Podczas podróży lub w drodze do pracy Twoje auto uległo awarii? Po kolizji drogowej samochód wymaga holowania? Przed wezwaniem pomocy drogowej sprawdź, czy firma ubezpieczeniowa która sprzedała Ci OC lub OC AC nie dodała w cenie polisy darmowego assistance. W ramach takiej ochrony skorzystasz nie tylko z bezpłatnej lawety.

Firmy ubezpieczeniowe konkurują ze sobą nie tylko ceną polisy – niektórzy ubezpieczyciele próbują skusić klientów dodatkowymi korzyściami. Przykładem może być oferowanie ubezpieczenia assistance w cenie OC lub pakietu OC/AC. Z reguły jest to tylko podstawowy wariant, ale i tak skutecznie zwiększa on poczucie bezpieczeństwa na drodze. W jego ramach możesz liczyć m.in. na holowanie samochodu po kolizji lub wypadku, czasami także po awarii.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Którzy ubezpieczyciele proponują OC lub AC wraz z holowaniem?

Lista firm ubezpieczeniowych, od których do OC lub OC z AC otrzymasz również ubezpieczenie assistance w podstawowej wersji, jest długa. Niemal każdy ubezpieczyciel proponuje holowanie – to punkt wspólny dla wszystkich ofert.

Podstawowy wariant assistance zapewnia z reguły holowanie na terenie Polski (choć są od tego wyjątki) i w określonych sytuacjach, np. po awarii, wypadku lub kradzieży. Niektórzy ubezpieczyciele zapłacą za holowanie nie tylko Twojego samochodu, ale również pojazdu poszkodowanego – gdy spowodowałeś np. kolizję.

W jakiej firmie otrzymasz holowanie auta w cenie OC?

UbezpieczycielZdarzenieHolowanie – warunkiZakres terytorialny
Link4: Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony

Wypadek

Kradzież

Do 100 kmPolska
PZU: Pomoc w Drodze w wariancie Komfort

Awaria

Wypadek

Do 150 km

Holowanie pojazdu osoby poszkodowanej

Polska
TUZ Ubezpieczenia: ASS MiniKolizja

Do 50 km

Polska
Uniqa: Assistance MIDI

Awaria

Wypadek

Kradzież

Do 75 km

Holowanie pojazdu osoby poszkodowanej po wypadku

Polska
Warta: Assistance StandardWypadekDo 100 kmPolska
Wefox: ASS MiniWypadek

Do 150 km

Polska
Wiener: Auto Assistance Podstawowy

Wypadek

Kolizja

Holowanie na terenie Polski – do 150 km

Holowanie w pozostałych krajach europejskich – do 75 km

Polska i Europa
Oferty aktualne na dzień 20.04.2023 r.

Porównaj ceny OC i AC z darmowym holowaniem

Holowanie nie jest jedynym darmowym świadczeniem, z którego możesz skorzystać. W swoich ofertach firmy ubezpieczeniowe eksponują dodatkowe korzyści. Dla przykładu, TUZ Ubezpieczenia i Wefox oferują także naprawę auta na miejscu zdarzenia.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe odholują pojazd do warsztatu lub na wybrany parking (jeżeli warsztat będzie nieczynny) dopiero wówczas, gdy usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia okaże się niemożliwe.

Nie tylko holowanie – co jeszcze proponują ubezpieczyciele?

Bezpłatnie wraz z ubezpieczeniem OC możesz otrzymać znacznie więcej niż tylko holowanie do wyznaczonego miejsca lub najbliższego warsztatu. Nawet najbardziej okrojone polisy zapewniają dodatkowe wsparcie w różnych sytuacjach.

W ramach ubezpieczenia assistance firmy ubezpieczeniowe proponują cały szereg świadczeń, nie tylko holowanie. Standardem jest oferowanie pomocy informacyjnej, w ramach której kierowca – po kontakcie telefonicznym z infolinią – może uzyskać informacje np. o znajdujących się w okolicy zakładach wulkanizacyjnych. Z kolei świadczenia pożądane przez kierowców to m.in. usprawnienie auta na miejscu zdarzenia czy możliwość otrzymania pojazdu zastępczego

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Z jakich jeszcze usług – poza holowaniem – będziesz mógł skorzystać kupując OC lub AC w jednej z wymienionych powyżej firm?

Link4 – Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony 

Ubezpieczyciel proponuje naprawę samochodu na miejscu zdarzenia (jeśli jest możliwa), pomoc przy wymianie uszkodzonego koła lub naprawę opony w najbliższym warsztacie oraz uruchomienie silnika w razie rozładowania akumulatora. Po wypadku lub kradzieży będziesz mógł też skorzystać z samochodu zastępczego przez maksymalnie 3 dni.

PZU – Pomoc w Drodze w wariancie Komfort

Klientom PZU, którzy wykupią polisę OC, towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia m.in. usprawnienie auta na miejscu zdarzenia i pokrycie kosztów parkingu do 3 dni (jeśli warsztat naprawczy będzie nieczynny). Ubezpieczony może także liczyć na konsultację z internistą, lekarzem rodzinnym lub pediatrą oraz przekazanie pilnej wiadomości w związku z wypadkiem (jednorazowo).

Osoby, które wykupią w tej firmie AC, otrzymają w cenie polisy znacznie szerszy zakres ochrony, m.in. bezpłatne złomowanie auta po wypadku, awarii lub odzyskaniu po kradzieży, pojazd zastępczy (do 3 dni - po wypadku lub kradzieży), pokrycie kosztów noclegu w hotelu (max. 3 doby, jeśli odległość od domu jest większa niż 50 km), przewóz ubezpieczonych osób do warsztatu, do domu lub do celu podróży oraz zamiennika kierowcy.

Uniqa – Assistance MIDI

Oprócz naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia ubezpieczyciel udostępnia samochód zastępczy po awarii, kolizji i wypadku na maksymalnie 2 doby, zapewnia transport osób (jeśli odległość od miejsca zamieszkania kierowcy wynosi min. 25 km) oraz zwierzęcia po wypadku. Z ubezpieczenia można także pokryć koszt jego leczenia (jeżeli doszło do wypadku) - limit wynosi 1000 zł.

Wiener - Auto Assistance Podstawowy

Klientom, którzy wykupią ubezpieczenie OC samochodu w Wiener, przysługuje dodatkowo usprawnienie auta na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy do 2 dni (do kategorii D) oraz pomoc techniczna dla poszkodowanego pojazdu. Jeśli w wypadku na terenie Polski brało udział zwierzę, ubezpieczyciel opłaci koszty jego transportu do opiekuna lub weterynarza.

W przypadku świadczeń z assistance (w tym holowania) mogą pojawić się ograniczenia (tzw. franszyza) oraz limity kwotowe. Franszyza jest stosowana np. przez Uniqa w przypadku transportu osób. Kierowca i pasażerowie mogą z niego skorzystać jedynie wówczas, gdy do wypadku doszło w odległości minimum 25 km od miejsca zamieszkania.

Co zrobić, aby skorzystać z darmowego holowania?

Jeżeli wraz z ubezpieczeniem OC lub OC i AC otrzymałeś assistance w ramach którego możesz skorzystać z bezpłatnego holowania, powinieneś wiedzieć jak postępować, aby nie zostać obciążonym kosztami transportu auta. Procedura jest następująca:

 • Jeżeli doszło jedynie do kolizji, zabezpiecz pojazd. W każdym dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) znajdziesz zapis brzmiący podobnie do tego: „Ubezpieczony zobowiązany jest użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie w mieniu bezpośrednio zagrożonym lub zmniejszenia rozmiarów szkody”.
 • Skontaktuj się z infolinią ubezpieczyciela. Poinformuj firmę o zdarzeniu i powiedz, że potrzebujesz pomocy technicznej, w tym holowania samochodu.
 • Zaczekaj na lawetę. Niektóre firmy ubezpieczeniowe (np. Link4) deklarują pomoc nawet w ciągu 30 minut od zgłoszenia. Pomoc drogowa odholuje Twój pojazd do najbliższego warsztatu lub na parking.

Przykład:  Pani Marta kupiła w maju OC na cały rok. W cenie otrzymała polisę assistance, w ramach której mogła skorzystać m.in. z holowania. Dwa miesiące później była zmuszona z niej skorzystać – w drodze z pracy do domu spowodowała kolizję. Wystarczył telefon na infolinię ubezpieczyciela, aby na miejsce zdarzenia przyjechał holownik. Pani Marta za otrzymaną pomoc nie zapłaciła ani złotówki.

Jeżeli na własną rękę wezwiesz pomoc drogową, to nie otrzymasz zwrotu poniesionych kosztów. Takie zastrzeżenie znajdziesz w każdym OWU. Niepoinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu spowoduje więc, że będziesz stratny.

Ubezpieczyciel zwróci Ci koszty holowania, jeżeli Twój samochód został odholowany ze względu na stan zdrowia w jakim znajdowałeś się po wypadku. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy auto zostanie usunięte na polecenie policji.

Kiedy firma ubezpieczeniowa zwróci za holowanie samochodu?

Nie w każdej sytuacji będziesz mógł skorzystać z holowania pojazdu w ramach polisy assistance otrzymanej do ubezpieczenia OC lub AC – czasem ubezpieczyciel rozliczy się z Tobą po przedstawieniu faktury za holowanie. Taka sytuacja będzie miała miejsce choćby wówczas, gdy do awarii czy kolizji dojdzie na autostradzie.

Na autostradzie samochód holować mogą wyłącznie specjalne służby drogowe. Usługę będziesz musiał opłacić zaraz po jej zrealizowaniu. Z tego względu w OWU swojej firmy ubezpieczeniowej możesz znaleźć informację o zwrocie kosztów holowania udokumentowanych fakturą.

