Letnie festiwale muzyczne pojawiły się pod koniec lat 60. Od tamtej pory na całym świecie organizowane są kilkudniowe koncerty gromadzące rzesze fanów i najznakomitszych artystów. Również i w tym roku kalendarz muzycznych imprez pęka w szwach. Wybraliśmy 10 najlepszych festiwali w Europie. Sprawdzamy, dlaczego warto wybrać się właśnie na te wydarzenia, jak przygotować się do udziału w imprezie masowej i na co uważać.

Z badań marki Firestone, która jest sponsorem największych europejskich festiwali wynika, że choć 80% uczestników wydarzeń muzycznych wybiera się na nie ze względu na muzykę, to jeszcze istotniejsze jest poznawanie nowych osób – przyznaje to 92% polskich ankietowanych. W przypadku festiwali międzynarodowych 99% badanych przyznało, że poznawanie nowych osób było dla nich przyjemnością.

Przyjaźń z sąsiadami z pola namiotowego nawiązało aż 91% osób. Nic zatem dziwnego, że każdego roku na licznych festiwalach, które mają miejsce praktycznie w każdym europejskim kraju można spotkać tłumy – zarówno młodych, jak i starszych festiwalowiczów. 

Fenomen festiwali muzycznych – pokłosie lata miłości  

Wszystko zaczęło się w 1967 roku, który zapoczątkował ruch hippisów. W czerwcu tego roku w Kalifornii zorganizowano rockowy festiwal Monterey Pop – pierwowzór dzisiejszych letnich festiwali. Kilka dni koncertów połączonych z licznymi rozrywkami przyciągnęło tłumy fanów muzyki i spragnionych nowych znajomości oraz silnych przeżyć.  

Dwa lata później pod hasłem „Trzy dni pokoju i miłości”, został zorganizowany pierwszy festiwal Woodstock, który w późniejszych latach zyskał status legendy i stał się wzorem dla wielu innych imprez tego typu na świecie. W Polsce zaczęło się od Jarocina, który w czasach komunizmu był prawdziwą przystanią wolności i manifestacją młodości. Dziś tylko w Europie od kwietnia do października odbywa się ponad 120 festiwali. 

Najlepsze festiwale w Europie – gdzie i kiedy się odbędą?  

Fani każdego rodzaju muzyki znajdą coś dla siebie na europejskiej mapie festiwalowej. Z tego ogromu imprez, które już zaczynają się odbywać trudno było wybrać 10 najlepszych z nich. Prezentujemy więc najciekawsze festiwale, dotyczące różnych gatunków muzycznych, które będą miały miejsce w tym roku.

Każdy z nich odbędzie się w innym terminie i kraju: zaczniemy od Hiszpanii, zajrzymy na festiwale w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Serbii, Francji i w Czechach. Zobaczymy też, co będzie grane w Irlandii, Belgii i Holandii. Wyjątkowych imprez na mapie Europy jest o wiele więcej. 

1. Primavera Sound w Barcelonie, Hiszpania

Impreza, która odbywa się pod koniec maja nad brzegiem morza dla wielu fanów plenerowych koncertów jest swoistą inauguracją festiwalowego sezonu. Piękna pogoda, wspaniałe widoki na morze, doskonale przygotowana infrastruktura koncertowa, która jest już częścią portowych zabudowań przyciągają tłumy. Na Primavera Sound składają się 22 sceny – głównie w Parc del Forum, ale też i w winnych częściach Barcelony. 

Krótka historia festiwalu: Pierwsza edycja Primavera Sound odbyła się w 2001 roku i przyciągnęła około 800 uczestników. 14 lat później na koncertach zameldowało się ponad 190 000 fanów muzyki z całego świata. Festiwal zdobył popularność, dzięki umiejętnemu łączeniu nowoczesnych trendów muzycznych z bardziej niezależnymi gatunkami.

Na scenach Primavera Sound występują zarówno znani na całym świecie artyści, jak i wykonawcy spoza mainstreamu. Organizatorzy festiwalu zaangażowali się w ochronę środowiska – podczas wydarzeń towarzyszących podkreślana jest świadomość ekologiczna, dużo mówi się o zmianach klimatycznych, a uczestników zachęca się do przemieszczania się pieszo lub rowerami oraz z korzystania produktów wielokrotnego użytku (np. kubków na wodę). 

Dla kogo: Przede wszystkim dla miłośników popu, rocku i indie, ale na koncertach nie brakuje też brzmień elektronicznych czy dance. 

Ograniczenia: Osobom poniżej 16 roku życia musi towarzyszyć dorosły. 

Gdzie nocować: Festiwal organizowany jest w mieście, najlepiej więc znaleźć nocleg w jednym z barcelońskich hosteli lub hotelów. 

Dojazd na miejsce: Do Barcelony można dostać się samolotem, z lotniska El Prat, który znajduje się około 20 km od miasta, co 5 minut kursuje aerobus (linia 46) oraz co pół godziny pociąg. Na Parc del Forum można dostać się autobusami linii 7, 36, 41, 43 i 141. 

Jedzenie: Na terenie festiwalu znajduje się kilka stref, w których można znaleźć restauracje i budki z różnymi rodzajami posiłków i przekąsek. 

Co warto poza koncertami: przedstawienia teatralne, wystawy sztuk pięknych, targi płyt, konferencje prasowe artystów, spotkania wykonawców z fanami, sklepy z plakatami, strefa Primavera Bits z zejściem na plażę. 

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

2. Let's Rock The North East – The Retro Festival w Middlesbrough, Wielka Brytania

Nostalgia za latami 80. widoczna jest tutaj na każdym kroku. Najlepszy rock tamtych czasów, uczestnicy w strojach z kolorowych lat 80. i niepowtarzalna atmosfera – tak w skrócie można opisać retro festiwal Let's Rock The North East. Impreza kierowana jest do osób w każdym wieku – zyskała nawet miano festiwalu przyjaznego rodzinie. 

