Wybierając się na urlop do egzotycznych krajów, turyści często bagatelizują choroby tropikalne. Tymczasem z roku na rok wśród Polaków wzrasta liczba zachorowań na malarię, gorączkę denga, a także wirusowe zapalenie wątroby. Żeby uchronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami, należy zadbać o odpowiednie szczepienia i ubezpieczenie turystyczne.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na malarię choruje nawet ćwierć miliarda ludzi rocznie, a 2 miliony to przypadki śmiertelne.Zdecydowana większość chorujących to mieszkańcy obszarów tropikalnych, ale wśród zarażonych zdarzają się też obcokrajowcy. Najczęstszym powodem zachorowań jest brak odpowiedniej profilaktyki, a także spóźniona diagnoza i leczenie. Sprawdziliśmy, jak ich uniknąć podczas egzotycznych wakacji.

Czym są choroby tropikalne?

Choroby tropikalne - jak sugeruje sama nazwa - to te, na które narażeni jesteśmy podczas pobytu w krajach o tropikalnym lub subtropikalnym klimacie. Najczęściej wywoływane są przez grzyby, bakteria, a także pasożyty.

Przenoszą się poprzez wektory, czyli różnego rodzaju insekty, jak na przykład komary, kleszcze, pająki, czy muchy. Do zarażenia może dojść również przez spożycie zanieczyszczonej wody pitnej lub żywności zawierającej bakterie czy wirusy.

Poza klimatem, rozwojowi chorób tropikalnych sprzyjają złe warunki higieniczne, a także niski poziom służby zdrowia i zła sytuacja ekonomiczna. Najczęściej występują one w krajach Ameryki Południowej i Środkowej, w Afryce Centralnej a także w Azji Południowo-Wschodniej.

Niektóre ze wspomnianych chorób są charakterystyczne dla danego regionu, inne natomiast występują powszechnie.

Choroby tropikalne - gdzie i na co można zachorować?

Przed wyjazdem w rejony tropikalne i subtropikalne należy upewnić się, jak duże zagrożenie konkretnymi chorobami występuje w danym kraju. Ministerstwa zdrowia w poszczególnych państwach publikują nawet dokładne mapy, obrazujące w których częściach kraju występuje realne zagrożenie zachorowaniem. Jeszcze skuteczniejszą metodą jest wizyta u lekarza medycyny podróży.

Zagrożenie niektórymi chorobami zwiększa się w konkretnych porach roku. Jest to najczęściej pora deszczowa, podczas której będące nosicielami insekty mają lepsze warunki do rozrodu.

Najczęstszymi chorobami tropikalnymi są:

  • malaria,
  • dur brzuszny,
  • zika i japońskie zapalenie mózgu,
  • denga.

Największymi ogniskami tych chorób są Afryka Centralna, Azja Południowo-Wschodnia, a także Ameryka Południowa i Środkowa. Do zakażenia może dojść poprzez ukąszenie egzotycznych odmian komarów, a także poprzez kontakt z zakażoną wodą i pożywieniem. 

Nie każda choroba egzotyczna charakteryzuje się jednak taką samą częstotliwością występowania. To, która z nich może stanowić dla nas zagrożenie podczas egzotycznego urlopu jest uzależnione przede wszystkim od docelowego miejsca wyjazdu.

Można natomiast wyróżnić kilka – poza wspomnianymi już - chorób, z którymi spotykamy się najczęściej podczas tropikalnych podróży:

  • Żółta gorączka (febra)

  • Błonica

  • Tężec

  • Polio

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A

  • Choroba meningokokowa

  • Kleszczowe zapalenie mózgu

  • Wścieklizna

  • Tężec

  • Krztusiec

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B

  • Poliomyelitis

Malaria

Malaria nazywana także zimnicą to choroba pasożytnicza. Wywołują ją pierwotniaki, przenoszone przez niektóre gatunki komarów. Występuje tylko w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Jej ogniska można znaleźć w prawie każdym państwie na półkuli południowej, na terenie Turcji, Egiptu, czy Maroko, które są bardzo popularnymi kierunkami podróży wśród Polaków. 

