Zegarek ubezpieczysz od zniszczenia i kradzieży z polisy mieszkaniowej, z polisy dedykowanej albo z polisy oferowanej i w sklepie RTV. Sprawdź, jak skutecznie chronić zegarek tradycyjny i smartwatch, co zapewnia ubezpieczenie i ile kosztuje.

Zegarek wciąż cieszy się sporą popularnością. W tradycyjnym wydaniu pełni rolę biżuterii, szczególnie u mężczyzn. W wydaniu nowoczesnym wskazywanie aktualnej godziny jest tylko dodatkiem do krokomierza, licznika spalonych kalorii, pulsometru, urządzenia GPS, kompasu, portfela zbliżeniowego czy sterowania aparatem w telefonie.

Strata takiego urządzenia może być dotkliwa, zwłaszcza gdy zegarek kosztował niemałe pieniądze. A cenowy rozrzut na rynku zegarków jest naprawdę szeroki. Za tradycyjny zegarek na stronie W.Kruk trzeba wydać od 169 zł (model Swatch Lemoncello) do 357 090 zł (model Cartier Santos de Cartier) – za tyle kupisz 2-pokojowe mieszkanie z rynku wtórnego w Opolu. 

Smartwatche są tańsze – od 550 zł za model Sector S-04 do 5890 zł za Garmin Descent MK2 - według tego samego źródła. Mimo niższej ceny, uszkodzenie czy kradzież smartwatcha również będzie oznaczało dotkliwą stratę finansową.

Co oznacza zegarek dla ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie zegarka jest ważne, zwłaszcza gdy stanowi dla ciebie cenną rzecz, ale równie ważne jest wcześniejsze zajrzenie do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, czy aby rzeczywiście zegarek znajduje się w zakresie ochrony. W dokumencie OWU raczej nie znajdziesz definicji zegarka, zresztą towarzystwa ubezpieczeniowe nie rozpisują się na temat tak oczywistych przedmiotów, ale też unikają (lub robią to z pewnym opóźnieniem) częstego aktualizowania regulaminu polisy, stąd możesz tam nie trafić na pojęcia typu smartwatch, smartfon czy plazma.

Przykładowo, Generali uznaje zegarek za rzecz osobistą, podobnie jak biżuterię, ale też plecak, torbę, walizkę, portfel, dokumenty tożsamości, bilety okresowe komunikacji publicznej, wartości pieniężne, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i klucze do pojazdu, klucze do ubezpieczonego budynku lub mieszkania, okulary optyczne i przeciwsłoneczne, sprzęt elektroniczny, sprzęt sportowy, telefon komórkowy, aparat słuchowy), parasol, odzież, rower, hulajnogę i wiele innych przedmiotów.

PAMIĘTAJ!
Zazwyczaj zegarek w polisie mieszkaniowej to rzecz osobista, jak i ruchomość domowa. To rozróżnienie jest istotne, ponieważ dotyczy różnych ryzyk, np. kradzieży zwykłej, kradzieży z włamaniem, zalania, pożaru, zniszczenia na skutek wybuchu czy rabunku.

Jaki zegarek mogę ubezpieczyć?

Z polisy mieszkaniowej możesz chronić zegarek każdego rodzaju, marki, bez względu na datę produkcji czy producenta. Dla ubezpieczyciela najważniejsza jest wartość zegarka, a dokładnie wysokość odszkodowania za zegarek. Tu jednak możesz spotkać się z limitami odpowiedzialności, tzn. ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale do pewnej z góry ustalonej kwoty w OWU. To oznacza, że co prawda ubezpieczysz zegarek za 100 000 zł z polisy mieszkaniowej, ale za jego zniszczenie, kradzież czy rabunek nie dostaniesz sumy, która pozwoli na odkupienie przedmiotu w podobnej cenie.

Nieraz ubezpieczyciele sami ustalają wartość zegarka i na tej podstawie przypisują go do innej kategorii. Na przykład Generali uznaje zegarek za przedmiot wartościowy, jeśli ten kosztował co najmniej 6000 zł. Kategoria przedmiotów wartościowych dotyczy też dzieł sztuki, antyków, unikatowej porcelany, broni z zezwoleniem, znaczków pocztowych i monet czy wszelkich zbiorów kolekcjonerskich.

Jeśli zatem twój zegarek zalicza się do przedmiotów wartościowych (każde TU może wyznaczać inny limit cenowy), wtedy pamiętaj o załączeniu do ubezpieczenia dowodu zakupu lub innego dokumentu poświadczającego cenę. Na tej podstawie ubezpieczyciel może zdecydować o dodatkowych warunkach ochrony. Kiedy masz kilka drogich zegarków lub innych przedmiotów do ubezpieczenia, wtedy powinieneś liczyć się z koniecznością zabezpieczenia nieruchomości przez system alarmowy czy monitoring. Jednak te warunki zależą już od konkretnego TU.

Ubezpieczenie zegarka z polisy dedykowanej

Załóżmy, że kupujesz zegarek w salonie jubilerskim. Wybierasz model za 8000 zł, czyli ze średniej półki cenowej. Ubezpieczenie dedykowane oferuje na przykład Signal Iduna.

Ochrona obejmuje:

 • zegarek fabrycznie nowy zakupiony w sklepie
 • uszkodzenie/zniszczenie zegarka w wyniku wypadku
 • szkodę częściową – zwrot za koszty naprawy,
 • szkodę całkowitą – odszkodowanie w wysokości ceny zakupu zegarka,

Polisa dedykowana nie obejmuje awarii zegarka, wad fabrycznych, uszkodzenia akcesoriów do zegarka, wilgoci, wysokiej temperatury i ciśnienia, działania czynników chemicznych, promieniowania oraz wybuchu.

Odszkodowanie nie zostanie wypłacone także wtedy, gdy uszkodzisz zegarek umyślnie, w momencie zdarzenia znajdujesz się pod wpływem środków odurzających, nie wykonałeś zalecanej konserwacji, naprawiałeś zegarek poza wskazanym punktem serwisowym.

Ochrona z takiej polisy jest ważna na całym świecie. Umowa obowiązuje przez 24 lub 60 miesięcy. Pamiętaj, że ubezpieczenie możesz zawrzeć tylko w dniu zakupu zegarka.

Ubezpieczenie zegarka i przedłużona gwarancja

Zegarek kupisz też w sklepie RTV, tyle że będzie to raczej zegarek sportowy, a więc smartwatch. Zakładamy, że stajesz się właścicielem modelu Garmin Epix 2 za 3369 zł. Co proponuje sklep? Przedłużoną gwarancję na okres 1 roku lub 3 lat. 

Taką polisę ma na przykład Ergo Hestia. Ubezpieczenie na rok zapewni ci naprawę i wymianę zegarka po wypadku, wymianę stłuczonego wyświetlacza na nowy, naprawę w razie uszkodzenia na skutek przepięcia podczas ładowania czy nowy zegarek, o ile straciłeś go przez kradzież z włamaniem do domu czy mieszkania.

Wariant 3-letni gwarantuje tylko pomoc serwisową w razie awarii.

Przedłużona gwarancja smartwatcha nie obejmuje m.in.:

 • utraty skutek kradzieży bez śladów włamania do nieruchomości,
 • zgubienia, 
 • naturalnego zużycia,
 • zarysowań,
 • uszkodzenia akcesoriów (ładowarek, słuchawek, pilotów).

Ubezpieczenie zegarka w sklepie RTV jest ważne na całym świecie, jednak likwidacja szkód odbywa się tylko na terenie Polski.

Ubezpieczenie zegarka z polisy mieszkaniowej

Zegarek ubezpieczysz też razem z całym domem i mieszkaniem. O ile w przypadku polisy dedykowanej i przedłużonej gwarancji twój zegarek musi być nowy i ubezpieczony w dniu zakupu, to w polisie mieszkaniowej wiek zegarka nie ma znaczenia. Wyjątkiem jest awaria czy wada fabryczna, jeśli zegarek posiada jeszcze gwarancję producenta.

Kiedy dostaniesz odszkodowanie za zegarek? To zależy, jaki zakres ochrony wybierzesz. Jeśli masz polisę zawierającą ruchomości domowe, wtedy zegarek zalicza się do takich przedmiotów, a polisa działa w przypadku:

 • zdarzeń losowych (pożar, zalanie, wybuch i inne),
 • powodzi,
 • przepięcia,
 • kradzieży zwykłej,
 • kradzieży z włamaniem.

Pamiętaj, że wymienione ryzyka oprócz zdarzeń losowych wymagają rozszerzenia polisy, co automatycznie podnosi składkę o kilka do kilkunastu złotych.

Zegarek czy smartwatch ubezpieczysz też na wypadek rabunku. Gdy zostaniesz siłą lub groźbą użycia broni pozbawiony zegarka, a całe zajście zgłosisz na policję.

Polisa mieszkaniowa zawiera pewne ograniczenia, które dotyczą też zegarka, jak i wszystkich ruchomości domowych czy rzeczy osobistych. Nie dostaniesz odszkodowania w niektórych oczywistych sytuacjach, jak celowe uszkodzenie, utratę w wyniku bójki, która nie była obroną konieczną, przypadkowe zgubienie czy zarysowanie. Wyłączenia dotyczą też każdego z rozszerzeń, np. powodzi (jeśli obowiązuje karencja), przepięcia (jeśli powodem skoku napięcia było uderzenie pioruna), kradzież (jeśli nie było śladów włamania). Więcej wyłączeń znajdziesz w dokumencie OWU.

Ile kosztuje ubezpieczenie zegarka?

Skoro już wiesz, jak możesz ubezpieczyć zegarek czy smartwatch, sprawdź, ile zapłacisz za takie ubezpieczenie. 

Koszt polisy dedykowanej poznasz w wybranych salonach stacjonarnych dla zegarków do kwoty 100 000 zł (np. w W.Kruk, sieć Apart czy Jubitom nie oferuje ubezpieczenia zegarka).

Koszt polisy w sklepie RTV dla smartwatcha ma przykładowo Media Expert. Za ochronę zegarka wartego w chwili zakupu prawie 3400 zł zapłacisz 842 zł za 12 miesięcy lub 505 zł za umowę nawet na 3 lata. Różnica w cenie dotyczy głównie zakresu udzielanej ochrony, co opisaliśmy już wyżej.

Koszt polisy mieszkaniowej zależy od tego, co zawiera ubezpieczenie. Jeśli twoje ruchomości domowe razem z zegarkiem są warte 50 000 zł, a ochrona ma obejmować zdarzenia losowe i kradzież z włamaniem, to najtańsza polisa w porównywarce rankomat.pl kosztuje 150 zł rocznie. Ruchomości warte 100 000 zł ubezpieczysz od 217 zł, a jeśli zegarek i reszta przedmiotów mają wartość 200 000 zł, to składka roczna za polisę zaczyna się od 672 zł.

Warto pomyśleć o ubezpieczeniu zegarka w kontekście całej nieruchomości. Koszt takiej polisy zaczyna się już od 383 zł rocznie dla mieszkana 100 m2 wartego 500 000 zł i wyposażeniem o wartości 50 000 zł

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ubezpieczenie zegarka i ruchomości domowych
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Wiener
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Wiener
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Powódź   Przedmioty szklane   All Risk  
Generali
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Pakiet medyczny  
Benefia
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Przedmioty szklane   All Risk  
Proama
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   All Risk  
Link4
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   All Risk  
Ubezpieczenie zegarka i ruchomości domowych
Wiener
Cena roczna
85,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
Wiener
Cena roczna
119,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Powódź Przedmioty szklane All Risk
Generali
Cena roczna
203,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Pakiet medyczny
Benefia
Cena roczna
260,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Przedmioty szklane All Risk
Proama
Cena roczna
305,00 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna All Risk
Link4
Cena roczna
416,89 zł
Nieruchomość
 
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna All Risk

Kalkulacja dotyczy wyposażenia wartego 50 000 zł w mieszkaniu 50 m2 na okres 12 miesięcy.

Jak duże odszkodowanie dostanę za zegarek?

Za zegarek zabytkowy czy nowoczesny otrzymasz maksymalnie odszkodowanie równe konkretnej sumie lub konkretnej wartości procentowej. 

W TU Generali przy ubezpieczeniu od ryzyk nazwanych za kradzież czy zniszczenie zegarka na skutek zdarzenia losowego dostaniesz zwrot do 10 000 zł. A łącznie dla przedmiotów, w których zawiera się zegarek, biżuteria, odzież ze skór naturalnych lub futer i wartości pieniężnych nie więcej niż 25 proc. SU ruchomości.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na ubezpieczenie zegarka w ramach ruchomości od wszystkich ryzyk, maksymalne odszkodowanie w Generali wyniesie 20 000 zł i 25 proc. dla wymienionej grupy przedmiotów.

Za utratę zegarka na skutek rabunku poza miejscem ubezpieczenia są z reguły niższe odszkodowania. Generali przyznaje w tym przypadku do 5000 zł odszkodowania za zegarek.

PAMIĘTAJ!
Rozmiar szkody dla zegarków oblicza się według wartości odtworzeniowej, czyli z uwzględnieniem kosztów naprawy, wytworzenia lub zakupu tego samego lub najbardziej zbliżonego modelu.

Gdzie ubezpieczę zegarek i smartwatch?

Zegarek i smartwatch ubezpieczysz w każdej firmie obecnej w wynikach porównywarki rankomat.pl. Takie przedmioty, jako ruchomości domowe, chronią Proama, Generali, PZU, mtu24.pl, Inter Polska, Europa, Benefia, Link4, Allianz, Uniqa czy Wiener. Polisa mieszkaniowa umożliwia ochronę zegarka m.in. od kradzieży, rabunku czy zdarzenia losowego, jak pożar, zalanie, wybuch, powódź itp. Dokładne ceny sprawdzisz po wprowadzeniu danych na temat ubezpieczanego mienia w kalkulatorze.

PORÓWNAJ CENY

Ochrona zegarka możliwa jest także z polisy dedykowanej (wybrane stacjonarne sklepy jubilerskie) i w ramach przedłużonej gwarancji w sklepie RTV (stacjonarnie lub online). Pamiętaj, że zegarek ubezpieczysz tam jedynie w dniu zakupu.

Podsumowanie

1. Polisa mieszkaniowa umożliwia ochronę zegarka m.in. od kradzieży, rabunku czy zdarzenia losowego, jak pożar, zalanie, wybuch, powódź itp.

2. Zegarek ubezpieczysz jako ruchomość domową na terenie nieruchomości (od kradzieży), a także jako przedmiot wartościowy poza ubezpieczoną nieruchomością (od rabunku)

3. Ubezpieczyciele mogą stosować kwotowe limity odpowiedzialności, więc za zegarek z polisy mieszkaniowej możesz otrzymać np. do 20 000 zł, wyższe kwoty zapewnia polisa dedykowana, nawet do 100 000 zł

4. Jeśli twój zegarek jest szczególnie cenny, ubezpieczyciel ma prawo wymagać dowodu jego zakupu czy posiadania w nieruchomości dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zegarka

 1. Czy można ubezpieczyć zegarek?

  Tak, ubezpieczenie zegarka jest możliwe z polisy mieszkaniowej razem z całym wyposażeniem i nieruchomością, z polisy dedykowanej i z polisy w sklepie RTV. W sklepie możesz ubezpieczyć tylko zegarek nowy, w dniu jego zakupu. Każda z polis ma inny zakres ochrony i różni się ceną. Cechą wspólną jest minimalny okres ochrony, który wynosi 12 miesięcy.

 2. Jak ubezpieczyć smartwatch?

  Aby ubezpieczyć smartwatch, wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i zdecydować się na ochronę wyposażenia. Smartwatch to dla ubezpieczyciela ruchomość domowa, występuje w OWU też jako sprzęt sportowy czy przedmiot osobisty. W zależności od definicji, możesz chronić smartwatch od różnych ryzyk, typu kradzież z włamaniem, rabunek czy zalanie i pożar.

 3. Którego zegarka nie można ubezpieczyć?

  Generalnie możesz ubezpieczyć każdy zegarek, tyle że z polisy dedykowanej i z przedłużonej gwarancji jako nowy, a z polisy mieszkaniowej jako nowy i używany. Ubezpieczyciele stawiają ograniczenia w przypadku wartości zegarka, np. kosztujący powyżej 6000 zł może wymagać posiadania dowodu zakupu i zabezpieczeń antywłamaniowych w domu i mieszkaniu, a maksymalne odszkodowanie wynieść najwyżej 10 000 zł czy 20 000 zł.