W niektórych liniach lotniczych za przewóz walizki czy torby pasażer musi dopłacić nawet 700 zł. Dodatkowe opłaty najczęściej pobierają tani przewoźnicy. Sprawdzamy, jakie są limity rozmiaru i wagi bagażu u 11 różnych operatorów.

Najpopularniejsi wśród polskich pasażerów tani przewoźnicy, jak Ryanair i Wizzair pozwalają bezpłatnie przewieźć na pokładzie samolotu jedynie mały plecak, torbę damską czy pokrowiec do laptopa. Natomiast za większy bagaż podręczny i rejestrowany trzeba dopłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Podpowiadamy, jak najwięcej rzeczy w nim zmieścić, a także na co zwrócić uwagę przy jego ubezpieczeniu.

Bagaż podręczny a rejestrowany – czym się różnią?

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy uważać przed wylotem, jest bagaż. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje bagażu:

 • Bagaż podręczny - jego dopuszczalne wymiary mogą się różnić w zależności od linii lotniczych. To torebka lub walizka, którą możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Podczas podróży jest schowany pod fotelem lub w specjalnym schowku umiejscowionym pod sufitem. Dlatego też nie może być on za duży i zbyt ciężki.
 • Bagaż rejestrowany - to walizka lub walizki, które oddajemy do luku bagażowego. Ich rozmiary i dopuszczalna waga są regulowane przez poszczególnych przewoźników. Jest on również dodatkowo płatny. Jego cena zależy nie tylko od ilości i wielkości, lecz także trasy lotu a nawet daty podróży.

Jakie zalety i wady ma bagaż podręczny?

Bagaż podręczny, choć wygodny, nie zawsze musi być bardziej praktyczny. Co działa na jego korzyść, a co może do niego zniechęcić?

 • Pozwala zaoszczędzić - przewóz bagażu podręcznego pozwala podróżować taniej, niż w przypadku bagażu rejestrowanego. Wybierając ten pierwszy, na pojedynczym locie można zaoszczędzić nawet do 100 złotych.
 • Łatwe pakowanie - mniejszy bagaż to szybsze, ale i bardziej przemyślane pakowanie. Sam proces będzie krótszy, a mając ograniczoną ilość miejsca w walizce nie zabierzemy zbyt dużej ilości niepotrzebnych rzeczy.
 • Oszczędność czasu - z bagażem podręcznym nie trzeba czekać w kolejce, by go odprawić i odebrać. Mając tylko walizkę lub plecak, które można zabrać ze sobą na pokład samolotu, można od razu udać się do kontroli bezpieczeństwa.
 • Mniejsze ryzyko zgubienia - bagaż podręczny mamy z reguły przy sobie, więc łatwiej go nam pilnować. Rejestrowane rzeczy czasami giną podczas podróży lub docierają do właściciela z opóźnieniem.

A jakie wady ma podręczna walizka?

 • Ograniczenia - chyba główną wadą bagażu podręcznego jest to, że nie wszystko można w nim przewozić. Podobnie z większymi gabarytowo rzeczami - te duże zmieszczą się tylko do rejestrowanego bagażu.
 • Mała pojemność - niewiele miejsca to kolejny minus. Zabrać ze sobą można bowiem tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Bagaż podręczny nie zapewni prawdopodobnie odpowiedniej ilości ubrań i innych niezbędnych przedmiotów podczas dłuższego urlopu.
 • Zabezpieczenie w postaci bagażu - osoby, które nadały bagaż do luku, prawdopodobnie nie zostaną wyproszone z samolotu, jeśli zabraknie miejsc na pokładzie, a lot zaczeka, choćby w przypadku dłuższej kontroli przy odprawie pasażera.

Jakie zalety i wady ma bagaż rejestrowany?

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, jego wybór będzie właściwy w określonych przypadkach, przede wszystkim wtedy, gdy chcemy zabrać ze sobą w podróż więcej rzeczy.

Jakie ma zalety?

 • Miejsce - z reguły w bagażu rejestrowanym można zabrać ze sobą nawet dwa razy więcej rzeczy niż w walizce podręcznej.
 • Wygoda - nadając bagaż do luku, w trakcie podróży i pobytu na lotnisku mamy wolne ręce i nie musimy dźwigać ciężkiej torby podróżnej. To szczególnie istotne jeśli planujemy przesiadki podczas lotu.
 • Przewóz kosmetyków - w bagażu rejestrowanym - w przeciwieństwie do podręcznego - możemy przewozić kosmetyki i to bez ograniczeń co do pojemności.
 • Nietypowe przedmioty - to ważne, gdy chcemy przewieźć ze sobą ostre przedmioty, jak nóż lub scyzoryk. Przewieziemy także płynne pamiątki, na przykład butelkę wina.
 • Duże gabaryty – bagaż podręczny to spore ograniczenie jeśli chodzi o wielkość przewożonych przedmiotów. Najczęściej jest to często max 40cm. W bagażu rejestrowanym suma wymiarów (długość, szerokość, wysokość) może dojść natomiast nawet do 158cm

A co z wadami?

 • Jest dodatkowo płatny - za bagaż rejestrowany trzeba dodatkowo zapłacić. To szczególnie uciążliwe, gdy bagaż okaże się zbyt ciężki - wtedy trzeba będzie dodatkowo do niego dopłacić i to najczęściej niemało!
 • Wymaga odprawy - oraz odebrania po przylocie do celu. To z kolei wymaga wygospodarowana dodatkowego czasu i powoduje nieco więcej komplikacji.
 • Może zostać zgubiony lub opóźniony - w takiej sytuacji musimy oczekiwać na walizkę na lotnisku, a czasem nawet po przybyciu do hotelu. O zagubienie łatwo natomiast szczególnie podczas podróży z przesiadkami. Bagaż rejestrowany warto dodatkowo ubezpieczyć.

Jakie opłaty obowiązują w małych liniach lotniczych?

Większość tanich linii lotniczych, jak Ryanair, Wizzair czy Norwegian w cenie biletu umożliwia wniesienie na pokład samolotu jedynie małego bagażu podręcznego, który należy zmieścić pod fotelem. Natomiast za bagaż rejestrowany przewożony w luku bagażowym trzeba dodatkowo dopłacić.

Ryanair

Bagaż podręczny: W irlandzkich tanich liniach, każdy pasażer może bezpłatnie zabrać ze sobą na pokład samolotu jedną małą osobistą torbę o rozmiarze 40 cm x 20 cm x 25 cm, która musi zmieścić się pod siedzeniem. Może to być np. torba na laptopa, mały plecak czy torba damska na ramię. Ponadto za dodatkową opłatą można dokupić tzw. duży bagaż podręczny. Jego maksymalny wymiar wynosi 55 cm x 40 cm x 20 cm, a waga 10 kg. Należy go zmieścić w schowku nad głowami podróżnych.

Wysokość opłaty za dodatkowy bagaż podręczny jest bardzo zróżnicowana. W pierwszej opcji podróżny może wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład (priorytetowy boarding). Wtedy ma prawo zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego – mały, a także duży który należy umieścić w schowkach nad głowami pasażerów. Cena tej usługi wynosi od 6 do 10 euro (26-43 zł).

Inną możliwością zabrania ze sobą dużego bagażu podręcznego jest nadanie go do luku bagażowego. Oznacza to, że w rzeczywistości staje się on małym bagażem rejestrowanym. Należy pamiętać, że maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 55 cm x 40 cm x 20 cm i 10 kg wagi. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość umieszczenia w torbie czy walizce przedmiotów, których nie można przewozić na pokładzie samolotu. Takich, jak np. płyny lub akcesoria higieniczne powyżej 100 ml. Za taką usługę trzeba zapłacić od 10 do 12 euro (43-52 zł).

Trzecią możliwością podróżowania z dużym bagażem podręcznym jest zakup biletu lotniczego w innej opcji niż standardowa – np. Plus lub Flexi Plus. W takim przypadku cena usługi jest uzależniona od terminu i trasy lotu.

3 opcje dopłaty do dużego bagażu podręcznego w Ryanair

Wymogi przewoźnika

Pierwszeństwo wejścia na pokład (priorytetowy boarding)

Nadanie dużego bagażu podręcznego w luku bagażowym

Zakup biletu lotniczego w opcji Plus lub FlexiPlus

Maksymalny rozmiar dużego bagażu podręcznego55 cm x 40 cm x 20 cm55 cm x 40 cm x 20 cm55 cm x 40 cm x 20 cm
Maksymalna waga dużego bagażu podręcznego10 kg10 kg10 kg
Cena usługiOd 6 do 10 euro (26-43 zł)Od 10 do 12 euro (43-52 zł)W zależności od terminu i długości trasy

Źródło: Ryanair.com

Bagaż rejestrowany: Każdy pasażer ma prawo za dodatkową opłatą przewieźć w luku bagażowym trzy sztuki bagażu rejestrowanego. Jego maksymalny rozmiar wynosi 81 cm x 119 cm x 119 cm, a waga 20 kg. Za tę usługę w przypadku rezerwacji internetowej trzeba zapłacić 25 euro (107 zł), a w czasie odprawy na lotnisku 40 euro (172 zł).

Wizzair

Bagaż podręczny: Każdy podróżny ma prawo bezpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 40 x 30 x 20 cm i wadze do 10 kg. Należy ją umieścić pod fotelem przed sobą. Dodatkowo osoby, które wykupiły usługę WIZZ Priority (pierwszeństwo wejścia na do samolotu), mogą wnieść na pokład również podręczną walizkę na kółkach. Jej maksymalny rozmiar może wynieść 55 x 40 x 23 cm, a waga 10 kg. Za taką usługę trzeba zapłacić od 5 do 25 euro (22-107 zł).

Bagaż rejestrowany: W Wizzair maksymalny rozmiar bagażu rejestrowanego wynosi 149 x 119 x 171 cm. Przewoźnik umożliwia przewóz w luku bagażowym do sześciu sztuk (trzy można zarezerwować przez internet, a kolejne trzy na lotnisku), których waga nie może przekroczyć 10, 20 lub 32 kg. Wysokość opłaty za tego typu usługę uzależniona jest od terminu lotu oraz wagi bagażu – może wynieść od 9 do 72 euro (39-309 zł).

Wysokość opłat za przewóz bagażu rejestrowanego w Wizzair

Termin podróży i maksymalna waga bagażu rejestrowanego

Wysokość opłaty

Niski sezon (do 10 kg)9-24 euro (39-103 zł)
Wysoki sezon (do 10 kg)12-27 euro (52-116 zł)
Niski sezon (do 20 kg)15-44 euro (65-189 zł)
Wysoki sezon (do 10 kg)20-50 euro (86-214 zł)
Niski sezon (do 32 kg)23-63 euro (99-270 zł)
Wysoki sezon (do 10 kg)31-72 euro (133-309 zł)

Źródło: Wizzair.com

easyJet

Bagaż podręczny: Lepsze warunki przewozu niż Ryanair i Wizzair oferuje brytyjski tani przewoźnik easyJet. Podróżny ma prawo bezpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 56 x 45 x 25 cm. Natomiast nie wyznaczono limitu wagi, lecz pasażer powinien go zmieścić w schowku nad głową. Jednak linie lotnicze wprowadziły pewne ograniczenie – na pokładzie samolotu można umieścić tylko 70 walizek. Gdy ta liczba zostanie przekroczona, bagaż trafi do luku bagażowego.

Osoby, które zdecydują się zakupić bilety lotnicze w droższych wariantach (Flexi, Upfront i Extra Legroom), mogą zabrać ze sobą na pokład dodatkową jedną sztukę bagażu podręcznego. Jego maksymalny rozmiar wynosi 45 x 36 x 20 cm. Może to być np. torba na laptopa, którą należy umieścić pod fotelem. Za dopłatą w wysokości 30 zł możemy skorzystać z usługi Hands Free, czyli jeszcze przed kontrolą paszportową nadać bagaż podręczny do luku bagażowego. Dzięki temu turysta może zabrać ze sobą płyny czy napoje powyżej 100 ml.

Bagaż rejestrowany: W easyJet maksymalny rozmiar bagażu rejestrowanego wynosi 275 cm. Przewoźnik określił limit wagowy na poziomie 15 lub 23 kg – w pierwszym przypadku dokonując rezerwacji przez internet, za przewóz w luku bagażowym trzeba zapłacić 34-170 zł, a w drugim 46-182 zł.

Norwegian

Bagaż podręczny: Norwegian umożliwia w cenie biletu przewóz jednego bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm. Dodatkowo można zabrać na pokład niewielki przedmiot w wymiarze nieprzekraczającym 25 x 33 x 20 cm, jak np. torbę na laptopa. Należy je umieścić pod fotelem. Pasażerowie podróżujący w wariantach LowFare, LowFare+, Flex i Premium mogą skorzystać z limitu wagi w wysokości do 10 kg, a w taryfie PremiumFlex do 15 kg.

Bagaż rejestrowany: Norwegian ma skomplikowane zasady naliczania opłat za bagaż rejestrowany. W taryfie LowFare nie jest on wliczony w cenę biletu. Natomiast jest doliczony do kosztów przelotu w przypadku wariantów LowFare+, Flex, Premium i PremiumFlex. W obu opcjach jego maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 250 x 79 x 112 cm, a waga 20 kg. Wysokość opłaty za przewóz w luku bagażowym w pakiecie LowFare jest uzależniona od rodzaju lotu i wynosi w przypadku lotów bezpośrednich:

 • krajowych – 50 euro (214 zł),
 • międzynarodowych – 80 euro (343 zł),

lotów łączonych:

 • krajowe/krajowe: 100 euro (428 zł),
 • krajowe/międzynarodowe: 130 euro (557 zł),
 • międzynarodowe/międzynarodowe: 160 euro (685 zł).

Jakie opłaty obowiązują w dużych europejskich liniach lotniczych?

W odróżnieniu od tanich linii lotniczych, duzi przewoźnicy z Europy, jak LOT, Lufthansa, Air France, KLM czy Swiss Air, umożliwia w klasie ekonomicznej bezpłatne wniesienie na pokład samolotu bagażu podręcznego o nieco większych rozmiarach. Ponadto poza taryfą Light, zapewniają również przewóz bagażu rejestrowanego w luku bagażowym w cenie biletu.

LOT

Bagaż podręczny: Polski przewoźnik w klasie ekonomicznej w taryfach LOT Economy Class i LOT Economy Saver, umożliwia w cenie biletu przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm i wadze do 8 kg. Dodatkowo bezpłatnie można zabrać na pokład małą torebkę damską, plecak czy torbę na laptopa, jeśli ich wymiar nie przekracza 40 x 35 x 12 cm. Osoby podróżujące z dziećmi mogą również posiadać przy sobie pokarm oraz składany wózek lub spacerówkę.

Bagaż rejestrowany: W najtańszej taryfie Economy Saver, w LOT możemy w cenie biletu przewieźć jedną sztukę bagażu rejestrowanego na rejsach międzykontynentalnych do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Singapuru i Korei Południowej, a dwie do Pekinu. Jego maksymalny rozmiar może wynieść 158 cm, a waga 23 kg. Jednak w tej najtańszej opcji za przewóz w luku bagażowym podczas lotów międzynarodowych i krajowych pasażer musi uiścić dodatkową opłatę w wysokości 110 zł.

Lufthansa

Bagaż podręczny: W klasie ekonomicznej Lufthansa umożliwia bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm i wadze do 8 kg. Dodatkowo można w cenie biletu zabrać na pokład małą torbę na laptopa, torebkę damską czy plecach w wymiarze nieprzekraczającym 40 x 30 x 10 cm.

Bagaż rejestrowany: Lufthansa w klasie ekonomicznej umożliwia pasażerom zabranie jednej sztuki bagażu rejestrowanego w cenie biletu. Jego maksymalny rozmiar wynosi 158 cm, a waga 23 kg. Niemiecki przewoźnik chcąc konkurować z tanimi liniami lotniczymi, wprowadził na trasach do Ameryki Północnej taryfę Economy Light. W jej ramach bezpłatnie można posiadać jedynie bagaż podręczny. Ponadto nie można wprowadzać zmian w rezerwacji oraz bezpłatnie wybrać miejsca do siedzenia. Natomiast za przewóz w luku bagażowym trzeba dopłacić 50 euro (214 zł).

Air France

Bagaż podręczny: Air France w klasie ekonomicznej umożliwia bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego w rozmiarze 55 x 35 x 25 cm, a także mniejszego w maksymalnym wymiarze 40 x 30 x 15 cm (np. torba z laptopem czy aktówka). Łączna waga obu z nich nie może przekroczyć 12 kg.

Bagaż rejestrowany: W Air France w klasie ekonomicznej z wyjątkiem taryfy Light, w cenie biletu pasażer może w luku bagażowym przewieźć jedną sztukę bagażu rejestrowanego o maksymalnych rozmiarach 158 cm i 23 kg wagi.

KLM

Bagaż podręczny: KLM w klasie ekonomicznej w cenie biletu umożliwia przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 35 x 25 cm. Dodatkowo pasażer może bezpłatnie zabrać na pokład torbę na laptopa, aktówkę czy torebkę damską, której wymiar nie będzie większy niż 40 x 30 x 15 cm. Waga obu przedmiotów nie może przekroczyć 12 kg.

Bagaż rejestrowany: KLM w klasie ekonomicznej z wyjątkiem taryfy light, w cenie biletu umożliwia przewóz jednej sztuki bagażu rejestrowanego. Jego maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 158 cm, a waga 23 kg.

Swiss Air

Bagaż podręczny: W Swiss Air w klasie ekonomicznej można w cenie biletu przewieźć jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm oraz wadze 8 kg. Dodatkowo można bezpłatnie zabrać na pokład torbę na laptopa, torebkę damską czy fotelik dziecięcy, którego wymiar nie przekracza 40 x 30 x 10 cm.

Bagaż rejestrowany: W Swiss Air w klasie ekonomicznej z wyjątkiem taryfy light, można w cenie biletu przewieźć jedną sztukę bagażu rejestrowanego. Jego maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 158 cm, a waga 23 kg.

Jakie opłaty obowiązują w dużych liniach lotniczych z Bliskiego Wschodu?

W odróżnieniu od dużych europejskich przewoźników, najbardziej znane linie lotnicze z Bliskiego Wschodu, jak Qatar Airways i Emirates umożliwiają pasażerom w klasie ekonomicznej bezpłatny przewóz bagażu rejestrowanego o rozmiarze do 300 cm i wadze 30-35 kg.

Ponadto turyści w cenie biletu mogą przewieźć w luku bagażowym nawet po dwie walizki, kufry czy torby podróżne. Jednak waga bagażu podręcznego nie może u nich przekroczyć 7 kg.

Qatar Airways

Bagaż podręczny: W liniach Qatar Airways pasażerowie podróżujący w klasie ekonomicznej w cenie biletu mogą przewieźć bagaż podręczny o maksymalnym rozmiarze 50 x 37 x 25 cm. Ponadto można zabrać ze sobą na pokład samolotu jedną torebkę damską czy małą teczkę. Przewoźnik z Kataru informuje, że laptopy i torby powinny zmieścić się w podstawowym limicie wagowym, który wynosi 7 kg.

Bagaż rejestrowany: Większość rejsów obsługiwanych przez Qatar Airways umożliwia pasażerom zabranie w klasie ekonomicznej bagażu rejestrowanego, którego maksymalny rozmiar wynosi aż 300 cm, a waga 30 kg. Wyjątki zostały określone przez przewoźnika w poniższej tabeli:

Limit bagażu rejestrowanego w liniach Qatar Airways w klasie ekonomicznej

Trasa lotu

Limit liczby sztuk, wagi i rozmiaru bagażu

Loty do i z Brazylii2 x 23 kg i 158 cm
 
Loty między Brazylią a Argentyną
 
2 x 32 kg i 158 cm
 
Wszystkie pozostałe loty do i z Argentyny, Kanady i Stanów Zjednoczonych2 x 23 kg i 158 cm
 
Loty między Doha a Casablanką1 x 45 kg i 300 cm
Loty rozpoczynające się w Afryce1 x 45 kg i 300 cm
Pozostałe loty
 
1 x 30 kg i 300 cm

Źródło: Qatarairways.com

Emirates

Bagaż podręczny: W liniach lotniczych Emirates w klasie ekonomicznej pasażerowie w cenie biletu mogą przewieźć jedną sztukę bagażu podręcznego. Jego maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 55 x 38 x 20 cm, a waga 7 kg.

Bagaż rejestrowany: W klasie ekonomicznej przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich określił maksymalny rozmiar bagażu podręcznego na 150 cm. Natomiast waga i liczba sztuk, które możemy przewieźć w luku bagażowym uzależniona jest od taryfy wybranej przez pasażera oraz miejsca podróży. Od 4 lutego 2019 r. wyglądają one następująco:

Limity wagi i liczby sztuk bagażu w klasie ekonomicznej w liniach Emirates

Trasa lotu

Taryfa specjalna

Taryfa Saver

Taryfa Flex

Taryfa Flex Plus

Zasada dotyczy wszystkich tras, z wyjątkiem lotów do lub z portów lotniczych w Ameryce Płn. i Płd. oraz rejsów z Afryki1 x 15 kg1 x 25 kg1 x 30 kg1 x 35 kg
Limity wagi i sztuk bagażu dotyczące tras do lub z portów lotniczych w Ameryce Płn. i Płd. oraz rejsów z Afryki1 x 23 kg2 x 23 kg2 x 23 kg2 x 23 kg
*Z wyjątkiem lotów na terenie Ameryki Płn. i Płd. oraz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą.
 
*Jeśli podróż rozpoczyna się w Afryce, pasażer może mieć dwie sztuki o wadze do 23 kg w klasie ekonomicznej w taryfie specjalnej.
Limit bagażu obowiązujący podczas lotów na terenie Ameryki Płn. i Płd. oraz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą1 x 23 kg1 x 23 kg2 x 23 kg2 x 23 kg

Źródło: Emirates.com (limity wagi i liczby sztuk bagażu obowiązujące od 4 lutego 2019 r.).

Jakie są limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego w różnych liniach lotniczych?

Najmniejsze limity wagowe bagażu podręcznego ustalili przewoźnicy z Bliskiego Wschodu, czyli Emirates i Qatar Airways – do 7 kg. Wśród dużych europejskich linii lotniczych wynosi on od 8 do 12 kg. Natomiast większość tanich operatorów ograniczenie określiło na poziomie do 10 kg. Wyjątkiem jest easyJet, w którym w ogóle nie obowiązuje limit, ale bagaż musi się zmieścić w schowku nad głową.

Najmniejszy limit rozmiaru bezpłatnego bagażu podręcznego ustalili tani przewoźnicy, Ryanair i Wizzair – odpowiednio 40 cm x 20 cm x 25 cm i 40 x 30 x 20 cm. Jest znacznie większy u pozostałych tanich linii lotniczych oraz pozostałych dużych operatorów. Zwykle wynosi 55 x 40 x 23 cm.

limity, rozmiary, wagi bagażu podręcznego

Jakie są limity rozmiaru i wagi bagażu rejestrowanego w różnych liniach lotniczych?

Najczęściej u tanich przewoźników za dodatkową opłatą można przewieźć bagaż rejestrowany o maksymalnej wadze 20 kg, a w dużych europejskich liniach lotniczych do 23 kg w klasie ekonomicznej. W tym samym standardzie operatorzy z Bliskiego Wschodu na większości popularnych tras zwiększają ten limit do 30-35 kg.

W większości linii lotniczych maksymalny rozmiar bagażu rejestrowanego w klasie ekonomicznej wynosi 158 cm. Zwykle jest jeszcze mniejszy u tanich przewoźników. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się easyJet (275 cm), a także Qatar Airways (300 cm).

limity bagaży u różnych przewoźników


Jak optymalnie spakować bagaż do samolotu?

Jak widać, tani przewoźnicy zwykle zarabiają na dodatkowych opłatach, takich jak przewóz bagażu podręcznego i rejestrowanego. Ponadto większe linie lotnicze również wprowadzają określone limity ich rozmiaru i wagi, których przekroczenie wiąże się z koniecznością dopłaty ze strony pasażera.

W efekcie warto przed wylotem dokładnie się spakować, aby uniknąć nerwowych sytuacji podczas odprawy na lotnisku. Oto kilka porad, które w tym pomogą:

 • Przy pakowaniu kosmetyków do bagażu podręcznego należy pamiętać, że na pokładzie samolotu można przewozić je wyłącznie w pojemnikach do 100 ml, a całość musi być zamknięta w szczelnym woreczku strunowym. Łącznie możemy mieć 10 tego typu fiolek – 1l na każdą osobę. Natomiast środki higieniczne w większych opakowaniach należy zapakować do bagażu rejestrowanego.
 • Zabierajmy ze sobą w podróż jak najwięcej uniwersalnych ubrań, np. dwa-trzy komplety, które można ze sobą łączyć w odpowiednie zestawy. Warto do butów przewożonych w bagażu wsadzić drobne przedmioty. Ponadto ciepłą i cięższą odzież (kurtka czy grubsza bluza), można założyć na siebie i wejść w niej na pokład samolotu, co umożliwi zaoszczędzenie miejsca w torbie czy walizce.
 • Podczas dłuższych podróży posiadanie bagażu rejestrowanego może okazać się konieczne. Jeżeli linie lotnicze domagają się za tego typu usługę dodatkowej opłaty, warto ją zakupić podczas rezerwacji biletu lotniczego przez internet. Im późniejszy termin wylotu, tym wyższa cena. Najdrożej za przewóz w luku bagażowym trzeba zapłacić na lotnisku.
 • Zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym każdy kilogram nadbagażu wymaga dodatkowej opłaty. W efekcie aby uniknąć dopłat, warto dokładnie go zważyć przed podróżą. Jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić w domu, można skorzystać z punktów na lotnisku, w których można sprawdzić rozmiar i wagę naszej walizki, torby czy plecaka.
 • Jeśli wybieramy bagaż rejestrowany, ważne by na lotnisko dojechać odpowiednio wcześnie. Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej zostają zamknięte już na mniej więcej 45 minut przed zaplanowanym wylotem. Dwie godziny zazwyczaj wystarczą, aby spokojnie i na czas przejść przez całą odprawę. Dodatkowy zapas przyda się, jeśli nasz samolot odlatuje z dużego, zagranicznego lotniska - bywają one bowiem bardzo zatłoczone, a restrykcyjne kontrole bezpieczeństwa zajmują więcej czasu.

Jak ubezpieczyć bagaż w samolocie?

Co roku ginie około 40 mln bagaży. Z raportu przygotowanego przez SITA World Tracer wynika, że aż 77 proc. z nich jest opóźnionych przez linie lotnicze, a do tego typu zdarzeń najczęściej dochodzi podczas przesiadek na lotniskach. Pomóc w uzyskaniu odszkodowania za zagubiony bagaż może ubezpieczenie turystyczne. Polisa z odpowiednim rozszerzeniem gwarantuje ochronę rzeczy osobistych w razie takich nieszczęśliwych zdarzeń.

Ubezpieczenie bagażu jest elementem polisy turystycznej, który uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie w razie kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych znajdujących się we wnętrzu walizki, kufra, torby czy plecaka.

W razie wystąpienia takiego zdarzenia, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie częściowo pokrywające poniesione straty, do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

W efekcie przed zakupem polisy, należy dokładnie zapoznać się z jego zapisami. Definicja bagażu jest zawarta w OWU i zwykle składa się z dwóch części – określenia jego rodzaju (walizka, plecak itd.), a także adnotacji jakiej ochronie podlega jego zawartość.

Można również ubezpieczyć przewożoną samolotem torbę, walizkę, kufer bądź plecak od zagubienia przez linie lotnicze – jest to tzw. opóźnienie bagażu.

Jeżeli ubezpieczony pasażer zostanie zmuszony do wydłużenia czasu oczekiwania na swoje rzeczy (zwykle musi upłynąć więcej niż 5 godzin), ubezpieczyciel zwróci mi koszty zakupu artykułów pierwszej potrzeby (np. żywności czy środków higienicznych, w niektórych sytuacjach również noclegu). Należy pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa obowiązki podróżnego w razie takiego zdarzenia. Są one szczegółowo opisane w OWU.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Wysokość sumy gwarantowanej ubezpieczenia bagażu wynosi od 800 do 5000 zł. Polisę turystyczną z tego rodzaju rozszerzeniem ochrony można kupić w kalkulatorze rankomat.pl już od 3,22 zł dziennie. Po wybraniu interesującego nas wariantu, w ciągu kilku sekund otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować, a następnie zabrać ze sobą do samolotu.

Polisa turystyczna z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł49 sportów objętych ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,31 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 200 zł119 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
8,99 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 2 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 100 euro
Polisa turystyczna z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł49 sportów objętych ochroną
AXA Partners
4,31 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 200 zł119 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
8,99 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 2 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 100 euro

Jakie są sumy gwarantowane bagażu w poszczególnych liniach lotniczych?

Dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej do Hiszpanii, wysokość ubezpieczenia bagażu wynosi w poszczególnych towarzystwach:

Towarzystwa ubezpieczeniowe

Cena polisy za dzień

Ubezpieczenie bagażu

Opóźnienie

Europa

 5 PLN

300 000 Euro

-

Signal Iduna

6,07 PLN

1 000 PLN

-

AxaAssistance

7,70 PLN

3 000 PLN

350 PLN

Nationale Nederlanden

9,19 PLN

2 000 PLN

2 000 PLN

Generali

10 PLN

1 000 PLN

120 Euro

Europa

19 PLN

1 000 Euro

150 Euro

Co warto wiedzieć?

 1. Tani przewoźnicy zwykle pozwalają przewieźć na pokładzie samolotu tylko mały bagaż podręczny (np. torba na laptopa, torebka damska, plecak).
 2. Zwykle u dużych przewoźników limit rozmiaru bagażu rejestrowanego wynosi 158 cm, a wagi 23 kg.
 3. Zwykle duzi przewoźnicy umożliwiają przewóz bagażu podręcznego i rejestrowanego w cenie biletu.
 4. Rocznie na lotniskach ginie około 40 mln bagaży. W razie zaginięcia można uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym różni się bagaż podręczny od rejestrowanego?

  Bagaż podręczny to ten, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu, umieszczając go na czas podróży nad fotelem pasażera. Bagaż rejestrowany należy natomiast przed wylotem oddać do luku bagażowego i dodatkowo opłacić.

 2. Czy we wszystkich liniach lotniczych są te same zasady przewożenia bagażu?

  Nie, zasady w poszczególnych liniach lotniczych mogą się różnić przede wszystkim co do cen, zarówno jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, jak i nadbagaż. W każdej linii obowiązują natomiast takie same zakazy co do przewożenia rzeczy.

 3. Co można przewieźć w bagażu podręcznym?

  Maksymalnie litr płynów w pojemnikach po max 100 ml; jedzenie i napoje zakupione na lotnisku po odprawie; niezbędne akcesoria medyczne; buty na szpilce, cążki do paznokci, maszynki do golenia (jednorazowe); dezodoranty i perfumy, niektóre leki, kolorowe kosmetyki, mały sprzęt elektroniczny.

 4. Co można przewieźć w bagażu rejestrowanym?

  W bagażu nadanym jako rejestrowany można przewozić między innymi: ubrania, kosmetyki - także o większej pojemności, większość lekarstw, akcesoria i narzędzia, których nie można zabrać ze sobą na pokład, np. z ostrymi krawędziami, jak nożyczki, czy szydełko; alkohol do 70%, żywność.