W każdym kraju obowiązują limity dozwolonej prędkości jazdy czy inne zasady ruchu drogowego. Wyjeżdżając za granicę własnym samochodem, warto przestudiować obowiązki i przepisy, które obowiązują kierowców. W Niemczech przekroczenie prędkości jest surowo karane - podobnie jazda bez pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie czy korzystanie z telefonu komórkowego za kierownicą. Jak wysokie są mandaty w Niemczech i kiedy może skończyć się utratą prawa jazdy?

Brak ścisłej regulacji co do maksymalnej prędkości na niemieckich autostradach może dawać złudne wrażenie, że jest to kraj o liberalnym podejściu do przepisów drogowych. Nic bardziej mylnego! Mandaty i punkty karne w Niemczech są uznawane za jedne z najbardziej rygorystycznych w Europie. W skrajnych przypadkach możliwa jest także utrata prawa jazdy, a nawet wydany oficjalny zakaz prowadzenia pojazdów

U naszych zachodnich sąsiadów częstym wykroczeniem jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości - dlatego taryfikator mandatów nie powinien zaskakiwać. Jeśli wybierasz się samochodem w tym kierunku, sprawdź o czym pamiętać na niemieckich drogach poza zachowywaniem limitów prędkości. 

Czy przepisy drogowe w Niemczech są restrykcyjne?

Naruszenie przepisów drogowych w Niemczech może Cię sporo kosztować jako kierowcę. Niemieccy funkcjonariusze policji są raczej drobiazgowi i raczej rzadko skłonni do ustępstw, jeśli dopuścisz się wykroczenia. Niektóre mandaty w Niemczech mogą Cię zaskoczyć jako przybysza z innego kraju. Wszystko dlatego, że lokalne przepisy i wymagania wobec zmotoryzowanych mogą różnić się w zależności od kraju. 

Porównaj ceny OC i AC

Powszechnie panująca opinia o tym, że na niemieckich drogach szybkiego ruchu można zapomnieć o limitach prędkości nie jest do końca prawdziwa. Owszem - nie istnieje przepis, który wprost wyznaczałby ograniczenia prędkości dla poszczególnych kategorii pojazdów - ale funkcjonują zalecenia. 

Mówią  one o 130 km/h jako optymalnej prędkości na autostradzie w Niemczech. Siatka takich dróg na terenie tego kraju liczy prawie 13 000 kilometrów! Nic dziwnego, że po Niemczech podróżuje się zwykle przyjemnie, szybko i wygodnie. 

Uwaga!

W niektórych miejscach niemieckich autostrad obowiązują okresowo lub stale inne limity prędkości, np. 80 czy 100 km. Często są to fragmenty obwodnic lub po prostu autostrady, które przebiegają przez miasto.

Punkty kare i mandaty w Niemczech dotyczą tych uczestników ruchu drogowego, którzy nie tylko przekraczają maksymalną prędkości, ale także:

  • bagatelizują obowiązek stworzenia korytarza życia,
  • decydują się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
  •  rozmawiają w czasie jazdy prze telefonu komórkowego. 

Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości w Niemczech uzależniona jest od:

  • tego, jak bardzo przekroczyłeś limit, 
  • w jakim otoczeniu doszło do wykroczenia (teren zabudowany czy niezabudowany).Dla kieszeni kierowcy najdotkliwsza będzie kara za zbyt szybką jazdę w obszarze zabudowanym.

Ale po kolei...

Jakie są ograniczenia prędkości w Niemczech?

Maksymalne prędkości w Niemczech zależą od rodzaju drogi oraz jej lokalizacji. Inne kary dotyczą kierowców niestosujących się do przepisów w terenie zabudowanym, na drogach ekspresowych, a jeszcze inne w obszarach o ograniczonym ruchu. 

Oto do jakich limitów musisz się zastosować, aby uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości w Niemczech. Pamiętaj, że w przypadku autostrad są to zalecenia, a nie sztywne przepisy.

KATEGORIA POJAZDUTEREN ZABUDOWANYTEREN NIEZABUDOWANYAUTOSTRADY I DROGI EKSPRESOWE
osobowe50 km/h100 km/h130 km/h | 100 km/h
ciężarowe do 7,5 t50 km/h80 km/h (60 km/h z przyczepą)80 km/h
ciężarowe powyżej 7,5 t50 km/h60 km/h80 km/h

Z jaką prędkością jechać na autostradzie w Niemczech?

O braku odgórnego limitu na niemieckich autostradach już powiedzieliśmy. Jako bezpieczną uznaje się tam jednak jazdę nie szybciej niż 130 km/h i taka jest zalecana. 

