Każdy pojazd zgodnie z przepisami musi posiadać dwie tablice rejestracyjne. Zgubienie lub kradzież tylko jednej z nich oznacza brak możliwości korzystania z samochodu. Za jazdę bez rejestracji grozi mandat do 500 zł.

W przypadku zgubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych, mamy dwie możliwości. Możemy w wydziale komunikacji wyrobić duplikat (wtórnik) utraconej rejestracji, bądź przerejestrować samochód. Porównaliśmy wady i zalety obu rozwiązań, ich koszty oraz jak utrata tablic wpływa na ubezpieczenie auta.  

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Do czego służą tablice rejestracyjne w aucie?

Zgodnie z przepisami tablice rejestracyjne to obowiązkowy element w każdym samochodzie. Są montowane z przodu i z tyłu pojazdu. Znajdujący się na nich szereg liter i cyfr informuje o miejscu, w którym auto zostało zarejestrowane. 

W Polsce wyróżniamy kilka rodzajów tablic rejestracyjnych. W każdym z nich przepisy ściśle precyzują ich wymiary i kolory. Zwykle samochody w Polsce są wyposażone w prostokąt z czarnym napisem na białym tle.

Poza standardowymi tablicami, w Polsce występują jeszcze następujące rodzaje rejestracji:

 • z żółtym tłem i czarną czcionką – przeznaczone dla aut zabytkowych,
 • z niebieskim tłem i białą czcionką – przeznaczone dla pojazdów dyplomatycznych,
 • z białym tłem i zieloną czcionką – przeznaczone dla pojazdów profesjonalnych,
 • z zielonym tłem i czarną czcionką – przeznaczone dla aut elektrycznych,
 • z białym tłem i czerwoną czcionką – w ten sposób oznakowane są tablice wydawane tymczasowo.

Oprócz tego istnieje możliwość wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych z własnym napisem, co można zrobić np. w czasie pierwszej rejestracji auta. Jednak trzeba liczyć się ze znacznie wyższym wydatkiem. Koszt otrzymania standardowej rejestracji wynosi 180,50 zł, a indywidualnej 1100,50 zł (920 zł dopłaty w porównaniu do zwykłych tablic).

Jaka kara grozi za brak tablicy rejestracyjnej?

Jak już wspominaliśmy, każdy pojazd wyposażony jest w dwie tablice rejestracyjne. Za brak choćby jednej z rejestracji grozi mandat od 20 do 500 zł. Dodatkowo właściciel samochodu ryzykuje odebranie dowodu rejestracyjnego. Jeśli zgubimy tablice lub zostaną nam skradzione, to należy pozostawić auto na parkingu do czasu wyrobienia nowych „blach”.

Zgubiona tablica rejestracyjna – co zrobić?

Zgubić tablicę rejestracyjną można np. z powodu złych warunków atmosferycznych, wjeżdżając w głęboką kałużę po intensywnych opadach deszczu. Podobnie, gdy dojdzie do stłuczki i uszkodzona zostanie ramka mocująca rejestrację, która w efekcie wypadnie podczas jazdy. W takich sytuacjach ważna jest szybka reakcja kierowcy.

Jeśli zorientujemy się, że zgubiliśmy tablicę podczas pokonywania krótkiego dystansu, warto ponownie pokonać tę samą trasę i spróbować ją odnaleźć. Zdarza się również, że przypadkowi znalazcy rejestracji przekazują je służbom. Można więc sprawdzić, czy utracona tablica nie została przekazana policji, straży miejskiej lub wydziałowi komunikacji.

Niestety jeżeli nie uda się nam odnaleźć zgubionej tablicy, należy udać się do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowany jest samochód. Możemy wyrobić w nim duplikat utraconej rejestracji lub przerejestrować auto.

W jaki sposób wyrobić duplikat tablicy rejestracyjnej?

Zwykle, jeśli zgubiliśmy tylko jedną z tablic, wystarczy złożyć wniosek o wydanie jej wtórnika (zamiennika) z takim samym numerem. W tym celu przed wizytą w wydziale komunikacji należy przygotować następujące dokumenty:

 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • kartę pojazdu, 
 • aktualne ubezpieczenie OC
 • dowód tożsamości,
 • oświadczenie o zgubieniu tablic, które jest składane pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.
Uwaga! Jeśli zgubiłeś tylko jedną z tablic rejestracyjnych, to podczas wyrabiania wtórnika musisz zabrać ze sobą do wydziału komunikacji drugą z rejestracji pojazdu. Po zakończeniu wszelkich formalności zostanie ona oznaczona nową naklejką homologacyjną.

Może się również zdarzyć, że właścicielem pojazdu jest obcokrajowiec, który nie posiada stałego pobytu w Polsce. W takim przypadku poza wymienionymi powyżej dokumentami, w wydziale komunikacji należy również okazać:

 • paszport,
 • wizę pobytową,
 • potwierdzenie czasowego pobytu, kartę czasowego pobytu lub potwierdzenie czasowego zameldowania cudzoziemca.

Kiedy muszę wyrobić duplikat obydwu tablic rejestracyjnych?

Niestety, nie zawsze można wyrobić tylko jeden wtórnik pomimo, że zgubiliśmy wyłącznie jedną z tablic. Dotyczy to kierowców, którzy utracili czarną rejestrację z białymi literami z lat 2000-2006 z polską flagą, następnie zastąpioną na unijną. 

Obecnie nie można już dorobić starych tablic z dawnym oznakowaniem. Jeśli więc nawet zgubimy tylko jedną z czarnych „blach”, musimy w wydziale komunikacji złożyć wniosek o wydanie dwóch nowych wtórników tablic.

Uwaga! Jeśli zgubiłeś tylko jedną, dawną czarną tablicę rejestracyjną z lat 2000-2006, to oprócz złożenia w wydziale komunikacji wniosku o wydanie dwóch nowych wtórników, musisz również przerejestrować pojazd.

Ile kosztuje wyrobienie duplikatu tablicy rejestracyjnej?

Cena wyrobienia wtórnika jest uzależniona od rodzaju i liczby tablic rejestracyjnych, które chcemy otrzymać. Przedstawiamy je w poniższej tabeli.

Ile kosztuje wyrobienie duplikatu tablicy rejestracyjnej pojazdu?

Rodzaj tablicy rejestracyjnej

Opłata

1 duplikat standardowej tablicy53 zł
2 duplikaty standardowej tablicy93 zł
1 duplikat zabytkowej tablicy63 zł
2 duplikaty zabytkowej tablicy113 zł
1 duplikat indywidualnej tablicy513 zł
2 duplikaty indywidualnej tablicy1013 zł

Źródło: rankomat.pl

Należy pamiętać, że na otrzymanie nowych tablic z wydziału komunikacji będziemy musieli poczekać co najmniej kilka dni. Przez ten czas nie możemy korzystać z samochodu. Jeśli nie chcemy zwlekać i auto jest nam niezbędne np. do pracy, możemy złożyć wniosek o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Są one ważne 30 dni. Jednak za czasową rejestrację trzeba uiścić dodatkową opłatę w wysokości 62 zł.

Skradzione tablice rejestracyjne – co zrobić?

Najczęściej do utraty tylko jednej z tablic dochodzi przypadkowo. Jednak brak dwóch „blach” z dużym prawdopodobieństwem wiąże się z ich kradzieżą. Następnie złodzieje mogą wykorzystać skradzione rejestracje do celów przestępczych, jak np. zatankowanie auta bez zapłaty na stacji benzynowej. W związku z tym w takiej sytuacji powinniśmy natychmiast zgłosić zniknięcie obu rejestracji na komisariacie policji. 

Uwaga! Należy pamiętać, aby po zakończonym przesłuchaniu poprosić funkcjonariusza o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży tablic rejestracyjnych! Co ważne, jest ono wydawane na wniosek pokrzywdzonego. Następnie dokument będzie nam potrzebny podczas załatwiania formalności w wydziale komunikacji czy towarzystwie ubezpieczeniowym.

Po wizycie na komisariacie policji i otrzymaniu zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży, mamy dwie możliwości. Możemy wyrobić duplikaty dwóch tablic lub przerejestrować samochód. To drugie rozwiązanie choć nieco droższe, może być znacznie korzystniejsze. Pozwoli nam w przyszłości uniknąć konieczności składania wyjaśnień, jeśli złodzieje kiedyś użyją skradzionych tablic do celów przestępczych.

Aby przerejestrować samochód, należy udać się do wydziału komunikacji i zabrać ze sobą zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży na policji. Za całość będziemy musieli zapłacić 180,50 zł. Wysokość wszystkich opłat przedstawia poniższa tabela.

Koszty przerejestrowania samochodu

Rodzaj opłaty

Wysokość opłaty

Opłata za dwie tablice rejestracyjne80 zł (1000 zł w przypadku tablic indywidualnych)
Opłata za dowód rejestracyjny54 zł
Opłata za pozwolenie czasowe13,50 zł
Opłata za naklejkę kontrolną18,50 zł
Opłata za naklejkę legalizacyjną12,50 zł
Opłata ewidencyjna2 zł
Łączny koszt:180,50 zł

Źródło: rankomat.pl

Jak kradzież tablic wpływa na ubezpieczenie samochodu?

Kradzież tablic rejestracyjnych jest szkodą dokonaną na naszym samochodzie. Jeżeli mamy wykupioną polisę AC, warto ją zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel może wymagać okazania zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży policji. 

Możliwe jest również, że w ramach ubezpieczenia assistance przysługuje nam samochód zastępczy. Moglibyśmy z niego korzystać do momentu ponownego zarejestrowania naszego auta lub otrzymania wtórnika tablic rejestracyjnych. 

Co warto wiedzieć?

 1. Za jazdę bez tylko jednej z dwóch tablic rejestracyjnych grozi mandat od 20 do 500 zł.
 2. Wyrobienie jednego duplikatu standardowej tablicy rejestracyjnej kosztuje 53 zł, a dwóch 93 zł.
 3. Przerejestrowanie auta kosztuje 180,50 zł.
 4. Trzeba poprosić o wystawienie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży tablic na policji.