Podróż statkiem to ekscytująca przygoda – zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników rejsu. Zanim jednak wypłyniemy na szerokie wody, warto wiedzieć, jak przygotować się do tej formy podróży – szczególnie jeśli to nasz pierwszy raz na statku.

Wyjaśniamy, kiedy warto zachować szczególną ostrożność oraz co zabrać ze sobą. Podpowiadamy także, jak chronić siebie i najbliższych przed objawami choroby morskiej.

Specyfika rejsu – w dzisiejszych czasach każdy znajdzie rejs dla siebie

Przed wyruszeniem w podróż statkiem, warto nastawić się z góry, że będzie to zupełnie inny typ podróży niż samolotem, czy autem. Nie oznacza to jednak, że mniej komfortowy – nowoczesne jachty zapewniają warunki nie gorsze niż w luksusowych hotelach. Można liczyć na pomoc wykwalifikowanego zespołu pokładowego oraz liczne atrakcje w zależności od programu wycieczki.

Statki różnią się między sobą przede wszystkim gabarytami i standardem, ale nie tylko. Różni je także liczba i specyfika dostępnych atrakcji oraz oferowanych usług. Przed zakupem wycieczki warto zwrócić na nie uwagę. Cześć nowoczesnych wycieczkowców to istne „pływające miasta” – z basenami, dyskotekami i restauracjami. Jeśli zależy nam na poznaniu nowych osób z całego świata, może to być świetny wybór. Jeśli jednak oczekujemy relaksu, ciszy i spokoju – warto poszukać ofert, które nie przyciągną imprezowiczów.

Statki różnią się także wyposażeniem, powierzchnią kabin i apartamentów. Część z nich jest również lepiej dostosowana do potrzeb rodzin z dziećmi lub osób starszych. Podobnie jak w przypadku każdej innej wycieczki, przed zakupem rejsu również warto dokładnie zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem wypoczynku.

Co trzeba zabrać w rejs statkiem wycieczkowym?

Pakując walizkę na wymarzony rejs, koniecznie trzeba pamiętać o:

 • Niezbędnych dokumentach. Konieczne dokumenty różnią się oczywiście w zależności od kraju lub krajów, do których płyniemy W przypadku rejsów po Morzu Bałtyckim, Śródziemnym, czy Północnym, wystarczy dowód osobisty lub paszport. Niektóre kraje wymagają jednak wizy. Warto to sprawdzić i wyrobić ją we własnym zakresie przed rozpoczęciem rejsu. Nie zawsze będzie to możliwe bezpośrednio na statku.
 • Szczepieniach obowiązkowych. W przypadku niektórych krajów tropikalnych szczepienia są obowiązkowe – bez względu na to, czy podróżujemy statkiem, czy samolotem. Warto o tym pamiętać i na czas udać się na szczepienie, aby na dzień przed podróżą nie dostarczać sobie dodatkowego stresu. 
 • Ubezpieczeniu. Dobre ubezpieczenie podróżne w przypadku rejsu statkiem jest po prostu niezbędne. Jeśli wycieczkę organizuje biuro podróży, turysta ma co prawda zapewnione ubezpieczenie w bardzo podstawowym zakresie, jednak w wielu przypadkach może ono okazać się niewystarczające. Warto więc zakupić – za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych – dodatkowe ubezpieczenie turystyczne i nie obawiać się, że w razie jakiejkolwiek kryzysowej sytuacji będziemy zdani sami na siebie.
 • Lekarstwach i przedmiotach osobistych. Jak nietrudno się domyślić, dostęp do lekarstw na statku będzie utrudniony. Bezwzględnie trzeba więc zabrać wszystkie lekarstwa, z których korzystamy na co dzień, najlepiej – z zapasem co najmniej na 1-2 dni. Jeśli korzystamy ze strzykawek, nietypowych akcesoriów higienicznych lub jakiejkolwiek aparatury medycznej, również należy zabrać je ze sobą. Warto też spakować podstawowe leki przeciwbólowe, środki przeciwko owadom itp.
 • Pieniądzach i kartach płatniczych. Bezpieczniej nie zabierać ze sobą zbyt dużej ilości gotówki. W większości krajów, w których się zatrzymamy, bez problemu zapłacimy standardowymi kartami płatniczymi.
 • Ubraniach na różną pogodę. Pogoda na morzu bywa bardzo kapryśna. Przydadzą się zarówno ubrania lekkie, jak i ciepłe swetry. Jeśli płyniemy na tzw. zimne wody warto zaopatrzyć się także w sztormiak – to specyficzny płaszcz z kapturem, połączony z ogrodniczkami. Świetnie chroni przed wiatrem i deszczem. Jeśli jednak wybieramy się w rejs egzotyczny, na tzw. ciepłe wody, powinna wystarczyć zwykła kurtka przeciwdeszczowa. Do chodzenia po pokładzie można też zabrać osobne obuwie.

