Choroba nie wybiera – zdarzyć się może zarówno osobom pracującym, jak i tym bez stałego zatrudnienia. Również tzw. umowa śmieciowa może być kłopotliwa, ponieważ nie uprawnia do korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy można posiadać ubezpieczenie zdrowotne bez pracy? Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne nie pracując? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Aby zapewnić sobie na przyszłość gwarantowaną opiekę medyczną, najlepiej samemu o to zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto może liczyć na publiczne ubezpieczenie zdrowotne?

Nie zawsze trzeba posiadać umowę o pracę, by korzystać z pomocy NFZ. Osoby bez stałego zatrudnienia, które posiadają współmałżonka pracującego w ramach umowy o pracę – mogą zostać włączone do ubezpieczenia zdrowotnego, korzystając nieodpłatnie z tych samych świadczeń.

Również kobiety w ciąży, które nie są nigdzie zatrudnione – mają prawo do korzystania z darmowej, publicznej opieki zdrowotnej.

Brak pracy nie musi oznaczać braku ubezpieczenia zdrowotnego – można również zostać ubezpieczonym po zarejestrowaniu się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ubezpieczeniu zdrowotnym podlegają również emeryci i renciści. 

O TYM WARTO PAMIĘTAĆ!Ubezpieczenie zdrowotne publiczne jest pobierane z każdej pensji pracownika, w wysokości 9% wynagrodzenia. Przy najniższej płacy krajowej koszt składki ubezpieczeniowej to kwota 233,76 zł. W sytuacji, gdy osoba nie ma stałego zatrudnienia lub pracuje w oparciu o umowę śmieciową – podobną kwotę lub nawet sporo mniejszą można zainwestować w ubezpieczenie zdrowotne prywatne.

Na czym polega prywatna polisa zdrowotna?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne można nabyć samodzielnie lub za pośrednictwem pracodawcy. Wybieramy ofertę, która odpowiada naszym oczekiwaniom i podpisujemy umowę na najbliższe 12 miesięcy. W ramach abonamentu uzyskujemy dostęp do określonej liczby specjalistów oraz badań diagnostycznych. Polisa może zapewniać również inne usługi, jak badania specjalistyczne, wizyty domowe lekarza lub szczepienia. 

Ważnym atutem takiego rozwiązania jest szybki dostęp do opieki medycznej. Wizyta u lekarza internisty będzie dla nas dostępna nawet tego samego dnia, z kolei ze specjalistą możemy się zobaczyć w przeciągu kilku dni roboczych. Opieka zdrowotna w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie zawsze gwarantuje szybkie terminy wizyt oraz badań, dlatego takie ubezpieczenie może być korzystne również dla tych osób, które mają stałe zatrudnienie i ubezpieczenie zdrowotne w ramach umowy o pracę.

Po upływie roku, możemy kontynuować naszą polisę. Próg wiekowy, w jakim możemy przystąpić do ubezpieczenia, ustala towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej górna granica wiekowa to 60-70 lat.

Co oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego możemy wykonać badania diagnostyczne oraz odbyć wizytę u lekarza specjalisty bez konieczności wystawiania skierowania. Zarówno wizyty, jak i badania mogą odbywać się bezgotówkowo – w ramach opłaconego abonamentu, ale mogą być również płatne, jednak przy zachowaniu atrakcyjnych zniżek za wizyty. To, czy usługi będą całkowicie darmowe czy będą wymagały niewielkich kosztów, zależy już od samej oferty.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może również zapewnić:

 • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
 • szczepienia,
 • rehabilitację,
 • badania specjalistyczne, jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Dla kogo prywatna polisa zdrowotna to dobre rozwiązanie?

O zakupie ubezpieczenia zdrowotnego może pomyśleć każdy – bez względu na to, czy posiada dostęp do darmowej opieki medycznej czy nie.

Osoby, które nie są nigdzie zatrudnione lub nie posiadają stałego zatrudnienia, mogą w ten sposób zapewnić sobie dostęp do szybkiej i prostej opieki zdrowotnej. Polisa umożliwia wizyty u lekarzy różnych specjalizacji bez kolejek i bez wymaganej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. 

Jednak polisa zdrowotna może być również dobrym rozwiązaniem dla osób, które w ramach umowy o pracę, posiadają dostęp do publicznej służby zdrowia. Prywatne ubezpieczenie może skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, pomóc wykonać w krótkim czasie niezbędne badania lub zapewnić dodatkową opinię lekarską, gdy diagnoza wzbudza nasze wątpliwości.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Koszt ubezpieczenia zdrowotnego nie jest wysoki – może nas kosztować około 30 zł miesięcznie, a dzięki temu możemy uniknąć kolejek i niepotrzebnych procedur, które wydłużają proces diagnozowania choroby. 

To, ile zapłacimy za prywatne ubezpieczenie, jest wyłącznie naszą indywidualną decyzją – możemy wybrać jedno z tańszych rozwiązań, jak i droższy pakiet, który zapewni nam dostęp do większej liczby badań czy specjalistów.
 

Przykładowe oferty prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

TU

Liczba lekarzyLiczba badańWizyty domoweSkładka miesięczna

Uniqa – Ochrona z Plusem Wariant Podstawowy

932-od 68 zł
Signal Iduna - POLMED

15

110Takod 62 zł
Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85-od 55 zł
TU Zdrowie – Polisa Zdrowie Pakiet Podstawowy

16

190-od 32 zł
Signal Iduna – Start+ Wariant Podstawowy

15

110Takod 99 zł
InterRisk – Antidotum Plus

18

89-od 65 zł
Uniqa – Ochrona z Plusem Wariant Rozszerzony

24

164Takod 130 zł
TU Zdrowie – Polisa Zdrowie Pakiet Rozszerzony

40

466Takod 168 zł
InterRisk – Antidotum Plus Wariant Prestiż

65

135 Takod 160 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl

Przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego warto zastanowić się również nad tym, jakiej konkretnie opieki zdrowotnej oczekujemy. Jeśli np. posiadamy alergię – przede wszystkim potrzebować możemy dostępu do alergologa, dermatologa, pulmonologa oraz laryngologa. Warto dopasować ubezpieczenie do własnych potrzeb, by jak najlepiej pomogło nam w przyszłości. 

Co oprócz prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Osoby, które chcą jak najlepiej zabezpieczyć swoje zdrowie na przyszłość, mogą oprócz prywatnej polisy zdrowotnej zdecydować się na prywatne ubezpieczenie na życie, które w ramach umowy dodatkowej może wsparcie finansowe z tytułu problemów zdrowotnych.

Ochrona może dotyczyć m.in.:

 • zdiagnozowania poważnej choroby,
 • pobytu w szpitalu,
 • operacji chirurgicznej.

W sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, ubezpieczony może liczyć na wysokie odszkodowanie, które umożliwi opłacenie kosztownego leczenia lub rehabilitacji. Środki uzyskane z polisy można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.
Dobrym rozwiązaniem może być również pakiet assistance, który może zagwarantować m.in.:

 • dowóz leków,
 • opiekę nad dziećmi w czasie hospitalizacji,
 • opiekę nad zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji,
 • sprzęt potrzebny do rehabilitacji,
 • pomoc psychologa,
 • transport medyczny.

Gdzie znaleźć dobrą polisę zdrowotną?

Ofert prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest naprawdę sporo. Podjęcie dobrej decyzji będzie wymagało porównania każdej z tych polis. Warto wnikliwie sprawdzić, co dokładnie oferuje każde ubezpieczenie, jakie badania oraz jakich dokładnie specjalistów zapewnia oraz co gwarantuje oprócz wizyt oraz badań. 

Pomocnym rozwiązaniem może zatem okazać się porównywarka polis zdrowotnych. Dzięki niej znajdziemy najlepsze oferty, które dodatkowo będą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Wystarczy, że wypełnimy krótką ankietę, w której zaznaczymy, jakiego rodzaju polisy szukamy. Na podstawie udzielonych przez nas informacji, zostanie przygotowana oferta dopasowana do naszych oczekiwań. Dzięki porównywarce zarówno dotrzemy do najbardziej korzystnych rozwiązań, ale również możemy sporo zaoszczędzić.
 

Ważne informacje

1. Osoby bez stałego zatrudnienia, które posiadają współmałżonka pracującego w ramach umowy o pracę – mogą zostać objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

2. Prywatna polisa zdrowotna to koszt zaczynający się od kwoty około 30 zł

3. Ubezpieczenie zdrowotne publiczne jest pobierane z każdej pensji pracownika, w wysokości 9% wynagrodzenia

4. Aby zapewnić sobie na przyszłość gwarantowaną opiekę medyczną, najlepiej samemu o to zadbać z pomocą porównywarki ubezpieczeń

FAQ - najczęściej zadawane pytania o prywatne ubezpieczenie zdrowotne

 1. Czy można posiadać publiczne ubezpieczenie zdrowotne oraz prywatną polisę?

  Tak, podwójne ubezpieczenie może zapewnić nam lepszy i szybszy dostęp w nagłych przypadkach. Posiadanie prywatnej polisy zdrowotnej nie odbiera nam możliwości korzystania z pomocy publicznej służby zdrowia. Możemy korzystać z obu rozwiązań w zakresie, który jest nam najbardziej na rękę.

 2. W jakim wieku można przystąpić do prywatnej polisy zdrowotnej?

  Do zakupu polisy przystąpić mogą osoby pełnoletnie, musimy mieć zatem ukończone 18 lat. Górna granica wiekowa jest już zależna od wytycznych towarzystwa ubezpieczeniowego i może się różnić w zależności od oferty. Możemy zatem znaleźć oferty, które można kupić do 60, jak i 65 czy nawet 70 roku życia. 

 3. Jak długo trwa umowa prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

  Umowę z ubezpieczycielem zawieramy na 12 miesięcy. Po upływie tego czasu możemy kontynuować naszą polisę. Możemy również, jeśli z jakiegoś powodu zakres ochrony wydaje nam się nieodpowiedni, zrezygnować z ubezpieczenia i wybrać inne.