Krótka historia festiwalu: Let's Rock The North East organizowany jest od 2009 roku. Na scenach festiwalu występują artyści grający tradycyjnego rocka z lat 80., choć zdarzają się też nowoczesne brzmienia, inspirujące się tego typu muzyką. Podobne imprezy w stylu retro organizowane są również w innych częściach Wielkiej Brytanii, między innymi w Bristolu, Leeds, Londynie i Szkocji.

Festiwal trwa jeden dzień. Główną ideą, jaka przyświecała jego organizatorom jest zabawa dla całej rodziny, dla osób bez względu na wiek i pochodzenie. Ostatnie edycje Let’s Rock The North East przyciągnęły ponad 15 000 uczestników. 

Lets Rock Festival

Dla kogo: Dla całych rodzin, miłośników stylu retro i muzyki rockowej z lat 80 

Ograniczenia: Brak. Dla dzieci do 12 roku życia – darmowy wstęp. 

Gdzie nocować:W okolicy Middlesbrough znajduje się wiele pensjonatów oraz hoteli. 

Dojazd na miejsce: W pobliżu znajduje się port lotniczy Newcastle, oddalony około 1,5 godziny drogi od Middlesbrough, w którym odbywa się festiwal. Z lotniska można dojechać na miejsce pociągiem lub autobusem.

Jedzenie: Na terenie festiwalu znajduje się wiele barów i restauracji, serwujących między innymi koktajle w stylu lat 80., nie brakuje też dań na ciepło czy przekąsek. 

Co warto poza koncertami: Królestwo Dzieci z interaktywnym cyrkiem, malowaniem twarzy, pontony, luksusowe loże VIP (wejście poza kolejką, powitalny drink, ciepły posiłek i ekskluzywny DJ), Klub Tropicana.  

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

3. Southside Festival w Neuhausen ob Eck, Niemcy

Southside Festival to obecnie jeden z najlepszych festiwali muzyki alternatywnej w Europie. W ciągu trzech dni na scenach w Neuhausen ob Eck występuje ponad stu artystów – zarówno tych o międzynarodowej sławie, jak i początkujących, lokalnych wykonawców.

Miłośnicy rocka, muzyki alternatywnej, niezależnej i elektronicznej gromadzą się na wielkich terenach lotniska znajdującego tuż za Neuhausen ob Eck, w okolicach niezwykle malowniczego Jeziora Bodeńskiego. 

Southside Festival

Krótka historia festiwalu: Southside Festival organizowany jest w Niemczech od 1999 roku. Powstał jako odpowiednik Hurricane Festival, który odbywa się na północ kraju w Scheessel w ten sam weekend, bywa nazywany jego południową siostrą. Co roku, przez kilka czerwcowych dni ponad 60 000 uczestników gromadzi się pod scenami oraz na pobliskim polu namiotowym, by słuchać najlepszych wykonawców popularnej muzyki alternatywnej oraz brać udział w licznych rozrywkach.

Festiwal kojarzony jest też z pewnym smutnym incydentem z 2007 roku, kiedy to uszkodzenia w czasie burzy, jaka przeszła nad Neuhausen ob Eck spowodowały śmierć dwóch osób. Początkowo rozważano przerwanie imprezy, jednak przy wsparciu policji, lokalnych władz i służb medycznych udało się dokończyć festiwal. 

Dla kogo: Dla fanów popularnej muzyki alternatywnej, niezależnej i elektronicznej. 

Ograniczenia: Wstęp wzbroniony dla dzieci poniżej 6 roku życia, młodzież do 18 roku życia musi posiadać pisemną zgodę rodziców na udział w festiwalu, której wzór można pobrać z oficjalnej strony festiwalu. 

Gdzie nocować: W pobliżu terenu, na którym odbywa się festiwal znajduje się duże pole namiotowe, na którym można rozbić namiot bądź zaparkować kamper lub przyczepę kempingową. W okolicy Tuttlingen znajdują się też hostele, pensjonaty i hotele. 

Dojazd na miejsce: Neuhausen ob Eck leży w południowej części Niemiec, w pobliżu szwajcarskiej granicy między Schwarzwaldem a Jeziorem Bodeńskim, około 120 km od Stuttgartu. Na miejsce imprezy można dostać się pociągiem z Tuttlingen lub samochodem. Organizatorzy Southside Festival posiadają umowę z Deutsche Bahn, która na podstawie biletu wstępu umożliwia darmowe przejazdy wszystkim pociągami linii DB Regio AG. 

Jedzenie: Festiwal posiada bogatą strefę żywieniową, znajduje się wiele barów oraz budek z najróżniejszymi rodzajami jedzenia, przekąsek i napojów. 

Co warto poza koncertami: amatorskie zespoły uliczne, spotkania z artystami, pokazy w strefie kulinarnej.  

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

4. Main Square Festival w Arras, Francja

Main Square Festival to wielogatunkowy festiwal muzyczny, który odbywa się w Arras we Francji. Od kilkunastu lat na scenach tej imprezy występują artyści z całego świata. Koncerty odbywają się w Pas de Calais – Cytadeli Arras, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co roku festiwal gości około 100 000 fanów indie, rocka, metalu, popu, muzyki elektronicznej i rocka alternatywnego. 

Krótka historia festiwalu: Arras to miasto, przez które przebiega wiele szlaków komunikacyjnych, tyle samo kilometrów jest stąd do Paryża, Brukseli i Londynu. To idealne miejsce, by zgromadzić fanów muzyki z całej Europy. Mały festiwal, zorganizowany po raz pierwszy w 2004 roku przez France Leduc Productions, wkrótce urósł do rangi jednej z najważniejszych imprez muzycznych w samej Francji, jak i na Starym Kontynencie.

