Każdy kraj sam definiuje przepisy drogowe i kary, jakie mogą spotkać kierowców za niedostosowanie się do nich. Mandaty w Austrii mogą być naprawdę wysokie, ale jednocześnie być dopiero początkiem konsekwencji za przekroczenie prędkości czy złamanie innego przepisu. Jeśli wybierasz się samochodem właśnie w tym kierunku, sprawdź ile zaoszczędzisz dzięki przepisowej jeździe po austriackich drogach.

W kierunku Austrii często patrzą nie tylko miłośnicy sportów zimowych i szusowania po ośnieżonych, alpejskich stokach. To kraj o bogatej historii i kulturze, których ślady widać nie tylko w Wiedniu. Do Austrii warto się wybrać również ze względu na jej walory krajobrazowe. Podróż własnym samochodem da Ci dużą swobodę planowania wycieczki i niezależność od lokalnej komunikacji. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

W przygotowaniu do wyjazdu uwzględnij również przestudiowanie optymalnej dla Ciebie trasy, cennika opłat za przejazd oraz austriackich przepisów drogowych. W Austrii mandaty możesz dostać za przekroczenie prędkości, niewłaściwe oświetlenie samochodu, niezapięte pasy czy brak sezonowej zmiany opon. 

Co ważne, wysokie mandaty w Austrii to nie jedyna konsekwencja kierowców, którzy nie stosują się do przepisów. W niektórych przypadkach austriackie służby mogą odebrać Ci prawo jazdy, a nawet skonfiskować samochód!

Przygotowaliśmy zestawienie wysokości mandatów za poszczególne wykroczenia. W jednym miejscu znajdziesz także wszystkie najważniejsze przepisy drogowe, o których warto pamiętać, wyjeżdżając do Austrii własnym samochodem.

Czy warto jechać samochodem do Austrii?

Polska nie sąsiaduje co prawda z Austrią bezpośrednio, jednak ten kraj leży na tyle blisko, że wycieczka własnym samochodem może być dobrą opcją na aktywny weekend lub dłuższy wyjazd wakacyjny.

Trasa w tym kierunku wiedzie przez Czechy i Słowację. Podróż rozpoczynamy wówczas autostradą A1, a następnie trasą europejską E462 i autostradą A5. Przykładowo przejazd z Gdańska do Wiednia zajmuje nieco ponad 10 godzin  (904 kilometry). Z południa Polski jest tam zatem średnio o połowę bliżej.

Porównaj ceny OC i AC

Jednak nie tylko stolica Austrii przyciąga swoim bogactwem architektury i kultury. To właśnie tutaj zjeżdżają amatorzy sportów zimowych czy górskiej turystyki. warto także odwiedzić Salzburg i Twierdzę Hohensalzburg, największą jaskinię lodową na świecie, czyli Eisriesenwelt w Werfen, czy Wodospady Krimml - najwyższe takie obiekty naturalne w Europie. 

Jeśli na środek transportu wybierzesz własny samochód, będziesz mógł zwiedzać Austrię wzdłuż i wszerz bez żadnych ograniczeń. 

Zobacz też: Wiedeń - atrakcje, które warto zobaczyć!

Choć ostateczny koszt wycieczki może wynieść Cię tyle samo lub nieco więcej niż lot samolotem (musisz doliczyć koszty paliwa czy winiet w Czechach i Austrii, niezależność i swoboda w planowaniu wyjazdu mogą okazać się bezcenne.

Jak wysokie są mandaty w Austrii? Taryfikator

Tak jak w Polsce, stawki mandatów są uzależnione od rodzaju wykroczenia, którego dopuścił się kierowca. Najczęściej karane jest przekroczenie prędkości, zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Oto jak kształtują się stawki mandatów za zbyt szybką jazdę w Austrii.

Przekroczenie prędkościGrzywna (w euro)
(teren zabudowany) do 20 km/h30-60
(teren zabudowany) do 30 km/h56-72
(teren zabudowany) do 40 km/h 70-160
(teren zabudowany) powyżej 40km/hod 140
(teren niezabudowany) do 20 km/h30-50
(teren niezabudowany) do 30 km/h 56-90
(teren niezabudowany) do 40 km/h140-160 
(teren niezabudowany) powyżej 40km/hod 160

Uwaga!

