Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Zgubiłeś dowód rejestracyjny pojazdu? A może kupiłeś samochód bez tego dokumentu, a teraz potrzebujesz kupić polisę OC? W pierwszym przypadku to możliwe. W drugim niestety możesz mieć problemy z rejestracją i ubezpieczeniem auta.

Kobiety sprawdzają dokumenty auta
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-bez-dowodu-rejestracyjnego

Podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, dowód rejestracyjny może okazać się niezbędny. To właśnie w nim znajdują się informacje o pojeździe, które mają wpływ na wysokość składki. Jednak jego brak nie zawsze wiąże się z odmową przedstawienia oferty i sprzedaży polisy. Wyjaśniamy, kto może kupić OC bez dowodu rejestracyjnego i w jaki sposób odzyska utracony dokument.

Kiedy można kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Brak dowodu rejestracyjnego nie powinien stanowić przeszkody w zakupie ubezpieczenia OC, gdy po utracie dokumentu pojazd nie zmienił właściciela i jest już zarejestrowany w naszym kraju. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których:

 • właściciel samochodu zniszczył lub utracił dowód rejestracyjny,
 • dokument został zatrzymany przez policję podczas kontroli drogowej, np. z powodu złego stanu technicznego.

Jeżeli zbliża się termin zakończenia dotychczasowej umowy OC, a my nie posiadamy dowodu rejestracyjnego, nie powinniśmy z tego powodu wstrzymywać się z zakupem polisy. Szczególnie, jeśli korzystamy z ubezpieczenia otrzymanego od poprzedniego właściciela auta. Taka umowa nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok i jeśli nie zadbamy o ciągłość ubezpieczenia, za każdy dzień przerwy w OC możemy zapłacić karę, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Kary za brak OC

Proces zakupu polisy przebiegnie bezproblemowo, jeśli podczas składania wniosku będziemy w stanie podać wszystkie niezbędne informacje o pojeździe (chodzi m.in. o markę i model samochodu, rok produkcji, pojemność i moc silnika). Możemy je uzyskać z innych dokumentów, np. aktualnej umowy OC czy karty pojazdu.

Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego można kupić np. za pośrednictwem naszej porównywarki. Po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Będziesz mógł wybrać spośród nich najtańszą i najkorzystniejszą ofertę.  

Jeśli samochód jest Twoją własnością od co najmniej roku, najprostszym rozwiązaniem (uwaga! niekoniecznie najtańszym, bo inny ubezpieczyciel może przedstawić Ci atrakcyjniejszą ofertę),będzie kontynuacja ubezpieczenia w dotychczasowym towarzystwie, ponieważ posiada już ono wszystkie informacje o Tobie i pojeździe.

Uwaga! Właściciel samochodu zarejestrowanego w naszym kraju, który stracił dowód rejestracyjny, może kupić polisę OC. Powinien jednak jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie wtórnika lub ubiegać się o zwrot tego dokumentu (w przypadku zatrzymania np. przez policję).

W tym miejscu warto wyjaśnić kwestię posiadania i wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego. Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą okazywać podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego. To efekt znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym i możliwości sprawdzenia danych pojazdu w systemie CEPiK 2. Jednak to nie znaczy, że ten dokument jest już niepotrzebny. Nadal będzie on niezbędny np. podczas przeprowadzania okresowych badań technicznych, wyjazdu za granicę czy sprzedaży auta.

Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Właściciel pojazdu, który utracił/zniszczył dowód rejestracyjny może wyrobić wtórnik w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy wypełnić i podpisać odpowiedni wniosek (do pobrania ze strony internetowej urzędu lub bezpośrednio w urzędzie) i dołączyć do niego:

 • zniszczony dowód rejestracyjny pojazdu lub oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
 • kartę pojazdu,
 • zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym,
 • dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy spoza UE powinni okazać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu),
 • dowód opłaty (73,50 zł, jeśli wnosimy równocześnie o wydanie pozwolenia czasowego),
 • aktualne ubezpieczenie OC.

W przypadku starania się o wtórnik dowodu rejestracyjnego, wystarczy, że do urzędu przyjdzie jeden z właścicieli pojazdu.

Jak i gdzie odebrać zatrzymany dowód rejestracyjny online?

Przed zniesieniem obowiązku wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego, jego zatrzymanie polegało na odebraniu dokumentu kierowcy i przesłaniu go przez uprawnione służby do wydziału komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany. Teraz urząd może zostać poinformowany o tym fakcie online, np. podczas kontroli drogowej.

Zwrot dokumentu zatrzymanego elektronicznie następuje również elektronicznie, poprzez odnotowanie takiej informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Co należy zrobić, aby odzyskać dowód rejestracyjny?

 • Po zatrzymaniu dokumentu przez organ kontroli ruchu drogowego otrzymamy pokwitowanie, które uprawnia do użytkowania samochodu przez określony czas, nieprzekraczający 7 dni. Najlepiej w ciągu tygodnia usunąć przyczynę zatrzymania dowodu (np. usterkę techniczną),ponieważ po przekroczeniu wyznaczonego terminu nie będziemy już mogli poruszać się pojazdem po drodze.
 • Pokwitowanie należy zachować do momentu elektronicznego zwrotu dokumentu.
 • Dowód rejestracyjny może zwrócić organ, który go zatrzymał lub organ, który go wydał, po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dokumentu.
 • Jeśli dokument zostanie zatrzymany podczas kontroli drogowej, o jego zwrot możemy się zwrócić do dowolnej jednostki policji. Przykładowo: zatrzymania dokonał funkcjonariusz policji w Warszawie, a zwrotu (poprzez odnotowanie w centralnej ewidencji pojazdów) może dokonać funkcjonariusz policji w Krakowie.
 • Zwrotu dowodu rejestracyjnego w każdym przypadku może dokonać również organ, który go wydał, czyli urzędnik w starostwie/wydziale komunikacji, w którym samochód jest zarejestrowany.
Uwaga! Zwrotu dowodu rejestracyjnego nie może dokonać diagnosta, który go zatrzymał. W takim przypadku dokument jest zwracany wyłącznie przez właściwy wydział komunikacji/ starostwo.

Czy należy obawiać się zakupu auta zarejestrowanego w Polsce bez dowodu rejestracyjnego?

Jeśli zamierzasz zmienić samochód i właśnie znalazłeś super model w okazyjnej cenie, ale bez kompletu dokumentów, powinieneś dobrze przemyśleć taki zakup. Bardzo często nie jest to wyjątkowa okazja, ale próba oszustwa.

Sprzedający zapewnia Cię, że auto jest zarejestrowane w Polsce, a on właśnie zgubił dowód rejestracyjny i wystarczy tylko wyrobić wtórnik? Nawet jeśli to prawda, bierz pod uwagę, że może czekać Cię sporo urzędowych formalności, bo każda „nietypowa sprawa” jest wnikliwie sprawdzana przez urzędników.

Już sam fakt, że sprzedający nie zadbał o wyrobienie wtórnika powinna wzbudzić Twoje obawy. Nie tylko z powodu prawdopodobieństwa pochodzenia pojazdu z kradzieży, ale także braku możliwości sprawdzenia ważności badania technicznego – auto np. może być w bardzo złym stanie i nie przejdzie już takiego badania.

Brak aktualnego OC w dniu sprzedaży pojazdu również może mieć duże znaczenie.

Jeżeli auto jest zarejestrowane w Polsce, ale nie jest ubezpieczone, jego nabywca powinien wykupić obowiązkową polisę OC w dniu przejścia na niego własności pojazdu. To jednak może być bardzo trudne lub nawet niemożliwe, jeśli nie otrzyma on od sprzedawcy dowodu rejestracyjnego.

Powinniśmy wykazać się dużą przezornością nawet jeśli sprzedawca oferuje nam samochód z tzw. „miękkim” dowodem rejestracyjnym. Ten dokument obowiązuje w czasie, gdy urząd sprawdza legalność wszystkich dokumentów pojazdu, a więc nie możemy mieć jeszcze pewności, że auto np. nie pochodzi z kradzieży.

Czy ryzykować zakup auta z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?

Jeśli spotkamy się z ofertą sprzedaży auta sprowadzonego z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego, najbezpieczniej będzie… zrezygnować z zakupu. Choć nie można z góry założyć, że trafiliśmy na oszusta, który chce nam sprzedać samochód niesprawny, powypadkowy czy co gorsza - kradziony, to z pewnością przygotowanie dokumentów do jego rejestracji i ubezpieczenia będzie kosztowne i kłopotliwe.

Przykładowo:

 • Zamiast dowodu rejestracyjnego, w urzędzie możemy przedstawić inny dokument, który potwierdzi rejestrację pojazdu w państwie zakupu (o ile uda nam się taki uzyskać od sprzedającego),ale powinien on być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego (to generuje dodatkowe koszty). Niektórym osobom trudno też ocenić autentyczność takiego dokumentu. Może się więc okazać dopiero po sprawdzeniu go przez urzędników, że nie jest on honorowany w naszym kraju.
 • Jeżeli doszło do utraty, kradzieży, zagubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego wydanego w innym kraju, będziemy musieli przedstawić w wydziale komunikacji wtórnik dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie, uzyskane wcześniej w urzędzie rejestrującym samochód (w państwie zakupu).

Co warto wiedzieć

 • Brak dowodu rejestracyjnego nie jest przeszkodą w zawarciu umowy OC w przypadku samochodu zarejestrowanego w Polsce, który po utracie dokumentu nie zmienił właściciela.
 • Właściciel auta, który stracił dowód rejestracyjny powinien jak najszybciej wyrobić wtórnik lub ubiegać się o zwrot dokumentu (jeśli został zatrzymany np. podczas kontroli drogowej).
 • Zwrot dokumentu zatrzymanego elektronicznie następuje również elektronicznie.
 • Zakup auta bez dowodu rejestracyjnego może być bardzo ryzykowny. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy związane z pochodzeniem auta czy autentycznością pozostałych dokumentów, lepiej zrezygnuj z transakcji.
 • Proces rejestracji i ubezpieczenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego może być bardzo uciążliwy, a czasami nawet niemożliwy.