Przeprowadzka lub zakup mebli – to dwie przykładowe sytuacje, gdy ładunek może nie zmieścić się do bagażnika. Jeżeli wynajem samochodu dostawczego nie wchodzi w grę, pozostaje skorzystać z możliwości przewozu ładunku wystającego poza obrys auta. Ile może wystawać ładunek poza obrys samochodu? Sprawdź, aby nie narazić się na mandat!

Długi ładunek lub ładunek o nietypowym kształcie może okazać się logistycznym wyzwaniem. Jeżeli nie mieści się do przestrzeni bagażowej, może wystawać w pewnej odległości od tylnego obrysu pojazdu. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie ładunku na dachu pojazdu. Jednak w każdym przypadku trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – dotyczą one tego, ile może wystawać ładunek poza obrys samochodu i jak go odpowiednio oznaczyć na czas transportu.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu?

Jeżeli kierowca planuje przewozić np. rury czy listwy, to najpewniej zdecyduje się na ułożenie ich w przestrzeni bagażnika. Gdy przewożone rzeczy wystają z tyłu pojazdu, pozostaje sprawdzić odległości. Z przepisów wynika, że ładunek nie może wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów. Jeżeli auto ciągnie przyczepę kłonicową, to podaną odległość liczy się od osi przyczepy.

Od powyższej zasady został też przewidziany wyjątek. Jeżeli pojazdem jest przewożone drewno długie, ładunek może wystawać do 5 m poza oś przyczepy kłonicowej.

Ile może wystawać ładunek poza boki pojazdu?

Kształt, wielkość i waga niektórych ładunków powodują, że można je przewozić na dachu samochodu zamiast w przestrzeni bagażowej. Bezpieczne przewożenie ładunku również jest uzależnione od tego, ile ładunek wystaje poza boki pojazdu. Maksymalne dopuszczalne wartości wskazane w przepisach są następujące:

  • 2,55 m – całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem;
  • 3 m – całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem, gdy szerokość pojazdu wynosi 2,55 m, z tym jednak zastrzeżeniem, że ładunek musi zostać tak umieszczony, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm.

Ile może wystawać ładunek z przodu pojazdu?

Przepisy wskazują nie tylko, ile może wystawać ładunek z tyłu czy z boku, ale również z przodu samochodu. Na te zasady muszą uważać kierowcy, którzy zdecydowali się przewieźć określone produkty na dachu samochodu. Przewożony ładunek na dachu nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu auta i większą niż 1,5 m od siedzenia kierowcy.

Co mówi prawo?

Zasady przewozu wystającego ładunku zostały szczegółowo opisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy mowa o samochodzie osobowym, przyczepie czy samochodzie ciężarowym, reguły przewozu wystającego ładunku są bardzo podobne.

Jak prawidłowo oznakować ładunek, który wystaje poza obrys auta?

Ładunek wystający poza obrys pojazdu musi zostać odpowiednio oznakowany. Kiedy bezwzględnie wymagane jest oznaczenie ładunku wystającego poza obrys pojazdu? Jak wygląda prawidłowe oznakowanie ładunku? Przepisy są w tej kwestii precyzyjne – poznaj je.

Kiedy kierowca ma obowiązek oznakować ładunek?

Obowiązkowe jest oznakowanie ładunku, który wystaje poza przedni lub boczny obrys pojazdu – w przypadku takiego ładunku nie ma żadnych odstępstw. Sprawa wygląda inaczej, gdy ładunek wystaje poza tylny obrys – wówczas kierowca:

  • musi oznakować ładunek, gdy wystaje on więcej niż 0,5 m poza tylny obrys pojazdu;
  • nie musi oznakować ładunku (chociaż może to zrobić), gdy wystaje on poza tylny obrys pojazdu maksymalnie na 0,5 m.

Jak oznakować ładunek wystający z tyłu samochodu?

Jeżeli ładunek wystaje poza płaszczyznę tylnego obrysu samochodu na więcej niż 0,5 m, pozostaje go tylko prawidłowo oznakować. W tym celu wykorzystuje się: białe i czerwone pasy, czerwone światło, czerwone światło odblaskowe, chorągiewki i tarcze barwy pomarańczowej. Jak oznakować wystający ładunek z tyłu samochodu? Zasady są następujące:

  • ładunek, który wystaje z tyłu, oznacza się pasami białymi i czerwonymi – pasy te umieszcza się bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej, np. stożku;
  • jeżeli widoczność jest niedostateczna, to na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe;
  • gdy ładunkiem jest drewno długie – zamiast pasów białych i czerwonych – można oznakować koniec ładunku chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej.

