Ubezpieczenie telewizora pozwoli chronić domowy budżet w razie awarii odbiornika czy jego kradzieży. Porównujemy, jak wygląda ubezpieczenie telewizora z polisy mieszkaniowej i ze sklepu RTV w ramach przedłużonej gwarancji. Kiedy takie ubezpieczenie działa, za co nie dostaniesz odszkodowania i ile zapłacisz za ochronę telewizora. 

Telewizor to dla wielu okno na świat i centralny punkt domu czy mieszkania. Taki sprzęt może kosztować nawet kilka pensji, a jego kradzież czy awaria oznaczać dotkliwą stratę finansową.

Ubezpieczeniem telewizora powinno być zainteresowana większość z nas. Dlatego, że w Polsce co roku sprzedaje się ponad 2 mln odbiorników. W przeliczeniu na każdy dzień to ponad 5 tys. klientów. Pod tym względem jesteśmy europejską czołówką. Telewizor na „lepszy model” częściej wymieniają tylko Włosi, Anglicy, Hiszpanie, Francuzi i Niemcy – wynika z danych money.pl.

Ile wydać na zakup telewizora?

Telewizor w domu czy mieszkanie to przedmiot o bardzo różnej wartości. Nowy telewizor w listopadzie 2023 r. kosztował od 469 zł (Manta 32 cale) do 37 999 zł (Samsung 85 cali) - wynika z oferty sklepu internetowego mediaexpert.pl.

Kupujący przeważnie wybierają modele w granicach 2000-5000 zł. Jednak ostateczna cena będzie zależeć nie tylko od indywidualnych możliwości finansowych czy potrzeb, ale także od kilku wytycznych, jak wielkość (przekątna w calach), zastosowana technologia (Full HD, 4K), matryca (LCD, LED, OLED czy QLED).

Ranking telewizorów 2023

Rynek telewizorów i innych urządzeń RTV jest bardzo dynamiczny ze względu na coraz bardziej udoskonalaną technologię. Niektóre sklepy internetowe, aby ułatwić wybór swoim klientom, układają rankingi telewizorów. Pamiętaj, że żaden ranking nie jest ostateczny i warto go traktować informacyjnie. W końcu nie każdy jest gotów wydać na telewizor tyle samo czy potrzebuje tej samej przekątnej ekranu.  

TOP10 najlepszych telewizorów 2023 wg RTVEuroAGD

1LG QNED813QA3300 zł
2Samsung QLED 4K Q77C3999 zł
3LG OLED C36299 zł
4Samsung OLED 4K S90C6299 zł
5Sony X85L4999 zł
6Samsung QLED 4K Q67C3499 zł
7Philips OLED707/126990 zł
8Sharp QLED FP5EA1999 zł
9LG NANO763QA2499 zł
10TCL P6351999 zł

Zestawienie i ceny euro.com.pl obowiązujące na 29.11.2023 r.

Jak ubezpieczyć telewizor?

Możesz ubezpieczyć telewizor na dwa sposoby – w sklepie (stacjonarnym lub internetowym) oraz w ramach polisy mieszkaniowej. 

Ubezpieczenie telewizora w sklepie dotyczy tylko nowego telewizora. Taka ochrona trwa nawet 5 lat (najpierw 2 lata gwarancji od producenta, a potem przedłużona gwarancja od sklepu przez 3 lata), po czym wygasa. Przedłużonej gwarancji nie trzeba kupować od razu z nowym telewizorem. Jednak sklepy oferują taką możliwość w określonym czasie, np. do 60 dni od daty zakupu.

Ubezpieczenie telewizora z polisy mieszkaniowej kupujesz razem z ochroną całej nieruchomości. Należy uwzględnić w polisie dodatek o nazwie mienie ruchome lub ruchomości domowe. W tej kategorii mieści się telewizor i pozostały sprzęt RTV, a także AGD i PC. Taka ochrona trwa od 12 miesięcy do 3 lat – z możliwością przedłużenia.

PORÓWNAJ CENY

Od czego można ubezpieczyć telewizor?

