Podróż statkiem to ekscytująca przygoda – zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników rejsu. Zanim jednak wypłyniemy na szerokie wody, warto wiedzieć, jak przygotować się do tej formy podróży – szczególnie jeśli to nasz pierwszy raz na statku.

Wyjaśniamy, kiedy warto zachować szczególną ostrożność oraz co zabrać ze sobą. Podpowiadamy także, jak chronić siebie i najbliższych przed objawami choroby morskiej.

Jaki rejs wybrać? 

Przed wyruszeniem w podróż statkiem, warto nastawić się z góry, że będzie to zupełnie inny typ podróży niż samolotem, czy autem. Nie oznacza to jednak, że mniej komfortowy – nowoczesne jachty zapewniają warunki nie gorsze niż w luksusowych hotelach. Można liczyć na pomoc wykwalifikowanego zespołu pokładowego oraz liczne atrakcje w zależności od programu wycieczki. 

Statki różnią się między sobą przede wszystkim gabarytami i standardem, ale nie tylko. Różni je także liczba i specyfika dostępnych atrakcji oraz oferowanych usług. Przed zakupem wycieczki warto zwrócić na nie uwagę. Cześć nowoczesnych wycieczkowców to istne „pływające miasta” – z basenami, dyskotekami i restauracjami. Jeśli zależy nam na poznaniu nowych osób z całego świata, może to być świetny wybór. Jeśli jednak oczekujemy relaksu, ciszy i spokoju – warto poszukać ofert, które nie przyciągną imprezowiczów. 

Statki różnią się także wyposażeniem, powierzchnią kabin i apartamentów. Część z nich jest również lepiej dostosowana do potrzeb rodzin z dziećmi lub osób starszych. Podobnie jak w przypadku każdej innej wycieczki, przed zakupem rejsu również warto dokładnie zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem wypoczynku. 

Wskazówka! Ciekawą opcją dla kogoś, kto wybiera się na turystyczny rejs po raz pierwszy, mogą okazać się nieco tańsze rejsy, na które łatwo dotrzeć. Przykładem może być np. wycieczka po francuskiej Sekwanie organizowana przez serwis tanierejsowanie.pl. Za ośmiodniową przygodę, której cena obejmuje pełne wyżywienie (śniadanie w formie bufetu, obiad i kolacja), uroczyste kolacje powitalne i pożegnalne z załogą okrętu, zakwaterowanie, opłaty portowe i obsługę bagażową, a także udział w organizowanych pokładowych zabawach, zapłacimy 500 euro. 

Przykładowa oferta rejsu statkiem turystycznym: 

Biuro podróży 

Rainbow 

Nazwa 

Rejs po norweskich fiordach - Plenery Skandynawii 

Czas trwania rejsu 

9 dni 

Cena za osobę 

5 500 PLN 

Statek 

Costa Diadema**** 

Wyżywienie 

Śniadania, obiady, kolacje 

Co można zobaczyć? 

  • Stavanger - piękna starówka, klify granitowe 

  • Geiranger - w tym Droga Orłów 

  • Kopenhaga - miasto rowerów i Małej Syrenki 

Dodatkowe udogodnienia 

Aquapark/zjeżdżalnie 

Polski przewodnik na pokładzie 

Tak 

Czym jest zaokrętowanie i wyokrętowanie? 

Aby wakacyjny rejs statkiem turystycznym przebiegał sprawnie i - co najważniejsze - bezpiecznie, konieczne będzie prawidłowe zaokrętowanie i wyokrętowanie pasażerów i załogi

Zaokrętowanie - czyli innymi słowy cała procedura wejścia na statek wycieczkowy przed rejsem. To nie tylko ważne, ale i ściśle przestrzegana przez kapitana statku i członków załogi procedura. Godzina rozpoczęcia zaokrętowania podana jest w dokumentach podróży, które otrzymujemy od swoich turystycznych opiekunów.

W porcie należy stawić się do dwóch godzin przed rozpoczęciem podróży - to ważne, ponieważ w razie spóźnienia, statek niestety nie będzie na nas czekał. W porcie lub w dokumentach podróży otrzymamy także specjalne przywieszki do oznaczenia bagażu, który potem przekazać należy obsłudze. Dzięki temu załoga będzie mogła dostarczyć walizki bezpośrednio do naszej kabiny. Należy jednak pamiętać, by zostawić przy sobie bagaż podręczny z dokumentami niezbędnymi do odprawy. Szczegóły dotyczące tych ostatnich otrzymamy od organizatorów rejsu.

