Słuchawki na uszach, brak widoczności na drodze czy nieostrożność mogą doprowadzić do wypadku na drodze z udziałem dziecka. Jak możesz temu zapobiec oraz jak możesz zapewnić ochronę?

Podpowiadamy, co możesz zrobić, na co zwrócić dziecku uwagę, ale i jak zabezpieczyć na przyszłość. 

Co musisz wiedzieć o bezpiecznej drodze dzieci do szkoły?

Bezpieczna droga do szkoły oraz domu może oznaczać bardzo wiele opcji. W zależności od miejsca zamieszkania – dotarcie do szkoły może wyglądać inaczej. Część dzieci ma możliwość skorzystania ze szkolnego autobusu, inne muszą korzystać z komunikacji miejskiej. Spora grupa mieszka na tyle blisko, że może uczęszczać do szkoły pieszo, jednak tu zasady bezpieczeństwa również są bardzo ważne.

Zasady ruchu drogowego

Twoje dziecko, które rozpoczyna naukę w szkole, powinno znać zasady zachowania na drodze oraz przy drodze. Kluczowe zasady dotyczą:

  • sprawdzania z obu stron nadjeżdżających pojazdów,
  • przejścia na pasach,
  • przejścia z sygnalizacją świetlną,
  • przejście w miejscu nieoznakowanym.

Porozmawiaj z dzieckiem i opowiedz mu o tym, jak powinno zachowywać się na drodze. Ważne jest również to, by Twoje dziecko oprócz tego, w którą stronę powinno spojrzeć przed wyjściem na ulicę lub innymi zasadami, wiedziało też, jak nie powinno zachować się tuż przy drodze. Zabawy, przepychanki oraz wygłupy tuż obok jezdni również są niebezpieczne. 

Odblaski i widoczność na drodze

Jako rodzic, powinieneś dopilnować również tego, by Twoje dziecko na drodze było widoczne. Najmniej widoczne są ciemne, jednolite kolory. Wiele ubrań dla dzieci, podobnie jak i plecaków szkolnych, zawiera elementy odblaskowe. Warto, żebyś zadbał również o dodatkowe gadżety, jak np. opaski, breloczki czy paski. Dostępne są również kamizelki w dziecięcych rozmiarach czy kaski z odblaskowymi elementami. Jeśli wiesz o tym, że droga do szkoły dziecka jest słabo oświetlona to warto zadbać o to, by szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym było ono widoczne dla kierowców.

Sposoby dotarcia

Dziecko, w zależności od wieku oraz dystansu, jaki ma do pokonania, może pokonywać drogę do szkoły w różny sposób. Może uczęszczać pieszo, dojeżdżać rowerem, komunikacją miejską, szkolnym autobusem czy samochodem z rodzicem. Każda z tych metod wymaga znajomości zachowania na drodze.

Słuchawki i smartfony

Warto zadbać o to, by dziecko wiedziało, że w czasie przejścia przez ulicę nie powinno korzystać ani z telefonu, ani ze słuchawek. 

Przeczytaj również: 6 nieoczywistych faktów o polisie szkolnej NNW

Jak często w trakcie drogi do szkoły zdarzają się wypadki?

Aby dowiedzieć się czegoś o wypadkach na drodze, warto zajrzeć w policyjne statystyki. W 2022 roku doszło w Polsce do 21 322 wypadków drogowych. Aż 4 609 przypadków dotyczyło najechania pieszego. 

Dowiedzieć się możesz również, jakim pojazdem poruszał się sprawca wypadku – 13 945 wypadków dotyczyło samochodu, 1 304 roweru, 302 autobusu miejskiego, a 272 hulajnogi elektrycznej. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię, które stanowi 49,7% wszystkich spośród nich. Oznacza to również, że tym wypadkom można zapobiegać.

W jakich miesiącach dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych? W tych, w których widoczność jest najsłabsza – czyli w październiku, listopadzie, grudniu oraz styczniu. To aż 427 wypadków spośród wszystkich 1 084, w których wina spoczywała po stronie pieszych.

