W polisie na życie suma ubezpieczenia odgrywa bardzo ważną rolę. To maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel. Również od niej zależy, ile kosztuje ubezpieczenie. Poniżej dowiesz się, co oznacza suma ubezpieczenia w wysokości 500 000 zł, co wpływa na wysokość składki miesięcznej oraz jak szukać takiej polisy.

Kwota 500 000 zł nie jest to maksymalna suma ubezpieczenia, na jaką możesz się ubezpieczyć. Sumę ubezpieczenia wybierasz indywidualnie, by mogła zapewnić Ci jak najlepszą ochronę. Ważne jest jednak to, by nie przesadzić z wysokością sumy i nie przepłacić za ubezpieczenie. Od sumy w dużym stopniu zależy koszt ubezpieczenia.

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenie na życie na 500 tysięcy złotych – co oznacza?

Suma ubezpieczenia na życie to jeden z punktów, którymi warto kierować się przy wyborze ochrony na przyszłość. Zadaniem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. W takiej sytuacji wypłacane jest świadczenie w ustalonej w umowie kwocie. 

Maksymalna kwota ubezpieczenia w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może stanowić inną sumę, np. dla Nationale-Nederlanden może to być 1 mln zł, z kolei w ERGO Hestii jest to 10 mln zł. Jeśli więc wybierzesz sumę ubezpieczenia w wysokości 500 000 zł, to taką kwotę maksymalnie wypłaci ubezpieczyciel Twoim bliskim w przypadku Twojej śmierci. Kwotę ustalasz podczas spotkania z agentem. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto przeliczyć swoje możliwości finansowe oraz potrzeby. Na kwotę sumy ubezpieczenia wpływać powinna zarówno Twoja kondycja finansowa, jak i to, kogo i w jaki sposób chcesz zabezpieczyć. Znaczenie ma to, czy wychowujesz dzieci, prowadzisz firmę lub spłacasz kredyt hipoteczny. Uwzględnij wszystkie ważne dla Ciebie kwestie, a następnie zastanów się, jaką maksymalną kwotę sumy ubezpieczenia na życie będziesz potrzebować.

Sprawdź również: Ile kosztuje ubezpieczenie na życie na milion?

Co wpływa na wysokość składki?

Na koszt ubezpieczenia na życie wpływ ma kilka czynników. Pamiętaj, że polisa na życie to produkt, który można rozbudować, zmieniać zakres ochrony czy włączyć bliskie osoby. 

Zobacz, co wpływa na wysokość składki:

 • wysoka suma ubezpieczenia - im wyższa kwota, tym wyższa składka, tańszym rozwiązaniem będzie suma ubezpieczenia w wysokości 100 000 zł, niż 1 mln zł,
 • szeroki zakres ochrony - dodatkowe ubezpieczenie to dodatkowy koszt, składka może zwiększyć się o kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie w zależności od tego, jakie umowy dodatkowe wybierzesz (np. na wypadek uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu, poważnego zachorowania, operacji chirurgicznej),
 • wiek ubezpieczonego - im później decydujesz się na zakup ubezpieczenia na życie, tym bardziej wzrasta Twoje ryzyko i poważne zachorowanie czy śmierć mogą stanowić większe zagrożenie, nie warto zatem odkładać decyzji o zakupie ubezpieczenia na życie na później,
 • stan zdrowia ubezpieczonego - ubezpieczenie na życie może chronić Twoje zdrowie, pobyt w szpitalu lub zapewnić pokrycie kosztów leczenia, jednak pamiętaj o tym, że przed podpisaniem umowy ubezpieczyciel poprosi Cię o wypełnienie ankiety medycznej, jeśli chorujesz przewlekle lub nie dbasz o swoje zdrowie, możesz spodziewać się tego, że wzrośnie Twoja składka lub suma ubezpieczenia będzie niższa,
 • częstotliwość płacenia składki - zastanów się nad tym, czy chcesz opłacać składkę co miesiąc, czy kwartalnie, raz na pół roku lub raz na rok, przy opłaceniu składek z góry za cały rok towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować Ci atrakcyjne zniżki,
 • brak porównania ofert - zakup ubezpieczenia na życie najbardziej znanej Ci firmy ubezpieczeniowej to może być spory błąd, na rynku ubezpieczeniowym jest wiele atrakcyjnych ofert, o których wiele osób często nie wie, porównanie pozwoli dotrzeć do tych, które będą najbardziej korzystne finansowo.
PAMIĘTAJ!
Cena tego samego ubezpieczenia dla dwóch różnych osób może być inna. Składki liczone są indywidualne w oparciu o ryzyko, jakie ustali ubezpieczyciel m.in. w oparciu o ankietę medyczną. 

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie na 500 tysięcy złotych?

Maksymalna suma ubezpieczenia na życie zależy od Twoich preferencji. Jeśli chcesz ubezpieczyć się na 300 000 zł, 1 mln lub 3 mln zł - masz taką możliwość, ponieważ oferty są konstruowane na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości klienta.