Najczęściej, do odprawy wystarczą paszport i dokumenty, które otrzymaliśmy w biurze podróży (jeśli potrzebne są inne dokumenty, np. wizy, na pewno otrzymasz taką informację od pracowników biura). Wszystkie dokumenty należy przekazać obsłudze w porcie. Ta dokładnie sprawdzi nasze dane i na tej podstawie wyda nam kartę pokładową. Po dopełnieniu formalności, pracownicy portu pokierują nas bezpośrednio na statek, na którym opiekę nad nami i innymi uczestnikami rejsu przejmuje załoga. 

Ważne! Wybierając rejs po krajach należących do Unii Europejskiej, wystarczy posiadać dowód osobisty. Warto jednak pamiętać, że wystarczy nawet krótka wizyta w jednym z portów spoza UE, aby konieczny był również paszport (nawet jeśli nie zamierzamy schodzić ze statku). 

Wyokrętowanie - analogicznie, jest to procedura opuszczania statku po zakończonym rejsie. W samym procesie nie ma nic skomplikowanego, a jego dokładny przebieg wraz ze wszelkimi szczegółami jest opisany w broszurze, którą załoga dostarczy do naszej kabiny podczas rejsu.

Najważniejsze rzeczy, o jakich trzeba pamiętać przed wyokrętowaniem? Przede wszystkim dzień przed końcem rejsu należy uregulować wszystkie opłaty i zapłacić rachunek w recepcji statku. Tam też otrzymamy plakietkę bagażową - podobną do tej, jaka na samym początku wyprawy oznaczała nasz bagaż. Po drugie, bagaż z odpowiednio wypełnioną plakietką ostatniej nocy należy wystawić przed kabinę, aby obsługa mogła sprawnie zabrać go i przetransportować do hali bagażowej. 

Pamiętaj! Bardzo ważne jest, aby dokładnie i - przede wszystkim – czytelnie wypełnić zawieszkę na bagaż. Najlepiej zrobić to drukowanymi literami, wpisując takie dane jak: imię i nazwisko, nr kabiny, nazwa statku, data oraz port zaokrętowania/wyokrętowania. 

Jakie dokumenty będą potrzebne na rejs statkiem? 

  • Dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty 

  • Paszport - wymagany w przypadku niektórych rejsów 

  • Karta identyfikacyjna - czyli w pewnym sensie również karta płatnicza obowiązująca podczas rejsu. Stanowi także zapis informacji dotyczących naszej rezerwacji podróży. 

  • Voucher - na nim znajduje się między innymi data i godzina stawienia się do odprawy na statek 

Co trzeba zabrać w rejs statkiem wycieczkowym?

  • Niezbędne dokumenty - konieczne dokumenty różnią się oczywiście w zależności od kraju lub krajów, do których płyniemy W przypadku rejsów po Morzu Bałtyckim, Śródziemnym, czy Północnym, wystarczy dowód osobisty lub paszport. Niektóre kraje wymagają jednak wizy. Warto to sprawdzić i wyrobić ją we własnym zakresie przed rozpoczęciem rejsu. Nie zawsze będzie to możliwe bezpośrednio na statku. 

  • Szczepienia obowiązkowe - w przypadku niektórych krajów tropikalnych szczepienia są obowiązkowe – bez względu na to, czy podróżujemy statkiem, czy samolotem. Warto o tym pamiętać i na czas udać się na szczepienie, aby na dzień przed podróżą nie dostarczać sobie dodatkowego stresu. W niektórych miejscach nadal konieczne będzie okazanie paszportu covidowego. 

  • Ubezpieczenie- dobre ubezpieczenie podróżne w przypadku rejsu statkiem jest po prostu niezbędne. Jeśli wycieczkę organizuje biuro podróży, turysta ma co prawda zapewnione ubezpieczenie w bardzo podstawowym zakresie, jednak w wielu przypadkach może ono okazać się niewystarczające. Warto więc zakupić – za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych – dodatkowe ubezpieczenie turystyczne i nie obawiać się, że w razie jakiejkolwiek kryzysowej sytuacji będziemy zdani sami na siebie. Najlepiej, jeśli polisa zabezpiecza przed kosztami leczenia i dodatkowymi wydatkami w razie zachorowania na COVID-19, konieczności odbywania kwarantanny, izolacji, czy choroby dziecka. 

