Zgubiłeś dowód rejestracyjny i potrzebujesz kupić ubezpieczenie OC? Poradzisz sobie bez tego dokumentu. W znacznie gorszym położeniu będziesz jednak, jeśli nabyłeś samochód i zbywca nie przekazał Ci kompletnej dokumentacji. Problemy z powodu braku dowodu rejestracyjnego czekają Cię nie tylko podczas zakupu OC, ale również rejestracji auta.
- Jakie są przyczyny braku dowodu rejestracyjnego i kiedy bez tego dokumentu kupimy OC?
- Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?
- Czy policja dalej może zatrzymać dowód rejestracyjny?
- Czy należy obawiać się zakupu auta zarejestrowanego w Polsce bez dowodu rejestracyjnego?
- Czy ryzykować zakup auta z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?
Podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, dowód rejestracyjny może okazać się niezbędny. To właśnie w nim znajdują się informacje o pojeździe, które mają wpływ na wysokość składki. Jednak jego brak nie zawsze wiąże się z odmową przedstawienia oferty ubezpieczenia pojazdu i sprzedaży polisy. Wyjaśniamy, kto może kupić OC bez dowodu rejestracyjnego i w jaki sposób odzyska utracony dokument.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Jakie są przyczyny braku dowodu rejestracyjnego i kiedy bez tego dokumentu kupimy OC?
Brak dowodu rejestracyjnego nie powinien stanowić przeszkody w zakupie ubezpieczenia OC, gdy po utracie dokumentu pojazd nie zmienił właściciela i jest już zarejestrowany w naszym kraju. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których:
- właściciel samochodu zniszczył lub utracił dowód rejestracyjny,
- dokument został zatrzymany przez policję podczas kontroli drogowej, np. z powodu złego stanu technicznego.
Jeżeli zbliża się termin zakończenia dotychczasowej umowy OC, a my nie posiadamy dowodu rejestracyjnego, nie powinniśmy z tego powodu wstrzymywać się z zakupem polisy. Szczególnie, jeśli korzystamy z ubezpieczenia otrzymanego od poprzedniego właściciela auta. Taka umowa nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.
Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC w 2024 r.?
Jeśli nie zadbamy o ciągłość ubezpieczenia, za każdy dzień przerwy w OC możemy zapłacić karę, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Jak i gdzie kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?
Proces zakupu polisy przebiegnie bezproblemowo, jeśli podczas składania wniosku będziemy w stanie podać wszystkie niezbędne informacje o pojeździe (chodzi m.in. o markę i model samochodu, rok produkcji, pojemność i moc silnika). Możemy je uzyskać z innych dokumentów, np. aktualnej umowy OC.
Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego można kupić za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl. W formularzu wystarczy podać podstawowe dane pojazdu, m.in.: markę, model, pojemność silnika i rok produkcji. Po wypełnieniu formularza otrzymamy propozycje OC kilkunastu firm i będziemy mogli wybrać spośród nich najtańsze i najkorzystniejsze ubezpieczenie
Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego można kupić za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl. W formularzu wystarczy podać podstawowe dane pojazdu, m.in.: markę, model, pojemność silnika i rok produkcji. Po wypełnieniu formularza otrzymamy propozycje OC kilkunastu firm i będziemy mogli wybrać spośród nich najtańsze i najkorzystniejsze ubezpieczenie
Porównaj ceny OC i kup polisę bez dowodu rejestracyjnego
Jeśli samochód jest Twoją własnością od co najmniej roku, najprostszym rozwiązaniem (uwaga! niekoniecznie najtańszym, bo inny ubezpieczyciel może przedstawić Ci atrakcyjniejszą ofertę), będzie kontynuacja ubezpieczenia w dotychczasowym towarzystwie, ponieważ posiada już ono wszystkie informacje o Tobie i pojeździe.
W tym miejscu warto wyjaśnić kwestię posiadania i wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego. Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą okazywać podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego. To efekt znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym i możliwości sprawdzenia danych pojazdu w systemie CEPiK 2. Jednak to nie znaczy, że ten dokument jest już niepotrzebny. Nadal będzie on niezbędny np. podczas przeprowadzania okresowych badań technicznych, wyjazdu za granicę czy sprzedaży auta.