Jeżeli jesteś zmuszony skorzystać z usługi holowania auta na autostradzie, nie musisz natychmiast informować o tym firmy ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji i tak nie jest ona w stanie Ci pomóc. Koszty, które poniesiesz za wynajęcie lawety, odzyskasz po wysłaniu do ubezpieczyciela faktury za usługę.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC z holowaniem za darmo?

Ubezpieczyciele, którzy oferują OC wraz z ASS podstawowym w cenie polisy, należą zazwyczaj do grupy tych najtańszych. Klientom rankomat.pl często zdarza się, że po porównaniu ofert kilkunastu towarzystw otrzymują najkorzystniejszą propozycję na rynku właśnie z takim dodatkiem. Nawet jeśli tak nie jest, to dopłata do ubezpieczenia OC z darmową pomocą drogową i holowaniem wynosi zaledwie kilka złotych.

Przekonała się o tym jedna z naszych klientek, która poszukiwała taniego ubezpieczenia na Toyotę Aygo z 2013 roku. Najtańszy ubezpieczyciel zaoferował jej samo OC za 337 złotych, podczas gdy druga w rankingu firma oferowała OC z ASS po wypadku droższe tylko o 4 zł.

Tanie OC z darmowym holowaniem zaproponowały właścicielce Toyoty także 3 inne zakłady ubezpieczeń.

 

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wefox Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
337,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wefox Insurance
341,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
588,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
629,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
707,31 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Kalkulacja z 20.04.2023 r. dla 51-letniej mieszkanki woj. małopolskiego, która posiada 3-letnią bezszkodową historię OC. Samochód: Toyota Aygo z 2013 r. (benzyna, poj. 998 cm3)

Chcesz się przekonać, za ile możesz kupić OC z darmowym holowaniem, samochodem zastępczym i naprawą na miejscu zdarzenia? Skorzystaj z naszego kalkulatora cen OC i AC i porównaj oferty kilkunastu ubezpieczycieli

Znajdź tanie OC i AC z darmowym holowaniem

Co warto wiedzieć

 • Holowanie w cenie OC lub OC i AC (w ramach gratisowego assistance) oferuje wielu ubezpieczycieli. Wśród nich wskazać można następujące firmy: Uniqa, Wefox, Wiener, PZU, TUZ Ubezpieczenia czy Link4.
 • Z reguły kierowcy w ramach ASS mini mogą skorzystać nie tylko z darmowego holowania, ale także innych świadczeń. To m.in. usprawnienie auta na miejscu zdarzenia czy dostęp do auta zastępczego.
 • Aby skorzystać z holowania na koszt ubezpieczyciela należy go poinformować o zdarzeniu. Bez tego nie będzie możliwe otrzymanie zwrotu za udzieloną pomoc assistance.
 • Jeżeli do zdarzenia doszło na autostradzie, to ubezpieczyciel – po okazaniu faktury – zwróci koszt usługi holowania, jaką wykonała wyspecjalizowana firma.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Przez jaki okres mogę korzystać z darmowego holowania otrzymanego od ubezpieczyciela?

  Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na okres 12 miesięcy. To samo dotyczy pakietu OC i AC. Jeżeli wraz z zakupioną polisą otrzymałeś ubezpieczenie assistance w ramach którego możesz skorzystać z holowania, to będzie ono ważne również przez rok.

 2. Na jakie udogodnienia warto zwrócić uwagę, kupując OC lub pakiet OC/AC?

  Jeżeli często podróżujesz samochodem za granicę, sprawdź, czy firma ubezpieczeniowa zapłaci za holowanie. Zazwyczaj konieczna jest wówczas dopłata do rozszerzonego wariantu ASS. Przyda Ci się także bezpłatna Zielona Karta. Niektórzy ubezpieczyciele oferują też możliwość skorzystania z Bezpośredniej Likwidacji Szkód, dzięki czemu poszkodowany szybciej otrzyma odszkodowanie.

 3. Ile maksymalnie lat może mieć auto, aby skorzystać z holowania otrzymanego do OC lub OC AC?

  Ubezpieczeniem OC musi być objęty każdy pojazd, bez względu na wiek czy częstotliwość używania. Z tego względu nie musisz obawiać się, że nie będziesz mógł wykorzystać otrzymanego w cenie OC ubezpieczenia assistance. Usługa holowania jest dostępna niezależnie od wieku pojazdu.

 4. Gdzie znaleźć pełen wykaz świadczeń przysługujących w ramach assistance?

  Aby poznać pełną listę świadczeń, z których będziesz mógł skorzystać, zajrzyj do OWU wybranej firmy. To właśnie tam towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają szczegółowe informacje o zakresie oferowanych ubezpieczeń. Nabywając polisę przez naszą stronę otrzymasz wgląd do OWU jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie.