Szykujesz się do zagranicznego wyjazdu? Zastanawiasz się, czy twoje prawo jazdy będzie tam honorowane? W wielu krajach rzeczywiście wystarczy Ci polski dokument, jednak w części państw niezbędne będzie tzw. międzynarodowe prawo jazdy. Kiedy powinieneś się o nie postarać i jak to zrobić? Sprawdź nasz porady.
Wygoda, niezależność, możliwość sprawnego przemieszczania się z miejsca na miejsce to niewątpliwie zalety posiadania auta – także na wakacjach. Nic dziwnego, że wielu turystów decyduje się na wynajęcie wozu, a część nawet na długą i daleką samochodową wyprawę.
Wycieczka objazdowa, podróż w nieznane z przyczepą kempingową czy kamperem to przepis na udany wypoczynek. Zanim jednak pojedziesz w świat, musisz zadbać o najważniejsze formalności. Na początek sprawdź, czy wystarczy polskie prawo jazdy, czy też musisz postarać się o stosowny dokument uprawniający cię do prowadzenia pojazdów mechanicznych poza granicami kraju. Z taką sytuacją spotkasz się, jeśli planujesz podróż do państw nienależących do Unii Europejskiej.
Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?
Międzynarodowe prawo jazdy (MPJ) należy do dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami w różnych krajach. Jest to odpis polskiego prawa jazdy przetłumaczony na kilka języków. Oczywiście aby ubiegać się o MPJ, trzeba mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli więc masz ważne prawo jazdy obowiązujące w Twoim kraju, możesz wyrobić jego odpowiednik uprawniający do poruszania się samochodami podczas pobytu za granicą.
Wszystko na temat międzynarodowego prawa jazdy można zaleźć w zapisach:
- Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami,
- Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,
- Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami,
- Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Możliwość kierowania pojazdami na podstawie tego dokumentu dają państwa, które podpisały Konwencję Wiedeńską lub Konwencję Genewską. Warto wcześniej sprawdzić, czy kraj, który jest celem wyprawy, znajduje się na jednej z tych dwóch list. Oto niektóre z nich:
- Konwencja Genewska o ruchu drogowym (1949 rok) – Algieria, Argentyna, Australia, Bangladesz, Barbados, Botswana, Kambodża, Chile, Kongo, Kuba, Cypr, Haiti, Madagaskar, Peru, Filipiny, Uganda i wiele innych;
- Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym (1968 rok) – Tunezja, Turkmenistan, Macedonia, Tadżykistan, Niger, Kazachstan, Gujana, Izrael, Iran, Wybrzeże Kości Słoniowej, Bahrajn, Azerbejdżan itd.
Niektóre kraje podpisały jedną konwencję, inne obie – pełną listę państw, w których obowiązuje prawo jazdy międzynarodowe można znaleźć na stronie www.gov.pl.
Uwaga!
Dwa typy międzynarodowego prawa jazdy
Ze względu na dwie różne konwencje o ruchu drogowym, stworzono dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy.
Wypowiedź eksperta
Dwa typy międzynarodowego prawa jazdy różnią się nieco wzorem, ale oba przypominają niewielką książeczkę (paszport) i są tłumaczeniem polskich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Gdzie będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy?
Jak już wspomnieliśmy, międzynarodowe prawo jazdy może być potrzebne w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a podpisały jedną z wymienionych wyżej konwencji. W wielu państwach wystarczy ważne polskie prawo jazdy – kwestię tę regulują lokalne przepisy, dlatego zawsze warto to sprawdzić, kontaktując się z Ambasadą lub polskim MSZ.
Jeśli wybierasz się do USA i zamierzasz tam przebywać nie dłużej niż miesiąc, możesz korzystać z polskiego prawa jazdy. Jeśli chcesz zatrzymać się tam na dłużej niż miesiąc, ale na krócej niż na 3 miesiące, potrzebne ci międzynarodowe prawo jazdy (w niektórych stanach wystarczy nadal polskie). W przypadku dłuższego pobytu konieczne może okazać się wyrobienie amerykańskiego dokumentu.
Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?
Międzynarodowe prawo jazdy można uzyskać w dowolnym starostwie powiatowym po złożeniu wniosku i stosownych dokumentów. Cała procedura jest bardzo prosta i szybka – niekiedy dokument można dostać od ręki, a czasem trzeba poczekać do 3 dni.
Przygotowany komplet dokumentów wnioskodawca może zanieść do urzędu osobiście, złożyć je przez pełnomocnika lub wysłać pocztą. Międzynarodowe prawo jazdy jest najczęściej wystawiane na 3 lata. Jak wygląda procedura?
- sprawdź, jaki rodzaj prawa jazdy jest honorowany w kraju, do którego się wybierasz;
- przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty;
- złóż je w starostwie powiatowym;
- zapłać za wydanie międzynarodowego prawa jazdy;
- potwierdzenie opłaty dołącz do składanych dokumentów;
- odbierz gotowe prawo jazdy.
Jakie są wymagane dokumenty?
Jeśli chcesz wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, przygotuj następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy – druk możesz pobrać z Internetu lub wziąć z urzędu; we wniosku zaznacz, o który typ prawa jazdy się ubiegasz (możesz wnioskować o oba rodzaje);
- aktualne zdjęcie zgodnie z wymogami; jeśli starasz się o dwa rodzaje prawa jazdy, potrzebne ci będą dwa zdjęcia;
- ważne polskie prawo jazdy;
- potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy – jeżeli płacisz online (na konto starostwa), wyślij email z załączonym dowodem wpłaty, a jeśli opłacasz w kasie starostwa, donieś potwierdzenie do pokoju, w którym złożyłeś wniosek;
- potrzebny będzie również dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty) do wglądu.
Jak łatwo zauważyć, uzyskanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane.
Ile się czeka na gotowe prawo jazdy międzynarodowe?
Czas oczekiwania to zazwyczaj do 3 dni roboczych. Liczy się je od momentu, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy. Zdarza się jednak, że dokument jest gotowy szybciej.
W sytuacji, gdy urzędnik odmówi wydania dokumentu, możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Takie zażalenie należy złożyć w ciągu 14 dni od momentu otrzymania odmownej decyzji. Pismo trzeba zanieść do starostwa, które odrzuciło wniosek o przygotowanie dokumentu.
Ile kosztuje wydanie międzynarodowego prawa jazdy?
Za wydanie międzynarodowego prawa jazdy należy zapłacić. Jest to opłata w wysokości 35,50 zł za jeden dokument. Zatem jeśli potrzebujesz obu typów, przygotuj 71 zł. Do kosztów należy doliczyć też opłatę za zrobienie zdjęć (pamiętaj, że do wniosku załącza się aktualne zdjęcie (lub 2) wykonane zgodnie z takim samymi standardami, jak w przypadku zdjęć do dowodu lub paszportu).
Zadbaj o ubezpieczenie na zagraniczną podróż autem
Jeśli wybierasz się za granicę samochodem, musisz się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tylko o to, aby wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, ale także ubezpieczyć pojazd. Choć jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC, planując dalszą podróż, warto zadbać o dodatkową ochronę.
Jedną z opcji jest AC działające poza granicami kraju. Tego rodzaju ubezpieczenie chroni, gdy:
- dojdzie do kolizji z innym samochodem czy zwierzęciem,
- auto zostanie skradzione lub zniszczone (pożar, powódź, wandalizm).
Warto również zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia assistance, które zapewnia m.in.:
- naprawę samochodu na miejscu awarii,
- holowanie,
- samochód zastępczy.
W razie nieprzewidzianych zdarzeń pasażerowie mogą zostać przetransportowani do hotelu, a nawet do miejsca zamieszkania. Zanim wyjedziesz na upragnione wakacje, zadbaj zatem nie tylko o niezbędne formalności, ale także o bezpieczeństwo swoje i bliskich.
Przykład
Choć ubezpieczenia dobrowolne warto zakupić wraz z obowiązkowym OC, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. assistance nabyć w formule krótkoterminowej na konkretny wyjazd za granicę. Taka opcja również dostępna jest całkowicie online!
Co warto wiedzieć?
- Międzynarodowe prawo jazdy to dokument potwierdzający prawo do poruszania się samochodem poza granicami własnego kraju.
- Międzynarodowe prawo jazdy obowiązuje w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej.
- Tego rodzaju dokument potrzebny jest, gdy podróżujesz do krajów znajdujących się poza Unią Europejską.
- Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy w danym kraju obowiązuje międzynarodowe, polskie czy lokalne prawo jazdy.
- W sprawie wydania prawa jazdy międzynarodowego należy zgłosić się do starostwa powiatowego.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czym różni się polskie prawo jazdy od międzynarodowego?
Międzynarodowe prawo jazdy ma format A6, przypomina paszport. Tekst i symbole zapisane są kolorem czarnym. Stałe elementy to symbol PL, podpisy, pieczątki, informacja o podstawie prawnej, fotografia i dane kierowcy, a także oznaczenie kategorii.
Na jak długo wydawane jest międzynarodowe prawo jazdy?
Dokument jest ważny przez 3 lata. Nie może być jednak ważny dłużej niż dokument krajowy. Jeśli twoje uprawnienia stracą ważność za 2 lata, na tyle zostanie wystawione prawo jazdy międzynarodowe.
Gdzie międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane?
W niektórych krajach międzynarodowe prawo jazdy może nie być uznawane. Pewność możesz mieć co do państw, które podpisały wspomniane konwencje. W innym przypadku należy skontaktować się z ambasadą danego kraju i dopytać, jaki dokument będzie uprawniał do prowadzenia pojazdów i jak można się o niego starać.
Gdzie można złożyć wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy?
Wniosek o wydanie dokumentu należy złożyć w dowolnym starostwie powiatowym.