Dodatkowa opcja, jaką jest pakiet Assistance medyczny, może zapewnić pomoc w trudnych, nieprzewidzianych okolicznościach. Już od kilku złotych miesięcznie możemy zyskać transport medyczny, pomoc w opiece nad dziećmi czy pomoc domową po okresie hospitalizacji.

Sprawdzamy, na czym polega pomoc w ramach pakietu Assistance medycznego, ile może kosztować i dla kogo jest to korzystne rozwiązanie. 

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Co to jest assistance medyczny? 

Każdy z nas od czasu do czasu wymaga opieki zdrowotnej. To może być sezonowa grypa, zatrucie pokarmowe, złamanie nogi, ale i poważniejsza choroba. Ze względu na różne dolegliwości – możemy nie być w stanie pojechać do apteki po przepisane nam leki, udać się samodzielnie do szpitala lub może pojawić się trudność związana z opieką nad psem lub kotem podczas pobytu w szpitalu. W takich okolicznościach możemy potrzebować pomocy, o której wcześniej byśmy nie pomyśleli. Taką pomoc może zapewnić nam właśnie pakiet Assistance, który możemy dokupić do polisy na życie.

Na czym polega assistance medyczny jako umowa dodatkowa do standardowej polisy na życie? Takie rozwiązanie może zapewnić wiele ciekawych udogodnień w trudnych chwilach. Assistance medyczny to rozszerzenie ochrony podstawowej w ubezpieczeniu na życie. Dotyczy on wykonania określonych usług związanych ze zdrowiem ubezpieczonego. 

Umowa w ramach pakietu może być krótsza niż nasza polisa podstawowa, szczególnie, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup ubezpieczenia długoterminowego, np. na 30 lat. Najczęściej umowa jest zawierana na 12 miesięcy z możliwością kontynuacji. Czas trwania umowy dodatkowej jest jednak zależny od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto zatem zwrócić uwagę, jak długo trwać będziesz nasz pakiet Assistance.

Co zapewnia assistance medyczny? 

Oferta w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych może różnić się pod względem zakresu gwarantowanych usług. Dlatego warto wcześniej porównać ze sobą różne polisy i wybrać takie rozwiązanie, które zapewni nam najbardziej korzystne dla nas wsparcie. 

Pakiet assistance medyczny może zapewnić m.in.:

  • dowóz leków,
  • transport medyczny,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
  • wypożyczenie lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego,
  • dodatkowe wizyty u specjalisty,
  • pokrycie kosztów pobytu bliskiej osoby w szpitalu lub miejscu zamieszkania po okresie hospitalizacji,
  • pomoc psychologiczną,
  • opiekę nad dziećmi w czasie hospitalizacji,
  • opiekę nad zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji,
  • korepetycje dla dziecka,
  • wizytę domową lekarza lub pielęgniarki,
  • pomoc domową po okresie hospitalizacji,
  • pomoc medyczną za granicą,
  • dostęp do infolinii medycznej.

Oferta powinna być do nas dopasowana – przykładowo: osoba, która nie posiada dzieci, nie będzie potrzebowała opieki nad nimi podczas hospitalizacji ani korepetycji dla nich w związku z ich nieobecnością w szkole, z kolei osoba, która mieszka w sporej odległości od szpitala i nie posiada prawa jazdy ani samochodu – może przede wszystkim potrzebować transportu medycznego.

Ochrona działa na wypadek pogorszenia stanu zdrowia. Może zagwarantować np. transport medyczny, pomoc w zorganizowaniu lub zakupu sprzętu rehabilitacyjnego czy pokrycie kosztów rehabilitacji. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nieco inne zasady oraz możliwości.

Przykład

Pan Robert podczas jazdy na rowerze został potrącony przez samochód. Z dużym bólem nogi udał się na najbliższy SOR, tam okazało się, że noga jest złamana i wymaga dalszego leczenia - operacyjnego. Ubezpieczyciel zapewnił transport medyczny, pokrył koszty sprzętu do rehabilitacji, a w czasie hospitalizacji zapewnił opiekę dla psa należącego do pana Roberta.

Kto oferuje assistance medyczny? 

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje dodatkową ochronę, a wraz z nią pakiet Assistance medyczny. O ile zakres ochrony w umowach dodatkowych może się różnić, tak Assistance możemy znaleźć praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, które posiada w swojej ofercie polisę na życie.

Z tego właśnie powodu porównanie ofert jest bardzo ważne. Dzięki temu dotrzemy do najlepszej dla nas oferty i zyskamy na przyszłość pomoc, która pomoże nam w trudnych chwilach. 

Ile kosztuje assistance medyczny? 

Koszt dodatkowego pakietu, jakim jest Assistance medyczny, nie jest wysoki, ale zależy oczywiście od rodzaju oraz ilości oferowanych usług. 

Należy zaznaczyć, że pakietu nie możemy nabyć jako samodzielną polisę – musimy zdecydować się na umowę podstawową i do niej dokupić rozszerzenie ochrony w postaci Assistance. Cena takiego pakietu wynosi najczęściej od kilku do kilkudziesięciu złotych.
 

Dla kogo assistance medyczny to dobre rozwiązanie? 

Umowa dodatkowa, jaką jest pakiet Assistance medyczny to zdecydowanie rozwiązanie korzystne dla każdego z nas. W sytuacji związanej chorobą lub inną niedyspozycją fizyczną, która może uniemożliwić nam wyjście z domu lub codzienne funkcjonowanie – wsparcie ubezpieczyciela może być nieocenione. 

Samo leczenie, jak i zakup leków mogą być wystarczająco kosztowne, szczególnie gdy mamy bliskich na utrzymaniu lub spłacamy kredyt. Pokrycie kosztów dowiezienia leków lub transportu medycznego mogą być bardzo ważne. 

Nie mamy możliwości przewidzieć, w jakiej sytuacji znajdziemy się za jakiś czas. Nagłe problemy ze zdrowiem mogą wymagać od nas niecodziennych rozwiązań. Dzięki Assistance możemy w takich chwilach liczyć na pomoc ubezpieczyciela. 

Dzięki pomocy z assistance medycznego możesz zyskać wiele. Skorzystasz z pomocy infolinii medycznej, możesz również udać się do prywatnej placówki medycznej, a ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia lub może pomóc w zorganizowaniu wizyt lekarskich niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Zapewnić może dowóz leków, pomoc psychologa w przypadku pogorszenia samopoczucia oraz pakiet usług, które bardzo ułatwią Ci trudne chwile związane z chorobą. W zależności od tego, ile kosztuje pakiet assistance medyczny oraz jaki zakres ubezpieczenia oferuje, dopasuj ochronę do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie posiadasz prawa jazdy lub zmagasz się z utrudnioną komunikacją do najbliższego szpitala - przydać się może transport medyczny lub infolinia medyczna, a w przypadku pogorszenia stanu zdrowia możesz liczyć również na wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki. 

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Co oprócz pakietu assistance medyczny?

Pamiętaj, że jeśli obawiasz się ciężkiego zachorowania, uszczerbku po nieszczęśliwym wypadku oraz trudności z nim związanych w codziennych sprawach, assistance może nie wystarczyć.

Warto wówczas zastanowić się nad rozszerzeniem ochrony i zakupem ubezpieczenia dotyczącego:

  • operacji chirurgicznej,
  • pobytu w szpitalu,
  • niezdolności do pracy,
  • leczenia za granicą,
  • uszczerbku na zdrowiu.

Usługi assistance z pewnością pomogą, jednak możesz liczyć na świadczenie finansowe, które pozwoli zachować np. płynność finansową, gdy nie będziesz mógł wykonywać swojej pracy przez dłuższą hospitalizację.

Kiedy ochrona assistance nie zadziała? 

Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę – warto zajrzeć do dokumentu OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Znajdziemy tam szczegółowe informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności. Opisują one okoliczności zdarzenia objętego ochroną, z uwagi na które może dojść do niewypłacenia odszkodowania oraz braku realizacji usługi. 

Wyłączenie odpowiedzialności może mieć miejsce, jeśli do uszczerbku na zdrowiu doszło wskutek:

  • prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • brania udziału w bójkach, rozruchach i protestach,
  • samookaleczenia się.

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności powinniśmy również sprawdzić zapis o limitach świadczeń. Ubezpieczyciel z pewnością precyzuje w umowie, jak często może dojść do świadczenia w jednym roku polisowym. Co to oznacza? Z tytułu hospitalizacji możemy np. dwa razy skorzystać z transportu medycznego – czyli do szpitala oraz ze szpitala do domu. W sytuacji, gdy dojdzie do ponownego pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel może odmówić wykonania dla nas usługi. 

Ważne jest również, by sprawdzić dokładnie czas karencji – określa ona, po jakim upływie czasu zaczyna działać ochrona w wybranym zakresie. Przykładowo – karencja dotycząca pobytu w szpitalu może wynosić 6 miesięcy, co będzie oznaczało, że wcześniejsza hospitalizacja nie zapewni nam transportu medycznego. 

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie? 

Ubezpieczenie na życie, zarówno w swojej podstawowej wersji, jak i rozszerzonej, powinno jak najbardziej spełniać nasze oczekiwania. Każdy z nas ma zupełnie inne, indywidualne potrzeby, które mogą rozmijać się z ofertą konkretnej polisy. Aby uniknąć zbyt pochopnej decyzji o zakupie lub przepłaceniu za ubezpieczenie, warto dokonać solidnej analizy dostępnych produktów.

Samodzielne poszukiwanie odpowiedniej polisy może być dla wielu z nas dość trudne, a z pewnością czasochłonne. Bez wiedzy w zakresie ubezpieczeń trudno będzie wykonać selekcji spośród wielu różnych ubezpieczeń. 

Pomocnym narzędziem może okazać się porównywarka polis na życie, która po wypełnieniu krótkiego formularza, pomoże nam znaleźć najbardziej pasujące do nas oferty. 

Dzięki porównywarce możemy zaoszczędzić nie tylko nasz cenny czas, ale i nasze pieniądze – z jej pomocą możemy dotrzeć do kilku najbardziej korzystnych dla nas ubezpieczeń i wybrać ofertę z najniższą składką.
 

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Ważne informacje

1.    Pakiet Assistance jest dostępny jako rozszerzenie umowy podstawowej

2.    Assistance medyczny oferuje usługi medyczne w razie choroby, kontuzji lub pobytu w szpitalu

3.    Cena pakietu Assistance nie jest wysoka i zaczyna się od kilku złotych

4.    Dzięki porównaniu ofert możemy dotrzeć do najbardziej korzystnej dla nas oferty
 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o assistance medyczny w polisie na życie

  1. Czy można wykupić wyłącznie assistance medyczny?

    Nie, pakiet assistance jest rozszerzeniem do umowy podstawowej. Umowy dodatkowe, jak i pakiet Assistance są dobrowolne i możemy wybrać wyłącznie ochronę dodatkową w postaci Assistance, bez żadnych innych rozszerzeń.

  2. Czy w trakcie trwania umowy można zrezygnować z pakietu assistance medyczny?

    Tak, umowę ubezpieczenia na życie można modyfikować w trakcie jej trwania. Jeśli uznamy, że chcemy zrezygnować z rozszerzenia, powinniśmy skontaktować się z ubezpieczycielem i umówić najbardziej dogodne dla nas warunki.

  3. Jak długo trwa umowa na assistance medyczny?

    Najczęściej pakiet Assistance trwa 12 miesięcy, ale możemy taką ochronę przedłużyć o kolejny rok. 

  4. Czy polisa grupowa również zapewnia assistance medyczny?

    Tak, w ramach polisy grupowej również możemy uzyskać wsparcie w ramach pakietu Assistance. Dlatego warto sprawdzić dokładnie zakres ochrony przed zawarciem umowy.

  5. W jakim wieku można wykupić assistance medyczny?

    Wiek, w jakim możemy przystąpić do zakupu pakietu Assistance, jest zależny od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wybranej przez nas oferty. Dlatego zawsze warto sprawdzić dokładnie, czy wiek w ramach Assistance pokrywa się z progiem wiekowym umowy podstawowej.

  6. Co obejmuje assistance medyczny?

    Polisa zapewnia określone w umowie usługi. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować nieco inny zakres świadczeń. Najczęściej należą do nich: całodobowa infolinia medyczna, konsultacje u specjalisty, transport medyczny, pomoc psychologa, pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji, pomoc w zakresie zdrowego odżywiania lub innej pomocy medycznej. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia oraz wybranej polisy.