Na szczęście liczba wypadków z udziałem dzieci znacząco spada z każdym rokiem.
Warto jednak podkreślić, że w 2022 roku dzieci w grupie wiekowej 0-14 lat przyczyniło się do 480 różnych wypadków. W wyniku tych zdarzeń zginęło 12 dzieci, a 483 było rannych. Te liczby pokazują, że warto dbać o bezpieczeństwo i ostrożność na drodze.

Sprawdź również: Strefa zamieszkania – czy wiesz jakie zasady obowiązują?

Jak możesz zadbać o bezpieczną drogę dziecka?

Dziecku możesz pomóc na wiele sposobów. Możesz sam wyjaśnić zasady bezpieczeństwa. Pomóc Ci mogą również filmy edukacyjne, jakich w internecie jest sporo. 

Możesz przećwiczyć ze swoją pociechą zachowanie na drodze. Zwróć uwagę nie tylko a główną trasę do szkoły, ale również na alternatywne trasy, jeśli dziecko będzie chciało odprowadzić koleżankę do domu, wstąpić do sklepu lub wybrać się do biblioteki lub do innego miejsca.

Zastanów się, jakie zagrożenia mogą tam wystąpić i pokaż dziecku, jak powinno zachować się w określonych sytuacjach.
Zadbaj o widoczność dziecka. Sprawdź czy plecak ma odblaskowe elementy, możesz takie przyszyć lub przypiąć w formie breloka lub opaski. Jeśli dziecko porusza się rowerem lub hulajnogą, zadbaj by miało zarówno odblaski, jak i oświetlenie.

Jak może pomóc polisa szkolna NNW?

Możesz włożyć jak największe starania, jednak nie sposób zapanować nad wszystkim – dziecko może nieostrożnie wbiec na ulicę, nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu lub zostać popchnięte przez kolegę, przez co wpadnie pod pojazd na ulicy. Taki wypadek może mieć bardzo różne konsekwencje – może dojść do zwichnięcia, złamania, uszczerbku na zdrowiu oraz pobytu w szpitalu. Konieczne może być usztywnienie stawów i kości, ale i operacja, a następnie rehabilitacja. 

Każde z tych zdarzeń może być podstawą do otrzymania wsparcia z polisy szkolnej NNW. Pamiętaj o  tym, że oprócz świadczenia z tytułu konkretnego zdarzenia, dziecko może również otrzymać wsparcie w postaci określonych usług.

Należeć do nich mogą:

  • pomoc psychologiczna,
  • pomoc prawna,
  • zwrot kosztów naprawy okularów korekcyjnych, uszkodzonych w wyniku wypadku,
  • druga opinia medyczna,
  • zwrot kosztów wycieczki szkolnej, jeśli dziecko w następstwie wypadku nie może wziąć w niej udziału,
  • zwrot kosztów korepetycji przy dłuższej nieobecności w szkole,
  • infolinia medyczna.

Zobacz, ile zapłacisz za takie rozwiązanie?

Koszt ubezpieczenia szkolnego NNW nie musi być wygórowany. Wybierz taki, na który Cię stać i ciesz się ochroną razem ze swoją pociechą. Taka polisa może Cię kosztować zarówno 34 zł, jak i 368 zł rocznie. 

CO OFERUJE POLISA SZKOLNA NNW

TU

SU

1% trwałego uszczerbku

Hospitalizacja (kwota za każdy dzień)

Leczenie szpitalne

Składka

od

UNIQA

20 000 zł

120 zł

20 zł/dzień

1 200 zł

34 zł

Wiener

10 000 zł

100 zł

100 zł/dzień

1 000 zł

37 zł

Signal Iduna

12 000 zł

240 zł

60 zł/dzień

1 200 zł

38 zł

Allianz

19 000 zł

150 zł

50 zł/dzień

2 000 zł

39 zł

Generali

15 000 zł

100 zł

40 zł/dzień

2 000 zł

39 zł

TUZ Ubezpieczenia

10 000 zł

100 zł

20 zł/dzień

do 1 000 zł

46 zł

PZU

25 000 zł

250 zł

-

10 000 zł

98 zł

BeeSafe

25 000 zł

150 zł

30 zł/dzień

3 000 zł

49 zł

Compensa

70 000 zł

400 zł

50 zł/dzień

3 000 zł

129 zł

Generali

55 000 zł

500 zł

100 zł/dzień

10 000 zł

215 zł

UNIQA

100 000 zł

700 zł

130 zł/dzień

7 000 zł

251 zł

Allianz

70 000 zł

700 zł

100 zł/dzień

10 000 zł

299 zł

Wiener

100 000 zł

1 000 zł

100 zł/dzień

30 000 zł

368 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z kalkulacji ofert dnia 27.10.2023 r.

Cena zależy od tego, na co się decydujesz – polisa może obejmować podstawową ochronę czyli uszczerbek na zdrowiu oraz pobyt w szpitalu, ale i cyberbezpieczeństwo, pomoc prawną i informatyczną, zwrot kosztów za korepetycje czy wsparcie finansowe w sytuacji, gdy dojdzie do zaginięcia dziecka. Zanim zdecydujesz się na konkretną opcję, warto żebyś porównał dostępne oferty. Zakres ochrony oraz pomocy, jakie zapewnić Ci może polisa NNW, jest obecnie naprawdę spory. Ochrona powinna być dopasowana do Twojego dziecka, jeśli uprawia czynnie jakiś sport lub uwielbia grać na komputerze – może zyskać sporą pomoc, gdy dojdzie do różnych przykrych sytuacji.

Poszukaj i znajdź najlepszą możliwą opcję!

Porównanie kilku lub kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych może być naprawdę trudne i czasochłonne. Szczególnie, gdy każde towarzystwo posiada kilka różnych wariantów cenowych i ochronnych. 

Ułatwieniem dla Ciebie będzie w tej sytuacji porównywarka ubezpieczeniowa. Kilka kliknięć wystarczy, by dowiedzieć się, jakie masz dostępne możliwości i porównasz wszystko w jednym miejscu. Porównywarka ułatwia również zakup polisy. Dzięki temu nie stracisz cennego czasu, a dodatkowo – możesz sporo zaoszczędzić. Porównywarka może pomóc znaleźć również inne produkty ochronne, jak np. ubezpieczenie samochodu lub ubezpieczenie mieszkania.
 

Ważne informacje

1.    Warto nauczyć dziecko najważniejszych zasad ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa na drodze

2.    Dziecko, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, powinno być widoczne na drodze

3.    Polisa szkolna NNW może pomóc nie tylko finansowo, gdy dojdzie do wypadku, ale może również zagwarantować wiele opcji dodatkowych, które ułatwią powrót do zdrowia i sprawności

4.    Przed zakupem polisy powinno się dokonać porównania ofert, ponieważ wiele dzisiejszych ubezpieczeń ma bardzo rozbudowane możliwości ochrony, o których warto wiedzieć
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o bezpieczną drogę do domu

  1. Jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły?

    Droga do szkoły dziecka powinna prowadzić w bezpiecznych warunkach. Dziecko powinno korzystać z oznakowanych przejść przez jezdnię, ale również świadomie stosować zasady bezpieczeństwa na drodze. Oprócz tego, warto zadbać o widoczność dziecka poprzez elementy odblaskowe.

  2. Jakie wypadki mogą się przytrafić w drodze do szkoły?

    Zagrożeń na drodze jest wiele – to nieostrożność w wejściu na jezdnię, pośpiech, ale i zabawy blisko jezdni. Wówczas popchnięcie i utrata równowagi może doprowadzić do wypadku. Niebezpieczne jest również korzystanie ze słuchawek oraz smartfonów w czasie przejścia przez jezdnię.

  3. Jak może pomóc polisa szkolna NNW?

    Polisa szkolna NNW może zapewnić wsparcie finansowe, gdy do wypadku już doszło. To może być jednorazowe świadczenie, ale również pomoc w innym zakresie – zwrot kosztów rehabilitacji, naprawy okularów korekcyjnych, korepetycji wynikających z nieobecności w szkole. Polisy NNW mają wiele form pomocy do zaoferowania, dlatego warto porównywać oferty, by znaleźć najbardziej korzystny system wsparcia.

  4. Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne NNW?

    Należy podkreślić, że polisa szkolna NNW opłacana jest przez jednorazową składkę roczną. Dzięki temu ten wydatek nie jest stały. Polisa może kosztować około 30-50 zł rocznie, jak i 200-300 zł za rok. Koszt ubezpieczenia NNW jest zależny od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujemy.