Polisa na życie i polisa zdrowotna stanowią często dwa osobne produkty. Sprawdź, czym różnią się oba rozwiązania. Dzięki temu będziesz mógł podjąć świadomą decyzję o tym, na którą opcję się zdecydować.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom różnorodne produkty. Jednym z nich jest polisa na życie i zdrowie, czyli ubezpieczenie łączące w sobie zalety polisy na życie i polisy na zdrowie. Ile kosztuje taka polisa? Co wpływa na cenę? Sprawdźcie naszą obszerną analizę, by dowiedzieć się jak najwięcej o tym typie ubezpieczenia.

Pomoc finansowa czy dostęp do 77 różnych specjalistów?

Ochronę swojego zdrowia możesz zapewnić sobie na dwa sposoby – poprzez zakup polisy na życie lub prywatnej polisy zdrowotnej. Czym różnią się te dwa ubezpieczenia? Różnice między nimi są bardzo duże, dlatego warto je znać.

Indywidualna polisa na życie w swoim podstawowym zakresie zapewnia ci zabezpieczenie finansowe na wypadek twojej śmierci. Pieniądze z polisy trafiają do bliskich, którzy zostali wskazani w umowie jako uposażeni. Ochronę można rozszerzyć poprzez zakup umów dodatkowych w różnym kierunku, np. na wypadek poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, uszczerbku na zdrowiu lub utraty zdolności do pracy. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własną ofertę, dlatego każda z polis może umożliwiać inny zakres ochrony. Umowa w ubezpieczeniu na życie zawarta może zostać na 12 miesięcy, jak i 5, 10, 20, a nawet 30 lat. Ochrona z kolei może trwać tyle, co umowa, ale może być również dożywotnia.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest to z kolei rozwiązanie, które w ramach stałego abonamentu zapewnia ci dostęp do korzystania z określonych usług. Najczęściej skorzystać możesz z konkretnej liczby różnych specjalistów oraz badań diagnostycznych. Ponadto w skład oferty wchodzą badania specjalistyczne i obrazowe, szczepienia, wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki oraz zabiegi rehabilitacyjne. Umowa w prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym trwa najczęściej 12 miesięcy i po upływie tego czasu wymaga przedłużenia.

Oba produkty mają wspólny mianownik – mogą zapewnić ci dodatkowe konsultacje medyczne, w sytuacji, gdy otrzymasz jakąś poważniejszą diagnozę, możesz również w obu przypadkach liczyć na wizyty domowe lekarza. Zyskać możesz sporo w przypadku zakupu obu polis.

Zarówno indywidualna polisa na życie z rozszerzeniem ochrony w kierunku zdrowia, jak i prywatne ubezpieczenie zdrowotne to rozwiązania dobre i korzystne dla każdego. Dzięki polisie na życie można uzyskać środki, które wspomóc mogą leczenie, jak i skorzystać można z dodatkowych konsultacji medycznych w celu postawienia poprawnej diagnozy. Jako ubezpieczony możesz również liczyć na kilka naprawdę przydatnych rozwiązań, jak np. transport medyczny czy dowóz leków. Z kolei prywatna polisa zdrowotna umożliwi ci skorzystanie z wizyty u specjalisty oraz wykonanie badań w ciągu kilku dni od twojego zgłoszenia. Dzięki temu szybko możesz liczyć na diagnozę oraz rozpoczęcie leczenia. 

Adrianna ChruścielAdrianna Chruściel

Świadczenia, wizyty domowe i opieka nad psem z polisy na życie?

Dobrze, żebyś wiedział, co dokładnie może zaoferować ubezpieczenie na życie. Ochrona zdrowa wymaga zakupu umów dodatkowych, np. umowy na wypadek poważnego zachorowania. Ważny może okazać się również pakiet assistance, który zamiast świadczenia pieniężnego może gwarantować usługi medyczne, które w trudnych chwilach są naprawdę bardzo ważne. 

W ramach polisy na życie, która obejmuje ochronę zdrowia można uzyskać m.in:

 • świadczenie z tytułu zdiagnozowania poważnej choroby,
 • świadczenie z tytułu hospitalizacji,
 • świadczenie z tytułu operacji chirurgicznej,
 • dodatkowe konsultacje medyczne,
 • pomoc psychologiczną,
 • transport medyczny,
 • dowóz leków do miejsca zamieszkania,
 • pomoc domowa po okresie hospitalizacji,
 • opieka nad dziećmi w czasie hospitalizacji,
 • opieka nad zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji.

Mniej czy więcej niż 100 zł miesięcznie za pakiet medyczny?

Koszt ubezpieczenia na życie zależny jest od tego, na jaką dokładnie ochronę się zdecydujesz. Na cenę wpływ ma suma ubezpieczenia, ilość umów dodatkowych, rodzaj polisy na życie oraz czas trwania umowy. Znaczenie ma również twój wiek oraz stan zdrowia. 

To, ile zapłacisz za umowę dodatkową, zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz tego, ile masz lat i jakim zdrowiem się cieszysz. Przed zawarciem umowy ubezpieczyciel będzie potrzebował uzupełnienia przez ciebie ankiety medycznej.

Jeśli masz np. 30 lat i interesuje cię ochrona na sumę ubezpieczenia w wysokości 150 000 zł, to w banku Santander taka polisa może kosztować cię 54 zł miesięcznie. Pakiet zdrowotny wówczas wynosić będzie od 44 zł, pakiet szpitalny od 8,90 zł, pakiet wypadkowy od 11,90 zł, a pakiet dla dziecka 7 zł za miesiąc.

W przypadku ubezpieczeń na życie wysokość składki ustalana jest indywidualnie. W tym celu konieczna jest rozmowa z agentem oraz wypełnienie ankiety zdrowotnej. Dopiero na tej podstawie można oszacować wysokość składki miesięcznej.
Jak z kolei wygląda koszt ubezpieczenia zdrowotnego? Tutaj firmy bardzo często oferują konkretne ceny różnych pakietów.
 

PRZYKŁADOWE OFERTY PRYWATNYCH UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH

TU

Liczba lekarzy

Liczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85

-

Od 55 zł

Signal Iduna – POLMED wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 75 zł

Uniqa – Ochrona z plusem wariant podstawowy

9

32

-

Od 68 zł

Signal Iduna – Start+ wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 99 zł

Uniqa – Ochrona z plusem wariant rozszerzony

24

164

Tak

Od 130 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Basic

77

412

Tak

Od 149 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny

6

85

Nie

Od 192 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Silver

77

412

Tak

Od 198 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Gold

77

416

Tak

Od 208 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny

15

110

Tak

Od 259 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Diamond

77

416

Tak

Od 301 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Start+ Pakiet Rodzinny

14

110

Tak

Od 346 zł

MediSky – Karta Zdrowotna

Bez limitu

Bez limitu

Tak

Od 259 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 22.03.2023 r.

Kto najbardziej może skorzystać z polisy na życie z pakietem medycznym?

Rozwiązanie, jakim jest ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym, jest pomysłem dobrym dla każdego. Możesz na tym skorzystać, ponieważ umowa polisy może być modyfikowana według twoich osobistych preferencji. Oznacza to, że suma ubezpieczenia może wynosić zarówno 50 000 zł, jak i 300 000 zł. Podobnie sprawa tyczy się zakresu ochrony – to ty wybierasz, czy chcesz ochronę na wypadek poważnego zachorowania czy decydujesz się na wszystkie umowy dodatkowe, a może wybierasz wyłącznie pakiet assistance, który pozwoli ci skorzystać z określonych usług.

Ubezpieczenie na życie zapewni ci odszkodowanie z tytułu zachorowania, ale również pomoc w innej postaci, np. transportu medycznego lub pomocy w zorganizowaniu rehabilitacji. Zastanów się dobrze nad tym, jakiej ochrony potrzebujesz i poszukaj właśnie takiego rozwiązania. 

Przed podpisaniem umowy koniecznie zwróć na to uwagę!

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na indywidualne ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym czy na prywatną polisę zdrowotną, wcześniej dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Szczegółowe informacje o polisie znaleźć możesz w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), które znaleźć możesz na stronie ubezpieczyciela.

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia? Przede wszystkim sprawdź koniecznie punkty w umowie dotyczące:

 • wyłączenia odpowiedzialności – to okoliczności, w których ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy,
 • karencji – tu znajdziesz informację po upływie jakiego czasu zaczyna obowiązywać ochrona w danym zakresie,
 • limitów świadczeń – określają one, jak często z tytułu jednego zdarzenia możesz otrzymać świadczenie.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie na życie i polisa zdrowotna to dwa różne rodzaje ubezpieczeń

2. Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe na wypadek zgonu ubezpieczonego

3. Polisa zdrowotna zapewnia dostęp do wybranych usług medycznych, np. darmowe badania diagnostyczne czy wizyty u specjalistów

4. Produkty ubezpieczeniowe można połączyć w ramach jednej polisy – dzięki temu zwiększa się zakres ochrony oraz wysokość odszkodowania

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym

 1. Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie z pakietem medycznym?

  Tak jak w przypadku różnych innych produktów ubezpieczeniowych, cena zależy od wybranego wariantu. Wpływa na nią zarówno suma ubezpieczenia, jak i zakres ochrony ubezpieczeniowej.

 2. Kto może dokupić pakiet medyczny do polisy na życie?

  Pakiet medyczny do polisy na życie może dokupić każda pełnoletnia osoba, której zależy na powiększeniu ochrony podstawowej o szeroki dostęp do usług medycznych oraz która spełnia wymogi stawiane przez ubezpieczyciela (takie jak np. wiek poniżej 70 lat czy też dobra historia chorób).

 3. Czy można dokupić polisę zdrowotną do innych ubezpieczeń, np. na życie?

  Tak, można kupić tyle ubezpieczeń, ile się potrzebuje, nie zawsze jednak będzie się to wiązać z kumulacją odszkodowań. Przed podpisaniem każdej umowy należy oszacować, czy opłaca się płacić podwójnie składki.

 4. Kiedy ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym nie wystarczy?

  Ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym obejmuje konkretne sytuacje i wizyty u określonych specjalistów. Przykładowo, po wykupieniu wariantu podstawowego w Uniqa, ubezpieczony zyskuje dostęp do internisty, pediatry, lekarza medycyny rodzinnej, chirurga, dermatologa, kardiologa, okulisty, laryngologa oraz ginekologa. Polisa może się okazać niewystarczająca, gdy zależy mu na wizycie u endokrynologa, urologa, ortopedy lub onkologa. Na szczęście ubezpieczyciel oferuje także szerszy pakiet usług zdrowotnych.

 5. W jakim wieku można kupić pakiet medyczny?

  Nabyć pakiet medyczny można samodzielnie po ukończeniu 18. roku życia. Jednak ochroną mogą zostać objęte dzieci już od pierwszych chwil swojego życia. Górna granica wiekowa jest ustalana przez ubezpieczyciela.

 6. Ile kosztuje pakiet medyczny w polisie na życie?

  Pakiet medyczny, w zależności od zakresu, jaki oferuje, może kosztować kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Cena jest zależna od tego, co dokładnie oferuje taka polisa, ale wpływ ma również twój wiek oraz stan zdrowia w chwili zakupu pakietu.

 7. Kto może kupić pakiet assistance w ubezpieczeniu na życie?

  Pakiet assistance w ubezpieczeniu na życie może nabyć osoba, która zdecydowała się na umowę główną polisy na życie oraz nie przekroczyła progu wiekowego dla umowy assistance. 

 8. Co oferuje pakiet medyczny?

  Pakiet medyczny w polisie na życie oferuje pomoc w zakresie zdrowia. Może to być świadczenie pieniężne z tytułu poważnego zachorowania czy pobytu w szpitalu, ale również transport medyczny, pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji, pomoc psychologa oraz dowóz leków. 

 9. Jak długo trwa umowa w pakiecie medycznym?

  Umowa w pakiecie medycznym może trwać 12 miesięcy, jak i nawet kilka lat. Czas trwania umowy jest ustalany przez towarzystwo ubezpieczeniowe.