Chociaż Szwajcaria nie jest najpopularniejszym państwem, w którym nabywcy z Polski poszukują samochodów, to w pierwszym kwartale 2023 roku z tego kraju sprowadzono nieco ponad 6 tys. aut. To znacznie mniej niż z Niemiec czy Francji, jednak są powody, dla których warto zainteresować się sprowadzeniem samochodu ze Szwajcarii. Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR umieścił Szwajcarię w TOP 10 krajów, z których do tej pory w 2023 r. do Polski najczęściej były importowane samochody. Szwajcaria jest jednak mniej popularnym kierunkiem niż Niemcy, Francja czy Belgia. Dlaczego? Powodów jest kilka – auta są drogie, odległość od Polski znaczna, a kraj nie należy do Unii Europejskiej. Ostatni punkt oznacza dla kupujących dodatkowe formalności.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Dlaczego warto sprowadzić samochód ze Szwajcarii?

Wyjazd za granicę w celu zakupu samochodu może wydawać się sporym utrudnieniem. Rzeczywiście wyprawa w celach importowych jest czasochłonna. Okazuje się jednak, że Szwajcaria nie bez powodu jest uznawana za jeden z najlepszych krajów, jeśli chodzi o zakup używanych aut. Dlaczego?

Szwajcarzy nie lubią jeździć „starymi” samochodami, dlatego pojazdy znacznie szybciej tracą u nich na wartości. Poza tym liczne elementy wyposażenia, które w Polsce uchodzą za ekskluzywne, dla obywateli Szwajcarii uznawane są za standard, nie wpływając tym samym na wzrost ceny samochodu.

Nie da się również ukryć, że samochody sprowadzane ze Szwajcarii będą zwykle w bardzo dobrym stanie technicznym. Wpływa na to m.in. dobry stan dróg w tym państwie i względnie mała liczba wypadków czy kolizji.

Ważne! Sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii będzie wiązało się z mniejszą ilością formalności niż przy zakupie auta w kraju.

Opłacalność sprowadzenia pojazdu ze Szwajcarii to oczywiście kwestia indywidualna. Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj swoją sytuację, szacunkowy koszt ubezpieczenia, np. w kalkulatorze OC i AC, a także koszty związane z samym importem.

Gdzie szukać samochodów w Szwajcarii?

Jeżeli interesują Cię auta ze Szwajcarii, masz kilka możliwości, aby znaleźć egzemplarz spełniający Twoje oczekiwania. Oto najbardziej skuteczne.

Szwajcarskie portale ogłoszeniowe

Osoby zainteresowane sprowadzeniem samochodu ze Szwajcarii zazwyczaj decydują się na przejrzenie ofert dostępnych w Internecie. W sieci działa kilka interesujących portali, na których znajdziesz ogłoszenia motoryzacyjne i różne szwajcarskie modele samochodów w atrakcyjnych cenach. Na uwagę zasługują choćby:

  • autazeszwajcarii.pl,
  • swisscars.pl,
  • autoscout24.ch,
  • aukcjewszwajcarii.pl,
  • carforyou.ch.

Niektóre z tych stron zarządzane są przez firmy profesjonalnie zajmujące się importem aut ze Szwajcarii. Takie usługi to bardzo korzystna opcja, szczególnie jeśli słabo orientujesz się w branży motoryzacyjnej.

Poza tym niektóre portale działają na zasadzie portali aukcyjnych – użytkownicy składają propozycje i wygrywa najwyższa oferta, o ile zostanie ona zaakceptowana przez sprzedającego.

Autazeszwajcarii.pl

To jeden z największych dostępnych w Polsce portali z autami ze Szwajcarii. Każdego dnia publikowanych jest tu kilkadziesiąt ofert pojazdów osobowych, ciężarowych, a także motocykli. Właśnie tutaj możesz uczestniczyć w licytacjach samochodów już sprowadzonych z zagranicy. Drugim sposobem jest zlecenie sprowadzenie auta ze Szwajcarii pracownikowi firmy. Załatwi on za Ciebie również wszelkie formalności.

