Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

W Polsce co roku sprzedaje się ponad 2 miliony odbiorników, a 1 na 5 rodzin zmienia telewizor na nowy, najchętniej 50-calowy i większy. Sprawdzamy, jak chronić taki sprzęt, który kosztuje kilka tysięcy złotych, także po okresie gwarancji.

Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-telewizora-jak-chronic-sprzet-rtv-po-gwarancji

Ubezpieczenie telewizora powinno według statystyk dotyczyć większość osób. W 2017 r. około 13 milionów gospodarstw w Polsce posiadało dostęp do telewizji, z czego prawie połowa posiadało naziemną telewizję cyfrową. Zdecydowaną większość wśród, bo ponad 4,5 miliona stanowiły gospodarstwa w których była dostępna wyłącznie oferta naziemnych programów – wynika z raportu KRRiT.

Telewizor jest dominującym medium w polskim domach. Średnio spędzamy przed ekranem ponad 4 godziny dziennie. Ta tendencja utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Ponad 4 godziny na dobę to czas, który stawia nas w czołówce na tle innych krajów Europy. Więcej czasu spędzają tylko mieszkańcy Węgier i Rumunii.

Telewizor kupiony – a co z ubezpieczeniem?

Telewizor, który kosztował kilka tysięcy złotych (wariant ekonomiczny),warto ubezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. 

W przypadku nowego sprzętu sprawa ubezpieczenia jest prosta. Najpierw 2 lata gwarancji od producenta, a potem przedłużona gwarancja od sklepu przez 3 lata, w którym kupiliśmy telewizor. Taką opcję dają sklepy stacjonarne, jak i internetowe. 

UWAGA!
Przedłużonej gwarancji nie trzeba kupować od razu z nowym telewizorem. Jednak sklepy oferują taką możliwość w określonym czasie, np. do 60 dni od daty zakupu.

Aby dowiedzieć się ile kosztuje przedłużona gwarancja, jak długo trwa i co zapewnia, porównaliśmy zakres ochrony i ceny ubezpieczenia telewizora w sklepach z elektroniką. 

Telewizory z 2018 r. – koszt ubezpieczenia pogwarancyjnego

modelliczba calicenazakres polisyczas trwania polisykoszt polisy w sklepie

Najlepszy tani telewizor

Toshiba
55U78
55''2 299 złAssistance naprawcze3 lata

328 zł

Najlepszy telewizor w rozsądnej cenie

Samsung
65NU8042
65''4 499 zł Assistance naprawcze5 lat

500 zł

Najlepszy duży telewizor

Samsung
82NU8002
82''9 999 złAssistance naprawcze3 lata

1 499 zł

Telewizor z najlepszym obrazem

Sony
Bravia
KD65-AF9
65''13 999 zł

Assistance naprawcze
przepięcie
kradzież z włamaniem
uszkodzenie mechaniczne

3 lata

1 868 zł

Najbardziej innowacyjny telewizor

Samsung
Q900R 8K
85''54 982 złAssistance naprawcze3 lata

indywidualna wycena 
min. 3599 zł

Wybór telewizorów wg redakcji komputerswiat.pl dotyczy modeli z 2018 roku.
Najtańsze oferty na ceneo.pl w dniu 29.01.2019.
 

Łatwo zauważyć, że im większa wartość telewizora, tym składka za ubezpieczenie wzrasta. Dyskusyjny jest za to zakres ochrony – w większości ofert dotyczy tylko ewentualnej naprawy sprzętu RTV. 

Przedłużona gwarancja tylko dla nowego telewizora 

Za te same pieniądze, co przedłużona gwarancja, a nawet mniej można też kupić standardową polisę mieszkaniową obejmującą zakresem wyposażenie. 

Takie ubezpieczenie trwa zazwyczaj 12 miesięcy i przy tym wariancie czasowym kosztuje około 100-200 zł. Wszystko zależy od wartości domu czy mieszkania, wykupionych ryzyk dodatkowych i wartości telewizora – wyjątkowo drogi sprzęt może wymagać indywidualnej wyceny dokonanej z rzeczoznawcą. Mniej kosztuje tylko użytkowanie telewizora.

Sklepy oferują polisy za zasadzie programów partnerskich z wybranym towarzystwem, więc kupujący ma do wyboru kilkadziesiąt telewizorów i zaledwie jedną polisę. Chyba że poszuka przedłużonej gwarancji na lepszych warunkach – ale za cenę droższego telewizora.

Jaka polisa do używanego telewizora?

Telewizor plazmowy możemy chronić z polisy mieszkaniowej, o ile zakres dotyczy ruchomości domowych. W zależności od warunków stawianych przez ubezpieczyciela, pieniądze za szkodę na telewizorze dostaniemy za:

  • zalanie – jeśli sąsiad z góry zalał nam mieszkanie,
  • spłonięcie – pożar zniszczył wyposażenie domu i mieszkania,
  • kradzież – gdy doszło do kradzieży z włamaniem,
  • stłuczenie – o ile smartfon jest traktowany w polisie jako przedmiot szklany,
  • rabunek – gdy skradziono nam urządzenie na ulicy przy użyciu siły,
  • przepięcie – nagły skok napięcia podczas ładowania baterii;
  • naprawę – w ramach domowego assistance.

Aby otrzymać świadczenie z polisy mieszkaniowej, trzeba mieć wykupione odpowiednie rozszerzenie.

PAMIĘTAJ!
Jeśli kupiliśmy telewizor używany za 3000, 5000 czy 8000 zł albo taki sprzęt nie polega już gwarancji producenta, warto mieć zabezpieczenie finansowe w razie awarii, zalania i innych wypadków losowych.

Odszkodowanie za zniszczony telewizor – jak wyliczyć?

Przy wypłacie odszkodowania kluczowy jest sposób wyceniania szkody. Dla telewizora, w przedłużonej gwarancji, jak i polisie mieszkaniowej, istotny jest sposób obliczania świadczenia według 2 wartości:

  • wartość odtworzeniowa – za kradzież, zniszczenie, zalanie, spłonięcie itp. ubezpieczyciel zwraca pieniądze za nowy sprzęt w wysokości takiej, jak w chwili zakupu;
  • wartość rzeczywista – z odszkodowania wypłacane jest tyle pieniędzy, ile w chwili zdarzenia był wart telewizor, który z każdym rokiem jest coraz mniej cenny

Kradzież telewizora, a z polisy nici

Polisa mieszkaniowa nie przyda się nam, jeśli do włamywacz ukradnie nam telewizor, ale nie zostawi śladów włamania. Towarzystwo uzna, że doszło do kradzieży zwykłej. Kradzież niezwykła (z włamaniem) polega na wybiciu szyby, uszkodzeniu zamka w drzwiach czy futryny. Ewentualnie rabunku na ulicy i skradzeniu kluczy, o ile taki przypadek wcześniej zgłosimy na policję.
Odszkodowanie nie będzie przyznane również za umyślne przerysowanie telewizora czy uszkodzenie na skutek samodzielnego montażu na ścianie. 

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności (zarówno w elektropolisach dla telewizorów, jak i w polisach mieszkaniowych) obecne są też limity. Polegają na finansowej odpowiedzialności towarzystwa do pewnej kwoty, np. 10 000 zł za ruchomości – w tym telewizora. 

Limity dotyczą zwłaszcza pakietu assistance, w tym liczby interwencji serwisanta i kosztu naprawy w trakcie 12-miesięcznej umowy.

Ważne informacje

1. Polisa dla nowego telewizora oferowana jest przez sklep w ramach przedłużonej gwarancji

2. Przedłużona gwarancja trwa od 1 roku do 5 lat po ustaniu 2-letniej gwarancji producenta

3. Kluczowa dla ochrony telewizora jest wartość odszkodowania i zakres

4. Za ok. 200 zł rocznie można chronić telewizor i inny sprzęt RTV w ramach polisy mieszkaniowej