Ze względu na zimniejszy klimat, malaria nie rozprzestrzenia się m.in. w Europie. Okres wylęgania się malarii trwa 7 dni - w tym czasie zarażony może nie zauważyć żadnych objawów. Późniejsze symptomy bardzo przypominają grypę.

U chorych najczęściej obserwuje się gorączkę z dreszczami, osłabienie, biegunkę, a także bóle mięśni i głowy. Jeśli zauważymy wspomniane objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli wróciliśmy już do kraju. Ciężka odmiana malarii może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. 

Denga

Inną chorobą przenoszoną przez komary jest denga. Te wirusowe zakażenie również powoduje gorączkę, bóle głowy i mięśni. Czasami zdarza się również wysypka, a także zapalenie spojówek. Na ogół denga jest nieco mniej niebezpieczna od malarii, ale w przypadku ciężkiej postaci tej choroby, może być ona nawet śmiertelna.

Nie istnieją leki antywirusowe, chroniące przed dengą. Popularny jest jednak mit, że ten, kto raz zachorował na tę chorobę, w ciągu najbliższych lat już nie może zachorować (ze względu na zwiększoną odporność). Tymczasem przebycie dengi, uodparnia organizm na tylko jeden z czterech jej rodzajów, a podróżnik wciąż może zachorować na jedną z pozostałych trzech odmian. 

Dur brzuszny

Dur brzuszny to choroba zakaźna przewodu pokarmowego. Zarazić nią można się poprzez wodę i jedzenie, które miały kontakt z nosicielami. Typowe objawy to bardzo wysoka gorączka (ok. 40 stopni Celsjusza), kaszel, krwotoki z nosa, bóle brzucha, a w późniejszych fazach choroby krwotoki układu pokarmowego.

Dur brzuszny czasami mylony jest na początku ze zwykłym zatruciem pokarmowym, co opóźnia zgłoszenie się chorego do szpitala. Głównymi ogniskami tej choroby są kraje Azji Południowej (np. Nepal, Sri Lanka, czy Indie), Ameryki Południowej (np. Peru, Boliwia), Azji Południowo-Wschodniej (np. Indonezja, Wietnam), oraz w Afryki Północnej i Zachodniej.

Obecnie jedynym obowiązkowym szczepieniem jest to przeciwko żółtej febrze, zwanej też żółtą gorączką. Choroba ta występuje w części państw Ameryki Południowej i Afryki. W niektórych z tych krajów brak dokumentów potwierdzających szczepienie, może spowodować odmowę wydania pozwolenia na wjazd. Zdarza się także, że takie osoby są poddawane przymusowej kwarantannie i szczepieniu.

Jakie są obowiązkowe szczepienia w tropikalnych krajach? 

Podróżując do niektórych tropikalnych krajów turysta ma obowiązek ubezpieczyć się na niektóre choroby. W takim przypadku przy przekraczaniu granicy musi okazać Międzynarodową Książeczkę Szczepień (tzw. „żółtą książeczkę”), której zawartość zostanie sprawdzona przez upoważnionych do tego urzędników.

Szczepienia obowiązkowe w krajach egzotycznych

Choroby

Państwa

Żółta gorączka (febra)

Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair

Szczepionka meningokokowa (A+C)

Arabia Saudyjska, Armenia, Libia, Gambia

Błonica

Gabon

Tężec

Gabon

Polio

Gabon

Czy wymagane są obowiązkowe szczepienia na wyjazd do danego kraju

Jakie są nieobowiązkowe szczepienia?

Zarówno szczepienia przeciwko dendze, jak i malarii nie są dostępne w Polsce ze względu na wątpliwości związane z efektem ich działania. Przed malarią można próbować się bronić, zażywając specjalne leki antymalaryczne (przed i w trakcie podróży). Natomiast szczepionkę przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu w większości przypadków trzeba sprowadzać zza granicy, co znacznie zwiększa koszty jej wykonania. 