Swisscars.pl

Stronę prowadzi firma, która skupuje samochody powypadkowe. Mogą to być modele o różnym stopniu uszkodzenia pochodzące od szwajcarskich towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz tu znaleźć modele z pewnych i wiarygodnych źródeł. Poza uczestnictwem w aukcji firma oferuje klientom także wsparcie w procedurze związanej ze sprowadzeniem samochodu do kraju.

Autoscout24.ch

Ta strona dostępna jest w trzech wersjach językowych:

  • niemieckiej,
  • włoskiej,
  • francuskiej.

Możesz przebierać w ofertach pojazdów nowych i z drugiej ręki za pomocą wygodnej wyszukiwarki i według wybranych kryteriów, jak choćby marka, rocznik czy cena auta.

Osobista wizyta na szwajcarskiej giełdzie samochodowej

Jeśli odpowiada Ci takie rozwiązanie, możesz udać się do Szwajcarii osobiście i szukać interesującego Cię modelu na tamtejszych giełdach. Może się jednak okazać, że nic nie wpadnie Ci w oko i i taki wyjazd nie dość, że będzie kosztowny, to również nieefektywny,

Zlecenie importu samochodu pośrednikowi

W Polsce działa wiele firm, które zajmują się sprowadzaniem samochodów ze Szwajcarii na specjalne zamówienie klienta. Jest to dla niego wygodne rozwiązanie, ponieważ wszelkie formalności importowe leżą wówczas po stronie pośrednika.

Zarówno jego pomoc, jak i osobisty zakup auta za granicą mają jedną przewagę nad portalami motoryzacyjnymi - możesz w ten sposób zweryfikować stan techniczny pojazdu. Niektóre serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne oferują co prawda taką usługę, jednak nie wszystkie. To znacznie zawęża spektrum poszukiwań.

Szwajcarzy lubią podróżować komfortowo. Zazwyczaj auta trafiające na rynek wtórny w tym kraju są bogato wyposażone i w dobrym stanie technicznym. Warto też podkreślić, że przepisy odnośnie badań technicznych są w Szwajcarii bardziej restrykcyjne niż w Polsce. To jednak nie powinno uśpić czujności kupującego. Przed nabyciem samochodu ze Szwajcarii warto dokładnie sprawdzić jego historię.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Szwajcarzy sprawnie posługują się kilkoma językami. Urzędowymi językami są: niemiecki, francuski, włoski i romansz. Popularny jest też angielski, dlatego nie powinieneś mieć problemów z porozumieniem się, jeżeli zamierzasz osobiście udać się do Szwajcarii po samochód.

Jak sprawdzić samochód ze Szwajcarii?

Zakup używanego auta ze Szwajcarii zawsze powinien być poprzedzony jego dokładnym sprawdzeniem pod względem zarówno formalnym, jak i technicznym. Dobrą wiadomością jest to, że dziś kosztuje to stosunkowo niewiele.

Sprawdzenie auta ze Szwajcarii w bazie CEPiK

Jak sprawdzić auto ze Szwajcarii? Dziś wstępna weryfikacja jest możliwa zdalnie, jeśli tylko dysponujesz numerem VIN pojazdu.  W przypadku samochodów z tego kraju możesz skorzystać z bezpłatnej usługi  na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl. Jeżeli chcesz otrzymać raport o wybranym egzemplarzu, wystarczy, że przejdziesz na tę stronę internetową i podasz:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • datę pierwszej rejestracji.

Jeżeli weryfikujesz samochód, którego nie ma w Centralnej Ewidencji Pojazdów, to sprawdzenia dokonasz dopiero po założeniu profilu zaufanego (eGo). Jest on niezbędny do tego, aby potwierdzić Twoją tożsamość. Sprawdzając auta ze Szwajcarii za pomocą profilu zaufanego, będziesz mógł złożyć maksymalnie 20 zapytań w ciągu godziny.

Ważne! Korzystając z serwisu Historiapojazdu.gov.pl masz możliwość sprawdzić najważniejsze informacje o samochodzie ze Szwajcarii, w tym przede wszystkim upewnić się, że nie jest on kradziony.

Fizyczne oględziny auta ze Szwajcarii

Jeśli po weryfikacji auta w bazie CEPiK nie masz do niego większych zastrzeżeń, możesz osobiście udać się miejsce, aby sprawdzić wiarygodność uzyskanych informacji. Na miejscu warto mieć pod ręką listę aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę. Będą to m.in.:

  • ewentualne ślady ingerencji lakiernika na karoserii,
  • ślady korozji,
  • zadrapania czy uszkodzenia szyb,
  • stan ogumienia,
  • stan techniczny świateł,
  • kompletność obowiązkowego wyposażenia pojazdu (zapasowe lub dojazdowe koło, lewarek, klucz do kół, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, zestaw naprawczy),
  • ślady wilgoci w kabinie,
  • sprawność mechanizmu otwierania i zamykania szyb,
  • sprawność mechanizmu działania lusterek bocznych,
  • sprawność klimatyzacji,
  • sprawność klaksonu,
  • weryfikacja komory silnika (poziom oleju, płynu hamulcowego itp.).

Po takich oględzinach możesz wspomóc się specjalistyczną usługą diagnostyczną.

Przegląd techniczny auta ze Szwajcarii

Odrębną kwestią jest sprawdzenie samochodu ze Szwajcarii pod kątem stanu technicznego. Szwajcaria jest drogim krajem, jeśli chodzi o ceny części zamiennych czy też koszty robocizny. To z kolei powoduje, że często najkorzystniejszą pod względem finansowym opcją okazuje się zakup samochodu uszkodzonego/niesprawnego i jego naprawa już w Polsce.

Jeżeli nie chcesz narazić się na wysokie kary finansowe, sprawdź stan techniczny auta przed jego zakupem. Jak? Jeżeli nie masz zaufanego mechanika, który może pojechać z Tobą po auto do Szwajcarii, to pozostaje skorzystać z usług niezależnego serwisu samochodowego.

Zobacz także: Badanie techniczne pojazdu – ile kosztuje i co obejmuje? | Rankomat

Jak kupić używany samochód ze Szwajcarii?

Zakup auta w Szwajcarii nie jest specjalnie skomplikowany. Przeciwnie – Szwajcarzy realizują politykę pod hasłem "minimum formalności". W efekcie po podpisaniu umowy kupna samochodu będziesz musiał jedynie:

  • upewnić się, że w przekazanym dowodzie rejestracyjnym znajduje się pieczątka potwierdzająca, że pojazd został wyrejestrowany,
  • wykonać przegląd techniczny, kupić ubezpieczenie i tablice eksportowe. Jest to konieczne, jeżeli chcesz samodzielnie wrócić nabytym samochodem. Z uwagi na wysokie koszty wielu kierowców decyduje się jednak na lawetę.
Ważne! W Szwajcarii tablice rejestracyjne są przypisane do właściciela, a nie do samochodu. To oznacza, że zawsze muszą zostać w kraju zakupu. Rejestrując przywieziony na lawecie pojazd w wydziale komunikacji, będziesz musiał złożyć oświadczenie, że samochód przyjechał do Polski bez tablic.

Przyjazd autem na kołach

To jeden ze sposobów sprowadzenia samochodu ze Szwajcarii. Jeśli zdecydujesz się na osobiste oględziny auta i przeprowadzenie transakcji za granicą, możesz wsiąść za kierownicę i przyjechać nowo zakupionym modele to kraju. Zanim jednak wyruszysz w trasę, musisz dopełnić kilku formalności.

Jeszcze w Szwajcarii powinieneś wykupić specjalne tablice rejestracyjne z czerwonym paskiem (Kontrollschilder). Wraz z nimi otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny (Befristerter Frahrzeugausweis) z Twoimi danymi jako nabywcy. Bardzo ważne jest też przeprowadzenie (jeszcze przed wyjazdem) przeglądu technicznego (tzw. MFK). Oczywiście po przekroczeniu polskiej granicy powinieneś w ciągu 30 dni zarejestrować auto w wydziale komunikacji.

Sprowadzenie auta na lawecie 

Powrót nowo zakupionym samochodem na lawecie często okazuje się najwygodniejszym rozwiązaniem. W ten sposób unikasz bowiem konieczności wizyty w szwajcarskim urzędzie. Jednocześnie musisz liczyć się z odpowiednim kosztem za wynajem lawety. Cena usługi może wynieść nawet ponad 2000 zł. Uzależniona jest od odległości do Polski czy gabarytów importowanego pojazdu.

Co ważne, jest to jedyne wyjście na import samochodu ze Szwajcarii, jeśli pojazd ma status powypadkowego.

Transport auta przez pośrednika

Dla własnej wygody możesz zlecić sprowadzenie auta ze Szwajcarii pośrednikowi. Firmy zajmujące się taką działalnością mają partnerów handlowych w różnych częściach Europy, a nawet świata, dzięki czemu możesz sporo zyskać. Jeśli zdecydujesz się na pośrednictwo w tym zakresie, firma pomoże Ci nie tylko dokonać zakupu, to jeszcze w porozumieniu z Tobą zajmie się wszelkimi formalnościami.

Formalności przy zakupie auta ze Szwajcarii

Jeśli sfinalizowałeś już transakcję kupna-sprzedaży, jesteś o krok bliżej do celu. Zanim jednak swobodnie wsiądziesz za kierownicę nowo kupionego auta, powinieneś pamiętać o jeszcze kilku formalnościach. Tylko po ich dopełnieniu będziesz mógł pełnoprawnie korzystać z samochodu ze Szwajcarii po przekroczeniu polskiej granicy. Zanim przystąpisz do rejestracji samochodu w wydziale komunikacji, zadbaj o następujące aspekty.

Opłacenie podatku akcyzowego

Wysokość akcyzy dla samochodu ze Szwajcarii ustalana jest w uwzględnieniem pojemości silnika. Jeśli nie przekracza ona 2000 cm3, wysokość opłaty akcyzowej oscyluje na poziomie 3,1% wartości pojazdu.

Dla samochodów o większej pojemności wyliczana będzie o wiele wyższa opłata - w wysokości 18,6% ceny samochodu. Na dokonanie wpłaty właściciel ma 30 dni od zakupu auta. W celu realizacji tej formalności należy wypełnić druk AKC-U i okazać:

  • tymczasowy dokument rejestracyjny,
  • umowę kupna-sprzedaży auta,
  • dokumenty celne.
Uwaga! Każdy z tych dokumentów powinien zostać przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego!

Odprawa celna

Konieczność opłacenia cła przy imporcie samochodu zależy od tego, z jakiego kraju pojazd pochodzi. Jeżeli ma on świadectwo EUE-1 (terytorium Unii Europejskiej), cło nie obowiązuje. Jeżeli natomiast auto nie zostało wyprodukowane w UE, trzeba uiścić opłatę w wysokości 10% wartości pojazdu. Tak jest w przypadku samochodów ze Szwajcarii, które nie należy do Wspólnoty.

Tłumaczenie dokumentów auta ze Szwajcarii

Urzędnicy nie zarejestrują sprowadzonego przez Ciebie samochodu, jeżeli jego dokumenty nie będą w języku polskim. Zanim udasz się do wydziału komunikacji, zleć tłumaczenie szwajcarskiego dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży i karty pojazdu (jeżeli otrzymałeś ją wraz z autem).

Szwajcarski dowód rejestracyjny jest szary, a na okładce jego nazwa jest zapisana w czterech językach? Fahrzeugausweis (po niemiecku),  Permis de circulation (po francusku),  Licenza di circolazione (po włosku) i Certificat da vehichel (w jęz. romansz).

Przegląd techniczny auta ze Szwajcarii

Była już o tym mowa - każdy samochód sprowadzony ze Szwajcarii musi przejść badania techniczne w Polsce. Zaraz po przyjeździe do kraju powinieneś umówić wizytę na stacji kontroli pojazdów. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego również będziesz musiał dołączyć do wniosku o rejestrację. Jeżeli nie otrzymasz zaświadczenia, nie będziesz mógł użytkować auta.

Jak zarejestrować samochód ze Szwajcarii krok po kroku?

Sfinalizowanie transakcji zakupu samochodu ze Szwajcarii to nie wszystkie formalności, o jakich musisz pamiętać, aby móc korzystać z niego już po przekroczeniu polskiej granicy. Konieczna jest jeszcze rejestracja samochodu ze Szwajcarii w wydziale komunikacji. Jakie dokumenty będą do tego potrzebne?