  • Apteczka oraz osobiste przedmioty - jak nietrudno się domyślić, dostęp do lekarstw na statku będzie utrudniony. Bezwzględnie trzeba więc zabrać wszystkie lekarstwa, z których korzystamy na co dzień, najlepiej – z zapasem co najmniej na 1-2 dni. Jeśli korzystamy ze strzykawek, nietypowych akcesoriów higienicznych lub jakiejkolwiek aparatury medycznej, również należy zabrać je ze sobą. Warto też spakować podstawowe leki przeciwbólowe, środki przeciwko owadom itp. W dobie wygasającej, ale w wielu krajach wciąż trwającej epidemii COVID-19, warto mieć ze sobą także termometr, środku do dezynfekcji, leki na kaszel, a także pulsoksymetr.

  • Gotówka oraz karty płatnicze - bezpieczniej nie zabierać ze sobą zbyt dużej ilości gotówki. W większości krajów, w których się zatrzymamy, bez problemu zapłacimy standardowymi kartami płatniczymi. 

  • Odpowiednie ubranie - pogoda na morzu bywa bardzo kapryśna. Przydadzą się zarówno ubrania lekkie, jak i ciepłe swetry. Jeśli płyniemy na tzw. zimne wody warto zaopatrzyć się także w sztormiak – to specyficzny płaszcz z kapturem, połączony z ogrodniczkami. Świetnie chroni przed wiatrem i deszczem. Jeśli jednak wybieramy się w rejs egzotyczny, na tzw. ciepłe wody, powinna wystarczyć zwykła kurtka przeciwdeszczowa. Do chodzenia po pokładzie można też zabrać osobne obuwie. 

Uwaga! Warto zwrócić uwagę również na samą walizkę, czy torbę, w którą się pakujemy. W trakcie rejsów zwykle najbardziej praktyczne okazują się sportowe plecaki i miękkie, materiałowe torby. Walizki wykonane z twardych materiałów mogą być problematyczne do przechowywania podczas rejsu. 

Podróż statkiem – na co warto się przygotować? 

Organizator rejsu, nawet bardzo luksusowego, nie ma niestety wpływu na jedną rzecz – pogodę. Nie bez przyczyny zawsze warto zabierać ze sobą ubrania uwzględniające bardzo różne warunki atmosferyczne. Płynąc w rejs, trzeba przygotować się na to, że pogoda jednego dnia może być ciepła i słoneczna, aby za kilka godzin zamienić się w sztorm.

Nawet jednak, jeśli pogoda się popsuje, nie wpadajmy w panikę. Nowoczesne statki są bardzo bezpieczne, a katastrofy morskie lub inne niebezpieczne sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. 

Dresscode

Pozostając w temacie ubrań, warto też w ofercie rejsu doczytać, czy nie obowiązuje nas na pokładzie konkretny dresscode. Zdarza się to w przypadku rejsów bardziej luksusowych. Niedostosowanie się do niego nie spowoduje oczywiście żadnych konkretnych konsekwencji. Może jednak wpłynąć na samopoczucie podczas wycieczki. 

Dostęp do internetu

Warto też przygotować się na urlop od internetu. Dostęp do niego na otwartych wodach morza czy oceanu będzie zwykle niemożliwy. Nawet jeśli organizator rejsu zapewnia dostęp do Wi-Fi na pokładzie, zwykle będzie to oznaczało kontakt z Internetem bardzo powolnym, zawodnym i drogim. 

Płatności na statku

Należy także przygotować się na tzw. bezgotówkowy system opłat na statku. Dla osób podróżujących w ten sposób po raz pierwszy może on być zaskoczeniem. W praktyce ten system „płatności” sprowadza się do konieczności używania specjalnych kart, otrzymanych od organizatora rejsu. Pasażerowie dostają je w momencie zaokrętowania. Karty te są pełnią równocześnie funkcję płatniczą, identyfikacyjną oraz kluczy do kabiny. 

Choroba morska – jak się przed nią uchronić?

Wielu podróżników – nie bez przyczyny – przed wyruszeniem w rejs obawia się wystąpienia choroby morskiej. Na szczęście większość organizatorów przy ustalaniu tras wycieczek dba, aby rejsy odbyły się w terminach, gdy warunki atmosferyczne w danym regionie świata były jak najkorzystniejsze, a woda – możliwie spokojna.

Niestety, nie wszystko da się przewidzieć. Należy więc zabrać ze sobą lekarstwa, które zminimalizują potencjalne objawy choroby morskiej. Ich wybór trzeba oczywiście skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto dla warto też zadbać o dobre nawodnienie organizmu i odpowiednią ilość snu. W przypadku wystąpienia objawów nie należy natomiast chować się ze strachem do kabiny. Kontakt ze świeżym powietrzem bywa pomocny.