Zakres ochrony telewizora zależy od wybranej polisy i wieku sprzętu. Jeśli zdecydujesz się na przedłużoną gwarancję w sklepie RTV, możesz liczyć na pomoc w razie awarii, przepięcia, kradzieży z włamaniem czy uszkodzenia mechanicznego. 

Telewizor ochronisz finansowo z polisy mieszkaniowej, o ile zakres dotyczy ruchomości domowych. W zależności od warunków stawianych przez ubezpieczyciela, pieniądze za szkodę na telewizorze dostaniemy za:

 • zalanie – jeśli sąsiad z góry zalał nam mieszkanie,
 • spłonięcie – pożar zniszczył wyposażenie domu i mieszkania,
 • kradzież – gdy doszło do kradzieży z włamaniem,
 • stłuczenie – o ile smartfon jest traktowany w polisie jako przedmiot szklany,
 • rabunek – gdy skradziono nam urządzenie na ulicy przy użyciu siły,
 • przepięcie – nagły skok napięcia podczas ładowania baterii;
 • naprawę – w ramach domowego assistance.

Przedłużona gwarancja na nowy telewizor ze sklepu

Przedłużona gwarancja telewizora w sklepie to rozwiązanie wygodne, ale niekoniecznie tanie. Minusem jest możliwość ubezpieczenia tylko nowo zakupionego sprzętu.

Najtańsze ubezpieczenia telewizora z przedłużonej gwarancji kosztują ok. 300 zł, a najdroższe dochodzą do 2000 zł za 5-letnią polisę. Płatność za takie ubezpieczenie telewizora jest możliwa od razu albo w ratach.

PAMIĘTAJ!
Jeśli kupisz telewizor używany za 3000, 5000 czy 8000 zł albo taki sprzęt nie polega już gwarancji producenta, warto mieć zabezpieczenie finansowe w razie awarii, zalania i innych wypadków losowych. Idealna do tego jest polisa mieszkaniowa z ochroną ruchomości.

Jak wysokie odszkodowanie za zniszczony telewizor?

Przy wypłacie odszkodowania kluczowy jest sposób wyceniania szkody. Dla telewizora, w przedłużonej gwarancji, jak i polisie mieszkaniowej, istotny jest sposób obliczania świadczenia według 2 wartości:

 • wartość odtworzeniowa – za kradzież, zniszczenie, zalanie, spłonięcie itp. ubezpieczyciel zwraca pieniądze za nowy sprzęt w wysokości takiej, jak w chwili zakupu;
 • wartość rzeczywista – z odszkodowania wypłacane jest tyle pieniędzy, ile w chwili zdarzenia był wart telewizor, który z każdym rokiem jest coraz mniej cenny.

Na jaką kwotę ubezpieczyć telewizor?

Telewizor to część ruchomości domowych, czyli przedmiotów, które można wynieść z domu czy mieszkania bez używania narzędzi. Jeśli twój sprzęt jest przytwierdzony do ściany lub znajduje się w zabudowie mebli, wtedy ubezpieczasz telewizor jako stały element.

Zarówno dla ruchomości, jak i stałych elementów ustal łączną wartość - może to być np. 40 000 zł, przy czym w porównywarce masz do wyboru kwotę do 500 000 zł. Dzięki temu możliwe będzie określenie składki za polisę mieszkaniową. Wartość telewizora, innych sprzętów RTV i ruchomości bądź stałych elementów warto określić precyzyjnie, aby w razie szkody całkowitej odzyskać finansową rekompensatę zniszczonych sprzętów. W tym celu przydadzą się faktury, rachunki czy stworzona na potrzeby ubezpieczenia listą przedmiotów, w tym telewizora.

Jeśli posiadasz przedmioty o standardowej wartości, nie trzeba wzywać rzeczoznawcy – ten będzie przydatny przy wycenie antyków czy przedmiotów szczególnie cennych. 

Ile kosztuje ubezpieczenie telewizora z polisy mieszkaniowej?

Załóżmy, że masz wolnostojący telewizor warty 5000 zł, który stanowi część ruchomości domowych. Te wyceniasz łącznie na 50 000 zł, a całe mieszkanie razem ze stałymi elementami na 400 000 zł. Wtedy koszt ubezpieczenia za telewizor i całą nieruchomość w razie zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem waha się od 288 zł do 1012 zł rocznie w zależności od towarzystwa i zakresu ochrony.

Koszt ubezpieczenia telewizora z polisy mieszkaniowej

TUroczna składka

ryzyka dodatkowe

Generali

288 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja

Proama

380 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
All Risk

Generali

386 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
pakiet medyczny
NNW psa i kota
All Risk

Link4

469 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 75 000 zł

Benefia

951 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 50 000 zł

Inter Polska

1012 zł

Home assistance
powódź
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
All Risk

Źródło: rankomat.pl 29.11.2023 r.

PORÓWNAJ CENY

Ile kosztuje ubezpieczenie telewizora w sklepie?

Cena ubezpieczenia nowego telewizora za sklepu będzie zależała od wartości sprzętu. Weźmy dwa skrajne przykłady, czyli telewizor Sharp za 1945 zł i Sony za 18 999 zł z Media Markt. 

Telewizor za 1449 zł to dwie możliwości ochrony na 5 lat każda.

W tańszej (Komfort Plus) za ubezpieczenie telewizora zapłacisz 269 zł i dostajesz w zamian gwarancję transportu telewizora do serwisu i z serwisu do domu (door to door), naprawę do 10 dni roboczych lub zwrot pieniędzy, urządzenie zastępcze (w razie naprawy dłuższej niż 5 dni), skutki awarii , nawet po okresie gwarancji, naprawę telewizora wskutek nieszczęśliwego wypadku.

W droższym wariancie za 409 zł (Komfort i Ochrona Plus) to ten sam zakres, co Komfort Plus, a także ochrona na wypadek uszkodzenia mechanicznego i ochrona na wypadek przepięcia.

Telewizor za 18 999 zł to polisa droższa o ok. 1500 zł. Zakres ochrony jest dokładnie taki sam, jak w przypadku telewizora kosztującego dziesięciokrotnie mniej, a cena pakietów to odpowiednio 1569 zł i 1969 zł za ubezpieczenie telewizora przez 5 lat.

Najdroższy w ofercie na dzień 29.11.2023 r. telewizor kosztuje 35 999 zł. Koszt przedłużonej gwarancji w tym przypadku to wydatek 2089 zł lub 3599 zł. Zakres ochrony dotyczy odpowiednio 3 i 5 zdarzeń jak wyżej, ale i tym razem nie zawiera ryzyka kradzieży lub rabunku.

Kiedy ubezpieczenie nie chroni telewizora?

Polisa mieszkaniowa nie przyda się w kilku sytuacjach z udziałem telewizora:

 • włamywacz ukradnie telewizor, ale nie zostawi śladów włamania i nie masz wykupionej ochrony od kradzieży zwykłej,
 • w wyniku rabunku zostaniesz okradziony poza nieruchomością z kluczy, włamywacz zabierze stamtąd telewizor, a ty nie zgłosisz rabunku na policji,
 • woda powodziowa zaleje mieszkanie i uszkodzi sprzęt RTV, a ty nie masz wykupionego ryzyka powodzi,
 • telewizor przestanie działać w wyniku gwałtownego skoku napięcia, a ty nie masz polisy obejmującej przepięcie.

Odszkodowanie nie będzie przyznane również za umyślne przerysowanie telewizora czy uszkodzenie na skutek samodzielnego montażu na ścianie. 

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności (zarówno w elektropolisach dla telewizorów, jak i w polisach mieszkaniowych) obecne są też limity. Polegają na finansowej odpowiedzialności towarzystwa do pewnej kwoty, np. 10 000 zł za ruchomości – w tym telewizora. 

Limity dotyczą zwłaszcza pakietu assistance, w tym liczby interwencji serwisanta i kosztu naprawy w trakcie 12-miesięcznej umowy.

Przedłużona gwarancja tylko dla nowego telewizora 

Za te same pieniądze, co przedłużona gwarancja, a nawet mniej, kupisz polisę mieszkaniową obejmującą zakresem wyposażenie. 

Ubezpieczenie telewizora z porównywarki trwa zazwyczaj 12 miesięcy i przy tym wariancie czasowym kosztuje około 100-200 zł. Wszystko zależy od wartości domu czy mieszkania, wykupionych ryzyk dodatkowych i wartości telewizora – wyjątkowo drogi sprzęt może wymagać indywidualnej wyceny dokonanej z rzeczoznawcą. Mniej kosztuje tylko użytkowanie telewizora.

Sklepy oferują polisy za zasadzie programów partnerskich z wybranym towarzystwem, więc kupujący ma do wyboru kilkadziesiąt telewizorów i zaledwie jedną polisę. Chyba że poszuka przedłużonej gwarancji na lepszych warunkach – ale za cenę droższego telewizora.

Gdzie kupić ubezpieczenie telewizora?

Ubezpieczenie telewizora, a raczej ruchomości domowych znajduje się w ofercie wszystkich towarzystw. Niewielkie różnice dotyczą zakresu ochrony i wyłączeń odpowiedzialności. Aby nie przepłacać za ubezpieczenie telewizora i całej nieruchomości warto skorzystać z narzędzi jak kalkulator ubezpieczeń, gdzie bez logowania sprawdzimy dostępne oferty w różnych wariantach cenowych.

PORÓWNAJ CENY

A jeśli zdecydujemy się na przedłużoną gwarancję na telewizor w sklepie, warto pamiętać, że korzystamy z warunków jednego towarzystwa, a porównać możemy tylko dostępne pakiety z ochroną minimalną, średnią czy maksymalną.

Ważne informacje

1. Polisa dla nowego telewizora oferowana jest przez sklep w ramach przedłużonej gwarancji

2. Telewizor bez gwarancji producenta chroni polisa mieszkaniowa

3. Kluczowa dla ochrony telewizora jest wartość odszkodowania i zakres

4. Za ok. 200 zł rocznie można chronić telewizor i inny sprzęt RTV w ramach polisy mieszkaniowej 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie telewizora

 1. Czy mogę ubezpieczyć sam telewizor?

  Tak, ale w ramach ochrony ruchomości domowych. Taka polisa może przydać się osobom wynajmującym mieszkanie, w którym telewizor stanowi ich własność.

 2. Na czym polega przedłużona gwarancja telewizora kupionego w sklepie?

  Zasada jest prosta - na nowy telewizor kupiony w sklepie przez pierwsze 2 lata obowiązuje ochrona z gwarancji producenta, a później, od 3 do 5 roku użytkowania, zostaje uruchomiona przedłużona gwarancja.

 3. Czy mogę dokupić ubezpieczenie do nowego telewizora w sklepie?

  Tak, ale w określonym czasie i w tym samym sklepie. Mamy na to zwykle maksymalnie 60 dni od zakupu w zależności od regulaminu danego sklepu.

 4. Czy dostanę odszkodowanie za telewizor skradziony bez śladów włamania?

  Tak, ale pod warunkiem, że polisa mieszkaniowa zawiera zdarzenie o nazwie kradzież zwykła (dostępne często w formule All Risk). Należy liczyć się z mniejszą odpowiedzialnością finansową ze strony TU, który może ustalić górny limit, np. do 10 000 zł za przedmioty skradzione bez śladów włamania. 

 5. Ile wydać na nowy telewizor?

  Zakup telewizora to zawsze indywidualna decyzja uwarunkowana potrzebami i dostępnymi środkami. Najtańsze nowe telewizory kosztują mniej niż 1000 zł, a najdroższe ponad 35 000 zł. Mimo możliwości zakupu telewizora na raty, warto uwzględnić możliwości domowego budżetu. Największą popularnością cieszą się telewizory w umiarkowanej cenie, które większość klientów jest w stanie kupić za gotówkę, czyli w przedziale 1500-3000 zł.