Main Square Festival po raz pierwszy odbył na Grand’Place w Arras i tam gościł do 2010 roku, kiedy to imprezę zdecydowano się przenieść do Cytadeli, która mogła pomieścić jeszcze więcej osób. Na scenach festiwalu występują najznamienitsze gwiazdy muzyki ostatnich lat, jak choćby Metallica, Coldplay, Depeche Mode, Radiohead czy Placebo, ale nie brak też początkujących artystów czy lokalnych, francuskich wykonawców. 

Main Square Festival

Dla kogo: Dla fanów indie, rocka, metalu, popu, muzyki elektronicznej i rocka alternatywnego. 

Ograniczenia: Osoby poniżej 16 roku życia mogą wejść na teren festiwalu jedynie w towarzystwie osoby dorosłej, wstęp niezalecany dla dzieci poniżej 10 roku życia (organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne problemy ze słuchem). 

Gdzie nocować: Na terenach festiwalowych znajduje się jedno pole namiotowe, na którym można się rozbić. Sama Cytadela mieści się w samym centrum miasta, w okolicy nie brak więc hosteli oraz hoteli, w których można wynająć pokój. 

Dojazd na miejsce: Najbliższe lotnisko znajduje się w Lille, około 45 kilometrów od Arras, stamtąd można dotrzeć na miejsce festiwalu lokalnym pociągiem (miejscowy dworzec obsługiwany jest przez wiele linii, znajduje się około 1 km od Cytadeli) lub samochodem autostradą A1. 

Jedzenie: Na terenie Main Square Festival znajduje się wiele budek z jedzeniem, które mogą pochwalić się szerokim wyborem produktów, zarówno w ramach ciepłego, jak i zimnego prowiantu. Wszędzie na terenie festiwalu można płacić kartą. 

Co warto poza koncertami: zwiedzanie (Grand-Place i Petite-Place z zespołem historycznych kamienic, katedra, ratusz), tunele w Les Boves Tour. 

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

5. North Sea Jazz w Rotterdamie, Holandia

North Sea Jazz to największy kryty festiwal muzyczny na świecie. Co roku na 15 scenach występuje 1200 artystów, a wszystko to przed publiką liczącą około 25 000 widzów każdego dnia. Podczas trzech festiwalowych dni prezentowane są różne utwory jazzowe, od najdawniejszych brzmień, przez te bardziej współczesne, aż po alternatywne.

Poza tym uczestnicy North Sea Jazz mogą posłuchać również bluesa, soulu, funku, hip-hopu, popu i wielu innych gatunków muzycznych. 

Krótka historia festiwalu: Pierwsza edycja North Sea Jazz Festival odbyła się w 1976 roku w Nederlands Congressgebouw w Hadze. Na sześciu scenach wystąpiło wówczas 300 wykonawców, których słuchało około 9000 fanów. W premierowym North Sea Jazz Festival wystąpiły takie sławy muzyki jazzowej, jak Sarah Vaughan, Count Basie, Dizzy Gillespie i Stan Getz.

W 1990 roku wprowadzono dwa sub-festiwale, które odbywały się wieczorem dzień przed rozpoczęciem festiwalu. North Sea Jazz Heats z darmowym wstępem miał miejsce we wszystkich pubach w Hadze, bardziej ekskluzywny charakter miała Midsummer Jazz Gala. W 2006 roku festiwal został przeniesiony do Rotterdamu, do hali widowiskowo-sportowej Ahoy Rotterdam. Powodem tej decyzji była rosnąca popularność imprezy i potrzeba miejsca mogącego pomieścić większą liczbę artystów. 

North Sea Jazz Festival

Dla kogo: Przede wszystkim dla fanów jazzu, ale nie tylko. 

Ograniczenia: Osoby poniżej 16 roku życia mogą wejść na teren Ahoy Rotterdam w czasie trwania festiwalu jedynie w towarzystwie osoby dorosłej. 

Gdzie nocować: W okolicy hali Ahoy Rotterdam znajduje się wiele hoteli, hosteli oraz pensjonatów. 

Dojazd na miejsce: Lotnisko w Rotterdamie jest położone zaledwie 6 km od centrum miasta. Do Ahoy Rotterdam można dojechać metrem lub autobusem. 

Jedzenie: Na terenie Ahoy Rotterdam oraz w okolicach hali znajduje się wiele stoisk z szerokim wyborem różnych dań i napojów, można wybrać się również do restauracji, pubów i pizzerii w mieście. 

Co warto poza koncertami: spotkania z artystami za kulisami, wystawy sztuki w Art Bar, targi sztuki.  

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

6. Brutal Assault w Jaromierzu, Czechy

Brutal Assault to jeden z najpopularniejszych festiwali muzyki metalowej, organizowany nieprzerwanie od 1996 roku w Czechach. Od 2007 roku impreza odbywa się w XVIII-wiecznej twierdzy zbudowanej przez cesarza Józefa II na lewym brzegu Łaby i Mettau w pobliżu Jaromierza. Gromadzi fanów wszystkich odmian muzyki metalowej, podczas koncertów można posłuchać też innych brzmień, takich jak punk rock, elektronika czy rock awangardowy. 

Krótka historia festiwalu: Brutal Assault po raz pierwszy został zorganizowany w 1996 roku. Początkował skupiał się na utworach grindcorowych i gromadził głównie czeskie i słowackie zespoły. W swojej historii kilkakrotnie zmieniał lokalizację. Z roku na rok zdobywał większą popularność i w 2006 roku w edycji zorganizowanej w Svojšicach zgromadził rekordową publiczność w liczbie ponad 7 000.