Jeszcze inne reguły obowiązują w przypadku ładunku wystającego z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez auto osobowe. Taki ładunek można oznakować chorągiewką, przy czym jej wymiary i kolor nie są obojętne – chorągiewka musi mieć rozmiary co najmniej 50 na 50 cm, być barwy czerwonej i zostać umieszczona przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Co mówi prawo?

Oznakowanie ładunku pasami białymi i czerwonymi wymaga spełnienia dodatkowych warunków – widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1000 cm2. Jednocześnie oznakowanie nie może składać się z mniej niż po dwa pasy każdej barwy.

Jak oznakować ładunek wystający z boków pojazdu?

Przewożąc ładunek wystający z boków pojazdu, należy ostrzec przed niebezpieczeństwem innych uczestników ruchu drogowego. W tym celu należy wykorzystać: chorągiewki barwy pomarańczowej, białe światło odblaskowe, czerwone światło i czerwone światło odblaskowe. Oto podstawowe zasady oznakowania ładunków wystających z boków pojazdu:

  • standardowo ładunek należy oznaczyć chorągiewką w kolorze pomarańczowym – taka chorągiewka powinna mieć wymiary co najmniej 50 na 50 cm i zostać umieszczona przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku;
  • w okresie niedostatecznej widoczności należy użyć białego światła odblaskowego, które powinno zostać skierowane do przodu oraz czerwonego światła i czerwonego światła odblaskowego skierowanego do tyłu – ważne jest przy tym umiejscowienie świateł, gdyż nie powinny one znajdować się w odległości większej niż 40 cm od najbardziej wystającej krawędzi ładunku; 
  • gdyby długość wystającego z boku ładunku przekroczyła 3 m (mierzona wzdłuż pojazdu), to chorągiewkę i światła należy umieścić przy przedniej i tylnej części ładunku.

Jak oznakować ładunek wystający z przodu auta?

Przewożony przedmiot może wystawać również z przodu pojazdu. W celu oznakowania takiego ładunku – podobnie jak wówczas, gdy ładunek wystaje z tyłu pojazdu czy z boku pojazdu – wykorzystuje się różne rodzaje oznakowania. Jak powinno prezentować się oznakowanie ładunku wystającego z przodu? Zasady są następujące:

  • ładunek wystający z przodu należy oznakować chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami – pasy muszą być widoczne z boków i z przodu pojazdu;
  • jeżeli widoczność jest ograniczona, do oznaczenia ładunku wykorzystuje się również światło białe – należy je umieścić na najbardziej wystającej do przodu części ładunku.

Jakie są zasady bezpiecznego przewozu ładunku wystającego poza obrys auta?

Przewóz ładunku, który wystaje poza obrys samochodu, wiąże się z pewnym ryzykiem. I właśnie dlatego przepisy dokładnie określają, jak kierowca powinien przygotować się do takiej trasy, przewożąc ładunek samochodem dostawczym lub samochodem osobowym.

Po pierwsze, należy się upewnić, że wystający ładunek z tyłu pojazdu, z przodu pojazdu czy z boku pojazdu nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Informacje o tych wartościach znajdują się w dowodzie rejestracyjnym – w polach F.1, F.2 i F.3. Wartość wskazana w polu F.1 to maksymalna masa pojazdu, w polu F.2 dopuszczalna masa całkowita pojazdu, a w polu F.3 dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów. Z kolei w polu G znajduje się informacja o masie własnej pojazdu.

Przykład

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi 2000 kg, z kolei masa własna pojazdu 1400 kg. Oznacza to, że ładunek (wraz z kierowcą, pasażerami i paliwem) może ważyć maksymalnie 600 kg. Jeżeli będzie cięższy, kierowca narazi się nie tylko na mandat, ale również problemy techniczne (np. z zawieszeniem). Zbyt mocno obciążonym samochodem trudniej też manewrować – droga hamowania się wydłuża, sterowność jest ograniczona i łatwiej stracić panowanie nad pojazdem.

Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na sposób umieszczenia ładunku. Obecność ładunku nie może doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Ładunek nie może też naruszać stateczności pojazdu. Co ciekawe, przepisy odnoszą się do wyglądu i woni ładunku – z samochodu nie może wystawać ładunek, który ma odrażający wygląd lub wydziela odrażającą woń. 

Dodatkowo ładunek:

  • nie może utrudniać kierowania pojazdem;
  • nie może ograniczać widoczności drogi;
  • musi być przewożony w sposób, który nie spowoduje zasłonięcia świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych albo znaków, w które pojazd jest wyposażony – to oznacza, że praktycznie niemożliwa jest jazda z bagażnikiem otwartym na oścież.

Zastanawiasz się, jak przewozić duży bagaż w samochodzie lub jak zamocować go na dachu? Obejrzyj krótki film instruktażowy kanału motoryzacyjnego Dama za Kółkiem

Jakie ubezpieczenie przyda się podczas przewozu ładunku?

Przewóz ładunku wystającego poza obrys samochodu rodzi pytania o bezpieczeństwo. Prawidłowe (czyli zgodne z przepisami) zabezpieczenie ładunku to nie wszystko – trzeba jeszcze pamiętać o ubezpieczeniu. Podstawą jest polisa OC. Gdyby kierowca przewożący ładunek spowodował kolizję lub wypadek, firma ubezpieczeniowa pokryje szkody. Ale ubezpieczenie OC to zdecydowanie za mało.

Wypowiedź eksperta

Na drodze kierowcę mogą spotkać różne sytuacje. Dobrze wiedzieć, że w razie kłopotów można liczyć na fachową pomoc. Kierowcy, którzy chcą ją sobie zapewnić, powinni zainteresować się ubezpieczeniem assistance. Jest ono dostępne w wielu wariantach, a dodatkowo roczna składka ma przystępną cenę.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Zbliża się termin końca umowy zawartej z ubezpieczycielem? Chcesz poznać oferty przedstawione przez różne firmy ubezpieczeniowe? Skorzystaj z dostępnego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC/AC – wybierz pakiet polis, dzięki któremu poczujesz się bezpiecznie niezależnie od tego, co będziesz przewozić.

Co warto wiedzieć o tym, ile może wystawać ładunek poza obrys samochodu?

  • To, ile może wystawać ładunek, zależy od tego, gdzie został umiejscowiony – na dachu czy też w przestrzeni bagażowej.
  • Przewożony ładunek, który wystaje poza obrys auta, należy oznakować. W tym celu używa się m.in. pomarańczowych chorągiewek.
  • Sposób oznakowania ładunku zależy od miejsca jego umieszczenia oraz rodzaju pojazdu – tego, czy jest to auto osobowe, czy ciężarowe.
  • Aby bezpiecznie przewieźć ładunek, trzeba upewnić się, że nie dojdzie do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej auta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, ile może wystawać ładunek poza obrys samochodu

  1. Czego użyć, aby zamocować przewożony ładunek na przyczepie?

    W tym celu najczęściej wykorzystuje się taśmy i siatki transportowe. Ale produkty te nie są uniwersalne – należy je dopasować do gabarytu, wagi i rodzaju przewożonego ładunku. Kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w doborze akcesoriów transportowych, nie powinni kierować się intuicją – zdecydowanie lepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty.
  2. Kiedy kierowca przewożący ładunek wystający poza obrys auta może otrzymać mandat?

    Mandatem można zostać ukaranym m.in. za nieprawidłowe zabezpieczenie ładunku, który wystaje poza obrys pojazdu czy przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej. Policja od razu zauważy również zasłonięcie tablic rejestracyjnych czy urządzeń sygnalizacyjnych – a za to można otrzymać dodatkowy mandat.
  3. Jakie są zasady przewozu ładunku sypkiego?

    W przypadku ładunku sypkiego obowiązują inne reguły – z przepisów wynika, że ładunek sypki musi zostać umieszczony w szczelnej skrzyni ładunkowej, która konstrukcyjnie została wyposażona w rozwiązania uniemożliwiające wysypywanie się ładunku na drogę (zasłony).
  4. Gdzie szukać informacji o przewozie ładunku wystającego poza obrys auta?

    W ustawie Prawo o ruchu drogowym. Właśnie w tym akcie prawnym zostały opisane zasady przewozu ładunku wystającego poza obrys samochodu. To, ile może wystawać ładunek i to, jak należy oznakować ładunek wystający z tyłu czy przodu samochodu, precyzują zasady wymienione w art. 61.