Chociaż Szwajcaria nie jest najpopularniejszym państwem, w którym nabywcy z Polski poszukują samochodów, to w 2020 r. z tego kraju sprowadzono ponad 22 tys. aut. Podpowiadamy, jak krok po kroku sprowadzić samochód ze Szwajcarii i ile to kosztuje.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR umieścił Szwajcarię w TOP 10 krajów, z których w 2020 r. do Polski najczęściej były importowane samochody. Szwajcaria jest jednak mniej popularnym kierunkiem niż Niemcy czy Belgia. Dlaczego? Powodów jest kilka – auta są drogie, odległość od Polski znaczna, a kraj nie należy do Unii Europejskiej. Ostatni punkt oznacza dla kupujących dodatkowe formalności.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Gdzie szukać samochodów w Szwajcarii?

Jeżeli interesują Cię auta ze Szwajcarii, masz kilka możliwości, aby znaleźć egzemplarz spełniający Twoje oczekiwania. Możesz:

 • Poszukać samochodu na portalach ogłoszeniowych. Przykładowe serwisy to m.in. www.autazeszwajcarii.pl czy www.carswiss.pl. Wiele z takich portali działa na zasadzie portali aukcyjnych – użytkownicy składają propozycje i wygrywa najwyższa oferta, o ile zostanie ona zaakceptowana przez sprzedającego;
 • Udać się do Szwajcarii i poszukać auta na tamtejszych giełdach samochodowych. To sposób, aby kupić samochód bezpośrednio od Szwajcara. Ta opcja może jednak być droga, jeżeli nie znajdziesz żadnego egzemplarza wartego uwagi;
 • Skorzystać z pomocy pośrednika. Na polskim rynku działają firmy specjalizujące się w sprowadzaniu samochodów ze Szwajcarii na zamówienie. To wygodne rozwiązanie – nie będziesz musiał martwić się formalnościami.

Każda z powyższych metod ma swoje plusy i minusy. Dla przykładu poszukiwanie auta na portalach ogłoszeniowych jest wygodne, ale nie pozwala sprawdzić jego stanu technicznego.

Szwajcarzy lubią podróżować komfortowo. Zazwyczaj auta trafiające na rynek wtórny w tym kraju są bogato wyposażone i w dobrym stanie technicznym. Warto też podkreślić, że przepisy odnośnie badań technicznych są w Szwajcarii bardziej restrykcyjne niż w Polsce. To jednak nie powinno uśpić czujności kupującego. Przed nabyciem samochodu ze Szwajcarii warto dokładnie sprawdzić jego historię - mówi Bartosz Benduch, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Szwajcarzy sprawnie posługują się kilkoma językami. Urzędowymi językami są: niemiecki, francuski, włoski i romansz. Popularny jest też angielski, dlatego nie powinieneś mieć problemów z porozumieniem się, jeżeli zamierzasz osobiście udać się do Szwajcarii po samochód.

Jak sprawdzić samochód ze Szwajcarii?

Zakup używanego auta ze Szwajcarii zawsze powinien być poprzedzony jego dokładnym sprawdzeniem pod względem zarówno formalnym, jak i stanu technicznego. Dobrą wiadomością jest, że dziś kosztuje to niewiele.

Sprawdzenie VIN auta ze Szwajcarii za darmo

Jak sprawdzić auto ze Szwajcarii? Dziś możliwe jest łatwe sprawdzenie auta po VIN. W przypadku samochodów ze Szwajcarii nie jest potrzebny dekoder VIN czy szwajcarski CEPIK – wystarczy skorzystać z bezpłatnej usługi Historiapojazdu.gov.pl. Jeżeli chcesz otrzymać raport o wybranym egzemplarzu, wystarczy, że przejdziesz na tę stronę internetową i podasz:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Jeżeli weryfikujesz samochód, którego nie ma w Centralnej Ewidencji Pojazdów, to sprawdzenia dokonasz dopiero po założeniu profilu zaufanego (eGo). Jest on niezbędny do tego, aby potwierdzić Twoją tożsamość. Sprawdzając auta ze Szwajcarii za pomocą profilu zaufanego, będziesz mógł złożyć maksymalnie 20 zapytań w ciągu godziny.

