Zwykle ubezpieczenie OC dla motocykla jest znacznie tańsze niż dla samochodu osobowego. Właściciele jednośladów z niską pojemnością silnika i wypracowanymi zniżkami za bezszkodową jazdę, mogą zakupić polisę już od około 100 zł.

W przypadku ubezpieczenia OC większość towarzystw ubezpieczeniowych ocenia, że ryzyko spowodowania poważnych szkód przez motocykl jest mniejsze w porównaniu do samochodów osobowych. Jednak zwykle przy polisie AC będzie odwrotnie. Szczególnie drogi może być zakup autocasco dla sportowych maszyn.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to oczywistość dla każdego właściciela samochodu. Dotyczy ono jednak również innych pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce, takich jak:

 • motocykl,

 • skuter,

 • motorower,

 • przyczepa kempingowa lub transportowa,

 • pojazd wolnobieżny z własnym silnikiem,

 • ciągnik rolniczy.

Zasada zawierania umowy ubezpieczenia OC jest w zasadzie taka sama dla każdego z tych pojazdów. Polisa działa również w ten sam sposób – jeśli kierowca wyrządzi na drodze szkodę osobom trzecim, odszkodowanie będzie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Zakres każdego ubezpieczenia OC jest taki sam w każdej firmie – jest to uregulowane Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlatego wybierając ofertę, warto kierować się jedynie najniższą ceną OC. Poza atrakcyjną składką, ubezpieczyciel może Ci zaproponować ewentualnie rozszerzenie zakresu ochrony o assistance, AC czy NNW.

A co z czasem obowiązywania ubezpieczenia? Dla samochodów ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest konieczne od czasu rejestracji do momentu wyrejestrowania. Z motocyklami jest dokładnie tak samo. 

Nie ma znaczenia, że zwykle motocykle są używane tylko w sezonie wiosenno-letnim. Zgodnie z przepisami muszą posiadać całoroczne ubezpieczenie OC, podobnie jak samochody osobowe. Za brak polisy właścicielom jednośladów grożą bardzo poważne konsekwencje.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Zachowanie ciągłości ubezpieczenia jest niezwykle ważne niezależnie od typu pojazdu. Zgodnie z prawem, nawet  brak ubezpieczenia OC motocykla przez jeden dzień skutkuje nałożeniem na właściciela pojazdu kar finansowych ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W przypadku motocykli kwoty są zdecydowanie niższe niż w przypadku samochodów. W okresie styczeń-czerwiec 2023 kara za brak OC dla właściciela motocykla powyżej 14 dni wynosi 1160 zł, a od lipca do grudnia bieżącego roku 1200 zł.

kary za brak OC motocykl

kary za brak OC motocykl

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku uszkodzenia (np. innych pojazdów) bez ważnego OC z całą pewnością narażasz się na jeszcze wyższe koszty sięgające nierzadko wielu tysięcy złotych. Zatem na pewno nie warto ryzykować, tym bardziej, że brak ubezpieczenia obecnie bardzo łatwo wykryć. Nowoczesne systemy informatyczne ułatwiają monitorowanie ciągłości polis OC. Zajmuje się tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości w ubezpieczeniu motocykla, otrzymasz karę. Oprócz UFG, oczywiście policja może sprawdzić ubezpieczenie OC motocykla w trakcie kontroli drogowej na miejscu zdarzenia.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC motocykla?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy kalkulacji składki OC biorą pod uwagę zarówno dane właściciela, jak i motocykla. Każdy ubezpieczyciel ich listę określa indywidualnie. Jednak zwykle do najważniejszych z nich zaliczamy w przypadku:

 • motocyklisty – wiek, dotychczasową historię ubezpieczenia, okres posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania czy stan cywilny,

 • motocykla – markę, model, wiek, pojemność silnika, przebieg, rodzaj czy przeznaczenie.

Na stosunkowo wysokie składki OC muszą się przygotować młode osoby, które niedawno zdobyły uprawnienia do prowadzenia motocykla i nie mają wcześniejszej historii ubezpieczeniowej. Bardziej doświadczeni motocykliści z długą historią bezszkodowej jazdy zapłacą najmniej.

