Parlament Europejski (PE) chce położyć kres bezkarności za niebezpieczną jazdę pod unijnych drogach. Planowane przepisy zakładają, że pozbawienie prawa jazdy za popełnienie poważnych wykroczeń drogowych w jednym kraju UE będzie ważne w całej Wspólnocie.

Posłowie PE uznali, że poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej UE. Za głosowało 372 europosłów, przeciw 220, a wstrzymało się 43. Parlament zakończył teraz pierwsze czytanie, a ponieważ Rada nie przyjęła jeszcze swojego stanowiska, nowy Parlament, który zostanie wybrany w czerwcu 2024 roku, będzie kontynuował prace nad tą ustawą.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Aby zapewnić, że zawieszenie, ograniczenie lub cofnięcie prawa jazdy nierezydenta będzie miało zastosowanie we wszystkich krajach UE, nowe przepisy wymagają, aby decyzja ta została przekazana do kraju UE, który wydał prawo jazdy. Dlatego trwają prace nad systemem wymiany danych o kierowcach, a to oznacza, że zatrzymane lub odebrane prawo jazdy w Polsce, nie będzie obowiązywać w żadnym kraju UE.

Dodatkowo Parlament sugeruje wprowadzenie terminu 10 dni roboczych dla krajów UE na wzajemne informowanie się o decyzjach dotyczących dyskwalifikacji kierowców oraz kolejnego terminu 15 dni roboczych na podjęcie decyzji, czy zakaz prowadzenia pojazdów będzie obowiązywał w całej UE. Dany kierowca powinien zostać poinformowany o ostatecznej decyzji w ciągu siedmiu dni roboczych.

Co jeszcze w utracie prawa jazdy mają zmienić nowe przepisy?

Europosłowie chcą także, aby dodać jazdę bez ważnego prawa jazdy do listy poważnych wykroczeń drogowych, takich jak jazda pod wpływem alkoholu lub spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego, które spowodowałyby wymianę informacji o pozbawieniu prawa jazdy.

Jazda o 50 km/h szybciej niż wynosi ograniczenie prędkości jest również jednym z poważnych wykroczeń drogowych, które mogą skutkować pozbawieniem prawa jazdy. Posłowie ustalili niższe ograniczenie prędkości dla obszarów mieszkalnych, co oznacza, że przekroczenie prędkości o 30 km/h na tych drogach może skutkować utratą prawa jazdy lub jego zawieszeniem.

Jestem przekonany, że ta dyrektywa nie tylko pomoże zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, ale także przyczyni się do zwiększenia świadomości obywateli na temat bardziej odpowiedzialnej jazdy oraz chęci przestrzegania przepisów i akceptowania konsekwencji ich łamania, niezależnie od tego, gdzie w UE prowadzimy samochód. Przywilej, jakim jest swobodne przemieszczenia się po UE nie oznacza bezkarności. Owszem, w ostatnich latach udało nam się poprawić bezpieczeństwo na europejskich drogach i zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych z 51 tys. w skali roku do 20 tys. Ale to nie tylko liczby. Za nimi kryją się ludzkie dramaty, dramaty naszych znajomych, krewnych, ludzi, którzy po prostu któregoś dnia nie wrócili do domu.

Petar Vitanov, Sprawozdawca PE (S&D, BG)

Co dziś dzieje się po stracie prawa jazdy?

Obecnie, jeśli stracisz prawo jazdy w wyniku wykroczenia drogowego w innym kraju UE niż Polska, to w większości przypadków sankcja będzie obowiązywać tylko na terenie Polski. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi ograniczeniami w pozostałej części UE.

Mowa tu również o kierowcach, którzy są sprawcami przestępstw drogowych, jak jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków i przy nadmiernej prędkości, nierzadko zakończona wypadkami drogowymi, także ze skutkiem śmiertelnym.

Jak przygotować się do podróży po krajach UE?

Wybierasz się do któregoś z państw UE własnym autem? Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do podróży. Upewnij się, że masz ważny paszport lub dowód osobisty, który jest akceptowany w krajach UE, do których się wybierasz.

Jadąc własnym samochodem kup assistance na podróż, które przyda się w każdych warunkach. W rankomat.pl możesz kupić assistance z holowaniem do 1000 km w Europie. W razie awarii lub wypadku samochód zostanie odholowany do warsztatu lub pod dom.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak sprawdzić czy ktoś ma odebrane prawo jazdy?

    Najlepszym rozwiązaniem będzie strona internetowa: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy. Wpisz imię i nazwisko osoby, której uprawnienia chcesz sprawdzić, wpisz numer i serię prawa jazdy tej osoby, kliknij przycisk: Sprawdź uprawnienia kierowcy.

  2. Co się robi na kursie za odebranie prawa jazdy?

    Kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy, to 16-godzinne szkolenie, którego celem jest zmiana negatywnych nawyków i przyzwyczajeń związanych z prowadzeniem pojazdów. Kurs obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Koszt kursu reedukacyjnego wynosi 400 zł i jest płatny w ośrodku szkolenia.

  3. Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?

    Jeśli straciłeś prawo jazdy na krócej niż rok z powodu prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, po upływie tego okresu możesz wystąpić do starosty o jego zwrot. Wniosek ten powinien być poparty zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Natomiast, gdy dokument został zatrzymany na dłuższy okres, samego wniosku i zaświadczenia lekarskiego nie wystarczy. Osoba ukarana za jazdę po alkoholu będzie musiała dodatkowo zdać egzamin państwowy, obejmujący zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Pozytywny wynik tego egzaminu powinien zostać dołączony do wniosku składanego do starosty.