Kurorty narciarskie w Czechach gwarantują nowoczesną infrastrukturę, alpejskie warunki do jazdy i polskie ceny. Sprawdziliśmy, ile dokładnie zapłacimy za dojazd, szusowanie i wypoczynek u naszych południowych sąsiadów.

narciarze na stoku w Czechach
Porównaj ceny

Ośrodki narciarskie w Czechach z roku na rok stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Wpływ na tę tendencję z pewnością mają świetne pakiety dla rodzin, mnogość atrakcji po nartach oraz bliskość dojazdu. Za ferie w Czechach zapłaci się nawet 30% mniej niż za taki sam wypad do Austrii czy Włoch przy jednocześnie porównywalnej jakości usług.

Ile kosztuje dojazd do Czech?

Większość popularnych ośrodków znajduje się niedaleko naszej granicy. Dojazd samochodem z centralnej i północnej Polski jest porównywalny czasowo do podróży w polskie góry. Mieszkający na południu naszego kraju do Czech mają jeszcze bliżej. Przykładowo, z Warszawy do Szpindlerowego Młyna można dojechać w niespełna 6 godzin. Z Gdańska do Harrachova pojedzie się około 7 godzin, a podróż z Wrocławia do Jańskich Łaźni zajmie raptem 2,5 godziny. Poniżej prezentujemy ceny paliwa na terenie Czech oraz winiety, która uprawnia do jazdy po płatnych odcinkach dróg szybkiego ruchu.

Całkowity koszt dojazdu na narty do Czech będzie zależał więc od liczby przejechanych kilometrów, wybranej trasy oraz rodzaju paliwa. Jak to wygląda w praktyce? Obliczyliśmy kilka przykładowych wariantów podróży do czeskich kurortów z różnych części naszego kraju:

 • Trasa z Warszawy do Harrachova samochodem na autogaz LPG (8,5 l/100km): 94 zł w jedną stronę
 • Trasa z Gdańska do Rokytnic nad Jizerou dieslem (6,5 l/100 km): 237 zł w jedną stronę
 • Trasa z Wrocławia do Szpindlerowego Młyna samochodem na benzynę Pb95 (5 l/100 km): 43 zł w jedną stronę
 • Trasa z Rzeszowa do Jańskich Łaźni samochodem na benzynę Pb95 (9l/100 km): 260 zł w jedną stronę
 • Trasa ze Szczecina do Jablonca nad Nisou dieselem (8,5l/100km): 184 zł w jedną stronę

W niektórych przypadkach do kosztów należy doliczyć również zakup winiety, która uprawnia do poruszania się po płatnych odcinkach dróg ekspresowych i autostrad. Na terenie Czech taką winietę ważną 10 dni można mieć za 68,50 zł. Podróżując do Czech, warto pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu samochodu, które jest wymagane w tym kraju, każdy pojazd powinien posiadać gaśnicę, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, żarówki i bezpieczniki, kamizelkę, koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany.

Ile kosztuje nocleg w czeskich ośrodkach narciarskich?

Przy rezerwacji noclegów obowiązuje ważna zasada: im wcześniej, tym taniej. Chętnych na wynajem pokoju w hotelu czy pensjonacie nie brakuje, by więc mieć szansę na atrakcyjny cenowo nocleg trzeba się pośpieszyć. Im bliższy termin wyjazdu, tym wyższa cena rezerwacji pokoju czy apartamentu.

W szczycie sezonu narciarskiego za tygodniowy pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób trzeba zapłacić około 3 000 zł. Nieco taniej jest w pensjonatach – średnia cena sześciu noclegów w dwuosobowym pokoju wynosi około 1 400 zł.

Koszt pobytu zależy przede wszystkim od lokalizacji – w bardziej popularnych kurortach jak Harrachov czy Szpindlerowy Młyn trzeba liczyć się z wysokimi cenami, taniej jest w mniej obleganych ośrodkach, jak np. w Jabloncu nad Nisou czy w Rokytnicach nad Jizerou. Alternatywą dla hoteli i pensjonatów jest oczywiście nocleg w prywatnych kwaterach, np. za pośrednictwem serwisu Airbnb – tam za 6-dniowy pobyt dla dwóch osób można zapłacić średnio około 500 zł.

