Złamanie nogi na nartach za granicą może kosztować nawet 409 000 zł. Nieubezpieczony narciarz może być zmuszony do pokrycia zarówno kosztów leczenia,  jak i ratownictwa i  transportu do Polski.

Porównaj ceny

Zdecydowanie najwięcej urazów narciarskich dotyczy kończyn dolnych – kolan, kostek i stóp. Często są to bardzo poważne kontuzje, w tym złamania, które mogą wiązać się z koniecznością długiego leczenia szpitalnego za granicą. Doba pobytu w placówce może kosztować ponad 4000 zł. W jakich krajach złamanie nogi będzie najbardziej kosztowne?

Nogi narciarza najbardziej narażone na kontuzje

Podczas jazdy na nartach na kontuzje zdecydowanie najbardziej narażone są nogi – 35% dotyczy kolan, a 20% kostek i stóp. Znacznie rzadziej dochodzi do urazów ramion i barków (17%),rąk (7%) czy pleców (6%). Sporadycznie narciarze odnoszą obrażenia głowy, ponieważ większość z nich nosi kaski.

W którym kraju złamana noga kosztuje najwięcej?

Średnio najwięcej złamana noga za granicą może kosztować w Kanadzie (ponad 33 000 zł),a nieco mniej w Szwajcarii (ponad 31 000 zł),Niemczech (26 000 zł) i we Włoszech (ponad 25 000 zł). Tańsze będzie leczenie w USA (ponad 17 000 zł),Francji (ponad 14 000 zł) i w Austrii (ponad 10 000 zł) – wynika z danych firmy ubezpieczeniowej Bupa Global.

W ubiegłych latach kilku polskich narciarzy doznało za granicą poważnych złamań nóg. W 2017 roku mężczyzna uprawiał narciarstwo poza wyznaczonymi trasami w Austrii. W efekcie upadku złamał nogę, a także konieczne okazało się przeprowadzenie operacji kręgosłupa. Ubezpieczyciel w ramach polisy narciarskiej pokrył koszty hospitalizacji oraz transportu śmigłowcem do Polski w wysokości ponad 409 000 zł.

W 2015 roku mężczyzna podczas jazdy na nartach we Francji doznał skomplikowanego złamania nogi. Konieczny okazał się jego dłuższy pobyt w szpitalu. Francuska placówka wystawiła rachunek za udzielone świadczenia medyczne na kwotę ponad 140 000 zł. W ramach polisy narciarskiej pokrył je ubezpieczyciel.

W 2015 roku mężczyzna zjeżdżając na nartach na Słowacji uderzył w słup. W efekcie złamał kość udową. Ubezpieczyciel za leczenie szpitalne na miejscu, opiekę nad dziećmi poszkodowanego, transport do szpitala, a następnie do Polski w ramach polisy narciarskiej zapłacił ponad 40 000 zł.

Ile może kosztować pobyt w szpitalu za granicą?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Często nie zalicza się do nich pobyt w szpitalu za granicą. W związku z tym nieubezpieczony narciarz, który dozna poważnego urazu na stoku, jak złamanie nogi, będzie musiał opłacić leczenie z własnych środków. W krajach, w których jazda na nartach jest bardzo popularna, może być ono bardzo drogie.

Średnio doba pobytu w szpitalu w Norwegii kosztuje 4793 zł, a w Szwajcarii 3151 zł. Nieco mniej w:

 • Szwecji (2470 zł),
 • Finlandii (2370 zł),
 • Austrii (2327 zł),
 • USA (2294 zł),
 • Kanadzie (2118 zł),
 • Niemczech (2061 zł),
 • Francji (2037 zł).

Z kolei za jednodniowy nocleg w placówce medycznej poniżej 2000 zł trzeba zapłacić:

 • we Włoszech (1737 zł),
 • w Hiszpanii (1580 zł),
 • w Słowenii (1194 zł).

Natomiast poniżej 1000 zł:

 • w Czechach (890 zł),
 • Słowacji (737 zł).

Zdecydowanie najtaniej jest:

 • na Ukrainie (133 zł),
 • w Gruzji (95 zł).

Jak dopasować polisę narciarską do miejsca wyjazdu na narty?

Złamana noga na zagranicznym stoku może kosztować nawet ponad 409 000 zł. Zwłaszcza, że najczęściej nieubezpieczony narciarz będzie musiał pokryć nie tylko koszty opieki medycznej czy akcji ratowniczej, lecz również w przypadku poważnego urazu transportu medycznego do Polski

–Transport medyczny do Polski z któregoś z krajów alpejskich może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc przy wyborze polisy narciarskiej dokładnie zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Na terenie Europy jej wysokość powinna wynosić co najmniej 30 000 euro – komentuje Robert Pelczar, Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych z rankomat.pl.

W Europie polisa narciarska powinna również zawierać koszty ratownictwa w wysokości co najmniej 5 000 euro. Ponadto optymalny pakiet powinien posiadać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) czy bagażu. Taką polisę można mieć już od 5 zł dziennie. Należy pamiętać, aby zakres ochrony dopasować indywidualnie do celu i miejsca wyjazdu, co w prosty sposób można zrobić wkalkulatorze rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. Koszty leczenia złamanej nogi za granica mogą wynieść ponad 409 000 zł.
 2. Doba pobytu w szpitalu za granicą kosztuje ponad 4000 zł. 
 3. EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej czy transportu medycznego do Polski.
 4. Suma gwarantowana kosztów leczenia w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro.
Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie