Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Ciąża nie jest chorobą, jednak zwiększa ryzyko korzystania z pomocy medycznej, zwłaszcza w okolicy 30 tygodnia. Niektórzy ubezpieczyciele traktują ją jako wyłączenie lub chorobę przewlekłą, wymagającą dodatkowego rozszerzenia ochrony. Sprawdzamy, czy standardowa polisa turystyczna wystarczy na wyjazd dla kobiet w ciąży.

kobieta w ciąży na plaży
Porównaj ceny

Przyszłe mamy coraz chętniej decydują się na wakacje w najodleglejszych zakątkach całego świata. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, to wypoczynek jest nawet zalecany. Dostęp do służby zdrowia jest dostępny nawet na drugim końcu świata – trzeba jednak pamiętać, że nie za darmo. Na terenie Unii Europejskiej i EFTA można korzystać z EKUZ, który refunduje część kosztów, a w większości krajów świata trzeba liczyć się z pokryciem kosztów leczenia z własnej kieszeni, chyba że posiada się odpowiednie ubezpieczenie.

Co zapewnia EKUZ ciężarnej?

Każda kobieta w ciąży ma prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. We wszystkich krajach honorujących EKUZ leczenie związane z ciążą i porodem jest refundowane. Niemniej jednak, może się zdarzyć że za pojedynczą wizytę lekarską, zakup leków, szczegółowe badania czy transport powrotny do kraju trzeba będzie dopłacić. Ile? To już zależy od konkretnego kraju – przed wyjazdem można sprawdzić to na stronach polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawdź, co zapewnia Ci EKUZ

Dlaczego EKUZ nie wystarczy - infografika od rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – na co można liczyć?

Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie traktują ewentualne komplikacje związane z ciążą i porodem. Po analizie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) wszystkich firm oferujących polisy turystyczne w naszym kalkulatorze, można rozróżnić następujące podejścia do tej kwestii:

  1. ciąża i podród traktowane są jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dodatkowej ochrony,
  2. leczenie związane z ciążą i porodem jest objęte standardowym ubezpieczeniem, ale tylko do określonego terminu (26 lub 32 tygodnia),
  3. leczenie związane z ciążą lub porodem ma ograniczenie do określonej sumy gwarantowanej, innej niż suma gwarantowana kosztów leczenia lub do konkretnej liczby wizyt lekarskich.

Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych polskich ubezpieczycieli?

 Jaką ochronę kobietom w ciąży zapewnia ubezpieczenie w różnych TU - infografika od rankomat.pl

Koszty leczenia a polisa dla ciężarnej. Na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia do określonej sumy gwarantowanej. W przypadku przyszłych mam – sprawa ma się tak samo, o ile OWU nie mówią inaczej. W większości towarzystw nie ma jednak indywidualnych ograniczeń co do leczenia związanego z ciążą lub przedwczesnym porodem.

Oznacza to, że koszty będą pokrywane do standardowej sumy gwarantowanej. Na terenie Europy taka nie powinna być niższa niż 30 000 euro, w pozostałych krajach należy ją dopasować do kierunku wyjazdu, ale zakłada się że powinna ona wynosić co najmniej 50 000 euro.

Pozostałe elementy ubezpieczenia dla kobiet w ciąży. Co jeszcze powinna zawierać polisa?

Tak, jak każda inna standardowa polisa turystyczna, również ochrona dla przyszłych mam powinna być wzbogacona o NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu. Wiele sportów i aktywności traktowanych jest jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne, co wiąże się z koniecznością rozszerzenia ochrony.

Warto sprawdzić także, co zapewnia Assistance – czy oferowany jest nocleg dla towarzyszących w podróży na czas hospitalizacji, a już po zakończeniu wyjazdu - organizacja opieki nad nieletnimi czy wsparcie tłumacza. Takie kwestie w przypadku ewentualnych komplikacji związanych z ciążą lub porodem są bardzo ważne.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla ciężarnych?

Taką ochronę można mieć już od 3,11 zł dziennie. Warto jednak samodzielnie dopasować polisę pod kątem wybranego zakresu, sum gwarantowanych, kierunku i charakteru wyjazdu. W przypadku przyszłych mam sprawdzi się bogaty pakiet, z wysokimi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i rozbudowanym Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla ciężarnych w popularnych krajach - infografika od rankomat.pl

Nie są to jednak zaporowe kwoty. Dużo więcej będzie trzeba zapłacić za pomoc medyczną w razie komplikacji związanych z ciążą.W trosce o swoje zdrowie i zdrowie dziecka lepiej zapewnić sobie możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej (ubezpieczenie pokrywa koszty pomocy udzielonej zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach) i cieszyć się bezpieczną podróżą.

Co warto wiedzieć?

  1. Każda kobieta w ciąży ma prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia, jednakże EKUZ nie refunduje wszystkich usług.
  2. Niektórzy ubezpieczyciele traktują ciążę i poród jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dodatkowej ochrony.
  3. W innych towarzystwach leczenie związane z ciążą i porodem jest objęte standardowym ubezpieczeniem, ale tylko do określonego terminu (26 lub 32 tygodnia).
  4. Niektórzy ubezpieczenie leczenie związane z ciążą lub porodem ograniczają do określonej sumy gwarantowanej, innej niż suma gwarantowana kosztów leczenia lub do konkretnej liczby wizyt lekarskich.
  5. Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych można mieć od 3,11 zł dziennie.