Ubezpieczenie kosztów ratownictwa obejmuje organizację akcji ratowniczej i wykorzystanie profesjonalnego sprzętu – w tym helikoptera, skuterów górskich i wodnych, oraz innego sprzętu ratowniczego w zależności od sytuacji. Zanim wyruszysz w góry dowiedz się, kto pokrywa koszty ratownictwa. W większości krajów europejskich za akcję ratowniczną musi zapłacić sam poszkodowany.

Ubezpieczenie kosztów ratownictwa, zawarte w polisie turystycznej to rozwiązanie tego typu problemów. To element, dzięki któremu koszty akcji ratowniczych przeprowadzonych przez specjalistyczne służby, poniesie towarzystwo ubezpieczeniowe.  

Co to jest ubezpieczenie KR?

Ubezpieczenie KR, czyli kosztów ratownictwa, pokrywa koszty poszukiwania i transportu turysty w sytuacji, gdy jest on ofiarą wypadku – w górach, w wodzie lub w jaskini.  

Ubezpieczenie kosztów ratownictwa obejmuje organizację akcji ratowniczej i wykorzystanie profesjonalnego sprzętu – w tym helikoptera, skuterów górskich i wodnych, oraz innego sprzętu ratowniczego w zależności od sytuacji. Może mieć zastosowanie np. w razie wypadku narciarskiego, trekkingu górskiego, nurkowania, wyczynowej jazdy rowerem, czy górskich maratonów.  

Przeprowadzenie akcji ratowniczej generuje ogromne koszty, które w większości krajów w Europie i na świecie – ponieść musi turysta z własnej kieszeni. Jedynym sposobem na uniknięcie tych obciążeń jest wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego. 

Czy w Polsce koszty ratownictwa są bezpłatne? 

W naszym kraju jesteśmy zwolnieni z ponoszenia kosztów ratownictwa. Zapewnia je nam ubezpieczenie zdrowotne NFZ. To oczywiście ma swoje wady i zalety. Niby nie musimy się martwić, że nie posiadając dodatkowego ubezpieczenia, będziemy musieli z własnej kieszeni płacić za zwiezienie ze stoku. Z drugiej strony taki stan rzeczy może prowokować nieodpowiedzialnych turystów i narciarzy, którzy zgodnie z zasadą „nic mi się nigdy nie stało, a jakby co, to przyleci po mnie GOPR” – mogą zlekceważyć góry i gorsze warunki atmosferyczne. 

Konieczność indywidualnego odpowiadania za koszty akcji ratowniczej mogłaby dać niektórym lekkoduchom do myślenia. Warto wiedzieć, że koszty akcji ratowniczych –  nawet na terenie Polski – są bardzo wysokie. Godzina pracy śmigłowca to ok. 5 000 zł. Transport ze stoku do szpitala, plus koszty środków opatrunkowych to około 1 000 zł do 2 000 zł. W sezonie zimowym takich interwencji może być nawet kilkanaście dziennie! 

Czy EKUZ zapewnia pokrycie kosztów ratownictwa za granicą? 

Niestety nie. Wielu turystów rezygnuje z zakupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, licząc, że pełną ochronę zapewni im karta EKUZ. Nic bardziej mylnego. Karta EKUZ nie zapewni pokrycia kosztów ratownictwa i akcji poszukiwawczych za granicą. Nie zapewni również możliwości nieodpłatnego leczenia w placówkach prywatnych, które nie zawarły umowy z odpowiednikiem polskiego NFZ.  

Przykład: Turysta wpadł w szczelinę podczas szusowania we włoskich Alpach. Na pomoc wysłano śmigłowiec ratunkowy. Godzina pracy takiego śmigłowca we Włoszech to ok. 10 000 zł. Akcja ratownicza trwała 3 godziny. Turysta nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, ponieważ był przekonany, że wystarczy karta EKUZ. Oznacza to, że całe koszty akcji ratowniczej będzie musiał ponieść z własnej kieszeni. Co więcej, po zakończeniu akcji, został przewieziony do najbliższej placówki medycznej, która nie zawarła umowy z włoskim odpowiednikiem polskiego NFZ. Oznacza to, że koszty leczenia w tej placówce również będzie musiał opłacić samodzielnie.  

Gdzie koszty ratownictwa nie są refundowane? 

W zdecydowanej większości krajów ratownictwo nie jest refundowane. Polska jest w tym zakresie jednym z niewielu wyjątków. Poniżej zestawienie uwzględniające najpopularniejsze kierunki wyjazdów.  

Kraj 

Refundacja kosztów ratownictwa 

Polska 

TAK 

Słowacja 

NIE 

Czechy 

NIE 

Austria 

NIE  

Włochy 

NIE 

Francja 

NIE 

Szwajcaria 

NIE 

Hiszpania 

NIE 

Chorwacja 

NIE 

Ile wynoszą koszty ratownictwa za granicą? 

Akcja ratunkowa poza granicami Polski może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. To naprawdę duże kwoty i warto zabezpieczyć się przed ewentualną koniecznością ich ponoszenia. Poniżej kilka przykładów.  

 • Słowacja i Czechy. Użycie helikoptera w akcji ratowniczej – ok. 5 000 zł/godzina.  

 • Austria. Akcja poszukiwawcza i ratownicza – ok. 10 000 zł. 

 • Włochy. Przewiezienie rannego narciarza ze stoku do szpitala – ok. 15 000 - 20 000 zł.  

 • Francja. Opatrzenie rannego narciarza na stoku – ok. 2 500 zł.  

 • Szwajcaria. Wypadek na nartach, złamanie nogi, transport do szpitala i powrót do kraju – ok. 50 000 - 65 000 zł. 

 • Hiszpania. Transport śmigłowcem do placówki medycznej – ok. 40 000 - 45 000 zł.  

 • Chorwacja. Udzielenie doraźnej pomocy po wypadku – ok. 2 000 zł.  

Co zapewnia ubezpieczenie kosztów ratownictwa?  

Ubezpieczenie kosztów ratownictwa to skuteczne rozwiązanie problemów związanych z wysokimi kosztami akcji ratowniczych i poszukiwawczych na zagranicznych wyjazdach. W przeciwieństwie do karty EKUZ zapewnia pełną ochronę w razie sytuacji wymagających akcji ratowniczych, zaangażowania służb ratunkowych i użycia specjalistycznego sprzętu.

Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje m.in.: 

 • transport sanitarny z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala,  

 • pokrycie kosztów pracy służb ratunkowych, 

 • pokrycie kosztów wykorzystania specjalistycznego sprzętu, np. śmigłowca,  łodzi motorowej, skutera śnieżnego lub wodnego,  

 • udzielenie doraźnej pomocy na miejscu wypadku, 

 • pokrycie kosztów poszukiwania turysty w górach, czy na wodzie. 

 

Należy pamiętać, aby suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów ratownictwa na wyjazdy na terytorium Europy nie była niższa niż 5 000 euro. Dla pełnego bezpieczeństwa najlepiej, aby wynosiła ok. 20 000 euro. Niższa suma nie pozwoliłaby pokryć kosztów najczęściej przytrafiających się wypadków i związanych z nimi kosztów akcji ratowniczych i poszukiwawczych. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Jak wybrać ubezpieczenie z kosztami ratownictwa?  

Koszty ratownictwa to bardzo istotny element, ale zdecydowanie nie jedyny. Dobra polisa turystyczna, oprócz tego elementu, powinna zawierać również ryzyka takie jak:  

 • Koszty leczenia. Dzięki nim, koszty leczenia i hospitalizacji, w tym również w placówkach prywatnych, pokryje ubezpieczyciel. W przypadku kierunków europejskich suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 Euro. 

 • OC i OC sportowe. Uchroni turystę przed konsekwencjami finansowymi spowodowania urazu u osoby trzeciej lub zniszczenia należącego do niej mienia. OC sportowe działa dokładnie w taki sam sposób, tylko w warunkach uprawiania określonych w umowie sportów.  

 • Ubezpieczenie NNW. Zapewni turyście możliwość ubiegania się o odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamania nogi, wybicia barku itp.). 

 • Assistance. Zapewnia szybką pomoc w sytuacjach wymagających natychmiastowego wsparcia. Działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. 

Warto pamiętać, że dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie dopasowane do nas – do naszych potrzeb i sposobu, w jaki planujemy spędzać czas za granicą. Wiele osób powinno więc rozważyć rozszerzenia zakresu ubezpieczenia, o dodatki takie jak m.in.: 

 • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – dla sportowców, które lubią adrenalinę i nie wykluczają wypróbowania na urlopie bardziej ekstremalnych aktywności.  

 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – przydatne dla osób, które zabierają ze sobą własny sprzęt.  

 • Ubezpieczenie bagażu – uchroni podróżnika przed skutkami finansowymi  kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych, a także przedmiotów elektronicznych. 

 • Klauzula alkoholowa – dla turystów, którzy chcą cieszyć się pełną ochroną także po spożyciu alkoholu.  

Ile powinno kosztować dobre ubezpieczenie KR?

Ubezpieczenie turystyczne zawierające koszty ratownictwa z pewnością nie naruszy budżetu turysty. Taka polisa to koszt zalewie kilku złotych za dzień ochrony – czyli kwota nieporównywalna do kilkudziesięciu tysięcy euro za koszty poszukiwania i ratownictwa za granicą!  

W naszym kalkulatorze można znaleźć ubezpieczenie na 7-dniowy wyjazd do europejskiego kurortu – w podstawowym zakresie – w cenie od ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Ceny ofert z wyższymi sumami gwarantowanymi rozpoczynają się już od ok. 7 zł za jeden dzień ochrony.  

Ubezpieczenie w Himalaje
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
187 469 zł
Ratownictwo
37 494 zł
Bagaż
2 000 zł
20,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 117 168 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 117 168 zł sprzęt sportowywyprawy wysokogórskie objęte ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
32,26 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł wyprawy wysokogórskie objęte ochroną
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
40,44 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 100 000 zł sprzęt sportowywyprawy wysokogórskie objęte ochroną
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
41,08 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19sprzęt sportowyochroną objęty trekking i wspinaczka do 6 500 m n.p.m.
Ubezpieczenie w Himalaje
Wiener
20,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
187 469 zł
Ratownictwo
37 494 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 117 168 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 117 168 zł sprzęt sportowywyprawy wysokogórskie objęte ochroną
Nationale-Nederlanden
32,26 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł wyprawy wysokogórskie objęte ochroną
Allianz
40,44 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 100 000 zł sprzęt sportowywyprawy wysokogórskie objęte ochroną
AXA Assistance
41,08 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19sprzęt sportowyochroną objęty trekking i wspinaczka do 6 500 m n.p.m.

Dzięki naszej porównywarce każdy turysta może samodzielnie dobrać sumy gwarantowane i zakres ubezpieczenia zgodnie ze swoimi potrzebami. Dobra polisa turystyczna, zawierająca koszty ratownictwa, to gwarancja, że w razie wypadku nie narazimy się na ogromne koszty – i unikniemy niepotrzebnego stresu! 

Co warto wiedzieć?

 1. W Polsce za koszty ratownictwa nie musimy płacić - w razie wypadku ochronę zapewnia GOPR lub TOPR.
 2. W większości europejskich krajów akcje ratowniczne są odpłatne.
 3. Trzeba więc posiadać specjalne ubezpiecznie.
 4. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 euro. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym są koszty ratownictwa?

  To wszelkie opłaty związane z akcjami służb ratowniczych w górach, ale i na morzu, w jaskiniach czy jeziorach. To także element ubezpieczenia turystycznego zapewniający pokrycie powyższych kosztów w krajach, w których nie są one darmowe.

 2. Czy w Polsce ratownictwo jest płatne?

  Nie, w naszym kraju w ramach powszechnej opieki zdrowotnej akcje ratownicze są świadczone nieodpłatnie.

 3. Ile wynoszą koszty ratownictwa za granicą?

  To zależy od konkretnego kraju. Opłaty za akcje ratownicze uzależnione są od skali udzielonej pomocy. Mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysiący euro.

 4. Kto potrzebuje ubezpieczenia kosztów ratownictwa?

  Z tego ubezpieczenia powinien skorzystać każdy turysta, który chce czuć się w pełni bezpiecznie w obcym kraju. Szczególnie jednak polecane jest osobom, które planują uprawiać sporty górskie i wodne. To właśnie sportowcy są najbardziej narażeni na wypadki wymagające wsparcia odpowiednich służb.  

 5. Czy ratownictwo obejmuje akcje poszukiwawcze?

  Tak. Wykupienie ubezpieczenie kosztów ratownictwa oznacza, że turysta może liczyć na pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów akcji poszukiwawczych. Wielu ubezpieczycieli wprost określa „koszty ratownictwa” jako „koszty ratownictwa i poszukiwania”.  

 6. Czy ratownictwo obejmuje transport sanitarny?

  Tak. Transport sanitarny karetką zawiera się w ubezpieczeniu kosztów ratownictwa.  

 7. Czy ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokrywa też akcje na morzu?

  Tak. Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa koszty akcji ratowniczych zarówno na morzu, na jeziorach, a także w górach, czy jaskiniach.