Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne OC. Obowiązek wykupienia polisy na 12 miesięcy dotyczy również właścicieli skuterów i motorowerów. Za brak OC grożą im kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Zwykle ze skuterów korzystamy w okresie wiosenno-letnim. Niektórzy właściciele jednośladów myślą, że gdy pojazd stoi nieużywany, można zrezygnować z opłacania składek OC. Może to być bardzo kosztowny błąd, ponieważ skutera nie można tymczasowo wyrejestrować.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy skuter musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Tak. Zgodnie z przepisami każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC. Ten obowiązek dotyczy też motocykli i skuterów. Prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji drogowej z udziałem jednośladu jest bardzo wysokie. Polisa ma więc chronić zarówno właściciela skutera, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Przykład. Jacek, wyjeżdżając skuterem ze sklepowego parkingu, nie zauważył zbliżającego się samochodu i w wyniku nieuwagi lekko zarysował jego zderzak. Następnie doszedł do porozumienia z właścicielem auta, z którym wspólnie spisali oświadczenie sprawcy kolizji. Dzięki temu szkoda została zlikwidowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe z polisy OC Jacka.

Uwaga! Pomimo że zwykle skutery są używane tylko przez część roku, podobnie jak samochody osobowe muszą mieć wykupioną polisę OC przez 12 miesięcy. Nie można ubezpieczyć jednośladu tylko na okres wiosenno-letni. Za brak OC grozi kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Czy skuter elektryczny trzeba ubezpieczyć?

Tak, skuter elektryczny też musi mieć OC, ponieważ tak samo jak skuter spalinowy, jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rodzaj napędu nie ma tutaj znaczenia. 

Można się zastanawiać nad porównaniem skutera elektrycznego do hulajnogi elektrycznej. Przecież nie różnią się wcale tak bardzo, a hulajnogi elektryczne nie podlegają obowiązkowi rejestracji ani nie muszą mieć OC. 

Tak o tych wątpliwościach mówił nasz ekspert w programie TVN Turbo.

W świetle polskiego prawa siodełko w hulajnodze czyni ją motorowerem. To z kolei powoduje, że powinna podlegać obowiązkowi rejestracji oraz posiadać polisę OC, a jednocześnie nie powinna poruszać się po ścieżkach rowerowych i chodnikach. Jednak branża ubezpieczeniowa ma związane ręce, gdy ktoś zechce ubezpieczyć taki pojazd, ponieważ hulajnogi z siodełkiem, nie mają homologacji, a więc nie mogą być zarejestrowane i ubezpieczone.

Grzegorz Demczyszak, specjalista ds. PR rankomat.pl dla programu TVN Turbo

Nie zmienia to jednak faktu, że skuter elektryczny hulajnogą nie jest i producent takiego pojazdu musi uzyskać na niego homologację oraz przystosować do rejestracji. A co za tym idzie, skuter elektryczny musi mieć OC. 

Co jest potrzebne do ubezpieczenia skutera?

Aby ubezpieczyć skuter, musisz mieć:

 • dowód rejestracyjny, 
 • jeśli skuter jest przed rejestracją to zamiast dowodu rejestracyjnego można posłużyć się dokumentem potwierdzającym własność - umową kupna-sprzedaży, umową darowizny lub postanowieniem z sądu, 
 • dokument tożsamości ze zdjęciem, 
 • pełnomocnictwo, jeśli udajesz się do biura Agenta w czyimś imieniu.

Czy motorower musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Tak. Warto wiedzieć, że niektóre skutery o pojemności silnika do 50 cm3 mogą również zostać zaliczone do kategorii motorowerów – tego typu pojazdy także muszą mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC przez 12 miesięcy. Nie można ich ubezpieczyć jedynie na okres wiosenno-letni.

Zgodnie z art. 2 ust. 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym, motorower jest pojazdem spalinowym wyposażonym w silnik o pojemności do 50 cm3. Jego dokładna definicja brzmi następująco:

Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jeśli motorower nie będzie miał wykupionej ważnej polisy, to jego właścicielowi za brak OC również grozi kara ze strony UFG.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla skutera 50 lub 125 cm3?

Ubezpieczenie skutera jest znacznie tańsze niż samochodu osobowego. Zwykle kosztuje kilkaset złotych rocznie. Wpływ na wysokość składki ma m.in. marka, model, wiek pojazdu czy pojemność silnika – najczęściej im mniejsza, tym niższa cena OC.

Potwierdza to przykład 22-letniego Michała z Kielc, który od trzech lat ma prawo jazdy i od tej pory ubezpiecza samochód osobowy (brak szkód w OC). W porównywarce rankomat.pl przeprowadził on kalkulację cen w dwóch wariantach. W pierwszym porównał oferty OC dla skutera marki Romet 747 z 2019 r. o pojemności silnika 50 cm3, a w drugim dla modelu Suzuki Burgman 125 z 2017 r. o pojemności 125 cm3.

