Mimo pandemii koronawirusa aż 163 000 dzieci w tym roku wyjechało lub wyjedzie na zorganizowane wakacje w formie kolonii lub obozów na terenie Polski oraz za granicą. Organizator ma obowiązek ubezpieczyć uczestników wycieczki. Mimo to taka ochrona może nie wystarczyć.

Na wyjazdy krajowe dzieci są ubezpieczane jedynie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Polisa na obozy i kolonie zagraniczne gwarantuje ochronę w niewielkim zakresie. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać dodatkową ochronę dla dzieci i co powinna ona zapewniać.

Dlaczego ubezpieczenie od organizatora nie wystarczy?

Ubezpieczenie krajowe na wyjazdy zorganizowane dla dzieci to jedynie zwykłe NNW na niewielką kwotę. Nie zapewnia dodatkowej ochrony w razie, gdyby dziecko wyrządziło jakieś szkody, potrzebowało rehabilitacji czy zgubiło bagaż. Polisy na obozy i kolonie zagraniczne są rozbudowane o koszty leczenia, aczkolwiek mają one zwykle niskie sumy gwarantowane (na około 5 000 - 10 000 euro). 

Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa lepiej mieć pewność, że ubezpieczenie zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania na Covid-19 (a nie wszyscy ubezpieczyciele to zapewniają). Dodatkowo, z pewnością przyda się ochrona od ewentualnych kosztów rehabilitacji, OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie dziecka na czas kolonii, obozu lub wycieczki a Covid-19 - co trzeba wiedzieć?

Część ubezpieczycieli oferuje ochronę od zachorowania na Covid-19. Mimo wyłączenia sytuacji związanych z pandemią towarzystwa dopasowały się do aktualnej sytuacji i nie pozostawiają swoich klientów bez wsparcia w razie zachorowania wskutek zarażenia się koronawirusem.

W naszym kalkulatorze na etapie porównania ofert można zobaczyć, którzy ubezpieczyciele pokrywają koszty leczenia również w przypadku zdiagnozowania Covid-19.

Ubezpieczenie dziecka na czas wakacji w Polsce - co powinno zapewniać?

Tego typu polisa przede wszystkim zapewnia NNW, czyli odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Najlepiej wybrać więc możliwie najwyższą sumę gwarantowaną, bo w razie nieszczęśliwego wypadku wypłacany jest procent z tej kwoty (np. w przypadku złamania nogi czy ręki będzie to 3% z całej sumy). 

Polisa zapewnia też koszty leczenia prywatnego i rehabilitacji w razie wypadku oraz OC w życiu prywatnym (jeśli dziecko spowoduje jakieś straty, ewentualne odszkodowanie zapłaci ubezpieczyciel, a nie rodzic). Ochroną można objąć bagaż, a także uprawianie sportów wysokiego ryzyka. 

Taką polisę można mieć już od 1,08 zł dziennie.

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 1 dzień
AXA
NNW10 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
1,08 zł 1 os. / 1 dzień
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: bagaż  
AXA
1,08 zł 1 os. / 1 dzień
NNW10 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
Proama
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Generali
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż

Ubezpieczenie dziecka na wakacje zagraniczne - jaką ochronę zapewnia?

Taka polisa powinna przede wszystkim pokrywać koszty leczenia na kwotę przynajmniej 30 000 euro i zapewniać ochronę w razie zachorowania na Covid-19. Warto zadbać o szeroki zakres assistance (wsparcie medyczne, informacyjne, prawne). Poza tym polisa powinna obejmować NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu. Można ją rozszerzyć o uprawianie sportów. 

Ubezpieczenie dla dziecka na zagraniczny wyjazd można zakupić w naszym kalkulatorze od 2,58 zł.

Co warto wiedzieć?

 1. Polisa zapewniana przez organizatora kolonii czy wyjazdu dla dziecka może nie wystarczyć.

 2. Optymalna ochrona powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia, zachorowanie na Covid-19, NNW, OC i ubezpieczenie bagażu.

 3. Ubezpieczenie na wyjazd krajowy można mieć od 1,08 zł dziennie.

 4. Polisa na wakacje za granicą kosztuje od 2,58 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dziecko musi posiadać ubezpieczenie na czas wyjazdu?

  Jeśli jest to wjazd zorganizowany, to organizator ma obowiązek ubezpieczyć każdego z uczestników. Taka polisa może jednak okazać się niewystarczająca. Biura podróży oferują w wersji podstawowej najniższe sumy gwarantowane i najmniejsze pakiety. Lepiej więc dokupić dziecku dodatkową indywidualną polisę.
 2. Czy można wykupić polisę tylko dla dziecka?

  Tak, to możliwe. Ważne jednak jest, by osobą ubezpieczającą był dorosły.
 3. Co powinno zapewniać ubezpieczenie dla dziecka?

  Polisa na wyjazd krajowy powinna zapewniać przede wszystkim ubezpieczenie NNW i OC, a także ochronę bagażu. W przypadku ubezpieczeń zagranicznych najważniejsze są koszty leczenia ratownictwa i NNW.