Korzystając z serwisu Historiapojazdu.gov.pl masz możliwość sprawdzić najważniejsze informacje o samochodzie ze Szwajcarii, w tym przede wszystkim upewnić się, że nie jest on kradziony.

Sprawdzenie stanu technicznego auta ze Szwajcarii

Odrębną kwestią jest sprawdzenie samochodu ze Szwajcarii pod kątem stanu technicznego. Szwajcaria jest drogim krajem, jeśli chodzi o ceny części zamiennych czy też koszty robocizny. To z kolei powoduje, że często najkorzystniejszą pod względem finansowym opcją okazuje się zakup samochodu uszkodzonego/niesprawnego i jego naprawa już w Polsce.

Jeżeli nie chcesz narazić się na wysokie kary finansowe, sprawdź stan techniczny auta przed jego zakupem. Jak? Jeżeli nie masz zaufanego mechanika, który może pojechać z Tobą po auto do Szwajcarii, to pozostaje skorzystać z usług niezależnego serwisu samochodowego.

Jak kupić używany samochód ze Szwajcarii?

Zakup auta w Szwajcarii nie jest specjalnie skomplikowany. Przeciwnie – Szwajcarzy realizują politykę minimum formalności. W efekcie po podpisaniu umowy kupna samochodu będziesz musiał jedynie:

 • Upewnić się, że w przekazanym dowodzie rejestracyjnym znajduje się pieczątka potwierdzająca, że pojazd został wyrejestrowany;
 • Wykonać przegląd techniczny, kupić ubezpieczenie i tablice eksportowe. Jest to konieczne, jeżeli chcesz samodzielnie wrócić nabytym samochodem. Z uwagi na wysokie koszty wielu kierowców decyduje się jednak na lawetę.
W Szwajcarii tablice rejestracyjne są przypisane do właściciela, a nie do samochodu. To oznacza, że zawsze muszą zostać w kraju zakupu. Rejestrując przywieziony na lawecie pojazd w wydziale komunikacji, będziesz musiał złożyć oświadczenie, że samochód przyjechał do Polski bez tablic.

Jak zarejestrować samochód ze Szwajcarii?

Sfinalizowanie transakcji zakupu samochodu ze Szwajcarii to nie wszystkie formalności, o jakich musisz pamiętać, aby móc korzystać z niego już po przekroczeniu polskiej granicy. Konieczna jest jeszcze rejestracja samochodu ze Szwajcarii w wydziale komunikacji. Jakie dokumenty będą do tego potrzebne?

Dowiedz się, jak zarejestrować samochód z zagranicy

Rejestracja samochodu ze Szwajcarii odbywa się po złożeniu wniosku wraz z załącznikami. W pierwszej kolejności powinieneś zgromadzić wszystkie wymagane dokumenty, czyli: potwierdzenie uiszczenia opłat (akcyzy, cła i opłaty za rejestrację auta),  tłumaczenie dokumentów i potwierdzenie wykonania badań technicznych.

Auto ze Szwajcarii – opłaty w 2021 r.

Opłaty to przede wszystkim akcyza, cło i koszt rejestracji auta w wydziale komunikacji. W zależności od modelu pojazdu będzie to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ile wynosi akcyza za samochód ze Szwajcarii?

Kupując auto ze Szwajcarii, musisz zapłacić akcyzę. Kwotę wyliczasz samodzielnie i wpisujesz do deklaracji AKC-U/S. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika i musisz obliczyć ją we własnym zakresie. Jeżeli pojemność silnika wynosi:

 • do 2000 cm3 – opłata wynosi 3,1 proc. wartości samochodu,
 • powyżej 2000 cm3 – zapłacisz 18,6 proc. wartości auta.

Na złożenie deklaracji do urzędu skarbowego masz 14 dni – możesz to zrobić online przez platformę internetową PUESC. Akcyzę powinieneś zapłacić w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że potwierdzenie uiszczenia akcyzy będzie Ci potrzebne do zarejestrowania auta.

