Tablice rejestracyjne to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu mechanicznego (samochodu i motocykla) na całym świecie. Wzór oznaczania pojazdów silnikowych i ich rozmiar może się jednak różnić w zależności od państwa. Jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej samochodu w Polsce? Sprawdzamy, co mówi na ten temat Rozporządzenie Ministra Transportu i kiedy możliwe jest odstępstwo od reguły.

Tablice rejestracyjne stanową cenne źródło wiedzy o pojeździe i jego właścicielu. Numery widoczne na blachach można rozszyfrować w płatnych i bezpłatnych bazach danych. Dowiemy się m.in. kiedy pojazd został wyprodukowany i zarejestrowany po raz pierwszy, a także sprawdzimy, czy został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Numery rejestracyjne pełnią zatem ważną funkcję - nic dziwnego, że sposób ich prezentacji został ściśle uregulowany w polskim i europejskim prawie. Regulacje te dotyczą zarówno systemu znakowania, dopuszczalnych symboli, jak i wymiarów tablic. Przypominamy, jakie standardy obowiązują w naszym kraju. 

Jaką funkcję pełnią tablice rejestracyjne?

Tablica rejestracyjna zidentyfikować pojazd i jego właściciela. Dzięki niej można dowiedzieć się m.in. skąd pochodzi samochód. Stanowi także podpowiedź co do statusu pojazdu - od standardowych tablic rejestracyjnych wyglądem odbiegają np. tablice pojazdu elektrycznego, zabytkowego czy dyplomatycznego. 

Na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele uwagi tablicom rejestracyjnym. Zaczynają nas interesować szczególnie przy zakupie pojazdu i rejestracji samochodu na siebie.

Jak wyglądają tablice rejestracyjne w Polsce?

W Polsce wygląd i wzór tablic rejestracyjnych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. W efekcie każda tablica rejestracyjna wygląda bardzo podobnie - różni się jedynie ciągiem znaków, ale pozostałe elementy pozostają takie same:

 1. Po lewej stronie tablicy widnieje niebieski pasek, na którym nadrukowany jest symbol (kod) państwa - w Polsce to "PL" - oraz symbol Unii Europejskiej (12 żółtych gwiazdek układających się w okrąg). To tzw. euroband, który obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. 
 2. Obok, na białym tle znajduje się wyróżnik województwa,  oraz miasta i powiatu, w którym zarejestrowano pojazd. 
 3. Obok wyróżnika widnieje nalepka legalizacyjna, która stanowi dowód, że pojazd faktycznie został oficjalnie wpisany do rejestru, a kierowca nie wydrukował jej sam.
 4. Następne znaki w ciągu to indywidualny, unikalny wyróżnik pojazdu, który składa się z liter i cyfr.

standardowe tablice rejestracyjne

Uwaga!

Indywidualne tablice rejestracyjne mają nieco inny wzór i wyróżnik pojazdu składa się wówczas tylko z liter.

Różne rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Na polskich drogach możesz zobaczyć nie tylko standardowe tablice rejestracyjne. Dopuszczalne jest zamontowanie w pojeździe tablic o innym wzorze, jeśli jest ku temu powód. 

 • Czerwone tablice rejestracyjne - biało-czerwone tablice rejestracyjne w Polsce mają charakter tymczasowy. Często montują się właściciele samochodów, którymi odbywa się jazda próbna lub pojazd ma zostać sprzedany za granicę. Wydział komunikacji może wydać takie blachy maksymalnie na 6 miesięcy. Poza innym kolorem znaków, na tymczasowych tablicach zamiast nalepki widnieje specjalny symbol.
 • Żółte tablice rejestracyjne - żółte blachy z czarnymi znakami to wyróżnik samochodów zabytkowych. Takie tablice rejestracyjne przyznaje się samochodom starszym niż 25 lat, których produkcja nie odbywa się już od przynajmniej 15 lat, a  ponadto zostały wpisane do rejestru dóbr kultury.
 • Zielone tablice rejestracyjne- zielony kolor to wyróżnik samochodów elektrycznych lub wodorowych. Na polskich ulicach można zobaczyć je coraz częściej. Na takiej tablicy wciąż widnieje euroband i nalepka legalizacyjna, jednak czarne znaki wytłoczone są na zielonym tle.
 • Niebieskie tablice rejestracyjne - w takie blachy wyposażone są pojazdy dyplomatyczne. Na drodze wyróżnia je jednak nie tylko nietypowy kolor. Na tablicach dyplomatycznych nie ma eurobandu. Jeśli widzisz takie samochody, prawdopodobnie naleą one do organizacji międzynarodowych, konsulatów lub innych placówek dyplomatycznych.
 • Indywidualne tablice rejestracyjne - to opcja dla tych właścicieli pojazdów, którzy sami chcą decydować o zawartości swoich tablic rejestracyjnych. Do dyspozycji mają oni od 5 do 7 znaków poza obowiązkowym wyróżnikiem województwa. Zabronione jest jednak stosowanie wyrazów wulgarnych lub obraźliwych. Przy rejestracji samochodu za wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych zapłacisz znacznie więcej niż za standardowy wzór (ok. 1000 zł).

Przygotowaliśmy dla Ciebie także:

Ile wynoszą wymiary tablicy rejestracyjnej w Polsce?

Zarówno przednia, jak i tylna tablica rejestracyjna powinna mieć wymiary 520x114 mm. Zasady te regulowane są w treści Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów z dnia 11.12.2017 r.

Wymiary polskich tablic rejestracyjnych są takie same, jak w większości państw Unii Europejskiej. Stosujemy zatem zunifikowany wzór popularny także za granicą.

Wypowiedź eksperta

Właściwe wymiary tablicy rejestracyjnej to nie wszystko. Musisz dbać o to, aby numer rejestracyjny pojazdu był czytelny i dobrze widoczny na drodze. Jeśli więc blachy ulegną zabrudzeniu lub zostaną przykryte śniegiem, przed wyjazdem na drogę koniecznie je oczyść. Zaniedbania w tym względzie mogą skończyć się mandatem!
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy w Polsce są dopuszczalne małe tablice rejestracyjne?

Od 1 lipca 2018  roku małe tablice rejestracyjne są legalne w Polsce. Wcześniej tego typu blachy można było spotkać głównie na Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Małe tablice rejestracyjne mają wymiary 305x115 mm.

Dopuszczono je do użytku w naszym kraju, ponieważ w niektórych modelach z rynku japońskiego czy amerykańskiego sprowadzanych do Polski nie ma po prostu miejsca na większe blachy. Mniejszy rozmiar tablicy rejestracyjnej można zatem zastosować wyłącznie w samochodach importowanych z tych krajów.

Jeśli więc na Twoim samochodzie jest wystarczająco miejsca, aby zamontować standardowe tablice, powinieneś to zrobić

Jak uzyskać małe tablice rejestracyjne? Wystarczy złożyć standardowy wniosek, a dodatkowo podpisać oświadczenie, że jesteś właścicielem samochodu z ograniczonym miejscem na blachy.

Ze względu na liczne nadużycia w tym względzie, kierowca starający się o mniejsze blachy może zostać skontrolowany, a oświadczenie które podpisuje zawiera zapis o odpowiedzialności karnej w razie poświadczenia nieprawdy.

Jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej motocykla?

Rozmiar tablic rejestracyjnych motocykla wynosi 190x150 mm. Są znacznie mniejsze niż standardowe samochodowe ze względu na ograniczoną ilość miejsca na motocyklu. Niezmiennie jednak numer rejestracyjny musi być czytelny i widoczny z daleka - dlatego tablice rejestracyjne motocykla są dwurzędowe, aby znaki mogły zachować klasyczny rozmiar. 

Ile kosztują tablice rejestracyjne?

Tablica rejestracyjna o zmniejszonych wymiarach wymaga wniesienia takiej samej opłaty jak tablice standardowe. Przy rejestracji pojazdu musisz zapłacić 80 zł (o ile nie wnioskujesz o indywidualny wzór). To koszt tablicy dla:

 • zwykłego samochodu osobowego, 
 • samochodu zabytkowego, 
 • przyczepy.

Z kolei tablice rejestracyjne motocykla kosztują 40 zł za komplet, a motoroweru - 30 zł.

To oczywiście zaledwie jeden z wydatków, jaki musisz ponieść w związku z rejestracją pojazdu. Poza tablicami rejestracyjnymi kosztuje tama procedura rejestracji, wydanie dowodu rejestracyjnego, nalepka legalizacyjna czy pozwolenie czasowe.

Więcej dowiesz się tutaj: Rejestracja samochodu 2024 - jakie koszty, dokumenty, wniosek?

Co grozi kierowcy za brak tablic rejestracyjnych lub błędny wzór?

Polski taryfikator mandatów przewiduje konsekwencje wyciągane wobec kierowców, którzy podróżują bez tablic rejestracyjnych lub są one nieczytelne. Oto ściśle określone przypadki, w których możesz zostać ukarany.

1. Brak tablic rejestracyjnych

Jest to zaniedbanie karane z Kodeksu wykroczeń. Pojazd pozbawiony tablic nie jest bowiem dopuszczony do ruchu drogowego i legalnie zarejestrowany. 

Mandat: 1500 zł

2. Niewłaściwe tablice rejestracyjne

Policja może zatrzymać kierowcę, jeśli uzna, że tablice rejestracyjne w pojeździe nie są właściwe, np. mają zły rozmiar lub są niezgodne z obowiązującym wzorem. 

Mandat:300 zł

3. Zabrudzone tablice rejestracyjne

Nie powinieneś poruszać się pojazdem, którego numery rejestracyjne nie są czytelne i wyraźnie widoczne. Do takiej sytuacji może dojść np. w wyniku zabrudzenia błotem czy przysłonięcia śniegiem. 

Mandat: 100 zł

4. Zakryte tablice rejestracyjne

Jeśli z jakiegoś powodu zakrywasz tablice rejestracyjne lub ozdabiasz je, co powoduje ich nieczytelność - również grożą Ci konsekwencje. 

Mandat: 500 zł

5. Tablice rejestracyjne w niewłaściwym miejscu

Co do zasady tablice rejestracyjne powinny zostać dopasowane do miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego w tym celu. Jeśli w Twoim modelu samochodu takiej przestrzeni brakuje, blachy zamontuj możliwie na środku szerokości pojazdu. Co ważne, tablica rejestracyjna nie może być zamontowana niżej niż 120 cm nad ziemią.

Mandat:500 zł

Czy tablice rejestracyjne mają znaczenie dla ubezpieczenia pojazdu?

Na ubezpieczenie OC samochodu i wysokość składki wpływa szereg czynników, a jednym z nich jest miejsce zamieszkania kierowcy, a więc codziennego użytkowania pojazdu. Taką informację podaje się ubezpieczycielowi składki, jak również w formularzu kalkulatora OC i AC, jeśli decydujesz się na zakup polisy za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń.

Wymagane jest także podanie numeru rejestracyjnego, który obecnie niekoniecznie musi być zbieżny z miejscem zamieszkania. Pamiętajmy, że od 31 stycznia 2022 roku kierowcy nie mają obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych, np. w związku z przeprowadzką do innego regionu Polski czy po zakupie samochodu. 

Wrócił co prawda obowiązek przerejestrowania pojazdu po zakupie, ale istnieje możliwość zachowania dotychczasowych blach. Przykładowo kierowca z Warszawy, który kupił samochód zarejestrowany w Łodzi, może w dalszym ciągu poruszać się na tablicach z wyróżnikiem województwa ELE. 

Finalnie przy wyliczaniu składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę zadeklarowane przez kierowcę miejsce zamieszkania. Z raportu rankomat.pl wynika, że w pierwszym półroczu 2024 roku najwięcej za OC płacili kierowcy z Gdańska - średnio 832 zł. Najlepsze oferty cenowe padały natomiast w Opolu. Tam zmotoryzowani płacili średnio za obowiązkowe OC 586 zł.

Rzecz jasna ostateczna cena ubezpieczenia to wypadkowa całej listy czynników poza miejscem zamieszkania i użytkowania pojazdu. Kupując polisę, podajesz w końcu:

 • swój wiek,
 • historię szkód,
 • markę,
 • model,
 • rok produkcji pojazdu,
 • pojemność silnika. 

Oferty ubezpieczeń mogą być bardzo zróżnicowane i wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pomocne może okazać się wówczas porównanie ofert, np. w kalkulatorze OC i AC. Możesz to zrobić o dowolnej porze i bez wychodzenia z domu kupić polisę skrojoną na Twoje potrzeby i kieszeń. 

Co warto wiedzieć?

 1. Wymiary tablicy rejestracyjnej w Polsce wynoszą 520 × 114 mm dla pojazdów samochodowych oraz 190x150 mm dla motocykli. 
 2. W szczególnych przypadkach możliwe jest zamontowanie tablicy rejestracyjnej o mniejszych wymiarach (jeśli jesteś właścicielem samochodu z rynku japońskiego lub amerykańskiego, w którym brakuje miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do standardowych tablic rejestracyjnych).
 3. Nieprawidłowe wymiary tablic rejestracyjnych mogą nieść konsekwencje w postaci mandatu w wysokości 300 zł.
 4. W Polsce można stosować tablice indywidualne. Wydawane są one na wniosek właściciela pojazdu i kosztują 1000 zł. 
 5. Jeśli w pojeździe nie wyznaczono fabrycznie miejsca na montaż tablic rejestracyjnych, należy umieścić je w innym miejscu, możliwe na środku szerokości samochodu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy małe tablice rejestracyjne są legalne w Polsce?

  Tak, ale w ściśle określonych przypadkach. Na małe tablice może zdecydować się np. właściciel samochodu sprowadzonego z rynku japońskiego czy amerykańskiego. W niektórych modelach nie przewidziano bowiem miejsca na montaż standardowych tablic rejestracyjnych znanych w Europie.

 2. Jak wnioskować o małe tablice rejestracyjne?

  Uzyskanie małych tablic wymaga złożenia stosownego wniosku wraz z oświadczeniem właściciela o posiadaniu pojazdem, w którym przewidziano montaż właśnie takich blach. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej.

 3. Ile kosztuje wydanie tablic rejestracyjnych?

  Zarówno małe i jak i standardowe tablice rejestracyjne do samochodu kosztują 80 zł. Właściciel motocykla za komplet tablic zapłaci natomiast 40 zł. Z kolei tablice indywidualne na wniosek właściciela kosztują 1000 zł.

 4. Czy można zostać przy starych tablicach rejestracyjnych po zakupie samochodu?

  Tak, obecnie nie ma obowiązku wymiany tablic przez nabywcę. Trzeba jednak udać się do Wydziału komunikacji wraz z blachami, aby urzędnik przy okazji zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym nakleił na nie nalepkę kontrolną.