Wolniej trzeba będzie jechać  w okolicach zjazdów i wjazdów z autostrad - o konkretnym limicie informują zwykle znaki ustawione przy drodze. Najczęstsze ograniczenie prędkości wynosi od 70 do 100 km/h.

Jeszcze inna kwestia to dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Jeśli przykładowo widoczność z powodu gęstej mgły i opadów jest nie większa niż na 50 metrów, na liczniku powinniśmy mieć nie więcej niż 50 km h. Na niemieckich autostradach ograniczenia prędkości mogą zostać wprowadzone na odcinkach remontowanych, Wówczas o konkretnym limicie znów poinformują specjalnie ustawione znaki.

Ograniczenia prędkości w Niemczech dla samochodów ciężarowych

Omówione przez nas limity prędkości dotyczą kierowców samochodów osobowych. Nie zapominajmy jednak o osobach, które np. zawodowo zajmują się transportem towarów w ramach handlu międzynarodowego. Ze względu na masę pojazdu powinno co do zasady poruszać się nico dłużej. 

Uwaga!

W terenie zabudowanym samochodem ciężarowym możesz jechać maksymalnie 80 km h. Na drodze ekspresowej i autostradzie to ograniczenie wzrasta do 130 i 100 km/h.

Co grozi za przekroczenie prędkości w Niemczech? Taryfikator

Najczęstszą konsekwencją przekroczenia prędkości w Niemczech jest wysoki mandat i przyznanie punktów karnych. Poniżej znajdziesz szczegółowe zestawienie kar, jakie grożą za niedostosowanie się do limitów prędkości w obszarze zabudowanym. 

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCIGRZYWNA (euro)PUNKTY KARNE
do 10 km/h30brak 
11-15 km/h50brak
16-20 km/h70brak
21-25 km/h1151
26-30 km/h1801
31-40 km/h2602
41-50 km/h4002
51-60 km/h5602
61-70 km/h7002
powyżej 70 km/h8002

Znaczne przekroczenie prędkości w tych okolicznościach może skutkować także odebraniem prawa jazdy. Na jaki okres?

  • Za przekroczenie prędkości o 20-50 km/h stracisz prawo jazdy na miesiąc.
  • Jeśli licznik samochodu wskazywał na prędkość o 51-60 kmh większą niż dopuszczalna, zakaz prowadzenia pojazdów będzie obowiązywał przez 2 miesiące. 
  • Przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h skutkuje odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące.

W Niemczech mandaty za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym są nieco niższe, choć też mogą dać się we znaki. oto limity obowiązujące zarówno kierowców niemieckich, jak i tych przybywających do tego kraju z zagranicy.

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCIGRZYWNA (euro)PUNKTY KARNE
do 10 km/h20brak 
11-15 km/h40brak
16-20 km/h60brak
21-25 km/h1001
26-30 km/h1501
31-40 km/h2002
41-50 km/h3202
51-60 km/h4802
61-70 km/h6002
powyżej 70 km/h7002

Odebranie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów w ramach kary stosuje się gdy:

  • Kierowca przekroczył prędkość do 10 km/h - prawo jazdy odebrane na miesiąc.
  • Kierowca jechał o 61-70 km/h niż dopuszczalna - urata prawa jazdy na 2 miesiące,
  • Kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 70 km/h - utrata prawy jazdy na 3 miesiące.

Mandaty w Niemczech za inne wykroczenia drogowe

Mandaty w Niemczech można dostać nie tylko za przekroczenie prędkości. Równie surowo traktowane są inne wykroczenia drogowe, które mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Oto za co służby przyznają mandaty i w jakiej wysokości.

WYKROCZENIEGRZYWNA (euro)
przekroczenie terminu przeglądu technicznego „TÜV” o więcej niż osiem miesięcy60
naruszenie obowiązku używania opon zimowych60
nieprawidłowe zabezpieczenie ładunku60
stwarzanie zagrożenia dla pieszych60
nieodpowiednie przewożenie dzieci w samochodzie70
nieustąpienie pierwszeństwa70
ignorowanie poleceń funkcjonariuszy policji70
jazda bez stosownych uprawnień70
przejazd na czerwonym świetle90
wjazd do strefy ekologicznej bez stosownego oznaczenia100
korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy100-200
jazda pod wpływem alkoholu3000 + 3 punkty karne + utrata prawa jazdy/kara pozbawienia wolności

Mandat w Niemczech z fotoradaru - czy trzeba go płacić?

Podróżując samochodem za granicą, pamiętaj, że mandat możesz otrzymać nie tylko w wyniku standardowej kontroli drogowej. Przekroczenie dozwolonej prędkości w Niemczech może zostać zarejestrowane przez jeden z fotoradarów. Wówczas wezwanie do zapłaty mandatu otrzymasz listownie już po powrocie do kraju. 