Po przeniesieniu festiwalu do Jaromierza frekwencja znacznie wzrosła do nawet 15 000 uczestników. Motto Brutal Assault brzmi „Przeciw przemocy i nietolerancji”. 

Brutal Assault

Dla kogo: Dla miłośników wszystkich odmian metalu. 

Ograniczenia: Brak informacji. 

Gdzie nocować: Na terenie festiwalu znajduje się bezpłatne pole namiotowe, na którym można się rozbić. 

Dojazd na miejsce: Jaromierz znajdują się około 150 km od Wrocławia. Pomiędzy miastem a terenem festiwalu kursują specjalne festiwalowe taksówki. 

Jedzenie: Niektóre izby twierdzy zostały zaadaptowane na bary. W okolicy scen oraz pola namiotowego znajdują się liczne stoiska z jedzeniem i napojami. 

Co warto poza koncertami: Horror Cinema, krypta Lemmy’ego, podziemne korytarze Underground Works 

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

7. Electric Picnic w Stradbally, Irlandia

Electric Picnic to coroczny festiwal sztuki i muzyki, który od 2004 r. jest organizowany w Stradbally Hall w Stradbally, w hrabstwie Laois w Irlandii. Cieszy się nie tylko powodzeniem wśród publiczności (co roku na imprezę przybywa około 50 0000 fanów muzyki alternatywnej, indie oraz dance), ale i został wielokrotnie nagrodzony przez European Festival Awards. Mimo swojej stosunkowo krótkiej historii jest określany najlepszym festiwalem w Irlandii. 

Krótka historia festiwalu: Pierwsza edycja Electric Picnic odbyła się w 2004 roku, początkowo cała impreza trwała tylko jeden dzień i przyciągnęła około 10 000 fanów. Jednakże już rok później organizatorzy rozciągnęli festiwal na cały weekend. W 2010 roku Electric Picnic został wybrany Najlepszym Średnim Europejskim Festiwalem 2010, co roku od 2007 roku jest też nagradzany tytułem Najlepszego Dużego Festiwalu w Irlandii przez Irish Festival Awards. 

Electric Picnic różni się od innych festiwali przede wszystkim doborem muzyki (na imprezie odbywały się koncerty takich artystów, jak Kraftwerk, Röyksopp, Nick Cave, Sonic Youth, New Order, Björk, Arcade Fire, Beastie Boys, The Stooges, The Chemical Brothers, Gary Numan, The Flaming Lips, Sigur Rós i Sex Pistols), oraz dużym naciskiem na wysokiej jakości usługi festiwalowe (jak choćby między innymi jedzenie i noclegi), a także na bardziej pozytywną i odprężającą atmosferę. Organizatorzy Electric Picnic podkreślają również konieczność dbania o naturalne środowisko, korzystając podczas festiwalu z różnych ekologicznych rozwiązań. 

Electric Picnic

Dla kogo: Dla fanów muzyki alternatywnej, coś dla siebie znajdą też lubiący brzmienia indie i dance. 

Ograniczenia: Osoby w wieku 13-17 lat nie mają wstępu na imprezę, dzieci poniżej 12 roku życia mogą wejść w towarzystwie osób dorosłych na kemping rodzinny (na jedną osobę dorosłą może przypadać tylko dwójka dzieci). 

Gdzie nocować: Na terenie Electric Picnic znajduje się pole namiotowe, na którym można się rozbić. Nieopodal terenów festiwalu, w Stradbally można znaleźć nocleg w hotelach lub hostelach. 

Dojazd na miejsce: Najlepiej dostać się samolotem do Dublina, a stamtąd w wyznaczonych godzinach na miejsce imprezy kursuje specjalny, festiwalowy bus (koszt biletu to 30 euro). 

Jedzenie: Organizatorzy festiwalu bardzo dbają o wysoką jakość usług cateringowych, na terenie festiwalu można znaleźć najróżniejsze rodzaje budek z jedzeniem z całego świata. 

Co warto poza koncertami: kino w namiocie, strefa Body&Soul (można się tam zrelaksować, skorzystać z masażu czy usług wróżki), instalacje artystyczne i wystawy sztuki. 

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

8. Lollapalooza Music Festival w Berlinie, Niemcy

Lollapalooza to zdecydowanie jeden z najbardziej uznanych festiwali objazdowych na świecie. Co roku bilety na to wydarzenie wyprzedają się od razu, a na samej imprezie pojawia się około 100 000 fanów alternatywnego rocka, punk rocka, heavy metalu, a nawet popu, hip-hopu czy EDM. W tym roku Lollapalooza odbywa się na terenach Stadionu Olimpijskiego w Berlinie. 

Krótka historia festiwalu: Na pomysł zorganizowania jednego festiwalu, na którym będą grane różne style muzyczne wpadł Perry Farrell, wokalista zespołów Jane’s Addiction i Porno for Pyros. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1991 w Chicago i tam gościła aż do 1998 roku. Na kolejny

Lollapalooza Music Festival fani musieli czekać 5 lat, ale za to koncerty w ramach imprezy w 2003 roku odbyły się w aż 30 miastach. Od lipca 2005 roku Lollapalooza organizowana jest jako dwudniowy festiwal stacjonarny w Chicago. Od kilku lat ma też swoje międzynarodowe edycje – między innymi w Chile, Brazylii, Argentynie, Szwecji Francji i właśnie w Niemczech.  

Lollapalozza

Dla kogo: Dla każdego fana muzyki, przede wszystkim dla miłośników alternatywnego rocka, punk rocka, heavy metalu, a nawet popu, hip-hopu czy EDM. 

Ograniczenia: Osoby poniżej 16 roku życia muszą przebywać na festiwalu pod opieką osoby dorosłej, która posiada odpowiedni dokument podpisany przez rodziców lub opiekunów. 