Uodpornienie się na wspomniane choroby może zająć organizmowi dużo czasu. Dlatego najlepiej dokonać szczepień ok. 8 tygodni przed planowaną podróżą. Oczywiście, zdarzają się oferty typu last minute. W celu przyspieszenia procedury należy skontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej. Czasami można skorzystać z mniej skutecznych, ale szybszych sposobów takich jak np. podawanie mniejszych ilości szczepionki. 

Pamiętajmy jednak, że rodzaj szczepień zależy nie tylko od tego, gdzie wyjeżdżamy, ale także jak zamierzamy spędzać tam czas. Osoby planujące piesze wędrówki w terenach zalesionych bądź wybierające się w rejony wiejskie, powinny w szczególności zaszczepić się przeciwko chorobom przenoszonym przez insekty. Dokładne informacje o potrzebnych szczepieniach można zdobyć u lekarza medycyny tropikalnej.

Do szczepień nieobowiązkowych, ale najczęściej zalecanych należą głównie:

  • Żółta gorączka

  • Dur brzuszny

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A

  • Choroba meningokokowe

  • Kleszczowe zapalenie mózgu

  • Japońskie zapalenie mózgu

  • Wścieklizna

  • Tężec

  • Błonica

  • Krztusiec

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B

  • Poliomyelitis

Jak bezpiecznie podróżować po tropikach?

Jak uchronić się przed groźnymi chorobami? Przede wszystkim należy dbać o swoją higienę osobistą: np. myć ręce przed każdym posiłkiem (najlepiej w wodzie butelkowanej). Ryzykowne może być także jedzenie i picie produktów sprzedawanych na ulicy. W takich punktach gastronomicznych często nie przestrzega się zasad higieny, a woda przeznaczona na lód może pochodzić z niepewnego źródła. 

Warto również zwracać uwagę na stan surowych produktów, zanim zostaną przygotowane (np. czy owoce, warzywa albo mięso znajdowało się w lodówce) - ze względu na wysokie temperatury wiele z nich może okazać się zepsutych, co sprzyja rozwojowi bakterii. 

Należy również chronić się przed insektami. Podczas zakupu repelentów zwróćmy uwagę na ich skład. Skuteczne środki przeciw insektom powinny zawierać jak najwięcej związku chemicznego oznaczonego jako DEET, który jako jedyny sprawia, że przestajemy być atrakcyjni m.in. dla komarów i kleszczy.

Uwaga! Warto używać moskitier, a także zakrywać jak największą powierzchnię ciała wieczorami i rano. Nie należy też dotykać ani zbliżać się do dzikich zwierząt, ponieważ to one bardzo często są nosicielami groźnych chorób. 

Co powinna zawierać apteczka na podróż do krajów tropikalnych?

Wyjeżdżając na wakacje do krajów egzotycznych, musimy zadbać również o właściwe wyposażenie apteczki. Większość tropikalnych destynacji posiada oczywiście dostęp do najważniejszych leków i środków higienicznych, ale nie można zapominać, że w krajach rozwijających się większość lekarstw nie posiada rejestracji.

Uwaga! Najważniejsze medykamenty lepiej kupić jeszcze w Polsce i zabrać ze sobą na wyjazd.

Nie można zapomnieć również o opatrunkach i najważniejszych kosmetykach, które zagwarantują skuteczną ochronę w trakcie podróży. Najważniejsze elementy wyposażenia apteczki w trakcie podróży do tropikalnych krajów są:

  • Leki przeciwbiegunkowe

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

  • Leki przeciwalergiczne

  • Maści przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne

  • Antybiotyki i leki na receptę

  • Środki do dezynfekcji

  • Kremy z filtrem

  • Środki na oparzenia słoneczne

  • Plastry opatrunkowe

W dobie pandemii Covid-19  bardzo ważne jest także dbanie o czystość w podróży oraz o zachowanie podstawowych środków ochrony. Szczególną uwagę zwracać należy na czystość i higienę. Najważniejsze jest częste mycie rąk, a także ograniczenie dotykania powierzchni, na których mogą osadzać się wirusy i bakterie.

