PZU to najpopularniejszy polski ubezpieczyciel, a w jego ofercie możemy znaleźć szereg ubezpieczeń z każdej dziedziny. Ostatnio towarzystwo rozpoczęło sprzedaż nowego produktu – kompleksowego, rocznego ubezpieczenia turystycznego „Bezpieczny Powrót”. Postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej tej ofercie i sprawdzić jej szczegóły, warianty oraz cenę.

Porównaj ceny

PZU ma duże doświadczenie w materii polis turystycznych. Popularnością cieszy się polisa PZU Wojażer, jednak „Bezpieczny Powrót” to zupełnie inny produkt. Po pierwsze, jest to polisa całoroczna. A po drugie, ubezpieczenie turystyczne jest reklamowane jako idealny wybór dla miłośników podróży oraz wycieczek górskich i wielu innych aktywności. Ponadto, polisę rekomendują Polski Związek Alpinistów (który z resztą jest współautorem zakresu ubezpieczenia) oraz GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Czy faktycznie ubezpieczenie to jest najlepszym wyborem dla podróżujących? Przyjrzyjmy się jak wygląda ta polisa w szczegółach.

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne PZU „Bezpieczny Powrót”?

     Polisa zapewnia standardowe elementy, jak:

·        koszty leczenia,

·        koszty akcji ratowniczych,

·        koszty transportu powrotnego do kraju,

·        OC  w życiu prywatnym,

·        ubezpieczenie bagażu

·        pomoc prawna.

Podstawowy zakres polisy ochrania wyprawy górskie do wysokości 6 000 m n.p.m., można go jednak rozszerzyć o  ochronę wypraw w góry do wysokości 7 6000 m n.p.m - nie ma jednak nic za darmo, taka opcja dodatkowo będzie kosztować. Poza tym ubezpieczenie w podstawowym zakresie chroni także 40 innych aktywności (między innymi wspinaczkę, trekking, speleologię , kolarstwo górskie, narciarstwo, sztuki walki, wyprawy survivalowe i wiele innych).

UWAGA! Polisa nie obejmuje ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, ale można ją rozszerzyć o ten element za dodatkową składką.

Dla kogo ubezpieczenie turystyczne PZU „Bezpieczny Powrót”?

           Produkt ten jest kierowany przede wszystkim do osób, które dużo podróżują i które preferują górski wyprawy oraz aktywny wypoczynek, np. trekkingowcy, narciarze i snowboardziści, freeriderzy, rowerzyści, grotołazi, biegacze górscy, ultramaratończycy, a nawet alpiniści i wspinacze. Aczkolwiek, nie jest on idealnym wyborem - zarówno dla aktywnych podróżnikow, jak i dla “zwykłych” turystów - ze względu na ograniczną ilość pakietów oraz konieczność rozszerzeczenia polisy o dość podstawowe kwestie, jak np. NNW.

Pakiety i ceny ubezpieczenie turystycznego PZU „Bezpieczny Powrót”

           PZU oferuje dwa warianty cenowe ubezpieczenia – podstawowy oraz rozszerzony. tNie różnią się one zakresem, a jedynie wysokością sum gwarantowanych oraz końcową ceną. W podstawowym wariancie roczne ubezpieczenie turystyczne można mieć już od 220 zł, zaś w jego rozszerzonej wersji od 453 zł. Na zniżki mogą liczyć członkowie Polskiego Związku Alpinizmu, pary, rodziny oraz osoby do 18 roku życia. PZU oferuje cztery pakiety swojego ubezpieczenia:

·        indywidualny,

·        partnerski (osoba ubezpieczona i jedna osoba bliska),

·        rodzinny (do 5 osób),

·        młodzieżowy (osoba niepełnoletnia).

Warto jednak zastanowić się, czy taka roczna polisa faktycznie jest najlepszym rozwiązaniem. Po przenalizowaniu oferty PZU „Bezpieczny Powrót” udało nam się wyłonić szereg zalet, ale i wad, jakie charakteryzują ten typ ubezpieczenia.

Zalety rocznego ubezpieczenia turystycznego

·        masz jedną polisa na cały rok,

·        oszczędzasz czas i pieniądze,

·        jest to wygodne rozwiązanie,

·        przyda się w przypadku spontanicznych wyjazdów,

·        daje możliwość przedłużenia wyjazdu bez konieczności kupowania nowego ubezpieczenia.

Wady rocznego ubezpieczenia turystycznego

·        nie możesz zmienić wariantu ubezpieczenia,

·        nie masz możliwości dopasowanie polisy do charakteru konkretnej podróży,

·        obowiązuje Cię jedna suma gwarantowana na wszystkie podróże,

·        nie możesz dobierać rozszerzeń w zależności od potrzeb,

·        do wyboru masz tylko dwa warianty cenowe,

·        nie masz możliwości porównania różnych ofert.

Całoroczne ubezpieczenie turystyczne w PZU czy polisa jednorazowa? Co wybrać?

           Polisa, która jest ważna cały rok to kuszące rozwiązanie, niemniej jednak warto porównywać różne warianty i decydować się na ten najbardziej dopasowany do swoich potrzeb, do kierunku wyjazdu, charakteru podróży i czasu jej trwania. W całorocznym ubezpieczeniu nie ma takiej możliwość, co sprawia, że ochrona nie jest skrojona na miarę, a zatem w 100% pewna. Jednorazowe ubezpieczenie trzeba kupować przed każdą podróżą, ale za to można za każdym razem decydować się na inny pakiet czy atrakcyjniejszą ofertę (a te zmieniają się co rusz). Mało tego, możemy zestawić ze sobą kilka ofert (np. w naszym kalkulatorze) i wybrać taką, która nam akurat na daną podróż odpowiada. Takie rozwiązanie wyjdzie na lepsze, dla nas samych, ale i dla naszego portfela.