Wydawać by się mogło, że polisa szkolna NNW dla dziecka to produkt o jasnych i prostych zasadach. I bardzo często tak jest, jednak to również opcja ochrony, która stale się rozwija i otwiera na nowe potrzeby najmłodszych. Sprawdź, czy wiesz wszystko o tym ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie szkolne NNW nie oznacza wcale, że przystąpić mogą do niego dzieci w wieku szkolnym i nie oferuje tak, jak dawniej wyłącznie ochrony na wypadek urazu ciała czy pobytu w szpitalu. Pojawiają się również nowe programy pomocy w trudnych okolicznościach, o czym każdy rodzic powinien wiedzieć.

PORÓWNAJ CENY

Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o ubezpieczeniu szkolnym NNW

Jako rodzic powinieneś wiedzieć o tym, że twoje dziecko może liczyć na fachową pomoc w wielu kryzysowych chwilach. Nie otrzyma wyłącznie odszkodowania finansowego, ale może również liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela w postaci określonych usług.

Dziecko może zostać objęte ochroną nawet wtedy, gdy jeszcze nie uczęszcza do szkoły, jak również wtedy, gdy zakończyło szkołę średnią i kontynuuje naukę. 

W skład ochrony mogą wchodzić bardzo różne zdarzenia, jak np. cyberprzemoc czy pogryzienie przez zwierzęta. 

To, co najważniejsze – każde towarzystwo ubezpieczeniowe może posiadać zupełnie inną propozycję ochrony. Polisa w jednej firmie może obejmować ochroną noworodki, w innej będą to dzieci wyłącznie uczęszczające do szkoły, inna zabezpieczy również studentów. Rodzaj ochrony również może być inny – mniej lub bardziej zaawansowany. Istnieją również oferty, które sam możesz rozbudować według własnych preferencji. 

Jeśli więc twoje dziecko uczęszcza do szkoły sportowej, wyjeżdża na obozy harcerskie, ma nietypowe hobby lub spotkało się już z hejtem w internecie – warto pomyśleć o ochronie dostosowanej do jego wieku oraz potrzeb. Zobacz, o czym warto wiedzieć, zanim kupisz polisę NNW dla dziecka!

1. Czy ubezpieczenie szkolne NNW jest obowiązkowe?

Przede wszystkim – ubezpieczenie szkolne NNW nie jest obowiązkowe. Nie musisz decydować się ani na samodzielny zakup, ani na ofertę, którą proponuje ci placówka szkolna. 

Oczywiście masz taką możliwość i jest ona w pełni dobrowolna. Dziecko może z takiej polisy czerpać wiele różnych korzyści, jakimi będą odszkodowania finansowe, korepetycje, wizyty domowe lekarza lub zwrot kosztów za nieobecność na wycieczce szkolnej z powodu następstw nieszczęśliwego wypadku. Jednak nie masz obowiązku nabywania ubezpieczenia. Jeśli potrzebujesz czasu do namysłu – daj go sobie i zdecyduj o zakupie konkretnej oferty, kiedy będziesz gotowy.

2. Co oprócz złamania i pobytu w szpitalu?

Ubezpieczenie szkolne NNW to nie tylko ochrona finansowa na wypadek uszczerbku na zdrowiu. Ochrona polisowa dla dziecka przewiduje również inne rozwiązania. Oto kilka opcji, o których warto wiedzieć:

KOSZTY KOREPETYCJI – przy dłuższej nieobecności, na którą wpływ miały następstwa nieszczęśliwego wypadku, dziecko może zyskać środki, które pokryją koszty niezbędnych korepetycji, co ułatwi mu powrót do szkoły.

KOSZTY POSZUKIWANIA DZIECKA – jeśli dojdzie do zaginięcia dziecka, ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z szukaniem zaginionego (wynajęcie detektywa, zamieszczenie ogłoszenia w mediach, wydruk ulotek) w określonej kwocie.

KLESZCZE/ZWIERZĘTA – dziecko może liczyć na odszkodowanie, jeśli zostanie ukąszone przez kleszcza, w wyniku czego dojdzie do zakażenia boreliozą, ale również w sytuacji, gdy dojdzie do użądlenia, ukąszenia przez żmiję, pogryzienia przez psa lub kota.

