Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne OC. Obowiązek wykupienia polisy na 12 miesięcy dotyczy również właścicieli skuterów i motorowerów. Za brak OC grożą im kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Zwykle ze skuterów korzystamy w okresie wiosenno-letnim. Niektórzy właściciele jednośladów myślą, że gdy pojazd stoi nieużywany, można zrezygnować z opłacania składek OC. Może to być bardzo kosztowny błąd, ponieważ skutera nie można tymczasowo wyrejestrować.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy skuter musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Tak. Zgodnie z przepisami każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC. Ten obowiązek dotyczy też motocykli i skuterów. Prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji drogowej z udziałem jednośladu jest bardzo wysokie. Polisa ma więc chronić zarówno właściciela skutera, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Przykład:

Jacek wyjeżdżając skuterem ze sklepowego parkingu, nie zauważył zbliżającego się samochodu i w wyniku nieuwagi lekko zarysował jego zderzak. Następnie doszedł do porozumienia z właścicielem auta, z którym wspólnie spisali oświadczenie sprawcy kolizji. Dzięki temu szkoda została zlikwidowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe z polisy OC Jacka.

Uwaga! Pomimo że zwykle skutery są używane tylko przez część roku, podobnie jak samochody osobowe muszą mieć wykupioną polisę OC przez 12 miesięcy. Nie można ubezpieczyć jednośladu tylko na okres wiosenno-letni. Za brak OC grozi kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Czy motorower musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Tak. Warto wiedzieć, że niektóre skutery o pojemności silnika do 50 cm3 mogą również zostać zaliczone do kategorii motorowerów – tego typu pojazdy także muszą mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC przez 12 miesięcy. Nie można ich ubezpieczyć jedynie na okres wiosenno-letni.

Zgodnie z art. 2 ust. 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym, motorower jest pojazdem spalinowym wyposażonym w silnik o pojemności do 50 cm3. Jego dokładna definicja brzmi następująco:

Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jeśli motorower nie będzie miał wykupionej ważnej polisy, to jego właścicielowi za brak OC również grozi kara ze strony UFG.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla skutera 50 lub 125 cm3?

Ubezpieczenie skutera jest znacznie tańsze niż samochodu osobowego. Zwykle kosztuje kilkaset złotych rocznie. Wpływ na wysokość składki ma m.in. marka, model, wiek pojazdu czy pojemność silnika – najczęściej im mniejsza, tym niższa cena OC.

Potwierdza to przykład 22-letniego Michała z Kielc, który od trzech lat ma prawo jazdy. W porównywarce rankomat.pl przeprowadził on kalkulację cen w dwóch wariantach. W pierwszym porównał oferty OC dla skutera marki Romet 747 z 2019 r. o pojemności silnika 50 cm3, a w drugim dla modelu Suzuki Burgman 125 z 2017 r. o pojemności 125 cm3.

Ile kosztuje OC skutera 50 cm3 dla 22-latka z Kielc?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC skutera 50 cm3 dla 22-latka z Kielc?
Benefia
194,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
212,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
263,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
287,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 26.10.2021 r. Skuter marki Romet 747 z 2019 r., benzyna/poj. silnika 50 cm3

22-letni Michał najtańszą ofertę polisy OC dla skutera marki Romet 747 z 2019 r. o pojemności silnika 50 cm3 otrzymał od Benefii w cenie 194 zł. Jak na tym tle wypadła cena ubezpieczenia Suzuki Burgman 125?

Ile kosztuje OC skutera 125 cm3 dla 22-latka z Kielc?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC skutera 125 cm3 dla 22-latka z Kielc?
Benefia
334,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
348,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
348,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
423,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 26.10.2021 r. Skuter Suzuki Burgman 125, benzyna/poj. silnika 125 cm3

Najtańszą ofertę polisy OC dla skutera Suzuki Burgman 125 22-latek również otrzymał od Benefii w cenie 334 zł. W tym przypadku ubezpieczenie jednośladu z pojemnością silnika 125 cm3 jest droższe o 140 zł w porównaniu do Rometa 747 o mocy 50 cm3. Jednak nie jest to regułą. Zawsze warto porównać ze sobą przed zakupem OC propozycje co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Kiedy trzeba zakupić ubezpieczenie OC dla skutera?

Jak już wspomnieliśmy, skuter musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC przez 12 miesięcy. Dopełnienie tego obowiązku ciąży na właścicielu lub współwłaścicielach jednośladu. Pojazd musi być ubezpieczony od momentu zakupu.

Jeśli kupujesz używany skuter, to zbywca ma obowiązek przekazać ci polisę OC, którą możesz kontynuować do zakończenia umowy lub wypowiedzieć w dowolnym momencie. Dokładnie tak samo, jak w przypadku zakupu samochodu. Pamiętaj jednak, że OC poprzedniego właściciela pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.

Jaka kara grozi za brak OC skutera?

Wysokość kary jest uzależniona od okresu, w jakim skuter nie jest ubezpieczony. W 2021 r. za brak OC właściciel może zostać ukarany przez UFG grzywną w wysokości:

 • brak OC do 3 dni – 190 zł,
 • brak OC od 4 do 14 dni – 470 zł,
 • brak OC powyżej 14 dni – 930 zł.

Kary za brak OC dla właścicieli skuterów są znacznie niższe w porównaniu do posiadaczy samochodów osobowych i ciężarowych.

kara za brak OC

Jakie mogą być skutki wypadku skuterem bez ważnego OC?

Jeśli spowodujesz skuterem wypadek lub kolizję drogową bez ważnego ubezpieczenia OC, za wszystkie powstałe szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Co prawda UFG wypłaci osobie poszkodowanej rekompensatę, aby nie musiała oczekiwać na konieczne wsparcie. Jednak następnie Fundusz zwróci się do ciebie w ramach regresu ubezpieczeniowego o zwrot wszystkich poniesionych wydatków. Mogą być one bardzo wysokie.

Wypadek drogowy dla osoby poszkodowanej może zakończyć się bardzo poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. W efekcie sprawca, który spowodował go bez ważnego ubezpieczenia OC, może zostać obciążony wysokimi kosztami leczenia, rehabilitacji czy nawet dożywotniej renty. 

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Źródła:

 1. Ustawa Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 2. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Co warto wiedzieć?

 1. Skuter obowiązkowo musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC na 12 miesięcy.
 2. Motorower obowiązkowo musi mieć wykupione ubezpieczenie OC na 12 miesięcy.
 3. Nie można zrezygnować z opłacania składek OC, jeśli skuter stoi nieużywany przez część roku.
 4. Za brak OC powyżej 14 dni właścicielom skuterów grozi kara w wysokości 930 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie skutera 50 lub 125 cm3

 1. W jakim wieku można jeździć skuterem?

  Jest to uzależnione od parametrów technicznych pojazdu. Aby móc legalnie poruszać się po drogach skuterem o pojemności silnika do 50 cm3 zaliczonym do klasy motorowerów, potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM – można starać się o jego wyrobienie po ukończeniu 14 lat. Natomiast prowadzenie jednośladów o wyższej mocy wymaga kolejnych uprawnień – kategorii A1 (16 lat), A2 (18 lat) lub A (20 lub 24 lata).

 2. Czy zniżki za bezszkodową jazdę przechodzą ze skutera na auto?

  To zależy. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa zasady w tej kwestii. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają zniżki OC wypracowane za bezszkodową jazdę motocyklem czy skuterem przy ubezpieczaniu samochodu. Niestety często, aby przeniesienie było możliwe, pojazd musi mieć pojemność silnika powyżej 125 cm3, a tego warunku nie spełnia wiele skuterów.

 3. Czy cena OC zależy od rodzaju motocykla?

  Tak, jest to jeden z wielu czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli przy naliczaniu składek. Zwykle motorowery do 50 cm3 są najtańsze w ubezpieczeniu, a ceny OC są nieco wyższe dla skuterów do 125 cm3. Natomiast najdrożej za polisę muszą zapłacić właściciele motocykli o dużej pojemności silnika.