Ile kosztują skipassy w Czechach? Atrakcyjne zniżki dla rodzin

Karnety uprawniające do jazdy na stoku są najważniejszym elementem wypadu na narty. Czeskie ośrodki oferują różne pakiety – ich ceny są o wiele niższe niż w Alpach czy Dolomitach. Każda stacja narciarska rządzi się jednak swoimi prawami. I podobnie jak w przypadku noclegów – w popularniejszych ośrodkach za szusowanie zapłaci się więcej.

Czeskie ośrodki wyróżniają się jednak atrakcyjnymi cenami skipassów rodzinnych. W Szpindlerowym Młynie oferowany jest rodzinny pakiet „2+2” ze zniżką 10%, który obejmuje dwa całodniowe karnety dla dorosłych i dwa karnety dla dzieci. Harrachov rozszerzył tą ofertę i pakiety rodzinne w sezonie wysokim można nabyć w takich konfiguracjach:

 • 2+1 (dwie osoby dorosłe + dziecko) – 1587 zł/6 dni
 • 2+2 (dwóch dorosłych + dwoje dzieci) – 1905 zł/6 dni
 • 1+1 (jeden dorosły + jedno dziecko) – 952 zł/ 6 dni
 • 1+ 2 (jeden dorosły + dwoje dzieci) – 1270 zł/ 6 dni

Na stoku Severák w pobliżu Jablonca nad Nisou również dostępne są pakiety rodzinne w następujących konfiguracjach:

 • 1+2 (jeden dorosły + dwoje dzieci) – 148 zł/1 dzień
 • 2+1 (dwoje dorosłych + jedno dziecko) – 172 zł/dzień
 • 2+2 (dwoje dorosłych + dwoje dzieci) – 207 zł/dzień
 • 2+3 (dwoje dorosłych + troje dzieci) – 240 zł/dzień

W Jańskich Łaźniach za darmo szusują dzieci do 6 roku życia, a w Rokytnicach nad Jizerou dostępne są pakiety:

 • 2+1 (dwoje dorosłych + jedno dziecko) w cenie 302 zł/dzień
 • 2+2 (dwoje dorosłych + dwoje dzieci) w cenie 353 zł/dzień
 • 2+3 (dwoje dorosłych + troje dzieci) w cenie 403 zł/dzień

Apres Ski po czesku. Ile kosztują atrakcje po nartach?

Ośrodki narciarskie oferują moc atrakcji poza stokiem. Narciarze mogą relaksować się na świeżym powietrzu i w zamkniętych pomieszczeniach. Atrakcji typu Apres ski jest bardzo wiele, sprawdziliśmy ceny najpopularniejszych z nich:

 • godzina na lodowisku – 32 zł/dorosły, 25 zł/dziecko,
 • wypożyczenie sanek – 25 zł/dzień,
 • przejażdżka ratrakiem + zimowy piknik w lesie – 300 zł/osoba,
 • ekstremalna wyprawa w góry połączona z noclegiem w namiocie – 500 zł/osoba,
 • przejażdżka ratrakiem dla osoby dorosłej i dziecka – 200 zł,
 • snowtubing – 34 zł/5 zjazdów.

Ile kosztuje wyżywienie w Czechach?

Ceny wyżywienia i napojów na terenie Czech są zbliżone do tych znanych nam z Polski. Za dwudaniowy obiad dla jednej osoby w czeskiej restauracji zapłacimy około 25 zł. Kawa i herbata są nawet tańsze niż u nas – można je zakupić za około 5 zł. Chleb kosztuje 4 zł, a bułki można kupić od 50 groszy. Za piwo w lokalu zapłaci się 4,20 zł, zaś w sklepie – 2,36 zł. Poniżej prezentujemy ceny wybranych produktów żywnościowych w lokalach na terenie Czech:

Koszty leczenia w Czechach. Za co musi zapłacić pacjent?

W Czechach jako państwie członkowskim Unii Europejskiej polscy obywatele mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że za niektóre usługi na zasadzie współfinansowania płacą sami pacjenci. I tak, nawet posiadając EKUZ, trzeba pokryć część nierefundowanych kosztów leczenia. W 100% są płatne koszty ratownictwa oraz transport powrotny do kraju. Na jakie wydatki jeszcze trzeba być gotowym?

Ubezpieczenie na narty w Czechach – jakie je wybrać i ile kosztuje?

By uniknąć opłat za leczenie na terenie Czech, warto się dodatkowo ubezpieczyć. Taka dodatkowa polisa pokryje nierefundowane usługi medyczne i zapewni bezpieczeństwo na czas pobytu na nartach. Co powinno wchodzić w skład takiej ochrony?

·        Koszty leczenia na sumę gwarantowaną minimum 30 000 euro,

·        koszty ratownictwa na sumę gwarantowaną minimum 5 000 euro,

·        ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,

·        OC w życiu prywatnym,

·        ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Jazda na nartach i snowboardzie jest traktowana przez ubezpieczycieli jako sport wysokiego ryzyka – trzeba więc sprawdzić, czy polisa zapewnia rozszerzenie ochrony obejmujące tę aktywność (SWR). W przypadku planowania jazdy poza stokiem czy innych sportów zimowych definiowanych jako ekstremalnie konieczne będzie rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów ekstremalnych (SE).

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Czech?

Koszt polisy zależy od wielu czynników: wybranego zakresu ochrony i wysokości sum gwarantowanych, dodatkowych rozszerzeń, ilości wyjeżdżających osób czy ich wieku. Najtańsze ubezpieczenie na narty do Czech dostępne jest już od 3,7 zł/dzień, zapewnia ono koszty leczenia i ratownictwa na 200 000 zł oraz NNW na 20 000 zł.

Optymalny zakres polisy gwarantuje koszty leczenia i ratownictwa na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, OC i OC sportowe na 150 000 zł, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego na 1 500 zł i jest dostępny już od 7,27 zł dziennie. Polisa dla całej rodziny będzie jeszcze tańsza – dzieci mogą liczyć na zniżki od ubezpieczycieli.

Za dodatkową opłatą można ubezpieczyć się od zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Podróżujący samochodem mogą wybrać pakiet z Auto Assistance, które zapewnia ubezpieczenie samochodu na czas wyjazdu – taką polisę można mieć od 43,23 zł dziennie.

Ile kosztują narty w Czechach?

Samodzielnie organizowany tygodniowy wyjazd na narty do Czech będzie kosztował około 4 000 - 5 000 zł dla dwóch osób. To bardzo atrakcyjna cena, zwłaszcza że zawiera wszystkie możliwe koszty. Zapłaci się mniej niż za ferie w Alpach, a zabawa, infrastruktura i warunki pogodowe będą równie udane jak w Austrii, Włoszech czy Szwajcarii.

Co warto wiedzieć?

1. Koszt dojazdu do Czech w jedną stronę to od około 90 do 300 zł, w zależności od wybranej trasy.

2. Za sześć noclegów dla dwóch osób w hotelu czterogwiazdkowym trzeba zapłacić około 3 000 zł, w pensjonacie o połowę mniej, a prywatnych kwaterach - około 500 zł.

3. W Czechach oferowane są atrakcyjne karnety rodzinne, które można mieć już od około 150 zł dziennie.

4. Ceny wyżywienia i atrakcji są bardzo podobne do tych znanych z Polski.

5. Na terenie Czech obowiązuje zasada współfinansowania niektórych usług medycznych, za cześć kosztów leczenia trzeba zapłacić z własnej kieszeni, nawet posiadając EKUZ.

6. Ubezpieczenie na narty do Czech można mieć od 3,7 zł dziennie.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie