Cyfrowa lustrzanka, polaroid czy zabytkowy kompakt to przedmioty wciąż cieszące się dużym powodzeniem. Aparat fotograficzny może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, więc strata w wyniku zniszczenia czy kradzieży będzie szczególnie dotkliwa. Podpowiadamy, jak ubezpieczyć się na wypadek takich sytuacji.

Ubezpieczenie aparatu możliwe jest na kilka sposobów. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić oraz ile zapłacimy za orzykładową polisę. 

Jak ubezpieczyć aparat fotograficzny?

Ubezpieczenie aparatu możemy wykupić w ramach 3 różnych wariantów:

  • przedłużonej gwarancji
  • polisy firmowej
  • polisy mieszkaniowej

Jednym z prostych sposobów na ubezpieczenie aparatu fotograficznego jest przedłużenie gwarancji w sklepie, w którym go kupujemy. Ubezpieczenie od producenta trwa zwykle 2 lata, możemy je przedłużyć nawet do 5 lat. Sklep ma zwykle podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową i to ona zabezpiecza nasz sprzęt na wypadek różnych zdarzeń. Taka polisa dotyczy tylko nowego sprzętu i jest dostępna w momencie zakupu aparatu.

Jeśli aparat fotograficzny towarzyszy nam w pracy zawodowej, ubezpieczenie możemy wykupić także w ramach polisy firmowej. Podobnie, jeśli taki sprzęt jest na wyposażeniu biura, redakcji czy agencji reklamowej. 

Aparat fotograficzny można też chronić finansowo w ramach ubezpieczenia nieruchomości. Przedmiot może być chroniony zarówno na terenie domu i mieszkania, jak i poza nieruchomością.

Ubezpieczenie aparatu w ramach prowadzenia firmy

Jeśli aparatu fotograficznego używamy w celach zarobkowych, warto rozważyć jego ubezpieczenie. Polisa ubezpieczeniowa zapewni nam pomoc fachowców lub odszkodowanie  w sytuacji awarii lub utraty sprzętu. Ubezpieczenie aparatu fotograficznego oszczędzi nam stresu, dodatkowych kosztów i przymusowej przerwy w pracy.

Ubezpieczenie aparatu w ramach firmy obejmuje wiele zdarzeń. Wśród nich są zarówno zdarzenia losowej tj. pożar, powódź czy zalanie, jak i awarie spowodowane błędami pracowników użytkujących sprzęt. W zakres polisy firmowej może wchodzić również kradzież z włamaniem. Ubezpieczyciele proponują nawet ubezpieczenie aparatu na wypadek wad produkcyjnych ujawnionych po upływie terminu gwarancji.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, np. PZU, w zakres ochrony ubezpieczenia aparatu i innych sprzętów elektronicznych wpisują także dane znajdujące się na karcie pamięci. Jeśli je utracimy, towarzystwo zleci ich odzyskanie specjaliście i pokryje koszty usługi. 

Ubezpieczenie aparatu u wielu ubezpieczycieli możemy również rozszerzyć o dodatkowe ryzyka, np. ochronę sprzętu poza siedzibą firmy. Ta opcja może się przydać tym fotografom, którzy często pracują w terenie.

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w ramach polisy mieszkaniowej

Polisa mieszkaniowa może zabezpieczać nie tylko samą nieruchomość (mury, ściany, podłogi i okna) ale też wszystko, co się w niej znajduje.

Aby ubezpieczyć mieszkanie wraz z ruchomościami domowymi (i aparatem), należy wykupić rozszerzoną wersję polisy. To dobra opcja dla tych, którzy w swoich domach przechowują cenny sprzęt.

Od czego można ubezpieczyć aparat?

Dla posiadacza aparatu najważniejszym dodatkiem w polisie mieszkaniowej będzie ubezpieczenie mienia ruchomego. Taka ochrona pozwoli odzyskać równowartość aparatu w razie pożaru, zalania, wybuchu i innych zdarzeń losowych.

Inne dodatki, które warto mieć w polisie mieszkaniowej w związku z posiadaniem aparatu fotograficznego to kradzież z włamaniem, rabunek i powódź.

Wśród dodatków do polisy, która ma chronić aparat, warto rozważyć również Home Assistance – ta opcja zapewni nam m.in. szybkie i bezpłatne usługi serwisowe w razie awarii RTV i AGD. Dokładny zakres ubezpieczenia mieszkania znajduje się zawsze w dokumencie OWU. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia aparatu?

Koszt ubezpieczenia aparatu fotograficznego w ramach polisy mieszkaniowej zależy od kilku czynników. Ponieważ razem z aparatem ubezpieczamy nieruchomość, liczy się przede wszystkim wartość domu czy mieszkania. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także:

  • wartość elementów stałych w nieruchomości,
  • wartość wyposażenia (w tym aparatu fotograficznego),
  • liczbę umów dodatkowych,
  • zabezpieczenia w nieruchomości (to ma znaczenie przy ubezpieczeniu wyposażenia na wypadek kradzieży z włamaniem).

Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczenie aparatu nie zadziała?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie podaje, w jakich sytuacjach nie odpowiada za szkody powstałe na mieniu. Przykładowo, kradzież aparatu będzie uznana, gdy dojdzie do niej w miejscu naszego zamieszkania, a złodziej pozostawi po sobie ślady włamania (wyważone drzwi, wybite okno itp.). Kradzież poza miejscem zamieszkania też jest możliwa, gdy aparat zostanie nam odebrany siłą w wyniku rabunku. I gdy posiadamy takie rozszerzenie w polisie.

Ochrona aparatu fotograficznego w ramach polisy mieszkaniowej w większości TU nie zadziała, jeśli do uszkodzenia sprzętu dojdzie w wyniku naszego rażącego niedbalstwa, np. przez pozostawienie aparatu na parapecie otwartego okna podczas ulewy. Odszkodowania z polisy nie otrzymamy też, jeśli aparat przestanie działać w wyniku naturalnego zużycia.

W wielu towarzystwach ubezpieczenie nie obejmuje niewłaściwego użytkowania sprzętu i zniszczeń przez osoby trzecie. 

Ubezpieczenie aparatu w podróży – cenne informacje dla turystów

Jeśli często podróżujemy z aparatem, warto wykupić ubezpieczenie sprzętu w podróży. Taka polisa może działać zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Polisa turystyczna może chronić jednocześnie nas samych (na wypadek nagłego wypadku czy choroby) oraz nasz bagaż. Ubezpieczenie turystyczne dostępne jest w niektórych TU w ramach jednej umowy, wraz z polisą mieszkaniową, tak jest m.in. w Avivie.

W ten sposób w czasie urlopu czy delegacji służbowej nie musimy się martwić nie tylko o mieszkanie, które pozostawiamy bez opieki, ale także o wszystko, co ze sobą zabieramy. Jeśli nasz aparat zostanie uszkodzony lub skradziony, ubezpieczyciel zapewni nam bezpłatny serwis lub wypłatę odszkodowania.

Ubezpieczenie turystyczne może chronić zarówno cenne sprzęty takie jak: aparat fotograficzny, laptop, telefon komórkowy, sprzęt sportowy (rower, narty, deskę surfingową itp.), jak i książki, ubrania, a nawet upominki, które kupimy na wycieczce dla bliskich. 

Przed wyborem ubezpieczenia, warto sprawdzić co najmniej kilka oferty i w ten sposób znaleźć polisę w najlepszej cenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie aparatu z polisy mieszkaniowej?

Dla wszystkich tych, którzy rozważają ubezpieczenie aparatu fotograficznego w ramach ubezpieczenia mieszkania, sprawdziliśmy, ile to kosztuje. Interesowało nas, jak dużo trzeba zapłacić za polisę rozszerzoną – razem z mieniem ruchomym. 

Przyjęliśmy, że do ubezpieczenia jest mieszkanie o wielkości 40 m2, warte 240 000 zł, a mienie ruchome (w tym aparat) to łącznie 30 000 zł.

W tych parametrach ochrona aparatu kosztuje od 218 zł rocznie (Link4). Ponad dwa razy więcej trzeba wydać na polisę w Inter Polska. Oferty różnią się między sobą dodatkami.

Roczny koszt ochrony aparatu z polisy mieszkaniowej

TowarzystwoCena polisy

Dodatki w ramach polisy rozszerzonej

Link4218 zł

Home Assistance, powódź

Proama222 zł

powódź

Generali244 zł

Home Assistance, powódź

Mtu24.pl374 zł

powódź

Inter Polska543 zł

Home Assistance, powódź

Tabela 1. Oprac. na podstawie rankomat.pl, dane na dzień: 14.01.2021 r.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie aparatu dostępne jest w ramach przedłużonej gwarancji, polisy na firmę oraz polisy mieszkaniowej

2. Ubezpieczenie aparatu w ramach firmy obejmuje często także dane na karcie pamięci

3. Aparat w polisie mieszkaniowej możemy ubezpieczyć na wypadek kradzieży z włamaniem czy rabunku

4. Przed zakupem konkretnego ubezpieczenia warto sprawdzić zakres ubezpieczenia, limity oraz wyłączenia odpowiedzialności