A co jeśli w przeszłości mieliśmy już poważne problemy z chorobą morską? W takim przypadku należy przemyśleć, czy rejs na pewno jest dobrym pomysłem. Podróż statkiem na być przede wszystkim przyjemnością. Konieczność stałego przyjmowania lekarstw może ją znacznie obniżyć.

Na co uważać podczas rejsu?

Choroba morska to nie jedyne potencjalne zagrożenie. Choć rejsy statkiem uchodzą za bardzo bezpieczne, podobnie jak w trakcie każdej innej wycieczki, warto uważać na kieszonkowców i złodziei. W rejsach dużymi wycieczkowcami może brać udział kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób. Nierozsądne byłoby więc założenie, że każdy ze współpasażerów jest uczciwy. Nigdy nie należy zostawiać kabiny otwartej, a pieniądze i dokumenty najlepiej mieć zawsze przy sobie.

Problematyczna bywa również pogoda. W trakcie sztormu lub jakichkolwiek innych nieprzewidywalnych zjawisk atmosferycznych należy bezwzględnie słuchać poleceń załogi statku i nie ryzykować w imię np. pięknych zdjęć burzy na morzu.

W przypadku luksusowych rejsów warto także uważać na... samą ofertę rejsu. Należy ją dokładnie przeczytać, aby mieć pewność, co zawiera się w ofercie, a za co należy ewentualnie dopłacić. W razie jakichkolwiek wątpliwości można dopytać obsługę. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek finansowych po powrocie do kraju.

Jakie atrakcje czekają na statku?

Każdy, kto kocha podróże, różnorodność i wygodę, choć raz w życiu powinien spróbować rejsu statkiem. Wbrew pozorom taka forma wypoczynku nie musi być ani trudna do zorganizowania ani bardziej kosztowna niż tradycyjne wakacje. Dlatego też podróżowanie statkiem z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich turystów. 

Najbardziej oczywistą, ale i jedną z najważniejszych atrakcji związanych z takim stylem podróżowania jest niepowtarzalna atmosfera i niezapomniane widoki w zasadzie podczas całego kursu. 

To jednak nie wszystko - rejs statkiem oszczędza bowiem także czas potrzebny na dotarcie do poszczególnych punktów podróży (płyniemy jednym statkiem do konkretnych celów na mapie, bez konieczności organizowana samodzielnego transportu czy przesiadek). Co za tym idzie, oszczędzamy również pieniądze, które w przypadku innej formy podróżowania wydalibyśmy na dodatkowe bilety. 

Inną niekwestionowaną zaletą rejsów jest komfort i możliwość korzystania z wielu atrakcji w zasadzie bez schodzenia z pokładu. Wszystkie statki wycieczkowe zapewniają bowiem wygodne noclegi w kabinach 1,2 lub 3 osobowych, z balkonami lub bez, po stronie wewnętrznej, jak i zewnętrznej, z przystosowanymi łazienkami i WC. 

Warto przy tym pamiętać, że obecne w zasadzie standardem stały się dostępne dla pasażerów udogodnienia, które dorównują ofertom pięciogwiazdkowych hoteli. Dzięki temu nawet zwykłe podróże gwarantują szeroki wybór atrakcji, takich jak teatry, kasyna, kluby nocne, baseny, czy boiska sportowe. Po całodniowym zwiedzaniu ciekawych miast i portów, pasażerowie mogą więc w spokoju poddać się relaksowi na statku pełnym różnorodnych możliwości odpoczynku, w akompaniamencie fal i i świetle księżyca. 

Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem – jak je wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem należy wybierać według podobnych kryteriów jak w przypadku „standardowej” wycieczki. Tutaj także priorytetem jest przecież bezpieczeństwo podróżnika. Dobre ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem musi zawierać co najmniej: 

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa - oczywiście im wyższa będzie jego suma gwarantowana – tym lepiej. Każda wizyta u lekarza na pokładzie statku jest płatna. Dobrze jest więc zadbać, aby później móc rozliczyć te koszty z towarzystwem ubezpieczeniowym. 

  • Ochrona w razie zachorowania na COVID-19 - obecnie - choć pandemia w wielu miejscach powoli wygasa - warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia KL w związku z zachorowanie na COVID-19. Istotne będzie również ubezpieczenie w razie konieczności odbywania kwarantanny, izolacji, opieki nad dzieckiem w związku z zachorowaniem, czy powrót do kraju. 