Gdzie nocować: Na terenie Lollapalooza w Berlinie nie ma pola namiotowego, nocleg można wynająć w licznych hotelach, hostelach i pensjonatach na terenie stolicy Niemiec. 

Dojazd na miejsce: Do Berlina można dostać się samolotem, samochodem, autokarem lub pociągiem. Sam Stadion Olimpijski jest doskonale skomunikowany z pozostałymi częściami miasta, najłatwiej dostać się tam metrem. 

Jedzenie: Na terenie festiwalu znajduje się ponad 200 straganów z najróżniejszymi rodzajami produktów, choćby takich jak pizza, fast foody, naleśniki, dania azjatyckie, chleb z pieca drzewnego, potrawy wegetariańskie i wegańskie oraz słodycze. 

Co warto poza koncertami: centrum rozrywki Lolla Fun Fair, Aqualollarium (pokazy w wodzie i nad wodą na terenach basenów olimpijskich), Fashionpalloaza (pokazy mody), Grüner Kiez (strefa pomysłów i rozwiązań ekologicznych), Kidzapalooza (strefa dla dzieci), Art Park (wystawy sztuki), winnica WeinGarten 

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

9. EXIT Festival w Nowym Sadzie, Serbia

EXIT Festival to prawdopodobnie najsłynniejszy festiwal w Serbii, a także jedno z najpopularniejszych wydarzeń muzycznych w całej Europie, które na przestrzeni lat zdobyło wiele nagród. Odbywa się w klimatycznej XVIII-wiecznej fortecy z widokiem na piękny Dunaj. Sceny festiwalu rozlokowane są pomiędzy murami obronnymi, fortecami i fosami. Atrakcję sama w sobie stanowi też słynna Dance Arena, czyli scena główna i teren wokół niej. To jedna z największych elektronicznych aren na świecie.  

Co ciekawe, EXIT Festival odbywał się także w 2021 roku, w trakcie trwania pandemii. Prestiżowy magazyn Billboard określił ówczesną edycję jako „historyczne wydarzenie”.  

Krótka historia festiwalu: Historia EXIT Festivalu jest bardzo ciekawa. Powstał on jako wydarzenie towarzyszące ruchowi studenckiemu w Serbii, który walczył o demokrację i sprawiedliwość w Serbii i na całych Bałkanach. Dziś, mimo że jest jest znanym i po części skomercjalizowanym wydarzeniem, nadal realizuje swoją misję, a organizacją zajmuje się stowarzyszenie non profit.  

Exit Festival

Dla kogo: Dla fanów muzyki elektronicznej, a także rocka, popu i house’a i hip-hopu.  

Ograniczenia: Osoby małoletnie muszą przebywać na festiwalu pod opieką dorosłych lub za ich pisemną zgodą. Dzieci również potrzebują odrębnego biletu wstępu. Zakaz latania dronem na terenie festiwalu.  

Gdzie nocować: EXIT dysponuje własnym polem namiotowym. Cena noclegu na polu to 27 euro. Jako, że Festiwal odbywa się na przedmieściach Nowego Sadu, wygodnie będzie również znaleźć nocleg właśnie w Nowym Sadzie, który dysponuje obszerną bazą noclegową – szczególnie w okresie festiwalowym.  

Dojazd na miejsce: Do Serbii z Polski można polecieć samolotem, np. liniami LOT z Warszawy. Możliwa jest też podroż autem, choć nie będzie to krótka wyprawa – potrwa ok. 15 godzin w zależności od miejsca wyjazdu. Z Nowego Sadu na teren festiwalu można dojechać autobusem lub taksówką. Odległość można pokonać też pieszo – z przedmieść, na których odbywa się festiwal, do centrum Nowego Sadu jest ok. 5 kilometrów. 

Jedzenie: Foodland oferuje festiwalowiczom całą gamę smaków i kuchnię niemal z całego świata. Na EXIT Festiwalu zjemy m.in. pizzę, kanapki, dani kuchni azjatyckiej, niemieckiej i greckiej, a także strefę wyłącznie dla wegan.  

Co warto poza koncertami: Obszerna strefa food, pokazy artystyczne, w tym pokazy tańca, spotkania z artystami, konkursy.  

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 5 zł/dzień ochrony. 

10. Tomorrowland, Boom, Belgia 

Tomorrowland odbywający się w Belgii to jeden z najbardziej znanych na świecie festiwali muzycznych. To nie jest zwykły festiwal – znalezienie się na nim dla wielu fanów muzyki elektronicznej jest prawdziwym marzeniem. Co roku na Tommorowland występuje blisko tysiąc najlepszych DJ-i z całego świata, a imponująca scenografia, przypominająca krainę czarów, nadaje wydarzeniu wyjątkowego klimatu.

Festiwal jest tak popularny wśród festiwalowiczów z całego globu, że obecnie odbywa się w aż trzy wakacyjne weekendy. Do dyspozycji fanów elektroniki jest aż 15 scen, z których od rana do wieczora dobiega muzyka.  

Krótka historia festiwalu: Tommorlowland organizowany jest od 2005 r., z przerwą w 2020 r. i 2021 r. Pierwsza edycja odbyła się 14 sierpnia 2015 r. Festiwal organizują Q-Dance (studio nagraniowe i wytwórnia płytowa), ID&T oraz Media Enterprise. Tomorrowland niemal od początku istnienia stał się fenomenem. Przyciąga jego rozmach, setki występujących artystów i charakterystyczne połączenie dźwięku i sztuk wizualnych. Bilety na festiwal wyprzedają się w kilka minut. 

Tomorrowland

Dla kogo: Dla fanów elektroniki, sztuki i doznań dźwiękowo-wizualnych.  

Ograniczenia: Brak informacji.  

Gdzie nocować: Festiwal posiada swój teren kempingowy – DreamVille. Poza polem namiotowym, festiwal oferuje noclegi na wysokim poziomie, niespotykanym na wielu innych wydarzeniach muzycznych. Zatrzymać się można również w miasteczku Boom lub oddalonej o kilkanaście kilometrów Antwerpii.  

Dojazd na miejsce: Nie brakuje tanich lotów do Belgii – samolot to w tym przypadku najbardziej optymalny środek transportu. Bilet z Warszawy do Brukseli można kupić za mniej niż 100 zł w jedną stronę. Z Brukseli do Antwerpii dotrzemy pociągiem (ok. 10 euro) lub autobusem (ok. 12 euro). Z Antwerpii kursują autobusy do Boom, w okresie festiwalowym znacznie częściej.  

Jedzenie: Strefa food na festiwalu Tommorowland zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających smakoszy. Na festiwalu można spróbować dań kuchni niemal całego świata.  

Co warto poza koncertami: Występy artystyczne, wystawy dzieł sztuki i rękodzieła, pokazy wizualne, imponujące instalacje, konkursy.  

Przykładowa cena ubezpieczenia: od ok. 4 zł/dzień ochrony. 

Najlepsze polskie festiwale muzyczne 2023. Gdzie można się bawić w naszym kraju?  

Polska wcale nie jest gorsza od reszty Europy i nasze festiwale również cieszą się ogromną popularnością. Wiele z nich na stałe zagościło na festiwalowej mapie Europy i jest tłumnie odwiedzanych przez fanów muzyki z całego kontynentu. Jak już wcześniej wspominaliśmy wszystko zaczęło się od Jarocina w latach 70.

Jakich brzmień i jakich artystów można za to posłuchać dzisiaj? Krótko zaprezentujemy 10 najlepszych polskich festiwali muzycznych, które w tym roku odbędą się w naszym kraju. 

1. Pol`and` Rock Festival, 3-5 sierpnia 2023 r., Kostrzyn nad Odrą 

Od 1995 roku do 2017 roku ta impreza była znana pod nazwą Przystanek Woodstock. Festiwal organizowany jest przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z  pieniędzy uzyskanych od sponsorów i z datków, dlatego też uczestnicy nie płacą za możliwość wstępu na teren imprezy. Festiwal w założeniu powstał jako podziękowanie dla wolontariuszy za ich pracę w czasie finału WOŚP. Dziś przyciąga artystów i fanów z całego świata. 

Na Pol`and` Rock Festival wystąpią m.in.: Bullet for My Valentine, Spin Doctors, Zalewski, Brodka, Biohazard, Lady Pank, Carpenter Brut czy Napalm Death.

2. OFF Festival, 4-6 sierpnia 2023 r., Katowice 

Ta impreza, początkowo organizowana w Mysłowicach, a od 2010 roku w Katowicach, przyciąga fanów muzyki alternatywnej. Dyrektorem OFF Festiwalu jest były wokalista grupy Myslovitz, Artur Rojek. Koncerty odbywają się w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety dostępne są w cenie 459. Bilety jednodniowe to koszt to od 279 zł.  

Na OFF Festivalu wystąpią m.in.: Slowdive, Pusha T, King Krule, Panda Bear & Sonic Boom, OFF!, Dréya Mac, Hania Rani, Melody’s Echo Chamber, Desire, Spiritualized, Homixide Gang czy EKKSTACY.

3. Jarocin Festiwal, 13-16 lipca 2023 r., Jarocin 

Prekursor wszystkich polskich imprez muzycznych wystartował jako Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, choć już od lat 70. organizowano tutaj festiwale muzyczne. W późniejszych latach imprezę przekształcono w Festiwal Muzyków Rockowych. W latach PRL-u był największym wydarzeniem muzycznym w bloku wschodnim.

Jarocin stał się symbolem wolności, buntu młodych i szansą na oderwanie się od szarej rzeczywistości. Podczas koncertów występowali artyści grający punk rocka, rocka, heavy metal, bluesa, reggae. W latach 1995-2004 festiwal nie odbywał się, dopiero w 2005 r. reaktywowano imprezę, która nadal cieszy się olbrzymią popularnością. Karnet 3-dniowy kosztuje 239 zł, karnet 1-dniowy 169 zł, a bilet na pole namiotowe to koszt 99 zł.  

Na Jarocin Festival wystąpią m.in.: Tomek Lipiński, T.Love, Strachy na Lachy, Luxtorpeda, Myslovitz, Żurkowski, The Bullseyes, Masala Soundsystem, Nosowska, Renata Przemyk, Moskwa, Rita Pax, Closterkeller, Big Cyc, Anieli, Izzy & the black trees, Agnieszka Chylińska, Zalewski, Lech Janerka, Fisz Emade, Blues Monkey.

4. Open`er Festival, 28 czerwca - 1 lipca, Gdynia 

Open’er Festival od 2003 roku odbywa się na terenie Gdyni oraz gminy Kosakowo, jedynie jego pierwsza edycja została zorganizowana w Warszawie jako Open Air Festival. Obecnie impreza trwa trzy dni, przyciąga tłumy uczestników na koncerty artystów światowej sławy – na scenie Opener’a wystepowali między innymi Snoop`ego Dogg`a, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld.

Festiwal łączy w sobie różne gatunki muzyczne, jak rock, pop, hip-hop, indie rock, rock alternatywny, dance czy muzyka elektroniczna. Karnet 4-dniowy kosztuje 989 zł (1 229 zł w wersji z polem namiotowym), karnet weekendowy to koszt 729 zł (889 zł w wersji z polem namiotowym), a karnet 1-dniowy kosztuje 240 zł.  

