Problemy zdrowotne mają to do siebie, że nie możemy ich odkładać na później. Możemy czekać na darmowe badania i leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, skorzystać odpłatnie z prywatnej praktyki lekarskiej lub nabyć polisę zdrowotną, która zapewni nam darmowe badania oraz specjalistów – bez kolejek.

O tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie domaga – wie chyba każdy ubezpieczony. Największym problemem darmowej opieki zdrowotnej są długie kolejki do specjalistów, które potrafią ciągnąć się miesiącami. Taka sytuacja jest niedopuszczalna w sytuacji, gdy pomocy potrzebujemy pilnie.

Dla kogo polisa zdrowotna z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Darmowa opieka zdrowotna nie przysługuje każdemu z nas. Z systemu NFZ korzystać mogą wyłącznie osoby do tego uprawnione. Wśród nich należy wymienić kobiety w ciąży, emeryci, renciści, dzieci oraz studenci, osoby zarejestrowane jako bezrobotne, służby mundurowe, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Straż Graniczna czy sędziowie i prokuratorzy

Największą jednak grupę ubezpieczonych stanowią osoby zatrudniane w oparciu umowy o pracę. Nie do końca jest to jednak darmowa opieka zdrowotna, ponieważ należy zaznaczyć, że pracodawca ma obowiązek część naszego wynagrodzenia przeznaczyć właśnie na ubezpieczenie zdrowotne.

Jaka to kwota? Z naszej pensji pobierane jest 9% miesięcznego wynagrodzenia. Oznacza to, że najniższa składka w 2019 roku wynosiła około 319,94 zł. O ile dla jednego miesiąca składka może nie wydawać się zbyt wysoka – gdy zsumujemy dotychczas wpłacone składki, a następnie usłyszymy w przychodni, że wizyta u specjalisty przewidywana jest najprędzej za 6 miesięcy – można się czuć zirytowanym.

319, 94 zł
tyle w roku 2019 wynosiła najniższa składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne NFZ pobierane co miesiąc z wypłaty brutto.

W tej samej cenie możemy posiadać najlepiej rozbudowane ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni nam zarówno wizyty u lekarza domowego tego samego dnia, wizyty u specjalisty w ciągu kilku dni roboczych bez konieczności skierowania, darmowe badania – również te, które nie są refundowane przez NFZ oraz dodatkowe usługi – jak szczepienia, wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki lub całodobowa infolinia medyczna.

Oferta NFZ – czekanie na wizytę u lekarza specjalisty minimum 30 dni

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje nam „darmową” opiekę medyczną. W ramach tego systemu możemy skorzystać zarówno z pomocy doraźnej w przychodni publicznej, jak również z leczenia szpitalnego, badań diagnostycznych, pomocy pogotowia ratunkowego czy zabiegów chirurgicznych.

W teorii brzmi to całkiem nieźle, jednak praktyka pokazuje, że na darmową pomoc medyczną przychodzi nam bardzo długo czekać. Jak wygląda leczenie u specjalistów czy badania diagnostyczne w NFZ? Sprawdźmy to. Przykładowo – zobaczmy jakie różnice w czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty pojawiają się w dużym oraz mniejszym mieście.

Przykładowe terminy w ramach opieki NFZ

Świadczenie

Czas oczekiwania w dużym mieście (Wrocław)Czas oczekiwania w małym mieście (Kluczbork)

Poradnia neurologiczna

od 1 miesiąca do sierpnia 2027 roku 3-4 miesiące 

Rezonans magnetyczny

2-8 miesięcy 1 miesiąc 

Świadczenie z zakresu endokrynologii

od 2 miesięcy do stycznia 2029 roku b.d.

Poradnia alergologiczna

1-4 miesiące1 miesiąc

Poradnia diabetologiczna

1-10 miesięcy4-5 miesięcy 

Poradnia chirurgii ogólnej

od 1 miesiąca do lutego 2025 roku1-2 miesiące

Tabela 2. Na podstawie informacji zawartych na www.terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Tabela pokazuje przykładowe badania oraz specjalistów. Najkrótszy czas oczekiwania to 1 miesiąc, co w pilnych przypadkach jest już zbyt długim czasem oczekiwania.

Tego w NFZ nie załatwisz

Czego nie załatwimy w NFZ? Przede wszystkim nie otrzymamy natychmiastowego terminu wizyty – w ramach polisy zdrowotnej maksymalny czas oczekiwania na wizytę lub badania to kilka dni roboczych. Przy podejrzeniu poważnej choroby – to maksymalny czas, jaki możemy poświęcić na wykonanie badań.

Dodatkowo w ramach NFZ nie wykonamy wielu specjalistycznych badań bez uprzednio wystawionego skierowania. Należą do nich np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Skierowanie to jedno, a kilka miesięcy oczekiwania na badania to drugie.

Dodatkowo – badania, które w teorii przysługują nam darmowo w ramach NFZ, są limitowane. Przykładowo – młoda kobieta, która obawia się zachorowania na raka szyjki macicy może mieć spore trudności z wykonaniem cytologii częściej niż 1 raz na rok lub dwa lata. Badania kosztują publiczną służbę zdrowia, zatem lekarze wykonują je bardzo niechętnie, uwzględniając wewnętrzne zalecenia.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w zasięgu możliwości finansowych

Posiadanie możliwości skorzystania z darmowej służby zdrowia kosztuje nas miesięcznie minimum 319,94 zł. Tutaj warto zaznaczyć, że lepszą opiekę zdrowotną możemy uzyskać już od kwoty 32 zł miesięcznie, kupując polisę zdrowotną.

W niewysokiej cenie możemy uzyskać dostęp od ręki do nawet kilkudziesięciu lekarzy specjalistów i wykonać darmowo kilkaset różnych badań. O ile w przypadku problemów sezonowych – taka polisa może wydawać się zbędna, to w sytuacji, gdy zaczynamy podejrzewać poważną chorobę, jak problemy z sercem czy nowotwór – taka polisa może uratować nam życie szybko udzieloną pomocą.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – zakres świadczeń i ceny

ProduktSkładki miesięcznaLiczba lekarzy specjalistówLiczba badań

Polisa za mniej niż 50 zł

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie
wariant podstawowy

32 zł16190

Signal Iduna – Direct
wariant podstawowy

41 zł5116

Polisa za mniej niż 70 zł

Signal Iduna – Polmed
wariant podstawowy
62 zł15110
InterRisk – Antidotum Plus
wariant podstawowy
65 zł1889
AXA – Ochrona z Plusem
wariant podstawowy
68 zł933

Polisa za mniej niż 100 zł

Signal Iduna – Start+
wariant podstawowy
99 zł15110

Polisa za mniej niż 150 zł

Inter Polska – Vision
wariant podstawowy
125 zł64173
InterRisk – Antidotum Plus
wariant rozszerzony
125 zł65135
AXA – Ochrona z Plusem
wariant rozszerzony
130 zł24176

Polisa za mniej niż 200 zł

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie
wariant rozszerzony
168 zł40466

Polisa za mniej niż 250 zł

Inter Polska – Vision
wariant rozszerzony
245 zł65175

Tabela 2. Opracowanie własne.

W ramach zakupionej polisy zdrowotnej możemy np. wykonać darmowe szczepienia na grypę oraz inne choroby, skorzystać z infolinii medycznej, która udzieli nam fachowej porady odnośnie naszego stanu zdrowia, wystawienia recept online – co pozwala uniknąć rejestracji i czekania na wizytę, wizytę bez konieczności skierowania, czy skorzystania z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki.

Przed zakupem pamiętajmy o tym, by przeanalizować swój stan zdrowia oraz przyjrzeć się chorobom, które dotykały naszych krewnych. Ważne jest nie tylko to, jak dbamy o zdrowie, czy stosujemy zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, ale również czy w naszym życiu pojawiają się jakieś używki, ile mamy lat, jaki tryb pracy wykonujemy (np. siedzący). Ważny jest również stres, który spotyka nas w codziennym życiu oraz możliwość dziedziczenia pewnych predyspozycji w określonym kierunku. Część z nas może mieć zatem słabszy układ krwionośny, inni wzrok, jeszcze inni – układ odpornościowy.

Warto zatem wybrać taką polisę, która zapewni nam maksymalnie wszystko to, czego możemy potrzebować. Zwracajmy więc uwagę czy specjalista, na którym najbardziej nam zależy – w wybranej ofercie nam przysługuje, czy możemy wykonać badania, które mogą nam być potrzebne. Dopasujmy ubezpieczenie do własnych potrzeb. 

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie zdrowotne kosztuje nas miesięcznie min. 319,94 zł

2. Najkrótszy czas oczekiwania do specjalisty to 1 miesiąc, najdłuższy to nawet kilka lat

3. Polisa zdrowotna zakupiona prywatnie może zapewnić nam dostęp do 65 różnych specjalistów oraz 466 różnych badań diagnostycznych

4. Najtańsza polisa zdrowotna kosztuje 32 zł miesięcznie, najdroższa 245 zł – czyli zdecydowanie mniej niż składka na ubezpieczenie zdrowotne potrącana przez pracodawcę