Takiej przesyłki nie należy ignorować, choć zagraniczny mandat z fotoradaru chętnie wyrzuciłoby się do kosza. Jeśli nie uregulujesz należności od razu, możesz narazić się na kłopoty z komornikiem sądowym lub firmą windykacyjną. 

Uwaga!

Jeśli nie zapłacisz mandatu z Niemiec, ale ponownie wybierzesz się za naszą zachodnią granicę, w trakcie kontroli możesz stracić prawo jazdy do czasu uregulowania zaległości.

Czy zawsze trzeba zapłacić mandat z Niemiec? W każdym europejskim kraju obowiązuję nieco inne zasady co do przedawniana się kar wobec kierowców. W przypadku Niemiec karalność wykroczeń ustaje po upływie 2 lat. Możesz więc próbować przeczekać, ale nie masz gwarancji, że w tym okresie nie otrzymasz wezwania do stawienia się w sądzie.

Jak sprawdzić mandat w Niemczech? 

Fakt otrzymania mandatu za przekroczenie prędkości W Niemczech zostanie odnotowany w specjalnym, międzynarodowym systemie European Traffic Information Exchange – EUCARIS). 

System umożliwia na przykład identyfikację pojazdów i weryfikację ważności dokumentów. Korzystając z EUCARIS, służby drogowe są w stanie łatwo i szybko przekazywać informacje o popełnionych wykroczeniach, a dzięki temu – skutecznie egzekwować mandaty.

Oto, jak sprawdzić niezapłacony mandat z Niemiec i jego wiarygodność:

  1. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową. Jeżeli zostałeś ukarany mandatem w Niemczech czy w innym kraju w Europie, powinieneś dostać go drogą pocztową na adres, który został podany przy rejestracji samochodu. Informacje, jakie powinny znaleźć się w liście, to podstawa prawna oraz wysokość mandatu. Przesyłka powinna także zawierać formularz odwołania się od kary, jeśli zechcesz skorzystać z tej opcji. Wszystko powinno być przetłumaczone na język polski.
  2. Nawiąż kontakt z organem, który wystawił mandat. Jeśli będziesz mieć wątpliwości lub pytania, znajdziesz tam odpowiedź.

Mandat otrzymany w Niemczech należy uregulować we wskazanym przez organ terminie niezależnie od tego, jak wysoka będzie kara. Dzięki terminowości unikniesz rosnących kosztów związanych choćby z odsetkami za zwłokę.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Niemczech

Wiesz już, do jakich wartości na liczniku się stosować, aby uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości w Niemczech. Jak przygotować się do wyjazdu pod względem pozostałych przepisów dla  kierowców?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Niemczech

Wyposażenie auta może się różnić w zależności do wewnętrznych regulacji w każdym państwie. W Polsce obowiązkowo na pokładzie musimy mieć trójkąt ostrzegawczy oraz sprawną gaśnicę.

Zobacz więcej: Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego 2024 w Polsce i za granicą – o czym pamiętać? 

W Niemczech kierowcy muszą zadbać o :

  • apteczkę pierwszej pomocy, 
  • trójkąt ostrzegawczy, 
  • kamizelkę odblaskową.

Nikt natomiast nie będzie sprawdzał, czy mamy w aucie ważną gaśnicę, choć oczywiście warto ją mieć na pokładzie.

Dopuszczalny limit alkoholu

W Niemczech kierowca nie może mieć w wydychanym powietrzu 0,5 promila alkoholu. Natomiast młodzi kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata lub ukończyli 21 lat, mogą próbować bez ograniczeń. 

Zmiana opon w Niemczech

Na terenie tego kraju nie ma ustawowego obowiązku sezonowej zmiany opon - podobnie jak w Polsce. 

Oto inne ważne przepisy w Niemczech:

  • W Niemczech nie trzeba całodobowo używać świateł mijania. Wyjątek stanowi jazda w warunkach ograniczonej widoczności i przez tunel.
  • Z fotelików samochodowych muszą korzystać dzieci w wieku do 12 lat o wzroście do 150 cm.
  • Zakazane jest używanie antyradarów i nawigacji ostrzegającej przed kontrolą prędkości i fotoradarami.

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Niemiec?

Przestrzeganie przepisów i limitów prędkości to nie wszystko co możesz zrobić, aby ten wyjazd odbył się bez zbędnego stresu. Planując wyjazd, przygotuj niezbędne dokumenty - na szczęście Niemczy leżą w strefie Schengen, dlatego wjedziemy do niej bez konieczności okazywania paszportu. 

W Niemczech będzie także honorowana krajowa polisa OC. Ne ma konieczności starania się o Zieloną Kartę. Dotyczy o oczywiście podstawowej ochrony, jaką można zyskać w ramach dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. 

Zobacz też: Zielona Karta - co to jest i gdzie jest potrzebna?

Jeśli doprowadzisz do wypadku na autostradzie w Niemczech i w jego wyniku dojdzie do szkód materialnych, z ważnym OC nie będziesz przejmować się kosztami związanymi z ich likwidacją - wszystko załatwi za Ciebie Twój polski ubezpieczyciel. Co jednak, jeżeli to Twój samochód wymaga sporego wkładu finansowego, aby doprowadzić go do porządku?

Polisa OC nie ma tutaj zastosowania, dlatego tak ważne jest, aby na zagraniczny wyjazd pomyśleć o dobrowolnej polisie, np. autocasco czy assistance. W zależności od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujesz, będziesz mógł liczyć np. na:

  • holowanie auta,
  • naprawę na miejscu,
  • pomoc organizacyjną,
  • samochód zastępczy.

Z kolei w ramach AC naprawisz auto na swój koszt, ale później uzyskasz zwrot od zakładu ubezpieczeń.

Inną ważną polisą jest NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Przyda się, jeżeli w wyniku kolizji lub wypadku ktoś odniósł obrażenia. Uzyskasz wtedy wypłatę środków za trwały uszczerbek na zdrowiu. Gdy konieczne będzie długotrwałe leczenie, otrzymasz wsparcie do sumy wskazanej w polisie.

Więcej przeczytasz tutaj: Ubezpieczenie NNW komunikacyjne - co obejmuje?

Za granicą przydaje się zwłaszcza assistance!

Kolizja lub wypadek to najczarniejsze, ale nie jedyne scenariusze zdarzeń drogowych, do jakich może dojść na wyjeździe. Czasem prawdziwe kłopoty może wywołać awaria pojazdu - w jej wyniku trzeba będzie przerwać podróż i oddać auto do mechanika. W Niemczech naprawa czy holowanie w takiej sytuacji może Cię sporo kosztować.

Porównaj ceny OC i AC

Jeśli odpowiednio wcześniej zadbać o pakiet OC z assistance, oszczędzisz sobie stresu, nerwów i niepotrzebnych wydatków. W ramach assistance ubezpieczyciel opłaci rachunki za usługi drogowe, pomoże w zorganizowaniu transportu do kraju, udostępni samochód zastępczy czy pomoże w innych kwestiach logistycznych. 

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię pakiet ubezpieczeń, czy może chcesz kupić assistance krótkoterminowe na sam czas wyjazdu, oferty od polskich ubezpieczycieli porównasz w kalkulatorze OC i AC. A jeśli coś wpadnie Ci w oko, polisę będziesz mógł kupić o dowolnej porze i z każdego miejsca - porównywarka ubezpieczeń jest dostępna online przez całą dobę!

Co warto wiedzieć?

  1. Za przekroczenie prędkości w Niemczech grozi kara finansowa, punkty karne, ale także trata prawa jazdy. 
  2. Zabrane prawo jazdy można odzyskać po miesiącu, dwóch lub trzech. Wszystko zależy od tego, jakiego wykroczenia się dopuścisz.
  3. W obowiązkowym wyposażeniu samochodu na wyjazd do Niemiec musisz uwzględnić kamizelkę odblaskową, apteczkę pierwszej pomocy oraz trójkąt ostrzegawczy.
  4. W określonych przypadkach kierowca może otrzymać okresowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dotyczy to m.in. sytuacji gdy przekroczy prędkość.
  5. Wysokość mandatów w Niemczech zależy od rodzaju wykroczenia, rodzaju drogi, na którym się go dopuszczono, a także obecnie taryfikatora.
  6. Jeśli na terenie Niemiec dopuścisz się tzw. recydywy (popełnisz to samo wykroczenie dwa razy( możesz nawet stracić prawo jazdy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy muszę zapłacić mandat z Niemiec?

    Mandaty w Niemczech przedawniają się po 2 latach od daty ich wystawienia. Jeśli w tym okresie nie zapłacisz, zachowasz co prawda pieniądze, ale przy następnej wizycie na terenie tego kraju podczas kontroli policja zażąda uregulowania tego długu wraz z odsetkami!

  2. Czy przekroczenie prędkości w Niemczech wiąże się z utrata prawa jazdy?

    W określonych okolicznościach owszem- możesz stracić prawo jazdy. To m.in. recydywa, czyli popełnienie tego samego wykroczenia dwa razy.

  3. Ile można jechać w Niemczech w terenie zabudowanym?

    Ograniczenie prędkości w Niemczech w terenem zabudowanym jest takie samo, jak w Polsce. Wynosi 50 km/h.

  4. Czy w Niemczech funkcjonuje system punktów karnych?

    Tak - są przyznawane m.in. za przekroczenie prędkości o więcej niż 20 km/h.