Na Open’er Festival wystąpią m.in.: Lizzo, Lil Nas X, OneRepublic, Christine and the Queens, Editors, SZA, Nothing But Thieves, Machine Gun Kelly, Los Bitchos, Touche Amore, Anne-Marie, David Kushner, Brodka, Arctic Monkeys, Thundercat, Lovejoy, Daria Zawiałow.

5. Orange Warsaw Festival, 2-3 czerwca, Warszawa 

Po raz pierwszy Orange Warsaw Festival został zorganizowany w 2008 roku. Aktualnie wszystkie koncerty w ramach imprezy odbywają się na Torze Wyścigów Konnych w Warszawie na Służewcu. W ciągu ostatnich 6 lat festiwal gościł prawie 60 artystów i ponad 300 000 widzów. Na Orange Warsaw Festival wystąpili już tacy artyści, jak Kings of Leon, Years & Years, Imagine Dragons, Martin Garrix, Beyoncé, Linkin Park, The Prodigy, The Offspring, Moby, Jamiroquai, Ms. Lauryn Hill, Cypress Hill, Nelly Furtado, Skunk Anansie, Basement Jaxx i Fatboy Slim.

Impreza przyciąga fanów rocka, popu, indie rocka, rocka alternatywnego, muzyki dance i elektronicznej. Karnet 2-dniowy kosztuje 639 zł, a bilet jednodniowy to koszt 419 zł. Co ciekawe istnieje również opcja zakupu karnetu łączonego na dwa festiwale (Orange Warsaw Festival + Open’er Festival) za 1 478 zł.  

Na Orange Warsaw Festival wystąpią m.in.: Thirty Seconds To Mars, Martin Garrix, Ellie Goulding, The 1975, Aurora, Ralph Kaminski, Vito Bambino, Daria Zawiałow, Jann, Otsochodzi, IGO.

6. Audioriver Festival, 28-30 lipca, Płock 

Co roku, od 2006 roku na plaży nad Wisłą w Płocku organizowany jest festiwal muzyki elektronicznej. Poza koncertami ważnym wydarzeniem festiwalu jest również kwietniowa Konferencja Muzyczna. W ramach Audioriver działa także kino festiwalowe. Podczas koncertów występują muzycy, którzy łączą ze sobą różne gatunki. Trzydniowy karnet na Audioriver można zakupić w cenie 580 zł. Karnet 2-dniowy to koszt 470 zł. Bilety jednodniowe kosztują 270 zł.  

Na Audioriver Festival wystąpią m.in.: 175 BPM, 8Kays, 99999999, Coco Bryce, Desiree, Job Jobse, Krakota, Tengu, VTSS oraz Zuchy.

7. Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, 6-9 lipca, Lublin 

To jeden z najbardziej oryginalnych festiwali, które mają miejsce w Polsce. Podczas koncertów widzowie mają możliwość zapoznać się z najbardziej alternatywnymi gatunkami muzycznymi, brzmieniami mające korzenie w różnych kulturach i tradycjach. Poza koncertami odbywają się również pokazy ambitnego kina, wystawy sztuki i fotografii i literatury.

Lubelski festiwal gości też artystów ze wschodu, między innymi z Ukrainy, Białorusi, Gruzji czy Armenii. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.  

Na Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art`n`Music Festival wystąpią m.in.: To Rococo Rot, Dead Cat in a Bag, Gusstaff Records, Tuleje, Atol Atol Atol.

8. Sunrise Festival, 21-24 lipca, Kołobrzeg 

Sunrise Festival to jedna z największych, plenerowych imprez w Polsce z muzyką elektroniczną. Początkowo była organizowana pod nazwą Sunrise with Ekwador. Od 2003 roku (czyli od momentu powstania festiwalu) do 2010 roku widzowie uczestniczący w koncertach mogli posłuchać przede wszystkim house, trance, techno i electro.

W 2013 roku organizatorzy Sunrise Festival postawili przede wszystkim na nurt big room/trouse. Festiwal odbywa się na kołobrzeskim lotnisku w Podczelu. Karnet 3-dniowy kosztuje 829 zł, a bilet jednodniowy 299 zł, 329 zł lub 379 zł.  

Na Sunrise Festival wystąpią m.in.: KASIA, Matador b2b Stephen Jolk, Solardo, Mave, Andrea Oliva, Cream, Folkness , Matt Bukowski, Meicon, Roko, Dave Metzo, Mark Knight, Meduza, The3 czy Fideles.

9. Unsound Festival, 1-18 października, Kraków 

Muzyka elektroniczna i eksperymentalna jest głównym nurtem tego krakowskiego festiwalu. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2003 roku jako małe, lokalne wydarzenie, głównie w miejskich barach piwnicznych. Obecnie festiwal rozrósł się do rozmiarów słynnej, międzynarodowej imprezy, trwającej około tygodnia, zwykle w październiku.

Widzowie przybywający na Unsound Festival mogą posłuchać brzmień techno, drone, ambient oraz obejrzeć powiązane nimi sztuk wizualnych. Impreza ma swoje edycje również poza Polską, między innymi w Londynie, Nowym Jorku, Toronto czy Pradze. 

Artyści, którzy wystąpią na Unsound Festival to między innymi: Autechre, Marginal Consort,  Lee Gamble,Martyna Basta, Raphael Rogiński,33EMYBW, Nick León,Natural Wonder Beauty Concep.

Jak przygotować się do wyjazdu na festiwal?  

Festiwale muzyczne – zarówno te organizowane w Polsce, jak i w Europie, na świeżym powietrzu lub pod dachem, mają status imprez masowych. Kwestia odpowiedniego przygotowania się do takiego wydarzenia jest więc sprawą kluczową, zaraz po zakupie biletu. Przede wszystkim należy spakować właściwy ubiór – jak najbardziej wygodny.

