Zwykle ubezpieczenie OC dla motocykla jest znacznie tańsze niż dla samochodu osobowego. Właściciele jednośladów z niską pojemnością silnika i wypracowanymi zniżkami za bezszkodową jazdę, mogą zakupić polisę już od około 100 zł.

W przypadku ubezpieczenia OC większość towarzystw ubezpieczeniowych ocenia, że ryzyko spowodowania poważnych szkód przez motocykl jest mniejsze w porównaniu do samochodów osobowych. Jednak zwykle przy polisie AC będzie odwrotnie. Szczególnie drogi może być zakup autocasco dla sportowych maszyn.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to oczywistość dla każdego właściciela samochodu. Dotyczy ono jednak również innych pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce, takich jak:

 • motocykl,
 • skuter,
 • motorower,
 • przyczepa kempingowa lub transportowa,
 • pojazd wolnobieżny z własnym silnikiem,
 • ciągnik rolniczy.

Zasada zawierania umowy ubezpieczenia OC jest w zasadzie taka sama dla każdego z tych pojazdów. Polisa działa również w ten sam sposób – jeśli kierowca spowoduje szkodę, koszty jej naprawy oraz odszkodowanie będzie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Zakres każdego ubezpieczenia OC jest taki sam u każdego ubezpieczyciela – jest to uregulowane Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego wybierając ofertę, warto kierować się jedynie najniższą ceną OC. Poza atrakcyjną składką, towarzystwo może Ci zaproponować ewentualnie rozszerzenie zakresu ochrony o assistance, AC czy NNW.

A co z czasem obowiązywania ubezpieczenia? Dla samochodów jest konieczna od czasu rejestracji do momentu wyrejestrowania. Z motocyklami jest dokładnie tak samo. 

Nie ma znaczenia, że zwykle motocykle są używane podczas ciepłych miesięcy. Zgodnie z przepisami muszą posiadać całoroczne ubezpieczenie OC, podobnie jak samochody osobowe. Za brak polisy właścicielom jednośladów grożą bardzo poważne konsekwencje – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co grozi za przerwanie ciągłości ubezpieczenia OC motocykla?

Zachowanie ciągłości ubezpieczenia jest niezwykle ważne niezależnie od typu pojazdu. Zgodnie z prawem, nawet  jeden dzień przerwy w ochronie z tytułu OC skutkuje nałożeniem na właściciela pojazdu kar finansowych ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W przypadku motocykli kwoty są zdecydowanie niższe niż w przypadku samochodów, ale nie zmienia to faktu, że kara może być dotkliwa. Wynosi ona:

 • 190 zł za brak OC w okresie do 3 dni,
 • 470 zł za brak OC w okresie od 4 do 14 dni,
 • 930 zł za brak OC w okresie powyżej 14 dni.

Warto przy tym pamiętać, że spowodowanie szkody podczas jazdy pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC z całą pewnością narazi Cię na jeszcze wyższe koszty sięgające nierzadko wielu tysięcy złotych. Zatem na pewno nie warto ryzykować, tym bardziej, że brak ubezpieczenia obecnie bardzo łatwo wykryć. Nowoczesne systemy informatyczne ułatwiają monitorowanie ciągłości polis OC. Zajmuje się tym UFG. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości w ubezpieczeniu motocykla, otrzymasz karę.

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest tańsze niż samochodu?

Nie tylko kary za brak OC są niższe dla właścicieli motocykli. Również samo OC zwykle jest znacznie tańsze niż w przypadku samochodu osobowego. Dlatego jego zapłacenie nie powinno stanowić poważnego ciosu dla Twojego budżetu. Statystycznie istnieje bowiem znacznie mniejsze ryzyko, że motocykl wywoła na drodze poważną szkodę. Wynika to z mniejszych rozmiarów pojazdu, mniejszej mocy silnika i tendencji do używania jednośladów tylko przez część roku.
 
Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenia dla sportowych modeli z potężnymi silnikami będą nieco droższe. Wynika to z algorytmów stosowanych przez ubezpieczycieli, które biorą pod uwagę rozmaite czynniki przy ustalaniu składki na ubezpieczenie.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC motocykla?

Cena OC motocykla zależy jednak nie tylko od cech i parametrów technicznych pojazdu. Algorytmy stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są bardzo skomplikowane i uwzględniają szereg różnych czynników. Warto wiedzieć, że każda firma stosuje własną metodę wyliczania składek (dlatego ceny polis są różne), ale kryteria brane pod uwagę zwykle są bardzo podobne. W przypadku motocykli bierze się pod uwagę takie czynniki, jak pojemność silnika, marka, model czy rok produkcji. Ponadto ubezpieczalnie przyglądają się również właścicielowi pojazdu. Na wysokość składki będą mieć wpływ takie dane, jak:

 • wiek,
 • historia ubezpieczeniowa (regularność opłacania składek),
 • historia szkód (zniżki za bezwypadkową jazdę),
 • data otrzymania prawa jazdy.

Na stosunkowo wysokie składki OC muszą się przygotować młode osoby, które niedawno zdobyły uprawnienia do prowadzenia motocykla i nie mają wcześniejszej historii ubezpieczeniowej. Starsi motocykliści z długą historią bezszkodowej jazdy zapłacą najmniej.

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC motocykla?

Oprócz wymienionych wyżej czynników, na wysokość składki OC motocykla mogą też wpływać inne elementy. Jest ona bowiem wyliczana na podstawie ryzyka kolizji czy innej szkody, a to może zależeć od wielu zmiennych. Jedną z nich bywa miejsce zamieszkania. Zgodnie z danymi statystycznymi, to bowiem w dużych miastach najczęściej dochodzi do wypadków, również tych z udziałem jednośladów. Dlatego miejsce rejestracji może wpływać na cenę ubezpieczenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym przypadku różnice są niewielkie.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie motocykla oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli masz również samochód, zwykle najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie pakietu na jednoślad w tej samej firmie – takie rozwiązanie najczęściej jest najkorzystniejsze pod względem finansowym. Jeśli to jednak Twoje pierwsze ubezpieczenie komunikacyjne lub chcesz sprawdzić różne oferty, najprostszym sposobem będzie skorzystanie z kalkulatora rankomat.pl. Tak, jak zrobił to 46-letni Pan Marek z Krosna, właściciel Hondy VT750C.

Ile kosztuje OC na motocykl dla 46-latka z Krosna?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC na motocykl dla 46-latka z Krosna?
Benefia
358,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
463,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
473,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
587,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 23.06.2021 r. dla 46-letniego mieszkańca Krosna, właściciela Hondy vt750c z 2015 r.

Wystarczy podać kilka danych na temat pojazdu i jego właściciela, by otrzymać realne oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Po wybraniu tej najatrakcyjniejszej można zakupić polisę OC na motocykl online i zawrzeć umowę bez wychodzenia z domu. 

Kalkulator ubezpieczenia motocykla – jak z niego korzystać?

Kalkulator ubezpieczenia motocykla w rankomat.pl to najprostszy i najefektywniejszy sposób na wybór atrakcyjnej oferty. Dzięki niemu bez trudu znajdziesz polisę OC w najlepszej cenie i zawrzesz umowę bez wychodzenia z domu. Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. Ma on postać formularza, który należy wypełnić, podając dane pojazdu i jego właściciela. Nie wszystkie pola są obowiązkowe. 

Warto jednak wiedzieć, że im dokładniejsze dane, tym bardziej precyzyjne wyliczenie składki na ubezpieczenie OC motocykla, skutera lub innego jednośladu. Do najważniejszych informacji należą marka, model, wersja, rok produkcji, pojemność i moc silnika, data pierwszej rejestracji oraz rok nabycia. Powinieneś podać numer rejestracyjny, ponieważ niektóre towarzystwa tego wymagają. Wypełnienie formularza trwa zaledwie kilka minut, a wygenerowanie ofert zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Cały proces jest więc niezwykle szybki i wygodny.

Ubezpieczenie AC dla motocykla – dlaczego jest trudno dostępne?

Obowiązkowe OC to nie jedyne ubezpieczenie, jakie może i powinno interesować właścicieli jednośladów. Warto bowiem pamiętać, że ta polisa chroni właściciela pojazdu tylko w przypadku wyrządzenia przez niego szkody. W sytuacji, gdy to Ciebie spotka przykra sytuacja (np. kradzież motocykla), będziesz zdany sam na siebie. 

Pomóc może ubezpieczenie AC (autocasco). Jest to polisa coraz popularniejsza wśród właścicieli aut, którą interesują się również motocykliści. Jej dostępność w zakresie jednośladów nie jest jednak imponująca. Dlatego jeśli interesuje Cię pakiet OC+AC, dokładnie sprawdzaj oferty firm ubezpieczeniowych. Nie każda będzie Ci w stanie zaoferować taką łączoną polisę.

Dlaczego AC dla motocykli jest trudno dostępne? Ponieważ w tym przypadku ryzyko wystąpienia szkody jest dość wysokie. Jeśli jednak Twój pojazd jest wartościowy lub darzysz go wyjątkowym sentymentem, warto poszukać takiej oferty. Na pewno pozwoli Ci to spać spokojniej.

Co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe. 
 2. Zwykle OC motocykla jest tańsze niż samochodu osobowego.
 3. Za brak OC powyżej 14 dni grozi kara w wysokości 930 zł.
 4. Najprościej kupić polisę OC dla motocykla w kalkulatorze rankomat.pl

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt zakupu ubezpieczenia motocykla

 1. Czy po zakończeniu sezonu mogę zrezygnować z OC motocykla?

  Niestety nie. Podobnie, jak w przypadku samochodów osobowych, polisę OC dla motocykla trzeba wykupić na cały rok. Nawet, jeśli po zakończeniu sezonu letniego maszyna stoi nieużywana w garażu.
 2. Dla jakich motocykli mogę kupić OC w kalkulatorze rankomat.pl?

  W kalkulatorze rankomat.pl dostępne są polisy OC dla motocykli szosowych, sportowych, turystycznych, crossowych, chopperów i skuterów. Składkę można opłacić online, a umowę ubezpieczenia otrzymać na adres e-mail.
 3. Jak mogę otrzymać zniżki na OC motocykla?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki na zakup OC za wieloletnią, bezszkodową jazdę. Warto więc jeździć motocyklem ostrożnie i przepisowo. Z kolei młody i niedoświadczony kierowca, może uczynić współwłaścicielem jednośladu osobę, która posiada wypracowane zniżki.