Choroba nie wybiera – zdarzyć się może zarówno osobom pracującym, jak i tym bez stałego zatrudnienia. Również tzw. umowa śmieciowa może być kłopotliwa, ponieważ nie uprawnia do korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

ubezpieczenie zdrowotne bez zatrudnienia
PORÓWNAJ OFERTY

Aby zapewnić sobie na przyszłość gwarantowaną opiekę medyczną, najlepiej samemu o to zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – zainwestuj przynajmniej 50 zł miesięcznie

Rynek pracowniczy jest bardzo zróżnicowany. Oprócz tych, którzy są zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę (z odprowadzanymi składkami zdrowotnymi),wiele osób preferuje bardziej elastyczne warunki wykonywania swojego zawodu. Dotyczy to takich profesji, jak graficy, tłumacze czy freelancerzy zajmujący się tworzenie treści bądź usługami z zakresu IT. Taka praca jest najczęściej wykonywana zdalnie, ale wiąże się z posiadaniem umowy o dzieło bądź zlecenia. W skrajnych przypadkach umowy ze zleceniodawcą w ogóle nie ma.

Szara strefa pracowników jest wciąż obecna – nie tylko w Polsce, ale i za granicą, szczególnie wśród pracowników fizycznych. W sytuacji choroby, urazu czy konieczność przejścia operacji brak publicznego ubezpieczenia zdrowotnego może prowadzić do poniesienia poważnych kosztów.

Ubezpieczenie zdrowotne publiczne jest pobierane z każdej pensji pracownika, w wysokości 9% wynagrodzenia. Przy najniższej płacy krajowej koszt składki ubezpieczeniowej to kwota 163,09 zł. W sytuacji, gdy osoba nie ma stałego zatrudnienia lub pracuje w oparciu o umowę śmieciową – podobną kwotę lub nawet sporo mniejszą może zainwestować w ubezpieczenie prywatne.

W ramach polisy zdrowotnej prywatnej można liczyć na fachową pomoc medyczną – wizytę u specjalisty bez kolejki, transport medyczny, dofinansowanie do leków. Należy jednak wybrać jak najlepszy pakiet, który zapewni maksymalną ochronę.

Warto się zastanowić nad zakupem, nawet jeśli posiada się umowę o pracę oraz ubezpieczenie publiczne – o tym, jak działa NFZ wie chyba każdy, więc gdy zajdzie konieczność skorzystania z wizyty lub konsultacji u specjalisty – będziemy mogli skorzystać zdecydowanie szybciej posiadając ubezpieczenie prywatne. Nie będzie to generować dodatkowych kosztów, a wizyta prywatna u specjalisty to często koszt rzędu 100 zł, 200 zł czy nawet 350 zł.

O TYM WARTO PAMIĘTAĆ! Ubezpieczenie zdrowotne publiczne jest pobierane z każdej pensji pracownika, w wysokości 9% wynagrodzenia. Przy najniższej płacy krajowej koszt składki ubezpieczeniowej to kwota 163,09 zł. W sytuacji, gdy osoba nie ma stałego zatrudnienia lub pracuje w oparciu o umowę śmieciową – podobną kwotę lub nawet sporo mniejszą można zainwestować w ubezpieczenie prywatne.

Kto może liczyć na ubezpiecenie publiczne?

Nie zawsze trzeba posiadać umowę o pracę, by korzystać z pomocy NFZ. Osoby bez stałego zatrudnienia, które posiadają współmałżonka pracującego w ramach umowy o pracę – mogą zostać włączone do jego polisy, korzystając nieodpłatnie z tych samych świadczeń.

Również kobiety w ciąży, które nie są nigdzie zatrudnione – mają prawo do korzystania z darmowej, publicznej opieki zdrowotnej.

Pozostali powinni zadbać o polisę zdrowotną we własnym zakresie. Takie ubezpieczenie nie jest kosztowne – miesięczne składki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, np. 40 zł w Prudential czy 51 zł w AXA. To, jak widać, jest kwotą kilkukrotnie niższą niż składka na ubezpieczenie NFZ.

W zamian polisa zdrowotna umożliwia korzystanie z kilkuset lub czasem nawet kilku tysięcy placówek medycznych w całym kraju, zabezpiecza na wypadek poważnych zachorowań i zawiera pełen pakiet świadczeń – oczywiście, im wyższa składka, tym więcej świadczeń.

Warto dobrać ubezpieczenie według własnych preferencji – w zależności od tego czy w rodzinie występowały przypadki ciężkich zachorowań – np. udar mózgu, nowotwór złośliwy, cukrzyca, jak dużo się podróżuje, czy uprawia się kontuzjogenny sport, czy dbamy o dietę i aktywność fizyczną.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie prywatne?

Na rynku ubezpieczeniowym jest sporo ofert zdrowotnych dla prywatnych klientów. Jak zatem wybrać najlepszą ofertę, by dobrze zabezpieczyć się na przyszłość?

Najlepiej skorzystać z pomocy strony, która zajmuje się tematyką ubezpieczeniową, zamiast sprawdzać strony poszczególnych ubezpieczycieli. Taka strona umożliwia przede wszystkim sprawdzenie, jakie inne atrakcyjne oferty są dostępne, jakie rozwiązania stosują, czy mają niższe ceny niż oferty znalezione dotychczas.

Najbardziej przydatnym narzędziem w tym celu może okazać się porównywarka ubezpieczeniowa. Wymaga ona uzupełnienia krótkiego formularza (udziela się odpowiedzi na pytanie o zarobki, sumę ubezpieczenia, rodzaj ubezpieczenia itp.) i na podstawie udzielonych odpowiedzi zostaje opracowana oferta dopasowana do konkretnych potrzeb.

Następnie kontaktuje się z nami konsultant, którego zadaniem jest opisanie wybranych produktów oraz umówienie spotkania w celu podpisania umowy.

Zarówno rozmowa z konsultantem, jak i spotkanie z agentem nie muszą być zobowiązujące – w każdej chwili można odstąpić od zakupu. Jednak dzięki rozmowie ze specjalistą można dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy o ubezpieczeniu, które nas interesuje. To właśnie agenta najlepiej zapytać o okres karencji, wyłączenia odpowiedzialności czy sposób na rozwiązanie lub zawieszenie umowy.

Spotkanie z agentem możemy umówić nawet we własnym domu – pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Nie będziemy musieli dojeżdżać w umówione miejsce na spotkanie. Ułatwia to również sam zakup – nie musimy sprawdzać adresu biura, dzwonić i umawiać się na określony termin – to agent dopasowuje się do naszego terminu i miejsca.

Co warto wiedzieć

  1. Osoby bez stałego zatrudnienia, które posiadają współmałżonka pracującego w ramach umowy o pracę – mogą zostać włączone w jego ubezpieczenie

  2. Prywatna polisa zdrowotna to koszt zaczynający się od kwoty 40 zł

  3. Ubezpieczenie zdrowotne publiczne jest pobierane z każdej pensji pracownika, w wysokości 9% wynagrodzenia

  4. Aby zapewnić sobie na przyszłość gwarantowaną opiekę medyczną, najlepiej samemu o to zadbać z pomocą porównywarki ubezpieczeń