk
W każdy wtorek zostaje tam wystawionych na sprzedaż kilkanaście tysięcy aut, co czyni giełdę w Beverwijk największą w Europie. Dodatkowo wszystkie formalności związane z zakupem samochodu można załatwić na miejscu, ponieważ stacjonują tam przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych, pośrednicy w urzędach, a nawet tłumacze przysięgli.
Giełda prowadzi stronę internetową (dostępną w języku polskim): https://pl.automarkt.nl/, jednak liczba ofert dostępnych w witrynie to tylko niewielki ułamek tego, co można znaleźć, przyjeżdżając osobiście na miejsce.
Holenderskie serwisy internetowe
W sieci znajdziesz także inne strony internetowe z atrakcyjnymi ogłoszeniami. Samochód z Holandii możesz kupić np. na:
- https://www.marktplaats.nl/,
- ooyyo.com (stronę można wyświetlić po polsku),
- autotrack.nl,
- autotrader.nl,
- autoscout24.nl,
- bovag.
Pierwsza strona jest odpowiednikiem OLX, gdzie prywatni właściciele sprzedają swoje samochody. Druga zaś to porównywarka ogłoszeń sprzedaży aut wystawionych w sieci. Strona jest wygodna w użytkowaniu i intuicyjna, poza tym można ją pobrać w formie aplikacji na telefon.
Jak sprawdzić auto z Holandii?
Zakup używanego auta z Holandii wymaga dość dokładnego sprawdzenia pojazdu. Nie chodzi wyłącznie o kwestie techniczne, ale także formalne. Weryfikacja dokumentacji wybranego modelu może sprawić, że unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek już po sprowadzeniu auta do kraju. Obecnie procedury weryfikacyjne nie wiążą się na szczęście z wysokimi kosztami, a wiele cennych informacji można uzyskać całkowicie bezpłatnie.
Sprawdzenie auta z Holandii w bazie CEPiK
Weryfikacja samochodu z Holandii jest prosta i dostępna dla każdego m.in. na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. W celu uzyskania raportu dotyczącego konkretnego modelu, należy podać tam:
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu.
Dzięki temu wyświetlą się następujące informacje:
- model i marka samochodu
- odczyt drogomierza (licznika),
- status badań technicznych i polisy OC,
- ewentualne zgłoszenie pojazdu jako kradzionego (jeśli doszło do takiego procederu).
Sprawdź także: Gdzie znajdę numer VIN samochodu? | Rankomat.pl
Sprawdzenie auta z Holandii w Autobaza
Równie niewiele informacji potrzeba, aby zweryfikować historię samochodu z Holandii w serwisie Autobaza.pl. Za jego pośrednictwem uzyskasz tzw. raport VIN. Jest to najbardziej wiarygodne źródło informacji o pojeździe, które z perspektywy przyszłego właściciela mogą być kluczowe.
Poza podstawowymi danymi, jak marka, model pojazdu czy rok jego produkcji, w Autobazie dowiesz się więcej o:
- danych technicznych i wyposażeniu,
- chronologicznej historii pojazdu,
- ewentualnych wezwaniach serwisowych,
- ewentualnych szkodach,
- możliwych zgłoszeniach kradzieży.
W niektórych przypadkach możesz także liczyć na archiwalne zdjęcia interesującego Cię modelu. Jeśli zdecydujesz się na płatną wersję raportu, cennych informacji będzie jeszcze więcej.
Sprawdzenie auta z Holandii w RDW
Jeżeli dysponujesz wyłącznie numerem rejestracyjnym samochodu, możesz skorzystać z https://ovi.rdw.nl/. To holenderska strona instytucji zajmującej się rejestracją pojazdów i prawa jazdy, a także dokumentacji NAP (Nationale Auto Pass, czyli rejestr przebiegu samochodu). Raport RDW jest bogatszy niż ten pochodzący ze strony https://historiapojazdu.gov.pl/.
Oprócz podstawowych danych samochodu zawiera poszerzone informacje. Dowiesz się z niego m.in.:
- ilu właścicieli miał samochód (w linijce Aantal eigeneren prive – pierwsza cyfra to liczba właścicieli prywatnych, a druga – firm, które korzystały z danego egzemplarza),
- jaki jest przebieg samochodu odnotowany w trakcie kolejnych przeglądów technicznych (w zakładce Basis->Tellerstanden->Oordee).
Sprawdzenie auta z Holandii w NAP
Każdy holenderski sprzedawca musi obowiązkowo przekazać nabywcy tzw. dokument NAP (Nationale Auto Pass). Jeśli jednak chcesz przeprowadzić dodatkową samodzielną weryfikację stanu i historii pojazdu, możesz zrobić to na stronie https://www.autopas.nl/.
Przegląd techniczny auta z Holandii
W Holandii przegląd nowego samochodu należy wykonać po 4 latach od jego pierwszej rejestracji. Następne badanie musi zostać przeprowadzone po 2 latach, a później już każdego roku.
Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu z Holandii, warto sprawdzić, czy do tej pory wszystko było pod tym względem jak należy. Poza raportem historii pojazdu i jego przebiegiem warto zlecić dodatkowe badanie techniczne przed dokonaniem transakcji. Wiąże się to rzecz jasna z dodatkowym wydatkiem - w Holandii może to być kwota opiewająca na 200-300 euro, więc decydują się na to zazwyczaj osoby zainteresowane nowszymi, bardziej wartościowymi samochodami.
Jeśli planujesz zakup tańszego i starszego egzemplarza i nie chcesz opłacać przeglądu na miejscu, możesz zabrać ze sobą zaufanego mechanika samochodowego. Z pewnością jego wprawne oko wychwyci ewentualne usterki, które mogą wpłynąć na sprzedaż.
Pamiętaj, że podczas przeglądu technicznego samochodu sprawdzanych jest cały szereg podzespołów, które wpływają na płynność, komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy.
Fizyczne oględziny auta z Holandii
Jeżeli po wstępnej weryfikacji samochodu z Holandii w wybranej bazie, nie masz szczególnych wątpliwości, możesz udać się na miejsce osobiście i sprawdzić, czy uzyskane przez Ciebie informacje są wiarygodne. Warto wcześniej przygotować sobie listę, dzięki której nie zapomnisz o sprawdzeniu żadnego istotnego aspektu. Zwróć więc uwagę na:
- ewentualne ślady ingerencji lakiernika na karoserii,
- ślady korozji,
- zadrapania czy uszkodzenia szyb,
- stan ogumienia,
- stan techniczny świateł,
- kompletność obowiązkowego wyposażenia pojazdu (zapasowe lub dojazdowe koło, lewarek, klucz do kół, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, zestaw naprawczy),
- ślady wilgoci w kabinie,
- sprawność mechanizmu otwierania i zamykania szyb,
- sprawność mechanizmu działania lusterek bocznych,
- sprawność klimatyzacji,
- sprawność klaksonu,
- stan komory silnika (poziom oleju, płynu hamulcowego itp.).
Dowiedz się więcej: Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak sprawdzić samochód? | Rankomat.pl
Jak sprowadzić auto z Holandii?
Szukając samochodu za granicą, pamiętaj o wszystkich kosztach, które poza ceną auta będziesz musiał ponieść, żeby sprowadzić je do kraju. Polskę i Amsterdam dzieli 1 200 km, więc za paliwo w jedną stronę będziesz musiał zapłacić kilkaset złotych. Z kolei koszt lawety wynosi ponad 2000 zł. Przyjazd autem na kołach lub sprowadzenie go na lawecie to dwa najczęstsze rozwiązania, jeśli chodzi o import auta z Holandii.
Przyjazd autem z Holandii na kołach
Jeżeli osobiście wybierzesz się za granicę, aby dokonać fizycznych oględzin auta i realizację transakcji na miejscu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjechać nowo zakupionym modelem do Polski (pod warunkiem, że samochód pozytywnie przejdzie przegląd techniczny). Takie rozwiązanie wymaga jednak dopełnienia kilku formalności jeszcze w Holandii.
