Ciąża nie jest chorobą, jednak zwiększa ryzyko korzystania z pomocy medycznej, zwłaszcza w okolicy 30 tygodnia. Niektórzy ubezpieczyciele traktują ją jako wyłączenie lub chorobę przewlekłą, wymagającą dodatkowego rozszerzenia ochrony. Sprawdzamy, czy standardowa polisa turystyczna wystarczy na wyjazd dla kobiet w ciąży.

Przyszłe mamy coraz chętniej decydują się na wakacje w najodleglejszych zakątkach całego świata. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, to wypoczynek jest nawet zalecany. Dostęp do służby zdrowia jest dostępny nawet na drugim końcu świata – trzeba jednak pamiętać, że nie za darmo. Na terenie Unii Europejskiej i EFTA można korzystać z EKUZ, który refunduje część kosztów, a w większości krajów świata trzeba liczyć się z pokryciem kosztów leczenia z własnej kieszeni, chyba że posiada się odpowiednie ubezpieczenie.

Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne?

Zdaniem większości lekarzy do 36.tygodnia podróżowanie przyszłych mam nie jest obarczone dużym ryzykiem. Po tym terminie zdecydowanie odradza się dalsze wyjazdy - z uwagi na możliwość rozpoczęcia akcji porodowej. 36.tydzień to także termin, po którym wiele linii lotniczych przestaje wpuszczać na pokład kobiety w ciąży.

Zawsze jednak decyzję o podróży należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Każda sytuacja jest bowiem indywidualna i dużo zależy od stanu zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy. Większość specjalistów zaleca jednak zrezygnować z dalszych wyjazdów w trzecim trymestrze.

Podróżowanie samolotem w ciąży

Ciężarna kobieta w podróży samolotem może odczuwać zwiększony dyskomfort, istnieje też możliwość wystąpienia niektórych powikłań medycznych. W przypadku długich podróży przyszłej mamie zostaje znacznie ograniczona możliwość ruchu, co zwiększa ryzyko na przykład wystąpienia obrzęków nóg. Mimo wszystko, latanie samolotem - w przypadku ciąży, w której nie zdefiniowano powikłań – nie należy do niebezpiecznych.

Przed podróżą warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danych liniach lotniczych.

Ryanair

Przyszłe matki mogą latać do 28. tygodnia ciąży. Po 28. tygodniu ciąży przebiegającej bez powikłań przyszłe matki muszą mieć dokument potwierdzający zdolność do lotu wypełniony przez położną lub lekarza. W przypadku ciąży pojedynczej przebiegającej bez powikłań podróżowanie nie jest dozwolone po 36. tygodniu ciąży. W przypadku ciąży podwójnej, potrójnej itp. przebiegającej bez powikłań podróżowanie nie jest dozwolone po 32. tygodniu ciąży.

Wizzair

Ze względów bezpieczeństwa kobiety w ciąży mogą podróżować tylko do 34. tygodnia ciąży (32 tygodnia w przypadku ciąży bliźniaczej). Jeśli minął już 28. tydzień ciąży, prosimy o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność do podróży samolotem. Zaświadczenie lekarskie powinno być wystawione nie wcześniej niż 6 dni przed wylotem.

LOT

Kobiety do 32 tygodnia ciąży mogą podróżować za zgodą lekarza prowadzącego bez konieczności posiadania specjalnego zaświadczenia. Powyżej 32 tygodnia ciąży oraz w przypadku ciąży z powikłaniami, musi zostać wypełnione zaświadczenie MEDIF. Dokument musi wypełnić lekarz na mniej niż 14 dni przed rozpoczęciem podróży. W przypadku zakupu biletu w obie strony z pobytem dłuższym niż 2 tygodnie, należy przygotować kolejne zaświadczenie na powrót.

Lufthansa

Kobiety będące w ciąży bez żadnych komplikacji mogą podróżować samolotami Lufthansy do końca 36. tygodnia ciąży lub do około 4. tygodnia przed przewidywanym terminem porodu bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego od ginekologa. Zalecamy jednak, aby kobiety po 28. tygodniu ciąży miały przy sobie aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające:

  • potwierdzenie braku komplikacji w przebiegu ciąży
  • przewidywany termin porodu
  • ginekolog powinien jednoznacznie stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby ciężarna podróżowała samolotem
  • w przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej bez komplikacji, podróż samolotem jest możliwa do końca 32 tygodnia ciąży
  • z uwagi na to, że w czasie ciąży ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest podwyższone, zalecamy, aby na czas podróży samolotem ciężarna założyła pończochy uciskowe

easyJet

Kobiety w ciąży Mimo że ciąża nie jest uznawana za chorobę i można podróżować do jej późnych etapów, prosimy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Jeśli wystąpiły komplikacje podczas ciąży, prosimy przed lotem skontaktować się z lekarzem
  • Można podróżować do końca 35 tygodnia w przypadku ciąż pojedynczych
  • W ciąży mnogiej można podróżować do końca 32 tygodnia

Kobiety w ciąży mogą również podróżować z niemowlęciem na kolanach.

Norwegian

  • Do 4 tygodni przed terminem porodu: można latać do 4 tygodni przed terminem porodu bez konieczności posiadana zaświadczenia lekarskiego.
  • Od 2 do 4 tygodni przed terminem porodu: Lot nie może trwać dłużej niż 4 godziny i wymagane będzie zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że kobieta jest w stanie podróżować samolotem. W przypadku podróży w obie strony, należy upewnić się, że zaświadczenie obejmuje cały okres podróży. W przypadku lotów międzynarodowych dokument musi być w języku angielskim.
  • Mniej niż 2 tygodnie przed porodem: Nie można podróżować.

Air France

Linie lotnicze nie wymagają  zaświadczenia lekarskiego przed lotem. Zaleca się jednak zasięgnąć opinii lekarza oraz unikać podróży od 37 tygodnia do 7 dni przed porodem.

KLM

Linie lotnicze odradzają podróży od 36. tygodnia ciąży i w pierwszym tygodniu po porodzie. Zalecane jest również uzyskanie pozwolenia medycznego od lekarza przed lotem.

Swiss Airlines

U szwajcarskiego przewoźnika kobieta w ciąży latać może do 36 tygodnia ciąży lub na 4 tygodnie przed planowanym porodem.

Co zapewnia EKUZ ciężarnej?

Każda kobieta w ciąży ma prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. We wszystkich krajach honorujących EKUZ leczenie związane z ciążą i porodem jest refundowane.

Niemniej jednak, może się zdarzyć że za pojedynczą wizytę lekarską, zakup leków, szczegółowe badania czy transport powrotny do kraju trzeba będzie dopłacić. Ile? To już zależy od konkretnego kraju – przed wyjazdem można sprawdzić to na stronach polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawdź, co zapewnia Ci EKUZ

Dlaczego EKUZ nie wystarczy - infografika od rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – na co można liczyć?

Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie traktują ewentualne komplikacje związane z ciążą i porodem. Po analizie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) wszystkich firm oferujących polisy turystyczne w naszym kalkulatorze, można rozróżnić następujące podejścia do tej kwestii:

  1. ciąża i poród traktowane są jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dodatkowej ochrony,
  2. leczenie związane z ciążą i porodem jest objęte standardowym ubezpieczeniem, ale tylko do określonego terminu (26 lub 32 tygodnia),
  3. leczenie związane z ciążą lub porodem ma ograniczenie do określonej sumy gwarantowanej, innej niż suma gwarantowana kosztów leczenia lub do konkretnej liczby wizyt lekarskich.

Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych polskich ubezpieczycieli?

 Jaką ochronę kobietom w ciąży zapewnia ubezpieczenie w różnych TU - infografika od rankomat.pl

Koszty leczenia a polisa dla ciężarnej. Na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia do określonej sumy gwarantowanej. W przypadku przyszłych mam – sprawa ma się tak samo, o ile OWU nie mówią inaczej. W większości towarzystw nie ma jednak indywidualnych ograniczeń co do leczenia związanego z ciążą lub przedwczesnym porodem.

Oznacza to, że koszty będą pokrywane do standardowej sumy gwarantowanej. Na terenie Europy taka nie powinna być niższa niż 30 000 euro, w pozostałych krajach należy ją dopasować do kierunku wyjazdu, ale zakłada się że powinna ona wynosić co najmniej 50 000 euro.

Koronawirus a leczenie w ciąży

W ramach karty EKUZ zostanie sfinansowane leczenie kobiet ciężarnych również w razie zarażenia się Covid-19. Niemniej jednak na wszelki wypadek, zwłaszcza tam, gdzie karta nie obowiązuje warto mieć ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia w razie zachorowania na koronawirusa.

Taka ochrona gwarantuje:

  • pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji,
  • sfinansowanie zakwaterowania i wyżywienia na wypadek kwarantanny,
  • sfinansowanie zakwaterowania i wyżywienia na wypadek izolacji,
  • opłacenie kosztów wykonania testuj, np. z wynikiem pozytywnym lub zleconego przez lekarza,
  • organizację pobytu dla rodziców w razie zachorowania dziecka,
  • pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju.

Każdy ubezpieczyciel ma jednak indywidualnie określony zakres ochrony Covid-19. W naszym kalkulatorze w jasny i prosty sposób można porównać takie oferty.

ubezpieczenie turystyczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
86 626 zł
Ratownictwo
30 319 zł
Bagaż
-
3,11 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
173 253 zł
Ratownictwo
21 657 zł
Bagaż
2 166 zł
6,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 21 657 złOC: 216 566 złOC sportowe: 216 566 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ubezpieczenie turystyczne
Signal Iduna
3,11 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
86 626 zł
Ratownictwo
30 319 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
6,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
173 253 zł
Ratownictwo
21 657 zł
Bagaż
2 166 zł
Dodatkowo: NNW: 21 657 złOC: 216 566 złOC sportowe: 216 566 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Pozostałe elementy ubezpieczenia dla kobiet w ciąży. Co jeszcze powinna zawierać polisa?

Tak, jak każda inna standardowa polisa turystyczna, również ochrona dla przyszłych mam powinna być wzbogacona o NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu. Wiele sportów i aktywności traktowanych jest jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne, co wiąże się z koniecznością rozszerzenia ochrony.

Warto sprawdzić także, co zapewnia Assistance – czy oferowany jest nocleg dla towarzyszących w podróży na czas hospitalizacji, a już po zakończeniu wyjazdu - organizacja opieki nad nieletnimi czy wsparcie tłumacza. Takie kwestie w przypadku ewentualnych komplikacji związanych z ciążą lub porodem są bardzo ważne.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla ciężarnych?

Taką ochronę można mieć już od 3,11 zł dziennie. Warto jednak samodzielnie dopasować polisę pod kątem wybranego zakresu, sum gwarantowanych, kierunku i charakteru wyjazdu. W przypadku przyszłych mam sprawdzi się bogaty pakiet, z wysokimi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i rozbudowanym Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla ciężarnych w popularnych krajach - infografika od rankomat.pl

Nie są to jednak zaporowe kwoty. Dużo więcej będzie trzeba zapłacić za pomoc medyczną w razie komplikacji związanych z ciążą. W trosce o swoje zdrowie i zdrowie dziecka lepiej zapewnić sobie możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej (ubezpieczenie pokrywa koszty pomocy udzielonej zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach) i cieszyć się bezpieczną podróżą.

Ubezpieczenie dla kobiet w ciąży
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
26,18 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną ochrona dla kobiet w ciąży do 32. tygodnia
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
53,90 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyochrona do 26.tygodnia ciąży
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
64,35 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł ochrona do 32. tygodnia ciąży
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 376 651 zł
Ratownictwo
45 888 zł
Bagaż
4 589 zł
135,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 888 złOC: 458 884 złubezpieczenie Covid-19 27 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 884 złsprzęt sportowy ochrona do 32. tygodnia ciąży
Ubezpieczenie dla kobiet w ciąży
Allianz
26,18 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną ochrona dla kobiet w ciąży do 32. tygodnia
AXA Partners
53,90 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyochrona do 26.tygodnia ciąży
Nationale-Nederlanden
64,35 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19 60 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł ochrona do 32. tygodnia ciąży
Europa Ubezpieczenia
135,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 376 651 zł
Ratownictwo
45 888 zł
Bagaż
4 589 zł
Dodatkowo: NNW: 45 888 złOC: 458 884 złubezpieczenie Covid-19 27 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 884 złsprzęt sportowy ochrona do 32. tygodnia ciąży

Co warto wiedzieć?

  1. Każda kobieta w ciąży ma prawo do pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia, jednakże EKUZ nie refunduje wszystkich usług.
  2. Niektórzy ubezpieczyciele traktują ciążę i poród jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dodatkowej ochrony.
  3. W innych towarzystwach leczenie związane z ciążą i porodem jest objęte standardowym ubezpieczeniem, ale tylko do określonego terminu (26 lub 32 tygodnia).
  4. Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych można mieć od 3,11 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy kobieta w ciąży może się ubezpieczyć?

    Tak, choć nie u wszystkich ubezpieczycieli. W niektórych towarzystwach ochrona może być ograniczona - do 26. lub 32. tygodnia ciąży.

  2. Czy polisa zadziała również w razie zachorowania na Covid-19?

    Tak, pod warunkiem że ubezpieczenie obejmuje zarażenie się koronawirusem. Aktualnie większość towarzystw daje taką ochronę w ramach standardowej polisy. Warto jednak sprawdzić, na jaką pomoc będzie można liczyć w razie zachorowania na Covid-19.

  3. Do którego tygodnia ciąży ubezpieczyciele zapewniają pomoc?

    To zależy od indywidualnych ustaleń poszczególnych towarzystw. Zwykle jest to 26. lub 32. tydzień ciąży. Szczegóły można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.