Ciąża nie jest chorobą, jednak zwiększa ryzyko korzystania z pomocy medycznej, zwłaszcza w okolicy 30 tygodnia. Dlatego część towarzystw ubezpieczeniowych traktuje ją jako wyłączenie lub chorobę przewlekłą wymagającą dodatkowego rozszerzenia ochrony. Sprawdzamy, czy standardowa polisa turystyczna wystarczy na wyjazd dla kobiet w ciąży.

Przyszłe mamy coraz chętniej decydują się na wakacje w najodleglejszych zakątkach całego świata. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, to wypoczynek jest nawet zalecany. Bez względu na to, gdzie się znajdujemy, mamy dostęp do służby zdrowia – trzeba jednak pamiętać, że nie za darmo. Na terenie Unii Europejskiej i EFTA można korzystać z EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która refunduje część kosztów związanych z leczeniem.

W większości krajów świata trzeba jednak liczyć się, w razie problemów ze zdrowiem, z pokryciem tego typu wydatków z własnej kieszeni, chyba że posiada się odpowiednie ubezpieczenie.

Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne?

Zdaniem większości lekarzy do 36. tygodnia ciąży podróżowanie przyszłych mam nie jest obarczone dużym ryzykiem. Po tym terminie zdecydowanie odradza się dalsze wyjazdy – z uwagi na możliwość rozpoczęcia akcji porodowej. 36. tydzień to także termin, po którym wiele linii lotniczych przestaje wpuszczać na pokład kobiety w ciąży.

Drugi trymestr ciąży to najbardziej odpowiedni czas na planowanie podróży. W tym okresie przyszłe mamy zwykle czują się najlepiej: brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby utrudniać ruch, a objawy takie jak mdłości i uczucie ciągłego zmęczenia zanikają, a zamiast nich pojawia się wyraźny przypływ energii i sił.

Zawsze jednak decyzję o podróży należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, szczególnie przed dłuższym lotem.Każda sytuacja jest bowiem indywidualna i dużo zależy od stanu zdrowia oraz samopoczucia przyszłej mamy. Większość specjalistów zaleca jednak zrezygnować z dalszych wyjazdów w trzecim trymestrze.

Podróżowanie samolotem w ciąży

Ciężarna kobieta w podróży samolotem może odczuwać zwiększony dyskomfort, istnieje też możliwość wystąpienia niektórych powikłań medycznych. W przypadku długich podróży przyszłej mamie zostaje znacznie ograniczona możliwość ruchu, co zwiększa ryzyko na przykład wystąpienia obrzęków nóg. Mimo wszystko latanie samolotem w przypadku ciąży, w której nie zdefiniowano powikłań nie należy do niebezpiecznych.

Ponieważ niektórzy przewoźnicy mogą prosić o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do lotu, to przed podróżą warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danych liniach lotniczych.

Ryanair

Przyszłe matki mogą latać bez żadnych dodatkowych wymogów do 28. tygodnia ciąży. Po tym czasie lot jest możliwy tylko dla kobiet w ciąży, które posiadają dokument potwierdzający „zdolność do lotu” wypełniony przez położną lub lekarza. W przypadku ciąży pojedynczej podróżowanie nie jest dozwolone po 36. tygodniu ciąży. W przypadku ciąży podwójnej, potrójnej itp. podróżowanie nie jest dozwolone po 32. tygodniu ciąży.

Wizzair

Ze względów bezpieczeństwa kobiety w ciąży mogą podróżować tylko do 34. tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży bliźniaczej). Jeśli minął już 28. tydzień ciąży, to wymagane jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność do podróży samolotem. Zaświadczenie lekarskie powinno być wystawione nie wcześniej niż 6 dni przed wylotem.

LOT

Kobiety do 32. tygodnia ciąży mogą podróżować za zgodą lekarza prowadzącego bez konieczności posiadania specjalnego zaświadczenia. Powyżej 32. tygodnia ciąży oraz w przypadku ciąży z powikłaniami i/lub ciąży mnogiej musi zostać wypełniony formularz MEDIF (arkusz informacyjny dla pasażerów wymagających szczególnej opieki). Przekazane w nim dane pozwalają na ocenę bezpieczeństwa pasażera podczas podróży i możliwość udzielenia pomocy w związku z przelotem.

Dokument musi wypełnić lekarz na mniej niż 14 dni przed rozpoczęciem podróży i przesłany musi być on nie później niż 72 godziny przed planowanym wylotem. W przypadku zakupu biletu w obie strony, z pobytem dłuższym niż 2 tygodnie, należy przygotować kolejne zaświadczenie na powrót.

Lufthansa

Kobiety będące w ciąży bez żadnych komplikacji mogą podróżować samolotami Lufthansy do końca 36. tygodnia ciąży lub do około 4. tygodnia przed przewidywanym terminem porodu bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego od ginekologa. Zalecane jest jednak, aby kobiety po 28. tygodniu ciąży miały przy sobie aktualne zaświadczenie lekarskie (Pregnancy statement for Air Travel) zawierające:

 • potwierdzenie braku komplikacji w przebiegu ciąży,

 • przewidywany termin porodu,

 • w dokumencie ginekolog powinien jednoznacznie stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby ciężarna podróżowała samolotem.

W przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej bez komplikacji, podróż samolotem jest możliwa do końca 32. tygodnia ciąży. Z uwagi na to, że w czasie ciąży ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest podwyższone, zalecane jest, aby na czas podróży samolotem ciężarna założyła pończochy uciskowe.

easyJet

Linie lotnicze easyJet, mimo że ciąża nie jest uznawana za chorobę i można podróżować do jej późnych etapów, zwracają uwagę na następujące kwestie:

 • jeśli wystąpiły komplikacje podczas ciąży, prosimy przed lotem należy skontaktować się z lekarzem i uzyskać jego zgodę na podróż,

 • można podróżować do końca 35. tygodnia w przypadku ciąż pojedynczych,

 • w ciąży mnogiej można podróżować do końca 32. tygodnia.

Kobiety w ciąży mogą również podróżować z niemowlęciem na kolanach.

Norwegian

Dla bezpieczeństwa przyszłych mam wymagane jest zaświadczenie lekarskie zezwalające na przelot samolotem w niektórych fazach ciąży.

 • Do 4 tygodni przed terminem porodu: można latać posiadana zaświadczenia lekarskiego.

 • Od 2 do 4 tygodni przed terminem porodu: lot nie może trwać dłużej niż 4 godziny i wymagane jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że kobieta jest w stanie podróżować samolotem. W przypadku podróży w obie strony należy upewnić się, że zaświadczenie obejmuje cały okres podróży. W przypadku lotów międzynarodowych dokument musi być w języku angielskim.

 • Mniej niż 2 tygodnie przed porodem: nie można podróżować.

Air France

Linie lotnicze nie wymagają  zaświadczenia lekarskiego przed lotem. Zaleca się jednak zasięgnąć opinii lekarza oraz unikać podróży od 37. tygodnia ciąży do 7 dni przed porodem.

KLM

Linie lotnicze odradzają podróży od 36. tygodnia ciąży oraz w pierwszym tygodniu po porodzie. Zalecane jest również uzyskanie pozwolenia medycznego od lekarza przed lotem, a także poinformowanie personelu na pokładzie o ciąży i planowanym terminie porodu. Takie informacje pozwalają na szybką pomoc w razie ewentualnych problemów.

Swiss Airlines

U szwajcarskiego przewoźnika kobieta w ciąży bez powikłań może latać do 36. tygodnia ciąży lub na 4 tygodnie przed planowanym porodem. W przypadku ciąży mnogiej do końca 32. tygodnia ciąży.

Linie lotnicze nie wymagają, a jedynie zalecają, aby po 28. tygodniu ciąży kobiety miały przy sobie zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że ciąża przebiega prawidłowo i nie uniemożliwia pacjentce latania.

Co zapewnia EKUZ ciężarnej?

Każda kobieta w ciąży ma prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. We wszystkich krajach honorujących EKUZ leczenie związane z ciążą i porodem jest refundowane.

Niemniej jednak może się zdarzyć, że za pojedynczą wizytę lekarską, zakup leków, szczegółowe badania czy transport powrotny do kraju trzeba będzie dopłacić. Ile? To już zależy od konkretnego kraju – przed wyjazdem można sprawdzić to na stronach polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawdź, co zapewnia Ci EKUZ

Dlaczego EKUZ nie wystarczy - infografika od rankomat.pl

Refundacja nie dotyczy także wizyt w prywatnych placówkach, co może okazać się problematyczne, kiedy w miejscu, do którego udaje się ciężarna, nie będzie dostępu do publicznej pomocy medycznej. Dodatkowo nawet za refundowane usługi najczęściej należy zapłacić i dopiero potem można starać się o zwrot środków.