Najnowsze przepisy drogowe w Austrii przewidują, że policja ma prawo skonfiskować samochód kierowcy, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o co najmniej 60 km/h lub poza terenem zabudowanym jechał za szybko o co najmniej 70 km/h.

Łamanie przepisów drogowych może mieć także inną formę niż zbyt mocne dociśnięcie pedału gazu. Oto pozostałe wykroczenia, za które również można sporo zapłacić.

WykroczenieGrzywna (w euro)
nietrzeźwość (więcej niż 0,5 promila)od 300
rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdyod 50
zignorowanie czerwonego światłaod 70
jazda bez zapiętych pasówod 35
niedostosowanie się do obowiązku opon zimowychod 60
brak kamizelki odblaskowejod 14
brak wymaganego biletu parkingowegood 36

Jakie są konsekwencje niepłacenia mandatów w Austrii?

Niestety mandaty w Austrii nie przedawniają się zbyt szybko. Jeżeli w ciągu 14 dni od daty wystawienia i przyjęcia mandatu nie wniesiesz stosownej opłaty, sprawa zostanie skierowana do sądu.  W efekcie zapłacisz znacznie więcej niż kwota wyjściowa, ponieważ zostaniesz obciążony:

 • kosztami administracyjnymi, 
 • kosztami sądowymi.

Poza tym jeśli nie zapłacisz mandatu, możesz otrzymać grzywnę, a nawet stracić prawo jazdy.

Czy w Austrii funkcjonują punkty karne dla kierowców?

Przyzwyczailiśmy się, że w Polsce poza mandatem kierowca może zostać ukarany punktami karnymi, które trafią na jego konto. Na terytorium Austrii nie funkcjonuje system punktów karnych, ale tamtejsze władze mogą wyciągać wobec kierujących pojazdami inne sankcje.

Za poważne wykroczenie lub takie, które często się powtarza, kierowca może zostać ukarany odebraniem prawa jazdy na stałe lub okresowo. Może także dostać polecenie zaliczenia szkolenia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym (tzw. Nachschulung) lub zostać skierowanym na testy psychologiczne.

Do naruszeń traktowanych w Austrii wyjątkowo surowo należą:

 • jazda bez wymaganych uprawnień,
 • regularne przekroczenie dopuszczalnej prędkości,
 • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
 • branie udział w ulicznych wyścigach.

Mandat z fotoradaru z Austrii

Może się zdarzyć, że po przekroczeniu prędkości nie zostaniesz zatrzymany przez austriackie służby, ale Twoje wykroczenie zarejestruje fotoradar. Wówczas możesz się spodziewać, że do 2 miesięcy dostaniesz mandat drogą pocztową.

Jako właściciel pojazdu otrzymujesz listowne zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu. Znajdą się w nim:

 • informacja o wysokości kary, 
 • procedura dotycząca płatności,
 • informacja o możliwych sposobach złożenia odwołania zgodnie z prawem obwiązującym w Austrii.

Choć wielu kierowców bagatelizuje mandaty pocztowe z zagranicy - jest to błędem. Obowiązek uregulowania kary za wykroczenie drogowe zapisany został w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która reguluje zasady wystawiania i egzekwowania takich należności. 

W praktyce jeżeli sprawca wykroczenia nie zapłaci mandatu z Austrii, sprawa zostanie skierowana do sądu, który będzie następnie egzekwował należność. W sprawę zostanie włączony komornik z prawem do ściągnięcia opłaty z majątku dłużnika. Natomiast jeśli nie opłacisz mandatu, jeszcze nie wszczęto postępowania egzekucyjnego, a po raz kolejny wybierzesz się do tego samego kraju, w przypadku kontroli drogowej możesz zostać obciążony dodatkowymi odsetkami za zwłokę!

Uwaga!

To, że otrzymałeś z zagranicy korespondencję informującą o mandacie, jeszcze nie oznacza, że powinieneś szykować się do zapłaty. Spokojnie poczekaj na właściwy druk mandatu zgodny z wymogami unijnymi.

Czy da się uniknąć płacenia mandatu z Austrii?

Dostałeś informację z austriackiej policji, że odnotowano Twoje wykroczenie? Nie jest to jeszcze właściwa informacja o przyznanym mandacie. Właściwy druk powinien spełniać unijne wytyczne, a więc:

 • musi być przetłumaczony na urzędowy język państwa, w którym zrejestrowany jest pojazd,
 • musi zostać wysłany do właściciela pojazdu listem poleconym, 
 • powinien zawierać dowód popełnienia wykroczenia, np. zdjęcie z fotoradaru.

Z koniecznością zapłaty mandatu powinieneś się pogodzić, jeśli przesyłka zawiera wszystkie wymagane elementy. 

Najważniejsze przepisy drogowe w Austrii

Jeśli często podróżujesz samochodem za granicę, na pewno masz świadomość, że  w każdym państwie przepisy drogowe mogą wyglądać nieco odmiennie. Austriackie służby są bardzo skrupulatne w kontrolowaniu kierowców i przestrzegania przez nich prawa.

Już wiesz, że w Austrii mandaty są wysokie zarówno za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, jak i inne wykroczenia. Oto najważniejsze przepisy, do przestrzegania których zobowiązaniu są kierowcy na terenie tego kraju.

Ograniczenia prędkości

Kierowców samochodów osobowych oraz motocykli obowiązują następujące limity prędkości:

 • drogi krajowe - 100 km/h,
 • autostrady - 130 km/h,
 • w terenie zabudowanym - 50 km/h,
 • drogi z pierwszeństwem przejazdu 50 km/h (w Grazu: ogólnie 30 km/h, na drogach z pierwszeństwem przejazdu 50 km/h).

Z kolei kierujący pojazdami z przyczepą o wadze do 750 kg muszą stosować się do ograniczeń:

 • w terenie zabudowanym -  50 km/h
 • na autostradach i drogach krajowych - 100 km/h.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdów mechanicznych

W Austrii do obowiązkowego wyposażenia pojazdów mechanicznych podchodzi się rygorystycznie. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze mogą sprawdzić, czy w Twoim samochodzie znajdują się:

 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka pierwszej pomocy.

Jeśli przydarzy CI się awaria samochodu i będziesz musiał go opuścić, obowiązkowe jest założenie właśnie kamizelki odblaskowej.

Zobacz też: Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego 2024 w Polsce i za granicą – o czym pamiętać?

Inne przepisy drogowe

W Austrii można dostać mandat również za inne wykroczenia i łamanie przepisów, które niekoniecznie obowiązują w Polsce i możesz nie być do nich przyzwyczajony. Niektóre oczywiście się powtarzają. 

Jeśli wyjeżdżasz autem do Austrii, pamiętaj że:

 1. W okresie zimowym (od 1 listopada do 15 kwietnia) obowiązuje tam jazda na oponach zimowych. To ważne, ponieważ w Polsce nie ma ustawowego obowiązku sezonowej zmiany opon. Jadąc do Austrii na narty, musisz się na nią przygotować.
 2. Zarówno kierowca, jaki każdy pasażer muszą pilnować zapiętych pasów bezpieczeństwa.
 3. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest zabronione. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie może przekroczyć 0,1 promila. Jeśli w wyniku badania okaże się, że masz więcej niż 0,5 promila, może skończyć się odebraniem prawa jazdy.
 4. Przewożąc dzieci do 14.roku życia trzeba korzystać z fotelika samochodowego. Wyznacznikiem jest także 150 cm wzrostu dziecka.
 5. W trakcie prowadzenia pojazdu nie można korzystać z telefonu komórkowego, chyba że za pomocą zestawu głośnomówiącego.
 6. Na terytorium Austrii nie można używać kamer samochodowych. Grozi to grzywną w wysokości nawet 2500 euro!
 7. W nocy obowiązuje jazda z włączonymi światłami, natomiast w dzień zależy to od warunków pogodowych.
 8. W Austrii po publicznych drogach mogą jeździć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Jeśli kierowca z innego kraju uzyskał prawo jazdy wcześniej, i tak nie może pełnoprawnie poruszać się po Austrii samochodem czy motocyklem.

Jakie ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd do Austrii?

Dokładne przestudiowanie przepisów drogowych w Austrii to dobry początek, aby zapewnić sobie spokojny i bezstresowy urlop. Kolejnym krokiem powinien być zakup ubezpieczenia turystycznego, ale także komunikacyjnego. 

Wypowiedź eksperta

Na wyjazd do Austrii nie trzeba starać się o wydanie Zielonej Karty, która w niektórych krajach stanowi odpowiednich krajowej polisy OC. Obowiązkowe ubezpieczenie kupione w Polsce w zupełności wystarczy, jeśli przyjdzie CI odpowiadać za szkody wyrządzone innym w wyniku kolizji czy wypadku.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Zobacz więcej: Zielona Karta - co to jest i gdzie jest potrzebna?

Warto jednak zastanowić się nad rozszerzeniem podstawowej ochrony, zwłaszcza że koszty ewentualnych napraw czy usług pomocy drogowej mogą być za granicą bardzo wysokie.

Ubezpieczenie assistance

Jeśli często podróżujesz samochodem za granicę, dzięki polisie assistance poczujesz się znacznie pewniej i bezpieczniej w obcym kraju. Jeśli w takich okolicznościach dojdzie do awarii czy wypadku, z pewnością organizowanie pomocy będzie trwało dłużej niż w Polsce, choćby ze względu na barierę językową, która często bywa przeszkodą. 

Ubezpieczenie assistance okaże się pomoce, gdy np.:

 • przebijesz oponę, 
 • zabraknie Ci paliwa,
 • dojdzie do poważnej awarii silnika Twojego samochodu.

W ramach polisy można zwykle liczyć na:

 • naprawę pojazdu na miejscu,
 • holowanie do najbliższego warsztatu,
 • organizację noclegu, 
 • samochód zastępczy,
 • pomoc medyczną czy informacyjną, 
 • wsparcie tłumacza.

co zapewnia auto assistance

Zakres ochrony możesz dowolnie dopasowywać do szacowanego ryzyka i Twoich oczekiwań. Dotyczy to zarówno assistance kupionego wraz z rocznym OC, jak i assistance krótkoterminowego. To ostatnie możesz wykupić wyłącznie na czas wyjazdu, na 9, 15 lub 31 dni. Możliwość rozszerzenia ochrony w tym wariancie nawet na ostatnią chwilę daje internetowy kalkulator OC i AC.

Ubezpieczenie autocasco

Autocasco zwykle kojarzy się ze świadczeniem wypłacanym w razie kradzieży samochodu czy jego uszkodzenia nie z winy kierowcy. Takie sytuacja mogą przecież przydarzyć się także podczas zagranicznego wyjazdu. Na szczęście autocasco może również zadziałać w innym kraju, gdy dojdzie do:

 • kradzieży auta,
 • uszkodzenia z powodu złej pogody,
 • aktu wandalizmu,
 • innych działań ze strony osób trzecich.

AC nie jest ci prawda dostępne u ubezpieczycieli w wariancie krótkoterminowym, ale jeśli kupisz je w pakiecie z OC, na pewno docenisz tę polisę, gdy dojdzie do jednej z tych sytuacji czy to w Polsce, czy w Austrii, czy w jakimkolwiek innym kraju.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to kolejna polisa, która niewielkim kosztem może zapewnić Ci szeroki zakres ochrony. Dzięki NNW zyskujesz gwarancję wypłaty świadczenia, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. Nie zapłacisz w ten sposób z własnej kieszeni za koszty leczenia w obcym państwie.

Porównaj ceny OC i AC

Co ważne, ochronę NNW można kupić albo jako samodzielny produkt, albo dodatek do innego ubezpieczenia samochodu. Niektórzy ubezpieczyciele udostępniają także NNW jako dodatek do polisy turystycznej.