HEJT W INTERNECIE – ubezpieczyciel może zapewnić odszkodowanie, ale również pomoc prawną oraz informatyczną, w przypadku, gdy dziecko spotka się z cyberprzemocą w sieci. 

KOSZTY ODBUDOWY STOMATOLOGICZNEJ – jeśli twoje dziecko np. podczas upadku z roweru wybiło sobie zęba – ubezpieczenie może pokryć koszty związane z pomocą stomatologiczną w tym zakresie.

ZWROT KOSZTÓW WYCIECZKI SZKOLNEJ – na kilka dni przed wycieczką szkolną doszło do wypadku i twoje dziecko trafiło do szpitala? Ubezpieczenie NNW może zwrócić ci koszty, jakie wyłożyłeś na poczet wycieczki.

Różnych możliwości ochrony może być więcej i nie sposób opisać wszystkich opcji dodatkowych, ponieważ w tej kwestii polisy NNW są niezwykle dynamiczne i otwarte na potrzeby dzieci. Ubezpieczenie może pokrywać koszty związane z operacją plastyczną, która jest konieczna po nieszczęśliwym wypadku (NW), opłacić wizyty u psychologa lub zwrócić pieniądze za naprawę okularów, które w wyniku NW zostały uszkodzone. Dziecko może liczyć również na wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki, dodatkowe konsultacje u specjalisty w celu zweryfikowania diagnozy czy skorzystać z dowozu leków do miejsca zamieszkania.

3. Możesz stworzyć ochronę dopasowaną do Twojego dziecka

W polisie szkolnej NNW dla dziecka, podobnie jak w ubezpieczeniu dla osób dorosłych – można zakupić jedną, jak i kilka umów, które zapewnią kompleksową ochronę. Dotychczas najbardziej popularnym modelem ochrony była jedna główna polisa, w ramach której można było otrzymać szeroki zakres ochrony. Obecnie można samodzielnie decydować o tym, w jakim kierunku rozbudowana zostanie polisa i jakie zdarzenia będzie obejmować.

Umowa dodatkowa może dotyczyć sportów wysokiego ryzyka, cyberprzemocy czy pakietu assistance. Zawierana jest również na okres 12 miesięcy i dzięki niej dziecko może zyskać szansę na dodatkowe odszkodowanie lub pomoc w trudnych chwilach.

4. Czy dziecko może posiadać dwie polisy?

Tak, o tym szczególnie warto wiedzieć. Jeśli pośpieszyłeś się z zakupem ubezpieczenia oferowanego przez szkołę, to nie oznacza to, że nie możesz nabyć polisy, którą znalazłeś i uznałeś za dopasowaną do charakteru i potrzeb twojego dziecka.

Posiadanie dwóch polis nie musi oznaczać, że niepotrzebnie przepłaciłeś. W sytuacji, gdy dziecko trafi do szpitala lub dojdzie do innego zdarzenia objętego ochroną obu ubezpieczeń, może otrzymać podwójne odszkodowanie. Pamiętaj o tym, że jedno ubezpieczenie może rozszerzyć zakres ochrony drugiego. Jeśli więc zakupiona w żłobku, przedszkolu czy szkole polisa oferuje niewiele, drugie ubezpieczenie może już zapewnić bardzo szeroką ochronę. Jednorazowa składka nie będzie stanowiła dużego wydatku, a zyski mogą w przyszłości być podwójne.

5. Od narodzenia aż po studia, czyli w jakim wieku dziecko może być ubezpieczone?

Czy wiesz o tym, że nawet noworodek może posiadać ubezpieczenie NNW? Polisa szkolna NNW, jak sama nazwa wskazuje – kojarzy się przede wszystkim z dziećmi w wieku szkolnym, czyli z reguły od 6 do 19 czy 20 lat. 