Ile kosztuje OC skutera 50 cm3 dla 22-latka z Kielc?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Ile kosztuje OC skutera 50 cm3 dla 22-latka z Kielc?
Benefia
191,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
275,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
687,30 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Kalkulacja z 21.03.2023 r. Skuter marki Romet 747 z 2019 r., benzyna/poj. silnika 50 cm3

Michał najtańszą ofertę polisy OC dla skutera marki Romet 747 z 2019 r. o pojemności silnika 50 cm3 otrzymał od Benefii w cenie 191 zł. Jak na tym tle wypadła cena ubezpieczenia Suzuki Burgman 125?

Ile kosztuje OC skutera 125 cm3 dla 22-latka z Kielc?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Ile kosztuje OC skutera 125 cm3 dla 22-latka z Kielc?
Uniqa
287,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
290,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
526,77 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Kalkulacja z 21.03.2023 r. Skuter Suzuki Burgman 125, benzyna/poj. silnika 125 cm3

Najtańszą ofertę polisy OC dla skutera Suzuki Burgman 125 22-latek również otrzymał od Uniqa w cenie 287 zł. W tym przypadku ubezpieczenie jednośladu z pojemnością silnika 125 cm3 jest droższe o 96 zł w porównaniu do Rometa 747 o mocy 50 cm3. Jednak nie jest to regułą. Zawsze warto porównać ze sobą przed zakupem OC propozycje co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Kiedy trzeba zakupić ubezpieczenie OC dla skutera?

Jak już wspomnieliśmy, każdy zarejestrowany w Polsce skuter musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC przez 12 miesięcy. Dopełnienie tego obowiązku ciąży na właścicielu i/lub współwłaścicielach jednośladu. Pojazd musi być ubezpieczony od momentu zakupu.

Jeśli kupujesz używany skuter, to zbywca ma obowiązek przekazać ci polisę OC, którą możesz kontynuować do zakończenia umowy lub wypowiedzieć w dowolnym momencie. Dokładnie tak samo, jak w przypadku zakupu samochodu. Pamiętaj jednak, że OC poprzedniego właściciela pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.

Jaka kara grozi za brak OC skutera?

Wysokość kary jest uzależniona od okresu, w jakim skuter nie jest ubezpieczony. W 2023 r. za brak OC właściciel może zostać ukarany przez UFG grzywną w wysokości:

 • brak OC do 3 dni: 230 zł (od stycznia do czerwca 2023 r.) lub 240 zł (od lipca do grudnia 2023 r.)
 • brak OC od 4 do 14 dni: 580 zł (do końca czerwca) i 600 zł (od lipca),
 • brak OC powyżej 14 dni: 1160 zł (do końca czerwca) i 1200 zł (od lipca).

Kary za brak OC dla właścicieli skuterów są znacznie niższe w porównaniu do posiadaczy samochodów osobowych i ciężarowych.

Kary za brak OC w 2023 roku

Jakie mogą być skutki wypadku skuterem bez ważnego OC?

Jeśli spowodujesz skuterem wypadek lub kolizję drogową bez ważnego ubezpieczenia OC, za wszystkie powstałe szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Co prawda UFG wypłaci osobie poszkodowanej rekompensatę, aby nie musiała oczekiwać na konieczne wsparcie. Jednak następnie Fundusz zwróci się do ciebie w ramach regresu ubezpieczeniowego o zwrot wszystkich poniesionych wydatków. Mogą być one bardzo wysokie.

Czy ubezpieczenie skutera daje zniżki?

Część towarzystw ubezpieczeniowych nie honoruje zniżek z jednośladu, ale większość z nich zaliczy Ci posiadanie zniżek ze skutera do zniżek na ubezpieczenie np. samochodu. Lista towarzystw oraz ich stosunek do zniżek ze skutera prezentuje poniższa tabela.

Gdzie i jakie zniżki możesz przenieść na OC samochodu?

Ubezpieczyciel

zniżki z:

jednośladu

quada

ciągnika

przyczepy

zagranicy

leasingu

Allianz

nie

nie

nie

nie

tak¹

Balcia

nie

tak¹

nie

tak* 

tak¹

Beesafetaktaktaknietak¹

Benefia

nie

nie

nie

nie

tak¹

Ergo Hestiataktaktaknietak¹

Generali

tak

tak

tak

tak*

tak¹

TUZ Ubezpieczenia

nie

tak¹

tak¹

nie

tak¹

Link4

tak

tak¹

tak, jeżeli brak zniżek na auto osobowe

nie

nie

tak¹

mtu24.pl

tak

tak

tak

nie

tak¹

Proama

tak

tak

tak

tak*

tak¹

Trastitaktaktaknietak¹

Uniqa

tak

tak

tak¹

nie

nie

tak¹

Wiener

tak

tak

tak

nie

tak¹

Wartanienienienietak¹

You Can Drive

tak

tak

tak

nie

tak¹

* zaświadczenie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, nie starsze niż 30 dni

¹ tylko na podstawie historii w UFG

Informacje aktualne na dzień 21.03.2023 r.

Pełną listę zniżek znajdziesz w tym artykuleZniżki przy zakupie ubezpieczenia OC AC

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie skutera?