Zaleca się również ograniczenie dotykania oczu, ust i okolic twarzy. W każdą podróż zawsze warto zabrać ze sobą nasączane chusteczki lub żel antybakteryjny oraz maseczkę jednorazową.

Równie ważne jest zachowanie dystansu, zwłaszcza w przestrzeniach publicznych i w dużych skupiskach ludzi. Tam, gdzie jest ich najwięcej, na przykład w publicznych środkach transportu, na zorganizowanych imprezach, czy w miejscach typowo turystycznych, trzeba pamiętać o zasłanianiu nosa i ust.

Czy ubezpieczenie jest wymagane w krajach tropikalnych?

Niektóre kraje egzotyczne wymagają od turystów zagranicznych ważnego ubezpieczenia na podróż. Polisę trzeba posiadać podróżując na przykład do wybranych krajów azjatyckich, takich jak Indie, Nepal, Iran, Afganistanu i Timoru Wschodniego.

Warto jednak pamiętać, że w dobie pandemii niektóre kraje - jak na przykład Jordania - wymagają od przyjezdnych ważnej polisy turystyczne w związku z epidemią COVID-19. Informacje o tym, jakie dokumenty są niezbędne aby przekroczyć granicę danego kraju, można znaleźć na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych?

Ubezpieczenie na wyjazd to obowiązkowy element każdej, zwłaszcza tej zagranicznej podróży. Jest ono tym bardziej istotne, jeśli planujemy odwiedzić typowo tropikalne kraje. Egzotyczne zakątki świata kryją w sobie bowiem wiele niebezpieczeństw innych niż ma to miejsce w przypadku państw o zbliżonym do naszego klimacie. Są to przede wszystkim zagrożenia o podłożu biologicznym.

 

Jeśli planujemy egzotyczny urlop, powinniśmy wykupić odpowiednia polisę turystyczną. W takich okolicznościach nie tylko bowiem nagły wypadek czy inne nieprzewidziane zdarzenie skutkujące koniecznością leczenia, ale także – a nawet przede wszystkim - choroba tropikalna, mogą w jednej chwili zmienić wymarzone wakacje w długą i bardzo kosztowną rekonwalescencję. Komplikacje jakie towarzyszą tropikalnym chorobom mogą natomiast okazać się długotrwałe, poważne i wymagające drogiego leczenia.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Co więcej, na  terenie egzotycznych państw turyści nie są objęci ochroną jaką zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Oznacza to, że w przypadku zachorowania na jedną ze wspomnianych chorób, wszelkie wydatki związane z leczeniem, pobytem w szpitalu, a także transportem medycznym, osoba nie posiadająca ubezpieczenia będzie musiała pokryć w całości z własnej kieszeni.

Dobra polisa turystyczna na podróż w tropiki powinna zawierać w sobie kilka najważniejszych elementów, takich jak:

  • Koszty leczenia - w przypadku wyjazdów do krajów egzotycznych ich gwarantowana suma nie powinna być niższa niż 50 tysięcy euro. To jeden z ważniejszych elementów każdej polisy turystycznej. Wykupując ubezpieczenie kosztów leczenia, unikniemy bardzo wysokich wydatków związanych wszelkimi działaniami medycznymi, takimi jak wizyty lekarskie, hospitalizacja, specjalistyczne zabiegi, opatrunki czy leki. W wielu krajach tropikalnych publiczna służba zdrowia nie jest zbyt rozwinięta i nie stoi na europejskim poziomie. W przypadku poważnej choroby najczęściej trzeba więc skorzystać z opieki prywatnej, która jest płatna i może skutkować koniecznością ponoszenia naprawdę wysokich kosztów. Dla przykładu, jedna doba spędzona w szpitalu w Angoli może kosztować nawet 2000 dolarów.

  • Transport medyczny - jeśli przytrafi nam się nieszczęście i będziemy musieli skorzystać z medycznego transportu, może to dotkliwie odbić się na naszej kieszeni. Wykupując odpowiednią polisę, zabezpieczymy się przed ponoszeniem tego typu kosztów.

  • Transport poszkodowanego do kraju – bardzo ważny element każdego ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd, szczególnie jeśli mowa o podróżach do dalekich krajów. Przewóz poszkodowanej lub chorej osoby do Polski z najdalszych zakątków świata może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - to kolejny niezbędny element polisy na zagraniczny wyjazd. Dzięki niemu będziemy mogli uniknąć wysokich kosztów związanych z konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków, które mogą przytrafić nam się w trakcie urlopu. Doznanie uszczerbku na zdrowiu oraz będącego skutkiem tego leczenia czy rehabilitacja nie obciążą naszej kieszeni, jeśli przed wyjazdem wykupimy odpowiednią polisę.

  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) - zabezpieczy przed finansowymi konsekwencjami sytuacji oraz zdarzeń, do których dojdzie z naszej winy i w wyniku których ucierpią osoby trzecie. Taka polisa pokryje na przykład koszt leczenia lub rehabilitacji osób, które doznają szkody w wyniku spowodowanego przez nas wypadku.

  • Assistance - pozwoli objąć ubezpieczonego oraz jego bliskich opieką w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu. Zapewnia nie tylko pomoc w postaci informacji i porad, lecz także pokrycie kosztów takich jak nocleg, wcześniejszy powrót do kraju czy przyjazd członka rodziny do poszkodowanego. Assistance często gwarantuje również opiekę nad dziećmi, kiedy ich rodzice lub opiekunowie są poszkodowani.

Dodatkowo polisa powinna zabezpieczać przed ewentualnymi dodatkowymi zagrożeniami, takimi jak uprawianie sportów ekstremalnych czy nurkowanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie od chorób tropikalnych?

Nie warto oszczędzać na wakacyjnej polisie. Jest to niewielki koszt, w kontekście całego wyjazdu. Jednak w razie wypadku lub choroby, może oszczędzić nam wielu nerwów i nieprzewidzianych wydatków.

Przykładowe ceny jednodniowej polisy dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na urlop do Gambii:

Podróż do Gambii - ubezpieczenie od chorób tropikalnych
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
112,88 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
123,50 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
128,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 434 079 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Colonnade
Koszty leczenia
10 000 000 eur
Ratownictwo
10 000 000 eur
Bagaż
1 500 eur
134,30 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 eurOC: 500 000 eurOC sportowe: 500 000 eurosporty objęte polisą: 100 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Podróż do Gambii - ubezpieczenie od chorób tropikalnych
Nationale-Nederlanden
112,88 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
123,50 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Europa Ubezpieczenia
128,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 434 079 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Colonnade
134,30 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
10 000 000 eur
Ratownictwo
10 000 000 eur
Bagaż
1 500 eur
Dodatkowo: NNW: 20 000 eurOC: 500 000 eurOC sportowe: 500 000 eurosporty objęte polisą: 100 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

W jaki sposób wykupić ubezpieczenie online?

1. Wchodzimy na stronę rankomat.pl.

2. Wybieramy interesującą nas sekcję – w tym konkretnym przypadku będzie to „ubezpieczenie podróży”.

3. Po wyborze właściwej sekcji mamy możliwość porównania cen polis u konkretnych ubezpieczycieli. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć zielony przycisk porównaj ceny.

4. Teraz należy wybrać interesujące nas parametry i ewentualne opcje dodatkowe, takie jak: 

  • Kontynent i kraj, który planujemy odwiedzić. Możliwy jest wybór kilku kierunków, z wyróżnieniem jednego z nich jako docelowego.

  • Cel wyjazdu – w tym przypadku „wypoczynek i zwiedzanie”.

  • Okres ubezpieczenia - początkową i końcową datę planowanego wyjazdu.

  • Liczbę osób, które mają być objęte ubezpieczeniem.

5. Po porównaniu cen i oferty kilkunastu zaproponowanych polis, można wybrać tę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb. Aby szybko i wygodnie zakupić ją przez internet, klikamy przycisk kup online

6. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić swoje dane osobowe. W tym miejscu należy podać między innymi numer telefonu, który posłuży do dalszego kontaktu w sprawie polisy. Na ten numer otrzymamy potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia, numer polisy oraz telefon do centrum alarmowego ubezpieczyciela (ostatecznie polisa wraz ze wszelkimi niezbędnymi dokumentami zostanie wysłana również na nasz adres e-mail).

7. Ostatni krok to wybór sposobu i metody płatności. Możliwe jest użycie karty płatniczej lub prosta płatność szybkim przelewem.

8. To już prawie koniec - po zaksięgowaniu płatności otrzymamy wykupioną polisę oraz wszystkie niezbędne dokumenty i ważne informacje na podany wcześniej adres e-mail.

Stosując się do wyżej wymienionych rad, w łatwy sposób można wybrać optymalne ubezpieczenie turystyczne do krajów tropikalnych w kalkulatorze rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

  1. Nawet ćwierć miliarda ludzi rocznie na świecie choruje na malarię.
  2. Najczęstszymi chorobami tropikalnymi na świecie są malaria, dur brzuszny, zika i japońskie zapalenie mózgu oraz denga.
  3. Niektóre kraje na świecie wymagają od turystów obowiązkowego szczepienia na niektóre choroby, co potwierdza tzw. żółta książeczka.
  4. Poza szczepieniami przed konsekwencjami chorobami tropikalnymi może chronić ubezpieczenia turystyczne.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Które kraje są określane jako tropikalne?

    Kraje tropikalne to te, w których występuje klimat tropikalny. Mianem tego ostatniego określa się obszar położony w strefie, w której średnia temperatura przekracza 20 stopni C. Strefa tropikalna obejmuje przede wszystkim obszar podzwrotnikowy, zwrotnikowy i równikowy.

  2. Jaką sumę gwarantowaną kosztów leczenia wybrać na podróż w tropiki?

    Gwarantowana suma kosztów leczenia na wyjazd do kraju egzotycznego nie powinna być niższa niż 50 tysięcy euro. Jest to minimalna kwota ubezpieczenia tego typu, jednak należy pamiętać, że w niektórych krajach ceny prywatnej opieki medycznej (i nie tylko) są wyższe niż w innych. Aby bezpiecznie spędzić wakacje w tropikach, suma KL powinna oscylować w granicach 60-80 tysięcy euro.

  3. Czy EKUZ jest honorowany w krajach tropikalnych?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w państwach członkowskich EFTA. Jeśli więc wybrany tropikalny kierunek leży na tym obszarze, turyści z Polski będą mogli skorzystać z ochrony jaką ona zapewnia. W większości przypadków egzotyczne destynacje znajdują się nie tyle poza UE, co na innym kontynencie – wtedy jedynym zabezpieczeniem na wypadek nieszczęścia jest ubezpieczenie turystyczne.

  4. Jak ustrzec się przed zachorowaniem na choroby tropikalnych?

    Najskuteczniejszym sposobem, aby ustrzec się przed tropikalnymi chorobami są szczepienia. Dodatkowo, podczas pobytu w egzotycznym kraju, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny i środków ostrożności, na przykład podczas picia wody czy spożywania posiłków.

  5. Jakie choroby zaliczamy do tropikalnych?

    Są to schorzenia występujące tylko w krajach określanych jako egzotyczne, ze względu na specyficzny klimat czy złe warunki sanitarne. Zaliczamy do nich najczęściej malarię, dur brzuszny, wirus zika i japońskie zapalenie mózgu oraz dengę. 

  6. Czy szczepienia przed podróżą do krajów tropikalnych są obowiązkowe?

    W niektórych krajach tak. Wówczas podróżujący musi posiadać ważną Międzynarodową Książeczkę Szczepień (tzw. „żółtą książeczkę”). Do państw wymagających szczepień na choroby tropikalne możemy zaliczyć Benin, Burkina Faso, Ghanę, Gujanę Francuską, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republikę Środkowo-Afrykańską, Ruandę, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair, Gabon, Armenię czy Arabię Saudyjską.