Jeśli festiwal odbywa się na świeżym powietrzu, nie można zapomnieć o ubraniach przeciwdeszczowych, nakryciach głowy oraz kaloszach. Warto przed wyjazdem zapoznać się z prognozowanymi warunkami atmosferycznymi.  

Przyda się też apteczka, która powinna zawierać zestaw plastrów, bandaż, opaskę uciskową, wodę utlenioną oraz leki przeciwbólowe. Co prawda na każdym festiwalu znajdują się punkty medyczne, jednak przy niewielkich skaleczeniach nie trzeba fatygować ratowników. Warto zabrać też ze sobą stopery do uszu, by nie narazić się na późniejsze problemy ze słuchem. 

Zalecane jest również, aby na duże imprezy masowe nie jeździć w pojedynkę. Warto zabrać ze sobą znajomych nie tylko ze względów towarzyskich, ale również – przez wzgląd na bezpieczeństwo. W razie nieszczęśliwego wypadku ktoś będzie mógł udzielić nam pewnej i szybkiej pomocy.  

Co może spotkać festiwalowiczów? Najczęstsze wypadki podczas imprez masowych  

Na samym festiwalu o bezpieczeństwo dbają odpowiednie służby, są wolontariusze, wspomniane już wcześniej punkty medyczne. Z roku na rok podczas imprez jest bezpieczniej i bardziej komfortowo. Nie oznacza to jednak, że do wypadków i problemów ze zdrowiem nie dochodzi. Na jakie kontuzje i problemy najczęściej narażeni są festiwalowicze? 

Na jakie kontuzje i problemy najczęściej narażeni są festiwalowicze

Imprezy odbywają się w większości latem, przy wysokich temperaturach. Duża intensywność, brak odpowiedniego nawodnienia i ciągłe przebywanie na odsłoniętej przestrzeni prowadzi do odwodnienia, przegrzania czy nawet udarów słonecznych. Specjaliści zalecają więc jak najczęstsze spożywanie wody, nakrywanie głowy i oczu oraz ostrożne przebywanie na słońcu w godzinach od 10 do 14. 

Najczęstszym problem, jaki spotyka uczestników tego typu imprez masowych jest zatrucie alkoholowe – tutaj można jedynie apelować o rozsądek, podobnie jak w przypadku zażywania dopalaczy, narkotyków czy innych używek. Często zdarzają się też otarcia od piasku i gliny – warto więc zachować ostrożność podczas błotnych kąpieli i odpoczynku na plaży.

Rzadziej dochodzi do złamań w czasie zabawy pod sceną, ale i takie wypadki mają miejsce. 

Na wszelki wypadek. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na festiwal? 

Festiwalowicze, którzy w poszukiwaniu muzycznych wrażeń podróżują po Europie powinni posiadać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Jak widać – wypadki podczas koncertów nie należą do rzadkości. Jeśli pomoc zostanie udzielona na miejscu festiwalu i nie dojdzie do niczego poważnego, wówczas nie poniesie się żadnych kosztów. 

Jeśli zostanie się przetransportowanym do szpitala (co zdarza się w przypadku odwodnienia, przegrzań, udarów czy złamań), to za niektóre usługi medyczne może zostać wystawiony rachunek. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą może się posługiwać każdy Polak na terenie krajów należących do UE i EFTA, pokrywa tylko najbardziej podstawowe usługi.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Za część z nich – np. transport powrotny do kraju, częściowo za pobyt w szpitalu, wizyty u specjalistów, zakup leków czy środków opatrunkowych, trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Wszystkie te nierefundowane koszty pokryje ubezpieczenie turystyczne, które można mieć w najtańszej wersji już od ok. 4 zł dziennie (na wyjazd zagraniczny). 

Ubezpieczenie na festiwal muzyczny
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
18,70 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złzachorowanie COVID-1949 sportów objętych ochroną
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
28,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
44,45 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
48,00 zł
1 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na festiwal muzyczny
Allianz
18,70 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złzachorowanie COVID-1949 sportów objętych ochroną
Proama
28,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
44,45 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Generali
48,00 zł 1 os. / 5 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Co warto wiedzieć?

  1. Fenomen festiwali muzycznych łączy się z kulturą hippisowską oraz słynnym latem miłości 1967 r.
  2. Obecnie na terenie Europy, co roku, od kwietnia do października odbywa się około 120 festiwali muzycznych.
  3. Do najpopularniejszych można zaliczyć imprezy odbywające się w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Francji, Czechach, Irlandii, Belgii i Holandii.
  4. W Polsce pierwszy festiwal miał miejsce w Jarocinie. Dziś na mapie naszego kraju znajduje się wiele imprez słynnych na całą Europę, które mają miejsce w Kostrzynie, Krakowie, Warszawie, Gdyni, Katowicach Jarocinie, Płocku, Lublinie i Kołobrzegu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy w 2023 roku festiwale muzyczne normalnie się odbędą?

    W 2023 r. powraca większość dużych festiwali muzycznych, które z powodu pandemii nie odbywały się lub odbywały się w ograniczonym zakresie. Warto sprawdzić informacje o powrocie festiwalu na jego oficjalnej stronie i w mediach społecznościowych. 

  2. Gdzie w Europie odbędą się najlepsze festiwale?

    Zdaniem wielu miłośników muzyki, najlepsze festiwale w Europie organizuje Belgia (Tommorowland), Hiszpania (Primavera Sound) i Serbia (EXIT Festival).  

  3. Czy można zrezygnować z biletu na festiwal?

    Zależy to od polityki danego festiwalu, jednak duża liczba zagranicznych wydarzeń zapewnia taką możliwość. W przypadku np. Belgijskiego Tommorowland utworzona jest nawet specjalista lista rezerwowych. Bilet zawsze można sprzedać również np. w mediach społecznościowych, na grupach poświęconych danemu festiwalowi.