Jak wyrobić wtórnik dowodu rejestracyjnego?
Właściciel pojazdu, który utracił/zniszczył dowód rejestracyjny, może wyrobić wtórnik w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy wypełnić i podpisać odpowiedni wniosek (do pobrania ze strony internetowej urzędu lub bezpośrednio w urzędzie) i dołączyć do niego:
- zniszczony dowód rejestracyjny pojazdu lub oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
- zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym,
- dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy spoza UE powinni okazać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu),
- dowód opłaty (72,50 zł, jeśli wnosimy równocześnie o wydanie pozwolenia czasowego),
- aktualne ubezpieczenie OC.
W przypadku starania się o wtórnik dowodu rejestracyjnego, wystarczy, że do urzędu przyjdzie jeden z właścicieli pojazdu.
Czy policja dalej może zatrzymać dowód rejestracyjny?
Przed zniesieniem obowiązku wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego, jego zatrzymanie polegało na odebraniu dokumentu kierowcy i przesłaniu go przez uprawnione służby do wydziału komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany. Teraz urząd może zostać poinformowany o tym fakcie online, np. podczas kontroli drogowej.
Jak i gdzie odebrać zatrzymany dowód rejestracyjny online?
- Po zatrzymaniu dokumentu przez organ kontroli ruchu drogowego otrzymamy pokwitowanie, które uprawnia do użytkowania samochodu przez określony czas, nieprzekraczający 7 dni. Najlepiej w ciągu tygodnia usunąć przyczynę zatrzymania dowodu (np. usterkę techniczną), ponieważ po przekroczeniu wyznaczonego terminu nie będziemy już mogli poruszać się pojazdem po drodze.
- Pokwitowanie należy zachować do momentu elektronicznego zwrotu dokumentu.
- Dowód rejestracyjny może zwrócić organ, który go zatrzymał lub organ, który go wydał, po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dokumentu.
- Jeśli dokument zostanie zatrzymany podczas kontroli drogowej, o jego zwrot możemy się zwrócić do dowolnej jednostki policji. Przykładowo: zatrzymania dokonał funkcjonariusz policji w Warszawie, a zwrotu (poprzez odnotowanie w centralnej ewidencji pojazdów) może dokonać funkcjonariusz policji w Krakowie.
- Zwrotu dowodu rejestracyjnego w każdym przypadku może dokonać również organ, który go wydał, czyli urzędnik w starostwie/wydziale komunikacji, w którym samochód jest zarejestrowany.
Czy należy obawiać się zakupu auta zarejestrowanego w Polsce bez dowodu rejestracyjnego?
Jeśli zamierzasz zmienić samochód i właśnie znalazłeś super model w okazyjnej cenie, ale bez kompletu dokumentów, powinieneś dobrze przemyśleć taki zakup. Czasami nie jest to wyjątkowa okazja, ale próba oszustwa.
Sprzedający zapewnia Cię, że auto jest zarejestrowane w Polsce, a on właśnie zgubił dowód rejestracyjny i wystarczy tylko wyrobić wtórnik? Nawet jeśli to prawda, bierz pod uwagę, że może czekać Cię sporo urzędowych formalności, bo każda „nietypowa sprawa” jest wnikliwie sprawdzana przez urzędników.
Już sam fakt, że sprzedający nie zadbał o wyrobienie wtórnika powinna wzbudzić Twoje obawy. Nie tylko z powodu prawdopodobieństwa pochodzenia pojazdu z kradzieży, ale także braku możliwości sprawdzenia ważności badania technicznego – auto np. może być w bardzo złym stanie i nie przejdzie już kolejnego przeglądu.
Brak aktualnego OC w dniu sprzedaży pojazdu również może mieć duże znaczenie.
Powinniśmy wykazać się dużą przezornością nawet jeśli sprzedawca oferuje nam samochód z tzw. „miękkim” dowodem rejestracyjnym. Ten dokument obowiązuje w czasie, gdy urząd sprawdza legalność wszystkich dokumentów pojazdu, a więc nie możemy mieć jeszcze pewności, że auto np. nie pochodzi z kradzieży.
Czy ryzykować zakup auta z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?
