Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Kierowcy muszą wyrobić nowy dowód rejestracyjny w kilku przypadkach. Zwykle jeśli zabraknie w nim wolnego miejsca na dodanie pieczątki, która potwierdza ważność badania technicznego. Dokument również trzeba wymienić w razie zmiany danych osobowych, czy poważnych zmian konstrukcyjnych pojazdu.

Porównaj ceny OC i AC

Koniecznie trzeba wymienić dowód rejestracyjny, jeśli w samochodzie zamontowano instalację gazową. Inną, ważną przyczyną może być np. zmiana adresu zamieszkania. Sprawdziliśmy, gdzie można wyrobić nowy dowód rejestracyjny, jakie dokumenty są do tego potrzebne oraz ile to kosztuje.

Kiedy muszę wyrobić nowy dowód rejestracyjny auta?

Kierowca musi wymienić dowód rejestracyjny w kilku przypadkach. Przede wszystkim, gdy zmianie ulegną dane osobowe właściciela auta, takie, jak np. zmiana adresu zamieszkania czy nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego. Dokument trzeba również wyrobić ponownie, jeśli ulegnie on zniszczeniu i jest nieczytelny (np. z powodu zalania).

Dowód rejestracyjny należy też wymienić, gdy brak w nim wolnych rubryk na pieczątkę potwierdzającą ważność badania technicznego pojazdu. Pracownik stacji diagnostycznej może ją umieścić w dokumencie pięć razy. Dowód rejestracyjny trzeba również wyrobić ponownie, jeśli w samochodzie zamontowano instalację gazową, bądź przeprowadzono w nim inne poważne zmiany konstrukcyjne.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego?

Aby wymienić dowód rejestracyjny na nowy, najpierw trzeba wypełnić wniosek. Można go pobrać ze strony internetowej urzędu miasta lub bezpośrednio w placówce. Ponadto należy do niego dołączyć następujące dokumenty:

 • aktualny dowód rejestracyjny pojazdu,
 • dokument tożsamości (np. dowód osobisty),
 • odpis KRS i zaświadczenie o nadaniu nr REGON w przypadku innych podmiotów niż osoby fizyczne,
 • kartę pojazdu, jeżeli była wydana (dotyczy aut zarejestrowanych po 1 lipca 1999 r.),
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne w celu wymiany na nowe,
 • pełnomocnictwo, gdy właściciel pojazdu nie załatwia formalności osobiście,
 • dowód uregulowania opłaty skarbowej,
 • niektóre urzędy mogą wymagać przedstawienia dokumentu, który potwierdza zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu lub dowodu opłacenia składki za polisę.
Uwaga! Jeśli powodem wymiany dowodu rejestracyjnego jest dokonanie w aucie zmian konstrukcyjnych, to konieczne będzie przeprowadzenie badań technicznych pojazdu. Następnie zaświadczenie o ich wyniku należy dołączyć do pozostałych dokumentów składanych w urzędzie.

Gdzie wyrobić nowy dowód rejestracyjny auta?

Nowy dowód rejestracyjny pojazdu można wyrobić w wydziale komunikacji gminy właściwej dla miejsca zamieszkania właściciela auta. Niekiedy dokument wymienia się również w wydziale spraw obywatelskich. 

Warto wiedzieć! Jeśli zmieniamy adres zamieszkania, a jednocześnie zmienia się również właściwość miejscowa wydziału komunikacji (np. w wyniku przeprowadzki do innego miasta),to w tym urzędzie należy wyrobić nowy dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wydanie przez wydział komunikacji nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu kosztuje 54 zł. Należy również doliczyć opłatę ewidencyjną w wysokości 50 gr. Oprócz tego, do wydatków związanych z wyrobieniem dokumentu należy doliczyć 12,50 zł za komplet nalepek legalizacyjnych. Ponadto jeśli chcemy ustanowić pełnomocnika, trzeba dopłacić 17 zł.

Opłaty związane z wyrobieniem nowego dowodu rejestracyjnego

Wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

54 zł
Opłata ewidencyjna50 gr
Nalepki legalizacyjne12,50 zł
Ustanowienie pełnomocnika17 zł

Łączny koszt

84 zł

Jak zwiększyć miejsce na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym?

Jak wspominaliśmy w powyższym artykule, w dowodzie rejestracyjnym znajduje się 5 wolnych miejsc na wbicie pieczątki potwierdzającej ważność badania technicznego pojazdu. Jednak istnieje możliwość ich zwiększenia o jedną dodatkową rubrykę. Wystarczy dodatkowo zapłacić 19 zł.

Jeśli brakuje nam w dowodzie rejestracyjnym wolnego miejsca na kolejną pieczątkę, poprośmy diagnostę o wystawienie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. Następnie należy udać się do wydziału komunikacji. Procedura wymiany  dowodu na nowy przebiega standardowo. Jedyną różnicą jest konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 19 zł za wydanie tymczasowego (miękkiego) dowodu, który przez 30 dni umożliwi nam korzystanie z samochodu do momentu otrzymania stałego dowodu rejestracyjnego.

Wówczas koszty wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu wzrosną z 67 zł (54,50 za wydanie dokumentu, 50 gr opłaty ewidencyjnej oraz 12,50 zł za nalepki legalizacyjne) do 86 zł. Pod warunkiem, że nie ustanowimy pełnomocnika. Jednocześnie, dzięki temu kierowca zyskuje dodatkowy rok (miejsce na kolejną pieczątkę) na wymianę dowodu rejestracyjnego.

Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny w aucie?

Od 1 października 2018 r. w Polsce kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Policja może sprawdzić jego ważność w formie elektronicznej. Wcześniej za brak tego dokumentu w razie zatrzymania przez drogówkę groził mandat.

Pomimo braku obowiązku wożenia w aucie dowodu rejestracyjnego, warto mieć go przy sobie. Może to pomóc kierowcom w unikaniu kłopotliwych sytuacji, np. jeśli podczas kontroli drogowej policyjny system omyłkowo wskazał, że pojazd nie ma ważnego badania technicznego. Jeżeli mamy pod ręką dowód rejestracyjny, błyskawicznie możemy wyprowadzić funkcjonariuszy z błędu.

Czy trzeba wozić w aucie ubezpieczenie OC?

Podobnie, jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, kierowcy również nie mają obowiązku wożenia polisy OC w samochodzie. Policja podczas kontroli drogowej może sprawdzić ważność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu przez internet. 

Jednocześnie kierowcy muszą pamiętać, że ich obowiązkiem jest zachować ciągłość ubezpieczenia OC przez cały rok. Właścicielom samochodów osobowych za brak obowiązkowej polisy do 3 dni grozi grzywna 1040 zł ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Z kolei nieubezpieczenie auta powyżej 14 dni, może uszczuplić portfel nierozważnego kierowcy o 5200 zł.


 

Samochód musi posiadać ważne OC, nawet jeśli właściciel korzysta z niego sporadycznie lub od dawna stoi nieużywany w garażu. Kierowcy mogli przekonać się o tym podczas niedawnej pandemii koronawirusa. Pomimo, że np. całkowicie przeszli na pracę zdalną i w ogóle nie jeździli w tym czasie autem, musieli terminowo opłacać składki.

Co warto wiedzieć?

 1. Dowód rejestracyjny trzeba wymienić po zmianie danych osobowych.
 2. Dowód rejestracyjny trzeba wymienić, gdy brak w nim miejsca na pieczątkę potwierdzającą ważność badania technicznego.
 3. Dowód rejestracyjny trzeba wymienić po montażu instalacji gazowej.
 4. Dowód rejestracyjny wymienia się w wydziale komunikacji.