Jakie cło na samochód ze Szwajcarii?

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii może wiązać się z koniecznością odprowadzenia cła. Opłata celna dla samochodu ze Szwajcarii wynosi:

 • 10 proc. wartości pojazdu – jeżeli został on wyprodukowany poza jednym z krajów Unii Europejskiej,
 • 0 proc. – jeżeli pojazd został wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej (wówczas ma on świadectwo pochodzenia EUR-1).

Do rejestracji samochodu w polskim wydziale komunikacji będziesz potrzebował dowodu odprawy celnej. Dokument ten otrzymasz z urzędu celnego.

Ile kosztuje rejestracja auta ze Szwajcarii?

Za samą rejestrację zapłacisz 256 zł przy wyborze standardowych tablic rejestracyjnych i 1176 zł, jeżeli wybierzesz indywidualne tablice rejestracyjne. W powyższych kwotach uwzględniona została m.in. opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego czy nalepek.

Opłatę powinieneś przelać na rachunek bankowy wydziału komunikacji, który zarejestruje samochód. Potwierdzenie wpłaty dołącz do wniosku o rejestrację samochodu ze Szwajcarii.

Tłumaczenie dokumentów auta ze Szwajcarii

Urzędnicy nie zarejestrują sprowadzonego przez Ciebie samochodu, jeżeli jego dokumenty nie będą w języku polskim. Zanim udasz się do wydziału komunikacji, zleć tłumaczenie szwajcarskiego dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży i karty pojazdu (jeżeli otrzymałeś ją wraz z autem).

Szwajcarski dowód rejestracyjny jest szary, a na okładce jego nazwa jest zapisana w czterech językach? Fahrzeugausweis (po niemiecku),  Permis de circulation (po francusku),  Licenza di circolazione (po włosku) i Certificat da vehichel (w jęz. romansz).

Przegląd techniczny auta ze Szwajcarii

Każdy samochód sprowadzony ze Szwajcarii musi przejść badania techniczne w Polsce. Zaraz po przyjeździe do kraju powinieneś umówić wizytę na stacji kontroli pojazdów. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego również będziesz musiał dołączyć do wniosku o rejestrację. Jeżeli nie otrzymasz zaświadczenia, nie będziesz mógł użytkować auta.

Jak wygląda proces rejestracji samochodu ze Szwajcarii?

W pierwszej kolejności auto zostaje zarejestrowane czasowo na 30 dni. W tym czasie urzędnicy sprawdzają pojazd i dokonują rejestracji na stałe. Otrzymasz powiadomienie, gdy dowód rejestracyjny będzie gotowy do odbioru.

Jak szybko ubezpieczyć auto ze Szwajcarii?

Jeżeli ze Szwajcarii do Polski wróciłeś zakupionym samochodem, to posiadasz krótkoterminową polisę OC. Pamiętaj, że nie odnowi się ona automatycznie – musisz samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia pojazdu. Gdy zależy Ci na czasie i korzystnej cenie, optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora OC/AC zamieszczonego w naszym serwisie.

Porównaj ceny OC i AC

Pamiętaj, że jeżeli zarejestrujesz samochód ze Szwajcarii, ale go nie ubezpieczysz, narazisz się na karę finansową. W 2021 r. kara za brak ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego wynosi nawet 5600 zł.

Korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń, kupisz nie tylko polisę OC. Jeżeli auto ze Szwajcarii jest w dobrym stanie technicznym i wizualnym, rozważ także:

 • ubezpieczenie AC – chroni m.in. przed kradzieżą, uszkodzeniem z własnej winy i szkodami wywołanymi przez czynniki atmosferyczne,
 • ubezpieczenie assistance– zapewnia pomoc w podróży, m.in. bezpłatne holowanie do warsztatu samochodowego oraz pomoc informacyjną,
 • ubezpieczenie NNW – jeżeli dojdzie do wypadku, z tej polisy odszkodowanie otrzyma nie tylko kierowca, ale też pasażerowie.