Zanim wyruszysz w podróż powrotną do Polski powinieneś oczywiście wykupić OC krótkoterminowe, chyba, że wybrany pojazd jest objęty obowiązkową ochroną ubezpieczeniową.
Sprowadzenie auta na lawecie
Wynajęcie lawety w celu przewozu auta z Holandii do Polski to często najwygodniejsze rozwiązanie. Dzięki temu nie musisz zgłaszać się do holenderskiego urzędu po tablice wywozowe. Koszt lawety może być jednak dość wysoki i zazwyczaj nie schodzi poniżej 2000 złotych. Wszystko zależy od odległości od Polski, ale także wielkości transportowanego samochodu.
Co ważne, jeżeli zakupione auto ma status powypadkowego, laweta to jedyna możliwość sprowadzenia go z zagranicy.
Transport auta przez pośrednika
To rozwiązanie szczególne korzystne, jeśli nie masz za dużo czasu na formalności lub po prostu cenisz sobie wygodę. Możesz zlecić sprowadzenie auta z Holandii jednej z firm, zajmującej się taką działalnością i licznych partnerów handlowych w Europie, również w Niderlandach.
Jeśli zdecydujesz się na taką usługę, pośrednik pomoże Ci w kwestii samego zakupu, jak i wszelkimi formalnościami.
Formalności przy zakupie auta z Holandii
Podpisałeś już umowę kupna-sprzedaży samochodu z Holandii? Przed Tobą kilka formalności, o które musisz zadbać już w Polsce. Tylko wtedy będziesz mógł bez obaw wsiąść za kierownicę samochodu i poruszać się nim po drogach w kraju. Najważniejszym punktem jest rejestracja samochodu z Holandii w wydziale komunikacji urzędu właściwego Twojemu miejscu zamieszkania. Zanim jednak udasz się tam z wizytą, pamiętaj o stosownych opłatach.
Opłacenie podatku akcyzowego
Na uregulowanie podatku akcyzowego przy zakupie samochodu z Holandii masz 30 dni od daty zawarcia umowy (nie od chwili przekroczenia polskiej granicy!)
Polskie prawo przewiduje dwie podstawowe stawki akcyzy w zależności od pojemności silnika, ale także typu napędu, i tak akcyza wynosi:
- 3,1% wartości pojazdu, jeśli pojemność jego silnika nie przekracza 2000 cm³,
- 18,6% wartości pojazdu, jeśli pojemność jego silnika przekracza 2000 cm³.
Co ważne, opłata akcyzowa na samochody hybrydowe jest niższa o połowę, a więc:
- 1,55% wartości pojazdu hybrydowego, jeśli pojemność jego silnika nie przekracza 2000 cm³,
- 9,3% wartości pojazdu hybrydowego, jeśli pojemność jego silnika przekracza 2000 cm³.
W celu realizacji tej formalności należy wypełnić druk AKC-U i okazać:
- tymczasowy dokument rejestracyjny,
- umowę kupna-sprzedaży auta,
- dokumenty celne.
Akcyzę możesz zapłacić osobiście w urzędzie skarbowym lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. W ciągu 14 dni od opłacenia podatku powinieneś złożyć w urzędzie deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S). Co ważne, deklarację musi złożyć oddzielnie każdy współwłaściciel samochodu.
Tłumaczenie dokumentów samochodu
Poza uregulowaniem akcyzy, nie powinieneś zapomnieć o zleceniu tłumaczenia holenderskich dokumentów samochodu na język polski. Jeśli kupisz auto w Holandii, obowiązek tłumaczenia dotyczy:
- dowodu własności, czyli faktury lub umowy kupna-sprzedaży,
- karty pojazdu – jeśli została wydana.
Wydziały komunikacji honorują tylko tłumaczenia przysięgłe, co kosztuje około 200-250 zł.
Badanie techniczne pojazdu
O tym obowiązku była już mowa powyżej - powinieneś poddać zakupione auto szczegółowemu badaniu technicznemu. Koszt takiej usługi to zwykle ok. 100 zł. Dopiero ze stosownym oświadczeniem o pozytywnym przejściu takiego przeglądu możesz udać się bez obaw do urzędu w celu rejestracji auta.
Jak zarejestrować samochód z Holandii krok po kroku?
Gdy opłacisz akcyzę, a samochód przejdzie badanie techniczne, możesz zarejestrować pojazd w kraju. Zabierz potwierdzenie opłacenia podatku i przeglądu auta, przetłumaczone dokumenty i udaj się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Może to być:
- urząd miasta,
- urząd dzielnicy (w przypadku Warszawy),
- starostwo powiatowe.
Wymagane dokumenty
Pracownik urzędu poprosi Cię o przedłożenie:
- potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego,
- potwierdzenia ważności badania technicznego,
- wniosku o rejestrację pojazdu,
- potwierdzenia zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura),
- oryginalnego holenderskiego dowodu rejestracyjnego,
- potwierdzenia wniesienia opłat rejestracyjnych,
- potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC.
Do urzędu powinieneś zabrać także dowód osobisty lub paszport. Jeżeli chcesz, aby w Twoim imieniu rejestracji dokonała inne osoba, należy przygotować dla niej stosowne pełnomocnictwo. Opłata skarbowa za jego złożenie wynosi 17 zł.
Opłaty przy rejestracji auta z Holandii
Jeszcze niedawno rejestracja samochodu z zagranicy kosztowała 256 zł. Zmieniło się to 4 września 2022 roku, gdy zniesiono obowiązek wydawania karty pojazdu (dotychczasowa koszt wynosił 75 zł), nalepki kontrolnej (18,50 zł) oraz zmieniono wysokość opłaty ewidencyjnej.
Dzięki temu kierowcy na rejestracji np. auta z Holandii mogą zaoszczędzić 94,50 zł. W urzędzie należy uiścić zatem następujące opłaty:
Opłaty przy rejestracji auta z Holandii
Tablice rejestracyjne | 80 zł |
Dowód rejestracyjny | 54 zł |
Nalepka legalizacyjna | 12,50 zł |
Pozwolenie czasowe | 13,50 zł |
Opłaty ewidencyjne | 1,50 zł |
Razem | 161,50 zł |
Wyjątkiem są indywidualne tablice rejestracyjne, których wydanie kosztuje 1000,50 zł. Wówczas koszt rejestracji auta z Holandii wzrośnie do 1081,50 zł.
Gdzie znaleźć ubezpieczenie OC dla samochodu z Holandii?
Jeśli sprowadziłeś samochód z Holandii, kupując dla niego OC krótkoterminowe, wkrótce będziesz musiał pomyśleć o całorocznej ochronie. Aby znaleźć korzystną ofertę, warto zająć się tym od razu i skorzystać z internetowych narzędzi do samodzielnej kalkulacji składki ubezpieczeniowej.
Jeśli o tym zapomnisz lub zabierzesz się za to za późno, możesz narazić się na karę za brak ciągłości OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyciąga konsekwencje nawet wobec tych kierowców, którzy mają na koncie choćby jeden dzień bez ubezpieczenia OC.
Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
Wysokość kary finansowej za brak ubezpieczenia OC jest w Polsce ustalana na podstawie minimalnej płacy brutto w danym okresie oraz typu pojazdu. Obecnie grzywna nakładana przez UFG może wynieść:
Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w trakcie przerwy w ubezpieczeniu obowiązkowym właściciel pojazdu doprowadzi do wypadku lub kolizji.
Mandat od UFG to nie jedyna konsekwencja braku OC. Właściciel nieubezpieczonego pojazdu musi się także liczyć z koniecznością pokrycia kosztów ewentualnego zdarzenia drogowego. Wówczas, z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić nie tylko za naprawę uszkodzonego auta, ale również leczenie poszkodowanych. Warto wspomnieć, że koszty wypadków drogowych sięgają niejednokrotnie setek tysięcy złotych.
Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?
Przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników związanych zarówno z kierowcą, jak i pojazdem. Liczy się np.:
- wiek właściciela,
- liczba lat za kierownicą,
- historia szkodowości,
- miejsce zamieszkania,
- stan cywilny.
Jeśli chodzi o dane dotyczące samego pojazdu, ważne są:
- wiek,
- marka samochodu,
- pojemność silnika.
W praktyce każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa wysokość składki ubezpieczeniowej właściciela samochodu. Na poniższym zestawieniu widać, którzy kierowcy mogli liczyć na najniższe ceny, a którzy zapłacili najwięcej w pierwszym półroczu 2023 roku.
Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie. Obejmuje on przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Oznacza to, że niezależnie z którym towarzystwem zawrzesz umowę, otrzymasz dokładnie taki sam zakres ochrony. W związku z tym warto wybrać najtańsze OC.
Jak najszybciej znaleźć ofertę ubezpieczenia?
Najtańszą polisę najłatwiej jest znaleźć, porównując ceny w różnych towarzystwach. Można to zrobić za pomocą kalkulatora rankomat.pl, który wyświetli oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Oprócz polis OC narzędzie pokaże ceny pakietów z AC, assistance, NNW i innymi rozszerzeniami. Z takiej opcji postanowił skorzystać 45-letni Michał - właściciel 9-letniej Toyoty RAV4 sprowadzonej w tym roku z Holandii. Zobacz, na jakie oferty mógł liczyć.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | 505,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 543,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 669,00 zł rata od 238 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 1118,00 zł rata od 397,75 zł | |||
OC | AC Mini | Assistance | NNW | 1165,00 zł rata od 669 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 1504,00 zł rata od 504 zł | |||
505,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
543,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
669,00 złrata od 238.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
1118,00 złrata od 397.75 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
1165,00 złrata od 669.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
1504,00 złrata od 504.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
*kalkulacja z dnia 24.07.2023 r.
Jak widać, cena ubezpieczenia samochodu kształtuje się również w zależności od wybranego zakresu. Na porównaniu polis w kalkulatorze OC i AC możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia każdego towarzystwa. Dotyczy to zarówno samochodów zakupionych w kraju, jak i egzemplarzy sprowadzonych z zagranicy. Zasady dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń są identyczne.
Co warto wiedzieć?
- W pierwszym półroczu 2023 roku z Holandii sprowadzono do Polski niemal 15 000 używanych samochodów.
- Historię pojazdu zarejestrowanego w Holandii można sprawdzić m.in. na stronach: www.historiapojazdu.gov.pl oraz www.ovi.rdw.nl/.
- Czas na opłacenie akcyzy wynosi 30 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży (nie sprowadzenia auta do Polski).
- Nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego auta kupionego w Holandii, ponieważ ten kraj jest członkiem UE.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprowadzenie samochodu z Holandii
Czy warto kupić samochód z Holandii?
Tak, ponieważ Holendrzy dbają o utrzymanie samochodu w dobrym stanie, a także tamtejsze drogi są wysokiej jakości. Jednocześnie kierowcy często wymieniają auta na nowe (coraz częściej na elektryczne), dzięki czemu rynek używanych pojazdów jest bardzo duży.
Kiedy jest otwarta giełda samochodowa w Beverwijk?
Największa giełda samochodowa w Europie jest otwarta w każdy wtorek w godzinach 06:00-13:00. Po zakupie auta na miejscu można załatwić wszelkie formalności związane ze sprowadzeniem pojazdu do Polski.
Ile kosztuje akcyza na samochód z Holandii?
Podatek akcyzowy opłaca się procentowo od wartości samochodu. Nie da się go oszacować nawet w przybliżeniu, bo wartości te mogą być skrajnie różne. Przykładowo za samochód spalinowy, który kosztował 10 000 zł i miał pojemność silnika do 2000 cm3, trzeba zapłacić 310 zł.