Część ofert ubezpieczeń NNW dla dzieci umożliwia objęcie ochroną dziecka od pierwszych chwil życia. Inne z kolei precyzują, że ich polisa skierowana jest do dzieci, które ukończyły już 6 lub 12 miesięcy

Maksymalna granica wiekowa, która może obejmować polisa NNW to 26 lat. Studenci mogą zatem również cieszyć się z ochrony ubezpieczeniowej. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie ubezpieczenia oferują taką możliwość. Sprawdź zatem koniecznie, jakie polisy NNW oferują ochronę dla dziecka w wieku twojej pociechy. 

6. Zniżki i promocje przy ubezpieczeniu?

Masz więcej niż jedno dziecko i zależy ci na ochronie wszystkich dzieci? Świetnie! Możesz dzięki temu skorzystać z atrakcyjnych zniżek. 

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przewiduje rabaty dla zakupu więcej niż jednego ubezpieczenia dla dziecka. Zwróć jednak uwagę, czy ich produkty nie są dedykowane tylko wąskiej grupie wiekowej.

Możesz również otrzymać zniżkę na zakup polisy, jeśli zdecydujesz się na zakup więcej niż jednego ubezpieczenia w ogóle. Nie jest ważne, czy zdecydujesz się na polisę na życie dla siebie, ubezpieczenie OC czy mieszkania, taki krok może zagwarantować ci lepsze warunki zakupu.

Zobacz, jak znaleźć najlepszą możliwą opcję

Towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku jest naprawdę sporo. Nie wszystkie nazwy firm mogą brzmieć dla ciebie znajomo, ale z całą pewnością warto, żebyś zapoznał się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Porównanie ofert może jednak okazać się czasochłonne i żeby nic ci nie umknęło, skorzystaj z pomocy porównywarki ubezpieczeń NNW.

PORÓWNAJ CENY NNW

Dzięki niej w szybki i prosty sposób dotrzesz do najlepszych dostępnych ofert. Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas, pieniądze i zyskasz ochronę dla dziecka na najwyższym możliwym poziomie. 

Przeczytaj równieżIle kosztuje NNW dla dziecka?
 

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie szkolne NNW to produkt, który nie jest obowiązkowy

2.    Polisa szkolna NNW może chronić od bardzo wielu zdarzeń, dlatego kluczowe jest zapoznanie się z różnymi ofertami, by wybrać najbardziej korzystną opcję

3.    Dziecko może zostać objęte ochroną już od pierwszych chwil życia

4.    Zakup więcej niż jednego ubezpieczenia może zapewnić atrakcyjne zniżki 

FAQ – Najczęściej zadawane pytanie o ubezpieczenia szkolne NNW

 1. Czy dziecko musi mieć ubezpieczenie szkolne NNW?

  Ubezpieczenie szkolne NNW nie jest polisą obowiązkową. Jest to produkt dobrowolny, który możesz zakupić zarówno za pośrednictwem placówki szkolnej, jak i samodzielnie wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę.

 2. Czy ubezpieczenie szkolne obejmuje wycieczki szkolne?

  Ochrona ubezpieczeniowa działa przez całą dobę i na całym świecie. Oznacza to, że zdarzenie, które miało miejsce w trakcie wycieczki szkolnej (na terenie kraju i za granicą) również zostanie uwzględnione.

 3. Czy ubezpieczenie szkolne obejmuje wizyty u lekarza?

  Polisa szkolna NNW może obejmować ochroną również wizyty u lekarza, jak i dodatkowe konsultacje medyczne. W ramach NNW dziecko może również zyskać wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

 4. Ile trwa ubezpieczenie dziecka w szkole?

  Ochrona w polisie szkolnej NNW trwa 12 miesięcy. Oznacza to, że ochrona obowiązuje w trakcie trwania roku szkolnego, jak i w czasie wakacji. 

 5. Ile wynosi odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego NNW?

  Wysokość odszkodowania jest zależna od wysokości wybranej sumy ubezpieczenia. Może to być zatem 10 000 zł, 50 000 zł, jak i 100 000 zł. Na podstawie tej właśnie kwoty ustalany jest procent odszkodowania. Przykładowo: za dzień spędzony w szpitalu dziecko może otrzymać 20 zł, 50 zł, jak i 100 zł.