Sprawdź także: Rejestracja samochodu z zagranicy - formalności krok po kroku | Rankomat.pl

Wymagane dokumenty

Po skompletowaniu dokumentów i uregulowaniu opłat pozostaje wizyta w urzędzie, w wydziale komunikacji przypisanym do Twojego miejsca zamieszkania. Do wypełnionego wniosku o rejestrację powinieneś dołączyć:

  • przetłumaczone dokumenty – umowę, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny,
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
  • dowód opłacenia akcyzy i cła,
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem zakupionym za granicą.

Po złożeniu dokumentów otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, a także tymczasowe tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenie (na 30 dni) i ewentualnie nalepkę kontrolną. Informację o tym, że dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, znajdziesz np. na stronie internetowej PWPW. Przy odbiorze trzeba zwrócić otrzymane wcześniej pozwolenie czasowe.

Opłaty przy rejestracji auta ze Szwajcarii w 2023 roku

Opłaty to przede wszystkim akcyza, cło i koszt rejestracji auta w wydziale komunikacji. W zależności od modelu pojazdu będzie to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ile wynosi akcyza za samochód ze Szwajcarii?

Kupując auto ze Szwajcarii, musisz zapłacić akcyzę. Kwotę wyliczasz samodzielnie i wpisujesz do deklaracji AKC-U/S. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika i musisz obliczyć ją we własnym zakresie. Jeżeli pojemność silnika wynosi:

  • do 2000 cm3 – opłata wynosi 3,1% wartości samochodu,
  • powyżej 2000 cm3 – zapłacisz 18,6% wartości auta.

Na złożenie deklaracji do urzędu skarbowego masz 14 dni – możesz to zrobić online przez platformę internetową PUESC. Akcyzę powinieneś zapłacić w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że potwierdzenie uiszczenia akcyzy będzie Ci potrzebne do zarejestrowania auta.

Ze względu na rosnącą popularność samochodów elektrycznych i hybrydowych, ustalono również opłatę za sprowadzenie takiego pojazdu ze Szwajcarii. Podatek taki jest obniżony jest o 50%, a więc zapłacisz: 

  • 1,55% za pojazd z napędem hybrydowym, z silnikiem o pojemności do 2000 cm³,
  • 9,3% za pojazd z napędem hybrydowym, z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm³ i mniejszej niż 3500 cm³.

Jakie cło na samochód ze Szwajcarii?

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii może wiązać się z koniecznością odprowadzenia cła. Opłata celna dla samochodu ze Szwajcarii wynosi:

  • 10% wartości pojazdu – jeżeli został on wyprodukowany poza jednym z krajów Unii Europejskiej,
  • 0% – jeżeli pojazd został wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej (wówczas ma on świadectwo pochodzenia EUR-1).

Do rejestracji samochodu w polskim wydziale komunikacji będziesz potrzebował dowodu odprawy celnej. Dokument ten otrzymasz z urzędu celnego.

Ile kosztuje rejestracja auta ze Szwajcarii?

Za samą rejestrację zapłacisz: 

W powyższych kwotach uwzględniona została m.in. opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego czy ewentualnych nalepek.

Opłatę powinieneś przelać na rachunek bankowy wydziału komunikacji, który zarejestruje samochód. Potwierdzenie wpłaty dołącz do wniosku o rejestrację samochodu ze Szwajcarii.

Jak w skrócie wygląda proces rejestracji samochodu ze Szwajcarii?

W pierwszej kolejności auto zostaje zarejestrowane czasowo na 30 dni. W tym czasie urzędnicy sprawdzają pojazd i dokonują rejestracji na stałe. Otrzymasz powiadomienie, gdy dowód rejestracyjny będzie gotowy do odbioru.

Gdzie znaleźć ubezpieczenie OC dla samochodu ze Szwajcarii?

Jeżeli ze Szwajcarii do Polski wróciłeś zakupionym samochodem, to zapewne posiadasz krótkoterminową polisę OC. Pamiętaj, że nie odnowi się ona automatycznie – musisz samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia pojazdu. Gdy zależy Ci na czasie i korzystnej cenie, optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora OC i AC zamieszczonego w naszym serwisie.

Porównaj ceny OC i AC

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Pamiętaj, że w Polsce obowiązują obecnie dość wysokie kary finansowe za brak ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. W 2023 roku taryfikator wygląda następująco:

Jeśli jesteś właścicielem auta sprowadzonego ze Szwajcarii, pamiętaj zatem, aby za wczasu znaleźć dla siebie ubezpieczenie OC w korzystnej cenie. Jeśli tymczasowa polisa wygaśnie i przegapisz ten termin, w przypadku auta osobowego możesz zapłacić mandat w wysokości od 1440 do 7200 zł (w zależności od długości przerwy w ochronie).

Ważne! Pamiętaj, że brak ubezpieczenia OC może zostać zidentyfikowany nie tylko w przypadku kontroli drogowej. Nad tym obowiązkiem czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jego pracownicy regularnie przeprowadzają kontrolę polskich właściciel samochodów. Jeśli odnotują brak ochrony, otrzymasz informację o nałożonej grzywnie.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa cały szereg czynników związanych zarówno z samym kierowcą, jak i parametrami technicznymi samochodu. Są to zatem:

  • wiek właściciela, 
  • miejsce zamieszkania,
  • historia jako kierowcy.

Ubezpieczyciele biorą także pod uwagę:

  • markę i model pojazdu,
  • rocznik produkcji,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj napędu.

Statystyki pokazują, że z większym kosztem ubezpieczenia muszą liczyć się kierowcy z niewielkim stażem za kierownicą, głównie z grupy wiekowej 18-25 lat. Dlaczego? Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest ona uznawana za tę, która generuje większe ryzyko wypadku lub kolizji, a tym samym - konieczność świadczenia ubezpieczeniowego. Zobacz, jak różnice w kalkulacji OC pod względem wieku kierowcy prezentowały się w pierwszym półroczu 2023 roku.
 

To oczywiście nie oznacza, że młody kierowca kupujący swoją pierwszą czy drugą polisę na samochód sprowadzony ze Szwajcarii, musi wydać na ubezpieczenie OC majątek. Porównanie cen w kalkulatorze OC i AC to jeden ze sposobów na znalezienie satysfakcjonującej oferty. 

Jeszcze lepiej będzie, jeśli uda mu się dopisać do samochodu współwłaściciela z większym doświadczeniem za kierownicą. Dzięki temu cena polisy może spaść nawet o ponad 500 zł.

Jak najszybciej znaleźć ofertę ubezpieczenia?

Internetowa porównywarka ubezpieczeń działa o wiele szybciej niż osobista wizyta w oddziale zakładu ubezpieczeń czy kontakt z telefoniczny lub mailowy z agentem. Co ważne, korzystając z kalkulatora OC i AC, kupisz nie tylko obowiązkową polisę. Jeżeli auto ze Szwajcarii jest w dobrym stanie technicznym i wizualnym, rozważ także:

  • ubezpieczenie AC – chroni m.in. przed kradzieżą, uszkodzeniem z własnej winy i szkodami wywołanymi przez czynniki atmosferyczne,
  • ubezpieczenie assistance– zapewnia pomoc w podróży, m.in. bezpłatne holowanie do warsztatu samochodowego oraz pomoc informacyjną,
  • ubezpieczenie NNW – jeżeli dojdzie do wypadku, z tej polisy odszkodowanie otrzyma nie tylko kierowca, ale też pasażerowie.

Zobacz, jakie oferty uzyskał 33-letni Jan z Krakowa, który właśnie kupił w Szwajcarii Volkswagena Passata z 2015 roku (poj. silnika 2.0 l).

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
661,00 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
760,00 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
984,99 zł rata od 559,32 zł
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1485,00 zł rata od 834 zł
Dodatkowo: Zdarzenia: Żywioły
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2193,00 zł rata od 775,25 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2700,00 zł rata od 954,50 zł
Balcia Insurance
661,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
760,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
984,99 złrata od 559.32 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1485,00 złrata od 834.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: Żywioły
Uniqa
2193,00 złrata od 775.25 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2700,00 złrata od 954.50 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Jak widać, cena ubezpieczenia kszałtuje się także w zależności od zakresu ochrony, jednak kierowca ma w tym wypadku całkiem spory wybór. 

Zarówno w przypadku sprowadzenia auta z zagranicy, jak i zakupu w kraju, bez wychodzenia z domu i w zaledwie kilka minut porównasz oferty od kilkunastu ubezpieczycieli i opłacisz wybraną polisę. Dokumenty potwierdzające zakup ubezpieczenia otrzymasz na podany przy zakupie adres e-mail.

Warto wiedzieć!

  • Auta ze Szwajcarii można znaleźć na portalach ogłoszeniowych i giełdach samochodowych.
  • Samochodem ze Szwajcarii można wrócić do kraju (po jego ubezpieczeniu i wyrobieniu tablic) lub przewieźć go do Polski na lawecie.
  • Przed rejestracją samochodu ze Szwajcarii należy m.in. opłacić akcyzę i cło oraz przetłumaczyć dokumenty.
  • Ubezpieczenie OC lub pakiet ubezpieczeń (np. OC, AC i NNW) możesz kupić za pośrednictwem kalkulatora OC/AC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o samochód ze Szwajcarii

  1. Jak wyglądają legalne eksportowe szwajcarskie tablice rejestracyjne?

    Kierowcy, którzy kupują w Polsce samochód sprowadzony ze Szwajcarii i chcą wrócić nim do domu na kołach, powinni dokładnie sprawdzić zamontowane na nim tablice rejestracyjne. Jeśli zostały one wykupione za granicą (wraz z ubezpieczeniem OC), to widnieje na nich data ważności. Białe cyfry na czerwonym tle oznaczają rok ważności, a duże czarne cyfry miesiąc ważności.

  2. Czy można jeździć na “komisowych” tablicach rejestracyjnych?

    Czasami zdarza się, że handlarz, który sprowadził samochód ze Szwajcarii zapewnia nas, że auto ma oryginalne tablice (poprzedniego właściciela) lub oferuje “blachy zastępcze”. Pamiętaj, że podróż takim pojazdem może kosztować Cię sporo pieniędzy. Przede wszystkim, samochód ze Szwajcarii nie może mieć oryginalnych tablic, ponieważ są one przypisane do zagranicznego właściciela i powinny zostać w kraju zakupu. Nawet jeśli auto posiada takie tablice, to i tak najprawdopodobniej zostało już wyrejestrowane za granicą i sprowadzone do Polski na lawecie. Taki samochodem nie można oczywiście poruszać się po drogach publicznych (zgodnie z prawem, możemy podróżować tylko pojazdem zarejestrowanym). Równie ryzykowny może być powrót do domu na “blachach” oferowanych przez komis. Jeśli nie widnieje na nich data ważności tablic, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z nic nie wartymi podróbkami.

  3. Ile kosztuje przewiezienie samochodu na lawecie ze Szwajcarii do Polski?

    Stawka za kilometr mieści się zazwyczaj w granicach 1,50 zł. Jeśli szukamy najtańszego przewoźnika, to warto porównać oferty przynajmniej kilku firm. W niektórych, przy dłuższych kursach można otrzymać spore zniżki.

  4. Czy opłaca się pojechać po samochód do Szwajcarii?

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, podobnie jak i przytoczyć konkretną cenę takiej podróży. Wiele zależy od wartości/atrakcyjności cenowej wybranego auta (z reguły po starsze i tanie modele nie opłaca się samodzielnie jechać) oraz środka transportu. Jeśli np. do Szwajcarii polecimy samolotem, to może nas to kosztować min. 400 zł (bezpośredni najtańszy lot Kraków-Genewa w marcu br.). Do tego trzeba doliczyć koszt dojazdu z lotniska do miejsca docelowego, a później powrót do kraju. Transport auta na lawecie to wydatek min. 2000 złotych (w zależności od odległości). Przyjazd na kołach wiąże się z kolei ze sporym kosztem paliwa, wykupieniem tablic wywozowych i ubezpieczenia OC. To także duże ryzyko, bo wybierając się na tak długą trasę musimy mieć pewność, że pojazd jest w pełni sprawny.

  5. Czy za samochód sprowadzony ze Szwajcarii muszę zapłacić cło?

    Opłata celna obowiązuje przy zakupie samochodów, które zostały wyprodukowane w kraju nienależącym do Unii Europejskiej. Szwajcaria do niej nie należy, więc jeśli to pojazd wyprodukowany w szwajcarskiej fabryce, będziesz musiał opłacić cło.