Przykład: 37-letni Pan Ernest z Rzeszowa prawo jazdy kategorii A ma od 12 lat. Jest właścicielem Hondy VT 750 Shadow z 2017 r. o pojemności silnika 745 cm3. Jest to typowo szosowy motocykl. W kalkulatorze rankomat.pl najtańszą ofertę na zakup OC otrzymał w kwocie 292 zł.

Ile kosztuje OC dla doświadczonego motocyklisty?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC dla doświadczonego motocyklisty?
Benefia
292,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
377,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
387,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 18.07.2023 r., 37-letni właściciel z Rzeszowa, prawo jazdy od 12 lat, Honda VT 750 Shadow z 2017 r.

Przykład: 23-letni pan Piotr z Opola prawo jazdy kategorii A ma niespełna od roku. Jest właścicielem Yamahy XV 950 z 2013 r. o pojemności silnika 942 cm3. Jest to typowo szosowy motocykl. Najtańszą ofertę na zakup OC otrzymał w kwocie 492 zł. To o 200 zł więcej w porównaniu do o wiele bardziej doświadczonego pana Ernesta.

Ile kosztuje OC dla młodego motocyklisty?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1121,00 zł
Ile kosztuje OC dla młodego motocyklisty?
Uniqa
492,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
610,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1121,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 18.07.2023 r., 23-letni właściciel z Opola, prawo jazdy od 1 roku, Yamaha XV 950 z 2013 r.,

Czy OC motocykla jest tańsze niż ubezpieczenie samochodu?

Nie tylko kary za brak OC są niższe dla właścicieli motocykli w porównaniu do posiadaczy samochodów osobowych. Koszty ubezpieczenia najtańszych jednośladów, jak motorowery czy skutery zaczynają się nawet od 100 zł. Przede wszystkim ze względu na mniejszą moc silnika.
 
Jednak ubezpieczenie dla sportowego modelu z potężnym silnikiem będzie droższe w porównaniu do małego skutera czy turystycznego motocykla. Wynika to z większego ryzyka wystąpienia szkody w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla? 

Ubezpieczenie motocykla oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora rankomat.pl. Wystarczy w kilka minut wypełnić intuicyjny formularz, podając niezbędne do wyliczenia składki OC dane na temat pojazdu i jego właściciela. Dzięki temu możesz porównać oferty kilkunastu firm bez wychodzenia z domu z dowolnego miejsca. Po wyborze polisy i dokonaniu płatności online, umowę otrzymasz na wskazany adres e-mail.

Nie wszystkie pola w formularzu są obowiązkowe, jak np. numer telefonu lub PESEL. Warto jednak wiedzieć, że im dokładniejsze dane podasz, tym bardziej precyzyjne wyliczenie składki OC motocykla czy skutera otrzymasz. Do najważniejszych informacji wymaganych przez towarzystwa ubezpieczeniowe należą marka, model, wersja, rok produkcji, pojemność silnika, data pierwszej rejestracji oraz rok nabycia. Wypełnienie formularza trwa zaledwie kilka minut, a wygenerowanie ofert zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Cały proces jest więc niezwykle szybki i wygodny.

Jak rodzaj motocykla wpływa na cenę OC?

Wpływ na wysokość składki OC ma nie tylko marka, model, pojemność silnika, przebieg czy rocznik, lecz także rodzaj motocykla. Tak klasyfikują jednoślady towarzystwa ubezpieczeniowe:

 • Skutery – najmniejsze motocykle o małej pojemności silnika, często wykorzystywane przez młodych ludzi w dużych miastach.

 • Chopper/crusiser – duże maszyny, zwykle wybierane przez doświadczonych motocyklistów. Słyną z wygodnej i przyjemnej jazdy.

 • Cross/enduro – zwykle są to motocykle wykorzystywane to jazdy offroadowej, czyli po wymagających trasach, często na nieutwardzonych nawierzchniach w trudnych warunkach pogodowych.

 • Sportowe – umożliwiają motocyklistom rozwijanie największych prędkości.

 • Turystyczne – przeznaczone do pokonywania długich dystansów.

Ponadto ubezpieczyciele wyróżniają jeszcze motocykle szosowe różnych typów z silnikami do 250 cm3 bądź większymi, a także motorowery. Który rodzaj pojazdu jest najtańszy, a który najdroższy w ubezpieczeniu? Oczywiście nie da się tego jednoznacznie określić, bo wpływ na wysokość składki ma znacznie więcej czynników.

Jednak jako ciekawostkę porównaliśmy średnie ceny polis OC w II kwartale 2023 r. w kalkulatorze rankomat.pl dla wszystkich rodzajów motocykli marki Honda, która należy do jednej z najpopularniejszych na rynku. Efekty?

W II kwartale 2023 r. średnie ceny OC były najniższe dla skuterów marki Honda (110 zł). Nieznacznie droższe okazały się choppery/cruisery (112 zł), a także motorowery (129 zł). Z kolei najdroższe w ubezpieczeniu okazały się motocykle szosowe do 250 cm3 (160 zł), powyżej 250 cm3 (153 zł) oraz sportowe maszyny (150 zł).

Średnie ceny OC w II kwartale 2023 r. dla marki Honda

Rodzaj motocykla

Średnia cena OC

Skutery

110 zł

Chopper/Cruiser

112 zł

Motorowery

129 zł

Cross/Enduro

135 zł

Turystyczne

140 zł

Sportowe

150 zł

Motocykle szosowe od 250 cm3

153 zł

Motocykle szosowe do 250 cm3

160 zł

Na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl w II kwartale 2023 r.

Jednak należy pamiętać, że to tylko średnie ceny OC. Dla każdego kierowcy i motocykla towarzystwa ubezpieczeniowe proponują własne stawki. W związku z tym zawsze opłaca się porównać ze sobą oferty jak największej liczby firm.

Ile kosztuje pakiet ubezpieczeń dla motocykla?

Teraz to już chyba oczywistość dla każdego kierowcy, że motocykl musi mieć wykupione OC przez cały rok. Jednak jego zakres ochrony może okazać się niewystarczający. Polisa OC chroni tylko osoby trzecie, które doznają szkody z Twojej winy. Z kolei co w razie kradzieży, awarii na drodze, złapania gumy, zniszczeń pojazdu w wyniku działań sił natury czy aktów wandalizmu? Wówczas OC komunikacyjne okaże się niewystarczające i nie otrzymasz żadnego odszkodowania.

W związku z tym warto pomyśleć o zakupie dodatkowego ubezpieczenia AC czy assistance. Zwłaszcza że razem z obowiązkowym OC często można to zrobić taniej. Aby pokazać szacunkowe koszty zakupu pakietu ubezpieczeń dla motocykla, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń przeprowadziliśmy kalkulację dla 43-letniego pana Zenona ze Skierniewic. Posiada on prawo jazdy kategorii A od 16 lat i mieszka w Skierniewicach. Żeby wyniki były bardziej przejrzyste, sprawdziliśmy ceny OC dla 5 rodzajów maszyn marki Honda dla tego samego kierowcy w następujących kategoriach:

 1. Chopper/cruiser,

 2. Cross/enduro,

 3. Skuter,

 4. Motocykl sportowy,

 5. Motocykl turystyczny.

Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla Enduro?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1238,00 zł
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu
Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla Enduro?
Benefia
1238,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu

Kalkulacja z 18.07.2023 r., Honda VFR 800 X z 2016 r., poj. silnika 782 cm3

Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla Choppera?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1375,00 zł
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu
Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla Choppera?
Benefia
1375,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu

Kalkulacja z 18.07.2023 r., Honda VT 750 S z 2013 r., poj. silnika 745 cm3

Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla skutera?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1437,00 zł
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu
Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla skutera?
Benefia
1437,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu

Kalkulacja z 18.07.2023 r., Honda Integra 750 z 2019 r., poj. silnika 745 cm3

Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla turystycznego motocykla?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1547,00 zł
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu
Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla turystycznego motocykla?
Benefia
1547,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu

Kalkulacja z 18.07.2023 r., Honda NM4 750 Voltus z 2014 r., poj. silnika 745 cm3

Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla sportowego motocykla?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1866,00 zł
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu
Najtańszy pakiet OC+AC+assistance dla sportowego motocykla?
Benefia
1866,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież, Kosztorys, Udział własny: 10 %, Awaria, Holowanie do najbliższego warsztatu

Kalkulacja z 18.07.2023 r., Honda VFR 800 z 2017 r., poj. silnika 649 cm3

Najtańszy pakiet OC + AC + assistance w kategorii enduro zaproponowano panu Zenonowi w kwocie 1238 zł. Nieco droższy okazał się chopper (1375 zł) i skuter (1437 zł). Z kolei najwięcej trzeba wydać na komplet ubezpieczeń dla motocykla sportowego (1866 zł) i turystycznego (1547 zł). W każdym wariancie najtańszą opcję zaoferowała Benefia, więc jeszcze dokładniej możemy porównać zakres ochrony. W autocasco kierowca ma zapewnioną:

 • Ochronę w razie wypadku, kradzieży i uszkodzenia pojazdu.

 • Sumę ubezpieczenia do 26 400 zł.

 • Zakres terytorialny Polska i Europa.

 • Naprawa na częściach zamiennych.

 • Udział własny 10%.

Z kolei pan Zenon w ramach assistance może liczyć na następujący zakres ochrony motocykla:

 • Zakres terytorialny Polska i Europa.

 • Pomoc w razie awarii, wypadku i kradzieży pojazdu.

 • Holowanie do 50 km.

 • Pojazd zastępczy do 3 dni.

Warto również wybierając ubezpieczenie OC motocykla zwrócić uwagę, aby w pakiecie znajdowało się ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Tego rodzaju polisa chroni w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. W zależności od poważności urazu, kierowca otrzyma odszkodowanie określone procentowo na podstawie tabeli zawartej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W najbardziej rozbudowanych wariantach niektóre towarzystwa zapewniają też ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.

Ubezpieczenie motocykla – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe przez 12 miesięcy.
 2. Zwykle OC motocykla jest tańsze niż samochodu osobowego.
 3. Za brak OC powyżej 14 dni grozi kara w wysokości 1200 zł.
 4. Zwykle ubezpieczenie OC i AC jest tańsze w pakiecie niż osobno.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt zakupu ubezpieczenia motocykla

 1. Co grozi za przerwanie ciągłości ubezpieczenia OC motocykla?

  Nawet za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC motocykla UFG może nałożyć na właściciela karę. Jednoślad musi mieć wykupioną ważną polisę przez 12 miesięcy. Obecnie za brak OC powyżej 14 dni kara wynosi 1200 zł dla motocyklisty.
 2. Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC motocykla?

  Tak. Miejsce zamieszkania to jeden z czynników, które uwzględniają ubezpieczyciele przy kalkulacji wysokości składki OC. Im większe miasto, tym większe natężenie ruchu drogowego. W efekcie w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych ryzyko wystąpienia szkody, w tym spowodowanej przez motocyklistę wzrasta w porównaniu do mniejszej miejscowości.
 3. Kalkulator ubezpieczenia motocykla – jak z niego korzystać?

  W kalkulatorze rankomat.pl wystarczy, że wypełnisz prosty i intuicyjny formularz w ciągu kilku minut. Po wpisaniu danych pojazdu i właściciela wymaganych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, możesz porównać oferty OC kilkunastu firm. Po wyborze oferty i wykonaniu płatności online, umowę ubezpieczenia motocykla wyślemy na Twój adres e-mail.
 4. Ubezpieczenie AC motocykla – dlaczego jest trudno dostępne?

  OC jest obowiązkowe i jego sprzedaży zgodnie z ustawą nie może odmówić żadne towarzystwo oferujące ubezpieczenia komunikacyjne. Jednak zakres ochrony polis AC ubezpieczyciele mogą ustalać dowolnie według własnych kryteriów. Tymczasem w przypadku motocyklistów ryzyko wystąpienia szkody (np. poważnego uszkodzenia pojazdu w wyniku zderzenia), jest bardzo duże. W związku z tym wiele firm proponuje zaporowe ceny, aby zniechęcić do zakupu autocasco. Jednak niektórzy ubezpieczyciele zapewniają możliwość zakupu AC na motocykl, np. w pakiecie z OC.
 5. Czy po zakończeniu sezonu mogę zrezygnować z OC motocykla?

  Niestety nie. Podobnie, jak w przypadku samochodów osobowych, polisę OC dla motocykla trzeba wykupić na cały rok. Nawet, jeśli po zakończeniu sezonu letniego maszyna stoi nieużywana w garażu.
 6. Dla jakich motocykli mogę kupić OC w kalkulatorze rankomat.pl?

  W kalkulatorze rankomat.pl dostępne są polisy OC dla motocykli szosowych, sportowych, turystycznych, crossowych, chopperów i skuterów. Składkę można opłacić online, a umowę ubezpieczenia otrzymać na adres e-mail.
 7. Jak mogę otrzymać zniżki na OC motocykla?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki na zakup OC za wieloletnią, bezszkodową jazdę. Warto więc jeździć motocyklem ostrożnie i przepisowo. Z kolei młody i niedoświadczony kierowca, może uczynić współwłaścicielem jednośladu osobę, która posiada wypracowane zniżki.
 8. Które motocykle mają najtańsze OC?

  Zwykle najtańsze jest ubezpieczenie motocykli turystycznych i chopperów/cruiserów, ale oczywiście nie jest to regułą. Tego rodzaju maszyny kojarzą się z wolniejszą i spokojniejszą jazdą w porównaniu do maszyn sportowych czy enduro. Jednocześnie częściej korzystają z nich doświadczeni motocykliści w odróżnieniu od skuterów i motorowerów, które są najpopularniejsze wśród młodych i początkujących kierowców.
 9. Czy dla motocykla można kupić ubezpieczenie AC?

  Tak, jak najbardziej. Jednak nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają autocasco dla motocyklistów w ofercie, zwłaszcza dla pojazdów powyżej 10 lat. Ponadto często trzeba liczyć się z wyższą składką w porównaniu do samochodu. Sposobem na obniżenie ceny AC może być zakup w pakiecie z OC.
 10. Jak kupić najtańsze ubezpieczenie motocykla?

  Najprostszym sposobem jest porównanie cen w wielu firmach. W prosty sposób można to zrobić za pomocą porównywarki OC AC. Wystarczy wypełnić krótki formularz bez wychodzenia z domu w dowolnym momencie. Po wyborze i opłaceniu polisy online, umowa zostanie wysłana na adres e-mail.
 11. Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC na motocykl?

  Jednym ze sposobów obniżenia ceny polisy dla początkującego motocyklisty, jest poproszenie doświadczonego kierowcy z prawem jazdy kategorii A, który ma wypracowane zniżki o zostanie współwłaścicielem motocykla. Dodatkowe zniżki OC przysługują również członkom Polskiego Związku Motorowego, jeśli są właścicielami przynajmniej 25-letniego pojazdu i mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Niektóre towarzystwa umożliwiają też przeniesienie zniżek z OC samochodu na motocykl.
 12. Jaki motocykl może mieć ubezpieczenie OC na miesiąc?

  W niektórych sytuacjach można wykupić OC krótkoterminowe na miesiąc. Mogą tak zrobić właściciele motocykli zabytkowych lub historycznych. Ponadto z takiej możliwości można skorzystać, jeśli pojazd jest zarejestrowany czasowo, za granicą i przewożony na terytorium Polski, czy wystawiony na sprzedaż w komisie.
 13. Co to jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)?

  Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) chroni motocyklistę w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Można kupić tego typu polisę w pakiecie z OC. Wysokość odszkodowania zależy od poważności urazu i jest obliczana procentowo na podstawie tabeli zawartej w OWU.