Bez wychodzenia z domu i w zaledwie kilka minut porównasz oferty ubezpieczycieli i opłacisz wybraną polisę. Dokumenty potwierdzające zakup ubezpieczenia otrzymasz na podany przy zakupie adres e-mail.

Co warto wiedzieć

 • W 2020 r. do Polski importowano ponad 22 tys. samochodów ze Szwajcarii. Większość z nich to auta uszkodzone.
 • Auta ze Szwajcarii można znaleźć na portalach ogłoszeniowych i giełdach samochodowych.
 • Samochodem ze Szwajcarii można wrócić do kraju (po jego ubezpieczeniu i wyrobieniu tablic) lub przewieźć go do Polski na lawecie.
 • Przed rejestracją samochodu ze Szwajcarii należy m.in. opłacić akcyzę i cło oraz przetłumaczyć dokumenty.
 • Ubezpieczenie OC lub pakiet ubezpieczeń (np. OC, AC i NNW) możesz kupić za pośrednictwem kalkulatora OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak wyglądają legalne eksportowe szwajcarskie tablice rejestracyjne?

  Kierowcy, którzy kupują w Polsce samochód sprowadzony ze Szwajcarii i chcą wrócić nim do domu na kołach, powinni dokładnie sprawdzić zamontowane na nim tablice rejestracyjne. Jeśli zostały one wykupione za granicą (wraz z ubezpieczeniem OC), to widnieje na nich data ważności. Białe cyfry na czerwonym tle oznaczają rok ważności, a duże czarne cyfry miesiąc ważności.
 2. Czy można jeździć na “komisowych” tablicach rejestracyjnych?

  Czasami zdarza się, że handlarz, który sprowadził samochód ze Szwajcarii zapewnia nas, że auto ma oryginalne tablice (poprzedniego właściciela) lub oferuje “blachy zastępcze”. Pamiętaj, że podróż takim pojazdem może kosztować Cię sporo pieniędzy. Przede wszystkim, samochód ze Szwajcarii nie może mieć oryginalnych tablic, ponieważ są one przypisane do zagranicznego właściciela i powinny zostać w kraju zakupu. Nawet jeśli auto posiada takie tablice, to i tak najprawdopodobniej zostało już wyrejestrowane za granicą i sprowadzone do Polski na lawecie. Taki samochodem nie można oczywiście poruszać się po drogach publicznych (zgodnie z prawem, możemy podróżować tylko pojazdem zarejestrowanym). Równie ryzykowny może być powrót do domu na “blachach” oferowanych przez komis. Jeśli nie widnieje na nich data ważności tablic, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z nic nie wartymi podróbkami.
 3. Ile kosztuje przewiezienie samochodu na lawecie ze Szwajcarii do Polski?

  Stawka za kilometr mieści się zazwyczaj w granicach 1,50 zł. Jeśli szukamy najtańszego przewoźnika, to warto porównać oferty przynajmniej kilku firm. W niektórych, przy dłuższych kursach można otrzymać spore zniżki.
 4. Czy opłaca się pojechać po samochód do Szwajcarii?

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, podobnie jak i przytoczyć konkretną cenę takiej podróży. Wiele zależy od wartości/atrakcyjności cenowej wybranego auta (z reguły po starsze i tanie modele nie opłaca się samodzielnie jechać) oraz środka transportu. Jeśli np. do Szwajcarii polecimy samolotem, to może nas to kosztować min. 400 zł (bezpośredni najtańszy lot Kraków-Genewa w marcu br.). Do tego trzeba doliczyć koszt dojazdu z lotniska do miejsca docelowego, a później powrót do kraju. Transport auta na lawecie to wydatek min. 2000 złotych (w zależności od odległości). Przyjazd na kołach wiąże się z kolei ze sporym kosztem paliwa, wykupieniem tablic wywozowych i ubezpieczenia OC. To także duże ryzyko, bo wybierając się na tak długą trasę musimy mieć pewność, że pojazd jest w pełni sprawny.