Jeśli na terenie Austrii będziesz pamiętać o przepisach drogowych, mandat czy odebranie prawa jazdy nie będą Twoim zmartwieniem. Rozszerzając ochronę swojego samochodu zyskasz dodatkowo niezbędne i szybkie wsparcie, zaoszczędzając przy tym często na kosztach napraw czy świadczeń medycznych.

Co warto wiedzieć?

 1. W Austrii mandaty należy uiścić w ciągu 14 dni od daty ich wystawienia. Jeśli przegapisz ten termin, sprawa zostanie skierowana do sądu. Nieopłacenie mandatu może również doprowadzić do zatrzymania prawa jazdy.
 2. W przypadku przekroczenia prędkości w Austrii mandaty mogą sięgać od 30 do 70 euro.
 3. Maksymalna dozwolona prędkość na austriackich autostradach wynosi 130 km h.
 4. Austriackie służby mają możliwość skonfiskowania pojazdu, jeżeli kierowca przekroczył prędkość  co najmniej 60 km/h lub poza terenem zabudowanym jechał za szybko o co najmniej 70 km/h.
 5. W Austrii od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązuje zmiana opon na zimowe.
 6. Wyjeżdżając samochodem do Austrii, nie musisz starać się o Zieloną Kartę. W tym kraju honorowana jest polisa OC kupiona w Polsce.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Po jakim czasie przedawnia się mandat z Austrii?

  Mandaty z Austrii przedawniają się zazwyczaj po trzech latach od daty wystawienia. Jeśli jednak sprawa została skierowana do sądu, okres ten może się wydłużyć, ponieważ przedawnienie przerywa się w momencie wszczęcia postępowania sądowego.

 2. Co się stanie, jak nie zapłacę mandatu w Austrii?

  Jeśli nie zapłacisz mandatu w Austrii, mogą Cię spotkać następujące konsekwencje:

  • Wzrost kwoty mandatu: Z czasem niezapłacony mandat może zostać powiększony o dodatkowe opłaty, odsetki lub kary za zwłokę.
  • Egzekucja międzynarodowa: Austria może podjąć działania mające na celu egzekucję mandatu w Twoim kraju zamieszkania, zwłaszcza jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej. W takim przypadku organy ścigania w Twoim kraju mogą zostać zobowiązane do ściągnięcia należności.
  • Problemy przy ponownym wjeździe do Austrii: Przy kolejnym wjeździe do Austrii możesz napotkać problemy, takie jak zatrzymanie przez policję i wymóg natychmiastowej zapłaty zaległego mandatu. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do tymczasowego zatrzymania pojazdu lub innych nieprzyjemności.
  • Postępowanie sądowe: Niezapłacenie mandatu może skutkować skierowaniem sprawy do sądu, co może prowadzić do wyższych kosztów oraz poważniejszych konsekwencji prawnych.
 3. Jakie ograniczenia prędkości obowiązują na austriackich drogach?

  Ograniczenia prędkości w Austrii różnią się w zależności od rodzaju drogi. Oto podstawowe limity prędkości:

  • obszar zabudowany: 50 km/h,
  • poza obszarem zabudowanym: 100 km/h,
  • autostrady: 130 km/h.

  Warto jednak pamiętać, że w Austrii obowiązują również tymczasowe ograniczenia prędkości w zależności od warunków atmosferycznych, sytuacji na drodze oraz miejscowych przepisów. Na niektórych odcinkach dróg mogą być wprowadzone niższe limity prędkości, na przykład w okolicach szkół, terenach górskich lub w obszarach o zwiększonym natężeniu ruchu. Dodatkowo, zimą mogą obowiązywać niższe limity prędkości ze względu na warunki pogodowe.

 4. Kiedy w Austrii grozi mi zatrzymanie prawa jazdy?

  Zatrzymanie prawa jazdy w Austrii jest możliwe, jeżeli kierowca przekroczył prędkość, zdecydował się na jazdę po spożyciu alkoholu czy innych środków odurzających. W ten sposób może zostać również ukarana recydywa, czyli wielokrotne powtarzanie tego samego wykroczenia.