Zastanów się zatem, jak dopasować ubezpieczenie na życie do swoich potrzeb, czy w przypadku zgonu ubezpieczonego wypłata świadczenia pomoże Twoim bliskim oraz w jakim stopniu. Kolejnym krokiem jest porównanie ofert.

Ubezpieczenie na życie z sumą ubezpieczenia w wysokości 500 000 zł znaleźć możesz m.in. w Nationale-Nederlanden, PZU, ERGO Hestii czy Warcie.

Ile zapłacisz za taką polisę na życie?

Cena Twojej składki miesięcznej może wynosić zarówno 100, jak i 300 czy 800 zł. Kwota zależna jest od wspomnianych wcześniej czynników. Zadbaj o to, by wysokość składki nie przekraczała Twoich możliwości finansowych.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ofert. Ubezpieczenie na życie nie musi być drogim wydatkiem.

POLISA NA ŻYCIE NA 500 000 ZŁ

TU

SU

Uszczerbek na zdrowiu

Składka miesięczna od

ERGO Hestia

100 000 zł

75 000 zł

130 zł

Generali

250 000 zł

40 000 zł

103 zł

Generali

300 000 zł

40 000 zł

110 zł

Nationale-Nederlanden

Do 1 mln w razie śmierci

Tak

Ustalana indywidualnie

PZU

Ustalana indywidualnie

Tak

Ustalana indywidualnie

Allianz

Do 1 mln w razie poważnej choroby

Tak

Ustalana indywidualnie

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie kalkulacji rankomat.pl z dnia 15.05.2024 r.

Na jaki czas zawierana jest umowa?

Umowa ubezpieczenia na życie zawierana jest na wybrany przez Ciebie okres. Może to być 12 miesięcy, 5 lat, jak i 30 lat. Polisa może również pełnić funkcję ochrony dożywotniej, gdzie składki opłacane są do określonego momentu, a ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie nawet po zakończeniu opłacania składek.

Wybierz taką opcję, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, zarówno uwzględniając wysokość sumy ubezpieczenia, jak i czas trwania umowy.

Kto powinien pomyśleć o wysokiej sumie ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na życie, gdzie suma ubezpieczenia wynosi 500 000 zł może być dobrym pomysłem dla osób, które chcą finansowo zabezpieczyć swoich najbliższych. Jeśli utrzymujesz małe dzieci, spłacasz raty kredytowe lub rozwijasz swoją działalność - Twoja nagła, nieprzewidziana śmierć np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku będzie oznaczać nie tylko utratę bliskiej osoby, ale i mocno obniży komfort życia.

Wysoka suma ubezpieczenia powinna uwzględniać to, czy masz zobowiązania w banku lub jakiekolwiek inne, ale i to, że najbliżsi mogą potrzebować finansowej pomocy. Ubezpieczenie na życie pozwoli spłacić zadłużenia oraz utrzymać dotychczasowy poziom życia 

Jak wybrać odpowiednią sumę ubezpieczenia na życie?

Zanim porównasz dostępne oferty i wybierzesz odpowiednie ubezpieczenie na życie, zastanów się nad tym, jakim budżetem dysponujesz na ten cel.

Wyznasz sobie kwotę (może to być 50, 100 czy 500 zł) i poszukaj ofert, które w tym zakresie cenowym mają Ci jak najwięcej do zaoferowania. Następnie wybierze ochronę dodatkową i sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie na życie. Sumę ubezpieczenia, która może za mocno nadszarpnąć Twój portfel - odrzuć. Przy najbliższych problemach finansowych opłacanie zbyt wysokiej składki będzie trudnym wyzwaniem, a w efekcie może doprowadzić do rezygnacji z ubezpieczenia na życie. Taka decyzja nigdy nie jest korzystna.

Co oprócz podstawowej ochrony?

Bardzo ważnym zabezpieczeniem, jakie może zapewnić ubezpieczenie na życie może okazać się rozszerzenie ochrony. Opcje dodatkowe zapewniają odszkodowanie z tytułu różnych zdarzeń losowych. Oprócz tego możesz liczyć również na określonej usługi, gdy znajdziesz się w trudnym położeniu np. z powodu choroby (pakiet assistance medyczny).

Jakie zdarzenia może obejmować ubezpieczenie na życie:

 • pobyt w szpitalu,
 • poważne zachorowanie,
 • zdiagnozowanie nowotworu,
 • leczenie za granicą,
 • śmierć bliskich osób,
 • urodzenie dziecka,
 • operacje chirurgiczne,
 • niezdolność do pracy,
 • uszczerbek na zdrowiu.

Kiedy nie otrzymasz świadczenia z polisy?

Przed podjęciem decyzji o tym, jakie ubezpieczenie na życie wybierasz, zawsze koniecznie zapoznaj się z treścią umowy. W dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) znajdziesz informacje o tym, kiedy ochrona ubezpieczenia na życie może nie zadziałać.

Wiąże się to z:

 • wyłączeniami odpowiedzialności - punkt w umowie, który precyzuje, w jakich okolicznościach zdarzenie nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową,
 • karencją - ona określa czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem pełnej ochrony w konkretnym zakresie,
 • limitami świadczeń - towarzystwo ubezpieczeniowe może zastrzec sobie, ile razy wypłaci świadczenie z tytułu jednego zdarzenia losowego.

Wypowiedź eksperta

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej koniecznie sprawdź jej szczegóły. Zwróć uwagę na to, ile kosztuje ubezpieczenie, jaka suma ubezpieczenia finalnie znalazła się w umowie oraz do kogo trafią pieniądze w przypadku śmierci ubezpieczonego. Często w trakcie rozmowy z agentem zdarza się zmiana zdania dotycząca zakresu ochrony lub sumy ubezpieczenia, co może wpłynąć na wysokość składki.
Michał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomościMichał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomości

Gdzie możesz znaleźć odpowiednią ofertę?

Aby znaleźć najbardziej dopasowaną ofertę ubezpieczenia na życie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert bez względu na rodzaj ubezpieczenia, szerszy zakres ochrony czy dodatkowe świadczenie.

Wsparcie finansowe jest bardzo ważne. Dlatego warto zadbać o to, by polisa na życie, którą wybierzesz była jak najwyższej jakości. W zależności od rodzaju polisy ochrona maksymalnie powinna wpasować się w potrzeby Twoje oraz bliskich Ci osób. Może uwzględniać poważne zachorowania, uszkodzenia ciała, urazy związek z wypadkiem komunikacyjnym oraz ochronę bliskich.

Dzięki porównaniu ofert zaoszczędzisz i znajdziesz najbardziej korzystne rozwiązanie.

Ważne informacje

1. Suma ubezpieczenia na życie wybierana jest indywidualnie w oparciu o preferencje oraz możliwości finansowe klienta

2. Koszt ubezpieczenia zależny jest nie tylko od sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony, ale również od wieku i stanu zdrowia osoby zainteresowanej

3. Przed podpisaniem umowy należy koniecznie zapoznać się z treścią dokumentu OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), gdzie dowiedzieć się można m.in. kiedy zostaje wyłączona odpowiedzialność ubezpieczeniowa

4. Dzięki porównaniu ofert można zaoszczędzić i znaleźć najbardziej dopasowaną ofertę

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie na 500 tys. zł

 1. Na jaką kwotę można ubezpieczyć się na życie?

  Ubezpieczenie na życie może posiadać sumę ubezpieczenia zarówno w kwocie 10 000 zł, jak i 100 000 zł czy 10 000 000 zł. Kwotę dobieramy indywidualnie według swoich preferencji.

 2. Ile można dostać z polisy na życie?

  Kwota świadczenia jest uzależniona od wysokości sumy ubezpieczenia oraz rodzaju zdarzenia. Z tytułu śmierci ubezpieczonego może zostać wypłacona maksymalna suma, w przypadku urazu czy pobytu w szpitalu są to mniejsze kwoty wyliczone w oparciu o sumę ubezpieczenia. Istnieją okoliczności, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania np. ze względu na czas karencji.

 3. Ile się czeka na pieniądze z polisy na życie?

  Gdy nastąpi zdarzenie polisowe objęte ochroną ubezpieczeniową (np. w przypadku śmierci ubezpieczonego) należy zgłosić to ubezpieczycielowi i przesłać komplet wymaganych dokumentów (np. odpis aktu zgonu). Świadczenie wypłacane jest w ciągu 30 dni od przesłania zgłoszenia.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie na 500 tys. zł?

  Koszt ubezpieczenia na życie jest zależny od kilku czynników i jest obliczany indywidualnie. Oznacza to, że dwie osoby, które zdecydują się na polisę w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, z tą samą sumą ubezpieczenia mogą zapłacić różną składkę. Na wysokość składki wpływ ma nie tylko suma ubezpieczenia, ale i zakres ochrony, wiek ubezpieczonego oraz jego stan zdrowia w chwili zawarcia umowy. 

 5. Co potrzeba do wypłaty z polisy na życie?

  Do wypłaty świadczenia konieczny jest wniosek uzupełniony o niezbędne dokumenty. Może to być odpis aktu zgonu, wypis ze szpitala, karta pacjenta z opisem leczenia, notatka policyjna dotycząca wypadku. Bardzo ważne jest, by we wniosku o wypłatę świadczenia znalazł się numer polisy.

 6. Kto dostaje pieniądze z polisy po śmierci?

  W przypadku śmierci ubezpieczonego pieniądze z ubezpieczenia na życie wypłacane są osobom uposażonym, tzn. wskazanym w umowie polisowej. Mogą to być najbliżsi - np. małżonek i dzieci, ale i inne osoby, np. rodzic, teść, przyjaciel, sąsiadka czy chrześniak. W sytuacji, gdy ubezpieczony nie wskazał uposażonych w umowie, ubezpieczyciel po śmierci wypłaca świadczenie osobom uprawnionym do dziedziczenia po zmarłym z zachowaniem kolejności spadku.