Jeśli spotkamy się z ofertą sprzedaży auta sprowadzonego z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego, najbezpieczniej będzie… zrezygnować z zakupu. Choć nie można z góry założyć, że trafiliśmy na oszusta, który chce nam sprzedać samochód niesprawny, powypadkowy czy co gorsza - kradziony, to z pewnością przygotowanie dokumentów do jego rejestracji i ubezpieczenia będzie kosztowne i kłopotliwe.
Przykładowo:
- Zamiast dowodu rejestracyjnego, w urzędzie możemy przedstawić inny dokument, który potwierdzi rejestrację pojazdu w państwie zakupu (o ile uda nam się taki uzyskać od sprzedającego), ale powinien on być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego (to generuje dodatkowe koszty). Niektórym osobom trudno też ocenić autentyczność takiego dokumentu. Może się więc okazać dopiero po sprawdzeniu go przez urzędników, że nie jest on honorowany w naszym kraju.
- Jeżeli doszło do utraty, kradzieży, zagubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego wydanego w innym kraju, będziemy musieli przedstawić w wydziale komunikacji wtórnik dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie, uzyskane wcześniej w urzędzie rejestrującym samochód (w państwie zakupu).
Co warto wiedzieć
- Brak dowodu rejestracyjnego nie jest przeszkodą w zawarciu umowy OC w przypadku samochodu zarejestrowanego w Polsce, który po utracie dokumentu nie zmienił właściciela.
- Właściciel auta, który stracił dowód rejestracyjny powinien jak najszybciej wyrobić wtórnik lub ubiegać się o zwrot dokumentu (jeśli został zatrzymany np. podczas kontroli drogowej).
- Zwrot dokumentu zatrzymanego elektronicznie następuje również elektronicznie.
- Zakup auta bez dowodu rejestracyjnego może być bardzo ryzykowny. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy związane z pochodzeniem auta czy autentycznością pozostałych dokumentów, lepiej zrezygnuj z transakcji.
- Proces rejestracji i ubezpieczenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego może być bardzo uciążliwy, a czasami nawet niemożliwy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy kupię OC na samochód, którego OC wygaśnie, zanim wyrobię dowód rejestracyjny?
Może się zdarzyć, że OC kupowanego samochodu wygasa w dniu zakupu pojazdu. Można w takiej sytuacji nabyć polisę na numery rejestracyjne wcześniejszego właściciela, a po jakimś czasie zaktualizować dane. Można również skorzystać z tymczasowego dokumentu, który wystawił wydział komunikacji przed wydaniem bezterminowego numeru rejestracyjnego.
Jak kupić OC, jeśli nie pamiętam wszystkich danych mojego samochodu?
Najprościej będzie przedłużyć umowę OC w dotychczasowym towarzystwie, oczywiście o ile jest to rozwiązanie korzystne cenowo. Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, potrzebne do zawarcia umowy dane samochodu znajdziemy na obecnej polisie OC lub w karcie pojazdu (jeśli ją posiadasz).
Czy mogę kupić OC bez numeru rejestracyjnego pojazdu?
Taka sytuacja jest możliwa, gdy dochodzi do zakupu nowego samochodu z salonu. Przy zakupie ubezpieczenia potrzebny będzie numer VIN. Z zakupionym ubezpieczeniem należy udać się do wydziału komunikacji, a po otrzymaniu dowodu rejestracyjnego zaktualizować dane w polisie.
Czy mogę wyrobić wtórnik po zakupie auta bez dowodu rejestracyjnego?
Jest to możliwe, choć może być problematyczne i czasochłonne w niektórych wydziałach komunikacji. Urzędnicy wnikliwie sprawdzają pochodzenie takiego pojazdu w obawie, że może być on kradziony. Znacznie łatwiej wyrobić wtórnik właścicielowi samochodu, na którego obecnie pojazd jest zarejestrowany. Dlatego lepiej poczekać z zakupem auta do dnia, w którym zbywca auta otrzyma taki dokument.
Kiedy “papierowy” dowód rejestracyjny jest potrzebny?
Od 1 października 2018 roku nie ma już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, jednak to nie znaczy, że taki dokument nie będzie nam wcale potrzebny. Powinniśmy go okazać m.in. podczas badania technicznego oraz w czasie kontroli drogowej poza granicami naszego kraju. Dowód rejestracyjny będzie także potrzebny w dniu sprzedaży auta.