UWAGA: warto zwrócić uwagę również na samą walizkę, czy torbę, w którą się pakujemy. W trakcie rejsów zwykle najbardziej praktyczne okazują się sportowe plecaki i miękkie, materiałowe torby. Walizki wykonane z twardych materiałów mogą być problematyczne do przechowywania podczas rejsu.

Podróż statkiem – na co warto się przygotować?

Organizator rejsu, nawet bardzo luksusowego, nie ma niestety wpływu na jedną rzecz – pogodę. Nie bez przyczyny zawsze warto zabierać ze sobą ubrania uwzględniające bardzo różne warunki atmosferyczne. Płynąc w rejs, trzeba przygotować się na to, że pogoda jednego dnia może być ciepła i słoneczna, aby za kilka godzin zamienić się w sztorm. Nawet jednak, jeśli pogoda się popsuje, nie wpadajmy w panikę. Nowoczesne statki są bardzo bezpieczne, a katastrofy morskie lub inne niebezpieczne sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Pozostając w temacie ubrań, warto też w ofercie rejsu doczytać, czy nie obowiązuje nas na pokładzie konkretny dress-code. Zdarza się to w przypadku rejsów bardziej luksusowych. Niedostosowanie się do niego nie spowoduje oczywiście żadnych konkretnych konsekwencji. Może jednak wpłynąć na samopoczucie podczas wycieczki.

Warto też przygotować się na urlop od... Internetu. Dostęp do niego na otwartych wodach morza czy oceanu będzie zwykle niemożliwy. Nawet jeśli organizator rejsu zapewnia dostęp do Wi-Fi na pokładzie, zwykle będzie to oznaczało kontakt z Internetem bardzo powolnym, zawodnym i drogim.

Należy także przygotować się na tzw. bezgotówkowy system opłat na statku. Dla osób podróżujących w ten sposób po raz pierwszy może on być zaskoczeniem. W praktyce ten system „płatności” sprowadza się do konieczności używania specjalnych kart, otrzymanych od organizatora rejsu. Pasażerowie dostają je w momencie zaokrętowania. Karty te są pełnią równocześnie funkcję płatniczą, identyfikacyjną oraz kluczy do kabiny.

Choroba morska – jak się przed nią uchronić?

Wielu podróżników – nie bez przyczyny – przed wyruszeniem w rejs obawia się wystąpienia choroby morskiej. Na szczęście większość organizatorów przy ustalaniu tras wycieczek dba, aby rejsy odbyły się w terminach, gdy warunki atmosferyczne w danym regionie świata były jak najkorzystniejsze, a woda – możliwie spokojna.

Niestety, nie wszystko da się przewidzieć. Należy więc zabrać ze sobą lekarstwa, które zminimalizują potencjalne objawy choroby morskiej. Ich wybór trzeba oczywiście skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto dla warto też zadbać o dobre nawodnienie organizmu i odpowiednią ilość snu. W przypadku wystąpienia objawów nie należy natomiast chować się ze strachem do kabiny. Kontakt ze świeżym powietrzem bywa pomocny.

A co jeśli w przeszłości mieliśmy już poważne problemy z chorobą morską? W takim przypadku należy przemyśleć, czy rejs na pewno jest dobrym pomysłem. Podróż statkiem na być przede wszystkim przyjemnością. Konieczność stałego przyjmowania lekarstw może ją znacznie obniżyć.

Na co uważać podczas rejsu?

Choroba morska to nie jedyne potencjalne zagrożenie. Choć rejsy statkiem uchodzą za bardzo bezpieczne, podobnie jak w trakcie każdej innej wycieczki, warto uważać na kieszonkowców i złodziei. W rejsach dużymi wycieczkowcami może brać udział kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób. Nierozsądne byłoby więc założenie, że każdy ze współpasażerów jest uczciwy. Nigdy nie należy zostawiać kabiny otwartej, a pieniądze i dokumenty najlepiej mieć zawsze przy sobie.

Problematyczna bywa również pogoda. W trakcie sztormu lub jakichkolwiek innych nieprzewidywalnych zjawisk atmosferycznych należy bezwzględnie słuchać poleceń załogi statku i nie ryzykować w imię np. pięknych zdjęć burzy na morzu.

W przypadku luksusowych rejsów warto także uważać na... samą ofertę rejsu. Należy ją dokładnie przeczytać, aby mieć pewność, co zawiera się w ofercie, a za co należy ewentualnie dopłacić. W razie jakichkolwiek wątpliwości można dopytać obsługę. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek finansowych po powrocie do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem – jak je wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem należy wybierać według podobnych kryteriów jak w przypadku „standardowej” wycieczki. Tutaj także priorytetem jest przecież bezpieczeństwo podróżnika.

Dobre ubezpieczenie turystyczne na rejs statkiem musi zawierać co najmniej:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa. Czym wyższa suma – tym lepiej. Każda wizyta u lekarza na pokładzie statku jest płatna. Dobrze jest więc zadbać, aby później móc rozliczyć te koszty z towarzystwem ubezpieczeniowym.
 • OC w życiu prywatnym. Dzięki temu ubezpieczeniu możemy liczyć na pokrycie kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej.
 • Ubezpieczenie NNW. Zapewni wypłatę odszkodowania, jeśli ubezpieczony w trakcie rejsu padnie ofiarą nieszczęśliwego wypadku.
 • Pakiet Assistance. Będzie bardzo przydatny, jeśli w takcie rejsu zajdzie konieczność skorzystania z pomocy np. tłumacza czy prawnika.

Ubezpieczenie można oczywiście dodatkowo rozszerzyć o elementy dostosowane do potrzeb konkretnego turysty. Dodatkowo ubezpieczyć można m.in. bagaż, co będzie szczególnie ważne, jeśli zabieramy np. kosztowną elektronikę. Dla niektórych turystów ważna będzie również możliwość rezygnacji z rejsu – wówczas warto dokupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Należy także pamiętać, że osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, muszą także wykupić dodatkową klauzulę.

Uwaga! Niektórzy ubezpieczyciele mogą uznać rejs statkiem za kategorię należącą do sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Wówczas konieczne będzie rozszerzenie ochrony. Informacje na ten temat można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Przed zakupem polisy na rejs statkiem warto porównać oferty. Zdarza się, że ubezpieczyciele oferują podobne zakresy ubezpieczenia w różnych cenach. Nie warto przepłacać! Rozsądniej jest skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który uwzględnia oferty kilkunastu zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisa na rejs statkiem w ciągu kilkunastu minut zostaje dostarczona na wskazany przez ubezpieczonego adres e-mail. Szybko, bezpiecznie bez zbędnych formalności – aby rejs statkiem przyniósł wyłącznie dobre wspomnienia!

Co warto wiedzieć?

 1. Przed zakupem biletu na rejs, warto dowiedzieć się więcej, co oferuje organizator.
 2. Na statek koniecznie trzeba zabrać odpowiednie dokumenty, ubrania na każdy rodzaj pogody, lekarstwa, gotówkę, karty płatnicze oraz zaświadczenie o szczepieniach.
 3. Warto zabezpieczyć się na wypadek choroby morskiej.
 4. Ubezpieczenie na rejs statkiem powinno zapewniać koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC oraz dodatkowe rozszerzenia.