Kupowanie samego OC na skuter to z jednej strony marnotrawstwo, a z drugiej ryzyko. Oszczędność kilkudziesięciu złotych może Cię kosztować stratę kilku tysięcy.  

Od następstw nieszczęśliwych wypadków

Żeby wypaść z samochodu, trzeba się postarać. Tymczasem upadek ze skutera to nie jest żadna nowość. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest podstawowym ubezpieczeniem, jakie należy wykupić dla jednośladu. 

Na korzyść ubezpieczenia NNW działa fakt, że polis możesz mieć kilka i z każdej dostaniesz odszkodowanie, np.:

 • NNW na skuter
 • NNW szkolne lub studenckie (jeśli obejmuje zdarzenia poza placówką),
 • NNW w ubezpieczeniu domu, 
 • NNW w ubezpieczeniu na życie, 
 • zwykłe, niezależne NNW.
Przykład. Jeśli masz 5 polis NNW, każda z sumą ubezpieczenia 20 000 zł i wyrządzisz sobie krzywdę o wartości 4% uszczerbku na zdrowiu, dostaniesz 5 razy po 4% z 20 000 zł, czyli 5 razy po 800 zł. W sumie 4 000 zł

NNW przyda się także w momencie, gdy to Ciebie ktoś potrąci. Z własnego NNW pieniądze dostaniesz szybciej niż z OC sprawcy, a Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe może odebrać wypłacone Tobie odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. 

Uwaga! Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może dowolnie kształtować jego warunki, także wyłączenia odpowiedzialności. Jeżeli zatem swoim zachowaniem (np. brawurową jazdą, przekroczeniem prędkości lub prowadzeniem po alkoholu) przyczynisz się do powstania lub powiększenia rozmiaru szkody, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania albo je obniży.

Autocasco na skuter

AC na skuter warto kupić z dwóch powodów. Po pierwsze, tak jak w przypadku OC, większość towarzystw ubezpieczeniowych uzna zniżki wypracowane w AC na jednoślad. Po drugie, skuter dużo łatwiej ukraść niż samochód, przy czym składka ubezpieczeniowa jest z reguły o wiele niższa. 

Przy ubezpieczeniu autocasco skutera musisz pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach antykradzieżowych. 

Assistance na skuter

Mało kto wybiera assistance przy zakupie ubezpieczenia na skutera i naszym zdaniem to spory błąd. Zgoda, skuter można wygodnie pchać, a jak jest z górki, to nawet jechać i pół biedy, gdy awaria lub brak paliwa przytrafi się kilometr czy dwa od domu. To samo tyczyć się będzie skutera elektrycznego, gdy akumulator zejdzie do zera. 

Sytuacja zmienia się, gdy skuter padnie podczas dalekiej wyprawy albo w momencie, kiedy akurat jedziesz do pracy. Mało który pracodawca wybaczy Ci kilkugodzinne spóźnienie z tego powodu. 

Dlatego szykując się na dłuższy wyjazd, koniecznie sprawdź ofertę naszego krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. 


Co do assistance na cały rok - dołącz je do swojego ubezpieczenia OC. Składka wzrośnie raptem o kilkadziesiąt złotych, ale Ty zyskasz spokój na cały rok. 

Co warto wiedzieć?

 1. Zarejestrowany skuter obowiązkowo musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC na 12 miesięcy.
 2. Motorower obowiązkowo musi mieć wykupione ubezpieczenie OC na 12 miesięcy.
 3. Nie można zrezygnować z opłacania składek OC, jeśli skuter stoi nieużywany przez część roku.
 4. Za brak OC powyżej 14 dni w 2023 roku właścicielom skuterów grozi kara w wysokości do 1200 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie skutera 50 lub 125 cm3

 1. W jakim wieku można jeździć skuterem?

  Jest to uzależnione od parametrów technicznych pojazdu. Aby móc legalnie poruszać się po drogach skuterem o pojemności silnika do 50 cm3 zaliczonym do klasy motorowerów, potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM – można starać się o jego wyrobienie po ukończeniu 14 lat. Natomiast prowadzenie jednośladów o wyższej mocy wymaga kolejnych uprawnień – kategorii A1 (16 lat), A2 (18 lat) lub A (20 lub 24 lata).

 2. Czy zniżki za bezszkodową jazdę przechodzą ze skutera na auto?

  To zależy. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa zasady w tej kwestii. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają zniżki OC wypracowane za bezszkodową jazdę motocyklem czy skuterem przy ubezpieczaniu samochodu. Niestety często, aby przeniesienie było możliwe, pojazd musi mieć pojemność silnika powyżej 125 cm3, a tego warunku nie spełnia wiele skuterów.

 3. Czy cena OC zależy od rodzaju motocykla?

  Tak, jest to jeden z wielu czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli przy naliczaniu składek. Zwykle motorowery do 50 cm3 są najtańsze w ubezpieczeniu, a ceny OC są nieco wyższe dla skuterów do 125 cm3. Natomiast najdrożej za polisę muszą zapłacić właściciele motocykli o dużej pojemności silnika.