Telewizor to dla wielu okno na świat i centralny punkt domu czy mieszkania. Taki sprzęt może kosztować nawet kilka pensji, a jego kradzież czy awaria oznaczać dotkliwą stratę finansową. Ubezpieczenie telewizora pozwoli chronić domowy budżet przed jak i po gwarancji odbiornika.

Ubezpieczenie telewizora powinno według statystyk dotyczyć większość osób. W Polsce co roku sprzedaje się ponad 2 miliony odbiorników. W przeliczeniu na każdy dzień to ok. 5700 klientów. Pod tym względem jesteśmy europejską czołówką. Telewizor na „lepszy model” częściej wymieniają tylko Włosi, Anglicy, Hiszpanie, Francuzi i Niemcy – wynika z danych money.pl.

Pamiętaj o zmianie sygnału nadawania telewizji naziemnej

Właściciele starszych odbiorników powinni sprawdzić, czy telewizor nadaje się do odbioru telewizji naziemnej po zmianach w 2022 r. Chodzi o zmianę standardu nadawania – z technologii DVT-T1 na DVB-T2.

Dzięki tej zmianie możliwe będzie oglądanie nawet kilkunastu nowych kanałów tematycznych, a dodatkowo telewizja będzie bardziej interaktywna.

Aby sprawdzić, czy nasz telewizor jest przygotowany na technologię DVB-T2, wystarczy:

 • ustalić model telewizora, a następnie sprawdzić na liście u producenta, czy jest to model zgodny z nowym standardem,
 • posiadany telewizor dostroić do kanału 28, na którym dostępna jest funkcja "Sprawdzam TV" (powinien pojawić się na ekranie machający do nas telewizorek).

Aby dostosować odbiornik do nowego standardu nadawania, koniecznym może być zakup zewnętrznego tunera albo telewizora.

WAŻNE!
Przejście z DVB-T na DVB-T2 rozpocznie się 28 marca i potrwa do 28 czerwca 2022 roku.

Ile wydajemy na zakup telewizora?

Trudno ustalić ile dokładnie wydajemy na zakup telewizora, ale łatwo wskazać współczesne trendy. Jak podkreśla Grzegorz Stanisz z Samsung Electronics Polska, w pierwszej połowie 2021 r. kupiliśmy milion telewizorów, czyli o 100 tysięcy więcej niż w poprzednim półroczu. Z kolei w całym roku 2020 największą popularnością cieszyły się telewizory 55 i 65-calowe.

Poza tym telewizory drożeją, co widać na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Jeszcze pod koniec grudnia 2021 r. za 55-calowy telewizor trzeba było wydać 1600 zł, a pod koniec marca 2022 r. już co najmniej 1949 zł. Z kolei 65 cali kosztowało najwyżej 19000 zł w grudniu 2021 r., a w marcu 2022 r. już 19999 zł - to tylko na przykładzie sklepu internetowego Media Markt.

Jak ubezpieczyć telewizor?

Telewizor możemy ubezpieczyć na dwa sposoby – w sklepie (stacjonarnym lub internetowym) oraz w ramach polisy mieszkaniowej. 

Ubezpieczenie w sklepie dotyczy tylko nowego telewizora. Taka ochrona trwa nawet 5 lat (najpierw 2 lata gwarancji od producenta, a potem przedłużona gwarancja od sklepu przez 3 lata), po czym wygasa. Przedłużonej gwarancji nie trzeba kupować od razu z nowym telewizorem. Jednak sklepy oferują taką możliwość w określonym czasie, np. do 60 dni od daty zakupu.

Ubezpieczenie telewizora z polisy mieszkaniowej kupujemy razem z ochroną całej nieruchomości. Należy uwzględnić w polisie dodatek o nazwie mienie ruchome lub ruchomości domowe. W tej kategorii mieści się telewizor i pozostały sprzęt RTV, a także AGD i PC. Taka ochrona trwa od 12 miesięcy do 3 lat – z możliwością przedłużenia.

Od czego można ubezpieczyć telewizor?

Zakres ochrony telewizora zależy od wybranej polisy i wieku sprzętu. Jeśli zdecydujemy się na przedłużoną gwarancję w sklepie RTV, możemy liczyć na pomoc w razie awarii, przepięcia, kradzieży z włamaniem czy uszkodzenia mechanicznego. 

Telewizor możemy chronić z polisy mieszkaniowej, o ile zakres dotyczy ruchomości domowych. W zależności od warunków stawianych przez ubezpieczyciela, pieniądze za szkodę na telewizorze dostaniemy za:

 • zalanie – jeśli sąsiad z góry zalał nam mieszkanie,
 • spłonięcie – pożar zniszczył wyposażenie domu i mieszkania,
 • kradzież – gdy doszło do kradzieży z włamaniem,
 • stłuczenie – o ile smartfon jest traktowany w polisie jako przedmiot szklany,
 • rabunek – gdy skradziono nam urządzenie na ulicy przy użyciu siły,
 • przepięcie – nagły skok napięcia podczas ładowania baterii;
 • naprawę – w ramach domowego assistance.

Przedłużona gwarancja na nowy telewizor ze sklep

Przedłużona gwarancja telewizora w sklepie to rozwiązanie wygodne, ale niekoniecznie tanie. Minusem jest możliwość ubezpieczenia tylko nowo zakupionego sprzętu.
Najtańsze pakiety kosztują ok. 300 zł, a najdroższe dochodzą do 2000 zł za 5-letnią polisę. Płatność za takie ubezpieczenie jest możliwa od razu albo w ratach.

PAMIĘTAJ!
Jeśli kupiliśmy telewizor używany za 3000, 5000 czy 8000 zł albo taki sprzęt nie polega już gwarancji producenta, warto mieć zabezpieczenie finansowe w razie awarii, zalania i innych wypadków losowych.

Jak wysokie odszkodowanie za zniszczony telewizor?

Przy wypłacie odszkodowania kluczowy jest sposób wyceniania szkody. Dla telewizora, w przedłużonej gwarancji, jak i polisie mieszkaniowej, istotny jest sposób obliczania świadczenia według 2 wartości:

 • wartość odtworzeniowa – za kradzież, zniszczenie, zalanie, spłonięcie itp. ubezpieczyciel zwraca pieniądze za nowy sprzęt w wysokości takiej, jak w chwili zakupu;
 • wartość rzeczywista – z odszkodowania wypłacane jest tyle pieniędzy, ile w chwili zdarzenia był wart telewizor, który z każdym rokiem jest coraz mniej cenny.

Na jaką kwotę ubezpieczyć telewizor?

Telewizor to część ruchomości domowych, czyli przedmiotów, które można wynieść z domu czy mieszkania bez używania narzędzi. Jeśli nasz sprzęt jest przytwierdzony do ściany lub znajduje się w zabudowie mebli, wtedy zaliczamy go do stałych elementów.

Zarówno dla ruchomości, jak i stałych elementów określamy łączną wartość, np. 40 000 zł i 80 000 zł. Dzięki temu możliwe będzie określenie składki za polisę mieszkaniową. Wartość dobrze ustalić w miarę precyzyjnie, aby w razie szkody całkowitej odzyskać finansową rekompensatę zniszczonych sprzętów.

Przy ustalaniu wartości dla ruchomości i stałych elementów warto podeprzeć się posiadanymi fakturami, rachunkami czy stworzoną na potrzeby ubezpieczenia listą przedmiotów, w tym telewizora. Jeśli posiadamy przedmioty o standardowej wartości, nie trzeba wzywać rzeczoznawcy – ten będzie przydatny przy wycenie antyków czy przedmiotów szczególnie cennych. 

Ile kosztuje ubezpieczenie telewizora z polisy mieszkaniowej?

Jeśli mamy wolnostojący telewizor warty 5000 zł, stanowi on część ruchomości domowych. Te wyceniamy przykładowo na 50 000 zł, a całe mieszkanie razem ze stałymi elementami na 400 000 zł. Roczne składki za ubezpieczenie telewizora i całej nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem wahają się od 288 zł do 1012 zł w zależności od towarzystwa i zakresu ochrony.

Koszt ubezpieczenia telewizora z polisy mieszkaniowej

TUroczna składka

ryzyka dodatkowe

Generali

288 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja

Proama

380 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
All Risk

Generali

386 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
pakiet medyczny
NNW psa i kota
All Risk

Link4

469 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 75 000 zł

Benefia

951 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 50 000 zł

Inter Polska

1012 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
All Risk


Źródło: rankomat.pl 20.03.2022 r.

Ile kosztuje ubezpieczenie telewizora w sklepie?

Cena ubezpieczenia nowego telewizora za sklepu będzie zależała od wartości sprzętu. Weźmy dwa skrajne przykłady, czyli telewizor za 1945 zł i za 19 999 zł z Media Markt. 

Telewizor za 1949 zł to dwie możliwości ochrony na 5 lat każda. W tańszej (Komfort Plus) zapłacimy 320 zł i dostajemy w zamian gwarancję serwisu „door to door”, sprzętu zastępczego na czas naprawy oraz na wypadek awarii po okresie gwarancji producenta. W droższym wariancie za 459 zł (Komfort i Ochrona Plus) to także ochrona na wypadek uszkodzenia mechanicznego i ochrona na wypadek przepięcia.

Telewizor za 19 999 zł to polisa droższa o ok. 1000 zł. Zakres ochrony jest dokładnie taki sam, jak w przypadku telewizora powyżej, a cena pakietów to odpowiednio 1350 zł i 1510 zł za ochronę samego telewizora przez 5 lat.

Najdroższy w ofercie na dzień 23.03.2022 r. telewizor kosztuje 49 999 zł. Koszt przedłużonej gwarancji w tym przypadku to wydatek 1839 zł lub 2940 zł. Zakres ochrony dotyczy odpowiednio 3 i 5 zdarzeń jak wyżej, ale i tym razem nie zawiera ryzyka kradzieży lub rabunku.

Kiedy ubezpieczenie nie chroni telewizora?

Polisa mieszkaniowa nie przyda się nam, jeśli do włamywacz ukradnie nam telewizor, ale nie zostawi śladów włamania. Towarzystwo uzna, że doszło do kradzieży zwykłej. Kradzież niezwykła (z włamaniem) polega na wybiciu szyby, uszkodzeniu zamka w drzwiach czy futryny. Ewentualnie rabunku na ulicy i skradzeniu kluczy, o ile taki przypadek wcześniej zgłosimy na policję.
Odszkodowanie nie będzie przyznane również za umyślne przerysowanie telewizora czy uszkodzenie na skutek samodzielnego montażu na ścianie. 

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności (zarówno w elektropolisach dla telewizorów, jak i w polisach mieszkaniowych) obecne są też limity. Polegają na finansowej odpowiedzialności towarzystwa do pewnej kwoty, np. 10 000 zł za ruchomości – w tym telewizora. 

Limity dotyczą zwłaszcza pakietu assistance, w tym liczby interwencji serwisanta i kosztu naprawy w trakcie 12-miesięcznej umowy.

Przedłużona gwarancja tylko dla nowego telewizora 

Za te same pieniądze, co przedłużona gwarancja, a nawet mniej można też kupić standardową polisę mieszkaniową obejmującą zakresem wyposażenie. 

Takie ubezpieczenie trwa zazwyczaj 12 miesięcy i przy tym wariancie czasowym kosztuje około 100-200 zł. Wszystko zależy od wartości domu czy mieszkania, wykupionych ryzyk dodatkowych i wartości telewizora – wyjątkowo drogi sprzęt może wymagać indywidualnej wyceny dokonanej z rzeczoznawcą. Mniej kosztuje tylko użytkowanie telewizora.

Sklepy oferują polisy za zasadzie programów partnerskich z wybranym towarzystwem, więc kupujący ma do wyboru kilkadziesiąt telewizorów i zaledwie jedną polisę. Chyba że poszuka przedłużonej gwarancji na lepszych warunkach – ale za cenę droższego telewizora.

Gdzie kupić ubezpieczenie telewizora?

Ubezpieczenie telewizora, a raczej ruchomości domowych znajduje się w ofercie wszystkich towarzystw. Niewielkie różnice dotyczą zakresu ochrony i wyłączeń odpowiedzialności. Aby nie przepłacać za ubezpieczenie telewizora i całej nieruchomości warto skorzystać z narzędzi jak kalkulator ubezpieczeń, gdzie bez logowania sprawdzimy dostępne oferty w różnych wariantach cenowych.

A jeśli zdecydujemy się na przedłużoną gwarancję na telewizor w sklepie, warto pamiętać, że korzystamy z warunków jednego towarzystwa, a porównać możemy tylko dostępne pakiety z ochroną minimalną, średnią czy maksymalną.

Ważne informacje

1. Polisa dla nowego telewizora oferowana jest przez sklep w ramach przedłużonej gwarancji

2. Telewizor bez gwarancji producenta chroni polisa mieszkaniowa

3. Kluczowa dla ochrony telewizora jest wartość odszkodowania i zakres

4. Za ok. 200 zł rocznie można chronić telewizor i inny sprzęt RTV w ramach polisy mieszkaniowej 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie telewizora

 1. Czy mogę ubezpieczyć sam telewizor?

  Tak, ale w ramach ochrony ruchomości domowych. Taka polisa może przydać się osobom wynajmującym mieszkanie, w którym telewizor stanowi ich własność.

 2. Na czym polega przedłużona gwarancja telewizora kupionego w sklepie?

  Zasada jest prosta - na nowy telewizor kupiony w sklepie przez pierwsze 2 lata obowiązuje ochrona z gwarancji producenta, a później, od 3 do 5 roku użytkowania, zostaje uruchomiona przedłużona gwarancja.

 3. Czy mogę dokupić ubezpieczenie do nowego telewizora w sklepie?

  Tak, ale w określonym czasie i w tym samym sklepie. Mamy na to zwykle maksymalnie 60 dni od zakupu w zależności od regulaminu danego sklepu.

 4. Czy dostanę odszkodowanie za telewizor skradziony bez śladów włamania?

  Tak, ale pod warunkiem, że polisa mieszkaniowa zawiera zdarzenie o nazwie kradzież zwykła (dostępne często w formule All Risk). Należy liczyć się z mniejszą odpowiedzialnością finansową ze strony TU, który może ustalić górny limit, np. do 10 000 zł za przedmioty skradzione bez śladów włamania.