Ponieważ karta EKUZ ograniczona jest terytorialnie, to w pozostałych krajach wszystkie koszty leczenia będzie trzeba pokryć z własnych środków. W razie problemów ze zdrowiem przyszłej mamy lub dziecka może okazać się to bardzo kosztowne.

Wszystkie wymienione ograniczenia EKUZ sprawiają, że mając na uwadze bezpieczeństwo ciężarnej, należy zdecydować się na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej?

Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej to specjalny rodzaj ubezpieczenia podróżnego, który zapewnia ochronę dla kobiet w ciąży podczas podróży. Jest to szczególnie ważne podczas planowania wyjazdu zagranicznego, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie w przypadku pojawienia się problemów ze zdrowiem lub wypadku.

Ubezpieczenie to pokrywa ewentualne koszty wizyt lekarskich, hospitalizacji, badań czy transportu medycznego dla kobiet w ciąży aż do początku trzeciego trymestru (32. tygodnia ciąży). Dotyczy to także świadczeń udzielonych w placówkach prywatnych.

Uwaga!

Pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne podejścia do zapewniania ochrony dla ciężarnych.

Najczęściej leczenie związane z ciążą i porodem jest elementem w pakiecie standardowych kosztów leczenia, ale z zaznaczeniem wyłączenia od konkretnego tygodnia ciąży. Leczenie może mieć także ograniczenia sumy gwarantowanej.

Czasami także ciąża może być traktowana jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dokupienia dodatkowych rozszerzeń. Szczegółowe informacje znajdziemy zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – na co można liczyć?

Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie traktują ewentualne komplikacje związane z ciążą i porodem. Po analizie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) wszystkich firm oferujących polisy turystyczne w naszym kalkulatorze, można rozróżnić następujące podejścia do tej kwestii:

 1. niektóre firmy traktują ciążę i poród jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dodatkowej ochrony,

 2. w większość towarzystw leczenie związane z ciążą oraz porodem i transport medyczny dla kobiet w ciąży jest objęte standardowym ubezpieczeniem, ale tylko do określonego terminu (26. lub 32. tygodnia ciąży),

 3. leczenie związane z ciążą lub porodem może mieć ograniczenie do określonej sumy gwarantowanej, innej niż suma gwarantowana kosztów leczenia lub do konkretnej liczby wizyt lekarskich (1 lub 2 wizyty),

 4. ciąża zagrożona nie jest objęta ochroną.

Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych polskich ubezpieczycieli?

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres ochrony

Allianz

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Axa

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Colonnade

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Ergo Hestia

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Ergo Ubezpieczenia Podróży

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Europa Ubezpieczenia

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Generali

ochrona do 32. tygodnia ciąży

mtu24.pl

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Nationale-Nederlanden

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Proama

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Signal Iduna

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Uniqa

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Wiener

ochrona do 32. tygodnia ciąży

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Koszty leczenia a polisa dla ciężarnej. Na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia do określonej sumy gwarantowanej. W przypadku przyszłych mam – sprawa ma się tak samo, o ile OWU nie mówią inaczej. W większości towarzystw nie ma jednak indywidualnych ograniczeń co do leczenia związanego z ciążą lub przedwczesnym porodem.

Oznacza to, że koszty będą pokrywane do standardowej sumy gwarantowanej. Na terenie Europy suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro, w pozostałych krajach należy ją dopasować do kierunku wyjazdu, ale zakłada się, że powinna ona wynosić co najmniej 50 000 euro.

Ponieważ procedury medyczne związane z ewentualnymi komplikacjami ciąży lub porodem mogą być bardzo drogie, to warto rozważyć wykupienie polisy z wyższą niż zalecana standardowo sumą gwarantowaną. Da to gwarancję, że wszystkie koszty związane z leczeniem lub hospitalizacją będą pokryte przez ubezpieczyciela.

Pozostałe elementy ubezpieczenia dla kobiet w ciąży. Co jeszcze powinna zawierać polisa?

Najważniejszym elementem polisy ubezpieczeniowej dla kobiet w ciąży są oczywiście koszy leczenia. Jednak odpowiednio dobrane ubezpieczenie dla przyszłych mam, tak, jak każda inna standardowa polisa turystyczna, powinno być wzbogacone o NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu (od kradzieży, zniszczenia czy też zgubienia).

Jeżeli ciężarna planuje podjąć aktywność sportową podczas wyjazdu, warto pamiętać, że wiele sportów i aktywności jest klasyfikowanych jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Wiąże się to z koniecznością rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz pokrycia ewentualnych kosztów ratownictwa.

W polisie powinno zostać także ujęte ubezpieczenie od COVID-19, które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji, sfinansowanie zakwaterowania i wyżywienia na wypadek kwarantanny/izolacji oraz pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju.

Warto sprawdzić także, co zapewnia Assistance – czy oferowany jest nocleg dla towarzyszących w podróży na czas hospitalizacji, organizacja opieki nad nieletnimi czy wsparcie tłumacza. Takie kwestie w przypadku ewentualnych komplikacji związanych z ciążą lub porodem są bardzo ważne.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla ciężarnych?

Cena zakupu takiej polisy nie jest dużym wydatkiem, jeżeli weźmiemy pod uwagę ewentualne korzyści, jakie ze sobą niesie. Zdecydowanie więcej będzie trzeba zapłacić za pomoc medyczną w razie komplikacji związanych z ciążą.  W trosce o swoje zdrowie i zdrowie dziecka lepiej zapewnić sobie możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej (ubezpieczenie pokrywa koszty pomocy udzielonej zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach) i cieszyć się bezpieczną podróżą.

Wypowiedź eksperta

Taką ochronę można mieć już od około 4 zł dziennie. Warto jednak samodzielnie dopasować polisę pod kątem wybranego zakresu, sum gwarantowanych, kierunku i charakteru wyjazdu. W przypadku przyszłych mam najlepiej sprawdzi się bogaty pakiet, z wysokimi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i rozbudowanym Assistance.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie szybko, w kilka minut zakupisz za pomocą naszego kalkulatora. Wystarczy, że pdoasz dane dotyczące swojego wyajzdu i porównasz oferty. Wybierz najlepszą dla siebie polisę i opłać ją online. Dokumenty ubezpieczenia będzie wysłane na maila. Wystarczy, że je wydrukujesz lub zapiszesz w telefonie!

Ubezpieczenie dla kobiet w ciąży
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
41,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
64,28 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
64,12 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
135,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie dla kobiet w ciąży
Allianz
41,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 zł OC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
64,28 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
64,12 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Europa Ubezpieczenia
135,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Co warto wiedzieć?

 1. Każda kobieta w ciąży ma prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia, jednakże EKUZ nie refunduje wszystkich usług.

 2. Niektórzy ubezpieczyciele traktują ciążę i poród jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dodatkowej ochrony.

 3. W innych towarzystwach leczenie związane z ciążą i porodem jest objęte standardowym ubezpieczeniem, ale tylko do określonego terminu (zwykle do 32. tygodnia ciąży).

 4. Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych można mieć około 4 zł dziennie.

 5. Kupisz je za pomocą naszego kalkulatora.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kobieta w ciąży może się ubezpieczyć?

  Tak, choć nie u wszystkich ubezpieczycieli. W niektórych towarzystwach ochrona może być ograniczona - zazwyczaj do 32. tygodnia ciąży.

 2. Czy polisa zadziała również w razie zachorowania na Covid-19?

  Tak, pod warunkiem że ubezpieczenie obejmuje zarażenie się koronawirusem. Aktualnie większość towarzystw daje taką ochronę w ramach standardowej polisy. Warto jednak sprawdzić, na jaką pomoc będzie można liczyć w razie zachorowania na Covid-19.

 3. Do którego tygodnia ciąży ubezpieczyciele zapewniają pomoc?

  To zależy od indywidualnych ustaleń poszczególnych towarzystw. Zwykle jest to 32. tydzień ciąży. Szczegóły można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

 4. Jakie ubezpieczenie podróżne w ciąży?

  Ubezpieczenie turystyczne w ciąży powinno obejmować pokrycie kosztów leczenia związanego z ciążą, w tym transportu medycznego oraz Assistance. Ważne jest, aby sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia przed zakupem polisy.

 5. Czy kobieta w ciąży bez ubezpieczenia może iść do lekarza?

  Oczywiście, w trakcie podróży przyszła mama, nawet jeżeli nie posiada ubezpieczenia, może iść do lekarza. W takiej sytuacji jednak będzie ona zobowiązana do pokrycia kosztów takiej wizyty i ewentualnego leczenia z własnej kieszeni.

 6. ​​​​​​​Czy osoba nieubezpieczona płaci za poród?

  Osoba nieubezpieczona zazwyczaj musi płacić za poród. Koszty te mogą obejmować również opłacenie kosztów wykonania testów i innych usług związanych z porodem.