  • Pakiet Assistance- będzie bardzo przydatny, jeśli w takcie rejsu zajdzie konieczność skorzystania z pomocy np. tłumacza czy prawnika. 

  • OC w życiu prywatnym - dzięki temu ubezpieczeniu możemy liczyć na pokrycie kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. 

  • Ubezpieczenie NNW - zapewni wypłatę odszkodowania, jeśli ubezpieczony w trakcie rejsu padnie ofiarą nieszczęśliwego wypadku. 

Ubezpieczenie można oczywiście dodatkowo rozszerzyć o elementy dostosowane do potrzeb konkretnego turysty. O co warto zadbać? 

  • Ubezpieczenie bagażu- będzie szczególnie ważne, jeśli na rejs statkiem zabieramy np. kosztowną elektronikę, czy sprzęt, np. sportowy. 

  • Klauzula alkoholowa - jeśli zamierzamy - także w trakcie podróży - spożywać alkohol, warto do ubezpieczenia dokupić klauzulę alkoholową, która zabezpieczy nas na wypadek zdarzeń do których dojdzie, kiedy będziemy pod wpływem alkoholu. 

  • Odwołanie wyjazdu - dla niektórych turystów ważna będzie również możliwość rezygnacji z rejsu – wówczas warto dokupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji. 

  • Choroby przewlekłe - należy także pamiętać, że osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, muszą także wykupić dodatkową klauzulę. 

 

Niektórzy ubezpieczyciele mogą uznać rejs statkiem za kategorię należącą do sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Przed zakupem koniecznie trzeba to sprawdzić - bo wówczas konieczne będzie rozszerzenie ochrony. Informacje na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Ubezpieczenie na rejs statkiem - ile to kosztuje?

Przed zakupem polisy na rejs statkiem warto porównać oferty. Zdarza się, że ubezpieczyciele oferują podobne zakresy ubezpieczenia w różnych cenach. Nie warto przepłacać! Rozsądniej jest skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który uwzględnia oferty kilkunastu zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych opcji.

Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
139 693 zł
Ratownictwo
23 282 zł
Bagaż
1 397 zł
65,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 13 969 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
123,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
154,70 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
91,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem
Europa Ubezpieczenia
65,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
139 693 zł
Ratownictwo
23 282 zł
Bagaż
1 397 zł
Dodatkowo: NNW: 13 969 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Generali
123,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
154,70 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Proama
91,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19

Polisa na rejs statkiem w ciągu kilkunastu minut zostaje dostarczona na wskazany przez ubezpieczonego adres e-mail. Szybko, bezpiecznie bez zbędnych formalności – aby rejs statkiem przyniósł wyłącznie dobre wspomnienia!

Co warto wiedzieć?

  1. Przed zakupem biletu na rejs, warto dowiedzieć się więcej, co oferuje organizator.
  2. Na statek koniecznie trzeba zabrać odpowiednie dokumenty, ubrania na każdy rodzaj pogody, lekarstwa, gotówkę, karty płatnicze oraz zaświadczenie o szczepieniach.
  3. Warto zabezpieczyć się na wypadek choroby morskiej.
  4. Ubezpieczenie na rejs statkiem powinno zapewniać koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC oraz dodatkowe rozszerzenia.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czym się różni zaokrętowanie od wyokrętowania?

    Zaokrętowanie to innymi słowy wpuszczenie pasażerów rejsu na statek oraz zakwaterowanie ich w odpowiednich dla rezerwacji kajutach. Wyokrętowanie to natomiast ogólnie ujęta procedura opuszczenia statku. Zaokrętowanie rozpoczyna cały rejs wycieczkowy, wyokrętowanie go kończy.  ​​​​​​

  2. Jaki bagaż można zabrać na statek?

    Na rejs statkiem możemy zabrać ze sobą tyko (lub aż) dwie sztuki rejestrowanego bagażu (co w praktyce oznacza dwie spore walizki lub duże torby) a także bagaż podręczny. 

  3. Czego nie wolno przewozić statkiem?

    Na statek pasażerski nie można wnosić przedmiotów uznawanych za niebezpieczne, takich jak np. żelazko, scyzoryk, czy czajnik elektryczny. Na pokład statku nie można zabierać ze sobą również żywności, napojów (w tym przede wszystkim napojów alkoholowych i innych substancji odurzających), a także materiałów łatwopalnych.