Złamanie nogi na nartach za granicą może kosztować nawet 409 000 zł. Nieubezpieczony narciarz może być zmuszony do pokrycia zarówno kosztów leczenia,  jak i ratownictwa i  transportu do Polski.

Zdecydowanie najwięcej urazów narciarskich dotyczy kończyn dolnych – kolan, kostek i stóp. Często są to bardzo poważne kontuzje, w tym złamania, które mogą wiązać się z koniecznością długiego leczenia szpitalnego za granicą. Doba pobytu w placówce może kosztować ponad 4000 zł. W jakich krajach złamanie nogi będzie najbardziej kosztowne?

Jakie kontuzje najczęściej spotykają narciarzy?

Podczas jazdy na nartach na kontuzje zdecydowanie najbardziej narażone są nogi – 35% dotyczy kolan, a 20% kostek i stóp. Znacznie rzadziej dochodzi do urazów ramion i barków (17%), rąk (7%) czy pleców (6%). Rzadziej narciarze odnoszą obrażenia głowy, ponieważ większość z nich nosi kaski podczas jazdy. 

Urazy narciarzy

  Na co uważać?

 • Nogi - najczęściej narciarze doznają kontuzji stawów podczas ich znacznego obciążania. Częste są także kontuzje kolana, do których najłatwiej dochodzi wtedy, gdy w trakcie upadku nie wypną się buty. Obok zwichnięć czy skręceń, może dojść także do złamań, z których najbardziej niebezpieczne mogą okazać się te dotyczące kości kolanowych. Na urazy narażone są głównie: łąkotka boczna, więzadła: krzyżowe tylne oraz strzałkowe.
 • Ręce i brak – szczególnie narażone są nadgarstki, które przy upadku i podparciu nienaturalnie się wyginają. Jeśli dojdzie do pęknięcia lub złamania kości, konieczna może okazać się rehabilitacja. Również barki i ramiona cierpią przy wypadku Kości ramieniowe, łopatki, a także staw ramienia, który łatwo zwichnąć. Na co uważać? Przede wszystkim na uszkodzenie obrąbka, naderwanie lub naciągnięcie ścięgien, uszkodzenia panewki stawu ramieniowego, oraz złamanie obojczyka. 

 • Plecy - a przede wszystkim kręgosłup, to rzadsze, ale jedne z najpoważniejszych kontuzji narciarskich. Najczęściej zdarzają się  uszkodzenia kręgów w rejonie karku czy szyi. 

 • Głowa – najczęstsze problemy po wypadkach na nartach to wstrząs mózgu, stłuczenia i kontuzje szyi. 

W którym kraju złamana noga kosztuje najwięcej?

Ze zgromadzonych kilka lat temu danych firmy ubezpieczeniowej Bupa Global wynika, że koszty leczenia złamań zależą przede wszystkim od kraju, w którym leczenie będzie miało miejsce.

Średnio najwięcej złamana noga za granicą może kosztować w Kanadzie (£7,027, czyli ponad 39 000 zł), a nieco mniej w Szwajcarii (£6,691, czyli ponad 37 000 zł), Niemczech (£5,465 - ponad 30 000 zł) i we Włoszech (£5,327 - prawie 30 000 zł).

Najdroższe złamania nóg

Tańsze będzie leczenie w Japonii (£4,823, czyli około 27 000 zł.) USA (£3,723 - prawie 21 000 zł), Francji (£3,086 - ponad 17 000 zł) i w Austrii (£2,237, czyli ponad 12 000 zł). Najmniej zapłacimy natomiast w UK (£1,930 - prawie 11 000 zł.). 

Przykład 1: W ubiegłych latach kilku polskich narciarzy doznało za granicą poważnych złamań nóg. W 2017 roku mężczyzna uprawiał narciarstwo poza wyznaczonymi trasami w Austrii. W efekcie upadku złamał nogę, a także konieczne okazało się przeprowadzenie operacji kręgosłupa. Ubezpieczyciel w ramach polisy narciarskiej pokrył koszty hospitalizacji oraz transportu śmigłowcem do Polski w wysokości ponad 409 000 zł. 

Przykład 2: W 2015 roku mężczyzna podczas jazdy na nartach we Francji doznał skomplikowanego złamania nogi. Konieczny okazał się jego dłuższy pobyt w szpitalu. Francuska placówka wystawiła rachunek za udzielone świadczenia medyczne na kwotę ponad 140 000 zł. W ramach polisy narciarskiej pokrył je ubezpieczyciel. 

Przykład 3: W 2015 roku mężczyzna zjeżdżając na nartach na Słowacji uderzył w słup. W efekcie złamał kość udową. Ubezpieczyciel za leczenie szpitalne na miejscu, opiekę nad dziećmi poszkodowanego, transport do szpitala, a następnie do Polski w ramach polisy narciarskiej zapłacił ponad 40 000 zł. 

Ile może kosztować pobyt w szpitalu za granicą? 

Najwięcej zapłacimy w Monako, ponieważ cena za jedną noc spędzoną w tamtejszym szpitalu to prawie 15 000 zł. Taniej, ale wciąż bardzo drogo jest w Luksemburgu, gdzie doba hospitalizacji kosztuje prawie 8000 zł.  W pozostałych krajach wygląda to następująco:

 • San Marino - ponad 3500 zł. 

 • Szwecja - prawie 3000 zł. 

 • Finlandia - ponad 2000 zł. 

 • Austria - ponad 2300 zł. 

 • Kanada - ponad 2000 zł. 

 • Niemcy - ponad 2000 zł. 

 • Francja - ponad 2000 zł. 

Z kolei za jednodniowy nocleg w placówce medycznej poniżej 2000 zł trzeba zapłacić: 

 • We Włoszech - około 1700 zł. 

 • W Hiszpanii - ponad 1500 zł. 

 • W Słowenii - około 1200 zł. 

Natomiast poniżej 1000 zł: 

 • W Czechach - około 900 zł. 

 • W Słowacji - ponad 700 zł. 

 • W Gruzji - około 100 zł. 

Dlaczego EKUZ na narty nie wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Często nie zalicza się do nich pobyt w szpitalu za granicą. W związku z tym nieubezpieczony narciarz, który dozna poważnego urazu na stoku, jak złamanie nogi, będzie musiał opłacić leczenie z własnych środków. 

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl:

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

To szczególnie ważne, ponieważ w wielu przypadkach w okolicy stoków i ośrodków narciarskich nie ma placówek medycznych, które honorują EKUZ. Większość usług świadczona jest prywatnie, co wiąże się z wysokimi cenami. Tymczasem podczas wypadków na nartach czy snowboardzie najczęściej wymagana jest natychmiastowa pomoc.

Co więcej, EKUZ – w zależności od kraju – czasami nie pokrywa kosztów nawet podstawowych interwencji, takich jak przewóz karetką czy badania wykonywane podczas pobytu w szpitalu. Czego jeszcze Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie refunduje? 

 • Prywatna opieka medyczna - począwszy od zwykłej wizyty lekarskiej, poprzez specjalistyczne konsultacje, na badaniach i zabiegach kończąc - wszystko to turyści bez ubezpieczenia będą musieli opłacić z własnej kieszeni, ponieważ EKUZ zapewnia nieodpłatny dostęp wyłącznie do podstawowej i publicznej opieki medycznej. 

 • Stomatolog - jeśli EKUZ w ogóle pokrywa koszty leczenia stomatologicznego, to tylko w ograniczonym zakresie. Nieodpłatnej pomocy można oczekiwać tylko w niektórych krajach i tylko w nagłych przypadkach. 

 • Transport medyczny do kraju - jeżeli w wyniku wypadku na stoku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia turysta nie będzie w stanie samodzielnie wrócić do Polski i konieczny będzie jego transport (np. karetką), EKUZ nie zwróci kosztów za taką usługę. To szczególnie ważne, gdy potrzebny będzie inny środek transportu, np. helikopter - wtedy ceny transportu znacznie wzrosną. 

 • Ratownictwo górskie - w większości krajów, inaczej niż w Polsce, ratownictwo górskie jest nie tylko odpłatne, ale i bardzo drogie. Jeśli więc podczas wypoczynku w górach zabłądzimy lub doznamy urazu w miejscu, z którego nie będziemy mogli samodzielnie wrócić, będzie się to wiązało z koniecznością zapłaty za pomoc. Tymczasem już samo rozpoczęcie akcji to wydatek minimum kilkuset złotych. Jeśli konieczne będzie wykorzystanie helikoptera lub specjalistycznego sprzętu, ostateczne koszty mogą oscylować nawet w granicach kilkuset tysięcy złotych! 

 • Kwarantanna – chociaż leczenie w razie zachorowania na COVID-19 

Trzeba pamiętać również o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego zapewnia pomoc jedynie turystom wyjeżdżającym do jednego z państw UE lub EFTA. W przypadku dalszych podróży nawet najbardziej podstawowe usługi, takie jak wizyta u internisty czy najprostsze badania będą w pełni odpłatne i najczęściej bardzo drogie. 

Przykładowe koszty usług medycznych dla obywateli i turystów z EKUZ w popularnych krajach: 

Kraj 

Wizyta lekarska (nagłe przypadki) 

Pobyt w szpitalu 

Stomatolog 

Transport karetką 

Transport medyczny do Polski 

Ratownictwo górskie 

Czechy 

30 Kč 

90 Kč 

90 Kč 

90 Kč 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Słowacja 

Bezpłatnie 

2-10 Euro 

2 Euro 

0,10 EUR/km 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Austria 

Bezpłatnie 

12-20 Euro 

Częściowe 

Bezpłatnie 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Francja 

7-8 Euro 

18 Euro 

7-8 Euro 

Częściowe 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Włochy 

Bezpłatnie (lub 36,15 euro w przypadku specjalisty) 

Bezpłatnie 

100% ceny 

Bezpłatnie (w nagłych przypadkach) 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Szwajcaria 

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych 

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych; dodatkowa hospitalizacja - 15 CHF za dzień dla osób po 26 roku życia 

33 CHF dla dzieci i młodzieży, 92 CHF dla osób dorosłych 

50% ceny 

Odpłatnie 

Odpłatnie 

Jak dopasować polisę narciarską do miejsca wyjazdu na narty?

Złamana noga na zagranicznym stoku może kosztować nawet ponad 400 000 zł. Zwłaszcza, że najczęściej nieubezpieczony narciarz będzie musiał pokryć nie tylko koszty opieki medycznej czy akcji ratowniczej, lecz również w przypadku poważnego urazu transportu medycznego do Polski. 

Transport medyczny do Polski z któregoś z krajów alpejskich może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc przy wyborze polisy narciarskiej dokładnie zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Na terenie Europy jej wysokość powinna wynosić co najmniej 30 000 euro.

Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych

Dobra polisa narciarska powinna również obejmować ochroną takie elementy jak: 

 • Koszty leczenia - w Europie suma gwarantowana KL nie powinna być niższa niż 30 000 euro. 

 • Koszty ratownictwa - w wysokości co najmniej 5 000 euro. 

 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) 

 • Ubezpieczenie bagażu - bardzo ważne, jeżeli w podróż wybieramy się z drogim sprzętem sportowym. Jeśli bagaż zaginie lub będzie4 opóźniony, ubezpieczyciel wypłaci należne środki. 

 • Klauzula alkoholowa - dzięki niej otrzymamy odszkodowanie w razie wypadku, nawet jeśli spowodujemy go pozostając pod wpływem alkoholu. 

Należy pamiętać, aby zakres ochrony dopasować indywidualnie do celu i miejsca wyjazdu, co w prosty sposób można zrobić w kalkulatorze rankomat.pl

7-dniowy wyjazd na narty do Francji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
94,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
175,75 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
196,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
7-dniowy wyjazd na narty do Francji
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
94,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
175,75 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
196,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Taką polisę można mieć już od 5 zł dziennie. Należy pamiętać, aby zakres ochrony dopasować indywidualnie do celu i miejsca wyjazdu, co w prosty sposób można zrobić w kalkulatorze rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. Koszty leczenia złamanej nogi za granica mogą wynieść ponad 409 000 zł.
 2. Doba pobytu w szpitalu za granicą kosztuje ponad 4000 zł. 
 3. EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej czy transportu medycznego do Polski.
 4. Suma gwarantowana kosztów leczenia w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje złamanie nogi za granicą?

  To zależy przede wszystkim od miejsca wyjazdu, poziomu opieki medycznej oraz ubezpieczenia. Nieubezpieczeni turyści, objęci jedynie ochroną EKUZ, za transport karetką, pobyt w szpitalu, leki i badania zapłacą najczęściej tylko część ceny. Poza krajami UE i EFTA, bez EKUZ i ubezpieczenia, trzeba będzie zapłacić pełną cenę. 

 2. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

  Od niedawna tak, ale tylko we Włoszech. Z początkiem 2022 roku, dla wszystkich narciarzy wyjeżdżających na stok, wprowadzono tam obowiązek posiadania polisy OC. W innych krajach takiego obowiązku nie ma, jednak brak polisy może poskutkować dużymi wydatkami w razie wypadku. 

 3. Czy polisa narciarska chroni przed wypadkami poza stokiem?

  Tak, ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny chroni turystę także poza stokiem. Jeśli więc podczas zwiedzania lub górskiej wędrówki przytrafi nam się wypadek, polisa zapewni pomoc i wsparcie w likwidacji powstałych w jego wyniku szkód. 

 4. Czy ubezpieczenie na narty obejmuje też snowboardzistów?

  Tak, polisa narciarska zapewni ochronę wszystkim miłośnikom sportów zimowych, a przy odpowiednim rozszerzeniu - także ekstremalnych.